BINNENLAND. KOLONIËN. f~" 'tl I mm boord is heden morgen om half res naar iVUssingen vertrokken. De ree is zeer kalm. Italië. Benghazi, 19 Mei. Generaal Tassond heeft den 16en het groote dal van Sira bezet, pa eenige honderden Bedoeinen te hebben teruggeslagen, die daarbij ernstige verlie zen leden. Den 17en heeft hij de sterke stel ling van Honta ronder tegenstand beret. Generaal Namhretti heeft in het gevecht, Üïat hij den 16en op een verkenningstocht le verde, verloren 7 officieren en 71 man aan dooden, 29 officieren en 250 man aan ge wonden, meerendeels licht gewonden. Den 17en werd een nieuwe verkenning verricht, waarbij gevoelige verliezen/ aam den vijamd werden toegebracht. Spanje. Do Instructie In het strafgeding tegen den bedrijver van den aanslag tegen den Koning op 13 April is thans gesloten en de terechtzit ting zal weldra plaats hebben. Als resultaat van het onderzoek wordt bericht, dat de be klaagde Sanchez Alegre tegen Koning Alfonso twee revolverschoten heeft afgevuurd. Toen hij, door de politie overmand, op den grond lag, klonken nog twee schoten. Die kunnen door den beklaagde tegen den Koning of tegen de agenten gelost zijn of ook van zelf afge gaan zijn tengevolge van de bewegingen, die hij heeft gemaakt om zich van do agenten te bevrijden. De aanslag was lang van te voren beraamd. Ob doze reden heeft de dader de doodstraf verdiend. Als hij mocht worden be genadigd, zou hij, onafhankelijk van de in plaats van de doodstraf komende straf, ver oordeeld moeten worden tot blijvend verlies van de politieke en burgerlijke rechten. Vereenigde Staten. Sacramento, 19 Mei. De gouverneur Van California heeft de wet tegen het land bezit van vreemdelingen, waartegen Japan met zooveel nadruk heeft geprotesteerd, on derteekend. Allerlei. Rosfow, 19 MeL De exporteurs hebben besloten deel te nemen aan de conferentie, die in Juni zal worden gehouden tot herzie ning van het Duitsche graancontract. Zij heb ben een ontwerp opgesteld, volgens hetwelk de volgende veranderingen in het contract rullen worden gemaakt: 1. In het geval der sluiting van de Dardancilen zal in plaats van vernietiging eene verlenging van den leve ringstermijn met drie weken van kracht worden. 2. Zij, die met de arbitrage ontevre den zijn, mogen de kwestie van herziening op eene andere plaats, zoowel in het binnenland als in het buitenland, ter arbitrage aanhan gig maken. Er is op Spitsbergen een kind geboren, het eerste zoover men wc*. De moeder is de echtgenoote van een voorman van werkvolk, dat op Spitsbergen overwintert. Moeder en kind een zoon maken het best. Vrijdag werd het geboren en den volgenden dag stond de kennisgeving reeds te Kristiania in de krant. Naar de N. R. Ct. verneemt zal Evelyn Thaw, de echtgenoote van Horry Thaw, die bi Amerika als misdadig krankzinnige opge sloten zit wegens den moord op Stanford White van 31 dezer af te Londen in het Hip podrome in een revue optreden, tegen een honorarium van zeshonderd pond sterling in de week. Te Moskou heeft men het weerzinwek kende feit beleefd, dat een vrouw in een duel baar echtgenoot doodde. Het echtpaar Puto- kin bezat een schermzaal en de jonge vrouw gaf persoonlijk les. De zaal mocht zich ver heugen in een flink bezoek niet echter alleen om het schermen. En toen Putokin op zekeren dag bemerkte, dat een officier zich tusschcn hem en zijn vrouw indrong, belee- digde hij den eerste, wat de uitnoodiging tot een duel ten gevolge hnd. Maar even nadat hij door de secondanten van