BINNENLAND. niö, die een snel Ingrijpen moeten eischen. Ook de ernstige bedenkingen van de Oosten- jrijksche pers wegens het gevaar, waarmee het evenwicht in de Adria bedreigd wordt, worden weergegeven, zonder weerlegd te worden. Men doet uitkomen, dat Italië vurig wenscht van het ingrijpen te worden onthe ven, maar dat aan den anderen kant Italië Oostenrijk niet alleen kan laten optreden en zijn toegerust om met alle middelen zijne ptelling in de Adria te beschermen. Daartoe behooren rust en orde in Albanië en zeker heid tegen eene versterking van militaire steunpunten van andere staten aan de Adrla- kust Aan den arbeid, die thans door de gezan ten-conferentie in Londen wordt verricht, werd dezer dagen een warme hulde gebracht door een lid van het Engelsche kabinet, den lord president viscount Morlcy. Hij wees op het verontrustende tijdstip waarin wij nu le ven. „In een tijdsbestek van enkele maanden hebben wij een rijk, dat 500 jaren heeft be staan, zien ineenvallen. Wij hebben een kwes tie, die het geweten van Europa misschien tweemaal 500 jaren heeft verontrust, tot een einde zien brengen door een woesten, gruw- taiuen oorlog, rood van het bloed van ras sen- en godsdiensthaat. Nieuwe staten ont staan; de kaart van Europa moet overgetee- kend worden. Men moet zeer weinig politie ke verbeelding hebben, als men niet iets in drukwekkends ziet in het feit, dat op deze namiddagen in Whitehall, in het Foreign Of fice, te zamen vergaderd zijn de vertegen woordigers van de groote regeeringen in Europa die het tegenwoordige en het toe komstige lot van Europa in hunne handen houden. De gezanten hebben met onversloor- baar geduld en natuurlijk met volkomen trouw aan hunne Instruction hun best ge daan om dag aan dag, week aan week, knoop aan knoop, den meest verwarden kluwen te ontrafelen, die ooit de Europeesche diploma tie in deze generatie heeft bezig gehouden Wij gelooven, zooals ook de vertegenwoor digers van de groote mogendheden gelooven, dat zij in de instandhouding van het concert van Europa den grootsten waarborg hebben tegen een grooten, rampzaligen, vernielen den brand, en aan den anderen kant den sleutel tot de regeling van een stelsel op het Balkan-schiereiland, dat met de feiten eD krachten van het geval in overeenstemming is te brengen. Vandaag is er, vrees ik, niets nieuws te berichten; maar ik meen, dat er alle reden is om te gelooven, dat wij Maan dag dichter bij en in het gezicht van eene op lossing zullen zijn, waarmee eenstemmig kan worden ingestemd. Petersburg, 7 Mei. Uit goede bron wordt bevestigd, dat de Bulgaarsche en Ser vische regeeringen Rusland officieel hebben medegedeeld, dat het Servisch-Bulgaarsche traktaat en bondgenootschap voorziet in de scheidsrechterlijke beslechting door Rusland in alle gevallen van misverstand tusschen Servië en Bulgarije met het oog op den aan staanden vrede en in de verdeeling van de veroverde gewesten. De Russische regeering heeft aan Bulgarije en Servië medegedeeld, dat zij de opdracht om als scheidsrechter op te treden aanvaardt. Belgrado, 7 Mei. Het gerucht loopt, dat men tusschen de Servische en Bulgaar sche regeeringen in beginsel tot overeenstem ming gekomen is over de Servisch-Bulgaar sche grenskwestie. Er zijn thans besprekin gen aangeknoopt over de nauwkeurige vast stelling van de grenslijn. Frankrijk. P a r ij s7 M e i. De koninklijke trein kwam Oin 10.19 aan liet station in het Bois de Bou logne aan. Koning Alfonso, die de uniform droeg van