BINNENLAND. KOLONIËN. j Volgens een te Rome uit Antivari ontvan- Sen bericht, werd tot den laatsten beslissen- en storm op Skutari besloten in een door koning Nikita te Cettinje gehouden minister raad, toen uit de verklaring van Essad Pa cha, dat hij de burgerlijke bevolking wilde laten aftrekken, en uit zijn aanbod om te ca- jpitulceren het wanhopige van den toestand der verdedigers bleek. Daarbij kwamen de berichten, die overloopers brachten van op standen der door den honger, het bombar dement en de daaruit voortkomende bran den tot het uiterste gebrachte bevolking. De Wiener Allg. Zeitung heeft van diplo matieke zijde vernomen: Twee momenten moedigden Koning Nikita aan, zich tegen den wil van de mogendheden te verzetten. In de eerste plaats was het aan het Montenegrijn- sche legerbestuur bekend, dat in Skutari het niterste gebrek aan levensmiddelen heerschte. De tweede reden was, dat het geheele Monter negrijnsche volk de inneming van de stad eischte. De opgewonden stemming vond ook Uitdrukking in den kroonraad, dien Koning Nikita hield na den collectieven stap van de mogendheden om de staking van het bombar dement te verlangen. De minister van oorlog moet den Koning hierbij aldus hebben toe gesproken: Of gij laat Skutari verder beschie ten of er staan automobielen gereed voor u en uwe familie, om u over de grens te bren gen. Konstantinopel, 23 April. 5000 in Griekenland verblijf houdende Turksche krijgsgevangenen werden aan boord van een Grieksche stoomboot naar Mersina gebracht De Vossische Ztg. bericht uit Konstantino pel, dat volgens de daar bestaande opvatting, de onderteekening van de vredesprcliminai- res hoogstens met eenigc dagen zal worden vertraagd. Men neemt op de Porte aan, dat op zijn laatst Zaterdag die onderteekening zal geschieden. In ieder geval echter zal de overeenkomst over den wapenstilstand met eenige dagen verlengd worden. Uit Sofia wordt bericht, dat volgens de daar ln de regeeringskringen verkregen in lichtingen de conferentie te Londen de kwes tie van den voorloopigen vrede zal hebben te beslissen. Eerst daarna zal eene nieuwe Internationale conferentie bijeengeroepen worden ten behoeve van verdere vredeson derhandelingen. Er zullen nog wel verschei dene weken verloopen voordat de vrede de- (initief gesloten wordt. Saloniki, 23 April. De gemengde Grieksch-Bulgaarsche commissie, die belast is met het onderzoek van het over verschil lende streken in de buurt van Saloniki be staande verschil, schijnt niet op alle punten tot overeenstemming te zijn kunnen komen. Zij zou geen gemeenschappelijk rapport indienen over de regeling van de Grieksch-Bulgaarsche geschillen. De Grieken en de Bulgaren zullen ieder afzonderlijk een proces-verbaal van kunne onderzoekingen indienen. De Mir, het orgaan van de regeering te So fia, verklaart uitdrukkelijk, dat de tusschen Servië cn Bulgarije gesloten verdragen in acn loop van den oorlog van Bulgaarsche zijde geene verandering hebben ondergaan, omdat cenerzijds alles wat Servié gedurende den oorlog heeft verricht, in de verdragen uitdrukkelijk was overeengekomen en ander zijds de verdragsbepaling, die de lijn van de toekomstige Servisch-Bulgaarsche grens dwars door de aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen zóne, waarover ge schil bestaat, nauwkeurig bepaalt, zoo duide lijk en beslist luidt, dat zij geene dubbelzin nige verandering toelaat en hare uitvoering met geene latere gebeurtenissen of verande ringen in verband is gebracht. De Mir ver langt de bekendmaking van alle tusschen Bul garije en Servië in de maanden van Februari tot September gesloten overeenkomsten. De regeering zou niet ongezind zijn tot deze be kendmakingen. De Bulgaria, hel orgaan van dc vrijzinnige partij, schrijft in denzrifden zin. De Times bericht uit Belgrado, dat de span ning tusschen Servië en Bulgarije scherper wordt. De beweging wordt door pans'avis- llsche invloeden aangestookt, en men neemt in