BINNENLAND. jomst zuUpn hebben, den toestand te verhel deren, en de oplossing te vergemakkelijken. B e r 1 ij n 3 Mei. De Nordd. Allg. Zeitung Uclirijft in liare Wochenrundschau: In de laat je zitting van de gezantenconferentle was eene Montenegrijnsche mededeeling ter tafel, die ruimte liet voor de opvatting, dat Montenegro nog oi) hel laatste oogenblik zou kunnen in binden en besluiten tot de ontruiming van Skutari. Inmiddels is échter een feit bekend geworden, waarvan de gezantenconferentie nog geen kennis droeg. Onder mededeeling van den tekst der proclamatie, werd bericht, dat kroonprins Danllo Skutari uitriep tot hoofd stad van het land. Daarbij komt hedenavond het bericht, dat de Montenegrijnsche troepen A.lbaneesche kustplaatsen hebben bezet. Daar mee wordt aan de hoop, die de Londensche conferentie bewoog tot haar voorstel, geheel de grondslag onttrokken. Wat men voor oogen heeft, spreekt de verklaringen, die Niklta in Londen heeft laten afleggen, op zoo grove wijze tegen, dat men van de bemoeiing der mogendheden in Cettinje zich niet meer suc ces zal kunnen beloven. De militaire actie van Oostenrijk in vereeniging met Italië is nu in ie onmiddellijke nabijheid gekomen. P arij s, 4 Mei. De Eclair bericht uit Pe tersburg: In een brief aan den Czaar ver klaart de Koning van Montenegro zich bereid Skutari te ontruimen tegen economische en gebiedscompensatiën. Rusland zal in begin sel dit ondersteunen. Skutari, 3 Mei. In de Skutari-kwestie komt cene vreedzame schikking naderbij. De Koning heeft heden namiddag alle generaals bijeengeroepen tot een krijgsraad. De meer derheid nam hier een besluit, dat strekte tot toegeven. Men verwacht, dal Montenegro nu zal inbinden en zich aan den wil van de mo gendheden zal onderwerpen. B e r 1 ij n 5 M e i. De morgenbladen berich ten uit Wiesbaden, dat de Keizer onder de opera-voorstelling van gisteren een telegram ontving, meldende dat Skutari reeds ont ruimd is of althans lot de ontruiming beslo ten is. De Vossische Ztg. bericht uit Weenen, dat de ontruiming van welingelichte zijde niet be vestigd wordt. Cettinje, -1 Mei. Daar de meerderheid van den kroonraad zich tegen het standpunt van de regeering in.de Skutari-kwestie heeft verklaard, heeft de regeering ontslag ver zocht, welk verzoek door den Koning is aan genomen. Londen, 5 Mei. De Times bericht uit Cettinje: Men gelooll algemeen, dat het ont slag van het kabinet eene aanwijzing is, dat de adviezen van de voorstanders der onlrui- ming van Skutari de bovenhand hebben. Rome, 2 Mei. Het Giornale d'Italia be richt, dat in Brindisi een Italiaansch eskader van zes pantserschepen wordt bijeengetrok ken. R ome, 4 Me i. Ten aanzien van de ver schillende geruchten, die in omloop gebracht xijn over de plannen vzn Italië en van de Btuliaansche diplomatie, doet men opmerken dat deze nog weinige dagen geleden haar ver langen heeft uitgedrukt en laten uitdrukken, dat 'n staat, behoorende tot de triple-entente, zou deelnemen aan een eventueel tusschen beide komen. Rome, 3 Mei. Men bericht eene beweging van troepen in de streek van Bari. Het zou te doen zijn om het bijecntrekken in die streek van een landingskorps van ongeveer 30,000 man, bestemd voor de eventucelc bezetting van Valona. De troepen zouden geplaatst worden onder bevel van generaal Cadorna. Rome, 3 Mei. Eene officieele nota ver klaart van grond ontbloot het door sommige bladen gebrachte bericht betreffende eene overeenkomst tusschen Italië en Oostenrijk over de verdeeling van Albanië lot wijziging van het sedert