BINNENLAND^ -troepen nil 'banië, omdat z(j vernomen had dat de Tu' riie regeering in den loop van 'de laatsl dagen nieuwe troepen had ge bracht naar de Tsjataldja-liniën, is daarvan terug gekomen, nadat de mogendheden haar de verzekering padden gegeven, dat zij de noodige maatregelen zouden nemen, dat Bulgarije niet werd bedreigd. Het Giornale dltalia brengt eene droevige toeschrijving van den toestand van het door hongersnood en ziekten gedecimeerde leger van All Riza en Djavid Paclia. Het kamp van Fieri is volgens deze beschrijving het too- neel van de gruwelijkste menschelijke ellen de; ter linker en ter rechterzijde van den naar Fieri voerenden zijweg scharen zich de versch opgeworpen grafheuvels van de sol daten, die den verschrikkelijken hongerdood ftierven. De toestand van de overlevenden is na de opheffing van de blokkade verbeterd; maar nog 10,000 zieken zijn op het dunne stroole- ger uitgestrekt en aan den dood ten prooi; .want geneesmiddelen en desinfectiemidde- len ontbreken. Het zal moeilijk zijn deze armzalige overblijfselen van een eenmaal schoon leger naar de kust te brengen. Daar aan de bedoeling toe tc schrijven van eene daad van geweld tegen Valona zou zijn de Wreedste ironie. Duitschland. Keizer Nikolaas van Rusland zal, volgens de daarover gemaakte beschikkingen, mor gen, den 20en dezer, naar Berlijn vertrekken om de bruiloft van prinses Victoria Louise bij te wonen. De waarnemende minister van hel keizerlijke hof prims iKolschubey ver gezelt hem op deze reis. Voor de bewaking van den Czaar op zijne reis tn&ar Potsdam zijn van Petersburg uil groole veiligheidsmaatregelen genomen. In het laatst van dc vorige week zijin uit Peters burg *212 ambtenaren van dc Russische ge heime politie vertrokken, om zich via War schau naar Berlijn tc begeven. Zij vormden de tweede colonne van den veiligheidsdienst voor den Czaar, want eenige dagen geleden zijn 51 ambtenaren vertrokken. Van Konings bergen uit zullen de ambtenaren verdeeld worden over den door den Czaar af te leg gen weg. In Berlijn en Potsdam zal voor den Czaar van Russische zijde slechts een zeer kleine veiligheidsdienst in werking treden, omdat deze dienst in hoofdzaak door de Pruisische politie moet worden verricht. De Polilische ICorrespondenz verneemt uit Berlijn, dat de bewering ongegrond is dat lord Morlcy, de nu 75-jarige president van den ge heimen raad van den Koning van Engeland, politieke plannen uitvoert. Ofschoon hij sedert den lOen Mei in Berlijn is, heeft hij nog geen enkel bezoek van politieken aard gebracht; ook verklaart hij zelf telkens weer, dat hij als particulier een verlof in Berlijn door brengt. Inzonderheid weerlegt de officieuse mede- deeling r 1 «weit in de kwestie van den Bagdad weg de meening, dat hij eene op dracht heeft !c vervullen in deze zaak. De komst van den Duitsehen ambassadeur in Londen, vorst Lichnowsky, te Berlijn vindt hare aanleiding in hel aanstaande bezoek van Koning George, want het Is een vaststaand ge bruik, dat bij bezoeken van souvereinen ook dc bij dezen geaccrediteerde diplomatieke ver tegenwoordigers tegenwoordig moeten zijn. Ook graaf Pourtalès, de Duitsche ambassa deur tc Petersburg, zal naar Berlijn komen bij het bezoek van den Czaar. Berlijn 16 Mei. Tot heden avond elf uur kunnen i:i 204 kiesdistricten 309 afge vaardigden ls gekozen worden aangemerkt. Daarvan zijn 112 conservatieven, 34 vrij-con- servatievcn, 12 nationaal-liberalen, 18 van de vrijzinnige volkspartij, 85 van het