Belgrado mei vertrouwen aan, dat Rusland voor Servië tegen Bulgarije partij zal kie zen. Het gevolg daarvan zou eene toenadering van Bulgarije tot Oostenrijk kunnen zijn. Uit Petersburg wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat de Servisch-Bulgaarsehen strijd daar met klimmende bezorgdheid wordt ga degeslagen. De zending van Tsjarikow naar Belgrado heeft ten doel Servië toegevender te stemmen. Terwijl officieus uit Sofia opti mistische telegrammen worden bekend ge maakt verhelen Bulgaarsche politiekers niet hunne ergernis over de uitdagende handelin gen van Servië, zooals b.v. de aanleg van verslcrkingen. Deze Bulgaarsche opvatting wordt sympathiek opgenomen in de kringen die met de regeering in betrekking staan. In- tusschen kenschetst Miljoekow in de Rjetsch de onverzoenlijkheid van de tegenstrijdige opvattingen als onoverwinnelijke. De Molwa roemt het toegeven, dat Bulgarije tot dusver heeft gedaan, als zoo ver gaande, dat men van Servië nu hetzelfde kan verlangen. Rus land zal voor geen van beiden partij kiezen. Parijs, 24 April. De Temps bericht uit Petersburg, dat Rusland aan Servië en Bulga rije in herinnering heeft gebracht, dat volgens het verdrag van 1912 het aan den Keizer van Rusland zal toekomen de eventueele geschil len over de bepaling van de grenzen te beslis ten. BëlgiS. Luik, 24 ApriL In de kolenmijnen van Luik en Seraing is eene kleine hervatting van den arbeid. De verbetering duurt voort In de nijverheidsinrichtingen. En de geza menlijke kolenmijnen van het Plateau van Kerru zijn 110 personen weer aan het werk gegaan. La Louvière, 24 April. In sommige socialistische kringen is men zeer opgewon den. De mijnwerkers en de glasblazers vooral leggen ontevredenheid aan den dag. Hier en daar gaat men aan het werk, vooral in de kolenmijnen, maar de firooto mtsfta van de werklieden blijft met over elkaar geslagen armen. Luik, 24 April. Gisteren avond is een bierflesch, in welker hals een lont was ge daan, gesprongen in een kruidenierswinkel te Chenée. De ramen van het huis en een vensterkozijn zijn vernield. De daders van den aanslag zijn onbekend. Gent, 24 ApriL In de groote katoen- en linnenfabrieken is het volledige personeel aan het werk. Eveneens is het werk hervat in de metaalindustrie, met uitzondering van twee werkplaatsen, waar 1800 werklieden de arbeid laten rusten. Antwerpen, 24 April. De arbeid in de haven duurt voort. De toestand is overal onveranderd. De "Werker blijft het cijfer der stakers opgeven als 25,000. Brussel, 24 April. Het socialistencon gres kwam heden bijeen in het Volksgebouw. Omstreeks 1000 gedelegeerden woonden dc vergadering bij. Anseele, die sprak namens het comité voor het algemeen stemrecht en de algemeene werkstaking, was van oordeel, dat de socialistische partij een voldoend suc ces had verkregen en de ontwapening toe te laten. De werkliedcnklasse moet hare een heid en tucht kenbaar maken, door weder aan den arbeid te gaan. De indruk heerscht, dat met groote meer derheid zal worden besloten tot hervatting van den arbeid. Charleroi, 24 April. Bijna 4000 me taalwerkers hebben den arbeid heden mor gen hervat. In de geheele streek van Charle roi zijn 61.65S stakers. In de Beneden Sambre is het werk bijna normaal in alle fabrieken en kolenmijnen. Luik, 24 April. Het aantal stakers be draagt hier 48229 tegen gisteren 52941. Bergen, 24 April. De neiging om den arbeid te hervatten beslaat in alle industrieën, uitgezonderd in de kolenmijnen. In de valc- vereenigingen is een sterke meerderheid voor de voortzetting van de staking. Luik, 24 ApriL In de kolenmijnen van het bekken van Luik waren hedenavond 230 werklieden aan het werk gegaan. In de in dustrie wordt de toestand beter. In het bek ken van Seraing is de toestand onveranderd. De mijnwerkers ontvingen het door het sod alis tencongres genomen besluit tamelijk on gunstig. Brussel, 24 April. liet socialistencon gres heeft met eene meerderheid