Chronische EöCSt Nederl. Auto-Ziekenvervoer-Onderneming. Fatsoenlijke Menschen i 2000 i€©ïüi§ Emulsion ra cs ra is ra s H Ie Diaconie der Ned- Herv. Gemeente, alhier. De zelfde heeren rullen Woensdag 16 April «en piano- en liederavond geven in het go- bötrw Volksheil te Nijkerk. Voetbal. Gisteren heeft Quick te Amsterdam met 30 gewonnen -van V. V. A. De Amersfootr- ters hebben een mooi spel te zien gegeven, /ooral Smit en KeeteU waren buitengewoon. Civiele actie. Naar wij vernemen is tegen den schrij ver in Vooruitgang van hot voor den heer D. Gerritsen beleed! gem de stuk een civiele ac tie Ingesteld. Heden morgen deed de rechtbank to Utrecht uitspraak In de zaak van D. M. die in dienstbetrekking verschillende hoeveel heden anthraciet ten nadcele van de H. IJ. S. M. heeft verduisterd. Beklaagde werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De 3 personen J. J. v. d. H., F. F., C. K., welke D. M. behulpzaam zijn geweest, en zich schuldig gemaakt aan heling, werden veroor deeld tot 3 maanden, met aftrek der preven tieve hechtenis. Eveneens deed do rechtbank uitspraak te gen A .v. D., nachtwaker bij de H. IJ. S. M., die den diefstal had begunstigd. Beklaagde werd veroordeeld voor den tijd van 6 maan den, ook met aftrek van voorarrest. Ten laalsten werd nog veroordeeld den koopman G. D., die de gestolen kolen van de hand deed, niettegenstaande hij wist dat de anthraciet toebehoorde aan de H. IJ. S. M. Het vonnis voor hem was 5 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. Burgerlijke stand. van 7 April 1913. GEBOREN: Melis, z. v. Cornelia van de' hint en Maria van d'e BerkL OVERLEDEN: Geen. AGENDA. Dagelijks: Bioscoop Langestraat Dagelijks: Bioscoop de Arend. 15 Anril. Orgelconcert in de St. Joriskerk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnomingen in don morgen van 7 April 1913. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand 769.8 te Vestmanöer; laagste stand 744.7 te Brcslau.; Verwachting tot den avond van 8 April: Krachtige tot matige N.-O. wind, zwaar tol half bewolkt, weinig of geen regen. Tempera tuur Iels hooger» Fietslantaarn aansteken 7.10. Weekoverzlcl De Amerik kende spreekw- gezwegen etc." Yankeemarkt s den lang heeft gelegen en zij fluctuaties, op e beren. De laatst* bange vreeze. V doch men verv toen de mark ingezakt warei vooral de Re bladen, luidde, mistisch, dat oj verdere daling Ook in den a verschillende dan willig stem mingen in Ohic aangericht bij schappijen en alsmede het be pont Morgan haussemotiever. ook niet te ver flinke contrar welke door de gedupeerd is. Dat Amerik blijft is deze oorzaak van schillende fact richten moet ei industrie and nenkomen; d< branche vonden ook tegen verhoogden koers plaats en de koperprijs steeg in de Unie tot 15£ dollarcent. Verder luiden de oogsllbc- riehten gunstig en wordt de houding van President Wilson inzake de tariefherziening gematigd beoordeeld. In leidende kringen schijnt de meening overheerschend te wor den, dat de voorgestelde tariefwijzigingen geen noemenswaardigeru invloed op de marlet zullen hebben. Ook de beslissing vam de Interstate Commerce Commission, waarbij aan verschillende spoorwegen toestemming werd verleend om bepaalde vrachttarieven te veriioogen, vormde een gunstige factor. het beurspeil blijft dan ook op hetzelfde niveau. De Cultuur markt gat blijken van een vasten ondertoon waarbij enkele soorten zich onderscheidden. Aandeelen Kaliredjo stegen 9 naai* aanleiding van de voorge nomen uitgifte van preferente aandeelen. Zeer vast waren ook aandeelen Handelsverg. v/li. Reisz Co., welke 7 verbeterden op gunstige dividendverwaehlingen. Voor Brusselsche rekening bestond