BINNENLAND. BKCHAM'S P1U£N A. J. van Zalingen Uit den omtrek. Gevolde Chocoladenootjes, Saigon, 9 Mei. Do bedrijvers van den ^aanslag te Hanoi zijn te Langson gevangen ge nomen. Weenen,9 Mei. Een groote brand is uit gebroken in do bazar te Skutari. Volgens een loopend gerucht worden de Montenegrijnen Sper dacht dezen brand te hebben aangestoken. Cottinje, 9 Mei. Bij den brand van de Jazar te Skutari zijn talrijke winkels ver hield. Het station voor draadlooze telegraphie te St. Johns op New Foundland, een der voor naamste kuststatlons voor de draadlooze tele graphie aan den Atlantischen Oceaan, is door brand vernield. Athene, 9 Mei. Ten gevolge van een zwaren storm moest gisteren de Russische kruiser Uralietz, die grootvorst Konstantino- witsch en zijne familie aan boord heeft, in de haven van Korfoe vluchten. Het 3chip zal heden naar Venetië vertrekken. Kameroverzicht Tweede Kamer. Voortgezet werd Vrijdag de behandeling van de wetsontwerpen betreffende de pen sioenregeling voor gemeente-ambtenaren en hunne weduwen eu weezen. Nadat ze on aannemelijk waren verklaard, werden met 50 tegen 11 si nmen verworpen de door den heer Vliegen (S. D.) ondersteunde amen dementen van den heer Treub (V. D.), Ie om den wachttijd voor het invaliditeitspensioen te verkorten van 10 tot 3 jaren en 2e om het recht op uitgesteld pensioen niet te beper ken tot ambtenaren, die niet oneervol doch niet op eigen verzoek zijn ontslagen. Door de Regeering werd overgenomen een amendement van den heer Vliegen om de kosten van het geneeskundig onderzoek, dat op goede gronden blijkt tc zijn aangevraagd, te brengen ten laste van het pensioen-fonds. Na uitvoerige discussie bracht de Regeering in den geest van een door den heer Vliegen verdedigd amendement een wijziging in het ontwerp aan, waardoor de mogelijkheid ge opend wordt om wegens wangedrag ontsla gen gemeente-ambtenaren wegens gemis aan pensioen alsnog een toelage uit het pensioen fonds te verleunen. Deze wijziging werd goedgekeurd. De heer Vliegen had bij zijn amendement op het oog ontslag wegens wan gedrag niet in den algemeenen zin des woords. Voorts werden de amendementen van de heeren Treub en Vliegen, bcoogende respec tievelijk gedeeltelijke en gcheele vrijstelling van gemeente-ambtenaren om voor liun pen sioen premie te betalen, verworpen. Na de pauze staakten de stemmen met 34 tegen 34 over het Woensdagavond door den heer Marchant ingediende voorstel om aan het Concertgebouw te Amsterdam een jaar» lijksch subsidie toe te kennen. Zaterdag zou hierover opnieuw gestemd worden. JIct Woensdagavond behandelde wetsont werp, houdende nadere bepalingen inzake den suikeraccijns, werd aangenomen met 44 tegen 25 stemmen. Bij het verder debat verklaarde dc Minister van Financiën dc amendementen van de heeren Treub en van Dedem, om bijdragen voor vroegere diensten aan het pensioen fonds geheel of gedeeltelijk ten laste van het Rijk te brengen, onaannemelijk. De heer van Dedem trok zijn amendement in, waarin hel amendement-Treub werd ver worpen met 32 tegen 22 stemmen. Zaterdag voortzetting. Berichten. Dc Staatscourant van Zaterdag 10 Mei bevat o a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd lot secretaris van den armenraad te Amsterdam, mr. J. Everts aldaar; benoemd lot ridder in de orde van den Ne- dcrlandsclien Leeuw R. J. graaf Schimmelpen- ninck, buitengewoon adjudant der Koningin; benoemd tot directeur van het spoorweg postkantoor Rotterdam II J. H. de Wilt, thans idem te Zwolle. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van het college van regenten over de gevangenissen tc '3-Gravenhage, aan mr. C. Krab be, onder dankbetuiging voor de In die hoedanigheid bewezen diensten op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van secretaris van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het Rjjkstucht- en opvoedingswezen tui van kantonrechtcr-plaatsver- van.