van drie vierden van het aantal stemmen een motie van het nationale comité voor algemeen kies recht en dat voor de algemeene staking aan genomen, waarin de onmiddellijke hervatting van den arbeid wordt gelast. Italië. Rome, 24 April. Bij de behandeling van de begrooling van den dienst der schatkist verklaarde de minister van financiën, dat hij eene meerdere ontvangst van 85 millioen ver wacht in vergelijking met den dienst van het vorige jaar en rekening houdende met de reeds gevoteerde of nog te volecren wetten. Het batig saldo van de begrooting van 1913/ 1914 wordt geraamd op 50 millioen. Rome, 23 April. Kardinaal Merry del Val heeft in zijne woning een groep van 120 Nederlandsche pelgrims ontvangen, die verte genwoordigers waren van de Nederlandsche verecniging van ioomsch-katholieke spoor wegambtenaren. Zij werden voorgesteld door mgr. Mutsaers, die een adres voorlas. De kar dinaal antwoordde met minzame woorden en gaf den apostolischen zegen. Spanje. Madrid, 2 4 A p r i 1. De Koning lijdt aan lichte halsrheumatiek. De audiënties zijn voor heden afgezegd. Coruna, 24 April. De wcrkliedenver- eenigingen hebben eene algemeene staking af gekondigd om te protesteeren tegen de aan wezigheid van den oud-minister Lacierva. Talrijke werklieden, die tegen dit besluit wa ren, zijn bij de dagbladen gaan protesteeren. Portugal. Lissabon, 24 April. Van dc in de monarchistische samenzwering in de wijk Estrella betrokken personen, zijn zes veroor deeld tot het maximum van de straf en twee tot correctioneele straffen; acht zijn vrijge sproken. Vereenigde Staten. Staatssecretaris Bryan heeft een plan in ge reedheid voor eene de wereld omvattende vredesbeweging, waarvan het voorloopige ont werp binnenkort aan de commissie van den Senaat voor buitenlandsche zaken zal worden gezonden. Hij is sinds eenigen tijd er mee bezig geweest aan zijne denkbeelden over den wereldvrede vorm te geven. Hij wil, naar ge meld wordt, het sluiten van eene reeks de wereld omvattende verdragen aanbevelen, vol gens welke alle geschillen aan een scheidsge recht onderworpen en de oorlogstoerustingen beperkt zullen worden. Ook wil hij voorstel len, dat, zoodra levenskwestiën bij de com missie van onderzoek te berde zijn gebracht, geen land, dat In het geschil partij is, zijne oorlogstoerustigen mag versterken of zich ver der op den oorlog mag voorbereiden, totdat de commissie het resultaat van haar onder zoek bekend zal hebben gemaakt. Bryan heeft ook met de commissie de met Groot-Brittannië, Japan en Mexieo hangende zaken besproken, alsmede de motie van den senator Chamberlain over de scheepvaart rechten in het Panamakanaal, welke motie in handen gesteld is van eene subcommissie. "Washington, 24 Mei. Staatssecreta ris Bryan heeft heden zijn vredeplan toege licht voor het corps diplomatique. Bijna alle ambassadeurs en gezanten waren in het staatsdeparteraent aanwezig. Bryan zeide.dat rijn plan was met iedere natie tot eene over eenkomst te komen om alle kwestiën te on derzoeken. De bedoeling is, dat de nieuwe overeenkomst eene aanvulling zal zijn van de nu bestaande arbitrageverdragen, die som mige kwestiën van de arbitrage uitzonderen, en geen geschil, dat oorzaak van een oorlog kan zijn, zonder onderzoek te laten. Washington, 2 3 A p r i 1. Men verneemt, dat de Duitsche ambassadeur geprotesteerd heeft tegen twee administratieve bepalingen van het ontwerp dér nieuwe tariefwet Het eene protest heeft betrekking op het voorge stelde onderzoek van de boeken der Duitsche exporthuixen, om te waken tegen aangiften onder de waarde van de uitvoeren; het andere is gericht tegen het differentieele tarief ten gunste van Duitsche goederen, ingevoerd met Amerikaansehe schepen, hetgeen verklaard wordt eene schending van de verdragen te zijn. Oostenrijk maakt zich gereed met nog andere staten dit voorbeeld te volgen. Staatssecretaris Bryan beloofde dit protest aan het congres te zenden. Sacramento, 23 