BINNENLAND. KOLONIËN. gal volgt op do voltrekking van het huwe» f Des avonds «lult ticli bij den gala-maaltijd he fakkeld&fls aan- Eerst doet het bruids-* paar met wasfakkels eene ronde door de zaal. San noodigt de bruid den Duitschen keizer |n de bruidegom de Duftsche keizerin uit en öeze belde paren doen eene ronde door de taal Na afloop van do feestelijkheden gc- rebiedt ln eene andere zaal van het slot do terdeellng van den kouseband van. de bruid jtoor de grootmeesteres van haar huis. j Berlijn, 21 Mei. Het Engelsche Ko- Mngspaar is om 11.30 aan het Lehrter Bahnhof aangekomen, waar het Kezeirpaar, de prinsen en prinsessen van het koninklijke huis, het hof jm de dignitarissen van den staat hen be groetten en eene groote ontvangst plaats had. Daarna had een plechtige intocht plaats door een haag van troepen, onder de levendige toejuichingen van het publiek, naar het ko- tünkllijke slot. Het weder is prachtig. De Nordd. Allg. Zeitung schrijft: H.H. M.M. fle Keizer en de Keizerin zullen in deze dagen bij de bruiloft van hunne eenige dochter van een schitterenden kring doorluchtige gasten omringd zijn. Naast de hooge ouders van de bruidegom begroeten wij met bijzondere vreugde het Engelsche Koningspaar en den Keizer van Rusland. Al geldt hunne aanwezig heid ook slechts een familiefeest, zoo vormt toch de daarmee kenbaar gemaakte hartelijk heid van de persoonlijke betrekkingen onder lie drie monarchen een waardevol „imponde- pabile" (onweegbaar moment) voor de zeker heid van den wederkeerig ongestoorden voor- Uitgang der groofe cultuurvolken van Europa. De Westminster Gazette schrijft: Men zal ons, hopen wij, voor niet al te fan tastisch houden, als wij er een gelukkig voor teeken in zien, dat het bezoek van het En gelsche Koningspaar in Berlijn samenvalt met Ue bijlegging van den ouden strijd tusschen Hohenzollern en Welfen. Wij leven niet meer ln een tijd, waarin de rivaliteiten van natiën door het huwelijk van eene prinses bijgelegd worden of de vastgelegde politiek der natiën door wederzijdsche vriendschappelijke bezoe ken van de souvereinen kan worden afgeleid. Maar het Koningspaar gaat naar Berlijn op een oogenblik van goede voorteekenen in de politieke betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland. Het is nauwelijks mogelijk, de voordeelen te overdrijven, die eene goede ver- Standhouding tusschen Duitschland en Enge land voor de wereld kan hebben, of het on heil, dat uit hunne vervreemding zou kunnen Volgen. Wij hebben in de laatste maanden ge zien, hoe groote gevaren kunnen worden af gewend door hun samenwerken en door den invloed, dien zij in staat zijn gezamenlijk uit te oefenen op de groote statengroepen. Geza menlijk kunnen zij eene brug vormen tus schen deze groepen, gescheiden kunnen zij dezo groepen in gevaarlijke vijandige krach ten veranderen. Geen van de beide staten heeft, zooals de zaken zijn, er het minste be lang bij den ander van zijne vrienden en bond- genooten af te trekken; maar beiden hebben er het grootste belang bij tusschen de tegen overgestelde gezichtspunten van de beide groepen eene verzoening te vinden. De op den dag van het vertrek van het En gelsche Koningspaar verleende gratie aan drie wegens spionage veroordeelde Engelsche officieren, is in Engeland in breede kringen «ls eene blijde verrassing opgenomen. De En gelsche pers heeft dit begroet niet alleen als pene daad van ridderlijke beleefdheid jegens Koning George en de geheele Engelsche natie, maar ook als een verschijnsel van algemeene verbetering in de Engelsch-Duitsche betrek kingen. Ook de Vossische