vraag voor Nieuwe Afrikanen, welke 10 mon teerden. Aandeelen Nederlandsche Handel Mij. op resconlrc ondervonden eveneens - Jnn ctcrfOTi lot 17fi een tweetal procenten, hoewel de hoogst bfeft vredigende productie eerder aanleiding tal een koersstijging zou moeten geven. Gunstig onderscheidden zich aandeeleft Java Caoutchouc* welke 18 stegen, opi overname geruchten. Ook aandeelen Timbana Deli waren goed gevraagd en konden e«ri| a vans van 8 medemaken. Scheepvaart waarden. In de eersttf dagen dezer week ontstond vrij levendig# handel in de diverse scheepvaartaandeelem Aandeelen Java Chinalijn kwamen 3 opy Nederl. Scheepvaart Unie 2 Ntevdi Goudriaan 7 en aandeelen Oostlee 7 De h#üamastiüliniii_hiehL echten Diet aan. hoe* Alle Tveek-nljoimé's op dit l>l»d, 4C3 GULDT overli GULDEN bij levens lang© ongeschiktheid. Uitkeoring dezer bedragen Is gewaar A DVF.KTENTIËN. ÏOO IOO Onderlinge levensverzekering van „EIGEN HULP". to 's-Gra vent»age. Alvorens eldors eeno verzekering te sluiten, virago men tarieven en inlichtingen hij de Vertegenwoordiger van bovengen -' md Genoot schap, den Heer G. C. SCW ÏJJ\GFIt. ^'himmelRenninckstrant Au. 58 t© iir.ci'Sfoort. Het geheele overschot, ook wel winst ge noemd, wordt aan hen, wier verzekeringen tot 'iet overschot hebhen bijgedragen, uitgekeerd. Sedert het in werking treden van het Genoot schap op 1 Juli 1>79 werd tol 1 Januari 1910 1I9 zoodanig aan de verzekerden teruggegeven :n totaal f V .84* .441.90. 100 °/0. 100 ®/0. .1. BOXKENBIAiG Co., Kweekei ij nilusr', Heemstede tuj Haarlem, bieden aan: Prachtige reclame kistjes afge sneden Bloemen van bolgewassenNarcissen. Hyacirithen, Tulpen, enz. Per kistje tl.—. Uitstekend geschikt voor ca lr-.au. Prijscourant over voorjaarsböjlen en planten gratis en franco op aanvraag. Ons qpbekenden onder rem hou vs of na ontvangst van postwissel. dooi belemmering in de cdem- haling en herhaaldelijk spuwen wijst op zwakte welke onmiddelijke aandacht vereischt. In dergelijke gevallen geeft SCOTTS Emulsionsnelle en zekere verlichting, versterkt bovendien het gestel -n het weerstandsvermogen op zoodanige wijze dat een spoedig herstel der gezondheid verzekerd wordt, met bevrijding van alle borst en keel aandoeningen (LEVERTRAAN) Doch overtuig U dat het de echte SCOTTS is met den „Visscher" op de verpakking. Geen andere is zóó zuiver, zóó smakelijk of zóó zeker Van uitwerking. KISHSSi KI 0 B H B 0 BI 0 H 0 B BI 0 BI 0 3 0 Stoomhoutzagery. S ftdi öflkistsn en Kistjes nn reukeloos hout, ter verpakking van boter cacao, partnmeriën. enz. KRAMER SMITS, erheen VERMAAS; Delft. ST( KLEI «f oror twee jaar or woer Iets aan moeton doen. Als hij de zaak verdedigt en zegt: ik geloof dat wij daarmede wol klaar komen, dan heb ik liever een afdoende verbetering met klinkers. De Wethouder Yan Esveld. Mijnheer de Voorzitter, ik geloof het niet alleen, ik houd mij overtuigd dat op die manier de weg afdoende wordt verbeterd, terwijl ook het karakter van het Beukenlaantje zal worden bewaard. Wanneer dan bovendien de afwate ring, zooals wij voorstellen, -goed verbeterd wordt, dan is het zeker, dat deze verhardings- mothode deze zjjde van den weg goed zal houden. De Voorzitter: Mijnheer Van Ach terbergh, is uw vergelijking met den Leusder- weg wol volkomen juist? Hoe is do afwatering van den Leusderweg, waar blijft het water; gaat dat het riool in P De heer Van Achterbergh: Ja Mijn heer de Voorzitter, het gaat gedeeltelijk de riolen in. De Voorzitter. Maar wy hebben hier een afwatering naar de Beek. Als de Weste lijke zijde van den weg hoog genoeg gemaakt wordt, dan moet het water toch allemaal naar de Beek loopon. De heer Van Aohterbergh: Mynheer de Voorzitter 1 Dat zou ik volkomen toegeven als het maar geon Mac-Adam-weg was, want het water sijpelt daar geleidelijk door, zoodat alles zich bij rogen oplost in modder. Ook in Duitschland ziet men bij den minsten regen de Mao-Adam-wegen in modderpoelen her- echapen. De heer Van der Wal. Mijnheer de VoorzitterIk betreur nog altijd dat indertijd niet is besloten tot het rooien van do boomen, omdat ik van meening beD, dat het hier wer kelijk een verkeorsweg geldt. Wanneer men het Beukenlaantje op verschillende tijden langs gaat en het gadeslaat, dan ziet men niet alleen ©en klein verkeer maar werkelijk een groot verkeer. Na echter het rooien van de boomen niet gesohied is, en ook voorloopig wel niet zal geschieden, ben ik het met de vorige sprekers eens, dat de verharding met quenast- slag volstrekt niets zal geven, evenmin als een verharding met grind. Zoolang de hooge boomen daar blijven staan, is dit, waar wij in ons land bijna do zekerhoid hebben, dat er 260 dagen in het jaar nat onder zal komen, jzeen afdoende verbetering. Ik zou B. en W. dan ook aanraden tot die verbetering niet over te gaan, maar eenvoudig den weg met grind te verharden zooveel het mogelijk is, en intos- schen iets beters te ontwerpen. Ik zal in ieder geval tegen stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 7 stemmendie van de heeren Van Achterbergh, Briët, Koning, Loinweber, Ooster veen, Ruijs en Van der Wal. 7°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van den datum waarop de Waterleiding zal worden geopend. De heer Van Aohterbergh: Mynheer de Voorzitter I Ik zou even een enkele vraag willen stellen. Het heeft mij verwonderd dat alle aansluitingen geschieden door don heer George Wilson uit Den Haag. De Voorzitter. Ik geloot dat ge u vergist, Mijnheer Van Achterbergh. Wij heb ben het thans over de openstelling van de waterleiding. Uw vraag kan misschien ter sprake komen bij de rondvraag. De heer Van Aohterbergh; Neen Mijnheer do Voorzitter, De Voorzitter. Heusoh, Mijnheer Van Achterbergh, wy hebben het op het oogenblik over de openstelling van de watorleiding. De heer Van Achterbergh: Ja, maar die openstelling kan niet plaats hebben alvo rens de aansluitingen hebben plaats gehad. De Voorzitter: Dit is slechts een formeel besluit, steunende op de vaststelling van het tarief. Wij hebben toen bepaald, dat tot den datum van officiëele openstelling zekere porsonen gratis water zouden krijgen. Wat thans door B. en W. wordt voorgesteld is geen pleohtige openstelling, maar slechts een for maliteit in verband met deze bepaling. Het voorstel van B. en W. wordt goed- gekenrd zonder hoofdelijko stemming. 8°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het Buizennet der Waterleiding door de Barchman Wuytierslaan on den Soosterweg [Afd. I, 156.J De heer Van Achterbergh: Mijnheer de Voorzitter! Met gemengde gevoelens heb ik hot voorstel van B. en W. ontvangen. Er moet nu f 13.300.worden toegestaan voor uitbreiding van bet buizennet, en daardoor krijgen wy rechtstreeks twee aansluitingen. De gemeoute zal daardoor du6 in de eerste jaren in de gelegenheid zijn ongeveor f 90.