^cr in het kanton '6-Gravenhage, aan mr. F. W. J. del Campo, genaamd Camp, onder d. nkbetniging voor de in deze betrekking bewezen diensten benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den aad van beroep (ongevallenverzekering) te Rotter- fam. mr. dr. J. A. Eigeman, leeraar in de Staats wetenschappen aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gra- renhage en aan de lsto hoogere burgerschool met 5-jangen cursus te Rotterdam, wonende aldaar; benoemd tot secretaris van den Armenraad te Schiedam, mr. G van Baren, advocaat en procureur te Schiedam. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend secretaris van de tiendcommissie in het zesde tienddistrict, ter standplaat® Rotterdam, aan mr. Th. M&assen, en is als zoodanig benoemd mr. C. A. E. Maitland, substituut-griffier bij het kanton gerecht to Rotterdam II. M. de Koningin ontving gisteren voor-1 middag de ministers van Koloniën en van I Waterstaat in conferentie. H. M. de Koningin ontving gisteren och tend den Minister van Waterstaat, mr. L. H. W. Regout, in conferentie. H.M. de Koningin bracht gisteren op den voormiddag rijtoer een bezoek in hel Huis ten Bosch. Per gewonen Staalsspoortrein waarin het Koninklijk rijtuig was gehaakt heeft PI. M. de Koningin zich gisteren middag 4 uur 22 min. van uit de residentie weder naar het Loo begeven. Z. K. H. de Prins deed Hare Majesteit uit geleide. De Koningin op de tentoon stelling „De Vrouw 1813—1913". Men meldt ons uit Amsterdam: Plet bestuur van de tentoonstelling „De Vrouw 1813—1913" heeft het verblijdend be richt ontvangen, dat H. M. de Koningin op Donderdag 15 Mei a.a. bezoek aan de tentoon stelling zal brengen, PL M. stelt zich voor des morgens van half twaalf tot half één en des namiddags van twee uur tot kwartier over drieën op de tentoonstelling te vertoeven. Hare Majesteit de Koningin heeft het voornemen te kennen gegeven om den his- torischen opTocht, die op een der eerste da gen van September, in de residentie zal plaats hebben, bij te wonen. Uit Karlsruhe wordt bericht, dat H. M. de Koningin-moeder Emma gisterenmiddag, van Heidelberg komende, daar is aangeko men. Groothertogin Hilda van Baden was aan het station verschenen en bracht de Koningin naar het residentieslot, waar H. M. deelnam aan de lunch, die ook door de groothertogin- weduwe Louise werd bijgewoond. Z. K. H. de Prins is gisteren avond per gewonen Staatsspoortrein van 7.31 van 's Gra- venhage weder voor eenige weken naar Ho- hemark teruggekeerd. De Prins was vergezeld van zijn adjudant majoor jhr. van Suchtclen van de Haere. Dc Prins wordt tijdens zijn te hervatten verblijf te Ober-Ursel vergezeld door majoor jhr. Van Suchtclen van de Haare, Zijn adju dant PIr. Ms. gezant en consul-generaal te Te heran, de heer W. J. Oudendijk, is met onbe paald verlof van daar vertrokken; de waar neming der Ncderlandsche belangen is op gedragen aan den Italiaanschen gezant te Teheran, den heer G. C. Montagna. Tot consul, buiten bezwaar van *3 lands schatkist, te Teheran, is bij Konniklijk besluit benoemd de heer J. P. de Hoog, tot dusver honorair kanselier der Nederlandsche legatie te Theran. Aan den heer de Hoog kan in het Neder- landsch geschreven worden. De Kamer verkiezingen. De Centrale Anti-Revolutionnaire kies- verenigieng in het distriet Doetinchem heeft naar de „Stand." meldt,, het aftredend lid den heer P. van Wiet, voorloopig candidaat gesteld, met de bepaling ,dat, indien binnen twee weken door geen der plaatselijke kies verenigingen bezwaar gemankt wordt, de candidatuur definitief wordt. De Centrale Anti-rev. kiesvereeniging in het district Hilversum heeft mr. Rutgers opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De R. K. centrale kiesvereeniging in het district Zwolle heeft besloten de candidatuur van den heer A. baron van Dedem (Chr.