Ztg. beschouwt het verleenen van de gratie op dit tijdstip als een teeken van beterschap in de betrekkingen tus schen Duitschland en Engeland, dat met vol doening kan worden begroet. Do Agence d'Athènes bericht, dat koning Konstantijn van Griekenland, oom van de hruid, met het oog op den onzekeren toe- Itand zich niet naar Berlijn zal begeven, om de bruiloft bij te wonen. Ook de kroonprins lal niet naar Berlijn reizen. Berlijn, 21 Mei. In de begrootings-com- fnissie van den rijksdag kwam het heden tot hevige botsingen tusschen den minister van oorlog -en de sociaal-democratische en vrij zinnige leden. De minister van oorlog ver klaarde bij de behandeling van een sociaal democratisch voorstel, dat in de wet op de legersterkte in vredestijd wilde doen opne men de afschaffing van het garde-korps en van de verdere keur-formatiën, dit voorstel voor onaannemelijk, omdat het inbreuk maak te op het commandogezag van den Keizer. De vrijzinnigen en de sociaal-democraten kwamen hiertegen op; maar de minister van oorlog handhaafde zijne meening, dat deze wet enkel de versterking van het leger be doelde. Het voorstel werd daarop verwor pen. Een nationaal-liberaal voorstel om den rijks kanselier te verzoeken, maatregelen te ne men om aan hot overwicht van den adel in het officierenkorps een einde te maken, werd aangenomen; alleen de conservatieven stem den tegen. Frankrijk. Nancy, 21 Mei. Een hier loopend ge rucht, dat uit Toul wordt bevestigd, houdt in, dat de soldaten die betrokken zijn in de inci denten van verleden Zaterdag en Zondag, ge zonden zullen worden naar bataillons in Afrika. Over den oorsprong van de soldatenbetoo- glngen ln Toul bericht Havas, dat sinds eeni- gen tijd een geest van ontstemming scheen te heerschen in verschillende korpsen te Toul in garnizoen zijnde, die zijn oorsprong vond in de behandeling van het wetsontwerp fot herstel van den driejarigen diensttijd en nieuw voedsel had gekregen door het votum van de Kamer, waarbij, het houden van de lichting van 1912 onder de wapenen werd goedgekeurd. In de door soldaten bezochte muziek-inrichtingen en kino's werd de mi nister van oorlog Etienne op een film ver toond, hetgeen kreten van „Weg met den driejarigen diensttijd 1" uitlokte. Een ijverige «nti-mBifcaristischo veldtocht werd in do re gimenten gevoerd» inzonderheid in de beide regimenten van de 77e brigade, die, naar verzekerd wordt, vele soldaten bevatten, af komstig uit Parijs en verbonden aan de re volutionaire Confédération générale du Tra vail. Deze twee regimenten hebben de meeste elementen geleverd tot de betoogingen, die zich aldus hebben toegedragen: Zaterdag vernam het plaatscommando van Toul, dat talrijke soldaten de gebruikelijke Zaterdagavond-taptoe wilden gebruiken om hunne ontevredenheid met de verlenging van hun dienstljd uit te drukken. Dientengevolge gelastte het commando, dat de taptoe met muziek achterwege moest blijven. Eenige troepen soldaten schoolden Intusschen samen in del-hoofdstraat van de vesting, de Rue de la République, en maakten eenig lawaai. De belhamels werden daarvoor gestraft. Zondagnamiddag maakten de soldaten van do gelegenheid om uit te gaan gebruik om zich ter sterkte van 400 500 man op het excercitieveld van Dommartin voor de stads poort te verzamelen. Zij wilden in optocht omstreeks half vier in de vesting binnendrin gen, zich begeven naar de Place de la Répu blique, waar op dit uur de militaire kapel een concert geeft, en daar hunne betooging houden. De chef van den staf van het ves- tTnggarnlzoen, kolonel Beuchon, wien de sa menscholing bericht werd, reed spoorslags