ApriL De beide hui zen van de wetgevende macht hebben een be sluit genomen, waarin ingenomenheid wordt uitgedrukt tot het voorgenomen bezoek van staatssecretaris Bryan aan Sacramento. Gou verneur Johnson heeft president Wilson hier mee in kennis gesteld. Allerlei. Bordeaux, 2 4 April. Volgens de Temps is er een geschil geweest tusschen Fransche en Duitsche reizigers over plaatsen in een spoorwegwagon. Ofschoon dc politie moest tusschen beide komen, zegt de Temps, dat het incident banaal is Door een vliegtuig gedood. Te Eastchurch is een zee-officier-vlieger met name Berne door een vliegtuig gedood. Hij stond te praten met een ander zee-officier, die in een vliegtuig zat. Plotseling zette zich, door een of andere oorzaak, de motor in be weging. Berne werd door een vleugel voor over geworpen en een schroefblad trof beide boenen. Van een been werd de voet afge maaid; het andere werd zwaar gewond. Spoe dig bezweekt hij. (N. R. Ct.) Pittsburg, 23 ApriL Er is eene ont ploffing voorgekomen in de Cincinnatimijn bij Finleyville (Pennsylvania). De mijn staat in brand. Er waren 100 menschen in de mijn, van wie slechts 20 zich hebben kunnen red den. Men vreest, dat de overigen zijn omge komen. Tweede telegram. Te middernacht waren de vlammen bedwongen. Er zijn 70 lij ken naar boven gebracht. Alle dooden lagen dicht bij de uitgangen; zij waren blijkbaar aan de ontploffing ontsnapt, maar door de inade ming van het mijngas bezweken. Pittsburg. 24 ApriL Het aantal dooden in" de Cincinnatie-mijn zal, volgens de laatste raming, niet boven de 75 gaan. Het is zeer moeilijk de lijken naar boven te bren gen wegens de in de mijn heerschende at mosfeer. Oost-Inil ië. IWr. L. A. C. Kolft, f Dc correspondent van de N. R. Ct. te Ba tavia seint aan zijn blad: Mr. Kolff is plotseling overleden. Volgens het adresboek van Ned.-Indië 1912 en den Regeeringsalmnnak 1913 is er in In- dië maar één mr. Kolff, n.l. mr. L. A. C. Kolff, waarnemend inspecteur van financiën. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag 24 April, 11 uur. Voorzitter de heer Schimmelpenninck. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de LANDWEERWET spreekt de heer Van Voorst tot Voorst als zijn meening uit, dat de wijzigingen in de Tweede Kamer gemaakt in het ontwerp dit verzwakken, terwijl het toch reeds zwak was uit militair oogpunt. Met name acht hij de verandering van 7 jaar dienstplicht in 5 jaar hoogst nadeelig. De minister had z. i. moeten trachten het ten minste op 6 jaar te krijgen. Wij schieten verre te kort bij andere lan den en de landweer is hier in zeer slechte conditie, zooals blijkt uit de brochure-Snijders en tal van berichten in de persen uit cj er kentenis van den minister zeiven. Elk streven om dc geoefendheid van de landweer te ver minderen. keurt hij af, maar hij geeft toe, dat de minister niet veel meer kon bieden dan wat hij biedt omdat de politiek zich nu een maal in de zaak heeft gemengd. Hoe weinig met het ontwerp dan ook te vreden, hij zal er zijn stem aan geven. De lieer Staal verklaart ook te zullen voorstemmen, hoezeer hij bezwaren heen. Is echter van meening, dat de minister wel in staat is geweest, wat meer te geven, inj gelooft dat de twee lichtingen hadden kun nen zijn behouden. En wat men in militaire zaken loslaat, krijgt men nooit meer terug. De vermindering van de herhalingsoefenin gen is in zijn oog een offer aan een verkeer den volksgeest. De inspectiedagen acht ni> goed, maar volstrekt geen volledlige compen satie. Van vermeerdering van het aantal ocfe- ningsdagen zal geen sprake zijn. Had de mi nister maar liever meer oefeningsdagen ge houden en beloofd ze te zullen verminderen naar gelang van het blijken der mogeiijK- hcid. Hij betreurt, dat de oproeping van land- wcerplichtigen alleen van de Regeering kan uitgaan. Daardoor zal bij plotseling opkomend oorlogsgevaar kostbare tijd verloren gaan, ja, de mobilisatie onmogelijk worden. De afge vaardigde