BINNENLAND. menschllevendheid sou de mogendheden moeten bewegen, de ontruiming van Alba nië door de Turksdhe troepen te bespoedi gen, omdat de sterfte onder ben nog altijd groot ie. Budapest, 15 Mei Het in de Donau gelegen eiland Ada Kaleh is door de Hon- gaarsche overheid ingelijfd en terstond daar op bezet door een detachement Hongaar- sche gendarmerie. Ada Kaleh bad een Oostenrijksoh-Hon- gaarsch garnizoen sedert de Ooslenrijksch- Turksohe overeenkomst van 21 Mei 1878, krachtens welke het eiland ingelijfd ver klaard was bij de monarchie. Do gouverneur Sheriff Eddin onderteekende echter het pro ces-verhaal niet en vertrok. De inlijving is, naar men zegt, verklaard wegens de vredes- preliminaires, volgens welke al het gebied, gelegen ten westen van de lijn Enos—Mi dia aan de bondgenooten wordt afgestaan. Men doet opmerken, dat daaruit hadden kunnen voortvloeien moeielijkheden, waardoor in breuk werd gemaakt op de rechten van de monarchie op Ada Kaleh. Rome, 15 M e i. De dagbladen maken tonder commentaar gewag van de inlijving van Ada Kaleh door Oostenrijk-Hongarije. Ada Kaleh, waarvan Oostenrijk-Hongarije nu formeel bezit heeft genomen, is een klein eiland in de Donau, tegenover de Hongaar- sche stad Orsova, die ligt op de plek, waar de Cserna in de Donau uitmondt. Het is een vergeten plekje met oude, geheel vervallen vestingwerken, een moskee en een Turksch koffiehuis, dat in naam nog tot Turkije be hoorde, maar sedert 1878 reeds eene Oosten- rijksche bezetting had. De feitelijk sints lang bestaande toestand is nu rechtens bekrach tigd. De Vossische Ztg. schrijft van deze nieuw ste aanwinst van de monarchie Oostenrijk- Hongarije: Het nietige Donau-eiland Ada Kaleh behoort tot de dingen, die „men moet hebben gezien", als men eene reis doet naar de Beneden Donau. Een veerman met een fes brengt den reiziger in een bootje van Orsova over naar Ada Kaleh. De fes is van veel gewicht, want er wordt algemeen be weerd, dat in Ada Kaleh nog Turken wonen, en de fes geeft een welkom voorgevoel van „echt Turkendom' en van het „werkelijke oosten". Daarvan leeft de veerman en leeft het eiland. Het eiland is van geen belang. Het is onverschillig of Oostenrijk-Hongarije het verder militair bezet houdt of het uit drukkelijk bij zijn gebied inlijft. Frankrijk. P a r ij g, 15 Mei. In de Kamer verzocht Durafour de regeering te mogen interpellee- ren over het onder dc wapenen houden van de lichting, die in aanmerking kwam om naar huis te worden gezondfen. Minister-president Barthou verklaarde: Wij blijven volharden in ons besluit, dat de vervulling is van een plicht, die niet is te ontgaan. De omstandigheden zijn heden niet te weerstaan; zij zullen niet minder drin gend zijn in October; maar wij moeten voor af ons besluit aankondigen, om van nu af alle maatregelen te kunnen nemen. De re geering neemt het initiatief onder hare ver antwoordelijkheid. De Kamer behoudt alle vrijheid om het wetsontwerp tot verlenging van den dienst te voteeren. De regeering zal niet aarzelen de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen, om de hoofdpunten ten Uitvoer te brengen van een werk, dat drin gend blijft. De regeering zou in hare taak te kort komen, door niet de noodige maat regelen te nemen. (Toejuichingen bij de vechterzijde, het centrum en een deel van He linkerzijde). Durafour komt levendig op tegen het be sluit van de regeering. Hij befrehouwt dezen maatregel als onwettig, anti-constitutioneel, strijdig met de rechten van het parlement