zijn tegenstan der bezocht was, had hij twee secondanten namens zijn vrouw te ontvangen, die er op stond, dat haar duel plaats vond voor dat met den officier. Het duel greep plaats en Putokin meende, dat de verzoening zou tot stand komen na de eerste druppelen bloeds. Maar de vrouw vocht steeds heftiger. Puto kin bepaalde zich tot verdedigen, maar werd op een gegeven oogenblik door een degen stoot doodelijk getroffen. In het Oostelijk stadsgedeelte van New- York „werkt" thans eenbandietenbende, die de lievelijke gewoonte heeft, om haar slacht offers uit de een of andere schuilplaats met *n karabijn neer te schieten. In den volks mond heeten de leden dier bende dan ook de -bandienten met de karabijnGedurende de laatste dagen zijn niet minder dan vijf moor den door de gevaarlijke heeren gepleegd. Hun laatste slachtoffer was een Italiaan, zekere Antonio Commorino, die van uit een onbe woonbaar huis op de gebruikelijke wijze neer geschoten werd. Een andere bloedige misdaad, die de leden ?an de bende op hun geweten hebben, is d« moord op den millionair Vincer. Niettegen staande haar ijverige bemoeiingen is het de politie tot heden niet gelukt een spoor van le bende te ontdekken. Te Frankfort a/d M. staat op het oogen blik zekere Schürer, een handelaar in loten, terecht, die in de laatste jaren verschillende loterijen voor een goed doel geleld en tel kens zelf de hoogste prijzen getrokken had. iBij de trekking gebruikte hij weesjongens, van wie hij de briefjes met de nummers en de prijzen overnam, om ze daarna voor te lezen,. De briefjes waarop de hooge prijzen «tonden, moffelde hij echter zoo lang weg, tot er een nummer, dat in zijn eigen bezit was, voor den dag kwam. SchSfer, die als beambte van de post be gonnen ls, bezit, volgens zijn boeken, thans een vermogen van 462,588 mk. Londen, 19 Mei. Bij de exercitiën van eene flottille torpedojagers in de Firth of Forth is gisteren een roeiboot van den tor pedojagers Itchenv met omstreeks 20 man Jtan boord, die op weg was naar de haven fan Granton), door eene zware zee omgesla gen. Zeven mannen verdronken; de overigen Verden gered door booten van de flottille. Zooals Reuter reeds meldde, heeft Za- terdafimlddtuz t* .Presburg, de voormalige kroningstad van Hongarije, een reusachtige brand gewoed, waaraan een geheeie stads wijk ten offer ls gevallen. Honderd groote steenen huizen, twee kerken en talrijke open bare gebouwen zijn totaal afgebrand. Het vuur, daft 's middags om half drie in ccn wo ning der Petösistrasze uitbrak, verbreidde zich tengevolge van den stormachtigen wind met groote snelheid. De bevolking verliet in paniek haar woningen en liet al haar bezit tingen achter om slechts het leven te redden. Buiten de stad had zich weldra een geheel leger van duizenden dakloozen verzameld. 's Namiddags om vijf uur stonden twaalf tramwagens in brand. De politie en brand weer van Presburg konden tegen de vlam menzee al heel weinig uitrichten. Zij ver zocht daarom de Wéèner brandweer tele grafisch om hulp en in een cxtra-trcin ver scheen deze spoedig op het terrein van den brand, die op dat oogenblik zijn hoogtepunt had bereikt. Tczelfder tijd rukte ook een de tachement militairen aan, zoodat het vuur toon van verschillende zijden tegelijk kon worden aangegrepen. Tegen zeven uur, toen de storm veel van zijn kracht verloren had, slaagde men er eindelijk In de vlammen in hun voortgang te stuiten en eenigen tijd la ter was het vuur geheel gebluscht. Vele kin deeren en een groot