BINNEN LAND. fen verloopen, totdat het Servische belege ringsgeschut bij de gebrekkige traa9portmid- tielen en de vee-lvuldige in- en uitladingen voor Sfkutari zal zijn aangekomen. Daar n- de groote mogendheden ijverig aan het werk zijn om aan hel verzoek van de Porte om eene Vredesbemiddeling bij de Balkanbondgenooten te beantwoorden en met dat doel gemeen schappelijke stappen bij de regeeringen van den vierbond zullen ondernemen, kan er in den tusschenlijd heel wat gebeuren wat de aanwending van de Servische kanonnen voor Bkutari onmogelijk maakt. Konstantinopel, 8 Maart. De Rus sische gezant heeft aan Mahmoed Cheftket het antwoord medegedeeld van de Bulgaarscke regeering, die zal aandringen op de aan- beming van de in Londen voorgestelde grens. Ko nslteiitin op el, 4 Maart. Inlich tingen uit bevoegde bron bevestigen, dat de grootvizier aan Bulgarije door tusschenkomst van de Russische ambassade nieuwe vredes voorwaarden heeft gedaan. De grenslijn zou tntgaan \tm de baai van San Stefano en zou vervolgens den loop van de Rosvaia en de MaritiZa volgen. Adrianopel zou worden af gestaan aern Bulgarije met bepaling van zekere waarborgen. Konstantinopel, 4 Maart. Turkijs heeft de bemiddeling van de mogendheden ten behoeve van den wede gevraagd zonder precicse voorwaarden te formuleoren. Maar het weigert beslist eenige oorlogsschade ver goeding. Sofia, 4 Maart. Alle gezanten van de groote mogendheden hebben reeds hunne in struction ontvangen. Zij zullen morgen vroeg aan de Bulgaarsche regcering hunne bemid deling voor de vredesonderhandelingen aan bieden en den raad geven binnen den kort- tten termijn vrede te sluiten. Men verklaart in bevoegde kringen, dat de beschouwingen in de vreemde bladen betref fende den beweerden afstand van Adrianopel van allen grond ontbloot zijn. De regeering heeft geene enkele officieele mededeeling ont vangen. Alleen gaven derden te verstaan, dat de Turken eventueel als toekomstige grens zouden aannemen eene lijn, gaande van San Stefano'ten noorden van kaap Iniada tot den mond van de Maritza, in de onderstelling, dat de Balkanbond van alle andere eischen afziet. Dit voorstel is onaannemelijk en zonder waar de voor de bondgenootea Uit Bukarest bericht de Köln. Ztg., dat de Indrukken van de laatste dagen in Sofia niet dc onder de diplomatie verspreide meening bevestigen, dat de Balkanbond, om den vrede te krijgen, tot de tot dusver geweigerde con cession bereid is. De tegenzin tegen het ver krijgen van den vrede door bemiddelaars is nog niet verdwenen. De regecring in Sofia verklaart slechts onder zekere voorwaarden de vreemde bemiddeling te willen aannemen, waarbij de tot dusver nog niet formeel be reikte overeenstemming moet worden tot Hand gebracht. Als voorwaarden voor het intreden in de onderhandelingen rijn te Moorzlenc Aftocht eu vervoer naar Azi van de Turksche be zettingen van Janina, Skutari en AdrianopcL De wapenen van het veldleger zonder muni tie kunnen misschien meegenomen worden. Moeilijkheden zal dc kwestie van de oor logskosten opleveren. Dc Balkanbond zal zich moeilijk er in schikken daarvan af te zien cn waarschijnlijk verlangen, dat v-oordat men gaat onderhandelen !het beginsel zal worden erkend, dat Turkije tot vergoeding van de oorlogskosten verplicht is. Hierbij doet men gelden, dat bij het overnemen van een deel der Turksche schuld zonder vergoeding van de oorlogskosten de staten van -den Balkan bond slechte schuldenaars van Europa zou den kunnen worden, hetgeen niet bevorder lijk is voor