centrum, 4 Polen, 2 Denen en 7 sociaal-democraten. Er zijn 18 herstemmingen, waarbij betrok ken zijn 8 conservatieven, 12 nationaal-libe ralen, 4 van de volkspartij, 5 sociaal-demo craten, 3 vrij-conservalieven, 1 van bet cen trum, 1 van de landbouwbond, 1 Pool, 1 Duilsch-sociaal. De conservatieven winnen 7 en verliezen 7, de \rij-conservntieven winnen 1 en verlie zen 4, de nationaal-liberalen winnen 7 en verliezen 3, het centrum wint 1 en verliest 3, de volkspartij wint 1 en verliest 4, de sociaal democraten winnen 1 (Hue, wiens verkie zing zeker is in het Berlijnsche district Schöneburg-Ncu-Köller. 17 Mei. Om 5 uur heden morgen kunnen in 250 districten 354 afgevaardigden als ge kozen beschouwd worden. Van dezen zijn 123 conservatieven, 42 vrij-conservatieven, 55 nationaal-liberalen, 25 van de vrijzinnige volkspartij, 96 van het centrum, 4 Polen, 2 Denen en 7 sociaal-democraten. Frankrijk. P a r ij s, 17 Mei. In don heden morgen in bet Elysée gehouden ministerraad heeft de minister van oorlog, inede namens zijin ambtgenoot va-n financiën hot wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van de uitgaven, die noodig zijn. om de lichting, die in Oc tober a.s. naar huis zou gaan, onder de wapenen tc houden. liet wetsontwerp zal Maandag aan de Kamer worden toegezon den. Toul, 18 Mei. Tengevolge van eene be tooging tegen de wet op den drie-jarigen diensttijd werden een aantal soldaten naar het pla «tsbureau gebracht. Een korporaal moet in de cel zijn opgesloten. De afkeuring onder de burgertjke bevolking is algemeen. Uit het ln den Senaat vastgestelde rapport over de laatste credlet-aamvrage voor Ma rokko blijkt, dat ln Marokko, waar in het laatst van Maart 1910 432 officieren en 11700 manschappen van het Fransche leger aan wezig waren, den len Februari 1913, dus nog geen drie jaren later 1542 officieren en 63,263 manschappen waren. In dit cijfer zijn niiet begrepen de sedert opgerichte Marokkaansche troepen. Het be drag van 1C0 millloen francs, dat deze troe pen zullen noodig maken, ls In de raming Van de uitgaven voor 1913 niet opgenomen. Engeland. Lo n d e I., 17 Mei. In Newmarket is go- kozen dc unionist Pendu met 5251 stemmen leoen 4400 op den liberaal Nicholls. De ver kiezing moest plaats hebben ter vervanging van liet overleden liberale lid Rose. De militante suffragettes zetten hun ver nielingsveldtocht voort. Bommen, die in een trein te Kingston-on-Thames gevonden wer den, droegen opschriften, waarvan een zei- de: „Leven en eigendom zullen niet veilig zijn totdat wij het stemrecht krijgen." Een buitenverblijf aan zee, te Sandgate, dat voor een nieuwen bewoner in gereed heid werd gebracht, is in brand gestoken; de schade, die werd aangericht, bedroeg na genoeg 1000 p. st. In de historisch belangwekkende kerk van Penn (Bickinghamshire) is het orgel door brand vernield; de kerk zelf bleef gespaard. In een ouden bijbel werd de boodschap ge vonden: „De suffragettes plegen brandstich ting om stemrecht te krijgen." Drie dames werden in hechtenis genomen, onder ver denking de daad te hebben gepleegd. In het proces tegen mrs. Drummond en eeJnige andere leiders der beweging werd verklaard, dat tusschen 27 Januari en 14 April in Londem 565 aanslagen op brieven bussen zijn gepleegd, waardoor 8445 brieven en postzakken beschadigd zijn. De Suffragette, het orgaan van de vereeni- ging, zal miet onderdrukt worden. Het zal mogen verschijnen, mits het geene artike len opneemt, die opwekken tot misdaad of