-Hist.) over te nemen en krachtig te steunen. De Chr. Hist, kiesvereeniging te Nun- speet heeft zich blijkens de Ned., daar zij zich nie.t kan vereenigen met het „electoraal accoord", afgescheiden van de C. II. Unie. Canaille. Het katholieke kamerlid baron Van "Wijnbergen heeft te Leiden een redevoering gehouden. Hel slot was, volgens het verslag der „N. R. Ct." aldus: Spr. stelde de vraag, waarom dit kabinet moet worden gehandhaafd. Het antwoord is, aldus spr., omdat de handhaving van 't gezag bij rechts veiliger is dan bij links en rechts niet hoeft te kijken naar diegenen, die 't ge zag aanrr den. Bij rechts is veiliger de hand having dc. openbare zedelijkheid, aiiet volgens nde opportuniteilsgronden, maar volgens een vaste moraal. Waar 't geldt anti-nationale bewegingen tegen te gaan, is men bij rechts veiliger dan bij links. Dit kabinet moesten wij ook daarom be houden, omdat bij een rechts kabinet de chr. beginselen meer worden toegepast op poli tiek terrein en in het staatkundig leven. Wat ziet hen nu bij links? Alles wat is tegen openbare zedelijkheid, alles wat is tegen openbare orde; alles wat is voor ondermij ning van het gezag; wat ongeloovig is stemt links. Een afgevaardigde in de Belgische Kamer heeft gezegd: alles wat canaille is, stemt links. Het is een feit, dat dit soort menschcn bij links denken te komen, waar zij komen vvil- len. Directeur gemeentewerken Deventer. De voordracht voor directeur van gemeentewerken te Deventer luidt als volgt: 1. W. Planegraaaff, kapitein-ingenieur te Bussum; 2. M. A. Brinkman Visser, directeur van gemeentewerken te Zutphen. Kapitein Dickhof. f Men meldl ons uit 's Gravenhage: De officieren en burgerlijke ambtenaren werkzaam aan het Ministerie van Oorlog wer- Iden gisteren ochtend zeer getroffen bij het vernemen dat de kapitein van den gcneraler staf. verbonden aan de afdeeling Generaier Staf van het Departement F. E. M. Dickhof, die daags te voren ligt ongesteld van zijn werk I huiswaarts gekeerd was, 's ochtend onver- wacht is overleden. I Reeds vroeger als le luitenant der artillerie, jhet wapen waarvan hii afkomstig was, be- I hoorde hij tot de bij de 2e afd. van Oorlog gedetacheerde officieren en later na zijn be- jnoeming tot kapitein en overplaatsing bij den generalen staf keerde hij weer op het minis- terie terug. Bij afwezigheid van den adjudant j des Ministers nam kapitein Dickhof die func tie waar. I Hij bereikte den leeftijd van 45 jaren en iwas ridder in dc orde van Oranje-Nassau. zie, men zou ze blijvend wenschen. De feest zaal, waar gisteren de genoodigden werden ontvangen, waar des Burgemeesters gade een prachtische ruiker bloemen in ontvangst had te nemen, waar de wanden, de spiegel, de voor- en achterzijde gedecoreerd is met plan ten en bloemen, het is in één woord prachtig. En dan moet men die berceau zien, die met prachtig bloeiende Begonia's is opgemaakt, waar een artistieke tuinbank u een rustplekje aanbiedt, dat, zoolang de tentoonstelling duurt en dat is tot 21 Mei, een unicum mag genoemd worden. En dan die zomersche dag, die re ceptiekamer voor bruidspaar, die salonversie ring, de rouwkamer, het is alles door kun stenaarshanden gemaakt en een vreugde voor de oogen. Het bloemwerk Is al even mooi en wij kun nen niet anders dan de lezers van het U. D. aanraden een kijkje te gaan nemen. Ook 's avonds maakt alles een schitterend effect. "Wandelende bladeren in „A r- tis". Het „wandelend blad", een der merk waardigste diervormen, die bestaan, Is in ver scheidene exemplaren levend In het Insecla- rium van „Artis" tentoongesteld. Hoewel de diere nde grootte hebben van een eikeblad en er een paar dozijn in een vitrine bijeen zijn, kost het groote moeite ze in 't oog te krijgen. Wat men op 't eerste gezicht voor bladeren houdt, blijken bij nadere beschouwing leven de dieren te zijnl De gelijkenis van het groene, platte lichaam, met een blad is dan ook verrassend. Op de