de belangen van de vreemde geld- wereld. Uit Parijs wordt aan dc Vossische Ztg. be richt, dat Rusland in de bemiddelingskwestie de door Frankrijk aangegeven richting volgt. Frankrijk nu is zeer beslist tegen elke oorlogs- •chadevergoeding, omdat bet de grootste fi- nancieele belangen in Turkije heeft en niet zal toestaan dat Turkije tot uitputtens toe fi nancieel wordt belast. In de diplomatieke kringen te Weenen wordt, volgens de Köln. Ztg. eene oogenblik- ketijke stremming in de ontwikeling van den algemeenen politieken toestand niet ontkend. Evenmin in de Albaneesche als in den Ru- meensch-Bulgaarsche en in de vredeskwes- He is een vooruitgang te vermelden. Ook over hAt sluiten van eene demobilisatie-overeen komst tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rus land is tot dusver niets authentieks medege deeld. Daarentegen bestaat bij alle partijen steeds de ernstige wil tot een spoedig vreed zaam einde te komen, zoodat de verwezen lijking daarvan slechts eene kwestie van tijd Is. Saioniki, 4 Maart De autoriteiten hebben maatregelen genomen, opdat de vuur toren aan de kust van Chalcis, die sedert eenigen tijd waren uitgedoofd, opnieuw ge regeld kunnen worden. De Bulgaarsche hondshoofden Daebalakof en Boichef zijn gevangen en naar Serres ge bracht. waar zij aan de autoriteiten zijn over geleverd. P a r ij s 3 Maart Uit Triest wordt aan bet Journal bericht dat de Albaneezen uit Tavana en Kroja de Servische garnizoenen hebben verjaagd. Triest 4 Maart Qp het Albaneesche tongres deed Tocci, een Italiaansche Alba nees. opmerken, dat de Albaneezen zoomin In Oostenrijk als in Italië willen dienen. Al banië, van de Turksche overhcersching be vrijd, wil niet onder het juk van zijne vrien den vervallen. De voorzitter riep den spreker tot de orde, Teggende: Wij hebben de mogendheden lief, die met ons sympafhiseeren, en wij rijn hier Vergaderd opdat de mogendheden onze wen- •chon zullen hooren. In het geschil tusschen Bulgarije en Ru- meniê verdient de aandacht eene verklaring van de Mir, het officieuse orgaan van de Bul gaarsche regeering, waarin gezegd wordt, dat de Rumeensche aanspraken uit nijd zijn voort gekomen, van de xnoeielijkiheden van Bulgarije partjj trachten te trekken en geen reden van bestaan hebben. Voor de onderhandelingen tusschen Da new en Jonescu heeft Bulgarije geene verplichtingen op zich genomen en geene rechten van Rumenië op eene schade vergoeding erkend heeft voor de welwillende onzijdigheid, die het in acht heeft genomen. De aanspraak op schadevergoeding is voor de eerste maal in het laatst van October te berde gekomen, toen de oorlog feitelijk was en diensten van Rumenië geen doel meer zou den hebben gehad. Dat getuigt er geenszins van dat de beide partijen meer tot elkaar zijn gekomen. Iieger-versterkinjsen. P a r ij s4 Maart. De hooge oorlogsraad, onder voorzitterschap van president Poin- caré vergaderd, heeft eenstemmig verklaard dat er in het belang van de nationale verde diging volstrekte noodzakelijkheid bestaat om de militaire effectiefs te verhoogen. De raad heeft zich eenstemmig verklaard voor den driejarigen diensttijd, die voor allen stipt gelijk moet zijn zonder eenige vrijstelling. Het door Duitschland genomen jnitiatief heeft ook Oostenrijk-Hongarije in beweging gebracht. De Zeit verneemt, dat binnen kort bij de parlementen in Weenen en Budapest eene nieuwe legervoordracht zal worden in gediend, waarin de verhooging van het jaar- lijksche recrutencontingent met 3d,000 man wordt verlangd. Als