aantal volwassenen worden vermist, terwijl ongeveer 1600 fami- liên, d. w. z. ruim 8000 personen, dakloos zijn. Oost-ïmUë. Incident op de „Hertog Hendrik". In den laatstcn tijd is nogal eens voor gekomen, schreef het „Soer. Hbld." van 15 April, dat aan boord van Nedcrlandsche oor logsschepen in de Indische wateren een roode vlag gcheschen werd als uiting van ontevredenheid onder de matrozen en ook, sede<rt de bekende circulaire van Minister Colijn, als middel om onverwijld uit den zeedienst ontslagen te worden. (Terloops zij hier opgemerkt, dat reeds ten tijde van de zeilschepen door ontevreden elementen in de marine de nationaliteitsvlag af en toe werd neergehaald en door de „bloedvlag" vervangen). In den nacht van Zondag op Maandag heb ben twee matrozen 3e klasse aan boord van de „Hertog Hendrik", die toen in het bassin lag. een roode vlag gcheschen, waarin zij op vrij onhandige manier met witte verf een doodskop met daaronder twee gekruiste doodsbeenderen geschilderd hadden. Veel aanleg voor de edele schilderkunst hebben deze heeren daarbij niet ten toon gespreid. Het doodshoofd was een witte cirkel, waar in een paar witte plakken de oogholten moes ten voorstellen, terwijl op even primitieve wijze de neusholte was aangeduid. Noch door den uitkijk noch door den schildwacht is 't hijschen van deze lugubere vlag opgemerkt. De eerste, die het roode doek ontwaarde, 's morgens om half zes, was de officier van de wacht, die natuurlijk ter stond deze niet-officieele vlag liet neerhalen. Als beweegredenen voor hun euveldaad gaven zij opdai zij wilden varen onder de vlag van kapitein Morgan, een bekende persoonlijkheid uit detective-verhalen. Het was niet hun bedoeling om uit den dienst ontslagen te worden. (Kapitein Morgan's vlag was, als we ons niet vergissen, zwart. Dit a governo van andere matrozen met ro mantische neigingen.) Men vraagt zich af. of de daders wel hee- lemaal snik waren. Een hunner ziet inder daad een beetje onwijs uit zijn oogen. de an der schijnt echter volkomen normaal. Dat aan beiden een strenge straf is opge legd, spreekt van zelf. Het ls nog niet zeker of ze uit den dienst gezet zullen worden. Ten slotte valt nog te vermelden, dat thans bij den vlaggestok dag en nacht een schild wacht geplaatst is. De „Hertog Hendrik" heeft hedennacht het bassin verlaten en ligt op de reede. De Staatscourant van Dinsdag 20 Mei be vat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot notaris te Steenwijk L. Volkers, candldaat-notaris te Amsterdam; benoemd tot schrijver op jaarloon de vaste knecht bij het departement van koloniën C. Th. L. Daamen; op verzoek eervol ontslagen de commies der telegrafie le klasse J. E. L. Ruytenburg. Missie naar Duitschland. Hare Majesteit de Koningin heeft aan eene missie opgedragen Z. M. den Duitschen Keizer te begroet n bij Zijne komst te Geldern nabij de Nederlandsche grens öp 4 Juni a.s. Deze missie zal bestaan uit den luitenant- generaal De Meester, commandant van het veldleger, kolonel Weber, adjudant i. b. d., commandant der brigade grenadiers en ja gers; en luitenant ter zee le kl. jhr. von Mühlen, adjudant van H. M. de Koningin. De minister vsn Justitie a. 1., de heer Heemskerk, zal de stichting „Landbouwop- voeding I" te Appel (gemeente Nijkerk) op Maandag 20 Mei a.s. 