en geenszins gerechtvaardigd. Hij vraagt de regeering voor hoeveel tijd de maatregel ge nomen is. Morin vraagt of het juisrt is, dat de maat regel van buiten aan do regeering is opgo- legtl. Minister-president Barthou herinnert, dat hij voor Pnschen in de leger-commissie heeft gezegd, dat de regeering in de maand Mei duidelijk hare plannen zou uiteen zetten. Tot beantwoording van het verwijt van onwet tigheid, herinnert minister-president Bar thou, dat bij de aanneming van art. 33 de stelling, dat aan de regeering de volledigste vrijheid is gelaten, de overhand had. Boven dien laat de wet, die zonder debat is aan genomen, aan de regeering het recht om de reservisten onder de wapenen te houden. Barthou verklaart, dat hij geene pessimisti sche woorden zal spreken. Hij zegt; Ik heb noch het plan, noch het recht den buiten- landsöhen toestand, die zeer merkbaar ver beterd is, overdreven voor te stellen. Er zijn kwestiën opgelost, die schenen van bijzon der ernstigen aard te zijn. Maar men zou zich aan zonderlinge Illusion blootstellen, als men onderstelde, dat er geen enkel vraag stuk overblijft, dat in staat is den Europee- schen vrede in gevaar te brengen. De uitwerking van de wet van 1905 onder zoekende, vraagt Spr. of de tweejarige dienst voor de bereden wapens alle gevolgen, die er van werden verwacht, heeft opgeleverd. Hier valt de uiterste linkerzijde den mi nister heftig in de rede en verhindert hem Voort te gaan. Als het weer rustig geworden is, zegt Barthou: Eeno vergelijking van de effectiefs der Duitsche en Fransche legers Wijst een verschil aan van 180,000 man. Dit cijfer wordt betwist. Ik zal niet in details treden, maar ik verzeker, dot de officieele stukken van de beide landen geene enkele betwisting toelaten. Den toestand kennende, die in October zal bestaan, zouden wij in onzen plidht te kort schieten als wij geen gebruik maakten van het prerogatief van art. 33 betreffende het houden onder de wa penen van de lichting, dio naar huis kan worden gezonden. De minister zegt, dat als de Kamer de ver lenging van den diensttijd van 2 tot 3 jaren goedkeurt, het in dienst blijven van de lich- png een gevolg van de wet zal zijn. Als de tamer, fai volle vrijheid beslissend, de re- leerina en de commissie niet volgt en den driejarigen diensttijd niet aanneemt, dan zal zy aan de regcering hare vrijheid terugge geven hebben. De regeering zal dan onder hare verantwoordelijkheid handelen. Zij 13 van plan gebruik te maken van het prero gatief van art 33. Wanneer zij reeds nu haar besluit kenbaar maakte, dan is dat geschied omdat het nu de tijd is om de noodige ma- terieele maatregelen te nemen. De regeering tracht niet de Kamer langs een omweg te binden in haar votum over de wet tot her stel van den driejarigen diensttijd. Het de bat, dat over eene week hier zal beginnen, kan worden gerekt langer dan de bedoe ling is van regeering en Kamer; het is dus nattig, dat sommige maatregelen genomen worden. Het land verwacht, dat de noodige maatregelen zullen worden genomen tot ver zekering van de veiligheid. De regeering is overtuigd, dat zij haren plicht heeft vervuld. Laat de Kamer duidelijk zeggen of zij goed- of afkeurt wat de regeering heeft gedaan. Jaurès komt er met kracht tegen op, dat de lichting onder de wapenen wordt gehou den voordat het voorgestelde wetsontwerp hier is behandeldhij bestrijdt de argumen ten van den minister-president. Minister-pre sident Barthou antwoordt, dat de verzwa ring van de militaire lasten