BKCHAM'S P1UJSN STADSNIEUWS. Reclame. IS UW LEVER ZIEK? Maak hem dan in ordoj het is I gemakkelijk te doem Zonder pijn, I zonder stoornis j alleen door het heil- I mm efloot merkt ge dat ge genezen I zijt doer I Baadsverslai:. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 28 Maart J913, des o/vonds kwart voor aoliL Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig dc heer van Kalken. De Voorzitter opent de vergadering, waar- ba de notulen der vorige vergadering worden gearresteerd, zooals ze ter visie hebben gele gen. Daarna wordt mede deel in g gedaan1 van de Volgende ingekomen stukken: 'Besluit van Gedep. Stalen van Utrecht van fcOMojart 1913, houdende goedkeuring vam> het Raadsbesluit van 26 Februari 1913 tot wijzi ging van de gemeentebegrooting, dienst 1913. Kennisgeving. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht vam 17 Maart 1913, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 26 Februari 1913, tot toe kenning van gratificaties aan Secretarie-per soneel. Kennisgeving. Besluit van Gedep. Stalen, van Utrecht van 17 Maart 1913. houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 26 Februari 1913, strekken de tot verkoop van grond aan H. E. J. C. Hei ligers. Kennisgeving. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht van 17 Maart 1913, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 26 Februari 1913, strekkende tot aankoop van grond van de Erven de Jong. Kennisgeving. "Van Burgemeester en Wethouders proces verbaal van de op 26 Maart 1913 gehouden opneming van de kas en de 'boeken van den jGömecnl e-onlvanger. Kennisgeving. Van mr. A. van Traa en A. R. Veenstra, dat rij hunne benoeming, respectievelijk voorzit ter en secretaris van hel Scheidsgerecht, aannemen. Kennisgeving. Van D. Schooneveld, opzichter bij de ge meentewerken, eene dankbetuiging voor de hem verleende gratificatie. Kennisgeving. Van J. Schulte Nordholt, inspecteur valt het Bouw- en "Woningtoezicht, eene dankbe tuiging voor de hem verleende gratificatie. Kennisgeving. Van J. Veen te Goes de mededeeiing, dot hij zijne benoeming tot Jeeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. aanneemt. Kennisgeving. "Van D. Zoetmulder alhier, een adres inzake het rotodeit van boomen öan de Lange Beek- straal. Behandelen bij punt 5. Van B. Aneroa en J. van Stralen, bewoners ▼an den Utrechlschen w eg, een verzoek, om aansluiting aan het net van de gasfabriek. Advies B. en W. Van de „Vereentgi-ng van concierges en amanuenses aan inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs en hen die ^daar mede gelijk gesteld kunnen worden" een adres, houdende verzoek de trade ment en ran concierges en amanuenses aan Gynmar slum en H. B. S. te willen herzien. Advies B. en W. Van het bestuur van het Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een verzoek om sid>sidie in de kosten van oen Fröbelcirrsus. cursus tot vorming van hulp- en hoofd-ondcrwijzeres- len bij het Fröbelonderwijs. Advies B. en W. Van het Dngelijksch Bestuur van den Nc- derlandsch R. K. Bond van Handel»-, Kan toor- en Winkelbedienden, gevestigd te Am- tterdam, een verzoek maatregelen te willen nemen, tot bespreking van dein Zondags- arbeid. Advies B. en W. Van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort inlichtingen betreffende inge houden pensioenbijdragen van den eervol ontslagen leeraar in de Gymnastiek aan de Hoog ere Burgerschool F. Rauh. Van het bestuur der R. K. Bcuwvereend- ging St. Bonefacius een verzoek om voor schot krachtens 7 der Woningwet. Adlvies B. en W. De Secretaris leest oen schrijven ▼oor, waaruil Wijkt, dat de heer Rauh zijn pensioenbijdrage gestort heeft vam f 1290 en van af 1 Jan. '13 van f 1490. De heer v. Achterbergh. Be ben blij. dat B. en W. hier geen blaam treft Ik heb het voorstel indertijd bestreden, omdat de heer Rauh mij pertinent verklaarde de hoo- gere pensioenbijdrage te hebben betaald. Het zal mij een les zijn om voortaan eau beetje meer gereserveerd te zijn roet mede- deelingen van belanghebbenden. Eenige leden. J-uistl Juist 1 Dc inlichtingen worden voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur der R. K. bouwvereeiriging St. Bonefacius een verzodk om voorschot krachtens art 7 <3er Woningwet Advies B. en W. AGENDA. