Uit den omtrek. STADSNIEUWS. imm De hiit.-kol. L. H. J Habbema, comman- iftaui van het reg. grenadiers, wordt tegen 1 November bevorderd tot kolonel-bri gad e- 1 commandant. (Avp.) Bij onderhandsche aanbesteding is door den minister van Oorlog toegewezen aan de firma de Koster en Co. te Leiden, de levering van 160.000 kilogram gebuild tarwemeel, ten behoeve van de verschillende militaire bak kerijen, tegen den prijs van 12.15 de 100 kilogram, af te leveren in de maand Juni a.s. Teylers stichting. Tot conserva tor van Teyler's/stichting is als opvolger van wijlen den heer John F. Hulk gekozen de heer H. Buisman, portretschilder, Den Haag. Gedenttcteeken Walraven. Dins dagmiddag had op het kerlcbof Zuylen te Prinsenhage bij Breda de plechtige over dracht plaats van het monument opgericht op het graf van den op 17 Dec. 1912 overle den hoofdinspecteur bij de S. S., den heer C. .Walraven. Namens de commissie uit het personeel der Inspectie Breda droeg de adjunct-inspecteur A- Rombach het monument aan mevr. de wed. Walraven over en zeide onder meer, dat allen even graag een bijdrage hadden ge schonken tot stichting van een monument voor hun algemeen geachten chef. Diep geroerd aanvaardde mevrouw Walra ven dit blijk van achting en sympathie. i— Vrede door Recht. Men meldt ons uit 's Gravenhage, d.d. 21 Mei: Heden, aan den vooravond van de alge- meene vergadering van „Vrede door Recht", werden de afgevaardigden in het feestlokaal Willemstraat door het hoofdbestuur ontvan gen en toegesproken door den voorzitter, den heer mr. M. de Pinto. Deze bedankte hun die van verre gekomen waren, om de len avond met hun tegenwoordigheid te ver eeren. Hij gewaagt van de eigenaardige be- teekenis van ddt jaar voor de vredesbewe ging en deelt verder mede, dat op de prijs vraag destijds door Vrede door Recht uit geschreven voor een toepasselijk tooneelstuk geen antwoorden inkwamen, die der bekro ning in alle opzichten waardig gekeurd wer den en tevens voldeden aan de gestelde rischen. Echter had het tooneelspel in één bedrijf „Morgen is het Kerstmis" zóó uitmun tende eigenschappen, dat alleen de omstan digheid, dat het niet groot genoeg werd gc- >ordeeld, oorzaak was van dc niet-bekro- üdng. Het stukje dat later bleek te zijn ge- lehreven door den beer D. H. Seheffer, werd evenwel met medewerking van den schrijver voor den Bond verworven en het gelukte ook het tooneelgczelschap Fritomya bereid vinden het op te voeren. De president eindigt zijn toespraak met een huldebetuiging ann dit gezelschap en hare leidster mej. Wesscls, waarna het tal rijke publiek zich gereed maakte de opvoe ring van het stuk te genieten. Internationale vrouwenraad. In de openbare vergadering aan de vredes beweging gewijd, welke heden avond 8 uur vanwege den Internationalen Vrouwenraad in de Doopsgezinde kerk te 's Gravenhage is be legd, en welke gepresideerd zal worden door mevrouw May Wright Sewall uit Amerika, stichtster van den Internationalen Vrouwen raad, zal in de plaats van barones Bertha von Suttner, die, gelijk gemeld, door ziekte verhin derd is te komen, als spreekster optreden mevrouw Marianne Hainisch uit Oostenrijk. Voorts zullen de volgende spreeksters het woord voeren. Mevrouw de Jong van Beek en Donk (Nederland), Frau Zipernowsky (Hongarije, Madame Lafontaine (België), Mrs. Courtice (Canada), Ella Anker (Noorwegen). Alle spreeksters zijn lid van het Internatio naal Comité voor Vrede en Arbitrage van den Internationalen Vrouwenraad. De vereeniging van weesva ders in Nederland heeft dezer dagen te Rotterdam haar voorjaars-vergadering ge houden. De voorzitter bracht dank aan de vele weldadigen in Nederland die bijdragen hadden geschonken voor de Carel van Wal ree-stichting te Dieren. Hij twijfelde niet, of het nog ontbrekende zou spoedig zijn aange vuld, opdat met de