tot vernieling van eigendom. Denemarken. Kopenhagen, 17 Mei. In plaats van den overleden voorzitter Beernaert, is dc Belg Lejeune tot voorzitter van de zeerechtconfe rentie gekozen. Italië. Benghazi, 18 Mei. Generaal Mambretti seint uit Derna, dat hij zich den 16en Mei na een hardnekkig gevecht heeft meester ge maakt van de versterkte hoogten Sidigarba en Raillain. Terwijl de troepen rust namen, deed de vijand een krachtigen aanval, die werd teruggeslagen. De verliezen van de Ara bieren zijn zeer belangrijk; de Italianen le den gevoelige verliezen, die echter nog niet nauwkeurig zijn vastgesteld. Spanje. Madrid, 17 Mei. De Koning van Spanje heeft bij gelegenheid van zijn verjaardag aan zes ter dood veroordeelden gratie verleend. In antwoord op de toespraak van den voor zitter van de Kamer, wenschte de Koning zich geluk met de beluigingen van sympathie, die hij uit Parijs had ontvangen. Hij zeide: Alle bewijzen van achting, die ons in het buiten land gegeven zijn, vooral die, welke de inti miteit deden uitkomen, waarin wij gelukkig leven met eene mogendheid, welker belangen zoo nauw met de onze verbonden zijn, zijn voor mij een titel van roem en eene aanspo ring. Oostenrijk-Hongarije. Budapest, 17 Mei. De Pester Lloyd be richt als aanstaande het naar huis zenden van een belangrijk deel dei- opgeroepen re servisten, die bij verschillende korpsen Ln het binnenland der monarchie zijn ingelijfd. Daarentegen zullen do reservisten, die zijn ingedeeld bij de verschillende garnizoenen in Bosnië en Herzegowina, onder de wapenen blijven. Weenen, 1 7 M e i. De Militarische Rund schau is gemachtigd de volgende mededee- ling te doen: De commandanten van het eer ste tot het veertiende legerkorps hebben een bevelschrift ontvangen, krachtens hetwelk alle reservisten van de lichtingen 1908 en 1909 naar huis moeten worden gezonden. Deze maatregel omvat ongeveer 35,000 man. Ook is bevel gegeven tot ontslag van een ge deelte van het reserve-dépót der lichtingen 1910 en 1911, hetgeen omstreeks 15,000 man omvat. Tot nader order wordt niemand naar huis gezonden van de manschappen, die on der de wapenen zijn bij de legerkorpsen in Bosnië, Herzegowinn en Dalmalie. Turkije. Konstantinopel, 17 Mei. De Tasvir Eflriar houdt staande, dat het Engelsch-Turk- sche accoord reeds is onderteekend. Naar aanleiding van de mcdedeelingen der laatste dagen over de onderhandelingen tus schen Engeland en Turkije over de kwestiën van de Perzische golf schrijft de Nordd. Allg. Zeitung, dat de Duitsche belangen, die hierdoor worden aangeroerd, in hoofdzaak bestaan uit het aandeel, dat Duitschland heeft in den Bagdad-spoorweg. De Duitsche groep, die in de Bagdadspoorweg-onderne- ming de leidende plaats inneemt, heeft, voor zoover de belangen en rechten van den Bag dad-spoorweg in aanmerking komen, in Maart 1911, bij het sluiten van de financieele verdragen over de voltooiing van den spoor weg tot Bagdad en het verlec-nen van de concessie voor de zijlijn naar Alexandrette en de haven van Alexandrette, den weg vrij maakt voor een Brilsch-Turksch overleg. Dit is geschied in de juiste opvatting, dat als Engeland en Turkije zich verstaan over de sedert tientallen van jaren in geschil zijnde kwestiën van de Perzische golf en als daar mee hand in hand gaat, dat Duitschland en Engeland zich verstaan over de met den Bagdadspoorweg samenhangende economi sche kwestiën, een zware hinderpaal voorde voltooiing van dit cultuurwerk uit den weg geruimd en de groote