RONA Van Houten's Cacao BINNENLAND. KOLONIËN. In een telegram aan eene panslavlstische feree raging te Petersburg heeft de Koning jfran Montenegro den steun van de Panslavis- len gevraagd voor zijn streven om Skutari te bezitten Hij geeft daarbij de verliezen van Üe Montenegrijnen !bij de laatste bestorming op als 6000 man. Misschien is dit verliescij fer eenigszins overdreven met het doel bij ide ontvangers van het telegram den indruk van de Montenegrijnsohe dapperheid te ver sterken. Het bewijst echter tevens de juist heid van de opvatting, dat de aanvalskracht (Tan de Montenegrijnen geheel gebroken is. Uit de reeds door ons vermelde verkla- Ifing van Koning Nicolaas aan de oorlogs- Icorrespondenten vermelden wij nog deze 'jrinsneden, die volgen op de verklaring, dat Bkutari eene levenskwestie voor Montenegro 1st Er is maar één weg, die leidt tot de be vestiging van den vrede In sommige streken ran den Balkan: namelijk de volledige waar borg voor het bestaan en de vrije ontwikke ling van Montenegro. Hiervoor is het noo- 'dig dat Montenegro Skuitari met zijne omge ving krijgt. Het geduld van Montenegro is Uitgeput. Aan den anderen kant bericht de Südsla- vische Korrespondcnz uit Triest over de hulp. die aan Skutari wordt verleend: Volgens de door leden van het Albaneesche congres ontvangen berichten, is de opstand van de Miridieten tegen de Montenegrijnen en Ser- ven n-u een feit geworden. De Miridieten hebben besloten den Serven den toegang naar Skutari af te sluiten. Ook van de zijde der (Malissoren zijn reeds voor een duurzaam verkeer met de bezetting van Skutari maat regelen genomen. Eene poging van de Mon tenegrijnen om met de Malissoren eene af spraak te maken voor een gemeenschappe- Üjken aanval tegen Skutari is mislukt. 10,000 Miridieten en Malissoren zijn als versterking van het gami-zoen van Skutaii deze stad bin nen getrokken Belgrade, 5 Maart. Volgons betrouw bare inlichtingen, ontvangen van het Ser vische hoofdkwatrÖler, zijn de geruchten, dat de Malissoren en Mirdietcn het lort Breditza. tie Skirtori, zouden hebben ge a omen, van grond ontbloot P a r ij s, 6 Maart. De bladen brengen een telegram uit Konstantinopel, berichtende dat de kruiser Hamidieh drie Grieksche trans portschepen, met troepen geladen, in den' grond heeft geboord. Konstantinopel, 5 Maart Volgens de Ikdam 'heeft de ministerraad besloten aan den ambassadeur te Petersburg nieuwe instnuc- Üên te doen toekomen met het oog op de vereffening van het geschil betreffende de Turksch-Bulgaarsche grens. Ce t tin je, 5 Maart. De vertegenwoor digers van de groote mogendheden hebben heden bij den minister van buitenlandsche jaken een stap gedaan om te weten te komen; of Montenegro de bemiddeling van de mo gendheden voor het sluiten van den vrede Aanneemt. De minister heeft tijd gewaagd voor zijn antwoord, om zich te kunnen verstaan met de bondgenooten. Volgens een bericht van Reuter uit Rome zullen do Balkanbondgenooten, daargelaten elke bemiddeling van de mogendheden, aan dringen op de volgende voorwaarden voor het sluiten van den vrede* De contra cteerende partijen moeten zich verbinden tot eene onmiddellijke en gelijk tijdige staking van de vijandelijkheden na de onderteekening van het vredesverdrag. Turkije moet tegelijker tijd aan de bond genooten overgeven Adrianopel, Skutari en Jandna. De Bulgaarsch-Turksche grens zal loopen van R-odosto naar Midia; de juiste lijn zal plaatselijk worden vastgesteld door eene militaire Bulgaarsch-Turksche commissie. Het schiereiland Gallipoli zal worden afge staan aan de bondgenooten. Alle Egeïsche eilanden, die nu door de Grieken bezet zijn, zullen aan de bondge nooten worden afgestaan. Krijgsgevangenen en gijzelaars zullen wor den uitgewisseld