gewenschte verbouwing spoedig een aanvang zou kunnen worden ge maakt. In de plaats van den heer Teer, die rich wegens gezondheidsredenen genoodzaakt rag te bedanken, werd tot secretaris gekozen de heer Bijlo uit Alkmaar. Den afgetreden secretaris werd als erkenning van zijn ver diensten het eerelidmaatschap aangeboden. De heeren van Engelen uit Schiedam en Kingma uit Tiel behandelden achtereenvolgens paeda- gogische onderwerpen. Als plaats voor de Volgende bijeenkomst werd Amsterdam geko- ten. De Hollandse h-A merikane^ n ons onafhankelijkheidsfeest Onder leiding van den bekenden Amerikaan- schen historicus Wm. Elliot Griffis zal bij ge legenheid der onafhankelijkheidsfeesten naar De Hope, een Amerikaansch blad voor de Hollandsch sprekende bevolking, meldt, in dezen zomer, een gedenksteen in Den Haag aangebracht worden als bewijs van een S00-» [srige vriendschap, welke er tusschen Hol- ond en Amerika bestaan heeft. Het Indische Huls te Amster dam. Dinsdag middag is op de tentoonstel ling „De Vrouw 1813—1913* het Indische Huis geopend. Als presidente van 't comité „Het Indische Huis" riep mevr. F. J. Vattler Krs-a- De-Daendels allen bij de opening van dit huis een hartelijk woord van welkom toe. Tentoonstelling „De Vrouw 181 3—1 9 1 3* De internationale Vrouwen rad, die, gelijk men weet te 's Gravenhage Vergadert, zal op uitnoodiging van het bestuur Saterdag een bezoek brengen aan de tentoon stelling „De Vrouw 1813—1913." In motorbootjes zullen de dames, onder wie Jady Aberdeen, echtgenoote van den onder- joning van Ierland, de hier te lande welbe kende rev. Anna Shaw, en tal van ander# Vooraanstaande personen uit de internationale ^uwenbeweging, zich van het Centraal sta tion naar het terrein begeven. In de entrée- nall worden de dames door het bestuur ont vangen, waarna een bezichtiging van de ten- joonstelling plaats heeft. Daarna vereanigfi W bostunr ritfn gasten am ten dineiv De waterleiding op Zui d-B eve- and. Gisterenmiddag is de onderneming, die uit den West-Noord-Brabantschen bodem ge heel Zuid-Beveland van zuiver drinkwater voorziet, te Goes in tegenwoordigheid van vele autoriteiten officieel geopend. De regeering heeft jhr. Lewe van Nijensteio, burgemeester van 's Heer Arendskerke, en voorzitter van bet comité voor de drinkwa terleiding, benoemd tot ridder in de Oranje- Nassau-orde. Vliegen in den Haag. Tegen half 5 gisteren namiddag maakte De Waal aanstalten voor een opstijging met jhr. J H. Ram als passagier. Deze vlucht duurde ruim Si min.; na twee groote cirkels te hebben beschreven, daalde het toestel keurig -op het terrein. Daarna steeg Van Meel op met zijn twee dekker. Terwijl Van Meel een tweeden zeer grooten cirkel beschreef, ondernam De Waal, ditmaal alleen, een nieuwe vlucht. Van Meel zette koers naar de stad, terwijl De Waal de richting van het Kurhaus in sloeg. De vliegers onderhielden een gemid delde hoogte van 200 M. Na tien minuten keerde De Waal op het velcl terug. Even daarna was ook Van Meel veilig en wel geland. Zijn vlucht had 15 mi nuten geduurd. Hierna volgden nog enkele andere vluch ten. De zeer talrijke toeschouwers juichten de vliegers hartelijk toe. Hedenochtend vroeg zouden de vliegers vertrekkem. Het is echter de vraag of het on gunstige weer hen dat nde* verhinderd beeft. Legaten. Door nu wijlen dr. E. J.M. Nolet, te Schiedam overleden, is. naar men aan de Maasbode meldt, gelegateerd de som van ƒ300,000 voor den bouw van een R.-K. Ziekenhuis te Schiedam. Verder vermaakte de overledene verschil lende belangrijke bijdragen aan eenige te Schiedam gevestigde instellingen, nl. aan het R.-K. Weeshuis ƒ20,000, aan het R.-K. Pa rochiaal Armbestuur ƒ20.000, aan het St.