verscheidene jaren tusschen de beide verbonden mogendheden bestaande ac- coord, dat zij met nauwgezetheid toepassen en dat aan Albanië de autonomie verzekert overeenkomstig het besluit van de gezanten- conferentie te Londen. W e e n e n, 3 Mei. Men verzekert, dat Oos tenrijk en Italië het eens zijn geworden om alle door Essad Pacha gepleegde daden en al zijne overeenkomsten met de aangrenzen de staten als nietig en niet bestaande te be schouwen. P ar ij s, 3 Mei. De Temps bericht uit Sera- jewo, dat de rekwisitiën van paarden en transportmiddelen aanhouden. Er is eene bri gade bijeengetrokken in Dornanovic. De troe pen van het militaire district ontvingen oor logsmunitie. De Temps bericht uit Berlijn: Volgens de telegrammen uit Weenen is het niet meer mogelijk er aan te twijfelen, dat eene Oos- tenrijksüh-Italiaansche expeditie zal plaats hebben. Troepen worden in groote getale ge zonden uit Graz en Laibacli. De artillerie van het 16e korps is in den nacht van gisteren gezonden naar Triest; de lontscheping zal plaats hebben te Badua. Men schijnt te ver wachten, dat de militaire maatregelen heden ef morgen zullen worden uitgevoerd. De Südslavische Korrespondenz bericht uit Cettinje: Van officieele Montenegrijnsche zij de wordt verklaard, dat de regeering in de kwestie van Skutari aan eene verandering mn haar tot dusver ingenomen standpunt te minder kan denken, omdat sedert de inne ming van Skutari de vastberaden stemming van het leger zoodanig is, dat zoomin de Koning als de regeering het recht zouden hebben, Skutari prijs te geven. Er wordt nog bijgevoegd, dat het woord van den Koning: „Laat Europa deze operatie zelf uitvoeren", steeds van kracht blijft. De in een vorig nummer onder de tele grammen vermelde verklaring van Koning Nikolaas aan een der gezanten te Cettinje, door den correspondent van do Temps ver meld, luidt in haar geheel aldus: „Als Oos tenrijk mij aanvalt, des te ergerl Wij zullen verslagen worden, maar het zal eene neder laag zijn, die schrikkelijk duur moet worden gekocht. Zij zal Oostenrijk duurder te staan komen dan Algerië gekost heeft aan Frank rijk, Kaukazië aan Rusland en Transvaal aan Engeland** De stap van den Montenegrijnschen gevol machtigd^ die Donderdag in de gezanten conferentie den indruk wekte van eenige meegaandheid van de zijde van Montenegro, bestond in een bezoek aan Sir Arthur Ni- colson, onder-staatssecretaris aan het Fo reign Office, wien hij de vraag deed of men aan Montenegro, als het Skutari overgaf, ge biedscompensatiën en financieelen steun zou verleenen, en waarin die zouden bestaan. Dit was geen oïficieele stap; het was een offi cieus gesprek, in den loop waarvan de Mon tenegrijnsche gevolmachtigde deed uitkomen dat de denkbeelden, die hij uitdrukte, niet van definitieven aard waren. De Neae Freie Presse heeft uit Sofia van bij zondere zijde bericht ontvangen, dat Bulgarije in de Skutarikweslie op het standpunt staat, dat zijne belangen daarbij niet in 't minst be trokken zijn. Bulgarije, dat zelf het sluiten van den vrede met Turkije dringend verwacht, denkt er niet aan zich te mengen in den strijd van Montenegro met Oostcnrijk-Hongarije, vooral omdat het lot van Skutari ook reeds door de groote mogendheden is beslist en Bul garije zich met dezen direct in strijd zou be geven, als het Montenegro ondersteunde. Hoe Servië zich stelt in de kwestie der on dersteuning van Montenegro, kan nog niet ge zegd worden. Tot dusver is een besluit in Bel grado niet genomen en het schijnt alsof Ser vië zijne houding