motief voor de nieuwe voordracht wordt aangevoerd de vermeerde ring van de macht der Balkanstaten en ver der dc door de andere groote mogendheden voorgenomen legerverslerkingen. Ook Rusland wil niet achterblijven. De correspondent van de Temps te Petersburg bericht, dat de Russische regeering. om de nieuwe manschappen, die zij onder de wape nen zal roepen, te kunnen in dienst stellen, reeds nu het plan heeft beraamd de leger- organisatie uit te breiden met drie legerkorp sen. Het aantal Russische legerkorpsen zal daardoor gebracht worden op 41. In den loop van dit jaar zullen drie divisiën nieuw wor den opgericht. De doema zal ongetwijfeld voor de uitvoering van de beraamde plannen de noodige gelden toestaan. (Het reeds kort vermelde gezamenlijke manifest van de Fransche en de Duilsche so ciaal-democratie tegen de oorlogstoerustin gen („contre les armements" heet het in het Fransche manifest, „gegen den Rüstungswahnr sinn" in bet Duitsche manifest) is voor de Fransche sociaal-democratie onderteekend door de commission administrative perma nente" en „le groupe socialise nu parlement", voor de Duitsche sociaal-democratie door het partijbestuur van de rijksöagl'raclie. Er wordt in gezegd, dat de Fransche en de Duitsche sociaal-democratie met het oog op de hier en ginds in voorbereiding zijnde wetsontwer pen tot versterking van het leger het als hun plicht beschouwen „zich nog nauwer bij elkaar aan te sluiten om vereen-igd den strijd te voeren tegen dit aan krankzinnigheid gren zende drijven." Wanneer echter ondanks lwar beslist verzet aan de volken nieuwe las ten opgelegd worden, dan zal de sociaal-de mocratie van de beide landen met alle kracht er voor strijden, dat de financieele lasten op de schouders van de welvarenden en rijken worden gelegd. Duitschland. Berlijn, 4 Maart De rijksdag heeft heden de tweede lezing van de marinebe- gTooling ten einde gebracht. De eerste ter mijn van 5 milliioen voor het bouwen van een. keizerlijk jacht ter vervanging van dv Hobenzollern is toegestaan. België. B r u s s e 1. 4 M a a r t. In het proces, dat de koninkliiike prinsessen den Belgischen ■staat hebben aan ge do an over de nalaten schap van Koning Leopold H, heeft de pro cureur-generaal bij het gerechts-hof conclu sie genomen, in hoofdzaak klierop neerko mende, dat de 60 millioeai van de stichting Niederfullbach toekomen aan de prinsessen. Frankrijk. Par ij s, 4 Maart. De Kamer heeft heden morgen de behandeling van de wet op de middelen voortgezet. Na eene levendige dis cussie nam de Kamer met 364 legen 195 stem men een amendement aan van den socialisti- schen afgevaardigde Thomas, door de regee ring aanvaard, om aan eene belasting van 50 centimes per ton te onderwerpen de steen kolen, cokes of briketten, aan de steenkolen mijnen verkocht of verzonden. In den loop van de discussie verklaarde de minister van financiën Klotz, dat de opbrengst van deze belasting 14 millioen frs. zou bedragen; hij voegde daaraan toe, dat deze bescheiden be lasting noodig was om aan de groote plich ten, die op den staat rusten, gevolg te 'kunnen geven. Italië. P a r ij s3 Maart Uit Soebet wordt aan de Matin bericht, dat de Italianen een uitval hebben gedaan voor Assabat en Ghazian. De rebellen uit bot gebergte sloegeu hen terug en kwamen tot aan de loopgraven van de Italianen, die zij bezetten. De Itaiiaansche ver liezen zijn aanzienlijk. Spanje. Madrid, 4 Maart. De Koning haid he den een langdurig en had-lelijk onderhoud met den Engelsclien minister van oorlog