zou wenschen, dat bij plotseling op komend gevaar elk commandant de mannen in zijn district dadelijk mocht kunnen oproe pen. De heer Ter Laan dringt er op aan, dat thans ook spoed worde gemaakt met het ver zorgen van de doode weermiddelen. We mo gen de menschen niet weerloos bloot stellen aan de ontzettende moordtuigen, die de vij and tegenover hen kan stellen. De heer van der Biesen vreest van de de legatie van macht, welke de heer Staal wil, dat zoo'n commandant dan wel op eigen houtje den oorlog 2ou kunnen verklaren. De heer Staal antwoordt, dat daarvan geen sprako is. Hij dacht zich slechts het geval, dat de commandant onverhoeds een aanval op zijn dak krijgt De Min. van Oorlog, de heer Co 1 ij n, is het eens met den heer Staal, doch gelooft niet, dat het denkbaar is, dat als een don derslag aan een onbewolkte hernat wan neer niemand aan oorlog denkt, zulk een plolselingen aanval te vrcezen is. Wel kan er een onverhoedsche aanval komen, maar alleen als er politieke wrijving is en in die tijr den moet de regcering maatregelen nemen. De minister zelf heeft gedurende zijn bewind reeds een dergelijken maatregel op zeker oogenbük moeten nemen. Hij betoogt, dat hij vooralsnog twee lich tingen van de landweer niet had kunnen caserneeren en encadreeren. Er zou ook geen voldoende reserve-uitrusting zijn overgeble^ ven. Hij zoekt de oplossing niet in het vermeer deren van het aantal jaarklassen, maar in het vergrooten van de contingenten om zoo doende het denkbeeld van algemeene dienst plicht te bevorderen. Men kan wel spreken van „offer aan ver keerden volksgeest", maar als de minister jaar op jaar duizenden verzoekschriften krijgt om vrijstelling, welke hij alle zou inwilligen, wanneer hij alleen naar de inspraak van zijn hart handelde, hij had er nu 5600 dan moet men toch wel tot de overtuiging ko men, dat de herhalingsoefeningen worden gevoeld als een ernstigen druk. Men krijgt in militaire zaken het eenmaal prijsgegevene inderdaad moeilijk terug, maar onmogelijk is het niet, zooals is gebleken bij de 4-maanders. Ten aanzien van de crltiek van generaal Snijders: deze richtte zich tegen slapheid van leiding, onvoldoende discipline enz., zaken waaraan reeds veel is verbeterd, maar die in elk geval niet kunnen worden weggenomen door een vermeerdering van den oefentijd. De geoefendheid van de landweer laat niet zooveel te wenschen. Het belang van de doode weermiddelen erkent bij, maar de verdediging moet altijd in hoofdzaak berusten op een goed veldle ger, dat mobiel Is. Betere artillerie blijtft noo- dig. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangeno men na repliek van den heer Staal. Deze afgevaardigde voert ook het woord bij de behandeling van het wetsontwerp op den LANDSTORM. Hij verklaart het onjuist te achten, dat men jongelieden, welke voor den mililicdienst niet geschikt worden geoordeeld, ook vrijstelt van den dienst bij den landstorm. Menschen b.v met eenigszins zwak gezicht zijn zeer goed geschikt voor den landstorm. Op grond van billijkheid en opportuniteit had hij de opneming van hen gaarne ge zien, vooral sedert men den anderen twintig jaar dienstplicht oplegt. Tal van voorbeel den uit de historie haalt hij aan, waarin men beslag legde op alle mannen tusschen 18 en 60 jaar om bepaalde werken te maken. Hij had dan ook een hoogere leeftijdsgrens willen hebben don thans wordt vastgesteld. De Minister wijst den heer Staal op de wet op den staat van oorlog en beleg, welke de militaire autoriteit het recht geeft, allen, ook niet militairen, op te roepen in tijd van nood. Ja zelfs vrouwen kan men oproepen. De landstormwet heeft slechts betrekking op het georganiseerde deel van de bevolking en het is ruim voldoende, wanneer dit bestaat uit alle mannen tusschen 20 en 40 jaar. De onbillijkheid, dat men den een 20 jaar lang dienstplicht oplegt, den ander niets, hangt nu eenmaal samen met ons stelsel, dat geen algemeenen dienstplicht kent. Het ontwerp wordt aangenomen, evenals nog eenige, waaronder dat omtrent de op richting van een Rijkskrankzinnigengesticht en de wijziging van de artsenwet. Bij het wetsontwerp nopens het krankzin nigengesticht deelt de minister van Binnenl. Zaken mede, dat de aankoop van den noo- digen grond niet langer dan tot 1 Mei kan worden uitgesteld, zou van uitstel geen afstel komen. De Kamer scheldt. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 25 April bevat o.a. de volgende Koninklijke Besluiten: benoemd tot collecteur der Staatsloterij te Amsterdam J. D. Texeira de Mattos en A. Drukker, beiden aldaar: tot collectrice tc den Haag H. II. E. Termijtelen, den Haag; S. F. U. E. den Ouden, wed. G. van Deth te Hil versum en M. H. .T. Smit te den Haag: tot col lecteur te den Haag J. C. Thijsen aldaar en tot collectrice te Brielle G. Lacroix aldaar; benoemd tot ridder in de Orde van den Nc- dcrlandschen Leeuw mr. R. van Rees voorzit ter; tot officier in de Oranje-Nassau Orde mr. H. J. van Ogtrop, fi"d-secretaris; fot rid der in de Oranje-Nassau Orde C. Dopper, 2e orkest-directeur en L. J. H. Zimmermann con certmeester, allen van bet Concert-gebouw te Amsterdam en toegekend de gouden cere-me- daille der Oranje-Nassau Orde aan P. Smies, geëmployeerde bij het Cencertgebouw op verzoek eervol ontslagen als klerk bij de Rijksverzekeringsbank F. N. Bloemtnk; benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Raamsdonkerveer A. \V. Banting, commies der telegrafie le klasse. H\. M. de Koningin heeft heden voormiddag eenige ministers, departements hoofden ter conferentie ontvangen en zal vanmiddag ten 6 uur een buitengewoon ge hoor verleenen aan den Spaanschen gezant bij Hr. Ms. Hof Don Fernando Ozorico y Elo- la, ter overhandiging zijner geloofsbrieven. Heden avond per trein van 1\ uur gaat H. M. weer op terugreis naar Hohemark. De overkomst van H. M. uit het buitenland heeft ook ten doel afscheid te nemen van H. M. de Koningin-Moeder, die op reisbaar het buitenland gaat, dus vóór dat de Kon. familie uit Duilschland in Nederland terug zal zijn. Zijne Majesteit de Duitsche Keizer heeft aan Hare Majesteit de Koningin de insignes van de Johanniterorde voor Souvereinen verleend. H. M. de Koningin-Moeder zal 2 Mei de residentie verlaten, ten einde eenigen tijd in het buitenland door te brengen. •H. M. vertrekt eerst naar Heidelberg, om kort daarna te Wildbad verblijf te nemen. Kamerverkiezingen. De Vrijzinnig-Democratische Kiesveree- nlging te Vlissingen heeft candidaat gesteld dr. A. van Raalte te Dordrecht 1111 s Dc heer A. Colijn, te Nieuwer-Amstel, aaij wien de centrale anti-rev. kiesvereeniging hj hei district Franeker een candfdatuur heeft aangeboden, heeft deze aanvaard. In verband daarmee zijn de besturen van de Christ.-His- torische Partij in dat district voornemens een eigen candidaat te proclameeren. Naar men weet is er sprake van geweest, dat de heer dr. C. Lely twee candidaturen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zouden worden aangeboden; voor Utrecht If en voor Amsterdam II. Naar het Handelsblad verneemt, zon voor de Tweede Kamer, behoudens goedkeifr» ring der 30 April te houden ledenvergaderin gen der drie vrijzinnige fracties in de hoofd stad, voor Amsterdam H niot de heer Lely gesteld worden, maar de heer P. Otto, unie liberaal. Het Hbld. teekent hierbij verder aanj Aanvankelijk zou in dit district dr. C. Lely (U.-L.) gesteld worden. De heer Lely is even wel ook gesteld te Utrecht. Deze omstandig heid, alsmede het feif, dat het wenschelijk werd geacht tegenover den aftredenden „man van rechts" een man van het openbaar onder wijs de heer Otto is hoofd eener openbare school te Amsterdam te stellen, heeft aan leiding gegeven tot het noemen van dezen candidaat." Hel coalltle-ACcoord. Donderdag hebben de Chr.