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verkenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres m de truttige hand werken aan de O. L. School E. Mevr. Rupp. Z. d. en z. h. st verleend. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou der* tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres aan do O. L. School A, mej. Beek. Z. <L en z. h. st verleend. 3. Voorstel van Burgemeester en "Wethou ders tol hot beschikbaar stellen van een medaille voor do to houden Hufcrrlijtte»- toonstelling. Z- d. en h. A.«Bfigecuxno*. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot goedkeuring van de rekening van de Kamer van Koophandel over 1912. Z. d. en z. h. st verleend. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot Intrekking van hel Raadsbesluit van 28 Februari 1913 now 85, tot het rooien van boomen in de Beekstraat. Hierbij komt in behandeling het verzoek van den heer D. Zoetmulder om de 4 boo men voor zijn huis wel te rooien, het/welk hij in het belang der gezondheid adht Z. d. en z. h. st. wordt bet voorstel aange nomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verbetering van het Beukelaantje. De heer v. Achterbergh. Het spijt me, dat ik imet het voorstel om f 1000 toe te staian. voor verb opging van, het Beuikenla aar tje, niet kom meegaan. De verhoogiirg met quenast keien tocih zal blijken niet voldoende te zijn; na een half jaar zullen we weer den- zelf den toestand hebben, dat zien we aan den Leusdcrweg. De belofte, dat een afdoende regeling voor het verkeer zou worden voorgesteld, is niet ingelost. Ik verzoek darom dit voorstel terug te nemen, en met een nader voorstel te ko men. De heer v. Oosterveen. Zou het niet be ter zijn een klinkerbestrating aan te brengen. Het Laantje wordt er wel door ontsierd, maar we hebben hier denzelfden toestand als op het Kalfsveld. Daar blijkt het nu echter een goede bestrating te zijn. Als het over een half jaar toch niet voldoet, dan is het beter nu af doende te helpen. Wethouder van Esveld. De hceren hebben het advies gelezen van den architect. De toestand zooals die vroeger geweest is, ïs niet afdoende. Wat nu voorgesteld wordt, doet het karakter van het Beukenlaantje be houden, en zeker is het, dat de afwatering voldoende gemaakt zal worden en de water last dus opgeheven wordt. Een klinkerbestra ting zal niet mooi staan. Een vergelijking met het Kalfsveld gaat niet op, dat is een hoofd- verkcersweg, waarover veel vrachtwagens gaan. Hier is dat niet zoo, een enkel rijtuig passeert er. Ik geloof dan ook met den archi tect, dat deze verbetering voldoende zal zijn. De heer Van Achterbergh. Ik ben het niet eens met den Weihouder. De Lcusder- weg is 2 maal opgehoogd, en toch is de toe stand daar weer gauw modderig. Hetzelfde zullen we hier krijgen. Laten we de f 1000 lie ver in kas houden en er een beetje grint op gooien. De heer Oosterveen. Ik zou graag ze kerheid hebben. De Weihouder gelooft wel, dat we er klaar mee zullen zijn. Maar dan heb ik toch liever klinkerbestrating. Wethouder v. Esveld. Ilc geloof het niet, maar houd me overtuigd, dat de verbe tering voldoende zal zijn. Het karakter van den weg blijft behouden, als er afwatering naar de Beek komt. De Voorzitter. Mijnheer Van Achter bergh, is de vergelijking met den Leusder- weg wel juist? Waar blijft het water? Gaat dat de riolen in? De heer v. Achterbergh. Ja, Mijnheer de Voorzitter. De Voorzitter. Juist en hier loopt het de Beek in. De heer v. Achterbergh. Dat zou Ik U direct toegeven, als we niet een Mac Adam- weg hadden, die spoedig modderig is. De heer v. d. W a 1. Ik betreur het nog, dat niet besloten is tot rooien der boomen, omdat het Laantje werkelijk een verkeersweg is. Maar nu dat niet geschied is en voorloopig niet zal. geschieden, ben ik het eens met den vorigen spreker, dat deze verbetering niet zal helpen. Met deze hooge boomen, zal men geen voldoende afwatering verkrijgen om het mod derig worden te voorkomen. Ik zou dan ook aanraden er niet toe over te gaan maar een voudig er wat grint op te gooien. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren: v. d. Wal, Oosterveen, van Achterbergh, Briët, Leinweber, Koning en Ruys. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van den datum waarop dc Waterleiding zal worden geopend. Burg. eh Weth. stellen voor 1 April a.s. De heer v. Achterbergh. Ik zou wel een vraag willen stellen. Het heeft me ver wonderd, dat alle aansluitingen geschieden door George Wilson uit Den Haag. De Voorzitter. Komt dat te pas hij dit punt? Ik geloof, dat u dan bij de rondvraag moet komen. De heer v. Achterbergh. De aanslui tingen moeten toch eerst plaats hebben, an ders kan men niet tot openstelling overgaan. De Voorzitter. Neen, dit berust slechts op het besluit van vroeger, ten opzichte der kostelooze aansluitingen. De heer v. Achterbergh. Dan ral Ik tot de rondvraag wachten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot uitbreiding van het buizennet der waterleiding door de Barchman Wuytiers- iaan en den Soesterweg. Dc heer v. Achterbergh. Met gemeng de gevoelens heb ik dit voorstel ontvangen. We zullen f 13300 beschikbaar stellen voor uitbreiding van het buizennet en voorloopig slechts 2 aansluitingen krijgen. De Gemeente zal dus f 90 aan water ontvangen. In andere volkrijke buurten krijgt men echter geen wa ter. Als daar het net was, kregen we 2 300 aansluitingen. Ik zou dan ook willen vragen daar ernstig het oog op te willen houden. De Voorzitter. Wat U zegt gaat niet tegen het voorstel. Als er aanvragen komen zal de verordening worden gevolgd. De heer v. Achterbergh. Die verorde ning is net een armelui's piano; wij noemen dat een harmonika. Alle mogelijke dingen zijn er uit te halen. Ik zal U eens een corres pondentie met den directeur laten zien over een aanvrage. Het voorstel van B. en W. wordt s. h. stemming goedgekeurd. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethon- ders tot invoering van automatische lantaarn- ontstekers. De heer Leinweber. Ik heb met genoe gen gezien, dat dit voorstel een besparing zal geven van ƒ440. Maar 3 lantaarnopstekers zullen hun beroep, missen, Ik zou willen vra-s gen of voor hen ook schikkingen zijn getrof fen? Wethouder Van Duinen. Van de 3 per sonen, die uitvallen zijn er 2 betrekkelijk kort in tijdelijken dienst, en voor de derde is reeds voorzien. Het voorstel wordt z. h. stemming aan genomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders inzake het adres van den eersten ge meente-opzichter P. van den Hooff. De heer Ruys. Ik zal niet het advies van B. en W. bestrijden. Zij hebben geheel naar de letter van de wet gehandeld. Maar ik zou het verstandig hebben gevonden nu daarom eens heen te gaan en het verzoek in te willi gen. Het zou niet voor de eerste maal zijn, en het geldt hier een man, die 39 jaar lang met groote nauwgezetheid de belangen der Ge meente heeft behartigd eD wien we nu, mis schien nog maar voor ëcn jaar, die f 100 meer moesten uitreiken. In den laatsten tijd zijn nog al eens douceurs uitgedeeld en daarom stel ik voor het verzoek wel in te willigen. De Voorzitter. Wordt het voorstel on dersteund? De heer v. Achterbergh. Ja, Mijnheer de Voorzitter. De Voorzitter. Dan komt het in behan deling. De heer Ruys vindt het minder goed, dat B. en W. niet om het punt zijn heenge gaan. We hebben dat juist gedaan om de ge