afhankelijk zal maken van die van Rusland. Maar ook voor het geval, dat Servië actief ingrijpt in den strijd van Mon tenegro tegen Oostenrijk-Hongarije, zou er voor Bulgarije geene verplichting bestaan, zijne troepen uit te zenden tegen die van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. Er is wel is waar beweerd, dat in het ver drag van bondgenootschap tusschen Bulgarije en Servië de eerstgenoemde staat verplicht is 200,000 man ter beschikking van zijn bondge noot te stellen voor het geval van een aanvil door Oostenrijk-Hongarije. In Sofia wordt c ter ten stelligste betwist, dat zulk eene bepa ling iii het verdrag is opgenomen. Maar zelfs wanneer zulk eene verplichting zou bestaan, is men in Bulgarije van meening, dat deze strijd alleen Montenegro aangaat en dus Bul garije er niets mee le maken heeft. Voor zoover men in Sofia geïnformeerd is, bestaat er ook voor Griekenland geene ver plichting, Montenegro en eventueel ook Servië in een strijd tegen Oostenrijk-Hongarije te ondersteunen. Griekenland neemt in deze kwestie hetzelfde standpunt is als Bulgarije, Cettinje, 3 Mei. Een bloedig gevecht, dat verscheidene uren duurde, brak gisteren voor Durazzo uit tusschen de troepen van Djavid en van Essad. Djavid werd geheel verslagen; zijne troepen namen de vlucht in verschillende richtingen. De Serven openden voor Essad den weg naar Durazzo; een ge deelte van zijne troepen kwam zegevierend in de stad. Volgens inlichtingen, van verschillende zij den afkomstig, is Essad racester van den toe stand in Midden-Albantc. Athene, 4 Mei. Eene officieus e nota verklaart de in het buitenland verspreide ge ruchten voor onjuist, die zeggen, dat Grie kenland in oogluikende verstandhouding met Essad Pacha zou zijn. De Grieksche regee ring is niet in besprekingen getreden met Es sad Pacha. Uit Londen wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat bij Lloyds het vertrouwen op het succes van de vredesbemoeiingen der groote mogendheden niet groot schijnt te zijn. In het laatst van de vorige week wer den talrijke verzekeringen gesloten tot den prijs van 8 guineas per 100 voor het geval van eene oorlogsverklaring voor den len Augustus 1913. Verleden Dinsdag bedroeg de verzekeringspremie slechts 5 guineas per 100. Duitschland. Mannheim, 4 Mei. Toen de groother tog van Baden, heden middag van Karlsruhe komende, aan het hoofdstation in een rijtuig stapte om zich naar de wedrennen te bege ven, sprong een onbekende man op het por tier niet een klein mes geopend in de hand. Del groothertog duwde den man terug, die in verzekerde bewaring genomen werd en zette terstond daarop den weg voort. De gevangen genomen man moet krankzinnig zijn. België. Brussel, 3 Mei. De koloniale raad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat strekt om de koloniale regcering te machtigen de noo- dige maatregelen voor te schrijven tot regle menteering van de bereiding, den opslag, de bewaring en het vervoer van buiskruit, ont plofbare stoffen en moorddadige toestellen, werkende door middel van ontploffing. De raad heeft beraadslaagd over een plan tot opheffing van het verbod om naar diamant en tin te delven in de streken Kinbernungu en Mandols. Het verbod is gehandhaafd in de streken, waar de riviertjes Luizi, Lus- hipuko en Leasa bijeenkomen. Verder werd onderzocht een ontwerp tot re geling van den verkoop en de ex ploitatie van diamanten, volgens het in Duitsch Zuidwest Afrika heerschende stelsel: maar naar aanleiding van opmerkingen, die werden gemaakt, verklaarde de minister het