BINNENLAND. 1 KOLONIËN. Qeze streken nog even dopper gelogen wordt als In den grijzen voortijd, toen de den goden gelijken Achilles de Myrmidonen, de voorva deren van de tegenwoordige Alhaneezen, be- heerschte en Odysseus op Ithaka hof hield. I>o lezing, die de Daily Express langs indi- recten weg uit Cettinje ontvangen heeft van den val van Skutari, volgens welke deze ves ting niet door geweld gevallen is, wordt be vestigd door den correspondent van de Cor- jiere della Sera te Cettinje, die verklaart uit de hem door de Montenegrijrsche ministers zelf gedane verhalen te hebbon kunnen con- •itateeren, dat de in het officieele commu- .niquó opgenomen berichten onjuist waren. IHlj schrijft: De fameuze aigemeene storm met het ba jonetgevecht en de verovering van de ves tingwerken, waarvan de officieele berichten gewaagden, zijn niet voorgekomen. Skutari heeft zich overgegeven wegens honger en wegens gebrek aan munitie, na een kort bom bardement. De onderhandelingen over de overgave wa ren den 2len begonnen. De intransigente hou ding van den Turkschen commandant werd teweeggebracht door eene door eenige Ser vische officieren begane fout De door Essad Pacha gezonden parlementair begaf zich naar Brdica, waar zich nog eenige Servische troepenafdeelingen bevonden, en vertoefde daar eenigen tijd bij de Servische officieren. Door de bijzondere beleefdheid van de Ser- ven aangemoedigd, vroeg hij naar berichten over de gebeurtenissen van de laatste maan den, omdat hij daarover geheel in onzeker heid was. Zoo vernam hij, dat de groote mo gendheden nadrukkelijk hadden verklaard, dat het beleg van Skutari moest worden ge staakt en dat daarom ook de Servische troe pen zich moesten terugtrekken. Het schijnt dat Essad Pacha van de col lectieve actie der mogendheden in 't geheel niets wist. Toen hij daarvan veraam besloot hij zijne laatste kaart uit te spelen, misschien in de hoop op eene landing van de inter nationale troepen. Toen hij des namiddags met generaal Voekotics eene bijeenkomst had, verklaarde hij dezen, dat hij zelf tot de over gave bereid was, maar dat de Turksche offi cieren en de commandanten van de versterk te stellingen van Tarabosch, Brdica en Bar- danjolt, daarvan niets wilden weten. Hij ver langde daarop, dat hemzou worden vergund de stad met het geheele oorlogsmaterieel te verlaten en zich naar Tirana te mogen terug te trekken. Deze voorwaarden werden afgewezen. Kroonprins Danilo gaf bevel, in den nacht het bombardement te hervatten. Na eenige uren zond Essad Pacha weder een parlemen tair, om de onderhandelingen te hervatten, die den geheelen dag werden voortgezet. Des avond keerde generaal Voekotics naar den kroonprins terug en deelde hem mede, dat de voorwaarden van Essad Pacha nog altijd de zelfden waren: namelijk de vesting met de troepen en al het geschut en oorlogsmate rieel te mogen verlaten, om zich terug te trekken door het door de Serven bezette ge bied. Kroonprins Danilo telefoneerde terstond naar het koninklijke paleis te Cettinje en voegde er bij, dat hij er tegen was deze voor waarden toe te staan. Koning Nicolaas, be ïnvloed door de ministers, die verontrust wa ren door de geruchten over de waarschijn lijke landing van een matrozendetachement door de internationale vloot, beval den kroon prins de overgave aan te nemen. Generaal Voekotics begaf zich terstond naar de bele gerde stad en keerde tegen middernacht met de Turksche gevolmachtigden naar Zogaj te rug, om het protokol van de overgave op te stellen en te onderteekenen Ora 1.20 des nachts luidde in het paleis te Cettinje de telefoon en hoorde men