- Liduinagesticht ƒ20 000, aan de St. Willibror- dusstichting ƒ20 000, aan de St. Vinrentius- vereeniging ƒ5000, aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente ƒ5000, aan de Diaconie der Gercf. kerk ƒ2000 en aan het Armbestuur van de Oud-Bisschoppelijke Clerezy ƒ1000. Aan het ondersteuningsfonds van de Ned Maatschappij tot bevordering der genees kunst schonk hij bovendien de som \an f2000 Eenmeikeverplaag. Te Bokhoven (N.-B.) ïïeerscht een ware meikeverplaag. Het is ontzettend hoe vol boomen en heggen zit ten. Ze vreten totaal alles kaal. Alles wordt aangewend om de dieren te verdelgen. Er is op 't vangen een premie gesteldze worden per K.G. uitbetaald. Naar men mededeelde zijn er in twee dagen tijds meer dan 200.000 K.G. gevangen en vernietigd. De sigarenmakersactie. MeD meldt ons uit Culemborg: De uitsluiting is weliswaar opgeheven, doch het werk bij de firma Dresselhuijs en Nieuwenhuijzen wordt niet hervat. Reden hiervan is, dat de firma de loonregeling der Geldersche Vallei aannemelijk acht, terwijl zij zich met die van de fabrikanten-vereeni- ging afd. Utrecht niet kon vcreenigen. Over deze kwestie zal Donderdagmorgen door de besturen der arbeidersorganisaties met de firma worden geconfereerd. Nader wordt ons gemeld uit Culemborg: De firma Dresselhuys en Nieuwenhuijzen Is op haar zienswijze teruggekomen en heeft de arbeiders-commissie voorgeslagen ten ha rent Donderdagochtend ten 9 ure met haar te confereeren. De firma zal de Utrechtsche loonregeling ook voor hare fabriek in toe passing brengen. Staking. Op de confectiefabriek der firma H. Smits en Co. te Almelo hebben 50 broek enmaaksters het werk neergelegd zon der den wettelijken opzeggingsteimijn in acht te hebben genomen. Deze staking is het ge volg eener nieuwe regeling van betaling van stukwerk, waarmede de naaisters geen genoe gen nemen. Mishandeling met doodelijken afloop. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeelde den Oostenrijkschen mijnwerker Johan Arhar, die te Kerkrade een medearbei der zoo mishandelde, dat deze aan de ge volgen daarvan overleed, conform het vonnis der Maastrichtsche rechtbank, tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Poging tot doodslag. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht G. V., kistenmaker te Katwijk, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot vier Jaar gevangenisstraf wegens poging tot dood slag, op 17 Januari 1.1. gepleegd op den boek houder Donkelaar aan de houtwarenfabriek te Noordwijk, door op dezen met geladen re volver ecnigc schoten te lossen, welke ech ter misten. Het O. M. bij het gerechtshof eischte we gens poging tot zware mishandeling veroor deeling tot eveneens vier jaar gevangenis straf, terwijl de verdediger, mr. J. H. Rolan- vdus Hagedoorn, tot vrijspraak concludeerde. De moord te Abbenbroek. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed gisteren uit spraak in de zaak van G. Spoon, landbouwer te Abbenbroek, door de rechtbank te Rotter dam veroordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf wegens moord op W. H. Westervcld, door dezen een kop koffie voor te zetten, vermengd met morphine. Evenals bij de rechtbank was ook door het Openbaar Ministerie bij het Hof levenslange gevangenisstraf geëischt. Het Hof bevestigde het vonnis deT recht bank. Kindermoord. Voor do rechtbank to Arnhem heeft terecht gestaan de onge huwde, te Ede woonachtige, thans te Arnhem gedetineerde dienstbode J. v. d. B., die ver dacht wordt, dat zij haar pasgeboren kind in een kolk heeft geworpen, ten gevolge waar van dat kind is overleden. In deze zaak, die met gesloten deuren werd behandeld, werd door het O. M. 1 Jaar gevangenisstraf ge- eischt De verdediger, mr. Van Ditzhuijzen, meende, dat bekl. terecht had moeten staan wegens verberaen van een litk, niet wegens kindermoord. Hij pleitte op grond daarvan een lichtere straf. Art. 231 bis Sr. De 5e kamer der rechtband te Amsterdam heeft gisteren de