Seely. Kolonel Seely is naar Parijs vertrokken. Oostenrijk-Hongarije. Weenen, 4 Maart. Volgens de Reichs- post zal de terugroeping van een deel der troepen van de Galicische grens deze week beginnen-. De regeeringen van Petersburg en Weenen zijn het eens omtrent het beginsel der terugroeping. Zij konden zich nog niet ver staan over den tekst van het communiqué, dat hierover zal worden gedaan. Deze redactie-1 bezwaren zullen echter weldra uit den weg geruimd zijn; zij oefenen volstrekt geen in vloed uit op het door de beide regeeringen uitgedrukte besluit van de buitengewone mi litaire maatregelen, die aan beide zij-den. van de grens genomen zijn, in te trekken. Budapest, 4 Mae rt Uil vree» voor de algemeen e steking en voor m-anifestati én zijn fcroependetodheanenten geposteerd voor de KMner van afgevaardigden. Men segt, dal alle leden van de oppositie de zitting zullen bijvxvnen, vaar zij plan hebben lawaai te mfxkcn om de discussie over de kiesweïher- zicning te verstoren. Budapest, 4 Ma a r.t. Het bestuur van de socialistische partij heeft beden, avond •besloten de algeraeene staking niet af te kon digen. Het behoudt rich voor dit te doen op een gunstig tijdstip. Alle leden van de gecoaliseerde oppositie verschenen heden in de Kamer. Er viel geen enkel incident voort. Apponyl protesteerde tegen de behandeling van de kiesrechther- vorminjg buiten tegenwoordigheid1 van de op positie. Deze kan geen deel nemen aan de discussie zoolang de schending van het re glement van orde, die den 4en Juni 1912 is begaan, niet hersteld is. Er beslaat een zoo diepe afgrond tusschen de regeering en de oppositie, dat samenwerking tusschen beide onmogelijk is. Het beste zou zijn de Kamer te ontbinden en over te gaan tot nieuwe ver kiezingen. In geen geval echlcr mag de Ka mer overgaan tot eene zoo gewichtige her vorming zonder de medewerking van de op positie. De kenschetsende trek van den toe stand is, dat een wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht behandeld wordt onder de protesten van de massa en onder bescher ming van de bajonetten. Na de rede van Apponyl verliet de oppo sitie de -zaal. De mr'nister-president deed opmerken, dat het een gelukkig verschijnsel is, dat de op positie tot dc gedachte gekomen is, dat rij het aanzien kan terugwinnen, niet door alarmtooneelen te verwekken maar door deel te nemen aan de discussie in het parlement Het is niet rechtmatig te spreken, zooals Apponyi deed, van >de schending van de rech ten, die begaan is door de oppositie, welke, misbruik makende van leemten in het regle ment van orde der Kamer, langen tijd elke discussie onmogelijk maakte, zoodat het noo dig werd den 4en Juni het geschonden re glement te 'herstalen. Hij drukte de hoop uit, dat de oppositie, die heden elke solida riteit met dc straaUbetoogingcn afwees, er toe zal komen te begrijpen dat zij hare plich ten moet vervullen, door deel te nemen aan dc beraadslagingen van de Kamer, zelfs zon der over te gaan tot nieuwe verkiezingen. Dc Kamer zette daarna de discussie over de kiesrecht-hervorming voort. Rus'and. Petersburg, 3 Maart. Bij de behan deling van de begrooting van het mijndepar- tement in de commissie van de doema is de noodzakelijkheid betoogd de bestrijding van de duurte van naphta. Als de doelmatigste maatregel hiertoe werd aanbevolen de open stelling van de zuidelijke havens voor den tolvrijen invoer van buitenlandsche steen kolen. Petersburg, 3 Maart. De Gzaar heeft den khan van Khiwa den titel van Hoogheid verleend. Turkije. Konstantinopel, 