de stem van erfprins Danilo, die op plechtigen toon verkondigde: „Op dit oogenblilc wordt het protokol van de overgave ouderteekend. Mijne gelukwen- schen aan deu Koning van het Montenegrijn- xche Skutari 1" De Südslawische Korrespoudenz bericht over den val van Skutari: De nu bekend wor dende bijzonderheden wijzen cr op, dat de loestand van Essad Pacha in Skutari volstrekt niet wanhopig was, dat hij nog over munitie beschikte, ook de leeftocht voor de troepen nog niet uitgeput was en bovendien de Turk- Kche troepen in Skutari tegenover de Monle- negrijnen in de meerderheid waren. In verband met do geruchten, volgens welke Es sad Pacha zich tot vorst van Albanië wil la ten uitroepen, krijgt thans eene aanwijzing van Montencgrijnsche zijde waarschijnlijk heid, dat Essad Pacha reeds vroeger eene overeenkomst met den Koning van Montene gro zou hebben gesloten om Skutari na een laatste schijngevecht te ontruimen. Essad Pacha moet nu plan hebben zich met Djavid Pacha, die bij Fiori in de nabijheid van Va- lona staat, te vereenigen om overeenkomstig de plannen van hel Turksch-Alhaneesche gar nizoen een onder Turksche suzereiniteit slaand Albanië met een mohammedaanschen vorst aan het hoofd op te richten. Tot completeering van de verrassende be richten over Skutari kan nog dienen, dat de Daily Telegraph bericht, dat ondanks de te legrammen uit Cettinje de Turken Skutari Volstrekt niet geheel ontruimd hebben. Zij- Jnoelen nog de buitenwerken bezet houden, omdat de vrees bestaat, dat als de Montene- nen oprukken de Alhaneezen tegenstand zul len bieden, waaruit een bloedbad zou kun- pen ontstaan, dat Oostenrijk aanleiding gaf dadelijk op te treden. De correspondent van de Temps te Cettinje bericht, dat men daar in de politieke kringen 'den indruk heeft, dat Koning Nicolaas onver- lettelijk zal blijven op de kwestie van Skutari, zoolang dc mogendheden niet een militaire betooging hebben verricht Hij heeft overi gens den indruk, dat die betooging zou zijn terug te brengen tot iets van zeer geringe be- teekenis in eenige kanonschoten, gelost in de richting van het kamp door het internationale eskader. Over den indruk, dien de val van Skutari beeft gemaakt op de openbare meening in Rusland, wordt aan de Temps bericht dat de te St Petersburg eenstemmig van mee- is, dat deze gebeurtenis een nieuw feit is, dat de herziening van de vroeger genomen be sluiten noodig maakt. De dhilomatle In Petersburg volhapflt in haar optimisme, dat steunt op de opvatting, dat Koning Nicolaas slechts zijne eischen van geldelijken aard, misshlen ook gebiedsaanspra- ken, wil doorzetten en ten slotte Skutari vrij willig zal verlaten. Minister Sasonow zal ver moedelijk alles doen om zulk eene oplossing te bespoedigen. De mogelijkheid van dwang maatregelen wordt daarentegen nadrukkelijk afgewezen. Wat zonder zuLk een prijsgeven van Montenegro moet gebeuren, weet niemand te zeggen. Saloniki, 26 April. Het zevende regi ment Bulgaarsche artillerie is heden morgen morgen vertrokken in de richting van Serris. Het veertiende regiment infanterie heeft be vel ontvangen in dezelfde richting te vertrek ken. Saloniki, 27 April. Het Bulgaarsche garnizoen ontruimt de stad geheel. Het post kantoor en de andere Bulgaarsche inrichtin gen zijn gesloten. Tweede telegram. De Bulgaarsche commandant heeft bevel ontvangen het ver trek van de Bulgaarsche infanterie-troepen op te schorten. Het Bulgaarsche postkantoor, het station voor draadlooze telegrafie eu het filiaal van de Bulgaarsche nationale bank zijn niet gesloten. Alleen de Bulgaarsche artille rie heeft Saloniki verlaten