gedeelte in te trekken, dat een monopolie schept voor den verkoop van diamanten en edelgesteenten. Die kwestie zal opnieuw on derzocht worden. Het overige deel van het wetsontwerp werd goedgekeurd. Frankrijk. C a e n4 Mei. In eene rede op een feest maal, dat hem door het gemeentebestuur van Caen werd aangeboden, constateerde minis ter-president Barthou, dat de Balkanoorlog het oude evenwicht heeft verbroken en de voorzieningen van de diplomatie op zijde heeft gezet, die intusschen in de conferentie te Lon den aan den wankelen Europeeschen vrede een dienst heeft bewezen. Frankrijk wil een conflict vermijden, waarvan de gevolgen on mogelijk te voorzien zouden zijn. "Wij zullen trouw blijven aan onze gedragslijn. Het is on mogelijk te verzekeren, dat wij voor alle ge varen gevrijwaard zijn. "Wij wülen intusschen den vrede, maar een vrede met fierheid en waardigheid, niet een vrede uit bangheid voortgekomen. Wij zouden alle offers willen brengen, en de wet op den driejarigen dienst tijd is een van de noodzakelijke maatregelen, want er zijn gebeurtenissen, waarvan men moet dulden wat zij ons opleggen; zoo niet, dan U men tot den ondergang gedoemd. De regeering zal de kwestie van vertrouwen stel len ter zake van den driejarigen diensttijd en zal de lichting, die op 1 October naar buis zou moeten gaan, onder de wapenen houden. De minister van buitenlandsche zaken Pichon, die na Barthou het woord voerde, zeide, dot Frankrijk in den raad van Europa zijn best doet de geschillen te verzachten, transactiën te vinden wanneer zich meenings- verschillen voordoen, en het afbreken van de Europeesche entente te verhinderen, hetgeen voor alle landen een ernstig gevaar zou zijn. Frankrijk wanhoopt niet daarin te slagen met medewerking van de bevriende mogend heden. Engeland. In het lagerhuis is, namens de regeering, aangekondigd, dat de drie wetsontwerpen, die in de vorige zitting door hel hoogerhuis zijn verworpen, de homerule-wet voor Ier land, de wet tot afschaffing van de staats kerk in Wales en de Schotsche drankwet, opnieuw zullen worden ingediend. Over de wijze van behandeling van deze wetsontwer pen zal later een voorstel worden gedaan. Londen, 3 Mei. Heden morgen in de vroegte is de nieuwe vleugel van de openbare school van Ashley te Aberdeen door suffra gettes in brand gestoken. De schade bedraagt 500 p. st. Rondom het gebouw was litteratuur van de suffragettes uitgestrooid. Londen, 3 M e i. Lansbury, een aanhanger van de suffragettes, die tot voor korten tijd zilling heeft gehad in het parlement, kreeg heden een bevel van den magistraat om voor 2000 p. st. borgtocht te stellen en te beloven, dal hij zich rustig zou houden. Toen Lans bury weigerde een borgtocht te stellen, beval de. magistraat, dat hij drie maanden gevan gen zou worden gezet. Lansbury verklaarde in beroep 'te willen komen; daarop werd hem vergund borgtocht te stellen en werd hij in vrijheid gesteld Cardiff, 3 Mei. De toestand in de ko lenmijnen van Zuid-Wales is veel verbeterd. Waarschijnlijk zal het werk Maandag hervat worden in alle mijnen. Spanje. S a r a go s s a, 2 Mei. De slaking is in het metaalbedrijf algemeen; in de andere beroe pen en bedrijven heerscht een gedeeltelijke stilstand. Alleen de leden van de katholieke vereenigingen werken. Londen. 