in de naburige landen ons in October in eene minderheid zou brengen, die geen enkele regeering zou kunnen aannemen. Jaurès antwoordt: Men moet geene offers leggen op de jonge mannen van Frankrijk, zonder Rat eerst de kwestie is onderzocht. Breton dient eene motie in, zeggende, dat de Kamer besloten is toe te stemmen in alle offers, die noodig zijn voor de landsverdedi ging, maar ook aan het land nuttelooze las ten te besparen. De prioriteit, die voor deze motie bij de stemming is gevraagd, wordt afgewezen door minister-president Barthou, die daarbij de kwestie van vertrouwen stelt; zij wordt ver worpen met 315 tegen 241 stemmen. De regcering aanvaardt eene motie-Verlot, die de verklaringen van de regeering goed keurt met afwijzing van elke toevoeging. Deze motie wordt aangenomen met 322 tegen 155 stemmen, waarna de zitting gesloten wordt. Engeland. Londen, 1 5 M e i. Voor de politle-recht- bank in Bowstreet werden heden de ver- hooren voortgezet in de zaak van de zeven suffragettes en den scheikundige Clayton, beschuldigd van samenspanning tot vernie ling van eigendommen. Alle beklaagden wer den naar de openbare terechtzitting verwe zen; zij werden op vrije voeten gesteld te gen borgtocht; het bedrag daarvan liep voor de verschillende beklaagden uiteen. De hoogste borgtocht was 3000 p. st. Oostenrijk-Hongarije# "Weenen, 14 Mei. De Keizer deed heden in een rijtuig een wandelrit door Schoenbrunn. Hij werd zeer toegejuicht. De monarch zag er goed uit. De Keizer ontving den Duitschen staats secretaris van Japan gedurende een half uur, die daarna eene bespreking van ander half uur had met graaf Berchtold. Weenen, 15 Mei. Minister Bcrchtoid bracht heden een bezoek aan den Duitschen staatssecretaris von Jagow. Weenen, 14 Mei. De bladen berichten dat de ministerraad heeft besloten de reser visten gaandeweg naar huis te zenden, naarmate de diplomatieke toestand van de Balkanlanden helderder wordt. Een communiqué houdt in, dat in den ministerraad de minister van buitenlandsche zaken een overzicht gaf van den toestand. In de discussiön, die daarop volgden over den terugslag daarvan op de genomen militaire maatregelen, bleek, dat er volkomen over eenstemming van inzicht bestond. Weenen, 15 Mei. De bladen berichten, dat de ministerraad zich heden heeft bezig gehouden met de kwestie van het naar huis zenden der reservisten. Zij voegen er echter aan toe, dat volgens inlichtingen uit de beste bron volstrekt geen besluit is genomen, om dat de internationale toestand nog geenszins helderder is geworden. Ofschoon de Sku- tarikwestie geregeld is, blijven nog zeer be langrijke kwestiën hangende, zooals de be paling van de zuidelijke grens van Albanië, het statuut van den nieuwen Balkanstaat en de betrekkingen van de Balkanstalen onder elkaar. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hehhen juist de hooge waarde van eene goede militaire voorbereiding aangetoond ora aan den verwarden toestand hel hoofd te bieden, en daar de monarchie er den groot sten prijs op stelt, dat de toestand zoo spoe dig mogelijk tot klaarheid zal komen, kan zij, volgens het advies van alle bevoegde perso nen, niet plotseling de vroeger genomen mili taire maatregelen laten varen. De monarchie moet integendeel steeds gereed blijven om in voorkomende gevallen voor hare belangen met alle kracht, die noodig is, op te komen. Dat belet natuurlijk niet de strengheid van deze toebereidselen te verzachten voor zoover dat mogelijk is, zonder nadeel toe te bren gen