STADSNIEUWS. Ktaarssen. In eene gisterenavond alhier E ouden vergadering, die nit verschillende itsen van het district bezocht -was, is be en tot oprichting van eene vcreeniging, genaamd „de Liberale Unie voor het district Breukelen*4. De vereeniging, die zich zal aan sluiten bij de algemeene vereeniging „de Li berale Unie", zal werkzaam zijn bij verkie zingen voor de Tweede Kamer der Statcn- Generaal en voor de Provinciale Statenzij i>esloot biji de aanstaande verkiezingen hande- fend op te treden. Tot candidaat voor de Tweede Kamer werd gesteld mr. J. A. van Hamel, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam en ingeze tene van het district, die zich bereid had ver klaard eventueel de candidatuur te aanvaar den. Voor de Provinciale Staten wordt besloten aan het aftredend lid baron F. L. S. F. van Tuyll van Serooskerken van Zuilen de vraag te stellen of hij zich vereenigt met het con centratie-program van de drie vrijzinnige partijen. Voor de andere plaatsen, die te ver vullen zijn, werden als voorloopige can did a- ten genoemd prof. dr. C. M. Kan, te Maars- sen; mr. W. B. Westermann, te Maarsscvcen; Jos. van Doorn, te MaarsseveenG. van Ar- kel. te Abcoude, en J. F. Heuvellnk, te Ab coude. Raadsvergadering. Heden morgen was een spoedeischende raadsvergadering belegd, daar van Gcdep. Staten bericht ontvangen was, dat zij hun goedkeuring aan de Raadsbesluiten van 22 en 29 April tot het aangaan eener geldleening niet konden verleenen. De bezwaren van Ged. Staten kwamen hierop neer, dat bedoelde be sluiten strekken tot aangaan eener leening van f 1 000.000, terwijl slechts een bedrag van l 700.000 benoodigd zou zijn en het restant moest dienen tot dekking van onzekere toe komstige uitgaven. Ged. Staten noodigden B. en W. daarom uit te willen bevorderen, dat bedoelde besluiten werden ingetrokken, ter wijl zij er prijs op stelden, dat in een even tueel opnieuw ter goedkeuring in te zenden raadsbesluit tot aangaan eener kening van f 700.000 tevens werd vastgelegd het juiste bedrag, waarmede elk der gemeentebedrijven, ten behoeve waarvan geleend wordt, zal wor den bezwaard. B. en W. waren van meening, dat er geen aanleiding bestond om aan de wenschen van Ged. Staten niet tegemoet te komen; op deze Wijze zou ten spoedigste de mogelijkheid tot uitgifte der leening geopend worden. Te vens stelden zij voor eenlge wijzigingen van minder belang in het plan der geldleening op te nemen in verband met het verkrijgen der noteering op de Amsterdamsche Beurs. Zonder hoofdelijke stemming vcreenlgde de Raad zich hiermede. Wegens lichte ongesteldheid van den Bur gemeester, werd de vergadering geleid door den oudsten wethouderde heer H. W. Yan Esveld. Centr. R.-K. Kiesverccniging. De Centrale R. K. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zal Maandag 12 Mei, tweeden Pinksterdag, ten 4 uur, verga deren voor het stellen van candidaten voor 'de Prov. Staten en voor de Tweede Kamer. Vrijz. Landdag op Birkhoven. Onmiddellijk na het bekend worden van het verbod van den Minister van Oorlog be treffende de medewerking van de stafmuziek van het le reg. huzaren op den Vrijzinnigen Landdag op tweeden Pinksterdag, heeft het Verkiczings-comité zich telegrafisch tot den minister van oorlog gewend met nader ver zoek om desnoods toestemming te verleenen tot medewerking der militaire muziek in bur- gerkleeding. Het telegrafisch antwoord luidde: Verzoek kan niet worden toegestaan, om trent deelneming van militaire muziekkorp sen aan zuiver politieke vergaderingen be staat algemeen verbod. Voor Minister van Oorlog, Secr.