vleugels zijn bladnerven nagebootst en de poo- ten lijken op stukjes blad. Zelfs de beweging van het dier is als van een blad, dat door den wind bewogen wordt. Evenals bij meer dieren, die door vorm en kleur dc omgeving nabootsen, is dc vermom ming bij dc wijfjes het meest volmaakt. De mannetjes van het wandelend blad zijn de smalle exemplaren met lange sprieten en vlie zig evleugels. Maasbuurtspoorweg. Thans is officieel bepaald, dat de opening dezer spoorweg 31 Mei a.s. zal plaats hebben. In Iiotel Verzett te Gennep zal een feestmaal worden aangeboden, waar ongeveer 100 per sonen zullen aanzitteü. Nieuwe centen. Naar de N. Gron. Ct. verneemt, zullen er binnenkort nieuwe centen in omloop worden gebracht. Deze centen zullen in kleur eenigszins verschillen van de oude om ze beter te kunnen onder scheiden van de vijf-gulden-stukjes. Dezer dagen werden door de Nederl. Heidemaatschappij weder aan tal van ge meentebesturen in ons land eenige wandpla ten toegezonden met vlugschrift betreffende „Maatregelen ter voorkoming van boscli- brand". Deze platen en vlugschriften werden gezonden met verzoek om ze in het raadhuis en in de daarvoor in aanmerking komende scholen te doen ophangen. Zooals bekend is wordt met deze versprei ding beoogd het publiek opmerkzaam te ma ken op het groote gevaar van boschbranden, waardoor schoone streken kunnen worden verwoest. Uitbreiding Bondsgebouw A. N. D. B. Het „Weekblad van den A. N. D. B." deelt mede, dat de bondsraad beslo ten heeft tot aankoop der perceelen 3, 5 en 7 Fransche Laan te Amsterdam, ten behoeve der noodig gebleken vergrooting van het Bondsgebouw. De overdracht heeft enkele dagen geleden plaats gehad. Vacantie voor de bedienden in het verzekeringsbedrijf. Het bondsbestuur van den „Algemeenen Neder landschen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden" heeft zich tot de directies van alia verzekeringsmaatschappijen in ons land ge wend met een uitvoerig schrijven, waarin wordt aangedrongen op het geven eener jaarlijksche vacantie van 14 achtereenvolgen de dagen, met behoud van salaris. Getracht wordt, dezen vakeisch der handels- en kan toorbedienden ook in de verzekerings-bran- che algemeen doorgevoerd te krijgen. De tentoonstelElngvan artistieke planten- en bloemenversieringen te Amsterdam. Men schrijft ons: In tegenwoordigheid van tal van autoritei ten is gisterenmiddag te half vier deze expo sitie in het feestgebouw „Bellevue" (bij het Leidsclie plein) geopend door den voorzitter der jubileerende afdeeling Amsterdam en om streken van de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, de heer A. J. van Laren. Wij hebben deze tentoonstelling rustig kun nen zien en verklaren gaarne, dat zij van vroegere tentoonstellingen geheel afwijkt. Het was hier niet te doen om 25 planten van deze en 50 van gene plantsoort te hebben, neen hier is van bloem- en bladplanten een artistiek geheel gemaakt en dat heeft tot verrassende uitkomsten geleid, zoodat het goede voorbeeld van Amsterdam wel navolging zal vinden. Ar tistiek is de entrée, die sobere trapversiering, Hoedepennen-verbod. In de herziene AmsleTdamsche Politieverordening komt een artikel voor, dat B. en W. voor stellen aldus te doen luiden: „Het is verboden, in het openbaar van hoe- depennen gebruik te maken, waarvan de uit stekende punten niet zijn voorzien van doel matige beschermers." Overtreding van het verbod wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 15. Uit de vermelding op een andere plaats In de verordenln dat behalve politiebeambten ook de tramconducteurs belast zijn met de „opsporing" van deze overtreding, blijkt dat dames, die tegen het verbod zondigen, niet uit de tram geweerd zullen worden, maar dat' de conducteurs eenvoudig proces-ver baal tegen haar zullen hebben op te maken, waarna het geval dan verder door den kan tonrechter behandeld zal worden. De sleepersstaking