's nam. half drie ope nen. De minister van Marine ad interim, de heer Colijn, zal Vrijdag 23 dezer naar Hoek van Holland gaan, tot het brengen van een bezoek aan de inrichtingen voor het loodswe zen, en de betonning en bebakening. De Minister wordt daarbij vergezeld door den inspecteur-generaal van het Loodswezen, schout-bij-nacht van Maren Bentz van den Berg, en door 's Ministers adjudant, luitenant ter zee le klasse mr. J. G Jager. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën op Donderdag 22 dezer en die van de ministers van Marine ad interim en rvan Koloniën zullen op Vrijdag 23 dezer niet plaats hebben. Onze gezant teBrnsseL Men schrijft ons uit 's Gravenhage: "Wij vernemen dat jhr. v. d. Staal van PiershJl. Hr. Ma. Gezant te Brussel, het plan heeft wegens gezondheidsredenen zijne ter be schikking-stelling aan te vragen. In afwachting daarvan zal de gezant dezen zomer tot herstel van gezondheid met lang durig "erlof van zijn standplaats vertrekken en het is zeker dat hij daarna niet meer naar zijn post terug zal keeren. Tegen den winter is jhr. v. d. Staal voor nemens zich weer voorgoed te 's Gravenhage te vestigen in zijn huis hoek Ileerengracht en Zwarteweg. In den toestand van baron Gericke, ge zant van H. M. de Londen, nog steeds wegens ziekte in België aanwezig, is merkbare beter schap gekomen. De Eerste Kamer zal In den loop der volgende week bijeenkomen ter behan deling van de Raden- en Invaliditeitswet. In middels wordt het VoorL Verslag over de Ziektewet verwacht. H. J. L o v 1 n k, De directeur van Land bouw in Ned.-Indië, de heer Lovink is, na Zaterdag j.l. tal van personen aan het Dep. van Koloniën te hebben ontvangen ter bespre king van dienstzaken, van Den Haag vertrok ken op terugkeer naar Java. D everkiezingen en de Indi sche defensie. Naar het Vad. verneemt is het rapport van de Staatscommissie voor de defensie van Indië gereed, maar ligt het in het voornemen der regeering, het verslag we gens de zeer kostbare voorstellen, die de com missie doet, niet vóór den afloop der verkie zingen openbaar te maken. Bij het rapport is een afzonderlijke nota vau een de rniet-militaire leden gevoegd, waarin tegen de kostbaarheid dezer voo-.^tel len wordt opgekomen. Een duur amendement. De Haag- sche correspondent van het Hbl. schrijft: „Op 10 Mei jl. is, bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de pensionee ring van gemeenteambtenaren, een amende- ment-Trcub aangenomen, waardoor de pen sioenen voor de weduwen en weezen van gemeenteambtenaren naar denzelfdcn maat staf zullen worden berekend als voor de we duwen en weezen van rijksambtenaren. Mi nister Kolkman had vooraf gezegd, dat hij het amendement niet onaannemelijk wilde verklaren, maar dat de Kamer veiliger zou doen wanneer zij het verwierp, daar hij niet wist, welke financieele gevolgen het zou heb ben. Wij vernemen nu, dat de aanneming van het amendement zal komen te staan op een kapitaalsuitgaaf van 20 millioen, of een jaar- lijksche uitgaaf van 700 duizend gulden. No Gal geen kleinigheid! Waarom de minister, die zich tegen alle andere amendementen zoo schrap had ge zet, zich hier zoo aarzelend toonde, is ons nog steeds niet duidelijk. Bewonderenswaard is zulk wetgeven in den blinde nu juist niet." liet Vad. heeft zich, naar aanleiding van dit bericht tot den heer Treub om inlichtin gen gewend. Deze noemde de voorstelling van het Hbld. overdreven: h?' berekende de gevolgen op ongeveer 9 millioen. welk bedrag tot vijf millioen zou worden teruggebracht, wan neer men er rekening mee hield, dat in wer kelijkheid meer dan 3$ pet. rente zal wor- den gem n nkt De Kamerverkiezingen. De Haagsche anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje n" besloot in haar Zaterdagavond gehouden ledenvergadering met algemeene stemmen den door de Chr.