naar Dommartin en trachtte de soldaten te overreden rustig naar hunne kazernes terug te keeren en hun plan te laten varen. Hij kon zich echter geen gehoor verschaffen en keer de daarom in de stad terug, om de noodige maatregelen te nemen, ten einde de betoogers met geweld uiteen te jagen. Een korporaal, die het bevel kreeg met zijne escouade zich naar het exercitieveld te begeven weigerde daaraan te gehoorzamen en wierp zijn ge weer weg. Hij werd dadelijk door een ande ren korporaal van ziine compagnie gevangen genomen. Toen de soldaten talrijke troepen te voet en te paard, politie-agenten en gendar mes zagen oprukken, verspreidden zij zich en zochten eene schuilplaats in de nabbzijnde wijnbergen en boerenwoningen. De bevolking gedroeg zich echter zeer vijandig tegen hen zij ondersteunde krachtig de tegen de be toogers uitgezonden strijdkrachten en lever de de vluchtende soldaten, die trachtten zich te verbergen, uit aan hunne vervolgers. Bij de talrijke botsingen, die niet waren te ver mijden, werden twee officieren in burger- kleeding door de soldaten mishandeld Des avonds werd eene gemeenschappelijke vergadering van burgerlijke en militaire auto riteiten gehouden om te beraadslagen over de maatregelen, die kunnen worden genomen om eene herhaling van het gebeurde te ver mijden. Nancy, 21 Mei. De commandant van het legerkorps, dat hier zijn hoofdkwartier heeft, heeft aan de pers een algemeene leger order medegedeeld, krachtens welke naar aanleiding van de gebeurtenissen in Toul 16 soldaten zijTi verwezen ngar den krijgsraad. 15 worden naar een tuchtkorps gezonden, 40 zijn gestraft met 30 tot 60 dagen militaire hechtenis, 13 gegradueerden zijn terugge bracht tot soldaat of tot een minderen graad. Ook in eene der Parijsche kazernes, die te Reutilly, hebben soïdatenbetoogingen tegen deD drie-jarigen diensttijd plaats gehad. De man schappen van twee bataillons van het 89e en vijf compagnieën van 't 46e infanterie-regiment hebben zich daaraan schuldig gemaakt. Se dert acht dagen hadden zij door de bakkers staking een zeer inspannenden dienst gehad, omdat zij de bakkerswinkels dag en nacht te gen eventueele aanvallen van de stakers moes ten bewaken. De muziekkapel van het 46e re giment heeft, zonder daartoe bevel te hebben ontvangen, op het binnenplein van de kazer ne eerst marsehen en dsarna revolutionaire liederen gespeeld. Verscheidene honderden soldaten trokken met de kapel aan het hoofd eenige malen het plein rond en riepen daar bij: „Weg met den drie-jarigen dienst!" De officieren die kwamen toesnellen, slaagden er in de opgewonden gemoederen te kalmeeren en hen te bewegen naar hunne kamers terug te keeren. Verder zijn nog betoogingen voorgekomen in Macon (departement Saóne et Loire) en te Parijs in de kazerne Cligna/ncourt aan den boulevard Nev. In de kazerne Pópinière, aan de Place de la République, hadden soldaten van het 28e regiment het plan opgevat om te manifestecren togen den driejarigen dienst tijd, maar toen zij zagen, dat op het plein een aantal politie-agenten geposteerd waren, bedachten zij zich en namen het wijze be- sluiit met stille trom uiteen te gaan. Engeland. Het verlies van den zetel in het lagerhuis voor Newmarket, die bij de laatste tusschen- tijdsche verkiezing aan de unionisten is ver loren gegaan, is een van de zwaarste neder lagen, die de liberale partij sedert de alge meene verkiezingen, waaruit het tegenwoor dige parlement is voortgekomen, heeft gele den. Het is niet waarschijnlijk, dat de groote politieke kwestiën. waarvoor van dit parle ment eene oplossing wordt verwacht, bij de