economische oogmer ken, die alleen van Duitsche zijde van den beginne af met deze onderneming worden nagestreefd, ten zeerste bevorderd zullen worden. De Duitsche groep heeft toen ver klaard in beginsel er mee in te stemmen, dat de aan de Bagdadspoorweg-maatschappij krachtens concessie toekomende rechten, voor zoover deze betrekking hebben op het gebied ten zuiden van Bagdad, geheel of ge deeltelijk op eene nieuw op te richten Turk- sche maatschappij met internationale deelne ming in het kapitaal zouden worden over gedragen. De voorwaarden voor deze over dracht en de regeling van alle bijzonderhe den werden uitdrukkelijk voorbehouden aan latere overleggingen tusschen de Turksche regeering en de Bagdadspoorwegmaat- schappij. Voor zoover de op grond van deze verkla ring aangeknoopte onderhandeling tusschen Engeland en Turkije belangen en rechten van de Bagdadspoorwegmaatschappi] raakt, kan zij slechts onder toestemming van deze maatschappij en, met het oog op de groote economische beteekenis van deze onderne ming, slechts onder toestemming van de Duitsche regeering ten einde worden ge bracht. Van de Engelsch-Turksche onderhande lingen wordt zoowel de Duitsche regeering als ook de betrokken maatschappij op de hoogte gehouden. De loop van de onderhan delingen tot dusver geeft recht om aan te nemen, dat het resultaat ook van Duitsche zijde als eene bevredigende oplossing kan worden aangenomen. Intusschen zal, voor dat de Duitsche belanghebbenden en de Duit sche regeering hunne toestemming kunnen geven, nog eene verdere gedachtenwisseling noodig zijn, waardoor de Duitsche belangen op eene wijze, waarop geene aanmerking is te maken, worden behartigd en voor de eventueele Duitsche concession gelijkwaar dige contra-prestatiën worden zeker gesteld. Meer kan er over den oogenblikkelijken stand van de zaak niet gezegd worden, zon der de onderhandelingen te storen, en is ook blijkbaar niet gezegd door dc bij de onder handelingen betrokken buitenlandsche in- stantiën. Konstantinopel. 16 Mei. De Arme nische patriarch heeft heden namiddag eene nieuwe zitting van de Armenische vergade ring geopend. De patriarch zeide, dat het patriarchaat in den loop van de laatste ja ren 176 nota's en memoriën betreffende den toestand van de Armeniërs aan de Por te zijn gezonden. Hij verwacht niets van de her vormingscommissie, die naar Anatolië zal worden gezonden. Konstantinopel, 17 Mei. De regee- ring neemt ernstige maatregelen tot verzeke ring van de orde in de gewesten, gelegen in oostelijk Anatolië De aandacht van de re- gecring is vooral gericht op het vilajet Van. dat voornamelijk liet middelpunt van de be weging schijnt te zijn. Marokko. Rabat, 17 Mei. De aanhangers van El Hiba zijn bij Sehiban in de streek van Mara- kesch te rugged reven door de harka van Gla- wi. Zij leden belangrijke verliezen. Britscb-ïndië. Calcutta-, 7 M e i. De politie heeft negen tien aanzienlijke Bengalis gearresteerd wien men ten laste legt dat ze hebben saamgezwo ren teneinde den koning den oorlog te ver klaren. Deze arrestaties hebben in de krin gen der inlanders geweldige opschudding te weeg gebracht. Vereenigde Staten. Washington, 16 Mei. Na eenig debat heeft de Senaat met 41 legen 36 stemmen verworpen eene republikeinsche motie van obstructieve strekking om het ontwerp van de tariefwet te verzenden met de opdracht openbare zittingen te houden, ten einde de betrokken belangen tc hooren. Daardoor zou de behandeling van het tarief ten zeerste