4 Maart De bui tenlandsche gedelegeerden in den raad van bestuur van de Dette PubÜque hebben giste ren de zitting weder bijgewoond, omdat het incident, dat was voorgekomen, uit den weg is geruimd. Er werd in beginsel besloten de concessie voor de tabaksregie voorloopig voor 7 8 jaren te verlengen. Griekenland. Athene, 4 M a a r.t De gezondheidstoe stand van Venizelos is verbeterd; hij verklaar de in slaat te zijn zich naar de zitting van de Kamer te begeven. Marokko. P a r ij s, 4 Maart. Volgens een perste- legrarn uit Tanger is de colonne-Sim on hevig aangevallen aan de Ou«ed Zem. De Franschen^ verloren 4 dooden en' 20 gewonden. China. Londen, 4 Maart. Reuter heeft me dedeeling ontvangen, dat China verklaard heeft niet in stiaat te zijn de laatste voorstel len van de zes-shat en groep voor eene lee ning ao/n te nemen. Vereenigde Staten. "Washington, 4 Maart. De president heeft een wetsontwerp onderteekend, waar bij wordt ingesteld een departement vam ar beid, aan het hoofd waarvan een minister van het kabinet zal staan. Washington. 4 Maart. Onder de wetsontwerpen, die president Taft op het laatste oogenblik heeft onderteekend, was een lot bestemming van een bedrag van 146,767,000 dollars voor de vloot. Daaronder is opgenomen een bedrag, voldoende om in hei aanslaande jaar één linieschip te* bou wen Dit is het uiterste, waartoe het huis van vertegenwoordigers bereid was machti ging te verleen en. Mexico. Mexico, 5 Maart, (via New-York). In een gevecht bij Cedral hadden de bondstroe- pen drie dooden, de opstandelingen 17 doo den en vele gewonden. Allerlei. De langste Duitsche soldaat ligt op het oogenblik le Regensburg in garnizoen. Het is zekere Peter Zimmermann, student in de godgeleerdheid. Hij is 2 M. 8 c.M. en weegt 235 pond. Tot nog toe was Joseph Schipper van het 1ste regiment der garde te Potsdam de langste soldaat geweest. Hij haalt 2 M. 6 c.M. Par ij s4 Maart De luchtscliipper Guil- leanx, die van Savigny sur Bray vertrokken was, is te Issy les Moulineaux aangekomen, Da in een uur 190 K.M. te hebben afgelegd. Genève, 4 Maart. De aviateur Aude- mars is, na eene meeting te Bazel om 3.30 opgestegen. Hij stak de Jura over en kwam ob 4 uur neer te Yverdun; daarna bereikte hij de hoogten ten noorden van het meer Leman en kwam hij om 6.30 te Plain Palais neer onder de geestdriftige toejuichingen van de menigte. De Engekche suffragettes hebben Zater dag een streek uitgehaald, die aan Köpenick en Straatsburg herinnert Zij zonden aan de autoriteiten te Pontypool, in Monmontshire, een telegram om onmiddellijk de territoriale troepen op oorlogsvoet te mobiliseeren. Er was reeds ©en vrij aanzienlijke territoriale macht hijeengetrommeld, toen men tot de ont dekking kwam, dat de suffragettes zich dit maal ook eens een, zij het niet geheel nieuwe, grap hadden veroorloofd. Duizend dofliwejikers te Garston (Li verpool) hebben het werk gestaakt, omdat zij weigeren te arbeiden met weifkli-eden, die ndet bij een vakveneenigLng zijn aangesloten. De staking der confectiewerkers (sters) te New-York, die in het begin van Januari was begonnen en. waaraan 150.000 werklie den deelnamen, is geëindigd. De stakers hebi ben genoegen genomen met de loons verhoor ging die de patroons hun wilden toestaan. - Meer dan 2000 kleermakers en kleer maaksters, werkzaam voor winkels in ge maakte kleeren, hebben in een te Berlijn ge houden vergadering het besluit genomen om het werk neer te leggen. Men weet, dat de New-Yorkscke ambte naar van het openbaar