2 Mei. Uit de berichten van heden avond blijkt, dat 50.000 personen in de kolenvelden in Zuid-Wales leeg ioopen. Portugal. Lissabon, 3 Mei. Dc uitgave van de Novidales en de Intransigeant is verboden- Griekenland. Athene, 3 Mei. De ministerraad, die gisteren onder voorzitterschap van den koning vergaderd was, besloot een groet van de regeering te brengen aan de vloot als blijk van waardeering voor de door haar in hare ontmoetingen met de Turksclie vloot behaalde overwinningen. De ministerraad droeg den minister van marine op, zich naar Moundros te begeven, om deze zending te volbrengen Vereenigde Staten. Washington, 2 Mei. Een amen dement op de tariefwet, dat door het huis van vertegenwoordigers is aangenomen, verhoogt hot invoerrecht van zoete chocolade tot 25 pet. voor den kleinhandel. Het recht voor niet zoete chocolade blijft bepaald op 8 pet. Sacramento, 4 Mei. Het wetsontwerp op het landbezit van vreemdelingen is door den Senaat en door de wetgevende vergade ring aangenomen. Het gaat nu naar den gou verneur. die bii voorbaat heeft verklaard, dat hij hel zou ond er 1 rekenen - Zuid-Amerika. Port au Prince, 3 Mei. President Auguste is gisterenavond negen uur na een korte ongesteldheid overleden. Mexico. M exico, 3 Mei. De Engelsche gezant heeft aan Iluerta kennis gegeven, dat Engeland zijne regeering heeft erkend en een eigenhan- digen brief van Koning George heeft over handigd. Zuid-Afrika. Johannesburg, 3 Mei. Isaac Lewis en Bernhard Oppenheimer hebben eene diamant maatschappij gevormd met een kapitaal nan een millioen p. st. Dc maatschappij heeft zich het bezit verworven van verscheidene "terrei nen, die zij voornemens is te exploitecren. De oprichters van de maatschappij hebben zich niet tot het publick gewend om bedrijfskapi taal te bekomen; zij hebben zich dat zelf ver schaft. Zij berichten, dat het hun voornemen is eventueel hunne eigenkommen te besturen, onafhankelijk van eenige bestaande combina tie. De Staatscourant van Zondag 4 en Maan dag 5 Mei bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen de landmeter bij het kadaster J. Alving, verblijf houdende in Pladioe bij Palembang (Sumatra); benoemd tot bewaarder der hypotheken, het kadaster en der scheepsbewijzen te Sneek W. ten Bokkel, thans ontvanger der registra tie en domeinen te Zutphen; benoemd tot controleur der grondbelasting te Winschoten K. M. Sillevis, thans te Assen; te Assen G. Ritmeester, thans te Winscho ten; benoemd tot ridder in de orde van den Ne- dcrlandschén Leeuw Mr. L. J. A. Trip, refe rendaris aan het departement van financiën en A. L. Kulcnkamp Lemmers, agent van het ministerie van financiën en directeur van de grootboeken der Nationale Schuld te Amster dam; tot ridder in de Orde van Oranje-Nas-, san J. H. W. Koster, gewezen commies aan het departement van buitenlandsche zaken; toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassaii Orde in brons aan C. Lassooy, be diende bij het Rotterdamsck Weeskabinet te Rotterdam; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Waspik A. Kuiler, thans com mies der posterijen en telegrafie 2e klasse. Hof van Arbitrage. De uitspraak in de arbitrage tusschen Frankrijk en Italië omtrent de aanhouding der M&nouba, enz. is bepaald op Dinsdag 6 Mei a.s„ des voormid dags te tien uur» De legercommissie is Vrijdag in verga dering bijeengekomen in een der lokalen van de Tweede Kamer. Vis8chen met don hengeL Bij het op 3 Mei 1913 in werking tredend Kon- Besluit van 25 April 1913 (StbL no. 138), 1b eene wijziging In arL 10 van het Binnen- visscherij>-reglement aangebracht, welke o.a. ten doel heeft te doen uitkomen, dat het van 23 April tot en met 31 Mei verboden is te visschen met den hengel. Hieronder is niet begrepen de loop- of sleephengel en de hengel, geaasd met de kunstvlieg. Het visschen met de twee laatst genoemde vischtuigen is verboden, resp. den 16 Maart tot en met 30 April en dan 16 Octo ber tot en met 14 Februari. Mr. W. J. van Weideren baron R e n g e r s. Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat mr. W. J. van Weideren baron Rengers te Leeuwarden als Eerste Kamerlid voor Friesland werd geïnstalleerd. De grijze afge vaardigde ontving ter gelegenheid hiervan talrijke blijken van belangstelling in den vorm van telegrammen, bloemen, enz. De Kamerverkiezingen. Men schrijft aan de N. R. Ct., dat In lange jaren de verdeeldheid der rechterzijde in liet district Ridderkerk zoo groot niet ge weest is als thans. Vele christelijk-histori- schen zullen, niettegenstaande het gesloten accoord, hun eigen gang gaan. De lieeren mr. dr. Van de Laer cn Bichon van I.Tssel- i monde worden als candidatcn genoemd, die door kiezers van de rechterzijde tegenover het aftredende antirev. lid, baron Van der Borcb van Verwolde. gesteld zullen worden- De centrale besturen der drie rechtsche partijen in het kiesdistrict Hilver sum zijn overeengekomen aan de plaatselijke kiesvereenigingen te adviseeren hun aftre dend lid der Tweede Kamer, mr. Rulgers, op nieuw candidaat te stellem De centrale anti-rev. kiesvereeniging in bet district Kampen heeft, gelijk wij reeds meldden, dr. E. J. Beumer te Utrecht, candi daat gesteld. Naar de N. R. Ct. verneemt, is deze can- didaatstelling niet van een leien dakje ge gaan. Het zittend a.-r. lid, graaf van Lynden van Sandenburg, had reeds in het najaar bericht gezonden, dat verschillende redenen hem noopten, zich niet meer herkiesbaar te stel len. Later wijzigde hij dit zóó, da- hij zich tij delijk weer beschikbaar wilde stellen en nog weer later, liet hij de beslissing aan de cen trale kiesvereeniging over. Nu was er in het district, vooral op het! platteland een strooming, die graaf Van Lyn den van Sandenburg weer candidaat wilde stellen. Een andere groep, vooral in de stad Kampen, verzette zich daartegen heftig. Daar schoof men een candidaat naar voren den heer C. Smeenk, redacteur van Patrimo nium. Als derde werd genoemd dr. Beumer. Over de candidaatstelling is veel en lang gesproken en beraadslaagd en het slot is- ge weest, dat dr. E. J. Bcumer met groote meer derheid van stemmen tot candidaat werd ge proclameerd. Het verzet tegen een nieuwe candidatuur van den heer van Lynden schijnt ook vooral voort te spruiten uit het feit, dat deze in het district voor de meesten nog vrijwel een on bekende was gebleven en in deze zittingspe riode in 't geheel niet opgetreden was. Do Centrale A.-R. kiesvereeniging in het district Loosduinen stelde definitief candi daat voor de Tweede Kamer den heer ds. A. Brummelkamp. Men schrijft aan „De Ned.": Na de gevoerde besprekingen is het thans zoo goed als zeker, dat de Christ-Hist, kies vereeniging te Arnhem de voorloopige candi datuur van jhr. De Geer in zal trekken en dat als candidaat der drie gecoaliseerde kiesver eenigingen te Arnhem voor de Kamer op zal treden mr. A. J. de Wilde te 's Gravenhage, die de voorloopige candidatuur heeft aan vaard. De Christ.-T-Tist Kiesvereeniging te Alfen a.d. Rijn (district Bodegraven") heeft met bij na algemeene stemmen mr. ,T W. H. M. van Idsinga weer candidaat gesteld. Mr. F. A. van Engen te* Utrecht heeft voor de candidatuur in het district Emmen, hem door een enkele kiesvereeniging aange boden, bedankt. Naar de Goudsche Courant meldt, is door de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het district Bodegraven candidaat gesteld voon de Tweede Kamer, de heer J. F. W. S. Mid delbeek te 's Gravenhage. Men schrijft aan de Arnh Ct. in tegen spraak met andere berichten: De Centrale R.