z.g. deskundige W. E. A. veroordeeld tot H jaar gevangenisstraf (geëischt was 3 jaar) wegens het in haar woning opzettelijk in behande ling opnemen van een vrouw, daarbij de ver wachting opwekkende van abortus. Een ontrouwe gevangenbe waarder. De 5e kamer der rechtbank te Amsterdam heeft veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf overeenkomstig den eisch van het O. M., den vroegeren gevangenbewaar der R. N. Schut, wegens het als bewaarder in het Huis van Bewaring ten geschenke aannemen van eet- en drinkwaren en geld, terwijl hij wist dat deze giften hem werden gedaan om hem te bewegen briefjes van zich buiten het H. van B. zich bevindende perso nen over te brengen aan de gedetineerden Willem Boere en Hendrik Dekker, alsmede in het overbrengen van briefjes van dezen aan eerstbedoelde personen. Voorts tot het overbrengen van eetwaren aan genoemde gedetineerden, welke hij van buiten het H. van B. zich bevindende personen tot dat doel had ontvangen. Met betrekking tot den ge detineerde Boere had hij voornamelijk geld en een rijwiel ten geschenke aangenomen. Auteurswet. Voor de 4e Kamer der rechtbank te Amsterdam is behandeld de zaak tegen C. F. J. R., makelaar in effeoten, be klaagd van schending der Auteurswet, terzake dat hij in de, in Januari en Februari j.l. ver schenen nummers van zijn weekblad „De Fi- nancieele Opmerker'' in nadruk heeft opgei nomen en verspreid de door de firma Mart. Nylioff te 's Gravenhage uitgegeven brochure „Ambt en Belang" door mr. H. P. MarchanU als open brief gericht tot Z.Exc. J. B. varii Heutsz, commissaris der Ned.-Ind. Boschpro ducten Mij oud-gouverncur-generaal van Ned.-Indië, enz. Wegens niet-verschijnen van bekl. werd te gen hem verstek verleend. In deze zaak werd o.m. gehoord de heer W. Nijhoff, lid van genoemde firma, door wien de klacht was ingediend. Get. verklaart, dal de uitgevers van brochures groote grie ven hebben tegen de bladen, wijl zij in plaats van zich te bepalen tot recensies, belangrijke gedeelten daarvan afdrukken. „Wij willen", zegt spr., dat de nieuwe Auteurswet wat meer populair werd. Daarom hebben wij ter waar schuwing dat niet zoo maar klakkeloos, zon der vraag en goedvinden, op die wijze wordt voortgegaan, de klacht ingediend. Immc-^J maar al te vaak is gebleken, dat de Inhoud! niet meer wordt verwerkt, maar eenvoudig nagedrukt." Voorts verklaart get. dat afgescheiden van deze zaak, in Februari jJ. door hem een schrif- vcn is gericht tot het bestuur yan den Ned, Journalistenkring en van de Vereeniging van Dagblad-directeuren Voorlezing geschiedde van het proces-ver baal van het verhoor van bekl. door den rech- ter-commissaris. Daarin heeft bekl. te kennen gegeven, dat hij met de Auteurswet ter zake niet voldoende bekend was en hij zeker niet met het afdrukken van dc brochure zou zijn voortgegaan, indien na het verschijnen van het eerste gedeelte de heer Marchant henV had gewaarschuwd. Het O. M.. mr. baron van Harlnxma thoc Slooten, vorderde tegen bekl. f 200 boete subs 60 dagen hechtenis. Donker Amsterdam. Gisteren nacht is bij de Amslerdamsche poli tie door een man aangifte gedaan, dat hem, bij gelegenheid dat hij bij een vrouw op be zoek was, een bedrag van 250 Is ontstolen. Waar zulks plaats had weet hij niet. D o o d e 1 ij k e val. Te 's Hertogen- boscb viel het 2-iarig kindje van den heer W. Bechtold aan den Zuidwal van een hooge trap der bovenverdieping. Het kind was ter stond dood. Van het paard gevallen. Dins dagmiddag is, naar de N. R. Ct. meldt, het Rotterdamsche raadslid dr. D. P. Hoyer te Zeist van een paard gevallen en bewusteloos blijven liggen. Hij is naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij voorloopig ter verpleging is opgenomen. In kokend wat,er gevallen. Te Delden is het driejarige kindje van het echt paar E. in een pot met