-gen. Doorman. Natuurlijk zal er in elk geval voor gezorgd Worden, dat er muziek op het terrein aanwe zig Is. Waarschijnlijk de muziek van Euypers uit Utrecht. Tegen de Tariefwet Gelijk bekend is, hebben eenige duizen den hoofden van handelsondernemingen in Nederland adhaesie betuigd aan het adres van eenige groote handelsmaatschappijen aan de Tweede Kamer, met het dringende verzoek dc voorgestelde Tariefwet, welke in de hoog ste mate heiemmerend zou zijn voor de alge meene welvaart en de economische ontwik keling van het Nederlandsche Volk, niet aan te nemen. Een onzer lezers heeft uit die lijst van dui tenden namen de Amersfoortsche ondertee kenaars opgediept: Het zijn de volgende: Agenten en commissionairs (import en ex port): M. de Haas. Bierbrouwerijen: H. Meursing cn J. Kort hals Altes, directeuren der Phoenix-brouwe- tij. Boek-, Steen- en Lichtdrukkers en Uitge vers: Snelpersdrukkerij Patrla, S. W. Melchior, dl Valkhoff, G. J. Slothouwer, G. J. van Ame- tongen, A. L. Versluis. Brood-, beschuit-, koek- en meelfabrikan ten: W. H. Meursing, firma J. G. de Jager en In., A. J. van Zalingen en G. Wessels. Distilleerderijen enz.: OBrandsen en Zonen. Fotografen: J. W. Wentzel. Glas- en verffabrieken: N.V. Farbwerk Amersfoort Goud- en zilversmeden: G. v. Duin. Gra-an- en Fouragehandoi: J. v. Vollenho- H. Gerritsen, v. Haselen en Boom. Handelaren In koloniale- en grotterewaren: M. R. N. Oosterveen, J. v. Vollenhoven, B. van *1 Eind, Greeve en Co. Lood- en Zinkwerkers: J. N. v. Hoogevest Handelaren in mode-artikelen: M. de Pool, B. Kraal. Rijwielhandelaren, enz.: Gebr. Nefkens. Schoenenfabrikanten: Amersf. Stoomschoen- fabriek de Eenhoorn. Schilders: L. v. Wijngaarden. Tabak- en Sigarenfabrikanten: F. M. Hou- baer. Wijnhandelaren: S. ter Schuur. IJzcr- en Staalhandelaren: H. A. de Vries, Joh. H. v. d. Meiden. Zadel- en koffermakers: S. J. v. Duinen. Concert in het Plantsoen. Dinsdag 13 Mei zal door de Amersfoort sche muziekverecniging, directeur de heer J. A. Jochems het 2e concert gegeven worden in het Plantsoen. Aanvang 8 uur. Programma: 1. Confraternité Pas-redoublé, K. van der Berg. 2. Le Réveil du Prfntemps, ouverture, H Hilgers. 3. Si tu savals; wals, L. E. Koogerstein. 4. La Baya, Polka Chinoise, Q. Wegener. 5. Kermesse Wallonne, Scènes-Champêtres, H. Holtzager. Pauze. 6. Ouverture Les Ménestrels, J. Steenebru* gen. 7. Aspirations, Suite de Valses, C. Tieberg- hien. 8. a. Bonne Humeur, Polka de Concert, C. Faust. b. lm Zigeunerlager, marsch, H. Carpantje. 9. Caprice sur l'opéra Norma, J. Bellini. 10. Marsch, finale. T u i n-c oncert. Concert „Amicitia" 11 Mei 1913 8 uur Strfmuziek 5e reg. Infanterie, directeur G. Bikkers. Programma: 1. Saint au Drapeau, Marche, Bikkers. 2. Ouverture „Le Barbier de Seville", Ros* sini. 3. „Wcin, Weib und Gesang", walzer, Strauss. 4 Grande Fantaisie sur les motifs de l'opéra „Les Dragons de Villars", Maillart—v. Aken. 5. Ouverture „Mannschaft an Bord", Suppé. 6. „Des Negers traum" Amerikaanschc Fan tasie, Nfyddleton. 7. „Blumenlied", Lange—Bikkers. 