om zich naar Ser res te begeven. Konstantinopel, 27 April. Betzaris is benoemd tot tweede gevolmachtigde voor de vredesonderhandelingen. Men meldt,' dat het comité voor Eenheid en Vooruitgang besloten heeft, zich te vervor men iot een politieke partij, zooals die in En geland bestaan, en Mahmoed Sjefket tot lei der te kiezen. Weenen, 26 April. Uil Cettinje wordt het, overigens niet bevestigde gerucht gemeld, dat Essad Pacha op het punt zou zijn zich tot vorst van Albanië te laten uitroepen. Belgrado, 26 April. Volgens berich ten uit Elbassan zou Essad Pacha, in over eenstemming met Djavid Pacha, Albanië uit geroepen hebben tot een zelfstandig konink rijk onder de souvereiniteit van den sultan. Rome, 27 April. Volgens het Gioraale d'Italia is de hertog van Montpensier in Ve netië aangekomen en is hij aan boord van zijn jacht vanda-ar vertrokken met eene on bekende bestemming. P a r ij s, 2 7 April. In een brief, geda teerd Londen 25 April, wijst de hertog van Montpensier op de talrijke en dringende stap pen, die bij hem gedaan zijn en op het feit, dat hij te Valona, zonder iets gevraagd te hebben, werd toegejuicht als het gewenschtc regeeringshoofd van Albanië. De hertog gaat dan voort „Er is geen kroon ter wereld, die mij kan verleiden, indiïn ik, om haar te ver krijgen, twee titels in de waagschaal moet stellen, waarop ik terecht trotsch ben, n.l. die van Fransch burger en prins. Hij ver zoekt daarom aan het hoofd van zijn huis, mede te deden aan de voorloopige regeering, de patriotische comités en groepen, die zich tot hem gewend hebben, dat hij besloten is iedere candidal uur voor den troon van Al banië van de hand te wijzen*'. Het bericht, dat Griekenland zijne troepen uit het eiland Chios terugtrekt, wordt offi cieel voor onjuist verklaard onder bijvoeging, dat de Griekscho regeering er nooit aan heeft gedacht en ook niet er aan denkt Chios te ont ruimen. Parijs, 27 April. De Matin zegt: Het schijnt, dat ondanks den wil van de mogend heden om hunne eensgezindheid te handha ven, er verschillen van inzicht zullen voor komen tusschen de leden van den driebond en die van de triple entente betreffende de maatregelen tegen Montenegro. W e e n e n, 2 7 A p r i 1. De dagbladen hech ten groot gewicht aan een conferentie, die gis terenavond, naar het schijnt, geheel onver wacht heeft plaats gehad op het ministerie van Buitenlandsche zaken tusschen graaf Berchtold en generaal Conrad von Hötzen- dorff. De minister en de generaal zouden zich vervolgens begeven hebben naar het slot Schönbrunn, waar zij in weerwil van het late uur door den keizer in audiëntie zouden zijn ontvangen. Men kan deze conferentie beschou wen als een teeken, dat Oostenrijk staat aan den voorraad Yan krachtige beslissingen in geval de mogendheden blijven aarzelen. Duitschland. Berlijn, 26 April. Bij de derde lezing van de begrooting van buitenlandsche zaken merkt de sociaal-democraat Bernstein op, dat Skutari geen aanleiding tot verstoring van den wereldvrede zal geven. Duitschland zal onder geene omstandigheden zich tot den willoozen drager van de politiek van Oosten rijk maken. Staatssecretaris von Jagow antwoordde, dat de mogendheden reeds voor geruimen tijd op de gezantenconferentie besloten heb ben, dat Skutari aan Albanië moest behoo- ren. Duitschland en de andere mogendheden hebben nu opnieuw te kennen gegeven, dat dit besluit ook door de inneming van Skutari door de Koning van Montenegro niet kan worden gewijzigd. Deze kwestie is voor ons eene res judicata. (Levendige toejuichingen). In de laatste gezantenconferentie werd be sloten den Koning