binnen den kortst moge lij ken termijn. Turkije zal aan de bondgenooten eene be hoorlijke oorlogsschadevergoeding betalen in mindering waarvan zal komen het ge deelte van de Turksche openbare schuld, dat ten laste komt van de provinciën van Euro- peesch Turkije. Een bijzondere vertegenwoordiger van den sultan zal in de Balkanlanden worden toe gelaten voor godsdienstige doeleinden; deze zal onder zijne rechtsmacht hebben alle mos keeën. liefdadige fondsen, mohammedaan- *che geestelijke goederen, enz. Alle verdragen, overeenkomsten en regelin gen, die tusschen de bondgenooten en Tur kije voor den oorlog bestonden, zullen wor den hersteld. Kreta zal voor goed worden Ingelijfd bij Griekenland. Saloniki, 5 Maart. Ten einde de be staande douane-heffingen in het veroverde gebied te doen verdwijnen, stellen de Serven en de Bulgaren pogingen In het werk om met het Grieksche bestuur eene regeling te tref fen tot verdeeling, naar eene nader te bepa len verhouding, van de douane-ontvangsten in Macedonië. Deze regeling zou het iederen Haal mogelijk maken zijne oorlogskosten te dekken en op rationeele wijze de verschillen de havens en spoorwegen in de veroverde streken te gebruiken. Saloniki, 5 Maart. De Servische auto- Hfiteiten te Monastir hebben de opening van een bijkantoor ven de nationale Bulgaor- Bche baulk verhinderd. Triest, 4 Maart. Het Albaneescihe Congres besloot met algemeene stemmen aan ide kansalarijen, der groote mogendheden ken nis te geven van een besluit, dat de erkente lijkheid voor de Al'baneezen jegens de mo gendheden uitdrukt van het besluit, dat zij namen (betreffende de oprichting van een bnafihankelijk Albanië en de groote mogencL beden te verzoeken het (begonnen werk spoedig te voltooien. Het besluit doet uitko men, dat het voor Albanië een levensbelang Is de blokkade en de- oorlogstoestand te zien Verder wordt verklaard, dat Ak* banië (buiten de mogelijkheid val? ontwikke ling ral zijn zonder de groote steden, die de middelpunten van beschaving uitmaken. Het congres nam de in den loop der de batten voorgestelde motiën met algemeene stemmen aan en eindigde zijne werkzaamhe den onder hoeras voor de onalhankelijk- heid van Albanië en «vivats voor den drie bond. Sofia, 5 Ma'a'rt De bevolking van een veertigtad dorpen de Bulgaarsche Do- hroedsja heeft telegrammen ezonden aan den minister-president, den voorzitter vain «ie sobranje, de hoofden der partijen en voor naamste afgevaardigden, waarin zij protes teeren tegen het deolibeeld van den afstand van gebied aain Ruanenië. Uit Bukarest wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat, daar Rumenië heeft verklaard meer dan eene bemiddeling niet te kunnen aannemen, de mogendheden nu in Sofia een middenweg moeten voorstellen. De Bulgaar- sche regeering spreekt in haar antwoord aan de mogendheden van een conflict met Rume nië. Volgens de in Bukarest bestaande opvat ting kan er echter van een conflict geen spra ke zijn, zoolang men nog de vriendschappe lijke besprekingen behoudt. De grootste zorg berokkent wel is waar de sleepende loop van de onderhandelingen, die de bestaande spanning vermeerdert en koren is op den mo len van de oorlogspartij. Duitschland. Bremen, 5 Maart. Aan eenj dejeuner, dat de Senaat gaf, hield de Keizer tot beant woording van eene toespraak van den bur gemeester Ba«rkhaiusen eene rede, waarin hij. in aansluiting aan eene herinnering aap' de gebeurtenissen van honderd jaar geleden het volgende zeilde: Wanneer ik de ontwik keling sedert diie dagen overzie, dian kam ik als ras uil Laat van de vergelijking tussohen dien tijd en heden slechts herinneren aan wat mijn grootvader na de overwinning van 2 Septcn 1 1870 aan mijne grootmoeder schreef: ..