aan de belangen van het land. Weenen, 15 Mei. In de Kamer vroegen verscheidene interpellanten om de reservisten met verlof te zenden. Turkije. Konstantinopel, 14 Mei. De Porte heeft eene mededeelin<g van de ambassa deurs in bewerking, waarin kennis gegeven wordt van de hervormingen, tot welke toe passing in 1895 door Turkije besloten werd, inzonderheid van den nieuwen staat op het bestuur van de vilajets, die reeds in werking is gebracht. Konstantinopel, 14 Mei. De regee ring spreekt uitdrukkelijk tegen, dat een Engelsch—Turksch accoord gesloten is. Griekenland. Athene, 15 Mei. Dragoemis is benoemd tot gouverneur-generaal van Kreta. De Grieksche vlag is gisteren officieel ge- heschen op het eiland in de baai van Suda en in Kanea op de punten, waar tot dusver de Turksche vlag waaide. Er is een zuil op gericht tot herinnering aan den datum van het verdwijnen van de Tnrksche vlas. Marokko. Rabat, 14 Mei. Uit Marakesch wordt bericht: De versterkingen, die den 26en April zijn vertrokken in de richting van Tarou- dant, hebben in de streek van Tidili tal rijke contingenten ontmoet, die El Hiba aan hingen. Den 7en heeft een bloedig gevecht plaats gehad, waarin de rebellen geslagen werden. Zij hadden 150 dooden, de loyalisti sche troepen hadden er 45. Alle stammen van de streek hebben zich onderworpen. Allerlei. Londen, 15 Mei. De Union Castle maat schappij bericht, dat zij thans in het bezit is van berichten van al hare stoomschepen, die tusschen Afrika en Europa onderweg zijn. Geen enkel aan de maatschappij behoo- rend stoomschip heeft dus schipbreuk gele den. Kaapstad, 15 Mei. Er is door middel van de draadlooze telegrafie gemeenschap vorkregen met de Kenilworth, het stoom schip van de Union Castle, waarvan men een oogenblik heeft gevreesd, dat het het schip was, dat als wrak gezien is bij Kaap Gatha Blanco. Hot is nu zeker, dat men te doen heeft gehad met een oud. wrak vaD een Franschen kruiser. De „Lokal-Anzeiger" verneemt nit New- York, dat in de olie-raffinaderij van Yersey- City een ontploffing plaats vond, waarbij drie arbeiders levend verbrandden. Hun lichamen werden in de lucht geslingerd en vielen neer te midden van een troep arbeiders uit een nabijgelegen fabriek, die juist aan het schaf ten waren. Verschillende hunner werden ern stig gewond. Bethune, 15 Mei. Auguste Lhommer die door het hof van assises van Pas de Calais ter dood was veroordeeld, is heden morgen terecht gesteld. Paimpol, 14 Mei. De schoener Tour- menie met de kapitein en 26 man equipage aan boord wordt als verloren beschouwd. Zondag heeft op de spoorlijn Lyon— Saint-Etienne een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De vrouw van den baanwachter Do- port ging, met het oog op de nadering van een trein, om half vijl' 's middags de boomen van den overweg sluiten en had haar drie jarig kind op den drempel van haar huisje geplaatst. Toen zij terugkeerde bemerkte zij haar kind tusschen de rails, pogingen aan wendend om naar haar toe te komen. Op het zelfde oogenblik naderde de trein met groote snelheid. Waanzinnig van schrik snelde dc moeder naar de kleine toe, nam het op en wiern het over de rails; de vrouw zelf werd echter door de locomotief overreden. Later vond men haar afschuwelijk verminkt lijk. De Staatscourant van Vrijdag 10 Mei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen de inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zwolle 2e afdeeling, J. H. A. Bouman, en als zoodanig benoemd jhr. A. von Bülow, inspecteur