generaal der artillerie met bet lint van het grootkruis van het legioen van eer, werd bij hel uitstappen ontvangen door den president der republiek, de voorzitters van Senaat en Kamer, de ministers Barthou en Pichon, de voorzitters van den gemeenteraad van Parijs en den algemeenen raad van het Seine-departement, met de leden van het bureau. President Poincaré drukte den Koning vriendschappelijk de hand, verklaarde dat hij zeer verheugd was hem te ontmoeten en stel de hem de overige hccren voor. De stoet be gaf zich daarop naar het ministerie van bui- tenlandsche zaken, waar hij om 10.48 aan kwam, over den geheelen weg hartelijk be groet. Tweede telegram. Vóór het middag uur werden zeven personen in hechtenis ge nomen wegens oproerige kreten in den om trek van de Place de l'Etoile en de Avenue des Champs Elysées. Derde telegram. Koning Alfonso, de president der republiek, de Spaansche mi nister-president Romanones en de Fransche ministers woonden om elf uur voormiddags in de Esplanade des Invalides eene wapen schouwing bij over de troepen van het gar nizoen van Parijs. De leerlingen van de mili taire scholen namen ook hieraan deeL De wapenschouwing was om 12.50 geëindigd. De Koning, president Poincaré en graaf Roma nones werden door het talrijke publiek lang durig toegejuicht. Om 1.10 begaf de Koning zich naar het Elysée, waar president Poincaré hem een in tiem déjeuner aanbood. P ariij s7 Mei. De Koning van Spanje heeft heden om 6.15 namiddags de leden van het corps diplomatique ontvangen. President Poincaré bood in het Elysée een diner aan den Koning van Spanje aan. In zijn feestdronk vlocht hij een gelukwensch over het sluiten van de Fransch-Spaansche overeenkomsten betreffende Marokko. Het da teert niet van gisteren, dat de beide groote naburige natiën de nauwe solidariteit van hunne belangen en de duurzame redenen van hunne traditioneele vriendschap hebben be grepen. Maar als zij voortaan met weder- zijdsch vertrouwen samenwerken aan het werk van beschaving en vrede, dan zullen rij duidelijker dan ooit in hunne nabuurschap de les van de natuur zien en in hunne ver wantschap de wet, die hunne lotgevallen be stuurt In zijn antwoord dankte de Koning voor de bewijzen van vriendschap, die hij ont vangt en voor de gevoelens van broederschap, die het Fransche volk koestert voor de Spaan sche natie. Tot dusver buren in Europa, zul len onze beide landen het voortaan ook zijn in Afrika en zij zullen zich steeds meer er in verheugen, dat zij in de door u bezegelde overeenkomsten den weg hebben verruimd, die hen zal in staat stellen iederen dag meer de talrijke banden, die hen vereenigen, te bevestigen en hunne samenwerking aan het werk van vrede en vooruitgang nauwer te maken. De koning van Spanje, die thans te Parijs vertoeft, zal morgen de schilderijententoon stelling van David en zijne leerlingen bezich tigen. Maar overigens gelden alle bezoeken, die hij aflegt, militaire instellingen. Men wil hem tijdens zijn geheele verblijf zooveel mo gelijk door soldaten omringd zien, omdat men dan beter voor zijne persoonlijke veiligheid kan zorgen en het gemakkelijker is dc me nigte van hem verwijderd tc houden. De poli tie heeft brieven uit Barcelona opgevangen, die de gevangenneming van de anarchisten Ortubia en Rosello in Montpellier en andere arrestatiën in Marseille en Béziers tengevolge hadden. Zij wilden op den spoortrein van de Fransche grens naar Parijs of anders in Parijs zelf een moordaanslag tegen den ko ning