volgen, die heel gevaarlijk zijn. Die vergelij king met de gegeven douceurs is niet juist De gratificatiën zijn verleend voor meerdere diensten. Ik geef u dan ook in overweging het voorstel in te trekken. De heer v. d. Hooff zijn herhaaldelijk verjioogingen toegekend en 1 Jan. 1914 krijgt hij weer 100. In het belang van de consequenties kunnen we dan ook niet met het voorstel van den heer Ruijs meegaan. De heer Kroes. Voor ik wist, dat de heer v. d. Hooff al 39 jaar in dienst der gemeente was, voelde ik veel voor de toekenning van het maximum. Hij is zeker een ambtenaar, die zijn loon heeft verdiend. Waar gratifica tiën zijn verleend aan andere ambtenaren komt ook de heer v. d. Hooff in aanmerking. Daarom zou ik mee willen gaan met het voorstel-Ruijs, maar dan zien we het eind niet. Ik stel dan voor den heer v. d. Hooff een gratificatie te verleenen van f 100. De heer v. Achterbergh ondersteunt dit voorstel De Voorzitter. De heer Kroes doet het zelfde voorstel, maar hij ziet het gevaar in van deze verzoeken. De heer v. d. Hooff ge bruikt slechts als argument, dat hij nog niel op het maximum staat. Bij een gratificatie moet men aantoonen, dat meerdere werk zaamheden zijn verricht. De heer Kroes. Dan moet ik nog sterker mijn voorstel handhaven, omdat we op prijs moeten stellen, dat een ambtenaar 39 jaar lang niet zijn gewone, maar zijn buitenge wone diensten heeft bewezen. De heer R u ij s. Be neem u, mijnheer de Voorzitter, niet kwalijk, dat u mijn voorstel hebt bestreden. Als mijnheer Kam hier ech ter gezeten had, zou hij mijn voorstel wel steunen. De heer v. d. Hooff zal geen grati ficatie vragen, hij is te bescheiden een ver zoek te richten om eenige bevoorrechting. De Voorzitter. Toen de verordening gemaakt werd, heeft de heer Kam daarbij een overwegende rol gespeeld en nu zou ik u willen vragen, uit differentie voor den heer Kam met het voorstel van B. en W. mee te gaan. Ais lid van den Raad is men niet aangewe zen met zoo'n voorstel te komen. Ik waar schuw voor de gevolgen. Laat die onaange name taak maar aan B. en W. over. De heer Veis H e ij n. Ik wil niet onder doen in waardeering voor den heer v. d. Hooff, maar ik moet me toch plaatsen op het standpunt van B. en W. Alleen als hij om ge- zondsheidsredenen den dienst moest verla ten, zou ik met het voorstel-Ruijs meegaan. Hij blijft echter in dienst en daarom moeten we den liiërarchischen weg bewandelen. De heeren Kroes en Ruijs trekken hun voor stellen in; waarop het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren: Ruijs, van Achterbergh, Koning, v. d. Wal en Leinweber. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het doen waterpassen van het z.g.n. Bergkwartier. De heer v. Achterbergh. Ik ben niet tegen het waterpassen, maar wel vind ik het bedenkelijk, dat die 1000 komen uit het be drag tot verbetering van den Eemraond. Kan het niet door ons vaste personeel gebeuren of uit den post onvoorziene uitgaven. De f 2000 die we toch niet zullen gebruiken, kun nen we beter besteden door het aanbrengen van een tweede lichtbaken, om aan de bezwa ren van de schippers tegemoet te komen. De heer Kroes. Ik meen me uit vorige be sprekingen te herinneren, dat juist door de schippers bezwaren worden gemaakt tegen een tweede lantaarn. Iloe komt de heer v. Achterbergh nu aan zoo'n voorstel. De Voorzitter. Ik moet opmerken, dat we het geld alleen besteden uit het toege staan crediet en niet uit het bedrag voor ver betering van den Eemmond. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st aangenomen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het treffen eener regeling omtrent het doen van uitbetalingen over gebroken tijdvakken. Z. d. en z. h. st aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het doen van verbouwingen aan het hotel-pension „Birkhoven." Z. cL en z. h. st aangenomen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van huizen aan de Helle straat Z. d. en z. h. st. aangenomen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het beschikbaar stellen van een be drag ter verbetering van de Volkshuisvesting. De heer Leinweber. In de stukken heb ik gelezen: kosten aankoop 3 perc. Achter de Kamp 480 en die kosten maar 450. De Voorzitter. En de kosten. De heer Leinweber. En de andere per- ceelen 13500. De Voorzitter» Ja die kosten f 130001 Het voorstel wordt h. st. anntfanomaiL 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van woningen in het belang van de Volkshuisvesting. Z. d. en x. h. st aangenomen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van een voorschot krachtens de Woningwet aan de stichting Volkshuisvesting IL De Voorzitter deelt mede, dat het uit breidingsplan zal moeten worden herzien. Dit betreft slechts een punt van uitwerking. De heer v. Achterbergh. Met genoegen heb ik kennis genomen van het voorstel om in de woningschaarschte te voorzien. Toch zal men het doel niet bereiken, daar huizen van 2.10 tot 3 niet door arbeiders kunnen worden bewoond. Die mogen niet hooger in huur zijn dan van 1.25 tot 1.75. Ik zou dan ook willen voorstellen, zelf den woningbouw ter hand te nemen en de huren niet hooger te nemen. Ik stel voor dit punt van de agenda al te voeren en geef in overweging ten spoedigste den bouw zelf ter hand te nemen van wonin gen van 1.25 tot f 1.75. Of als B. en W .hier tegen bezwaar hebben met Volkshuisvesting H te overleggen of het in den voorgestelden bouw wil voorzien. In de eerstvolgende raads zitting kunnen B. en W. dan met een voor stel komen. Het voorstel wordt door den heer Leinwe ber ondersteund. De heer Kroes. Ik zal me sterk kanten tegen het voorstel van den heer v. Achter bergh. Ik zou mijnheer v. Actherbergh wel eens willen vragen hoe het mogelijk zal zijn, dat de Gemeente arbeiderswoningen bouwt van f 1.25 tot f 1.75 huur? Iemand, die een beetje op de hoogte is van den woningbouw zal toestemmen, dat dat niet kan. De mate rialen zijn te duur. En nu het particulier ini tiatief spreekt moeten we dat steunen, vooral omdat het risico voor de Gemeente nihil is. Dat f 2 tot 3 geen prijs is voor een arbei derswoning ben ik met den heer v. A. on eens. De bedoeling is juist het opschuivings systeem dat de een voor den ander plaats maakt. De heer Oosterveen. In Volkshuisves ting H is het een punt van overweging ge weest voor minder huur te 'bouwen. Maar dan kunnen we geen voldoend ingericht huis le veren. Ik begrijp niet, hoe de heer v. A. het wel zou kunnen. De heer v. d. WaL Het verheugt me, dat dit punt aan de orde komt, en op zoo juiste wijze door B. en \V. de woningbouw wordt bevorderd. In het pflan, -dat ter visie heeft gelegen, is aangegeven een brug over de beek. Ik geloof, da* het beter is den weg van die brug naar den Llendertschenweg in rechtelijn te trek ken. De hoofdwas is de Liendertecheweg en vandaar zal 't verkeer leiden over die brug. Het verkeer d)oor dc Koningstraat za-1 belang rijk worden, te meer daar de woningbouw zich daar zal uitbreiden. Komt er een tram van Hoogland bijv., dan zal die ook beter van den Liendferischcn. wog over de brug ko men, dan wanneer deze eerst een draai moet maken, Wijz-igingen zullen dan gemaakt moeten worden, moer die zijn wel te vinden. De huizen zifn mooi, maar ik vrees, dat de hooge daken en de vo orui t sp rrn gendle ge vels het maximum van onderhoud rufiffen kos ten. De Voorzitter. Het systeem van. B. en W. ia te komen tot opschuiving. Moeten we zelf gaan bouwen, dan rullen we werkelijk niet in de eerstvolgende raadsvergadering met voorstellen kunnen komen. Dat geeft maar uitstel, en ft Kefst zouden we zoo spoe dig mogelijk beginnen. Als woningen worden gebouwd van f 1.25 tot f 1.75 zal de gemeente bij moeten dragen tot aflossing, en d'at brengt de zaak op de l'ange baan. Het plan