dier zelfde middelen te Delfzijl; tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Goes C. Th. Ruben te Kampen. benoemd tot assistent aan het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht A. Mnssink, assistent voor de schei kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden; benoemd buiten bezwaar der schatkist tot gedelegeerde der Nederlandsche regeering op het in Juni 1913 te Gent te houden 2c In ternationale congres voor huishoudonder- wijs mej. S. G. F. Meijboom te Amsterdam, directrice der Nieuwe Huishoudschool al daar, T. H. Mansholt te Groningen, direc trice der landbouwhuishoudschool aldaar, en W. C. van Haeften te Utrecht, algemeen secretaris-penningmeester van den Volks bond tegen drankmisbruik; tot plaatsver vangend gedelegeerde mej. M. Wittop Ko ning, te Bussum, leerares aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam; benoemd tot assistent aan de Rijksscrum- inriohting te Rotterdam dr. K. Buchli te Gouda, met gelijktijdig eervol ontslag als tij delijk assistent van den districts-veearts te 'sGravenhage en als rijkskeurmeester in bi zonderen dienst; benoemd tot tijdelijk militair apotheker 2e klasse in Ned.-Indië Th. Möller; benoemd bij de marine-stoomvaartdienst tot officier-machinist le klasse die der 2e klasse J. T. Campagne; op verzoek eervol ontslagen als luitenant ter zee 2e klasse bij de Koninklijke Marine- Reserve J. N. Egmond; benoemd tot Krt en voorzitter der commissie, bad welke *n 1913 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hooger-onderwijsvret, dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gymnasia tot leden der commissie: dr P W. Merkes, leeraar aan het Gereformeerd gymnasium te Amsterdam t J. Cuypers, leeraar aan bet r.-kath. gymnasium te Rol due A. L. van Beeck, leeraar aan het openbaar gym nasium te Leiden dr. J. Niemeijer, rector van het openbaar gymna sium fcc Zwolle dr. J. Métier, leeraar aan het openbaar gymnasium tc Amsterdam t dr. J. S. G. Gleuns, leeraar aan het openhaar gym nasium to Leiden x dr. P. V. Sormani, reotor van het openbaar gym nasium te Nijmegen J. Martin Muller, leeraar aan het Gereformeerd gymnasium te Amsterdam dr. E. Bessem, rector van het Ghriste.ijk gymna sium te Utrecht; dr. IJ. H. Rogge, rector van het openbaar gymna sium te Hengelo CO.) dr. H. "W. C. E. Buckmann, leeraar aan het. open baar gymnasium te Amst erdam M. A. van Everdingen, rector van het R.-Kath. gymnasium te Amsterdam, ei» G. F. G. de Bruyn, leeraar aan het openbaar gym nasium te Amersfoort-j vergunning verleend tot het geven van lager on derwijs. mits hy overigens aan de daartoe bij de we', gevorderde vereischten voldoet, aan C. M. G. L. Meu* wissen, geboren te Gorssum (België) benoemd, met ingang van 15 Mei 1913. bij het reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer tot reserve-kapitein, in het 9de landweer district, de gepensionneerde kapitein N. W. van Gelder, van het wapen der infanterie van het leger in Ned-Indiè j tot rescrve-tweedo-hiitenant, in het 4de landweer- döLnct, de go pasport eerde sergeant-majooT J. Bon- gertman, laatstelijk van het 10e regt infanterie. Ha KI. de Koningin In de Hoofdstad. Uit Amsterdam meldt men d.d. gisteren: Een warm lentezonnetje aan wolkeloozen hemel "heeft heden het verblijf van H. M. in de hoofdstad en het bezoek der Koningin aan de tentoonstelling ,yDe vrouw 18131818'' uitermate begunstigd. H. M. kwam met gevolg van Het Loo met den trein, die ora bij half elf aan het Cen traalstation aankwam. In