van Montenegro uit te noo- digen de stad te ontruimen. Indien dit niet mocht gebeuren door Montenegro, dan zal over de verder te nemen maatregelen nader beraadslaagd worden. Verder kan ik heden niets mededeelen. Over het wetsontwerp op de legerverster- king betoogde de sociaal-democraat Keil, dat niet de verschuiving in de machtsverhouding der groote mogendheden den doorslag gege ven heeft bij ae indiening van deze voor drachten, maai de macht van de kleine maar invloedrijke oorlogspartij. Eene reiniging van de onzuivere atmosfeer kan echter niet ge schieden, wanneer belanghebbenden bij de ürma Krupp in den rijksdag worden gezon den. De politiek van het status quo heeft zich neergelegd bij de verschuiving, die In het laatste halve jaar aan den Balkan heeft plaats gehad. Zoo zullen ook de groote mo gendheden door Skutari en Montenegro zich niet ln hunne rust laten storen. Prestige poli tiek en manifestation van het nationalistische Janhagel aan deze en gene zijde van de grens mogen in onze besluiten geene rol spelen. B e r 1 Ij n2 6 A p r i I. In de derde lezing van de begrooting van oorlog betoogde Lieb- knecht, dat hetgeen door de firma Krupp te berde is gebracht niets zeggend is. Het loont de moeite niet daarover meer te zeggen. Hier van bagatellen te spreken, Is werkelijk licht zinnig. Een deskundige heeft gezegd, dat van alle firma's geen enkele zoo stelselmatig met andere dan technische middelen werkt als Krupp. De cartelleering van het kapitaal brengt mee relatiën tusschen Duitsche en vreemde ondernemingen. Er bestaat bij ons eene officierencaraarilla, als welker vertegen woordiger de kroonprins in dit huis zelfs heeft gedemonstreerd. (Gelach. De voorzitter roept den spreker tot de orde. Groot rumoer). De minister van oorlog, generaal von Hee- ringen zegt: Wat Ik over de zaak-Krupp heb te zeggen, heb ik vroeger reeds gezegd. De zaak is bij den rechter aanhangig. Van verbloe men kan geen sprake zijn. Het militaire kabinet is noodig zoo lang de Koning van Pruisen, iagevolge de grondwet, het opperbevel voert. Dat, zooals de afgevaar digde Stuccklin beweerde, persaanvallen tegen mij uit militaire kringen afkomstig waren, daartegen moet ik opkomen. Zoo ontaard is ons leger niet. (Geroep: Zeer goed!) Elke so ciaal-democratische aanval strekt den Prul- sischen minister van oorlog tot eer. (Luid braco rechts; rumoer). Daardoor wordt be wezen, dat de Pruisische minister van oorlog zijn plicht heeft gedaan. (Lang aanhoudend bravo rechts). Bij den post „Adjudanten bij vorsten en prinsen" verklaart de minister van oorlog, dat, om tegemoet te komen aan den wensch van den- rijksdag, het aantal adjudanten-plaatsen met tien zal worden verminderd. (Toejuichin gen). Dc begrooting van oorlog is afgedaan. Maan dag voortzetting van de begrootingsdebatten. België. Brussel, 26 April. De internationale tentoonstelling te Gent van de Gentsche bloemkweekerijen is heden in tegenwoordig heid van den Koning, de Koningin en prins Leopold ingewijd. Er heerscht eene groote levendigheid. Onder de toejuichingen van eene talrijke menigte kwamen HH. MM. op de tentoonstelling. Er had geen enkel inci dent plaats. Luik, 26 April. De verbetering van den toestand duurt voort. Velen zijn weer aan het werk gegaan. In talrijke kolenmijnen en me- taalfabrieken zijn allen weer aan het werk. Antwerpen, 26 April. De loestand m de haven wordt steeds beter, zoo ook in de particuliere nijverheid. De staking wordt in Antwerpen als geëindigd beschouwd. Charleroi, 26 April. Het aantal sta kers is heden weer met 8727 verminderd. Bergen, 26ApriL Volgens de officieele