staal nog niet ofPic:<eel vast. "We komen gauw met een voorstel tot wijziging. Nu is het alleen maar om de zaak gauw af te doen. De lieer Jorissen. Ik heb nog niet zoo heel lang geleden een lezing gehouden over hygiëne en arbeiderswoningen. Een hygië nist Houdt geen rekening met de beurs. Maar ik zou nou toch wel willen vragenHoe moet ik me zoo'n woning van f 1 25 voorstellen? Hoe moet zoo'n woning er uiit zien, dat een mensch er menschwaardig in lean leven? De heer Van Achterbergh wijst er op, dat die vereenr.gin gen goedkoop bouwen met rljkscrediet tot 100 pet. toe. Particuliere bouw is gebaseerd op winstbejag en deze ver- eenigin'gen mogen geen winst maken. In Rot terdam heeft die gemeente grond verkocht aan de Rotterd. Ver. v. WonJngvenb. voor 68 woningen van 2 tot 4 vertrdkken tegen huur waarde van f 1.50 tot f 2.40. De loonen zijn daar 25 pet. hooger en de grond 10 maal zoo duur. Hier is het dus geen onmogelijkheid woningen te zetten van f 1.25. Risico is er wel. Dat leert Memaldiumadieel waar de gemeente 48 woningen moest koop en voor f 57,000 en een crediet noodig had van f 23,000 om de schuld te dekken. Bouwt de gemeente zelf. dan komt het geld in de gemeentekas, 't Is niet zoo moeilijk in 4 weken een voorstel te hebben. Of de ge meente de subsidie aanvraagt of Volkshuis vesting H, dat maakt niet uit. Als de heer Jorissen d!ie woningen wR zien, moet hij naar Rotterdam gaan, voor een rijksdaalder is hij er. De heer Kroes. Hoe hoog zijn de wonin gen in Rotterdam? Vier, vijf of zes verdie pingen? "We zijn toch niet van plan met zoo ruim bouwgrond ails hier is een blok te zetten van 4 of 5 verdiepingen. Dan staan de wo ningen vast leeg. Na nog eenige discussie tusscheu den heer Van Achterbergih en den voorzitter wordt in) stemming gebracht het voorst el-Van Achter bergh, om woningen te bouwen van f 1.25 tot f 1.75 huurwaarde. Dit wordt verworpen met 15 tegen 2 stem men, die van die heeren Van Achterbergh en Leinweber. De heer Oosterveen blijft als bestuurslid van Volkshuisvesting II buiten stemming. Het overige d'eel van het voorstel-Van Achterbergh ia daarmee vervallen, waarna het voorstel van B. en "W. wordt aangeno men. Bij oonoept-beslult TI dringt de heer Van Achterbergh aan op een verordening y, i om de kosten der wegen te trekken van de openliggende bouwterreinen. De Voorxitter deelt mede, dat eefl dergelijke vei ordening in voorbereiding is. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet ho u- diers tot het instellen van eene commissie van bijmand voor dc financiën. Z. d. en z. h. st..aangenomen. Tot leden der commissie worden benoemd de heeren: Gerritsen, Kroes, v. d. Wal eo Veis Heyn. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders inzake de verhuring en 'het gebruik valt Vleutbergen. Z. en z. h. st aangenomen. 20. Voorstel van B. en W. tot aanvulling der verordening, houdende bepalingen voor het overdragen aan de gemeente van ver* koers we gen of terreinen tot het aanleggen van verkeerswegen bestemd. Z. d. en x. h. st. aangenomen. 21. Voorstel van B. en W. tok het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaad in zake de wetsontwerpen betreffende die perusdoneering van gemeente-' ambtenaren. •De heer Leinweber. Als oud-ambtenaar spreek ik mijn volle sympathie uit met dlti voorstel. De gemeente-ambtenaren doen veel werk voor het rijk, zoodat een pensionnee- ring billijk is. Ik hoop nog dat de flnandeelei zijde zoo gemakkelijk mogelijk zal worden gemaakt Het voorstel wordt aangenomen. 22. Vaststelling van het 7e aanvullingsko hier der inkomstenbelasting, dienst 1911. Overeenkomstig het voorstel vastgesteld. 23. Vaststelling van het 3e aanvullingsko hier der straatbelasting dienst 1912. Idem. 24. Behandeling van. reclames in zake In komstenbelasting dienst 1912. Idem. 2>- Behandeling van reclames In zake slraalbelasting, dienst 1912. Idem. 26. Verleenen van afschrijving in zake In komstenbelasting wegens vertrek en overlij den. dienst 1912, Idem. 27. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare la gere school1 E (vacature mevr. Rupp-Sluas). De voordracht beslaat uit de dames: S. G. G. van Kalken, C Onnes en M. P. R. de Ko« ning. Benoemd wordt mej. van Kalken met 14i stemmen tegen 4 op mej. Onnes. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethoif- ders bot het verleenen van verlof aan de on derwijzeres aan de openbare school A mej. E. L. M. Sirmige. Z. d. en z. h. at aangenomen. 29. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot regeürng van de huurwaarde van de woning, enz. van den concierge aan de open bare lagere school B. Z. d. en z h. st. aangenomen. 30. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders itot ihet instellen van een kaasmarkt en tot vaststelling van de daarvoor noodlge verordienktg op de heffing van weegloonen. De Voorzitter. Ik moet meededlen, dat B. en W. hadden gehoopt de zaak te kunnen afdoen. De plannen zij'n echter gewijzigd en daarom nemen B. en W. concept-besluit H terug. Wel kunnen we een prinópieele be- sflissduig nemen, dan hebben Gedep. Staten gelegenheid dit goed te keuren. Het uur van aanvang komt op half tien, de belasting komt iets hooger, met het oog op het vervoer. liet voorstel wordt o an genomen. 31. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van dc besteksvoorwaar- den. Z. d. en x. h. st.aangenomeiiv Rondvraag. De heer Jorissen. Mijnheer <le Voor zitter. In het nummer van 15 Maart jL van „de Vooruitgang", een blad dat te Utrecht wordt uitgegeven, wordt in een met een schuilnaam ondenteekende correspondentie uit Amersfoort, geïnsinueerd dat een onzer medeleden, de heer D. Gerritsen, van rijn positie als hd van den .gemeenteraad mis bruik zo-u hebben gemaakt, doordat hij, in zijn kwaliteit als raadslid aan een familielid een met onbeduidend voordeel ten koste van de gemeente zou verschaft hebben. Mijnheer de Voorzitter. Ik heb de innerlijke overtuiging, dat hier in onzen Raad geen enkel lid zal gevonden worden, dat ook maar één oo gen blik aan dc juistheid van die be schuldiging heeft gedacht, nog sterker, Jk ben vast overtuigd, dat er onder de raads leden niemand zal gevonden worden, <Ee de handelwijze van den rich schuil houdenden lasteraar niet ten zeerste afkeurt Het b dar ook niet daarom dat ik het woord heb ge vraagd. De reden is een andere. Wij staaft hier voot het feit, dat een onzer oudste raads leden beschuldigd wordt. Iemand die bijna 25 Jaren de belangen van de gemeente Amers foort heeft behartigd. En nu moge men met den heer Gerritsen op politiek gebied vau meemrig verscbMen, men. moge met den heei Gerritsen 't niet altijd eens zijn over den te bewandelen weg, dit z-aJ Ieder eerflijk man moeten loegeven, juist omdat ik op politiek temedn niet naast den heer Gerritsen sta b het mij een eer het hier te zeggende heer Gerritsen heeft steeds trouw en oprecht d« bellangen der gemeente Amersfoort behartigd. Dat, mijnheer de voorzitter, moet hier op ft oogenblik duidelijk worden gezegd. En op dat ook de geheele burgerij van Amcrafoorl wete, dat een onzer oudste raadsleden op schandelijke wijze is belasterd, heb ik de eer B. en W. te verzoeken aan den Raad mede- deeling te doen van al de feiten, die betrek* king hebben op de zaak, in verband waarmee de heer G. wordt beschuldigd. Wetlhouder Van Esveld. Van -bet Dfc- gelijksoh bestuur, dat destijds de raak, waar* van de geachte intenpellant spreekt, behan delde, rijn thans nog twee leden In functie. Het is daarom, dat ik 'hier, mede nament mijn collega Rijkens, de volgende verklad ring wensch af te leggen: De onderhandelingen van bet Dagelijksch Bestuur met den heer Gerritsen Junior ov«r bet bekende stuk nrond Luescben dn Utrecht*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2