— per jaar tc ontvangen voor do waterleiding. Van deze zelfde plaats is reeds dikwijls besproken dat het zoo moeilijk is in volkrijke buurten aansluiting op de watorleiding te krijgon. Wanneer men dit bedrag zou besteden voor het leggen van een waterleiding in volkrijke buurten, dan zou men niet twee, maar twee- of driehonderd aansluitingen krijgen. Mynheer de Voorzitter, ik geef U in overweging op deze buurten ernstig uw oog gevestigd te houden. De Voorzittter: l)it voorstel van B. en W. sluit toch niet uit den aanleg van buizen in andore buurten. U kunt toch niet zeggen dat U hiertegen zijt P De heer Van Achterbergh: Neen Mijn heer de Voorzitter, volstrekt niet, maar dozo verordening van de waterleiding zit in elkaar als een armelui's-piano, wij noemen het een harmonioa. Je kunt hem in en uit elkaar druk ken zooveel als je maar wilt. Wanneer aan vrage wordt gedaan voor een volkrijke buurt, dan worden allerlei bezwaren opgeworpen. Ik zal u bij gelegenheid eens een correspondentie laten zien tusschen den directeur van de wa terleiding en mij. Het voorstel van B. en W. wordt vervol gens goedgokeurd zonder hoofdelijke stemming. 9°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot invoering van auto matische lantaarnontstekers. [Afd. I, 26]. Do heer Leinweber: Mijnheer de Voor zitter 1 Met genoegen heb ik gezien, dat wo door de instelling van automatische toestellen oen besparing zullen krijgen van f 440.maar daardoor zullen drie lantaarnopstekers hun be trekking moeten missen. Zou ik van B. en W. mogen vernemen, of aangaande deze menschen reeds schikkingen zijn getroffen De wethouder Van Duinen: Mynheer de Voorzitter I Ik kan deD geachten spreker mede- deelen, dat van de drie personen die hier uit vallen, twee betrekkeljjk nog kort in tijdelijken dienst zijn. Deze kunnen niet de minste aan spraak laten gelden. Wat den derden persoon betreft, daarin is reeds voorzien. Deze zaak is dus geheel in orde. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd zoüder hoofdelijke stemming. 10o. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake het adres van den eer8te-gemeenteopzichter P. van den Hooff. Do heer JEt u ij s. Mijnheer de Voorzitter! Het is mij natuurlijk er niet om te doen, het voor stel van B. en W. te bestrijden. Ik geloof wel, dat B. en W. volgens de wet gehandeld hebben, Toch geloof ik dat het verstandiger ware geweest, indien B. en W. er ovorheen waren gostapt, en het verzoek maar hadden ingewilligd. Het zon niet voor den eersten keer zijd, dat B. en W. een dergelijk voorstel aan den Raad hadden gedaan, en dat de Raad het zou hebben toegestaan. Het geldt hier een man, die 39 jaar met zeer veel nauwgezetheid en ijver de werkzaamheden van de gemeente heeft behartigd. Het zou gewenscht zijn, dat aan zoo oen man dio nog maar één jaar aan is, het maximum werd toegestaan. Wij hebben den laatsten tijd veel douceurs uitgedeeld, en nu deze man dit verzoek doet, zou ik niet weten, waarom hij daar geen aanspraak op kan maken. Daarom zou ik willen voorstellen deze f 100.alsnog toe te staan. Dit voorstel wordt voldoende ondersteund. De Voorzitter: Mijnheer Ruijs, U vindt het" jammer, dat B. en W. er niet overheen zijn gestapt, maar ik vind het juist een ver dienste van B. en W., dat zy deze zaak au fond hebben behandeld. Juist om de gevolgen die er aan zijn verbonden, zijn dergelijke zaken hoogst gevaarlijk. Uw vergelijking met de douceurs is niet juist, want dat waren grati ficaties aan verschillende ambtenaren van se cretarie en gasfa* riek, wegens bewezen diensten. Ik geef U dan ook iu overweging dit voorstel in te trekken. Gerust, wij gaan zoo don ver keerden weg op. In het stuk is aangetoond, dat deze ambtenaar tallooze verhoogingen heeft gehad. Nu komt hij met het 6chijnargument, dat hij niet op zijn maximum staat, maar er moet toch oen marge zijn tusschen minimum en maximum. Wat had hij dan gewild Dat ineens zijn salaris verhoogd werd bijv. tot op f 1300.en dat het dan uit was? Het is toch veel aangenamer voor hem nog hooger te kunnen klimmen bijv. tot f 1400.