statistiek zijn er in de provincie Henegouwen 93.296 stakers tegen 109.961 op gisteren. De gemoederen zijn opgewonden. In de Bori- nage dreigen de mijnwerkers Maandag de economische staking te proclameeren. Frarkr"*k. P a r ij s, 26 April. Bij gelegenheid van dc feesten tot herdenking van den honderd sten geboortedag van Ozanam, presideerde heden avond de pauselijke legaat de aige meene vergadering der conferentiën van Sint- Vincentius Paulo. Verscheidene aarlsbis- i schoppen en bisschoppen en eenige duizen den gedelegeerden uit de provincie en uit het buitenland waren tegenwoordig. (Antoine Frédéric Ozanam, die leefde van 1813 tot 1853, is een der stichters geweest van de orde van Sint-Vincentius.) P a r ij s, 27 April. Uit Nancy wordt aan de Matin bericht: De substituut van den pro cureur der republiek is beleedigd en gesla gen door twee Duitschers, die in hechtenis genomen zijn. Alais, 27 April. Het nationaal congres van ondergrondsche arbeiders besprak heden het rapport der 3e commissie over de mid delen, aan te wenden ora de eischen der ver- eeniging te zien inwilligen. Het congres be lastte het bondsbestuur, in overleg met de be sturen der nationale vereenigingen, die even eens deel uitmaken van den algemcenen mijn- werkersbond, de besluiten, vervat in dit rap port, zoo spoedig mogelijk toe te passen. Het congres besloot, den krachtigen wil aan den dag te leggen, om van de wetgevende macht de verwezenlijking dezer besluiten te verkrij gen, door gebruik te maken van alle ten dienste staande middelen, met inbegrip van een aigemeene staking. Italië. Rome, 26 April. De genezing van den Paus maakt voortdurende vorderingen. Rome, 27 ApriL liet herstel van den Paus gaat onder gunstige omstandigheden voort. De hoest is bijna verdwenen, de eet lust is toegenomen en de voeding geschiedt als voor dc ziekte. De spijsvertering is goed. Portugal. Lissabon, 27 April. Heden morgen in de vroegte begaven zich een honderdtal per sonen, onder het lossen van geweerschoten, naar de geniekazerqe, roepend: ,yLeve dé radicale republiek!" Onder hen bevond zich de kapitein Lima Dias van het 3e regiment infanterie. De manifestanten waren van re volvers en bommen voorzien. Zij verklaar den, dat er in de straten samenzweerders waren en dat het noodzakelijk was, de re publiek te verdedigen. De officieren kwamen bijeen en zeiden tot de manifestanten, dat zij op hun post waren, ora de republiek te ver dedigen, maar dat zij de kazerne niet zou den verlaten zonder bevel van het hoofd kwartier. De manifestanten drongen nog lan ger aan, doch te vergeefs, waarop zij zich verwijderden. Zij begaven zich daarop, naar men zegt, naar den repubiikeinschen bond, waar zij zich wapenden. Eenigen van hen ontvingen leeren valiezen, waarin zich bom men bevonden. Op verschillende punten der stad hadden arrestaties plaats, waaronder die van kapitein Dias. Lissabon, 27 April. De Mundo meldt, dat een groep personen, zich noemende re publikeinen, 1.1. nacht een beweging voorbe reidde, waarvan het doel onbekend Is. De autoriteiten namen alle mogelijke maatrege len, om wanordelijkheden te voorkomen. En kele individuen, die gearresteerd ziin. be weerden voor eenige kazernes te gaan ma nifesteeren. De Mundo voegt hieraan toe, dat heden ochtend om vijf uur de orde volmaakt hersteld was en dat dc incidenten gedurende den nacht slechts dienden, om trouw aan het leger te toonen en dat dit de regeering zal aanleiding zal geven tot het nemen van maat regelen tegen onruststokers. Dc Republica zegt eveneens, dat in het eerste uur van den ochtend een groep ma nifestanten