zen uitslag van invloed zr weest. De ne derlaag schijnt hoofdzaki te wijten te zijn aan de ontstemming, die onder de boe renarbeiders heerscht over de nieuwe ver zekeringswet en over de bijdrage, die deze van hunne loonen vergt. Zweden. Stockholm, 22 Mei. De rijksdag heeft heden nacht na levendige debatten met groote meerderheid het regeeringsontwerp over de algemeene leeftijdsverzekering aangenomen met eenige door de commissie voorgestelde en door de regeering goedgekeurde wijzi gingen. Rusland. Petersburg, 22 Mei Blijkens de pgave van het statistische centrale comité tn het ministerie van binnenlandsche zaken was de stand van het najaars- en voorjaarsgewafl den 28en April zeer gunstig. In 92 gouverne menten was de stand van het najaarsgewas beter dan het gemiddelde. De stand van het voorjaarsgewas kwam in 42 gouvernementen waaruit definitieve opgaven zijn ontvangen, overeen met het gemiddelde en was ln 3d be" ter. Mexico. Mexico, 21 Mei. Het congres heeft he denavond het contract bekrachtigd van eene leenrag van 20 millioen pT st, rentende 6 pet., met een koers van uitgifte van 90 pet. en af losbaar in tien jaren. De leening wordt ge waarborgd door 38 pet. van de douane-rech ten. De leening wordt gesloten met Fransche bankiers, maar Bngelsohe belangen zullen deel hebben in de uitgifte. Het congres zal de détails van het contract nog hebben te behandelen. De goedkeuring daarvan wordt echter als zeker beschouwd. Allerlei. Te Boston is een proces begonnen, dat zeer de aandacht trekt, omdat de voor naamste beklaagde: "William M. Wood, pre sident van de American Woollen Company, is. In zijn kwaliteit heeft Wood, die vele malen millionair is, tijdens de staking in de textielnijverheid te Lawrence in Massa chusetts, welke staking van 12 Januari tot 24 Maart duurde, volgens de dagvaarding bom men en ontplofbare stoffen doen binnen smokkelen bij leiders van de vakvereeni- ging der textielarbeiders. Hij liet, toen dit gebeurd was, de po-li tie waarschuwen. Op die wijze heeft hij de aanhouding van ver scheidene leiders bewerkt. Toen de staking reeds een paar maanden afgeloopen was, hield een industrieel, Pit man, aan een feestmaal een rede, waarin hij zinspeelde op den streek, die der arbeiders- vereenigmg gespeeld was. De justitie vond daarin aanleiding een onderzoek in te stel len, doch voor zij Pitman verhooren kon, pleegde die zelfmoord. Toch lekte het gebeurde uit en dit leidde tot gevangenneming van Wood en twee zijner medeplichtigen. F. E. Atteank, een fabrikant, en D. Collier, een handelaar in honden. Bij de eerste terechtzitting heeft Wood ten sterkste het hem ten laste gelegde ontkend. Iemand die zeide Lancien te heeten. vervoegde zich in een magazijn van auto's op de groote boulevard te Parijs en infor meerde naar den prijs van een aulo. Hij vroeg er een proeftocht mee te mogen doen, 't geen werd toegestaan. Met den ingenieur Dardenne reed de man daarop in de rich ting van Pontoise weg. In de gemeente Louvres schoot hij vijf maal met een revolver op den ingenieur, die uit dc auto op den weg neerviel. -De misdadiger is vervolgens in de richting van Parijs teruggekeerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij een kamer had gehuurd op den Boulevard de Strasbourg. Men heeft daar papieren gevon den, die anntoonen dat hij een Belgisch deserteur is, Davignon genaamd. De toestand va<n den ingenieur is zorgelük. N. R. CL De Parijsche politie heeft de hand ge legd op de twee jonge mannen die er ver leden week met een auto van door zijn ge gaan, en, Dadat zij een dame haddén aan gevallen in de buurt van de Are