dezen trein was het salonrijtuig van H. M. gekoppeld, dat aan hef eerste perron voor de Koninklijke wacht kamer stilhield. Op het perron was voor deze wachtkamer de Breede looper met de heraldische leeuwen uitgelegd. Aan het station werd de Koningin ontvan gen door de burgemeester jhr. mr. dr. A. Röèll, den intendant van het Koninklijk Pa leis jhr. C. C. Th. Six en den stationschef den heer H. R. Krapels. Na de begroeting schreed H. M., die er bijzonder opgewekt uitzag, naar de Ko ninklijke wachtkamer. H. M. was gekleed in een wit kanten man telkostuum en droeg een stroohoed met witto veeren. Na de Koninklijke wachtkamer te hebben verlaten werd in de gereedstaande auto's plaats genomen. H. M. had inmiddels een blauw rijden overmantel omgeslagen en droog bovendien in den auto, waarvan de kap opge slagen was, een witte stola, om zich te be schutten tegen het frissche windje, dat de warmte eenigszins temperde. Op het stationsplein groetten de talrijke toeschouwers eerbiedig de Koningin. Vooruit reed de auto met den burgemees ter. terwijl bovendien ln den Koninklijken anfo-stoet een taxi-auto met eenige recher cheurs medereed. Reeds om tien uur stond een talrijk pu bliek langs het Damrak en op den Dam op gesteld, om do aankomst der Koningin af te wachten. Van een aantal huizen wapperde de nationale driekleur. Ruim half elf reden de auto's, waarin H. M. en gevolg gezeten waren, langs het Damrak van het station komend den Dam op, waar voor het Paleis de wacht. In het geweer ge komen. de Koningin de militaire eerbewijzen deed, terwijl H. M. het Palels binnentrad. Na ongeveer een half uur in het Paleis te hebben vertoefd, begaf H. M. zich circa kwart over elven met Haar gevolg naar de ten toonstelling „De Vrouw 1813—1913". Op het Damplein Juichten velen onze Landsvrouwe toe, die telkens met minzaam hoofdgeBaar de groeten beantwoordde. Ongeveer half twaalf kwam H. M. aan het tentoonstellingsterrein aan, waar de vier auto's voor den hoofdingang stilhielden. Bij H. M.'s gevolg voegden zich hier nog mevr- Baronesse Versehuer en mej. Johanna Naber, die H. M. op de tentoonstelling voorlichtten. Aan den hoofdingang werd mej. dr. Mia Boissevain, presidente der tentoonstelling, aan de Koningin voorgesteld. Mej. dr. Bois sevain geleidde H. M. vervolgens naar de hoofdhall, waar de leden van het dagelijksch bestuur en jonkvr. Roell, presidente van het feestcomité, aanwezig waren en allen door mej. dr. Boissevain aan H. M. werden voor gesteld. Daarop bezocht de Koningin ver schillende. afdeclingen der hoofd-liall. waar H. M. geruimen tijd verbleef in de afdeeling „Koloniën". Aldaar werd H. M. een fraai bouquet met oranjelinten aangeboden. Deze waren ver vaardigd door meisjes uit Curasao en uit dankbaarheid voor hetgeen H. M. gedaan had Hjdens den droogtenood in "West-Indifi aan H. M. aangeboden. Na het morgenbezoek aan de tentoonstel ling, dat omstreeks half een ten einde was, be gaf de Koningin zich weder naar het Paleis terug, waar in de Mozeszaal het dejeuner werd gebruikt. Aan dit dejeuner zaten mede aan mevr. baronesse Versehuer en mej. Johanna Na ber. In den middag bracht H. M. weder een be zoek aan de tentoonstelling. Om 3.35 zou H. M. Amsterdam weder ver laten en naar Het Loo terugkeeren. Hare Majesteit de Koningin heeft baro nesse douairière Q. M. van Versehuer, gebo ren baronesse van Balveren te Arnhem en mejuffrouw J. W. A. Naber te Amsterdam, benoemd tot eeredame in de Huisorde van Oranje. De Kamerverkiezingen. Het uit het