8. „Musikalischcs Aktien-Untcrnehmen'', Grosses Potpourri, Conradi. Bioscoop Langestraat. Het programma van hel bioscoop-thea ter op de Langestraat telt deze week maar vier nummers, omdat er een bij is van een reusachtige lengte „De strijd om een troon", is n.l. een film van ongeveer 1500 M. lengte, zoodat men er een 1$ uur naar kan kijken, voor de geschiedenis is afgeloopen. Het geeft een zeer interessante geschiedenis weer uit de allerhoogste kringen in buitengewoon mooie platen en scènes. Vooral het optreden van de danseres Thais in de spiegelzaal is wonder fraai en wekt dan ook groote bewondering Wie iets moois wil zien op dit gebied, ver- zuime dan ook niet deze week een bezoek aan dc bioscoop op de Langestraat te bren gen. De andere nummers zijn eveneens weer zeer bezienswaard. Middelbaar Technische School. Gisterenavond hield de vereeniging .Am bachtsschool voor Amersfoort en omstreken" een buitengewone ledenvergadering in de sociëteit „Vereeniging", waarin de voorzitter, dc heer G. J. Buys, een voordracht hield over de oprichting van een Middelbare Technische School met 3-jarigen cursus voor Werktuig bouwkunde en Elcctrotechniek te Amersfoort. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de wethouders Rijkens en van Duinen, den gemeente-secretaris, de raadsleden de hee- ren Tromp v. Holst, v. d. Wal, Briët en Ach terbergt De heer Buys heette allen hartelijk wel kom en deelde mede, dat hij de ontworpen plannen zal uiteenzetten, waarna de buiten gewone vergadering in een gewone zal wor den veranderd ten einde een en ander nader te bespreken. Tevens wekt hij op, te teekenen op de lijsten om lid te worden en voor parti culiere bijdragen, daar het geld uit de kas der Ambachtsschool niet gemist kan worden. Aan deze zaak is een voorgeschiedenis ver bonden. De groote toeloop van leerlingen, vooral voor machinebankwerker, heeft het noodig gemaakt de klassen te splitsen. De school wordt zoo langzamerhand te klein, terwijl ook meer gegeven kan worden, o.a. electro-teehniek en ontwikkelend onderwijs. Het sociaal peil der leerlingen is steeds stij gende, zoodat ook in dat opzicht het ondei- wij's meer kan omvatten. Komt de M. T. school er niet, dan wordt toch de Amb. school te klein en moet er een nieuw gebouw komen. Dank zij de mede werking der gemeente-autoriteiten zal dat niet zoo'n groot bezwaar opleveren. De ge meente zou dan het oude gebouw overnemen en steun verleenen voor het nieuwe gebouw. Daarbij staat de directeur der Amb. school zoo hoog, dat het directoraat der beide 6cholen aan hem kan worden opgedragen. De M. T. School stelt zich ten doel jonge lieden op te leiden tot Werktuigbouwkundige en Electrotechnicus. Zij is bestemd voor hen, die in de industrie der metalen of bij de electrotechniek leiding en toezicht aan den arbeid zullen geven. Terwijl de Technische Hoogeschool te Delft de wetenschappelijke opleiding geeft voor den ingenieur, den aan staanden leider en organisator van indu- striéele ondernemingen, zal dc M. T. S. al degenen opleiden, die als rechtstreckschc medewerkers van den bedrijfsleider optreden, waken voor de richtige uitvoering van den arbeid, en dus den onmisbaren schakel vor men tusschen ingenieur en werklieden. Naast een zekere mate van wetenschappe lijke kennis en ontwikkeling zooveel als noodzakelijk is voor het juiste begrip van de theoretische beginselen, die bij de industrie toepassing vinden eischt de bedoelde werkkring mede het bezit van practische vaardigheid en kennis, alsook voldoend be grip van den aard en eischen van den arbeid der werklieden, opdat behoorlijk controle daarop kan worden uitgeoefend. Uit het bovenstaande volgt, dat ook de patroons van de klein-lndustrie, zullen zij hun bedrijf aan de eischen van den tijd