zich naar de kazernes van het vijfde regiment infanterie begaf, onder het roepen van: „Leve de republiek!" De solda ten losten een salvo op de manifestanten, die zich daarop verspreidden. De politie drong vervolgens in de lokalen van den ra- dicaal-republikeinschen bond, waar twintig personen gearresteerd werden. Het blad voegt hieraan toe, dat om drie uur 's och tends twee bommen ontploften bij de brand weerkazerne, in het kwartier Graca. Het kabinet kwam bijeen, om te beraadsla gen over de te nemen militaire maatregelen. Lissabon, 27 April. De regeering, die op de hoogte was van de laatste woelingen der monarchisten, die zich radical of syn dicalistische republikeinen noemden, had al le mogelijke noodzakelijke maatregelen ge nomen. Dientengevolge patrouilleerden he dennacht burgerlijke troepen, in het leven geroepen ter verdediging der republiek, ver sterkt door politie en republilceinsche garde, door de geheele stad. Op zekere punten in de straten ontploften bommen. Revolverscho ten weerklonken, alsof dit het teeken was voor de beraamde beweging. Groepen personen vei schenen \oor de poorten van zekere kazernes, doch werden onmiddellijk ueen gejaagd door de verde digers der republiek, dc plotieimachl en de tachementen soldaten. Ingestelde huiszoekin gen leidde: tot dc ontdekking vai* verschil lende voorwerpe t, zooals insignes, die aan den arm gedragen moesten worden. Men vond wapenen in hei huis, waar de radirsle- republikeinsrhe bond zijn Bijeenkomsten hield. Lissabon heeft zijn gewoon aanzien behouden. Het schijnt wel, dat als eene be weging was voorbereid, zij mislukt is. Geen enkel bericht komt uit de provincie, dat daar de orde verstoord werd. De politieke gevan genen werden overgebracht naar de schepen, die in de Taag voor anker liggen. Lissabon, 27 April. Twee bommen zijn ontploft in Alcantara, eene voorstand van Lis sabon. Troepen van leger en vloot zijn in de kazerne geconsigneerd. Talrijke burgers, be- hoorende tot vereenigingen, die zijn gevormd tot verdediging van de republiek, bewaken hen. De volgende arrestatién zijn verricht: gene raal Guesdes, de kapiteins Carrazeda, Andra- dc en Limadiaz, de luitenants Dossandos en Dinaz. Andere arrestaliën van officieren staan voor de deur. Een aantal van de gearresteer den zullen morgen naar dc prefectuur van politie overgebracht worden. De troepen en de matrozen zijn stipt geconsigneerd in de ka zerne en aan boord van de oorlogschepen. Vier dynamietbommen zijn gevonden aan den ingang van de kazerne van het vijfde regiment infanterie. De kruiser Amirante Reis heeft bevel ontvangen zich met spoed tot vertrek gereed te maken. -Men zegt, dat dit schip de gevangenen, die reeds aan boord zijn, naar de koloniën zal overbrengen, waar zij terecht zullen staan. In geheel Portugal heerscht rust. Turkije. Konstantinopel, 2 6 A p r i 1. Dc regee ring heeft het ambt van raadsheer aan het ministerie van justitie opgedragen aan den Franschman Leon Ostrozog. Griekenland. Athene, 26 April, 10.20 voormid dags. (Van den bijzonderen correspondent van Ilavas). Prinses Tatjana, de dochter van grootvorst Konstantijn, wordt heden hier ver wacht. De Koningin is heden nacht door de weeën overvallen. Hare bevalling wordt ieder oogen- blik verwacht. China. Peking, 27 April. De vijfstaten-leenlng is gisterenavond geteekend. De onder-voorzit ter van den Senaat deelde, voordat de teeke- ning plaats had, aan de bankiers mede, dat de parlementaire oppositie zou protesteeren, op grond dat de leening aan de goedkeuring van het parlement moest zijn onderworpen. Vereenigde Staten. In het telegram