ondernemen. Naar aanleiding van het Spaansche ko ninklijke bezoek hebben de Parijsche revolu tionairen en anarchisten eene openbare ver gadering gehouden, die door politie in uniform werd bijgewoond en waar aan gepeperde re devoeringen geen gebrek was. De secretaris van den communistenbond Jacquemin zei- de:'„Op alle wegen van den folteraar onzer kameraden en den moordenaar van Ferrer, Alfonso Xin, moeten wij uit volle borst roe pen: Moordenaar, moordenaarI" De gewezen afgevaardigde Laisant zeide: Den 13en Octo ber werd Ferrer met voorbedacht vermoord. Het is eene fabelachtige domheid en roeke loosheid, aan fatsoenlijke menschen het gezicht van zijn moordenaar op te dringen. Dat is eene ware uitdaging. Laat ons echter geen geweld aanwenden. Onze ware wraak moet hierin bestaan, dat wij Alfonso XIII toeroe pen: Leve de moderne schoolI Leve Spanje 1 Engeland. Lond en7 Mei. Heden werden, onder de toejuichingen van de ministerieelen, de wets ontwerpen betreffende homerule voor Ierland, afschaffing van de staatskerk in Wales en drankbestrijding in Schotland, die in de vorige zitting door het hoogerhuis verworpen waren, weder bij het lagerhuis ingediend. Londen, 7 Mei. Heden morgen om 8.10 werd in de St.-Pauls kathedraal onder den bisschopstroon een bom gevonden. De bom werd onmiddellijk met water gedrenkt en naar den politiepost overgebracht. Tweede telegram. Behalve de bom, die heden morgen werd ontdekt in de St.- Paulskathedraal, is nog een tweede bom ont dekt in de bureaux van het dagblad Daily News. Het cricketpaviljoen in Bishopspark te Ful- ham is door brand vernield. Ook hiervoor moeten de suffragettes aansorakelijk zijn. L o n d e n 7 M e i. De in de St Pauls kathe draal neergelegde bom was met dynamiet ge vuld. Een mechanisch gebrek voorkwam de ontploffing. De kathedraal-autoriteiten zeg gen, dat de bedoeling blijkbaar was, dat de ontploffing in den nacht zou plaats hebben, als het gebouw leeg was. De ontploffing, zou vernield hebben den bisschopstroon, den vloer daarbeneden en een gedeelte van een pilaar. De In het gebouw van de Daily News gevon den bom was niet geladen. Italië. R o me, 7 Mei. De morgenbladcn bespre ken het vonnis van bet Haagsche gerechtshof in gunstigen zin. De Popoio Romano zegt, Frankrijk is tevreden; wij zijn voldaan. De Vita erkent, dat de arbeid van het gerechts hof vergemakkelijkt is door de goede gezind heid van de beide regeeringen, inzonderheid van minister Pichon. In de Messagero zegt Bissolati, dat het vonnis, dat aan Frankrijk verzekert, dat het niet door Italië beleedigd, een nieuwen broederband schept tusschen de. beide natiën. Alle andere dagbladen, met name de Cor- riere della Sera, drukten hunne waardeering voor het vonnis uit en hunne voldoening, dat het gerechtshof nog eens weer heeft getoond, welke diensten het kan bewijzen aan de zaak van den vrede. Constanza, 7 Mei. Aziz Bey, de com mandant van de Turksch-Arabische troepen in Cyrenaika, heeft zich tot habib (souverein) van het onafhankelijke Benghazi uitgeroepen. De sjeik der Senoessi is daardoor zeer ver stoord; hij heeft de Senoessitische troepen, die onder de bevelen van Aziz In het veld stonden, teruggeroepen. Oosten rijk-Hongarije. W e e n e n 7 M e i. De bladen berichten, dat men aan de zuidelijke grens begonnen is met de demobilisatie. Deze zal krachtiger worden doorgezet als de ontspanning algemeen wordt. Volgens de Zelt zal de demobilisatie vier weken duren. Servië. Belgrado, 7 Mei. De skoepschtina heeft