de Triomphe, en uitstapje naar buiten hebben gemaakt met de buitgemaakte auto. Zij vertelden aan den rechter van instructie, dat het heele ge- al een grapje was, om de verveling van het alledaagsche leven in Parijs eens wat te on- erbreken. Van beide jongelui kreeg men de beste in formaties en zij zijn van respectabele familie. Zij vertelden, dat zij de dame in quaestie hee- lemaal niet hadden willen aanvallenzij hadden haar alleen slechts willen zoenen. En zu boden aan, om hun huur te betalen voor de auto voor de uren, dat zij er gebruik van' hadden gemaakt. De rechter was echter niet geneigd, de kwestie genadig te behandelen, en liet de avonturiers opsluiten, in afwachting van na dere instructie van hun zaak. Londen, 21 Mei. De bomontploffing in het observatorium te Blackford Ilill nabij Edinburg veroorzaakte een gat van één deci meter grootte in de vloer van de tweede ver dieping van het gebouw, dat weinig schade leed. Men gelooft echter dat de instrumenten aanmerkelijk geleden hebben. De aanslag wordt aan suffragettes toegeschreven. Bij riolceringswerken te Charlottenburg zijn vier arbeiders om het leven gekomen. Een der mannen had zieh in het riool hege ven, maar keerde niet terug. Drie kameraden daalden toen eveneens in het riool af, maar ook zij bleven weg. De brandweer ook te Berlijn de redder in alle gevallen van nood en gevaar werd te hulp geroepen en be gon het reddingswerk. Wel slaagde men er in de vier mannen boven te brengen, maar ze bleken allen vier reeds gestikt te zijn, door rioolgasscn. In de Imperial mijn te Bell Valley in Ohio, heeft een ontploffing zestien mijnwerkers ge dood. Londen, 22 Mei. De Daily Mail bericht uit Smyrna, dat het Fransche stoomschip Senegal, van de Messageries maritimes, op eene mijn gestooten en vernield is bij het ver laten van de haven van Smyrna. Sleepbooten gaan op weg om te trachten de bemanning te redden. Oost-Inifiië. Havenwerken te Semarang. Wegens zeer beduidende en ingrijpende technische moeilijkheden, welke de voltooï- ng de rhavenwerken te Semarang onmogelijk maken, zoo verneemt het Iibld., hebben de aannemers Ten Bokkel Huinink, Korthals Al- tes, Van Thiel de Vries, aan de Nederlandsch- Indische regeering medegedeeld, dat zij ge noodzaakt zijn deze werken stop te zetten. Zooals bekend heeft deze firma de nieu we torpedoboothaven te Soerabaja en de ver dieping der buitenhaven te Tandjong Priok het vorige jaar als geheel voltooid opgele verd. Blijkens het Kol. Verslag van 1910 was de uitvoering van werken voor de verbetering van haventoestanden te Semarang (het aan leggen van een prauwenhaven) aangenomen voor een bedrag van f 2.000.000 en zouden de werken in 2$ jaar tijds moeten worden opge leverd. Ten nanrien van de tundeering der kaai muren, de talud-foekleedingen en de vloeren werd in 1911 eenige wijziging gebracht in het met den aannemer aangegaan contract. Uit hoofde daarvan werd do aannemingssom met i 9475 verhoogd, terwijl de tijd van opleve ring met een jaar werd verlengd en dus op jaar werd gesteld. J. P. Jannette Walen, f Onze correspondent te Batavia seint ons dat de heer J. P. Jannette Walen, chef vart de firma Tiederasn en Van Kerchem aldaar, gisteren middag dood op zijn kantoor ineen gezakt is. De overledene maakte ook deel uit van den raad van commissarissen der Javasche Bank en nam ook in andere opzichten deel aan het openbare leven. Zoo was hij o.a. lid van het Centraal Co-, mité in Nederlandsch-Indië van het Roodo Kruis, lid van de commissie tot vaststelling der verpandingswaarde van onroerende goe deren in Ned.