opgehe ven. Men meldt ons uit Rotterdam: Gisteren avond is in een vergadering beslo ten de sleepersstaking op te heffen. Het vliegongeluk van 1911. Voor de rechtbank te Leeuwarden is giste ren aangevangen de behandeling van het vliegongeluk op den 13en Juli 1911, tijdens de Leeuwarder vliegweek op de Wilhelmina- baan, waarbij vier dames ernstig verwond werden. Een harer, Jacoba Adriana Groothuis, echt- genoote van J. C. Winkel, kantoorbediende te Besoyen, heeft een eisch tot schadevergoe ding ingesteld tegen het vlieg-comité en John Max Olieslagers, om haar te vergoeden de kosten van herstel en van de schade door de kwetsing en verminking veroorzaakt. In verband hiermede is het vliegcomitó ge dagvaard, bestaande uit de heeren: J. A. A. Schoondermark, H. A. Vosman, A. R. van der Sluis, jhr. H. van Baerdt van Sminla, P. A. 'de Haan, F. A. van Heyst en J. H. Berghuis, alsmede de heer J .M. Olieslagers. Op gemelden datura gebeurde het, dat bij de opstijging de vliegmachine van Max Olie slagers, door een windstoot nit den koers werd geslagen en recht op het publiek In reed. Angstkreten weerklonken en de Yan allo zijden toegestroomde menigte zag te mid den van hét wrak der vliegmachine, den he rig geschrokken ariateur en in de nabijheid- de andere slachtoffers van het ongeval, vier dames, die door de rondsuisendc schroef ge troffen, ernstig gewond waren. In de dagvaarding wordt o m. gesteld, dat als de rechtstreeksche oorzaak van de aa* elscheresse overkomen schade moeten wor den beschouwd de onrechtmatige daad, na-> laligheid of ondoorzichtigheid van het co mité, immers' van een of meer harer leden, en die van John Max Olieslagers. Wijl Olieslagers niet ter terechtzitting ver scheen, is de zaak aangehouden. Hij zal nog maals worden gedagvaard tegen oen nader vast te stellen dag. Overtreding van de Loterij- w e t. Door de Rotterdamsche rechtbank werd vernietigd wegens vormgebrek een von nis dd. 14 Maart, van den kantonrechter al daar, waarbij H. G. de J., 46 jaar, houder van een advertentie-bureau en directeur van het bijkantoor te Rotterdam van de te 's Gra venhage gevestigde obllgaiie-maatsrhappij „Het Witte Kruis"", ter zake van het: aardee- len in een loferij, tot het aanleggen en hou den waarvan dc bij de Loterij wet 1905 vcr- eischte toestemming niet is verleend, ter uit- deeling in voorraad hebben en afleyercn; als voortgezette handeling gepleegd, werd ver oordeeld tot f 1000 boete aubs. 15 dagen hechtenis. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde de rechtbank bekl. tot dezelfde straf. De PI. IJ. S. M. als overtreedster der Arbeidswet. Door den kanton rechter te Almelo zijn de heeren jhr. mr. W. F. van de Wiick en J. J. s'Jacob, beiden te Amsterdam en J. A. Kalff, te Hilversum, allen bestuurderen der Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. wegens overtreding der Arbeidswet 1911 (het niet aanwezig hebben van een arbeidslijst en register in de electrische centrale en locomo- tievenremisc van het station Almelo) veroor deeld tot betaling van 2 maal 10 geldboeten, elk van 50 ct., subs .een dag hechtenis voor elke boete voor ieder. Yan dit vonnis is zoowel door de veroor deelden als door het O. M. appèl aangetee- kend. Het voornemen bestaat, zoo noodig in hoogste instantie een beslissing in dezen uit te lokken. Het drama te Velsen. Naar het Hbld. verneemt, moet, zoowel vanwege bet ministerie van Justitie, als van het parket te Haarlem, ten gevolge van de interpellatie- Netscher in zake handelingen van den bur gemeester van Velscn in verband met het verstrekken van een jachtakte aan den ze nuwpatiënt De Vries, een onderzoek worden ingesteld. Gelijk bekend, zou volgens den heer Netscher de burgemeester in strijd ge handeld hebben met de Jachtwet, door den patiënt vergunning te geven tot het dragen van wapenen. Verdacht van Inbraak. Door twee rechercheurs van het