in twee lezing met 72 tegen 24 steramen aan genomen het wetsontwerp betreffende den aanleg van nieuwe spoorwegen. Vereenigde Staten. Washington, 7 Mei. Het huis van ver tegenwoordigers heeft de afdecling Inkomsten belasting in het ontwerp der tariefwet zonder amendement goedgekeurd. N e w-Y o rk, 7 Mei. De president van de Baltimore—Ohio Railroad heeft aangekon digd, dat de ooslersche spoorwegen Maandag bij de „Interstate Commerce Commission" een verzoek aanbangig zullen maken tot ver hooging van de vrachttarieven met 5 pcL Zuid-Amerika. Bu en o s-Ay r es, 6 Mei. De parlements- zitting is heden geopend. In zijne boodschap verklaart de president, dat de republiek een volledigen vrede geniet. De rentekoers is ge stegen. Nooit is de handel bloeiender ge weest. De buitenlandsche betrekkingen zijn uitmuntend. De resultaten van de kiesrecht- hervormingen zijn zeer bevredigend. De pre sident verleende zijne goede diensten om eene oplossing te krijgen voor een geschil tusschen Uruguay en Italië, maar n£ïn de opdracht om arbiter te zijn niet aan. Over de naturalisatie zegt de boodschap: Wij moeten er niet kwistig mee zijn, maar de naturalisatie van alle goede burgers aan vaarden. De ontvangsten bedroegen in 1912 405.237,000 piasters papier, de uitgaven 402^838,000. De geconsolideerde buitenland sche schuld is in 1912 teruggegaan tot 677,250,000 piasters. Allerlei. Volgens een telegram uit Christiania aan de „Lokal Anzeiger" heeft het Storthing met algenieene stemmen het regeeringsvoor- stel aangenomen, om Roald Amundsen, den ontdekker der Zuidpool, een jaarlijksche lijf rente toe te kennen van 6000 kronen. Aan de Lokal Anzeiger wordt geseind: De Deensche Groenland-reiziger Knud Ras mussen, aan boord van Hans Egpdc, is in Thorshaven aangekomen na een verblijf van drie jaren in Groenland. Rasmussen heeft zijn plan geheel ten uitvoer kunnen leggen en is tweemaal dwars over het binnenland ijs gegaan. Hij seinde uit Thorshaven, dat hij had kunnen constateeren, dat het Peary- kanaal niet beslaat. Hij bracht kartografisch materiaal mede. Zondag is door de katholieke en monar chistische kringen in Frankrijk het Jeanne d'Arc-feest gevierd. Vooral in de St. Germain- wijik te Parijs werd veel gevlagd. Twee optochten zijn gehouden om kransen te leggen op de standbeelden van de jonk vrouw. Redevoeringen werden niet gehou den. De betoogers defileerden voorbij de monumenten onder den kreet „Leve Frank rijk". In de provincie hadden eveneens feeste lijkheden plaats. Te Brest protesteerden de socialisten tegen de feesten, als zuiver clericale manifestaties; de optochten werden in verwarring ge bracht en zelfs werd de kerkdienst verstoord. Te Quincy in den staat Illinois werd in een tehuis voor oude militairen een der ver pleegden, Albert Cashier, ziek. Toen men hem een bad wilde geven, verzocht hij door een vrouw geholpen te worden en be kende deze dat hij zelf een vrouw was. Hij, of liever zij, had in den burgeroorlog van 1861 dapper meegevochten, was later boerenknecht, monteur en chauffeur gewor den en niemand had in haar gedrag ooit Iets vrouwelijks gezien, „Reynolds' Newspaper", aldus schrijft de Telegraafcorrespondent deelt in zijn betrouwbare nieuwtjes-kolom van „Geheime geschiedenis van den dag", mede, dat men hier de bekendmaking verwacht van mad. Steinheil's verloving met „een welbekenden pair" (Engelsche lord, die lid van het Hoo gerhuis is). Wie dat is, valt moeilijk te ra den, want er zijn vele Engelsche lords onge huwd