-Indië voor het tijdvak 1912 tot en met 1916 enz. De overledene was begiftigd met het rid derkruis der orde van den Ned. Leeuw pn het officierskruis der orde van Oranje Nas sau (Hbld.) Staten-Generaal. Landbouw en v eear t aen jj kundi g Hoog er Onderwfj». Met betrekking tot de af zonderlijke arlikelen van dit wetsontwerp, wordt in de M. v. T. nog o.a. opgemerkt: De strekking van artikel 4 is om, waar aan univer- öiteiten de weus-eheüjkheid mocht blijken, onderwijs te geven, dat naar de strekking als landbouw-hooger- onderwijs is op te vatten, zu]ks niet bij deze wet uit te sluiten. Het is duidelijk, zegt de minister, dat hierbjj vooral is gedacht 3an de cursussen van hoo- ger ambachtsonderwijs, welke tegenwoordig aan de Gronirgsche universiteit worden gegeven. De minis ter volgt de ontwikkeling van dit onderwijs mot veeJ belangstelling. Het ligt niet in de bedoeling alle vakken aan de landbouw-hoogeschool door hoogleeraren te bezetten, maar sommiee te doen geven door doctoren. Voorgesteld wordt voorts o.m. het lesgeld voor de twee nieuwe hoogcscholen gelijk te doen zijn aan dat van de universiteiten en de technische hoogeschool. Het is niet noodzakelijk geacht ook voor deze hoo- gescholen nog afzonderlijke fcoelatings-exarnens in te stellen de drie in de wetten op het hooger- en midd: onderwqs aangegevene zijn voldoende te achten. Ook is er een bepaling ontworpen, dat hij, die den leeftijd van 25 jaren heeft bereikt en volgens eene verklaring van den senaat voldoende algemeene ontwikkeling en geschiktheid bezit voor de door hem gekozen studie, door den minister kan worden vrij gesteld van het overleggen van diploma'» omtrent schoolkennis. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 22 Mei bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot lid van den voogdijraad te Groningen mr. dr. I. B. Cohen, benoemd hoogleeraar aldaar; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, burge meester van 'sHeer Arcndskerke, voorzitter van het comité voor de totstandkoming eener drinkwaterleiding op Zuid-Beveland; benoemd tot regeeringsvertegenwoordiger op de bijeenkomst der commissie voor con gressen van landbouwvereenigingen. welke in 1913 te Gent zal gehouden worden H. J. A. G. baron Collot dTüscury, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelhond. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van vice-consul der Nederlanden te Eger- sun-d (Noorwegen), aan den heer T. H. Puntervold. en is als zoodanig benoemd, buiben bezwaar vaD Viands schatkist, de heer G. Albrethsen. Het vice-consulaat heeft de stad Egersund tot res sort. Aan den heerA]brethseni moet in de Engelsche of Duitsche taal geschreven worden vergund om tot 1 November 1913 te Hattem te blijven wonen, aan den militiecommissaris in Over ijssel, kolo iel P. G. L. baron Quarles de Quarles vergunning verleend tot het geven Yan lager on derwijs, mits zij overigens aan de daartoe bjj de wet gevorderde vereischten voldoe, aan mohiffrouw P. C Bettonville, geboren te Canne .België) met ingang van 20 Mei J.l. zijn, bij het Departe ment van Koloniën, de klerken J. J. M. Groene- meijer, J. C. Mulder, J. Ekker en J. H. Eeuwen- be vorderd tot adjunct-commies, en aan den tijdelijk ter Administratie van Financiën in de kolonie Suri name gedetacheeiden adjunct-commies bij het De partement van Koloniën F. W. J. G. K. E. van der Putten en aan den met den titel van adjunct-com mies bij dat Departement te werk gestelden gegageer den adjudant-onderofficier van het Nederl.