\Velk eene omkeering door Gods beschik!" Mbge bet tegenwoordige geslacht zich zijne voorvaderen waardig toonen en hen nastreven. Evenals destijds is heden aan ons volk de taak gesteld zijne weerbaarheid te versterken, zijne strijdmacht te orgair- seeren. Het moet zijne voorvaderen van hon derd jaren geleden evenaren in vaderlands lievende offervaardigheid." G im u n d e n, 5 M a a r t. De Keizerin en prinses Victoria Louise zijn heden nacht naar Berlijn vertrokken. Bij de verleden Zaterdag op uitnoodiging van den rijkskanselier door de stemvoerende leden van den bondsraad gehouden bespre king heeft, volgens de Münchener Neueste Nachrichten, Beieren zijne instemming be tuigd met het voorstel van de rijksregeering om tot dekking van de uitgaven van de kos ten der nieuwe legervoordracht eene heffing voor eens van het vermogen te vorderen. Het denkbeeld van deze heffing voor eens van het vermogen voor dit bepaalde doel is, volgens den Lokal-Anzeiger, van den Keizer persoonlijk uitgegaan. De Keizer heeft zich ook tot de bondsvorsten gewend met het voorstel, in di? geval van het voorrecht van den belastingvrijdom vrijwillig afstand te doen. Dit voorstel heeft van alle kanten in stemming gevonden. In het Senioren konvent van don rijksdag deelde de voorzitter mede, dat de rijkskan selier tegenover hm de hoop uitdrukt, dat de legervoordracht den 28en Maart tot den rijksdag zal worden ingediend. De voor dracht zal den 7en April in de openbare zit- tting behandeld worden. Men neemt aan, dat de dekkingsvoordracht eveneens den 28en Maart aan den rijksdag gezonden zal worden. In de begrootings-eommissie verklaarde staatssecretaris Solf, dut in Hanau en weldra ook in Berlijn een school van diamantslij pers zal worden opgericht, waar ook de Am- sterdamsche manier van slijpen zal worden onderwezen. In Duilschland 'kunnen slechts 5 pet. van de gewonnen diamanten aan den man gebraoht worden. De buitenlandsche markt kan door ons nieï gemist worden. België. «Brussel, 5 Maart. De Chronique zegt van de algemeene staking, dat de hoop, dat men tot een schikking zal komen, zich scliij.nl te zullen verwezenlijken. Frankrijk. P a r ij s, 5 M a a r t. In de heden morgen in het Elysée gehouden ministerraad heeft de minister van oorlog aan den raad onder worpen een wetsontwerp, dat is opgesteld in overeenstemming met de eenstemmige ad viezen, die gisteren in den hoogen oorlogs raad zijn uitgebracht en die strekten tot in voering van den drie-jarigen diensttijd voor allen gelijk en zander ecnige vrijstelling. De ministerraad heeft hel wetsontwerp goedge keurd, dat morgen bij de Kamer zal worden ingediend- De minister van buitenlandsche zaken heeft den ministerraad op de hoogte ge bracht van den buitcnlandsohen toestand. Tweede telegram, liet wetsont werp tot instelling van den drie-jarigen diensttijd moet, volgens den of.ficieusen ter mijn, niet beschouwd worden als meebren gende eene radicale wijziging van de leger- wet yan 1905. Het handhaaft b.v. volkomen het beginsel der 'gelijkheid van dienst, op dit tijdstip ingesteld. Volgens het bepaalde bij art- 33 van de wet van 1905, had de regee ring de bevoegdheid eene lichting onder de wapenen te «houden; alleen moest zij haar besluit voor de Kamers motiv-eeren. De toe stand is belangrijk gewijzigd sinds 1905; de dienstnemingen voor de eerste maal en voor latere malen waren niet zoo talrijk als toen werd verwacht. Er werden sinds dien tijd nieuwe diensten opgericht: telegrafie, lucht vaart enz. Daarvoor moeten de noodige ele menten gevonden worden. Eindelijk hebben de naburige staten zich op militair gebied geduchte inspanning getroost De regeering zon zich dus thans genoopt voelen verande ring te brengen in art. 33. Daaruit zou zeker eene zekere onrust