- Historische kiesvereeniging in dat district te stellen candidaat voor de Tweede Kamer krachtig te steunen. De heer W. J. C. van Santen te Goes heeft voor de hem aangeboden candidatuur te Sneek bedankt. De Centrale Raad van R.-K. Ki es vereen i- gingen in het district Almelo heeft mr. P. J. Aalberse candidaat gesteld. Men meldt aan het Hbld., dat te Ommen definitief candidaat gesteld zullen worden B. Berends Azn.. mr. G J. Bichon van I.Tssel- monde. mr. JE baron Mackay. mr. dr. A. R van de Laar, dr. J. Th. de Visser en G. Scliot- veld. In de te Russum gehouden vergadering der Centrale R.-K. Kiesvereeniging in het dis trict Hilversum werd mr. V. II. Rutgers, af tredend, candidaat gesteld. De Katholieke Kiesvereeniging te Delft besloot de candidatuur van mr. II. A. van de Velde te steunen. Men meldt uit Haarlem aan de N. Ct., dat het bericht van het Hbld. omtrent aan neming der candidatuur door jhr. dr. Sand- berg zeer voorbarig is. Een officieele beslis sing is ®og niet gevallen. In de gisterenavond gehouden algemeene vergadering van de a.-r. kiesver. Nederland en Oranje district 1, te *s Gravenhage, is met algm. stemmen tot candidaat voor de a.s. kamerverkiezingen geproclameerd mr. J. A. de Wilde, advocaat en procureur aldaar. De a.-r. Centrale Kiesvereen. in het dis trict Zwolle besloot om de candidatuur van het aftredend lid, den heer A. baron van Dedem. krachU' te steunen. De Centrale Hist. Kiesvereen. in het district Ommen vergaderde Maandagavond weder te Almelo tot het stellen van een can didaat voor dc Tweede Kamer. Na een be spreking van circa twee uur werd evenwel ook thans geen definitief besluit genomen. Men zal nog weer samenkomen. De Nedcrl. meldt: Mr. JE. baron Mackay heeft aan hel be stuur van de Chr. Hist. Kiesvereen. in het district Ommen uitdrukkelijk verzocht hem niet in aanmerking te brengen voor een can didatuur voor de Tweede Kamer. Ter centrale vergadering der Kath. Kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Sittard bleek Zondag de heer Gijzeis, burgemeester van Sittard, de eenige candidaat te zijn, wiens naam op de groslijst was geplaatst. Alvorens de definitieve candidatuur tegen over het zittend li<l, den heer J. Beckers, te aanvaarden, heeft de heer Gijzeis zich echter acht dagen bedenktiid voorbehouden. De Centr. Christ.-Hist, kiesvereeniging In het district Goes heeft, naar J)e Zeeuw'? meldt, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman Sr. opnieuw candidaat gesteld. Men schrijft uit Kampen aan de N. R. Ct.i Ir. dit district is een deel der vrijzinnigen niet tevreden met den door de vrijzinnige concentratie gestelden candidaat, den heer J. C. de Gast. uit Sommelsdijk. Dit deel ziet de eenige kans van succes in een candidatuur van mr. P. Tideman, uit Bloemendaal. Aan mr. Tideman is van verschillnede zijden ver zocht. zich voor een candidatuur beschikbaar te stellen, en door middel van adressen zal aan den heer De Gast worden verzocht, In het belang van den strijd tegen de coalitie zich als candidaat terug te trekken. Mr. Tide man heeft reeds op enkele plaatsen in het district zich als spreker doen hooren, metj zeer groot succes. Daar mr. Tideman zich wel op vrijzinnig maar bovendien op Christelijk- Protestantsch standpunt stelt met als hoofd punt van zijn programma „strijd tegen de coalitie en Rome", wordt een verandering in de partijgroepeering