commissariaat aan de Archimedesstraat te 's Gravenhage zijn in een logement aldaar aangehouden twee personen, goede bekenden van de justitie, die verdacht worden de daders te zijn van de inbraak in de woning van den heer Cluysenaers aan de Groothertoginnelaan aldaar. Ook zijn voor werpen opgespoord, welke bij deze inbraak werden gestolen. De beide aangehoudenen zijn ter beschik king van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Ongeluk bij het rangeeren. De hulparbcidcr J. Th. v .d. L. die gisteren op het station Nuth bij het rangeeren onder een wagen geraakte met het gevolg dat hem de linkerhand en het linkerbeen werden afgere- deh is. naar wij in de Tel. lezen, in het hos pitaal te Heerlen aan de gevolgen bezweken. De man was pas 3 weken getrouwd. Door een hollend paard. De landbouwer E. Tjarks le Annen is Donder dagavond bij het op hol slaan van het paard onder zijn wagen geraakt en gedood. Kind verbrand. Kapitein Meijer van het 8e regiment hoorde heden morgen tijdens een velddienstoefening bij Velp vrou- wengegil. Hij ging met een luitenant en eenige solda ten naar. de woning in de "Waterstraat, van waar het gegil kwam. Plet bleek dat in de woning een bedstede In brand stond, terwijl een kind dat zich ziek daarin bevond, verbrand was. De moeder die op het land werkte, vermoedt dat het kind met lucifers heeft gespeeld. Ongeluk bij het rangeeren. Op het station Nuth is heden bij het rangeeren de hulparbeider J. Th. v. d. L. onder een wa gen geraakt met het gevolg dat hem de lin kerhand en het linkerbeen werden afgereden. Auto op hol De „Dordtsdhe Cou rant" meldt: Zaterdag waren de heeren H. A. Koomans uit Breda en J. E. W. Duys, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal voor Zaan dam, op een autotochtje te Willemsdorp ge- orriveerd en bij hotel De Korver afgestapt. Terwijl deze heeren een en ander zaten te gebruiken, is de auto er stil van door ge gaan en pardoes het water naast den aan legsteiger der veerboot ingereden tot verba zing der aansehouwers. Gelukkig kwam er juist een drijvende bok aan, die door de heeren geëngageerd werd om hun maclilene weer op het droge te brengen. Spoedig stond do auto weer op vasten grond. Als .oorzaak van het te spoedig vooruitgaan, werd opgegeven, dat de heeren de remmen niet vast genoeg hadden. O in geluk met een verhuiswa gen. Gisterenavond is te Enschedé de 27- jarige ongehuwde koetsier S. van den expe diteur Van der Lande met een verhuiswagen van een 8 meter diepe helling bij de eerste spoorbrug gestort. De man werd onder den wagen verpletterd. Het paard bekwam slechts lichte kwetsuren. Een gevoelig verlies. Een ste- wardes van de Harwichboot „Copenhagen", had te Hoek-van-Iiolland het ongeluk, ter wijl zij eenige afval van haar kaptafel over boord wierp, 2 gouden ringen met diaman ten bezet, ter waarde van ongeveer f 650, mede overboord ie werpen. School- en Kerknieuws. 11 r^~' PL S o h e e p 6 t r a. -j- De heer H ScheopsfcriL leeraar aan de RijL>-kweekschool te Groningen, gisterenavond plotseling overleden. De overledene j was een bekend paedagoog en schrijver van achooL boeken. Kunst en Wetenschap. De lieer Lobo en zijne echtgenoote mevr. Greta LoboBraakensiek zijn van hua besluit om zich niet meer te engageereu aan de Kon. Ver. „Het Nederlaudsch Too- ncel", terug gekomen en hebben er hun ver bintenis verlengd. Larensche kunstha'ndeL Men meldt ons uit Amsterdam: Met het oog op de scheepvaart tentoonstel ling wordt in den Larenschen kunsthandel in de maanden Juni en Juli een tentoonstelling gehouden van schilderijen en aquarellen be trekking hebbende op de haven en de stad. Van de zeven inzendingen voor de mu zikale compositie van een indertijd be kroond libretto van mevrouw G. v. Hyldriks, is door de jury voor deze door de NederL Opera Vereen, uitgeschreven prijsvraag de prijs toegekend aan de compositie van Julius Röntgen Sr., te