voortvloeien voor het land op het oogenblik, waarop het besluit der re geering sou moeten worden genomen, en het scheen de regeering eenvoudiger af te zien van de rechten, die art 33 (haar «veleenden. Reclame In zijn de vleeschvormende bestanddeelen in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dit een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uit nemendheid wordt aanbevolen. door eenvoudig en stellig dn de wet den driejarigen diensttijd op te nemen. De wet zal natuurlijk terugwerkende kracht heb ben en van toepassing zijn op de lichtingen, die nu onder de wapenen zijn. De regcering stelt er prijs op, dat de disoussie in de Kamer zoo spoedig mogelijk aan de orde zal ko men; zij zal hare verantwoordelijkheid dn deze zaak op den voorgrond stellen. P a r ij s, 5 Maart Kolonel Seely, de En- gelsche minister van oorlog, is heden avond hier aangekomen. Engeland. Londen, 5 Maart. Het gezamenlijke uitvoerend 'bestuur van de vereenigingen van spoorwegmannen heeft heden avond een be sluit aangenomen, waarin wordt aangedron gen op het weder in dienst stellen van den ontslagen wissehvachter Richardson en van de maatschappij eene verbintenis wordt ge vraagd, dat wanneer aan beambten last ge geven wordt van hunne gedrukte instructiën af te wijken, dat voortaan schriftelijk zal ge schieden. Dit besluit is aan de maatschappij gezon den met verzoek om onmiddellijk antwoord. Italië. Rome, 5 Maart. Het bericht van eene nederlaag der Italianen in Dehibat is van grond ontbloot Rusland. Petersburg, 5 Maart. In de Peter- en Paulskathedraal is heden, in tegenwoordig heid van den Keizer, de Keizerin, de Keize rin-weduwe, de grootvorsten en grootvorstin nen en vertegenwoordigers van het stedelijk bestuur een rouwdienst gehouden voor de overleden Czaren uit het huis Romanow. Aan het opdragen van de mis namen o. a. deel de metropoliet van Servië, de patriarch van Anitiochia en zestien aartsbisschoppen en bisschoppen. Petersburg, 5 Maart Een keizerlijk manifest, dat morgan in alle kerken van Rus land wordt voorgelezen, wijst op de gemeen schappelijke bemoeiingen van de Russische Czaren en van alle trouwe zonen van Rus land, die den Russischen staat in 't leven heb ben geroepen- Het Russische vo-lk heeft alle slagen van het noodlot doorgestaan. Het kleine Rnsland van de Moskousche periode staat nu in het gelid met de eerste staten van de wereld. Het manifest doet de verdiensten uitkomen van de beste zonen van Rusland, van de ker kelijke herders en van den adel, die inzon derheid bij de opheffing van de lijfeigenschap burgerdeugden heeft bewezen. De door den stralenkrans van den roem omgeven Russi schen krijgers vormde een sterk schild tegen ieder ongeval. Het manifest gewaagt verder van de mannen der wetenschap, de schrijvers en kunstenaars, die ver over de grenzen van Rusland worden gewaardeerd. Ook op het gebied van landbouw, handel en nijverheid hebben de Russen intensieven arbeid verricht De Russische landbouwer vormt de bron vai> den rijkdom van het volk. De keizer wenscht het Romanow-jubileum waardig te verheerlijken. Petersburg, 5 Maart Een keizer* lijke ulcase aan den Senaat naar aanleiding van het Romanow-ju«bilcum bepaa't maat- legelen tot verzj^ging van de weezen der landelijke bevolking, aanwijzing van 10 mil- lioen roebels voor de onderliige ondersteu ningskassen van den adel, 50 millioen voor het landbouwfonds. Belastingen en geldboe ten voor straffen worden kwijtgescholden,' gunstbewijzen toegestaan voor staa :sambfa- naren, amnestie verleend voor per?misdrij- ven, weggezonden studenten weder toegela ten, ter dood veroordeelden tot 20 jaar tucht huisstraf begenadigd, politietoezicht bekort, ?0 mi'.lioen toegestaan voor pezondhridsm- richtingen, als