van president "Wilson aan den gouverneur van Californle, Johnson, over het bij de wetgevende macht van dien slaat aanhangige wetsontwerp, dat tegen de Japansche immigratie is gericht, wordt woordelijk gezegd: „Het doel van Californle kan evengoed bereikt worden door een van de centrale regeering uitgaande maatregel, die de nationale eer van Japan niet aantast, als door het tegenwoordige, bij de wetgeven de macht van Californie aanhangige wets ontwerp, dat tegen de Aziaten eene behande ling wil invoeren, die onderscheid maakt tusschen hen en anderen." De Californische pers dringt aan op de uit voering van het wetsontwerp en verklaart ondubbelzinnig, dat „Washington liever zich niel met de zaak moet bemoeien." In eene meeting te San Francisco is het volgende besluit genomen: „Het volk verlangt de dadelijke invoering van de nieuwe land wet; de centrale regeering mag zich niet mengen in onze eigen Californische zaken. Er zijn nu in Californie 40.000 Japanners, 30.000 Chineezen en 4000 andere Aziaten. De Japan ners hebben zich bijna in ieder beroep inge drongen; de Japansche meisjes komen in groot aantal in San Francisco aan en volgen de als pioniers vooruit gegane mannen. 1500 kwamen in de laatste maanden, 3500 in de beide laatste jaren aan, 51 pet. van de Japan sche immigratie bestaat uit vrouwen". Allerlei. Munch en, 2 7 April. De architect Ga briel von Scidl, bouwmeester van het Duit sche museum in bad Tölz, is in het 65e levens jaar gestorven. Malta, 26 April De pauselijke legaat presideerde heden de plechtige sluitingszitting van het eucharistische congres. Rosario, 26 April. De staking x het trampersoneel neemt een ernstiger ka ':ier aan. De stakers eischen den achturigen werb- dag. Verscheidene tramwagens werden ver brand. De arbeidersbond, die de stakerf steunt, beval een algemeenen stilstand van werk. Talrijke bedrijven stemmen met de beweging in. De handel is verlamd. Oo8t-In<lië. Restgevallen op Java. Regeeringstelegram betreffende pestgevak len op Java van 9 tot 22 April: Afdeefing Malang 218 nieuwe pestgevallen, 214 dooden. Kediri 17 nieuwe gevallen, 18 dooden. Paree 26 nieuwe gevallen, 21 dooden; in de vorige periode aldaar nog drie doodelijke gevallen. S ra gin 1 geval. Madioen 18 doodelijke gevallen; Soerabaja 13 en Tocloengagoen 2, Blitas in de vorige periode 1 doodelijk geval. De Staatscourant van Zondag 27 April bevat o. a. de volgende besluiten: op non-activiteit gesteld ter zake tijdelijke ongesteldheid de luitenant-kolonel W. Vos- maer en D. H. Peletier, respectievelijk van het le en het 2e regiment veld-artillerie en de majoor J. P. Smeets van het 3e regiment ves ting-artillerie; benoemd bij den grooten staf tot Hr. Ms. adjudant, ordonnance-officier van H. M. de Koningin de ritmeester jhr. H. A. van Rei gersberg Versluijs van den staf; benoemd bij de infanterie tot generaal- majoor commandant der le divisie de kolo nel A. L. de Klerk de Reus, commandant van de 2c brigade; bij de 2e brigade tot kolonel commandant de luitenant-kolonel J. M. F. J. Latour, commandant van het le regiment in fanterie; bij de 4e brigade tot majoor de kapi tein J. Trimpe, van het 10e regiment; bij de 8e brigade tot majoor de kapitein W. F. Ruempol van het 5e regiment; bij het le regiment tot commandant de luitenant-kolonel W. F. Hart man, commandant van het 17e regiment; kapitein de le luitenant A. T. Bloem, van in 13e regiment; bij het 10e regiment tot kapi tein de le luitenant H. J. Offerhaus van do grenadiers; bij het 17e regiment tot luitenant- koloncl-commandant de majoor P. C. Hompe van het 19e regiment; bij het 19e