of weduwnaar. B er 1 ij n, 7 Mei. Gisterenavond kantelde bij Hoermum de bij torpedoboot no. 89 be- hoorende boot De daarin zich bevindende personen, de commandant kapitein-luitenant von Zastrow met de oppermatrozen Dom en Gebbardt, zijn verdronken; hunne lijken wer den niet gevonden. Sedert gisternacht, zoo wordt uit Kopen hagen onder dagteekening van 5 Mei aan den BerL Lokal-Anz. geseind, woedt in Zuid- Skandinavië een hevige noordoosterstorm, die op verschillende plaatsen belangrijke schade heeft aangericht en de verbindingen met het vasteland belemmert. De vliegsporthal van de oorlogsmarine op het vliegterrein te Kopenhagen werd door den storm vernield. Ten zuiden van Kopenhagen is een schoe ner met man en muis vergaan. Bij Sedser is een boot met twee man in zee gedreven en spoorloos verdwenen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Voortgezet werd Woensdag de behandeling van het wetsontwerp, betreffende de pension- neering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. De heer T r e u b (V. D.) critiseerde uitvoe rig de wijze, waarop de Regeering deze zaak heeft geregeld. Spr.'s hoofdbezwaren waren, te groote aanranding der gemeentelijke autonomie, zóó zelfs, dat de gemeenten ge dwongen worden, een voor haar nadeelige flnancieele politiek te voeren. Spr. betoogde voorts, dat het ontwerp te zware lasten op legt, zoowel aan de gemeente als aan hare ambtenaren, die gemiddeld 13£ zullen heb ben te betalen van hun traktement Te voor zien is, dat in vele gevallen gebruik zal wor den gemaakt van de bevoegdheid, zich aan het ontwerp te' onttrekken, zoodat, blijft de wet ongewijzigd, er niets van terecht zal ko men. Spr. gaf de strekking van zijn amendemen ten aan, waardoor de zaak voor de gemeente en de ambtenaren veel voordeeliger wordt, doordien het Rijk meer zal bijdragen. Spr. oordeelde, dat het 't beste ware, dat de Re geering nader overleg pleegde en de behan deling der zaak tot het najaar werd uitge steld. De heer Vliegen (S. D.) keurde eveneens af de wijze, waarop de Regeering is te werk gegaan. Ook hij becijferde, dat het ontwerp te zware lasten oplegt aan de gemeenten en aan de gemeente-ambtenaren. De heer de Meester (U. L.) betoogde ook, dat de Regeering bij dit ontwerp niet voldaan heeft aan de eischen der billijkheid. De heer de Geer (C. H.) hoopte, dat de Regeering tot verder gemeenschappelijk over leg bereid zal zijn, opdat zooveel mogelijk aan billijke wenschen worde tegemoet ge komen, door te gaan in de richting van spreker's amendementen. De heer B o s (V. D.) sloot zich aan bij Treub's betoog en wees speciaal op de lasten, welke het ontwerp ook oplegt aan gemeen ten, die nog geen pensioenregeling heBben. Minister Heemskerk ving zijn rede aan en verklaarde zich bereid tot over leg in de richting van het amendement-de Geer, In de avond-vergadering kwamen een reeks wetsontwerpen aan de orde Allereerst wordt goedgekeurd het w.o. tot verklaring van het algemeen nul der onteige ning van eigendommen noodig voor grond- berging en voor park- en boschaanleg bij den Kralingschen Plas te Rotterdam. Bij de daarna in behandeling komende suppletoire Binnenjandsche Zaken-begrooting voor 1913 (diverse onderwerpen) stelde de heer Marchant (V.