jubileum-stichtingen, kleine gevangenisstraffen en geldboeten kwijtge scholden, voor ambtsmisdrijven amnestie ver leend. Onderscheidingen zijn verleend aan de ministers, voor leger en vloot zijn bevorde ringen verhaast en disciplinaire straffen ver zacht of afgeschaft. Sofia, 5 Maart De sobranje heeft bij acclamatie 'besloten warme gelukwenschen te zenden aan de rijksdoema bij gelegenheid van het jubileum van het huis Romanow. Petersburg, 5 Maart. De waarne mende minister van binnenlandsche zaken Maklakow is tot minister van binnenland- sche zaken benoemd. Griekenland. Athene, 5 Maart. In de Kamer gaf minister-president Venizelos een overzicht van het verloop van den oorlog, waarin hij uiteenzette hoe leger en vloot er in slaagden den vijand te overwinnen. Hij bracht hulde aan de vloot, aan den diadochus en het leger, die hij bedankte namens de natie; ook bracht hij hulde aan de troepen der bond genooten. Hij zette uiteen waarom Grieken land den wapenstilstand niet heeft ondertee kend. Turkije, over de geheele Unie overwonnen, zoekt nu den vrede. De tegenwoordige Turk sche regeering erkent, dat de hervafft'ng van de vijandelijkheden Turidje niet meer dien stig zou kunnen zijn of den toestand zou kun nen wijzigen. Niettemin weten wij niet wan neer de strijd zal eindigen. Ik denk intus- schen, dat de natie vertrouwen stelt in hare militaire krachten, die nauw samen werken met de bondgenooten. Zij wil het einde af wachten van den oorlog, die Griekenland groot zal maken en de vrijheid zal teiugge- ven aan millioenen onderworpenen- De voorzitter van de Kamer las vervolgens een telegram van geluk we nschin gen voor, die de Kamer richt aan de troepen van land en zee en aan hunne aanvoerders. De minister van financiën heeft de be grooting voor 1913 Ingediend. De minister deelde mede, dat het tekort op dc gewone hegrooling niet 9 millioen te boven zal gaan. Wat de oorlogsuitgaven betreft, raamt de mi nister de tot heden gevraagde credieten op 151 millioen. In de begrooting van 1913 vraagt hij een nieuw crediet van 134 millioen. Marokko. Parijs, 5 Maart. Over het gisteravond in de bladen vermelde gevecht bij de oued Zem (in Marokko) wordt verklaard, dat de harka van Tadla, die den 4en om 10 urn 's morgens den post aan de oued Zem aan viel, met zware verliezen werden terugge slagen door den post, geholpen door de mo biele troep van Mangin, die zich in de buurt bevond. De harka vluchtte in wanorde. De Franschcn hebben 2 dooden en 16 gewonden. Vereenlgde Staten* Woodrow Wilson heeft gisteren te Washington den eed afgelegd als president. In zijne rede bij de aanvaarding van het ambt legde hij nadruk op de verandering in de regeering twee jaren geleden, toen het huis van vertegenwoordigers democratisch werd. Hij wees op de beteekenis van deze verande ring en zeide: Wij hehben een groot regee- ringsstelse lopgebouwd, maar met de rijk dommen kwam eene onvergeeflijke verspil ling. Wij zijn trotsrh geweest op onze ver richtingen op het gebied der industrie, maar telden niet genoeg de eischen van het men- sehelijk leven. Met de groote regeering gingen vele diepe geheime dingen, wij hebben te lang verwaarloosd daarnaar te zien en ze te on derzoeken. Onze plicht is te reinigen, na te denken» te herstellen en kwaad te verbeteren. De voornaamte dingen, die moeten worden gewijzigd, zijn het tarief, dat ons afsnijdt van ons behoorlijk aandeel in den wereldhandel •en de rechtvaardige belastingbeginselen schendt, voorts het bank- en het muntstelsel, het induslrieele stel, het samenstel van land- bouw-activiteiten, de watergangen- De onont gonnen, woeste landstreken, de heerlooze bos- schen zijn snel aan 't verdwijnen. Wij bestu deerden de 't meest opleverende middelen van