in dit district niet onmo gelijk geacht. Door de anti-rev. kiesvereeniging in het district Ede is voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer candidaat gesteld mr. A. baron van Heeckeren van Keil, burgemees ter van Ede- Het bestuur van de centrale a-nti-rev. kies vereeniging in het district Ede heeft vóór en aleer rij overging tot het stellen van een can-' didnat voor de Tweede Kamer, nog getracht om samenwerking te verkrijgen met het cen traal bestuur der Chr. Hist. Kiesvereen. in dat district, welk voorstel door dat bestuur is van de hand gewezen. (Ned.) De centrale anti-rev. kiesvereeniging in hel district Bodegraven heeft thans definitief met algemeene stemmen den candidaat der chr.-hist., het aftredend lid mr. van Idsinga, overgenomen. De heer .T. C. E. Kellermann-Slotemaker te 'silage heeft kennis gegeven, dat hij geen candidatuur in het district Tilburg zal aan vaarden. Rij de gisterenavond gehouden verkiezingen heeft de Kath. kiesvereeniging den heer Arts, aftredend lid. met 215 van de 3?6 stemmen we der candidaat gesteld. Geld voor de verklezings kas der S. D. A. P. Bij het secretariaat der S. D. A. P. is, volgens Het Volk, bericht ingekomen dat het partijbestuur der Duitsche zusterpartij 5000 Mark voor de verkiezingen der S. D. A. P. in Nederland heeft bestemd. Twee cdressen. Tn opdracht van de Dcputatenvergadering heeft het Centraal Co mité van Anti-Rev kiesvereenigingen zien met een adres gewend tot den minister van Rinnenlandsrhe Zaken, waarbij verzocht word om bij de komende herziening van de Wo ningwet maatregelen te nemen, ten einde de in art. 151 der Grondwet bedoelde schadever goeding aan eigenaren, die zich uit de be schikking over hun eigendom ontzet zien, op* vaster voet te verzekeren- Voorts heeft het Centraal Comité een adres gericht aan den minister van Landbouw, Ni] verheid en Handel, ten einde den minister in kennis te stellen met de vele en zeer ernstig? klachten, die uit tal van kringen vooral in het midden des lands gerezen zijn tegen de af making van gezond vee ter inperking van de enizoótische verschijnselen van mond- klauwzeer. Plan 1913 te Rotterdam. Nadat B. en W. aan den Raad het voorstel hadden gedaan f 60 000 uit de gemeentekas beschik baar te stellen voor de nationale feestviering, kws-m bij den Raad vrij algemeen de wensch tot ui ling dat geld niet geheel te besteden voor het feestbetoon op één enkelen dag. maar een deel daarvan te bestemmen voor een meer blijvende herinnering aan de vrijwording van ons vaderland en de herleving van ons zelf standig volksbestaan. R en W. ofschoon er op wijzende dat de betrekenis en grootte der stad belangrijke uit gaven zal vereischen. gaan toch wel met dit denkbeeld mede en stellen thans voor f 50.000 voor de feestviering te bestemmen en verder te bepalen dat voor zoover op voldoende wij ze onder de burgerij blijkt van instemming mol het denkbeeld tot het in het leven roe pen van een blijvende herinnering daartoe uit de gemeentekas een verdere bijdrage van 25 000 zal worden bestemd Verplichte winkelsluiting te Leiden. Door de commissie voor de strafverordeningen te Leiden is. in verband met het onlangs door den gemeenteraad ge nomen besluit om van gemeentewege een slui tingsuur voor winkels en magazijnen vast te stellen, een verordening ontworpen. Het ont werp komt in vele opzichten overeen met de verordeningen, die in enkele andere gemeen ten van ons land reeds werden vastgesteld of ontworpen. Het sluitingsuur wordt