vertraagd zijn. Allerlei. Pastoor Hugo Verriest, de 73-jarige, die in het najaar gehuldigd worden zou, ligt, naar an de Residentiebode uit Ingoighem bericht wordt, gevaarlijk ziok te bed. Nadat de kiesrechtfuries de St. Paula hadden uitgekozen tot offer van haar wraak zucht, deden zij dezer dagen een aanval op de National Galle-ry. Niets schijnt haar hei lig, geen kerken, geen bloemen, geen musea, natuur noch kunst. Een opzichter vond in het museum een bom met ontplofbare stoffen. De bedriegers te Berlijn, die het ver trouwen van de Russische gravin Skosyrof haddon welen te verwerven en haar daarna in een bioscoop van een handtasch met 125,000 mk. aan juweelen beroofden, zijn gis teren veroordeeld. Kolberg, den gewezen luütenant en zoon van een Justizrat, kreeg 2h jaar gevangenisstraf, zijn helpee Krause 2 jaar en 7 maanden, mevrouw Pfeiffer 1 jaar en 4 maanden, de juwelier Mendelsohn 1 jaar en de danseres Draak 3 maanden, de- twee laatste wegenis heling. Mevrouw Pfeiffer viel, toen zij het vonnis vernam, Ln zwijm. De verzoeken om voorloo- pige invrijheidstelling werden afgewezen. Mendelsohn had zelfs eon borgstelling van 30.000 mk. aangeboden N e w-Y o r k, 16 Mei. Het hoog gerechts hof van den staat New-York heeft het von nis vernietigd, waarbij in December jl. de gewezen stads kamerdienaar Hyde wegens omkooperij met stads gelden veroordeeld was. De zaak zal andermaal behandeld wor den. Triest, 16 Mei. Een Perzische juwe lier, die met de Coblenz van Bombay naar Triest reisde, is, terwijl het schip door de Adrlatische zee voer, het slachtoffer gewor den van een diefstal Er zijn hem twee kof fers ontstolen, bevattende 10 043 p. st. aan goud, paarlen voor eene waarde van 200000 p. st. en nog meer andere waarden. Zes verdachte personen zijn gevangen genomen. Te Stuftgart is dezer dagen onder ver denking van hoogverraad een mecanicien der Zeppelin-fabrieken te Friedrichshafen gear resteerd. Naar verluidt, zou hij het model van een Zeppelin-luchtschip nagemaakt hebben, teneinde dit aan Engeland te verkoopen. Toem prins Joachim, de jongste zoon van keizer Wilhelm, Woensdag door Straats burg reed, stortte zijn paard neer en stierf op de. plaats zelf. De prins was in staat in tijds uit den zadel te springen en kreeg zoo doende geen letsel. Sera je wo, 17 Mei. Een militair vlieg toestel is in de buurt van Caplimie veronge lukt. De kapitein Andric werd gedood, luite nant Slassig licht gewond. P a r ij s, 18 Mei. Storm en onweer blij ven hevig woeden in verschillende streken van Frankrijk, waar zij overstroomingen ver oorzaken en den oogst vernielen of in gevaar brengen. Inzonderheid werden Champagne, Tarn, Ardèche en Hérault daardoor getrof fen. Er zijn drie personen verdronken. P arij s, 18 Mei. De Temps bericht uit Rome: In den afgeloopen nacht heeft de snel trein van Foggi* naar Napels ln het station Amorisi een goederentrein aangereden. Er zijn twee duoden en 10 gewonden, waarvan 10 ernstig. Presburg. 