voortbrenging, maar hebben niet bestudeerd wat spaarzaamheid kostte en ook niet door welke middelen de gezondheid der natie kan worden beveiligd en wat de rechten van vrouwen en kinderen zijn in den strijd om het beslaan. Dit is geen gevoelsplicht, maar rechtvaardigheid, die een stevige grondslag is om te regeeren. Sanitaire wetten en wet ten, die de arbeidsvoorwaarden bepalen, zijn integreerende deelen van de rechtvaardigheid en de wettelijke doeltreffendheid. Dit zijn eenigen van de dingen, die wij be- booren te doen, daarbij andere zaken niet ongedaan latende. Ik zal het economische stelsel ter hand nemen, zooals het is en ge wijzigd moet worden- Rechtvaardigheid bo venal zal altijd mijne leus zijn. De natie is diep geschokt door de weten schap dat de regeering te dikwijls op onreine banen is gegaan. Wij weten, dat onze taak niet enkel cene politieke taak is, maar eene taak, die ons door en door op de proef stelt of wij in staat zijn de tijden en de nooden van het volk te begrijpen en of wij inder daad zijne woordvoerders en tolken zijn. Ik roep alle eerlijke menschen aan mijne zijde. Wanneer zij mij raden en steunen, zal Gods hulp niet ontbreken. De nieuwe president, die gisteren zijn ambt aanvaardde, heeft verleden Zaterdag de func tie van gouverneur van New-Jersey nederge- Iegd. In de afscheidsplechtigheid gaf hij aan zijne toehoorders een beeld hoe hij zich hot bestuur onder zijn presidentschap voorstelde. Hij zeide daarbij: Moed is eene zeldzaamheid in het openbare leven. De man, die moed toont, wordt voor eene hooge taak gesteld; anderen zullen van het tooneel verdwijnen. Do ambtenaren moeten het Amerikaansche volk niet naar het gemak, maar naar hun geweten dienen." Gelijktijdig hield de aftredende president Taft in de National Press Club eene afscheids rede, waarin hij inet humor zijn hart uitstort te. Hij zeide tot de dagblad schrijvers, dat hij hen beschouwde als zijne biechtvaders; hij wilde hun nederig zijne zonden en gebreken bekennen. „Mijne hoofdzonden zijn mijn ge ringe smaak voor harden arbeid, eene ge neigdheid om alles uit te stellen en om mij meer dan ik moest over te geven aan de ge noegens van een goed gezelschap. Ik houd er te veel van, mij te ontspannen. Ik ben geboren met een zilveren lepel in den mond cn het leven heeft voor mij slechts de aangenaflJtf] plaatsen gehad. Ik verkeer in het openbars leven van mijn twintigste jaar af en noofji heeft de goede plaats mij op den juisten tijd ontbroken. Gelooft gij, dat ik na zulk eeno loopbaan iets te betreuren heb of dat ik re-< denen heb tot klachten of om slagen uit W! deelen? Ik denk er slechts aan, aan mijn! land en aan mijn goed geluk al het goede, dat zij mij bewezen hebben, terug te geven en te werken ten behoeve van eene goede regee ring Ik ben volstrekt niet van zins mijnö nederlaag als eene verbanning te beschou wen en ik hoop hier terug te keeren in uw midden. Allerlei. De auto-bandieten. Dfeudonné, Callemin, Soudy en Monier, die ter dood veroordeeld zijn, hebben rich in cassatie voorzien, evenals Deboé en Ka bal t- chlche. Men herinnert zich wellicht het op zienbarende moordproces, dat te Agra in En- gelsch-Indiê heeft plaats gehad en thans voor het oppergerechtshof te Aljahabad moet zijn geslecht Luitenant Clark en mevr. Fullham stonden voor een dubbele moord terecht, o$ mevrouw .Clark en op den heer Fullham. Zij waren van plan, nadat ze dezen uit den weg hadden geruimd, In het huwelijk te treden. Mevrouw Fullham hield aanvankelijk vol, dat ze onder hypnose had gestaan van luitenant Clark, maar uit brieven bleek duideliik dat hiervan niets waar was. Na maandenlange hardnekkige loochening heeft nu eindelijk lui tenant Clark Zaterdag schuld erkend. Hij nam alle schuld