ministerie "Whitman zich al jaren lang bezighoudt met de gestren ge en onverdroten bestrijding van malversa tiën in de bestuurs- en politiekringen der me tropool. Thans heeft mevr. "Whitman een dreigbrief ontvangen, behelzende, dat haar kindje zou worden gestolen en vermoord, wanneer het niet uit was met de campagne van haar man tegen de „grafters". Het onderzoek in zake den zelfmoord van den onlangs veroordeelden anarchist Ca- rouy heeft aan het licht gebracht, dat in de papieren, die uit het publiek hera waren toe geworpen, geen spoor van vergift aanwezig was geweest. Bij een verder voortgezette na-* sporing ontdekte men echter, dal de hiel van een zijner schoenen verschuifbaar was en vond men in de daarboven gelegen holte een dosis cyan-kali, voldoende om tien personen te vergiftigen. Daar Garouy een tijdlang aan photograpïieeren had gedaan, had hij zich het gif zonder mceite kunnen verschaffen. Het lijk van Carouy is gisteren op het kerkhof van Bagneux begraven. Er was nie mand bij tegenwoordig. Zijn in België wo nende familie had hel lijk niet opgevraagd. Dc slotenmaker Oskar Trenkler, die, naar men zich zal herinneren, op 17 Januari 1912 de geheele familie van den juwelier Schultze, die uit drie personen bestond, in de Alte Jakobstrasse te Berlijn vermoordde en ver-- volgens den winkel plunderde, is Woensdag nacht in het hospitaal van het Huis van Be waring bezweken aan de zware longziekte, waaraan hij reeds lang lijdende was. De moordenaar kreeg des nachts een zware bloedspuwing en stierf na een doodstrijd van twee uren. Zooals bekend is, werd Trenkler pas zes weken na zijn misdaad le Zilta-u gearresteerd, toen hij trachtte, zijn buit te gelde te ^ta ken. De eerste terechtzitting van het proces tegen den moordenaar moest verdaagd woe den, daar de medische deskundige benevens twee andere geneesheer en, Trenkler eenparig onbekwaam verklaarden om te werden ge hoord. Gedurende het proces kreeg 4, niet tegenstaande de president hem or> alle denk bare wijzen verschoonde, verscheidene kee ner» een bloedspuwing. Pogingen, om een nieuwe behandeling van zijn proces mogelijk te maken, werden nog eenige keeren herhaald, maai- mislukten steeds. Een afschuwelijke misdaad is gepleegd op den weg tusschen Marwitz en Hennings- dorf, niet ver van Berlijn. Het echtpaar Plun-z had met bun twee dochters, een van 19 en een van 17 jaren, op Zondag een auto-toer gemaakt in de omstreken van Berlijn. Een automolbielhandelaar Janke, een vriend van Plunz, die juwelier was, vergezelde hen in een andere auto. Zij hadden gezamenlijk te Lindow het middagmaal gebruikt, te zeven uur koffie gedronken. In het duister reden de beide auto's naar Berlijn terug. De auto van Plunz reed voor in een aanzienlijke vaart. Plotseling hoorde Janke, die volgde, uit den voorsten wagen een jammerlijk ge schrei opstijgen. Hij liet stoppen en spoedde zich naar de eerste auto. die omgevallen was. Den juwelier en zijn vrouw was beiden het hoofd van de romp gescheiden; de twee dochters waren gckwelst, de oudste vrij zwaar. Janke stelde een onderzoek in naar de oorzaak van het ontzettende onheil en bespeurde twee stalen draden, die op ver schillende hoogte van boom tot boom dwars over den weg waren gespannen. Een van deze draden had den beiden echtelieden de hals doorgesneden; de oudste dochter ging de draad over 't hoofd, terwijl de jongste juist bukte, dus ook aan het ergste ontkwam. Naar de onraenschelijke schurken, die de dra-den hebben gespannen, wordt door de Bcrïijnsche politie