17 Mei. Heden namiddag brak een reusachtige brand uit in het midden van de stad. 8000 personen zijn zonder onder dak- Velen zijn gewond; een kind is gedood. Tweede telegram. De brand ls be dwongen. Een brandwacht is gedood; velen zijn gewond. Drie herige aardschakkem veroorzaak t-en een paniek onder de bewoners van Fras- cati en Castello Romano nabij Rome. De eerste schok werd gevoeld Woensdagavond en de derde Donderdagmorgen te 8 uur 45. Er werd veel schade toegebracht, maar nie mand kreeg letsel. Volgens bericht uit Lincoln heeft boven de stad Seward in den staat Nebraska een wervelstorm gewoed, die veel schade heeft aangericht, en waarbij negen personen het leven verloren cm verscheiden anderen ge kwetst werden. De Staatscourant van Zondag 18 en Maan dag '19 Mei bevat o.a. de volgende Koninklij ke besluiten: op verzoek eervol ontslagen W. F. del Campo genaamd Camp als notaris te Renes- se; Ch. Roussel als consul te Suez, in wiens plaats benoemd is Ch. E. Macdonald; benoemd voor 1 jaar tot observator aan het Meteologisch Instituut H. Freson; bevorderd tot hoofdcommies der posterijen G. M. Busmann, commies der posterijen le klasse. op zijn verzoek, mot ingang van 1 Juni a. s., eer vol ontslag verleend uit zjjne betrekking van kan- i tonreohter-plaat-svevnanger in het kanton Harder wijk, 3an A. Land, onder dankbetuiging voor do als zoodanig bewezen diensten op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni a. a.. eer vol onts'ag verleend als kantonreehter-plaaUvervan- ger in het kanion Haarlem, aan mr. "W. Cnoop Koop- mans, onder dankbetuiging voor de ais zoodanig be wezen dieasten benoemd bij het reservcpersoneel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klaase, de heer A. D. de Leeuw, arts op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den reserve-eerste-uilcnant C, van Nievelt, van. het 8ste regiment infanterie de zilveren eeivmednille der orde van Oranje-Nae- sau verleend nan P. Honry, brievengaarder en ge meente-ontvanger to Pernis. H. M. de Koningin op hot Huis ten Bosch. Het bezoek dat H. M. de Koningin Vrijdag 9 Mei tijdens het korte verblijf in de residentie aan het Huis tem Bosch bracht, houdt, naar verzekerd wordt, verband met een tijdelijke inrichting dit jaar van dit buiternpalcis voor verblijf der Kon. familie van half Augustus tot half September. Tegen laatst gemeld en tijd zou dan het Pa leis op het Loo na de verbouwing gereed zijn om te worden bdtrokken. Vrijdag dineerde aan tafel van H. M. de Koningin de heer Lovink, directeur van het Departement van Landbouw in Nederlandsch- Indië. Het plan bestaat vanwege het hof een missie aan te wijzen, die belast zal zijn om op 4 Juni Z. M. den Duitsehen Keizer te Geldern nabij de Limburgsche grens te be groeten, alwaar Z. M. dien dag aanwezig zal zijn ter onthulling van een standbeeld van Wilhelm I bij gelcgertheid van het feit, dat dien dag de stad Geldern 200 jaar met Prui sen zal vereenigd zijn. Het regeeringsjubileum van Keizer W i 1 h e 1 m. De Duitsche kolonie ie 's Gravenhage bereidt zich voor, om op Zon dag 15 Juni e.k. feestelijk te herden' u heij regeeringsjubileum van den Duitsehen Keizer, o. a. met een godsdienstoefening in de Duit sche kerk en een feestmaal. Onze gezant te Brussel. Naar de Ned. verneemt, heeft onze gezant te Brussel, jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, e- vens geaccrediteerd bij het Hof van Luxem burg, om gezondheidsredenen ontheffing van zijn post gevraagd. Als zijn opvolger wordt ge noemd onze gezant te Rome, jhr. uir. H. van Weede. Oe Kamerverkiezingen. De Centrale Vrijzinnige kiesvereeniging in het district Appingedam heeft candidaat gesteld den heer T. Valette in Den Haag. In de gisteren avond te Almelo gehou den vergadering van de Centrale Christ -Hist, kiesvereeniging werd besloten de candidatuur van mr. P. J. M. Aalberse te steunen. De Ghrist.-Hist. kiesvereenigng te Om men (niet aangesloten bij de Christ.