doen beantwoorden, mede behoefte hebben aan de theoretische en practische vorming, dio hand aan hand behooren te gaan bij de regelingen der M. T. School. Ten slotte zullen de leer lingen, die het einddiploma verkregen heb ben met goeden kans van slagen kunnen me dedingen naar vele betrekkingen in den Staats-, Provincialen- of Gemeentedienst, ol bij Spoorweg- en Stoomvaartmaatschappijen. Thans verkeert het NL T. onderwijs in ons land nog in een toestand van wording. Min. Kuyper deed de eerste poging om een cen trale M. T. School van Rijkswege te Haarlem in het leven te roepen, maar tot uitvoering is het ontwerp niet gekomen. Het particulier initiatief, gesteund door Rijk, Provincie en Gemeente, heeft in verschillende gemeenten reeds enkele M. T. Scholen gesticht, in Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, Dordrecht. Op verscheidene andere plaatsen in ons land worden thans plannen gemaakt om een M. T. School op te richten. Ter aanvulling van de bestaande M. T. School te Amsterdam, de vroegere Machi- nistenschool, die in hoofdzaak de „metaalbe werking" omvat, wordt te Haarlem een M. T. School ontworpen voor de „algemeene bouw ambachten", d. w. z. de bouwkunde. Pogin gen, een zestal jaren geleden alhier aange wend, om te Amersfoort een M. T. School in het leven te roepen, hoewel aanvankelijk goeden kans van slagen aanbiedende, zijn echter ten slotte mislukt, na de oprichting der M. T. School te Utrecht, door den Aan- ncmersbond. Naar die school werd Amers foort toen verwezen. Doch de school omvat uitsluitend de bur gerlijke en waterbouwkunde. Intusschen zijn de „werkplaatsen" der H. IJ. S. M. van Haarlem naar Amersfoort over gebracht en is gebleken, dat de aanmelding van leerlingen voor Machinebankwerker aaii de Ambachtschool alhier snel is toegeno men. Gegeven ook dat Amersfoort een ge wichtig knooppunt van spoorweglijnen voor stelt, lag het voor de hand, dat bij de nood zakelijk geworden uitbreiding der Ambachts school alhier niet alleen de school op de hoogte van den lijd gehouden moest worden door uitbreiding te geven aan het theoretisch gedeelte van het onderwijs en door de toe voeging van een leergang voor electrotech niek, waarin andere ambachtsscholen reeds voorgegaan waren, maar ook, om in de me taalbewerking aan de leerlingen een breeder arbeidsveld in de toekomst te verschaffen, door twee eenjarige „vervolgcursussen" voor werktuigbouwkunde en voor electrotechniek aan de school te verbinden. Deze zouden dan volgen op de gelijknamige leergangen aan dc Ambachtsschool, die op eenvoudige wijze in werking te stellen zijn, nu de noodza kelijkheid gebleken is tot volledige splitsing over te gaan der drie jaarklassen voor sme den-bank werken. Van het voornemen om deze vervolgklassen aan de Ambachtsschool te verbinden moest ten slotte echter worden afgezien en wel op zeer goede gronden. Immers, al mochten deze cursussen rechtstreeks en in de naaste toe komst groot nut opleveren voor hen, die in alle opzichten zouden verdienen opgeleid tc worden voor een betere plaatsing in de „metaalbewerking" dan in den regel wegge legd voor leerlingen eener ambachtsschool, toch zou die voorsprong aan bedoelde elilea weldra komen te ontvallen, wanneer in de naaste toekomst op de arbeidsmarkt zouden verschijnen, zij die een veel hooger staande opleiding hadden genoten aan een M. T. School; en het staat buiten twijfel, dat de M. T. Scholen binnen enkele jaren in bedui dend aantal zullen