een ijverig onderhoek in gesteld. Het is gebleken dat de stalen draden, die le Hennigsdorf over den weg gespannen waren en zulk een vreeselijk onheil aan richtten, van diefstal afkomstig waren. Men verdacht twee Poolsche werklui van den diefstal, maar later vond men de vermoedens tegen hen ongegrond. Volgens verklaringen van automobilisten, die denzelfden weg langs zijn gekomen, moe ten de draden enkele minuien voor het on geluk gebeurde, over den weg zijn gespan nen, daar er bij Hennigsdori zoo'n druk gerij van auto's en fietsen is, dat men ze anders eerder had moeien opmerken. Jahnke is vast overtuigd, dat het den boos wichten om berooving van bun slachtoffers te doen is geweest De daders hebben hun plan echter niet kunnen volvoeren, omdat de auto van Jahnke dadelijk achter die van Plunh. kwam. De Berlijnsdhe politie werd Zondag twee maal opgeheld met de vraag, of ze iets wist van een auto-ongeluk, voordat er haar iets van bekend was. De regeeringspresddent te Potsdam heeft voor de aanwijzing van de daders een beloo ning van 1000 mik. uitgeloofd. De keizerlijke automobielclub. die van meening is dat zij groot 'belang bij de zaak heeft, looft 3000 mk uit een automobielfabriek 500 mk. In den loop van Maandag hebben andere firma's nog groote premiën toegezegd en is er ook een inteekenlijst onder de eigenaars van auto's rondgegaan. Men rekent er op, dat men spoedig een kleine 20.000 mk. bijeen zal heb ben. Een gedeelte van dit geld wordt uitge loofd Yoor dengeen, die den dief van dc sta* len draden kan aanwijzen. Inbrekei-s hdbben een bezoek gebracht} aani het paleis van de Russische grootvorstin! Maria Paulina te Petersburg. Zij hebben veel goud, zilver en -diamanten buit gemaakt, naar schatting tot een waarde van ƒ600,000. Par ij s, 4 Maart Heden morgen om 10 uur is in de remise van de GonipagnAel des Omnibus te Ivry een tnamrijluig mefc tilgon beweegkracht gesprongen. Een ma chinist werd gedood; een ander ernstig ge wond. Volgens een bericht uit New-York rijtf vijftig mensclien om het leven gekomen bij een/ brand in het hotel „Dewey" te Omaha in Ne braska. De brand brak uit in het mld-den van den) nacht, zoodat de meeste gasten in diepeü slaap lagen. Degenen alleen, die op de eer-* ste en -tweede verdieping sliepen, konden) nog gered worden. Verschillende andere, die) op de hoogere verdiepingen kamers hadden» betrokken, sprongen uit de vensters en vie len op straat te -pletter. De brandweer was machteloos, daar het wan ter in de spuiten, tengevolge van de hevige) koude, bevroren was. De slachtoffers liggen bedolven onder hoo- pen smeulend puin. Kameroverzicht Tweede Kauier. In de vergadering van Dinsdag werdert een groot aantal kleine wetsontwerpen zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het ontwerp tot wijziging der loterijwet dron gen de heeren Ter Laan (S.-D.) en L i e f- t i n c k (U.-L.) er op aan om het houden van kleine onschuldige loterijen vrij le laten. De Min van Justitie a. i. de heer Heems kerk antwoordt, dat kleine tombola's en loterijen voor een weldadig doel in den regel worden toegelaten. Misschien kan de locale opvatting omtrent de toepassing hier en daar worden gewijzigd, maar de min. zelf voelt niets voor een belangrijke wijziging. Hem zijn kleine en groote loterij-en onsympathiek, zelfs die voor een weldadig doel. Waarom niet lie ver wat geld dadelijk gegeven? Maar het is nu eenmaal zoo en daarom laat men die lote rijen vrij. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp be treffende de opleiding van tandheelkundigen wees minister Heemskerk af 's heeren Ter Laan's wensch om ook een Slaatsdiploma in te stellen voor tandtechnici en wijzigde de Minister op voorstel van de heeren van Hamel de benaming tandheelkundige in die van tandarts. Door overneming van een amen- d-ement-Duijnstee i9 bepaaln, dat tot het af leggen van het technisch tandheelkundige examen niet slechts worden toegelaten hou ders van het diploma eindexamen H. B. S. 5-j. cursus, maar ook z>ij, die in het bezit zijn van het getuigschrift van bekwaamheid voor studie in de faculteit der genees- of wis- en natuurkunde aan een universiteit of voor stu die aan de technische Hoogeschool. Op verzoek van den heer Ketelaar bracht de Minister in bet ontwerp een over gangsbepaling voor twee jaar ten behoeve van hen, die thans studeeren voor tandarts. Nu er bij de discussie belangrijke wijzi gingen in het ontwerp zijn aangebracht, zal de eindstemming Vrijdag a.s. plaats hebben. Aan de orde is het wetsontwerp n-opena het heffen van opcenten op vermogens- en bedrijfsbelastingen. De heer Pat ij n (U-L.) is geneigd toe te geven, dat de toestand van de schatkist wel die maatregel wettigt, maar hij heeft dit be zwaar, dat de minister reeds 5 iaar geleden dc o-pcentenheffing als een tijdelijke maat regel voorstelde, terwijl sedert telkens die heffing weer plaats had. De afgevaardigde vreest daarvan het op den achtergrond raken van de toegezegde inkomstenbelasting. Hij herinnert aan het geschiedde 07 het eind van de behandeling van de invaliditeits wet. De repeerïng nam het amendement- Dnys over. dot 6 Traanden na de afkondi ging van de wet het «Jte-at*r»cns-iocn belooft Daarom vraagt de heer Patijn met aandrang wat de plannen der regeering met de tariefwet zijn. Eveneens da-t zij verklare, dat rij al het mogelijke zal doen om de afhandeling van de inkomstenbelasting vóór het zomerrecès te be vorderen. De Minister van Financiën, de heer Kolkman, meent, dat aan hem alleen de ver traging niet is te wijten. Als er met inkom- stenzelasling vertraging is, dan heeft de Kamer even goed schuld. Hij weerspreekt, dat door het amen- dement-Duys het financieele perspectief belangrijk is gewijzigd. Het onverbreke lijk verband tusschen tariefwet en inva liditeitswet blijft bestaan. De kosten voor het amenderaent-Duys een drie mil lioen moeten natuurlijk in den aanvang uit dc gewone middelen worden gevonden: een gewone lcasquaestie, maar in het jaar 1914 zal de tariefwet er zijn of dit ministerie zal er niet zijn. Buitendien: de heer Borgesius heeft self verklaard voor het amendement te zijn, welnu daarmee aanvaardde hij de mede verantwoordelijkheid. Welnu, wat zullen de heeren vrijzinnigen voorstellen tot dekking der kosten? Daarop hebben ze nooit geant woord. De nu voorgestelde opcenten kan hij niet missen. Hij hoopt natuurlijk, dat het voor 1 laatst moge zijn. De heer Patyn zegt bij repliek o.a. dat hij en rijn politieke vrienden wel degelijk we- ten, hoe rij de pensioenen rullen betalen, na melijk uit de inkomstenbelasting van den mi nister Kolkman zelf. Overigens: hij zal niet stemmen tegen de opcenten. De Min. v. Binnenlandsche Za ken, (de heer Heemskerk) weerspreekt, dat de regeering in gebreke zou zijn gebleven de middelen aan te wijzen tot dekking van de kosten der wetten die zij tot stand bracht. Als de Tariefwet lang op zich doet wachten, don is dit tc wijten aan den langen "tijd dien de oppositie noodig heeft met 4e behan4eling.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2