-Histori- sche Unie) stelde tot candidaat mr. Bichon van IJsselmonde, aftredend lid. Naar het ITbld. verneemt, heeft jhr. dr. G. C. S. Sandberg de heer aangeboden can didatuur voor de Tweede Kamer voor het district Haarlem aanvaard. De centrale clirist.-hist. kiesvereeniging ln het district Bodegraven heeft het aftredend lid mr. van Idsinga candidaat gesteld. Alle christ.-hist, kiesvereenigingen in dit district hadden zich reeds voor deze candidatuur ver klaard. De R.-K. kiesvereeniging te Woerden (distr. Bodegraven) heeft besloten de candidatuur- van Idsinga niet te stellen, maar zich bij het to nemen besluit van de centrale neer te leg gen De A.-R. kiesvereeniging in Amsterdam IX lieeft mr. V. II. Rutgers candidaat gesteld na herstemming met ds. G. Hofstede. In de te Cuyk gehouden vergadering der R. K. kiesvereeniging in het district Grave, is candidaat gesteld mr. dr. D. A. P. N. Kooien (aftr.) De vrijz. kiesvereeniging „Leeuwardc te Leeuwarden heeft het aftredend lid vor r dit district, den heer L. J. W. K. Thomson, opnieuw candidaat gesteld. In de vergadering van de anti-rev. kies vereeniging „Nederland en Oranje" te Leiden werd definitief candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer in het district Leiden mr. P. E. Briët (a.-r.), lid der Prov. Staten van Zuid-Holland en lid van den ge-» meenteraad te Leiden. De heer J. W. IJzerman, door de vrij* zinnige concentratie candidaat gesteld voolf de Tweede Kamer ln district Amsterdam tu, heeft te kennen gegeven geen candidatuur té willen aanvaarden. De heer L. F. Duymaer van Twist, in het district Stcenwijlk door de anti-rev. partij weer candidaat gesteld, is naar de Ned. meldt, Don derdag avond ook door de christelijk-histori- schen en de katholieken tot candidaat gepro clameerd. In het district Ommen zal een afdeellng der christelijk-sociale partij opgericht wor den, die mr. dr. van der Laar candidaat zal stellen. Behalve het aftredende lid mr. J. Loeff ea de heer W. H. Wiegen, zal ln het district Waalwijk nog candidaat worden gesteld een anti-Tariefwetman. Het hoofdbestuur der R. K. kiesvereeni ging in het district Helmond heeft, zoo meldt hel Huisgezin, met algemcene stemmen het aftredende lid, den heer Fleskens, weer can didaat gesteld. De Arnh. Crt. verneemt, dat In het Zui delijk deel der Over-Betuwe (district Eist) sterk wordt gewerkt voor een candidatuur van jhr. Six, in Den Haag. Men schrijft uit Dordrecht aan de Ned.: De Chr.-Hist. kiesvereeniging te Dordrecht heeft besloten de candidatuur van ds. Hoger- zeil uit Vlissingen alleen op deze voorwaarde over te nemen, dat van anti-rev. zijde aan het hoofdbestuur blijk wordt gegeven, dat in een ander te betwisten district een Ghrist.-Ilist. man als candidaat wordt gesteund. De „Volkswil"-partij (de partij van den katholieken dissidenten notaris van Walsum) beveelt voor het district Oostburg aan den candidaat van de Vrijzinnige Concentratie, der heer jhr. De Muralt. (Vad.) Do Centrale besturen der Antirev., Chr Hist, en Roomsch-Kath. Kiesvereenigingen te Zutphen hebben na gepleegd overleg tot can didaat gesteld den heer Snoeck Henkeman (Chr.-Hist.). Ned. De N. R. Ct. meldt, dat het vrijzinnig ver kiezingscomité te Schiedam op de ledenver gadering van Woensdag a.s. dr. J. II. Gunning Wz., te Amsterdam, als candidaat zal voor stellen. De centrale antirev. kiesvereeniging in het district Bodegraven is, naar de N. R. Ct meldt, Vrijdagavond niet tot een definitieve beslissing gekomen en zou Zaterdag opnieuw vergaderen. Op mr. Van Idsinga (chr.