op zich voor den moord op Fullham. Hij doodde hem den lOen October 1911, door hem met antipyrine te vergiftigen. Mevr. Fullham was, zei hij, voor dit feit niet verantwoordelijk. De jury sprak echter het schuldig over beide beklaagden uit. Londen, 5 Maart De vlieger Geoffrey Engeland is gedood in een ongeluk met rijn monoplan bij Salisbury. G e n u a, 4 M a a r t. De luchtschipper Laurens en een passagier zijn heden namid dag met een hydro-aeroplan hier aangeko men, komende van Bcaulieu. Zij zijn voorne mens morgen weder te vertrekken naar Wc- 6ener. Helgoland, 5 Maart. Heden nacht Ir de torpedoboot S 178 door een onbekend schip geramd en gezonken. Het aantal ver dronkenen is nog onbekend. Tweede telegram. De torpedoboot S 178 werd twee zeemijlen ten cuideu van Helgoland door den kruiser Yorck geramd. Naar verluidt, zijn 50 60 man verdronken en slechts 15 gered. Berlijn, 5 Maart. (Officieel bericht De gezonken torpedoboot is des nachts om 1,30, bij de terugkomst van eene nachtelijke oefening dOor den kru'ser Yorck vijf zeemij len ten noorden van Helgoland -geramd en na zeer korten tijd gezonken. De Yorck i* onbeschadigd. De S 17S behoorde tot de elft ha'ltye flottille, die in de Noordzee oefeningc i hield. B e r 1 ij n, 5 Maart. Hot aantal der ten- gevolge van 'het vergaan van de torpedoboot S 178 vermiste personen bedraagt twee offi cieren, twee dekofficieren, 36 enderofficieren en manschappen. Gered zijn een marine-inge nieur, een dokter en 13 onderofficieren en manschappen. Oost-Inrtlë. De Indische partij. Uit Batavia wordt aan het Hhld. ge seind; „De Gouverneur-Generaal heeft geweigerd rechtspersoonlijkheid aan de Indo-party te verleenen." Het blad teekent hierbij aan: Na al hetgeen wij over het zonderling ge doe van den leider der Indische Partij, Dou- wes Dekker, hebben vernomen, kan het zeker weinig verwondering baren, dat de gouver- neur-generaa«l tot een besluit als vorenge noemd kwam. Uit alle handelingen en redevoeringen der leiders, met hunne Mohamed-reïncamatie en zoo meer, bleek ten duidelijkste, dat het stre ven dier lieden verder ging dan de onschul dige statuten, waarop nu de goedkeuring werd geweigerd. Kameroverzicht Tweede Kamer, Goedgekeurd werden "Woensdag de wets ontwerpen, houdende nadere regeling van de Grootboeken der Nationale Schuld, na dat Minister Kolkman, in den geest van een door den heer Treub voorgesteld amende ment had bepaald, dat een» bewind kam du ren, zoolang de erfgenaam otf legataris leeft. Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot wijizfrgdng van de wet op de pcrsomeele belasting en bepalende, dat de huurwaarde van perceclen en gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende Lolt uitoefening van het bedrijf van logementhouder, tot uitoefening van bel bedrijf van verhuurder wan gemeu belde woningen, Lot winkel of lokaal tot udtstaliing, slechts voor een derde ais be- lastba«re huurwaarde wordt aangemerkt; met gemeubelde woningen worden, bedoeld inricblinigen op badplaatsen, lustoorden enz., welke doorgaans slechts korten tijd; van het jaar worden verhuurd. De heer Treub v. d.) Ikhfebe een door verschillende fracties mede ondertcekend amendement toe, orn deze gunstige beias- tingtepoling uit tie breiden tot koffiehuis houders en het restawrateursbedrijf. De heoren d e J o n g (u. L) (Hoorn), ter Laan (a d.) en de Klerk (6. d.), ender* steunden dit en de twee laatstgenoemden vroegen ook een billijke regeling voor stal houders. De heeT Kooien (r. k.) bestreed mr. Trent's amendement en Minister Kolk man verklaarde het op financieele grond den onaannemelijk, zoo dat hij bij aanne* rning vam het amendement het ontwerp KJtf moeten intrekken-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2