-D.) mede namens een aantal andere leden eene motie voor, waarin de Kamer zou uitspreken dat het Concertge bouw te Amsterdam een zóó geheel eenige plaats zooveel jaren in de muziekwereld in neemt, dat het gewenscht is dat alsnog een subsidie van f 10.000 wrorde verleend. Na eenige discussie werd de stemming over de motie bepaald op Vrijdag a-.s. na de pauze. De suppl. Binnenl. Zaken-begrooting werd vervolgens goedgekeurd. Bij hel wetsontwerp tot wijziging van de wet van 5 Februari 1912, houdende nadere bepalingen betreffende den accijns op de sui ker, werd na eenig debat besloten de stem ming aan te houden tot Vrijdag na de pauze. De verdere voor hedenavond aan de orde gestelde wetsontwerpen gaven tot geen of weinig discussie aanleiding. Nog werd o.a. goedgekeurd het wetsont werp lot machtiging tol het aangaan van eene overeenkomst met de Ned. Centraal Spoor weg-Mij., betreffende de pensioenregeling voor haar personeel. Ten slotte werd nog aangenomen de sup pletoire begrooting voor de inrichting van het huis aan den Korten Vijverberg te 's Gra- venhage voor het kabinet der Koningin. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 8 Mei bevat o. a. de volgende besluiten: benoemd tot ontvanger der successierechten te Amsterdam R. de Bruijn Ouboter, thans re gistratie-inspecteur aldaar; benoemd tot registratie-ontvanger te Rotter dam L. van Everdingen, thans idem te Tiel; tot idem te Maarssen A. J. Vonk, thans idem te Gennep; tot idem te Gulpen J. N. Ph. Roe link, thans surnumerair; tot idem te Gennep M. A. "W. Geselschap, thans surnumerair; benoemd tot directeur van het Centraal Laboratorium voor het Staatstoezicht op de Volksgezondheid dr. C. "W. Broers te Utrecht, met behoud van de functie van hoofd van de bacteriologische afdeeling aan dat laborato rium; benoemd tot notaris te Zierikzee J. S. L. Korteweg, candidaat-notaris te Doesburg; tot idem te Ezinge H. van Veen, candidaat te Grootegast. benoemd tot substifuut-griffier bij het kan tongerecht te Rotterdam rar. W. R. Rosingh, advocaat te Groningen; benoemd tot arbeidsinspecteur 2e klasse de adjunct-inspecteur L. A. Fruijtier te Vcnlo, G. J. de Jongh te Haarlem en H. M. van Yessem te Amsterdam; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Sappemeer H. v. d. Baan, thans te Wildervank. De Kon. Fa-m. in Nederland terug. Men meldt uit Arnhem: Gisteren morgen te 6.30 zijn H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins en Prinses per extra-trein uit Duitschland aangekomen. De burgemeester van Arnhem verwelkomde de Konlnïdijke Familie en onderhield zich eenige oogenblikken met H. M. Vervolgens reed de Koninklijke Familie in twee auto's naar Het Loo. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en HJK.H. Prinses Juliana kwamen gisterenoch tend ten ongeveer half acht op het Loo aan. Te Homburg werd Hare Majesteit ter ge legenheid van H. M. terugkeer naar Neder land namens Z. M. den Duitschen Keizer ge complimenteerd door Z. Ms. adjudant-gene raal, den generaal der infanterie von Schenck, commandant van het 18e legerkorps. Men meldt uit Apeldoorn: H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana zijn gisterenmor gen 7.15 per auto uit Arnhem aan de villa op het Loo aangekomen. Ter begroeting wa ren aanwezig jhr. Boreel, van Steyn, inten dant, baron Bcntinck en de burgemeester der gemeente Apeldoorn. Per extra-trein kwam om 8.51 het gevolg aan. De Vorstelijke personen zagen er welva rend uit. H. M. de Koningin komt heden tegen den avond met enkele dames en heeren van Haar gevolg in de residentie ter bijwoning van den feestavond ter eere van de Balkan ambulances, en zal ten Palelze overnachten. De terugkomst van Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is gisteren na