kokend water geval len en san de bekomen brandwonden overle den. Gisterenmorgen om hs-lf acht heeft op de werkplaats van den heer G. V. W. aan de Com. Trompstraat te Rotterdam eene ont ploffing plaats gehad van een carbid-lasch- apparaat. De 14-jarige J. V. bekwam een schedelbreuk en overleed aan de gevolgen, terwijl de 33-jarige koperslager F. W. ernstig aan het voorhoofd verwond werd en de rech- teronderkaak brak. Tragisch. De landbouwer H. Kr., wo nende op de Haar te Rijssen, ging Zondag middag met zijn 3-jnrig zoontje en zijn buur man, met een paard, gespannen voor twee achter clkande- gebonden wagens, naar 't veen aan den Holterweg om een paar vrach- tea zoogenaamde scharren (bovenste gedeeJ te van 't veen) te h3len. Daar aangekomen laadde men den eenen wagen vol, dien de buurman naar huis bracht, terwijl Kr. met zijn zoontje bleef en den anderen wagen zou vol laden. Ondertusschen stak een hevig on weer op, vergezeld van wind, hevige regens en hagel. Toen 't onweer uitgewoed was en Kr. wat lang uitbleef, ging men op onderzoek uit en vond 't kind dood bij den wagen liggen, door den bliksem getroffen, zichtbaar aan een rcode plek aan een slaap en op de wang. Van den vader was evenwel geen spoor te ontdekken. De politie werd met het treurige geval in kennis gesteld en deze ging nu, met de noodige lantaarns bij zich (het was intus- schen donker geworden) aan 't zoeken, maar kon ook geen spoor ontdekken. Na eenigen tijd zagen de zoekenden, uit een op eenigen af stand gelegen woning, eenige mannen, op merkzaam geworden op 't licht der lantaarns naderen, onder wie ook de lang gezochte. De ongelukkige kon zich van hetgeen gebeurd was, niets herinneren. Toen het kind door *t hemelvuur werd getroffen, schijnt hij, ge heel verbijsterd en ontsteld, te zijn wegge lopen, «enigen tiki in 1 veld te hebben ga- legen en na weer wat bij te *JJn gekomen, naar bedoelde woning te zijn gegaan, waar de bewoners evenwel vun den geheel versuf ten man goen inlichtingen konden krijgen en hem dus niet naar huis konden terugbren gen. Ongeveer half 12 werd de ongelukkige thuisgebrscht. (Zw. Ct) Verdronken. Een negenjarig zoon tje van den groentenhandelaar V., in de Jans straat te Haarlem, is Dinsdagavond, terwijl hl) aan het stekeltjes vangen was, In het Spaarne gevallen en verdronken. Het lijkje is nog niet gevonden. School- en Kerknieijws. Leerzaal wis- on natuurkunde Leiden. Dinsdagmiddag werd, in tegenwoordig heid van do professoren en van een groot aantal stu denten van do filosofische faculteit, de nieuwe lec»- zonl Voor wis- en natuurkunde geopend. Nadat de voorzitter, prof. Kluyvcr, zijni Ingenomen- hei dmet hot tot stand komen van deze nuttige vor- eeniging had gouifc, vrees prof. Ehrenfcot er op, hoo onvolledig het aanvankelijke aantal der boeken nog w. Deels zjjn zo afkomstig uit do universiteits bibliotheek, deels rijn ze in bruikleen afgestaan of in eigen bezit van de leeszaal. Echter zullen mettertijd de natuurwetenschappelijke tijdschriften de kom moeien ••.itmaken van hot studiemateriaal j deze toch zijn de bronnen voor de moderno wetenschap. Kunst en Wetenschap. De heer Daniel de Lange, dezer dagen in het vaderland teruggekeerd van zijn langdu rige reis naar Amerika, gaat schrijft het N. v. d. D. ons spoedig weer verlaten. En don voor goed. Wat hij en zijn ochtge- noote in Californië, aan dc gezegende kust van den Grooten Oceaan, in mrs. Tingley's stichting (ccnc stichting van thcosophischen aard Red. U. D hebben waargenomen en ondervonden, heeft op beiden een zóó die pen indruk gemaakt, dat zij besloten hebben, in hel najaar daarheen terug te keeren, om er zich te vestigen. Gisteren heeft de heer De Lange officieel kennis gegeven van dit besluit en van zijn aftreden als directeur van het Conservato rium der Mij. tot bev. der Toonkunst. De