Amsterdam. Volkszang. De heer W. Keerc- weer, kapelmeester van hel muziekkorps der voorm. schutterij te Delft, heeft naar aanlei ding van een daartoe door het Comité voor eenheid in den Volkszang gedaan verzoek besloten om te beginnen met hedenavond, bij elk der volksconcerten, die des zomers op de Groote Markt tc Delft gegeven worden, een tweetal liederen uit den bundel te doen spelen, die dan door allen moeten worden meegezongen. Alle kinderen, die de openbare school uit het 5e of een hooger leerjaar ver laten, ontvangen van gemeentewege den door het comité samcngestelden bundel. Een wenscli van Possart zal eindelijk in vervulling gaan. Met eenige andere bewon deraars heeft hij geld bijeengebracht om te Miinchcn een gedenkteeken voor Richard Wagner te onthullen. De plechtigheid zal 21 Mei a.s. plaats hebben voor het Prinz-Regen- ten-thcater, waar het tusschen het groen zal verrijzen. Het gedenkteeken is door prof. Wadcr^ ontworpen en heeft twee opschriften: Richon Wagner en Dem Herrscherhausc der Wit- telsbacher, der holden Kunst Beschützer, zu dauerndem Danke. Op 84-jarigen leeftijd is te Ottawa de beroemde harpist Aptommas overleden, die In Duitsohland. Italië, Frankrijk, Engeland en Amerika veel naam maakte en bekend stond als de „koning der harpisten". Hij trad voor Koningin Victoria op, schreef een can tate op dc „Pilgrim's Progress" en publiceer de verschillende werken over de harp. Reclames. Om lano le LEVEN, en ALTIJD GEZOND te blUren gebrnlke men r' i;—' rrz LRngestraat 1, hoek 1 arkeasm Telcpli. no. 171. Blaakt l>eleef«l attent op: 20 cent per ons. Zeist. Omtrent bet concours-hippique, op Pinkster-Maandag a.s. alhier te houden, kun nen wij melden, dat de inschrijvingen reeds verre de verwachtingen overtreffen. Uit een 16-tal plaatsen, o. a. Amsterdam, Rotterdam, a'Gravenhage en Utrecht zijn al paarden in geschreven. Aan het springconcours zullen 20 officieren en heerrijders* deelnemen, terwijl voor hel nummer rijpaarden 19 zijn opgege\en. Het nummer der particulieren vooral, waar bij tien paarden uitkomen, belooft zeer inte ressant te worden en ook de nummers twee spannen zijn goed voorzien. Op het keurig ingerichte terrein zal o. a. het Utrechtsche Tzigane-Strijkorkest een con cert geven in de champagnetent. De jury bestaat uit de heeren D. Hassel- man, G. A. van Dorsten, B. J. G. Swcmcr, kapitein A. Singels, luitenant jhr. D. W. SIc- kinghe, kapitein N. O. J. de Pauw Gerlings, ritmeester jhr. W. v. d. Poll, H. Labouchère. Militair-commissaris is ritmeester de Bas. Afgevaardigde van het Centraal comité H. G. Mos, plaatsvervanger H. G. Rambonnet. Wij twijfelen niet of den 2en Pinksterdag zullen, zoo 't weer meewerkt, velen, zeer velen uit heel de omgeving naar Zeist komen, dat, op zichzelf reeds een bezoek overwaard, dien dag nog een groote attractie te meer zal heb ben. Hilversum. Bij de Vrijdag gehouden I herstemming voor een lid van den gemeen te- {raad in distriet III (vacalure-Mendels) werden 1057 geldige stemmen uitgebracht. Daarvnn verkregen de heeren P. J. Dam, anti-rev. 506 en A. Th. Raven vrijz. 551 stemmen, zoodat laatstgenoemde gekozen is. Openlucht-tooneel te Hilver sum. Op bovengenoemd tooneel zal weder een oorspronkelijk werk van mevrouw Amy Grothe-Twiss worden opgevoerd. Het stuk is getiteld: „Toen de rozen bloeiden.en speelt ki den inliemen kring van Marie-An- toinetle, op Klein-Trianon, omstreeks 17SÖ. De regie is wederom in handen van den heer Hermann Schwab; als datums der op voeringen zijn vastgesteld de Zondagen 29 Juni en 6 Juli, terwijl het plam bestaat, op een der weekdagen daartusschen een voor stelling in den laten namiddag te geven. Men meldt ons, dat bij de firma Oenen en Mantzen te Hilversum 5 georganiseerde "werklieden het lidmaatschap hunner organi satie hebben opgezegd, en aan het werk «JJd gegaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2