vastgesteld op 9 uur des avonds, met uitzondering van de Zaterda gen en den dag voor Hemelvaartsdag, op de tien achtereenvolgende werkdagen voor St. Nicolaas en op de werkdagen van af den 17en tot en met den 29cn December, op welke dagen de winkels van 5 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds voor het publiek geopend mogen zijn. Voor de Zondagen wordt geen bijzondere re geling voorgesteld. De bepalingen aangaande de verplichte slui ting zijn niet toepasselijk op apotheken en in richtingen en lokaliteiten, waarvan bij een andere verv dening een sluitingsuur is voor geschreven. Verhooging van gasprijs. De geme.enteraad van Groningen heeft den gas prijs met een A cent verhoogd en thans ge bracht op G cents. De genera al-ma joor W. F. K. Bischoff van Hecniskerck. irspecteur der infanterie, zal tegon November den dienst met pensioen veriaben, aldus bericht de N. R. Ct. - Door de benoeming van mr. Aug. Savel- berg 1e Maastricht tot lid van den Hoogen Raad der Nederlanden is er een vacature ge komen als rechter in de arrondissements rechtbank te Maastricht. Naar men uit parlementaire kringen aan De Tijd schrijft, moet voor de aanvulling dezer vacature zeer ernstig In aanmerking komen mr. Frans Janssen, advocaat-procureur te Maastricht, plaatsvervangend reuchter* lid der Tweede Kamer. Bij een eventueele benoai ming tot rechter in de arr.-rechtbank te Maas* triclit zou mr. Janssen, naar het blad van g<* zaghebbende zijde meent te kunnen mededeot len, het Kamerlidmaatschap niet langer «mhb tioneeren. Reeds nu -orden namen van personen gen noerad, die een oog slaan op den eventueel vacant komenden zeteL Voor den dienst in Nederl.-Indië zijn be stemd om te worden benoemd tot onderwlj* zer der derde klasse bij het openbaar Euro* pcesch lager onderwijs: R. de Jong te 's Gra venhage, J. Th. Vinke te Amsterdam, J. S. van Heulen te Assen; en J. Winters te Stellendam en tot tijdelijk adspirant-ingenieur bij den Waterstaat en 's Lands Burgerlijke openbaröi werken Ph. Leip te Nierstein. Nederlandsche Bond vooit Vrouwenkiesrecht. Na een feestavond Zaterdagavond gehouden, werd ZondagmoP" gen te Amsterdam de 6e algemeene vergad©» ring van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht aangevangen in de con greszaal van dc tentoonstelling „De Vrouw 1813-1913". In haar openingswoord heette de voorzit ster, mevr. M. Boissevain—Pijnappel, allen welkom en wijdde eenige woorden van hulde aan haar, die de laatste drie jaren de jaar vergaderingen leidde, hoezeer haar zwakke gezondheid een excuus zou hebben kunnen vormen: mevr. M. van EeghenBoissevain. Mevr. BoissevainPijnappel wees er voorts op, dat 1913 een gewichtig jaar is, niet alleen vanwege de herdenkingsfeesten, doch ook door de verkiezingen, die dit jaar moeten plaats hebben. Daarvan kan het afhangen, of misschien de mogelijkheid zal bestaan, of vrouwenkiesrecht in de grondwet zal worden neergelegd. De voorzitster vroeg zich af, hoe de hou ding van den bond in de toekomst zal moeten zijn, een houding, die zal afhangen van het geen men zal kunnen bereiken. Zal men het voorbeeld moeten gaan volgen van de Ver- ecniging voor Vrouwenkiesrecht? „Als wij ons met actieve politiek gaan bemocieu. dan zullen we zeker leden verliezen, weer ande ren winnen, doch hoe dan ook, het karakter van den Bond zal veranderen. Aan u te be palen hoe in de toekomst dat karakter zal zijn." Met een opwekking tot krachtig vereenl- gingsleven besloot mevr. Bossevain. Onder de ingekomen stukken was er een van twee bij drie meter, n.l. de nieuwe Bonds- vlag, aangeboden door de afdeeling Amster dam. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Tj. Sleeswijik—Van Bossc. teekende de Ct. op, dat de Bond thans 6629 leden telt. in 64 afdeellngen, en dat weer een krachtig vereenigingsleven werd gevoerd in het afge- loouen jaar. Medegedeeld werd dat er 41 afdeelingen aanwezig waren, uitbrengend 159 stemmen. De penningmeester, mr. H. J. Tasman, wee er op, dat de finor„.feel® toestand volkome onbevredigend is en versterking van de fi nanciën dringend nood?*». Als plaats waar in 1914 de algemeene ver gadering zal worden gebonden, werd Zwolle aangewezen. Hierna ging de vergadering over in comité- generaal, ter behandeling der statutenwijzi gingen. Internationalevrouwenraad Gisteravond te haif wen bood de Nationa1 Vrouwenraad van Nederland aan het air meen bestuur van d^n internationalen Vrou wenraad in Hotel dc Witte Brug te 's Gra venhage een onitvangavond aan. die zeer druk bezocht was De genoodigden werden ontvangen door de presidente van den Nat Vrouwenraad, mevr Van Riema—Hijmans. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de vertegenwoordigster van H. M. de Ko ningin-Moeder. don°ir De Beaufort geh. bsse. Van Dedem; de presidente en het dag. be stuur van de tentoonstelling „De Vrouw 1818—1913"; de erii'gepoote van den burge meester mevr. Van Knrnebeek; de echtge noote van den Fnrteis-hen gezant, lady John stone; de Fransche gezant, rle heer Pellet: het lid der Tweede Kamer, de heer v. Asch van Wijck, als vertegenwoordiger van Vrede door Recht: de heer Deen met zijn echtge noote: terwijl ictc later verschenen de pre sidente van den Tntem. Vrouwenraad, lady Aberdeen en leden van het intern, bestuur. v 'dat de thee was rondgediend, sprak de eere-presidente van den nationalen vrou wenraad, mej. RacHe. een openingswoord, waarbij zij arh'ereen"rtl'Tens dc Hollandsche, Fransche, Dmt^he, Engelsche en Italinan- sche talen bezigde. Daarna werd een programma uitgevoerd. Vier fragmenten uit ..Mcidroom", een ver beeldingsspel van C F. A. Adama van Schel- tema, muziek van mevr Anna Lambrechts Vos en dans van mei .Tacoba v. d. Pas. De voorstelling viel zeer in den smaak ea aan de jonge dames die de dansen hadden, uitgevoerd, werden bloemen aangeboden. Na afloop van de uitvoering bracht de pre sidente van den Internationalen Vrouwen raad dank aan de gastvrouwen van dezen avond, in het bijzonder aan mej. Baelde voof hare woorden. Vereeniging van Nederla nd- sche tandartsen. Bovengenoemde ver eeniging vergaderde Zaterdag en Zondag 17 en 18 Mei te Amsterdam in hotel AmericaiiL De Zaterdagavond droeg voor een groot ge deelte een huishoudelijk karakter. Na ballotage werden als nieuwe leden aan genomen de heer Bruske (Amsterdam) en mevr. Helmig-Heckenrath (Den Haag) en ge" installeer'! mej. L. van Lier (Amsterdam") en de heeren Graftedijk (Den Haag), J. H. San ders (Den Haag), Keune (Bussum), Musaph (Amsterdam) en J. F. Sanders (Arnhem). Na langdurige discussie over de quaesti0 van het requestreeren van de commissie, he iast met de bestudeering van het door den Minister ingediende wetsontwerp, houdende regeling van het tandheelkundig onderwerp en de bevoegdheid van den tandarts, welkö commissie door het bestuur In de pers is desauvoueerd geworden, wegens overschrir ding van hare bevoegdheid, nam de vergader ring ten 6lotte een motie aan, waarin de hay

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2