eene afwezigheid van bijna drie maanden in de residentie teruggekeerd, met het bekende doel voor heden. Er waren veel menschen bij aankomst van Z. K. H. op het perron aan het station der HolL Spoorweg maatschappij. Toen de Prins In een open tweespannig rijtuig het Stations plein verliet, werd er door de menigte op het voorplein verzameld met hoeden en handen druk gewuifd. De Minister van Marine a-.i. wordt he den bij de begrafenis van kolonel Verhey ver tegenwoordigd door schout-bij-nacht van Hecking Colenbrsnder, directeur en com man- dant der Marine te Hellevoetsluis. De Kamerverkiezingen. Het Volk "deelt mede, dat uit het Indi sche verkiezingsfonds een bedrag van f 3300 is ontvangen voor de verldezingskas der S. D. A. P. Naar verluidt, zou de verdeeling van de candidaturen van de rechtsche coalitie in Den Haag aldus zijn geregeld, dat candidaat zou worden gesteld in district I een anti revolutionair, in district n een chrislelijk- historische en in district in een katholiek. Dr. E. J. Beumer te Utrecht heeft, naar het Hbld. meldt, de candidatuur, hem door de Centrale Anti-rev. kiesvereeniging te Kampen aangeboden, aanvaard. Door mr. E. van der Hoop van Slochte- ren is de candidatuur. hem door de Christ.- historischen in het district Appingedam aatN geboden, aanvaard. Naar het Huisgezin uit goede bron veff neemt, zal hoogstwaarschijnlijk van liberaaW protestantsche zijde worden candidaat ge* steld de. heer H. C Differee, verbonden aan de Universiteits-bibliotheek te Amsterdam, medewerker aan de Fakkel en schrijver van een Gedenkboek 1813. Volgens hel Centrum heeft de Centrale R.-K. Kiesvereeniging Deventer aan de aan gesloten kiesvereenigingen den raad gegeven den door de anti-revolutionaire partij te stel len candidaat over te nemen. Over den persoon van den candidaat la bereids overeenstemming verkregen. Mr. H. Goeman Borgesius heeft de hem aangeboden candidatuur in het district Al melo aangenomen De Chr.-Hist. K3esvereeniging te Nijver» dal heeft, volgens de Zw Ct., met overgroots meerderheid van stemmen besloten, de aan geboden candidatuur voor het district Om men van dr. J. Th. de Visser, niet te aan vaarden. Jhr. mr. F. K. van Lennep, lid voor de Tweede Kamer voor Haarlem, heeft nu de finitief te kennen gegeven, in geen geval een nieuwe candidatuur te zullen aannemen. De heer J. M. Knobel, vroeger consul- generaal te Pretoria, is door de vrijzinnigen in het district Zwolle candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De drie vrijzinnige groepen in het dis trict Tiel hebben thans den heer Tydeman definitief candidaat gesteld. Treinenloop in Limburg. In de jongst gehouden zitting van den Raad van Maastricht klaagde de heer Marras over den onhoudbaren toestand en de vertraging der treinen aan het station aldaar. Treinen komen aan en vertrekken met 1, 2 en meer uren vertraging. Het goederenvervoer neemt kolos saal toe, maar volgens spreker ten koste van de veiligheid der passagiers. Hij stelde voor, dat B. en W. namens gemeente en bevolking bij het bestuur der S.S. te Utrecht aandringen op verbetering van den toestand. De voorzitter antwoordde ,dat hij juist dien morgen, naar aanleiding van meerdere klach ten, met den Commissaris der Koningin aan het slation een onderhoud gehad heeft met den inspecteur der S.S., jhr. De Ranitz, en den Ingenieur Van Roodt, welke heeren zelf moes ten bekennen, dat de oogcnblikkelijke toestand onhoudbaar is. Gaandeweg zal het echter beter worden, vooral, wanneer