-hist. aftr.) waren 57 stemmen vóór en tegen uitge bracht. Men meldt aan de N. R. Ct., dat de een trale chr.-hist. kiesvereeniging in het distric» Emmen thans mr. F. Fokkens, te 's Graven hage, candidaat heeft gesteld, en dat deze de candidatuur heeft aangenomen. - Nu de districtskiesvereenigingen in het district Katwijk tegenover den door de cen trale kiesvereeniging gcstelden candidaat geen anderen hebben gesteld, is mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck (c.-h.) thans de finitief de candidaat der r.-k. centrale. Ds. VanHoogenhuyze. De heer Va Hoogenhuyze, die, zooals men weet, wegev de vernieuwing van het rechtsche accoon met eenigen aanhang de Christelijk-Histori sche Partij verlaten heeft, beveelt in Pe Beu kei a a r aan „onafhankelijken" in de Kamer te brengen, waaronder hij verstaat: in de eerste plaats leden van de nieu\ Christelijke Sociale Partij (Van de La;. Keuchenius c. s.), die. al deelt hij niet op al! punten hun program, getoond hebben zich eerlijk tegen de coalitie te durven verzetten; in de tweede plaats christclijk-historischen die uit het verband der partij zijn getreden of gezet, omdat zij tegen de coalitie zijn; in de derde plaats candidaten die gesteld en gesteund worden door den pas opgerichten Bond van proteslanlsche kiezers (van welles oprichters en voorloopig bestuur tot nu toe slechts de naam van den secretaris, den heer Veenendaal te Amsterdam, beleend is). In de districten waar dergelijke candida ten niet zijn, bevordere men schrijft ds. v. Hoogenhuyze dat cr zoodanige gesteld worden; waar dit niet gelukt en „waar ten slotte geen candidaten zijn dan die van rechts en van links, bepalc men onder biddend op zien tot God zijn slem, en kieze dengene, in wiens handen het veiligst zijn de belangen van ons land, van ons volk en van onze vader- landsche kerk" Gisteravond heeft te 's Gravenliage de Bondsvergadering van Anti-revolutionaire kiesvereenigingen plaats gehad, ter bespre king van de candidaturen voor de a.s. Sta tenverkiezing in het district 's Gravenhage. Besloten werd, in overeenstemming met de Christelijk-IIisl'orische en Roomsch-Ka- tholieke Kiesvereenigingen, drie candidaten te stellen: 1 Katholiek, 1 Ghr.-Historische en 1 A.nti-revolutionnair. Voor de anti-rcvolutionnaire candidatuur was een aanbevelingslijst ropgemaakt waar op voorkomen de heeren jhr. mr. H. W. van Aseh van Wijck en dr. C. v. d. Voort van Zijp, heiden leden der Tweede Kamer, en welke lijst uit de vergadering nog werd aan gevuld met de -namen der heeren jhr. mr. W. Th. Gevers Devnoot, lid van den gemeen teraad van 'sGravenhage en Statenlid voor Slïedreeht en H. de Wilde, wethouder van 's Gravenhage, Statenlid voor Middelharnis. Melt groote meerderheid werd hierop de heer De Wilde tot anti-revolutionnair can didaat gekozen. Voor het geval de heer De Wilde, die reeds voor Middelharnis i-n de Provinciale Staten zitting heeft en aldaar ook weder op nieuw is candidaat gesteld, voor de candi datuur voor s Gravenhage niet in aanmer king mocht willen komen, werd als secun dus aangewezen voor die candidatuur Dr» Van der Voort van Zijp voornoemd. De gcneraal-majoor F. Tonnet, adjudaaat in buitengewonen dienst vam de Konmgin» commandant der 2e divisie te Arnhem, zal den dienst met pensioen verlaten. Bij beschikking van den minister van Oorlog is de ritmeester jhr. H. F. van Kin« 6chot van het 3e regiment huzaren, benoem^ tot adjudant van het korps.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2