-Indische leger A. J. R. Stephan verleend respectievelijk de titulaire rang ^n de titel van commies. De verkiezingen en de Indi sche defensie. „Het Vaderland" meldde dezer dagen, dat 't rapport van de Staatscom missie voor de Defensie gereed is en het in het voornemen der regeering ligt. het verslag wegens de zeer kostbare voorstellen, die de commissie doet, niet vóór den afloop der ver kiezingen openbaar te maken. Bij het rapport was een afzonderlijke nota van een der niet- militairc leden gevoegd, waarin tegen de kost baarheid dezer voorstellen wordt opgekomen. Naar aanleiding van dat bericht schrijft de Haagsche correspondent van „De Standaard": „De laatste mededeeling is inderdaad juist, maar ik kan met zekerheid berichten, dat de regeering niets liever had gedaan dan het rap port nog tijdig voor de verkiezingen te publi- ceeren. Als dit niet kan, is zulks noch de schuld van de regeering, noch die van de staatscommissie als zoodanig." De datum van herstemming. Men schrijft aan het Vad. „Er is één dag in het jaar, waarop alle pre dikanten der Ned. Herv. Kerk met hunne af gevaardigde ouderlingen ter Classicale ver gadering moeien gaan, m. a. w. deze allen zijn dien dag reizende (natuurlijk méP uitzonde ring van hen, die in de hoofdplaats zelf wo nen). Art. 37 van het Alg. Reglement schrijft voor, dat deze vergadering moet gehouden worden op den laatsten Woensdag in de maand Juni. Gelijk in de bladen gemeld is, is de dag der herstemming voor de Tweede Kamer be paald op dienzelfden Woensdag, zoodat hier uit volgt, dat vele predikanten en ouderlin gen verhinderd zullen rijn aan de herstem ming deel te nemen. Wij wenschen hierop de aandacht te ves- tigen, daar hieruit blijkt, dat men óf hiewfi niet gelet heeft, óf met de Ned. Herv. Kaïff weinig rekening schijnt te houden. De Kamerverkiezingen. Men meldt uit Haarlem: Air. D, van Lennep, burgemeester van Heemstede,; heeft de hem door de coalitie-partijen aan* geboden candidatuur voor het district Haa*» lem aangenomen. Naar verluidt zal de Kamercandidaat den rechterzijde in het eerste district Rotterdanf1 rijn de heer B. J. Gerretson, Chr.-Hist., en baf het vijfde mr. J. de Jong, de anti-rev. wet* houder. De Kath. Idesvereeniging te Middelburg heeft besloten de candidatuur van het aftre-f dende lid, den heer J. H. Blum, krachtig td steunen. Nadat Jhr. dr. Ssndberg zich als candiy daat had teruggetrokken, is door de Christ* Hist. Kiesvereeniging te Haarlem gesteld jhr» mr. D. E. van Lennep, burgemeester vani Heemstede. De Kath kiesjvereeniging in Amsterdam VTI heeft besloten den heer Mlddelberg (a«.-r., aftr.) candidaat te stellen. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Ede stelde in haar vergadering van Woensdag candidaaf, den heer mr. A. ba ron van Heeckcren van Keil, burgemeester der gemeente Ede, door wien de candidatuur is aangenomen. De afdeeling Nijmegen van den Bond van Vrije Liberalen heeft besloten voor de a.s. verkiezing van een lid voor de Tweedo Kamei een candidaat te stellen. In het district Waalwijk zal, volgens dö N R. Cb, als voorstander van vrijhandel can didaat worden gesteld de heer IQngma, oud burgemeester van Almelo De anti-rev. kiesvereeniging te Gronnv gen heeft, naar de N. R. Ct. meldt, besloten, den door de christ-hist, kiesvereeniging te stellen candidnat (hoogstwaarschijnlijk Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman) over te ne men. Dc afdceling Venlo van de S. D. A. P. besloot naar het Volk meldt behoudens goedkeuring van het P. B., voor het district Venlo candidaat te stellen mr. J. A Rosen- veldt te Utrecht De vergadering van den Nationalen Bond van Protestantsche Kiezers, welke gisteren te Amsterdam gehouden is, werd door