bet dubbelspoor op de lijnen naar Aken en Roermond in ge bruik komt. Een groot gedeelte van bet tran- sitgocderenvervoer geschiedt nu reeds van Aken via Gladbach en Roermond naar België. Snelvervoer zou aanleiding geven tot onge lukken. Sedert 2 Mei is het station afgesloten en wordt van een hulpstationnetje gebruik ge maakt. Bij Kon. besluit zijn benoemd, met ingang van 1 Mei 1913, tot kantonrechter-plaatsver- vanger: in het kanton Tiel, mr. S. Rink, adv. en proc. te Tiel; in het kanton Assen. mr. H. J. Meije- ringh, adv. en proc. te Assen; In het kanton Roermond mr. A. J. M. van Heyst, advocaat en procureur te Roermond en in het kanton Sittard J. C. Aarts, ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Sit tard. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Zwolle, ter standplaats Heem- se, gemeente Ambt-Hardcnbcrg, J. Zwambora, candidaat-notaris te Schiedam. Begrafenis mr. A. Telders. Gis teren werd op Oud Eik en Duinen te 'sGra- venhage ter aarde besteld het stoffelijk over schot van mr. A. Telders, oud-vice-president van den Hoogen Raad. Aan weerszijden van de rouwkoets gingen de boden van dit hoog ste rechtscollege als slippendragers. Op de begraafplaats sloten zich met de familie ach ter de haar aan jhr. mr. Laman Trip, presl- den; jhr. mr. de Savornin Lobman, vice-pre sident; de procureur-generaal mr. Noyon, de advocaat-generaal mr. Ort, de oud-praead- vtseur-generaal jhr. mr. Rethaan Macaró, bijna alle leden en vele oud-leden van den Hoogen Raad, mr. Bijleveld, oud-procureur- generaal bij het gerechtshof, mr. Hulshoff, oud-president bij dat college en verschillen de andere leden van de rechterlijke macht, benevens de hoer Berk el. bureelchef ten par- kette van het gerechtshof, wiens chef do thans overledene verscheidene jaren was. Aan de groeve betuigde de oudste zoon van den overledene aan den breeden kring van belangstellenden, inzonderheid aan den president van den Hoogen Raad, den dank der familie voor de ontvangen blijken van hoogachting en van warme vriendschap voor den ontslapene en voor de deelneming in do groote smart der familie, die dit eertijds zoo krachtige lichaam sloopen zag tot dit droe vig einde. Daarna werden enkele bloemstukken van de familie op het graf ncdergelegd en was de plechtigheid geëindigd. Begrafenis Mr. A. Stibbe. On der groote belangstelling, voornamelijk uit de kringen der Indische rechterlijke en bestuurs ambtenaren, werd gisteren namiddag op de Algemcene Begraafplaats te 's Gravenhage in hel familiegraf bijgezet h"t stoffelijk overschot van mr. A. Stibbe, oud-president van het hooggerechtshof in Ned -Indiê. Achter de baar volgde een lange rij vrien den en tijdgenooten, onder wie werden opge merkt mr. J. H. Bergsma, oud-Minister van Koloniën; mr. W. C. Veenstra, oud-procurenr- generaal, mr. A. J Immink, oud-raadsheer, mr. R. Z. Dannenbarah oud-vice-president* mr. H. Radier, raadsheer, mr. Andrée Vil tens, oud-president allen van het Hoogge rechtshof in Ned -Indië; mr. de Vries, lid van den Rsad ran State; de heeren O. M. de Mun- ninck, oud gouverneur van Sumatra's "West* kust; E. A. Engelbreeht. oud-resident; mr. I. A. Nederburgh, oud-directeur van Justitie; miv Nijman, oud-president van den Raad van Jus titie te Padang. De oudste zoon dankte aan het graf voor de beloonde deelneming, inzonderheid hen, die in de laatste dagen des levens Van zijn vader dezen van fcjun vriendschap hadden doen bliiken,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2