regiment tot majoor de kapitein E. W. Klop van het 22« regiment; bij het 20e regiment tot kapitein de le luitenant J. van Kaalhoven van de grena diers; bij het 22e regiment tot kapitein de le luitenant L. Krijff van den staf, werkzaam bij de cadettenschool; bij d artillerie tot kolonel de luitenant-kolo nels W. Vosmaer en D. H. Peletier; tot majoor de kapitein C. L. G. Schrassert Bert, op non activiteit ter zake tijdelijke ongesteldheid; bij het 2e regiment tot kolonel Hr. Ms. adju dant i. b. d. de luitenant-kolonel J. W. P. van Hoogstraten, commandant van het korps; bij het 4e regiment veld-artillerie tot luitenant- kolonel de majoor S. J. Kuijck; bij het le regi ment vesting-artillerie tot majoor de kapitein J. A. G. James van den staf, toegevoegd aan den inspecteur der vesting-artillerie; tot kapl- tei nde le luitenant H. D. van den Oudendijk Pieterse, van het 4e regiment veld-artillerie} bij het 4e regt. vesting-artillerie: tot ma joor kapitein P. T. Nepveu, van het le regt. vesting-artillerie; tot le luitenant J. J. v. d. Eijk, gedetacheerd bij do artillerieinrichtin gen; bij het korps torpedisten tot le luitenant de 2e luitenant P. A. L. MoIHnger van het korps; bij het korps pontonniers tot 1e luite nant dc 2c luitenants Jhr. K. v. d. Brandeler en G. van Veldhuizen; overgeplaatst in rang bij het 2e regiment vesting-artillerie luite nant-kolonel F. Dell. chef van den staf van de stelling Amsterdam; bij den generalen staf met bestemming tot chef van den staf der rtelling Amsterdam kapitein L. F. T. Vogel van het 16e regiment infanterie; eervol ontslagen met pensioen de generaal- majoor A. E. Roest van Limburg, comman dant der le divisie en Hr. Ms. adjudant kolo nel R. J. graaf Schimmelpenninck van den grooten staf, op een aanvrage ter zake van langdurigen dienst; de luit.-kolonel H. G. van Meurs en Jhr. H. M. v. d. Goes vaD de 4c en 8e brigade, ter zake van lichaamsgebreken; aan generaal-majoor Roest van Limburg Hr. Ms. dank betuigd voor veeljarige en be langrijke diensten, door ti aan den lande bewezen en aan Hr. Ms. adjudant graaf Schimmelpenninck de rang verleend van ge neraal-majoor en benoemd tot adjudant- kolonel in buitengewonen dienst; bevorderd tot hoofd-commies bij de direc tie der Rljks-Postspaarbonk mr. J. Regtdoor- zee Greup, u ans commies; op verzoek eervol ontslagen met toeken ning van pensioen "W. M. S. Junius, laatste lijk adjunct-afdeellngschef bij de Mij. tot Expl van Sumn*ra-Stantssuoorwegen In Ned -Indiëj F. de Bruin, laatstelifk ambtenaar 4c klasse bij in- en uitvoerrechten en accijnzen in Ned,- Indlë; G. J. Meijer, laatstelijk ingenieur 8e kl bij den Waterstaat in Ned.-Indiëi S. Bartstra, laatstelijk predikant bij de Evangelische ge meente te Batavia, en wel allen wegens phy sieke ongeschiktheid eervol vermeld de sergeant der Infanterie bij het Indliche lecer G. B de Jager, wegens loffelijk gedrag bij de krijgsverrichtingen hï AtjeÜ gedurende Februari 1910 tot en met Maart 1911; benoemd tot tijdelijk admnct-commissarla der loodsen te Maassluis H. J. Hogen Stoe- venveld. le stuurman ter koopvaardij; toegekend de zilveren eere-medaille in de Oranje-Nassau-orde aan W. Eijgendaal. mees terknecht op de kistenfabriek Zoetmulder te Schiedam. - H. M. de Koningin-Moeder naar het buitenland. Hare Majesteit de Kcj' ningln-Moedcr is voornemens den 2en Mefy des avonds, de Residentie te verlaten en vaq 8 tot 9 Mei te Heidelberg te verblijven, tol het brengen van een bezoek aan Hare M®- Jestelt do Koning-weduwo veil Zwoden, tan*- van de Koningin-Moeder»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2