—1 Ik hoop, dat de Raad met het oog op de consequenties met het voorstel van B. en W. zal meegaan. De heor Kroos: Mijnheer de Voorzitter 1 Voordat ik wist dat de hoer Van den Hooff 39 jaar in gemeentedienst was, voelde ik er reeds veel voor, hem het maximum toe t© kennen. Wij weten het allemaal, dit is een ambtenaar van het bureau van bouwtoezicht, dio wel zeker zijn loon verdient, en wanneer wij gratificaties gaan geven aan andere ambtenaren voor het geen zij gepresteerd hebben, dan komt deze ook wel degelijk in aanmerking. Daarom zou ik wel met het voorstel van den heer Ruijs mee willen gaan. Maar dan komon wij in het gevaar te verkcèren, dat wjj hier iets scheppen, waarvan het einde niet is te zien. En nu het toch maar geldt één jaar, zou ik willen voor stellen hem over dit eene jaar een gratificatie toe te kennen van f 100.Ik geloof niet, dat wij dan in conflict komen met het ge- meontebelaDg. Do heer Iiuijs: Mijnheer do Voorzitter! Ik ondersteun het voorstel-Kroes. Do Voorzitter: U komt tot hetzelfde resultaat als de heer Ruijs, maar U ziet het gevaar iu van de consequenties en tracht nu een ander pad te bewandelen. Doch dit is even gevaarlijk, want dan krijgen wij natuurlijk binnenkort allerlei aanzoeken om gratificaties. Welk argument heeft Van den Hooff gebruikt? Dat hij niet staat op zijn maximum. En nu gaat U een heel ander argument in het geding brengen, dat hij zulke bijzondere diersten heeft bowezen en in aanmerking komt voor een douceurtje Dat heeft hij ons niet aangetoond. Laat hij zelf aantoonen dat hij meer heeft ge werkt dan zijn collega's. Dat heeft hij niet gedaan. Ik weet ook niet of hij het kan. doch B. on W. hebben dit wel kunnen aantoonen van de heeren Van Ittersum, Schoneveld, en*. Do heer Kroes: Mijnheer de Voorzitter dan zal ik mijn voorstel nog sterker handha ven juist omdat dit verzoek niet van den betrokken persoon is uitgegaan. Wy moeten op prijs stellendat deze ambtenaar 39 jaar lang niet gewone ruaar buitengewone diensten heeft bowezen. Ik kan toch wel een beetje op de hoogte zijn van de werkzaamheden van het bouwtoezicht en ik meen dat deze amb tenaar werkelijk in aanmerking komt voor een gratificatie. Waar aan jongere ambtenaren een gratificatie is toegekend voor eenigen ar beid die misschien wel iets meer van hun krachten heeft gevorderdterwijl zij nog zoo kort in dienst zijn, dan geloof ik dat deze man, die 39 jaar zijn vollo krachten heeft gegeven, er ook wel aanspraak op heeft, en dat we niet bang behoeven te zijn, daarmee een preoedent te scheppen. Do heer Rnijs: Mijnheer de Voorzitter, ik neem U volstrekt niet kwalijk, dat U mijn voorstel hebt bestreden (Gelach), maar wan neer de lieer Kam hier gezeten nad, die den heor Van den Hooff speciaal kent en zooveel jaren met hem gewerkt heeft, dan zon die mijn voorstel hebben ondersteund. Ook is deze man te bescheiden om dit verzoek te doen. Hij zal zich heusch niet laten voorstaan op eenigen meerderen arbeid maar des te meer ia het onze plicht om hem te gemoet te ko men. Dank U. De Voorzitter: U haalt na den heer Kam in het geding, maar in den tjjd dat deze verordening is gemaakt, in November 1910, was de heer Kam toen niet een autoriteit in ALLE DRUKWERKEN WORDEN TEN SPOEDIGSTE UIT GEVOERD. - NETTE AFLEVERING. - BILLIJKE PRIJZEN. UQ ES giraurapagiraBiraBiraBiraBiraKirasrasHSirasiHHraBira Alle Inlichtingen te bekomen bi] de fa. A. SCHOONHOVEN BDIJTENDIJK Utrecht Nienwe Gracht 68, Telefoon tnterc. 121. Utrecb Schouwburg. H.V. „HET TOOHEEL". Dir. WILLEM ROYAARf Dinsdag 8 Afiril 19131 Satirieke Komedie in 4 bedreven van ROBERT MI8CH. Vertaling yan J. O. VAN DER HORST. Regie i JAN MUSCH. Aanyanc hall acht ore. gf> De prijzen worden verhoogd met O °U Auteursrechten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 6