opgericht worden in ons land. Het zou daarom getuigen van kortzich tigheid, indien men alhier, door het oprich ten van zulke „vervolgklassen" feitelijk half werk ging doen. Beter is daarom, het oog te richten, niet uitsluitend op de naaste toe komst, doch ook en vooral op de volgende jaren, waarin steeds hooger eischen gesteld zullen worden aan hen, die in de industrie vooruit willen komen. Kennis is macht. Op geen enkel gebied bezit deze waarheid zoo doordringende kracht als bij het productie proces der techniek, naast handel en ver keer. En de statistiek wijst uit, dat ongeveer 30 van ons volk bij dat proces betrokken is. Verder mag niet uit het oog verloren wor den, dat, hoe heilzaam onze verschillende „sociale wetten" ook zullen werken, ten be hoeve van hen, die door ziekte of ongeval ge troffen worden of door ouderdom of invali diteit builen staat zijn aan den arbeid deel te nemen, enz. er toch ook nog bestaat gelukkig in grooten getale de bekwame werkman, die niet ziek is, niet invalide, niet oud, enz., maar die hartgrondig verlangt, met ijver en inspanning, zijn capaciteiten voor den industrieelen arbeid aan te wen den ten nutte van zijn gezin, en om vooruit te komen in de wereld. Ten slotte is het ook voor den Staat van het grootste belang, dat de intellectueele en geestelijke krachten, dc verstandelijke aanleg en de energie, die in onze volkslagen sluime ren, ook op dit.gebicd, door behoorlijk onder wijs gelegenheid te geven zich te ontwikke len. Beperken wij nu onzen gezichtskring weder tot.stad en omgeving, dan moet erkend wor den, dat in het laatste tiental jaren heel wat alhier tot stand is gebracht op het gebied van het vakonderwijs, naast het vele, dat reed6 gedaan werd voor het algemeen ont wikkelend onderwijs in al zijin vertakkingen. Het ligt niet in mijn bedoeling er hier op te wijzen, hoeveel financieele offers de gemeen tekas jaarlijks zich moet getroosten ten be hoeve van de laatstbedoelde inrichtingen van onderwijs. Doch het is mij telkens gebleken, dat het juist de financieele bezwaren zijn, die men veelal aanstonds hoorde opperen, wanneer alhier pogingen gedaan wei-den om tot de oprichting van een vakschool te geraken. Daarom zij hier nog eens in het licht ge steld, in welke gunstige positie de gemeente kas zich bevindt ten opzichte van het vak onderwijs, in vergelijking met de bedoelde Inrichtingen van openbaar onderwijs. In de oersto plaats z(j er op gewezen, dat het vakonderwijs geen bijzondere financieele offers von dc gemeentekas vergt ton behoeve van de schoolgebouwen, doch dat de uitga ven voor lokaliteit cn inrichting begrepen zijin in de jaarlijkscho exploitatiekosten van Iedere vakschool, die gedragen wordeu door RiiJc, provincie, gemeente, ouders der leer lingen en belangstellende particulieren. Hier ter stede bestaan in wigorde der op richting genoemd, de Ambachtsschool, De Huishoud- en Industrieschool, de avondtee- kencursus Voor ambachtslieden en dc Mid delbare Handelsdagschool met 4-jarigen cur sus. Het totaal der jaarlijksche exploitatiekos ten dezer inrichtingen bedraagt te samen thans ongeveer 60,000 gld., waarvan bijna 12,000, dus minder dan 1/5 deel door de go- meentekas gedragen wordt. Terloops zij opgemerkt, dat ongeveer 500 leerlingen van het vakonderwijs alhier ge bruik maken; alzoo kost iedere leerling per Jaar do ore en ge nomen 120, dus aan do ge meentekas ƒ24. De voorgenomen uitbreiding der Ambachts school zal, met inbegrip van rente