-K. Kiesvereeniging in het hoofddistrict Eist heeft nog niet vergaderd voor dc candidaatslelling voor Tweede Ka mer en Provinciale Staten. De candidaat van de protestanten voor de Tweede Kamer zal niet zijn mr. Umbgrove, zooals „Het Huis gezin" meldt. De naam van den candidaat wordt dezer dagen bekend gemaakt. De centrale raad van R.-K. Kiesveree nigingen in het district Rheden heeft, naar de N. R. Ct. bericht, het aftredend lid jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer voor- loopig weer candidaat gesteld. Nederlandsche torpedobo o- te-n te Brugge. Uit Brugge wordt ge- meldt: Vier Nederlandsche torpedobooten en twee torpedojagers zijn de haven binnengevaren, waar de feestelijkheden ter hunner eere ge organiseerd, tot 7 Mei zullen duren. Het schriftelijk gedeelte van het toela tingsexamen voor den hoofdcursus ter oplei ding tot officier zal dit jaar op 3, 4 en 6 Juli plaats hebben. Droogmaking van de plassen langs de Vecht. Naar de Tel. verneemt heeft de heer A. A. Bekaar, oud-inspecteur-. generaal van den Rijkswaterstaat, wegens ge zondheidsredenen, het voorzitterschap van de „Staatscommissie voor de droogmaking van de nlassen langs de Vecht" neergelegd. J« Ba V ©r he Men seint ons uit Rotterdam» Het Kamerlid de heer Verhedj, die na een ernstige maagoperatie ©enige weken in een sanatorium verpleegd werd, doch Woensdag gedeeltelijk hersteld huiswaarts keerde, is Zondagmorgen onverwacht overleden. In den heer J. B. Verhey verliest ons land en inzonderheid Rotterdam, welks district lij, hij van af 1897 onafgebroken in de Tweede Kamer vertegenwoordigde, een verdienstelijk! ken vertegenwoordiger, een man van strenge levensopvatting en groote plichtsbetrachting, van groote werkkracht en strikte rechtvaar* digïïefd, een man wiens adviezen op den boogsfen prijs gesteld werden. Hij was een voorstander van het vrijhan* delsstelsel en stelde zich verder bovenal tot taak te helpen bevorderen alios wat strek ken kon tot verheffing en ontwikkeling van ons volk, bovenal het openbaar onderwijs» Daar naast was hij voorzitter van den Rot» terdamschen Bond voor lichamelijke opvoe ding, bevorderaar van de gymnastiek en van alles wat strekken kan om ons volk weerbaar te maken. Hij was voorzitter van de boeken- comraissie van het Algemeen Nederlandsch Verbond, verder lid van het algemeen col lege van toezicht op het Rijkstucht en opvoe dingswezen. Te Rotterdam, waar hij van 1905 tot 1907 lid van den gemeenteraad was, waarvoor hij' echter wegens te drukken arbeid bedanken moést, was hij ook voorzitter van de com missie van toezicht pp het lager onderwijs. Ook op militair gebied heeft dc heer J. B. Verbey een verdienstelijke loopbaan vervuld. Geboren te Werkendam den 21. Juli 1851, werd hij voor den militairen dienst opgeleid en in 1867 als kadet bij het korps mariniers toegelaten; in 1870 werd hij 2c luitenant, doorliep verder alle rangen en werd in 1894 Lu it.-kolonel. In 1903 werd hij kolonel-com mandant van het korps mariniers, doch kwam door zijn herkiezing tot Kamerlid op non-activiteit. In 1875'76 maakte hij bij een detachement mariniers dat ingedeeld was bij het Indische leger, de expeditie op Atjeh mede cn werd ter zake van de krijgsverrich tingen onder generaal Pel benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Van 1879 tot 1885 was hij leeraar aan het Koninklijk instituut van de marine en later als luit.