Hbld. overgenomen bericht betreffende het aanwijzen van den heer J. H. Lasonder door het algemeen vrijzinnig verkic- zings-comité te 's Gravenhage, als candidaat der vrijzinnigen in de vacature Verhey, is, nrar de Nieuwe Ct. meldt geheel onjuist De bemoeiing van het algemeen comité met de eandidaatstellingen in de districten heeft zich thans bepaald tot het geven van advie zen (van aanwijzen is nimmer sprake ge weest) en dan nog alleen betreffende de vrij zinnige schakeering, welke voor de vervulling van de vacature in zeker district boven de andere in aanmerking kwam, niet betreffen de de in aanmerking komende personen. De Centrale Anti-Rev. Idesvereeniging in het district Hontenisse heeft besloten de can- didatuur van het aftredend lid den heer P. F. Fruylier, krachtig te steunen. Wegens het rlijden van den heer J. B. Verhey heeft de minister van Binnenland- sche Zaken ccn verkiezing uitgeschreven voor een lid van de Tweede Kamer in het district Rotterdam III. Daar de heer rhey bij de periodieke ver kiezing toch (getreden zou zijn, heeft de mi- nitser de verkiezing voor deze tusschentijd- sche vacature bepac.u op dezelfde dagen als voor de algeme :ne verkiezingen bepaald zijn, n.l. candidaatstelling 3 Juni, stemming 17 Juni en herstemming zoo noodig 25 Juni. De Ned. meldt, d. het districtsbestuur van de Chr.-Hist. Unie in Meppel voorloopig heeft geeandideerd den heer mr. F. Fokkens, oud-resident van Madoera, te 'sGravenhage, die deze candid ituur heeft aangenomen. In de te Bols ward gehouden district» vergadering der Chr.-IIist Partij is voor hot district Harlingm met algemeene stemmen d4 heer mr. J. Ankerman tot candidaat gesteld voor de a.8. Kamerverkiezing. Men bericht r-n de N. R. Ct, dat de aft deeling Rotterdam van de Christelljk-Socialfl Partij candidaat zal stellen: in Rotterdam H dr. E. A. Keuche.nius en in Rotterdam IV mr, dr. A. R. v. d. Laar. De Chr.-lnst. kiesvereeniging Groen van Prinsterer te Leeuwarden heeft besloten, niet met een eigen candidaat uit te komen. De R.-K. kiesvereeniging ral na een daat stellen. De DJeloetong-concessiën. Dl een politieke rede, waarmede de heer mr. H. P. Marchant, lid der Tweede Kamer voor Deventer, Woensdagavond de verkiezings campagne aanving, behandelde hij o. m. zijn houding in de Kamer jegens den heer Van Heutsz in zake de Djeloetong-concessies op Borneo. Spr. hield zich aan de door hem in de Ka mer geuite woorden, mededeelende, dat Spr. zal blijvèn yveren tegen bestaande Indische misstanden, als waaraan de gewezen gouver neur-generaal en koopman in djeloetong Van Heutsz zich schuldig maakte. Spr. deed voorlezing van gedeelten van een brief en van een briefkaart, door den heer Van Heutsz ter zake aan spr. geschreven. Wel had de heer Van Heutsz spr. geweigerd dien brief openbaar te maken, doch waar de heer Van Heutsz doorging met spr., ook door anderen, aan te vallen, zou spr. er toch mededeeling van doen. Spr. wees op de onderzoekingen van den directeur der Nederlandsche Boschproducten- Mpij. en den adjunct-controleur Lulofs. Het was Spr. bekend, dat hun conclusies bevesti gen, wat spr. heeft gesteld. Spr. laakte in t algemeen, dat hooge In dische ambtenaren na hun aftreden hun In vloed aanwenden om zaken te drijven. Dit noemde de heer Marchant een begin van bederf. En. zei spr., het was wel toevallig, dat tegelijkertijd met spr.'s optreden ln de Kamer iets dergelijks is voorgevallen in het En gels che parlement. Gedep. Staten van Friesland. Dezer dagen meldde de „L. Ct.", dat er ge tracht is een samen spreken te krijgen van af gevaardigden van de drie clubs der Staten leden in Friesland, ten einde te komen tot evenredige vertegenwoordiging van de poli tieke partijen in 't college van Gedeputeerde Staten. Naar thans aan het „Fr. Dgbld." gemeld wordt, heeft de rechtsehe Statenclub besloten, dat vóór de verkiezingen op dit voorstel niet kan worden ingegaan. De Haagsche kiezerslijst. Het aantal Haagsche kiezers voor de Tweede Ka mer bedraagt thans, na de vaststelling der kiezerslijst, 41794. Bij resolutie van den minister van ko loniën zijn J. F. Sprock ter beschikking ge steld van den Gouverneur-generaal van Ned.- Indië, ten einde te worden aangesteld tot administratief ambtenaar voor de bezittin gen buiten Java en Madoera, en H. Gh. G. Tempelaar, medicinae doctorandus en arts, ten einde te worden benoemd tot gouveme- mentsgeneesheer bij den burgerlijken ge neeskundigen dienst. Bij resolutie van den minister van ko loniën van 13 Mei 1913, afd. D no. 4, voor zooveel daarbij K. Th. Mollen ter beschik king van den Gouverneur-generaal van Ned.- Indië is gesteld om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het open baar Europeesch lager onderwijs daar te lande, op zijn verzoek, ingetrokken. M r. K. H. Brand t. Te Velp is gisteren nacht overleden mr. A. H. Brandt, oud-bur gemeester van oeterwoude en Rheden, of ficier in de Oranje Nassauorde en den Roo- den Adelaar. (TeL) A. Costermans. f Te Eist (Bet.) Is op 69-jarigen. leeftijd overleden de heer A. Costermans Hzn., een. der meest bekende paardenfokkers in ons land. Van de op richting al was hij lid der aankoop commis sie van het Rijks-Hengstendepót te Bergen- op-Zoom. In Eist bekleedde hij jarenlang verschillende function: pres.lcerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, hoofdgeërfde van het polderdistrict Over-Bctuwe, lid van den Gemeenteraad, enz. Gilles Mesdag. De Prov. Gron. Ct. meldt het overlijden te Groningen in den ouderdom van 72 jaar van den heer Gilles Mesdag. Als kassier en commissionair genoot hij het vertrouwen van zeer velen en onder zijn collega's was hij gezien. Maar ook daar buiten, in het openbare leven, heeft Mesdag zich vele vrienden verworven. Met name als lid van 't bestuur der afdeeling Groningen vau het Nut en als lid van verschillende Nutscom- missies vond Mesdag gelegenheid to werken voor de intelleetueele en stoffelijke verheffing van den Ideinen man. In Gilles Mesdag ver* liest Groningen een goed en braaf burger. Een 10 2-jarige. De wed. K. van Rouwendal, wonende op de Egelantiersgracht te Amsterdam, is overleden in den ouderdom van 102 jaar. Ned. Instituut voor landbouw kundigen. Onder voorzitterschap van den heer F. E. Posthuma vergaderde gisteren het Nederlanidsch Instituut van Landbouw kundigen in een der zalen, van het Zuidhol- landsch Koffiehuis te 'sGravenhage. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Croesen verzocht had, van het voorzitter schap ontheven te worden, wegens zijne vele werkzaamheden voor de groote landbouw tentoonstelling. Daarna kwam het jaarverslag in bespre king. Verschillende denkbeelden werden gc opperd om meer propaganda te maken voor het winnen vani nieuwe leden en voor be houd van hen die lid zijn. Vooral te Wageningen diende meer be kendheid aan het Instituut gegeven. De Voorzitter deelde verder mede, dat klacht van zijn voorganger over het nlot hooreo von het Instituut over. het iu *0°*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2