en aflos sing ton behoeve van het nieuwe schoolge- bouw de janrlijfksche exploitatie met bijna 11 duizend gulden verh'oogen, van welke ver hooging ƒ2500 ten laste van de gemeente zou komen. Bij de eventueele oprichting der M. T. school alhier, in eenzelfde gebouw met de Ambachtsschool, beide inrichtingen ondert de leiding van conzelfden directeur, verhoo- gen de jaarlijkscïie uitgaven met 14,000 gld., ten laste der M. T. school. Komen deze plannen tot uitvoering, met in begrip van een S-jarigen theorctlschen avond cursus, die de theoretische voorbereiding voor een M. T. school geeft aan de leerlin gen der ambachtsschool, of ann hen, die in de „practijk" werkzaam zijn, dan zullen de exploitatiekosten stijgen tot ongeveer 48,000 gld., waarvan 10,000 gld. gedragen zou wor den door dc gemeentekas. Het geheele „vak onderwijs" alhier zou dan jaarlijks een uit gave van ongeveer 85,000 gld. vorderen, waar van ruim 17,000 te dragen door de gemeente kas. Dit alles, wat betreft de financieele zijde der zaak, gezien van het standpunt der ge meentekas. Thans nog het eon en ander over de M. T. school zelve. Amersfoort zou daarmede Utrecht aanvullen, op dezelfde wijze als Haarlem dc M. T. school te Amsterdam wil aanvullen, met dit verschil, dat de M. T. school alhier op betrekkelijk uiterst goed- koope wijze lot stand zou komen, mede ten gevolge der beoogde combinatie met de Ambachtschool. De Amersfoortsche leerlingen der am bachtsschool voor de „algemeene bouw-am- bachten" kunnen door middel van do „the oretische avondcursus" voorbereid worden voor dc „bouwkundige M. T. S." te Utrecht, en dio per spoor dagelijks bezoeken. En omgekeerd zou de M. T. S. te Amers foort bezocht worden door allen die opgeleid wenschen te worden tot werktuigbouwkun dige of Electcotechnicus, 't zij alhier verblij vende, *t zij per spoor van uit do omstreken, ook uit Utrecht dagelijks heen en terug rei zende naar Amersfoort. Het schooljaar der M. T. S. alhier, in Sep tember aanvangende, wordt verdeeld in een zomer- en een wintersemester, in dier voege, dat gedurende het derde schooljaar het on derwijs onafgebroken gevolgd moet worden, doch in de overige schooljaren de leerling, zoo noodig, voor een of meer semesters, de school tijdelijk kan verlaten om in de prac tijk te gaan werken. Hierdoor ook zal hot mogelijk worden, dat leerlingen met be perkte middelen nu en dan hun studie af breken, om die te hervatten, wanneer zij tij dens hun practische werkzaamheden een spaarpotje hebben weten te maken. Overi gens zal aan hen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, geldelijke steun gege ven kunnen worden, om hen in staat te stel len dc M. T. school te bezoeken, mede door verminderld schoolgeld, enz. Het onderwijs zal de navolgende vakken omvatten: verdeeld- in drie jaren, van welke het eerste in hoofdzaak bestemd is voor het verkrijgen van algemeene theoretische ken nis. het laatste uitsluitend gewijd is aan vak studie; en in het tweede leerjaar de leerstof van gemengden a-ard is. a. Stelkunde, vlakke meetkunde, goniometrie en trigonometrie, beschrijvende meetkunde, stereometrie, elementaire analytische meet kunde, alleen voor zoover noodiv met het oog op de practische vakken. b. Beginselen der toegepaste en theoreti sche mechanica, der graphostatita en der hydraulica. c. Natuur- en scheikunde en haar toepas singen in de practijk. d. Werktuigbouwkunde en werktuigbouw kundig teekencn. e. Kennis van werktuigen. f. Mechanische