-kolonel-commandant van de afdee- ling mariniers te Rotterdam en garnizoens commandant aldaar. Na de openbare behandeling van de mili taire straf- en tuchtwetten in de Kamer werd hi? in 1903 ridder van de Nederlandsche Leeuw. In 1883 behoorde hii tot de oprichters van de Marinevereeniging te Den Helder en bij de stichting van het Marinefonds was hij ad viseur van het bestuur dier vereeniging. Begrafenis E. Evers. De be grafenis van den heer E. Evers, gewezen secre taris vaö de gemeente den Haag, heeft Zater dag in allen eenvoud plaats gehad. De hoe ren jhr. mr. Van Reenen, de tegenwoordige pomeente-seeretaris, en van der ITeyden, hoofdcommies ter secretarie, hebben in den s'oet meegereden naar de begraafplaats Oud- Eik en Duinen. De gemeente-boden pingen ter weerszijden van den rouwwagen. De stoet reed langs het stadhuis, waar ten teeken van rouw alle ra men gesloten waren. Aan de groeve stonden om de laatste eer te bewijzen de burgemeester jhr. van Karne- bcek met de wethouders Jansen. Simons en Verbroek en vele andere gemeentelijke auto riteiten. Aan het eraf is. vol eens den wensch van den overledene, niet gesproken. De broeder van den heer Evers bedankte slechts voor de betoonde belangstelling. Bond van Prolestantscbe Kie zers. Naar De Fakkel'' van welingelichte zijde verneemt zün zeer vele kiezers uit ver schillende deel°n van ons land toegetreden tot den Nationalen Rond van Prolestantscbe Kiezers in Nederland. Onder hen bevinden zich vele mannen van naam en van positie. Vrede door Recht. Het orgaan van den Alg. Ned. Bond Vrede door Recht bevat de agenda- voor de j- arlïjksche alge meene vergadering van den Bond op Donder dag 22 Mei in- Diligent ia te 's Gravenhage, nadat 's avonds te voren een ontvang-avond van de afgevaardigden in het feestlokaal "Wil- lemstrsat zal plaats hebben. Aan de orde komen o- -♦utenwijziging met het doel naast hnnMhestuui! een Dag. bestuur in loven te roepen; moties van de afdeeling 's Gravenhage om jaarlijks een nationaal Vredes^T) t™ houden en ter zake van h"+ r<lan-van Vollenhoven, terwijl een bespreking van dit plan mede op de agenda is gepls-atst T^w-1-> onderwerp zijn prof. van Vr-^'^^-vpn. prof. Struycken en prof. J. A. v. Hamel. Mede komt nog aan de orde een motie-Rot terdam ter zake van de vraag hoe de nako ming van tractaten tot scheidsrechterlijke be slechting van geschillen en die van arbitrale uitspraken kan worden verzekerd. Neder 1. Jongelingsverbond. Donderdag middag werd te Amsterdam in de groote zaal van het Concertgebouw de groote feestvergadering gehouden ter viering van het 60-jarig bestaan van het Christelijk Jonge lingsverbond. Op het versierde podium had den o.a. plaats genomen de ministers Talma en Colijn; mr. van Leeuwen, commissaris der Koningin in Noord-TIolland en mr. Roëll, bur gemeester van Amsterdam. In zijn feestrede gewaagde ds. G J. van Noort, voorzitter van het verhond met groote voldoening van de belangstelling, waarin het verbond zich van de zijde van de regeering van land, provincie en stad mag verheugen. Daarna ging spr. in breede trekken de ge schiedenis van het verbohd na, en het werk dat het tot stand gebracht. Ten slotte sprak hij van wat hij noemde het plan 1913 van het Verbond, n.l. de stichting van een eigen gebouw. De voorzitter werd met groote geestdrift toegejuicht. Minister Talma nam vervolgens het woord, allereerst om de afwezigheid van minister Heemskerk te verontschuldigen. Verder

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2