-Hist. Unie (le Amsterdam), de Deputatenvergadering der Anti-Rev. en de Algem. Bond van R. K. kies- vcreenigingen in Nederland (te Utrecht) hun landdag gehouden ter behandeling van het coalitic-accoord. Daarbij wordt als poütiek accoord de Grondwetsherziening vooropgesteld, inzonder heid wat art. 192 betreft (gelijkstelling van openbaar en bijzonder lager onderwijs), ter wijl lid 1 van art. 171 der Grondwet (de uit- keering van predikantstractementen) dan niet aan de orde zal komen. Bij het electoraal accoord wordt aangeno men dat zitten blijft wie zit, met uitzonde ring van de districten Lelden en Ede, -.e aan de anti-rev. worden toegewezen, ferw.w Om men aan de Christ.-Hist. komt. De Christ. Ilist. Unie heeft hef politiek ac coord met 183 tegen 18 stemmen, lichtelijk geamendeerd, aangenomen, het electoraal ac coord met 140 tegen 40 stemmen. In de quaestie Ommen zal men vermoede lijk tot overeenstemming komen. In Ede zullen echter, naar de afgevaardig de uit dit district mededeelde, ondanks alles de Chr.-Historischen wel met een eigen candi daat uitkomen ook al stelt de coalitie er geen Chr. Hist, candidaat. Op de Deputatenvergadering en op den partijdag der R. Kath. had de Pers geen toe gang. De toeloop van deputaten was enorm. Om 9 uur stonden er al velen voor de deuren der vergaderzaal. Dr. Kuyper die om 11 uur kwam, werd bij zijn binnentreden stormach tig toegejuicht. Hij hield een rede over „de meiboom in de kap''. De Anti-Rev. en R.-Kath. partijdagen heb ben het coalitie-accoord met algemeene stem men aangenomen. De burgemeester van Zaan dam. De gemeenteraad van Zaandam heeft met 16 tegen 1 stem het voorstel van Gede puteerde Staten tot de salarisverhooging van burgemeester, secretaris en ontvanger ver worpen, nadat breedvoerig de persoon van den burgemeester was besproken o.a. in ver band met de samenvoeging van de advoca tuur en Eet burgemeesterschap. Tot archivaris der gemeente Haarlem ts benoemd jhr. H. H. Röell, adjunct-archivaris. Generaal A. H. van de PoL Te Watergraafsmeer is in den ouderdom van 76 jaar plotseling overleden de heer A. H. van de Pol gcp. generaal-majoor O.-I. leger, ridder van de Militaire Willemsorde 3e klas se en van den Nederl. Leeuw. De Emmabloem heeft blijkens na dere opgave te 's Gravenhage ongeveer I 72ÜU opgebracht. Toch is de opbrengst er minder geweest dan verleden jaar, waarmede gepaard is ge gaan een door een groot aantal verkoopsters geconstateerde mindere opgewektheid bij het pubhek. Dit wordt hieruit verklaard dat het publiek in den laatsten tijd zoo herhaaldelijk met dergelijke verkoopen is lastig gevallen, en waarvan men genoeg krijgt. Voor de aan het geheele volk zoo sympathieke tu berculosebestrijding wordt de hoop gekoes terd dat de verkoop een volgend jaar met een dergelijke moeilijkheid niet weer te kam pen zal hebben. Te Amsterdam is de opbrengst f 62Ü0 geweest dat is bijna f 1D00 meer dan het vorige jaar. De verkoop der Emmabloem bracht te •b Hertogenbosch f 800 op, te Hilversum 1055 en te Nijmegen f 900. De redders van de EastwelJ. Gisteren werden te IJmuiden door tusschen- komst van de firma Hudig, Veder en Co., dio daartoe door vrijwillige bijdragen in staat werd gesteld, aan dè drie redders van de schipbreukelingen van het stoomschip East- well polissen voor lijfrente uitgereikt, en wel aan J. v. d. Wiele f 88 per jaar, M. v. d. Put 52 per jaar en aan A. Peters (ongehuwd) f 35 per jaar. Van de gehuwden gaat de lijf rente eventueel op de weduwe over. (N. R. Ct.) Stationsversiering. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, schrijft de zen zomer weer een wedstrijd voor siationê^ versiering uit. Bosano, de vlieger cBe Dinsdag te Haar* lera is gedaald, zal Vrijdag middag omstreeks drie uur den terugtocht naar Brussel ondfii* nemen. Het conflict in de slgareiH industrie. Aangezien de firma Dressei" huys en Nieuwenhuijsen te Culemborg hel lidmaatschap van den bond van sigarenfabrk kanten met 1 Mei heeft opgezegd, *aea, dat zij haar fabriek op dien datum JPGQ»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2