technologie. g. IJzerconstructie. h. Electrotechniek en electrotechnisch tee kenen. i. Nederlandsch, Duitsch en Engelsch. j. Staathuishoudkunde en de kennis van de wetten, die voor den technicus van belang zijn. k. Fabriekshygiënc en eenige kennis van de verschaffing van eerste hulp bij ongeluk ken. L Boekhouden en fabrieksadministratie. m. Practische oefeningen in de laborato ria, op den uitslagzolder en in de werkplaat sen der ambachtschool. In een alsnog te ontwerpen program van onderwijs zal worden vastgesteld op welke wijze de leerstof over do verschillende klas sen wordt verdeeld, voor de cursussen in werktuigbouwkunde en electrotechniek. In het eerste jaar yallen de lessen voor de beide cursussen samen, in het tweede jaar gaan zij voor een deel uiteen, en eerst in het derde leerjaar loopt het onderwijs voor de beide cursussen grootendcels uiteen. Aan het einde van het derde leerjaar wordt een eind-examen afgenomen, waarbij zoowel theoretische als practische eischen gesteld zullen worden. Voor lederen cursus wordt, bij volbrachte studie, een einddiploma der school aan dc leerlingen uitgereikt. Voor de toelating tot de school oioelfii roowel theoretische als practische etschcil gesteld worden, die nader vastgesteld zullod worden. Om tot die school toegelaten te kuimen worden, zal de candidaat-lccrling bij don aanvang van het wintersemester door hot af leggen van een examen en het overleggen van getuigschriften, of gewaarmerkte toeko ningen de bewijzen moeten geven, dat hij zoowel practisch als theoretisch voMoendc onderlegd is om het onderwijs aan de bei do cursussen te kunnen volgen. Geheole of ge deeltelijke vrijstelling van het examen kan in bepaalde gevallen verleend worden, af hankelijk van de door de candidaten geno ten vooropleiding. Op grond'van hunne voor opleiding kJunneft de candidaten in vijf ver schillende groepen verdeeld worden. a. Candidaten, die het diploma smid en bankwerker eener ambachtsschool met drie jarigen cursus behanld hebben, en met vol doenden uitslag het onderwijs gevolgd heb ben van een avond-cursus voor theoretisch on derwijs, of eener Burgeravondschool met uitgebreid leerplan, mits zij gedurende ton minste een jaar in een fabriek of werkplaats practisch werkzaam geweest zijn. b. Candidaten, die gedurende ton minste vijf jaren in een fabriek of werkplaats prac tisch werkzaam geweest zijn, mits zij vol doende theoretisch orfderwi; genoten heb ben aan een der in a. genoemde avondcur sussen, gedurende ten minste drie leerjaren, cn zich bekwaamd hebben in liet vakteeke- nen. c. Candidaten, die de langste drie klassen eener hoogere burgerschool met goed ge volg doorloopcn hebben, of in het bezit zijn van het M. U. L. O.-dpiloma, mits zij gedu rende ten minste twee jaren in een fabriek of werkplaats practisch werkzaam zijn ge weest, met <lien verstande dat één dier jaren aan een ambachtsschool kan doorgebracht zijn. d. Candidaten in het bezit van het getuig schrift van voldoend afgelegd eindexamen eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus kunnen in de tweede klasse der M. T. school toegelaten worden, mits zij voldoen aan den ciseh der practijk genoemd in e. Deze eischen zijn slechts te beschouwen als een poging om voor de toelating een maatstaf aan te geven. De ervaring in dezen nog te verkrijgen zal verder den weg moe ten aanwijzen, op welke wijze de beste voor bereiding voor het volgen eener M. T. S. kan verkregen worden. In