dci^ voorzitter, den heer H. C. Diferee, geopend met een rede, waarin hij allereerst een wel kom toeriep aan de leden, van heinde en verre opgekomen. Daarna wees Spr. er op hoe zeer het gees telijk en economisch milieu van geheel de Protestantsche bevolldng van Nederland be dreigd wordt door de Roomsche staatspartij en de coalilie. En toch, de vraag kon overblijven, of daar- j tegen moest gesticht worden een Nationale Bond van Protestantsche Kiezers, en of niet feitelijk elk volksdeel van welk geloof of welke .geestelijke nuance ook. in de sfeer dier werkzaamheid moest .worden betrokken. Op die vragen, zeide Spr., kan het ant woord kort zijn, en°wel dat de Nederlandsch- Hervormden en Protestanten van Nederland lang genoeg neutraal z;;n geweest, en dat zij, voortgaande op dien wg. juist hun nationaal karakter zouden verliezen. Geen staatkunde zonder belijdenis, aldus Spr., doch ook de rode-dienst niet onderge schikt gemaakt aan politiek geknutsel en ge doe is onze leuze. De vaderlandsche kerk blijve de ruggesteun van ons staatkundig leven, en daarnaast valle de nadruk op het Protestantsche karakter onzer natie. Spr. wees op de onderwijskwestie, evenals op de voorgesteldp tariefsherziening, waar door de handelsvrijheid in de hartader wordt aangetast. Spr. herhaalde ten slotte dat de Bond de Nederlandsche polikek wil leiden nit de on- Nederlandsche banen Godsdienstig en zede lijk, kerkelijk en maatschappelijk, economisch en commercieel, aldus Spr. willen wij langs de lijnen onzer echt-nntionale en protestant sche beginselen de verleuchening der natie en haren ondergang op geestelijk en stoffe lijk gebied tegengaan, en, boven de partijen uit, met alle kracht medewerken aan onze eenheid en welvaart als natie. Het hoofdbestuur van den bond bestaat uit de volgende heeren: H C. Diferee, J. W. Vee- nendaal, W. J. van TTnren Noman, allen te Amsterdamjhr D .T. H. A. Gevers Leuven, te Ede; dr. J. F. B. van Hasselt, te Rotter dam-, dr. A. G. van TToogenhuyzen, te Am sterdam; dr. N. de Jong. te Velp; E. baron Mackay, Den Haag; prof. P. J. Muller, Den Haag; ds. J. Quaest, te Utrecht; G. A. baron van Till, te HilversumB. van de Waal, te Amsterdam. In de vergadering werd o. a. besloten: a. Die candidaten te steunen, van wie op deugdelijke gronden kan worden verwacht, dat zij willen opkomen voor het Protestantisme in de Vaderlandsche Kerk; b. hij onstentenis daarvan eigen candidaten te stellen; c. een oproep te richten tot alle Protestan ten in Nederland zich welbewust te zijn van den ernst der tijden, waar zij geroepen zijn om de heilige schatten hun overgeleverd te verdedigen. O. a. werd de wenschelijkheid uitgesproken, om tot de oprichting van een eigen dagblad te geraken. De stadhuisbouw te Zwolle. De gemeenteraad van Zwolle heeft behan deld het voorstel van B. en W. om lm hoo ger beroep te gaan bij de Kroon, omdat Ged. Staten goedkeuring hebben onthouden aan het raadsbesluit van 3 Maart tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1913 in ver band met den houw van een nieuw stadhui waarvoor f 300.000 is benoodigd. Op voorstel van een der leden werd ech* ter besloten niet in hooger beroep Ie gaan, doch opnieuw het besluit te nemen tot den genoemden bouw en dit besluit wederom» voorzien van alle mogelijke inlichtingen, te* goedkeuring in te zenden. Dit voorstel werd met 19 tegen 4 stemmefl aangenomen. Medegedeeld werd n-og, dat bij de vaststek ling vain het kohier van den H. O. bleek, dat het bij de begrootmg vastgestelde P01®®? tage kon worden verlaagd van 64 0

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2