ieder geval staat op den voorgrond, dat goeden aanleg voor dc studie cn gebleken geschiktheid voor d practijk onmisbaar zijn oin profijt tc hebber, van hot M. T. onderwijs, cn inderdaad de bekwaamheden te verkrijgen om met eere den moeilijken werkkring te vervullen, die de schakel vormt tusschen den ingenieur en dc werklieden. Uit al het aangevoerde laat zich voorzien, dat niet aanstonds een groot aantal leerlin gen aan de M. T. verwacht kan worden, maar zeker is dat de tijd weldra zal leeren, dat dc M. T. S. verwacht kan worden, maar ze ker is dat de tijd weldra zal leeren, (lat de M. T. S. ook in ons land dc aangewezen in richting is voor allen die vooruit willen ko men in techniek en industrie. Reeds nu heef de ervaring geleerd, dat het kiezen der on derofficieren" uit het leger der werklie zeiven, op grond alleen van hun pracli sclie bekwaamheid gelijk tot heden ii den regel geschiedde, in de toekomst ni< langer zal kunnen plaats hebben, wil de in dustrie in ons land op de hoogte van de lijd blijven. Naast den uitsluitend wetenschappelijk c vormden Delftschcn ingenieur zal er g-ev plaats bestaan voor den uitsluitend langs de practischen weg voortgekomen „werkmeis ter." Het moeilijk vraagstuk, dat door de M. T scholen op bevredigende wijze opgelost mor' worden, langs den eenigen weg der „proef nemingen", is daarom voorgelegen in de juis te combinatie van theorie en practijk. Laat ons hopen dat de M. T.-school alhier ontworpen, en bij welslagen der plannen b het najaar van 1914 te openen, het hare z weten bij te dragen om dat vraagstuk nader tot oplossing te brengen, in het belang van Amersfoort en omstreken. De heer v. d. M e ij d c n gelooft, dat de in leider te veel het oog heeft geslagen op dé groot industrie. Hij heeft althans gemist de breede schaar van werklieden, welke men kan Brengen onder de metaalbewerkers. Het bouwen van een huis eischt tegenwoordig van die menschen veel meer dan vroeger. In ons land nu missen zij elke gelegenheid tot theo retische en practische ontwikkeling en als de school voor die menschen kon voorbereiden zouden de kosten niet zooveel grooter wor den. De heer Buys verzekert, dat in die rich ting altijd gewerkt wordt om te verbeteren aan dc school. Maar verschillende pogingen zijin al mislukt; de behoefte moet dan ook gevoeld worden en een simpele brief van dr vakvereeniging is dan voldoende om hel be stuur er op attent te maken. De heer "W o 11 e r deelt nog mede, daf wel meerdere malen er over gedacht is, die vak ken aan de school op te nemen, maar er zijn te beperkte middelen. Al de grondstoffen voor de vakken door den heei* v. d. M. genoemd, zijn duur, zoodat die al een groote hinderpaal vormen om die vakken aan de school op te nemen. De heer v. d. Melden is het er volkomen mee eens, dat het niet goedkoop zal zijn. Maar als aan de M. T. school een cursus wordt op-; gericht, speciaal voor dat doel, dan durft hij! voorspellen, dat alle patroons uit ons land bun zonen hierheen zullen zenden, omdat het de eenige gelegenheid is. Dc heer v. S c h a i k wijst er op, dat als er Iets gedaan moet worden ter verbetering van de toestanden der werklieden dit een kwestie is der ambachtsschool. Verder heeft hij niei goed begrepen, hoo Amersfoort de school te Utrecht zal aanvul' len? En danis or werkelijk behoefte aan de op richting van een NL T.-school? Dc jongens der ambachtsschool komen uit den wer!:end«a

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3