heer Dc Lange heeft ook 4|);jaren ach tereen onafgebroken aan Het Nieuws van den Dag als muziekrecensent zijn medewer king verleend. Geweigerde tooneelopvoe- r i n g. Het blijspel „De big van het 16Sc", het welk door het theater Gulgnol, direcleur J- S. Mertens, in Roermond opgevoerd zou wor den, is Dinsdagavond door den burgemeester aldaar verboden. Beelnme. ROEK TER INZAGE. Zij, die daarom schrijven nan Andreas Sax- lehner, Budapest, krijgen een boek t«r inzago, waarin honderdon beoordeelingen over het na tuurlijk Hunt/adi Jóu os Bttttrtcater, als Purgeer middel, afgedrukt- staan, van professoren en artsen, waaronder circa vijftig van Nederlandsche professoren en artsen. Hunyadi Jónos is hot echte Hongaarsche Bitterwater, tegen verstopping, maag- en ingewandziekten. De jaarvergadering van de Utr. Zen- dingsvereeniging is gisteren voortgezet Aange nomen werd een voorstel van het hoofdbe stuur om een nieuwen director aan *e stel len naast degenen, die thans als zoodanig werkzaam zijn. Deze uitbreiding van het aan tal direcloren is noodig, wegens de snelle uit breiding van het werk en de daaruit voort vloeiende toename van den arbeid. Enkele be sprekingen vonden plaats over de uitgave van een zendingstijdschrift van een be- schaafd-populair karakter ter vervanging van de maanclelijlksche berichten der vier samen werkende corporaties. De heeren Jens en van de Roest deden verslag van hunne werkzaam heden in het afgeloopen jaar. De aftredende hoofdbestuursleden de heeren ds. Barger (Utrecht), ds. Blauw (Blokzijl), ds. van Dijk (Oldenmarkt), ds. Heldring (Amsterdam), en ds. Verweijs (Breukelen), werden herkozen Als nieuwe leden werden in het hpofd best uur benoemd de heeren Baron van Dedem te Dalfsen. mr. Roosmalen Nepveu te den Haag, Jhr. Quarles van Ufford te Utrecht, J. W. Gunning te Utrecht en H. J. de Jong Schou wenburg te Amsterdam. De heer van Balen, oud-zendeling, sprak over de ontwaking op Nieuw Guinea. Het aantal zendelingen is daar veel te klein. In plaats van één dienden er wel tien zendelingen te worden heengezon den. Na afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd de algemeene verga dering gesloten. Op 9, 10 en 11 October a.s. zal in Tivoli te Utrecht een Nationaal Christelijk Schoolcon- gres worden gehouden. De Standaard deelt mede, dat het congres algemeene sectie vergaderingen zal houden; de secties zullen drie in aantal ziin. De eerste zal handelen over schoolopvoeding en schoolonderwijs. De tweede over schooldifferentieering en hy giëne. En de derde over schoolwetgeving. De eerste sectie krijgt tot voorzitter prof. dr. J. Woltjer, de tweede dr. J. Th. de Visser en de derde den heer J. C. "Wirtz. De openingsrede zal prof. dr. Woltjer hou den, die tevens de inleiding zal geven over de karaktervorming. Over de richtingen in de paedagogie zal prof. dr. H. Bavinck het In leidend woord spreken. En voorts zullen als Inleiders optreden veertien „minnaars van het Christelijk Onderwijs", in hoofdzaak zelf onderwijzers, maar ook hoogleeraren. Ka merleden en predikanten. De sluitingsrede nam dr. De Visser op zic!h. In de Ned. Fabr. van Koper- en Metaal werken in de Lauwerecht, Utrecht, heeft zich! Dinsdag een vrij ernstig ongeval voorgedaan. In de kopergieterij is bij het uitlichten van een smeltkroes de bodem onder uitgevallen, waardoor 80 kilo gesmolten koper op den grond stortte. Do gloeiende vloeibare massa verspreidde zich over den vloer en vier ar beiders kregen de zengende vloeistof in bun klompen, terwijl tegen hun beenen de gloei ende spatten sprongen. Hun voeten werden deerlijk gewond, terwijl ze ook aan hun bee nen brandwonden bekwamen. Drie der ge wonde wcifetMA*; *iln tn do rijksklinieken opgenomen*, één Is er ernstig gewond. overigen lichter. Verwacht wordt, dat tij bin* nen 4 of 5 weken de klinieken kunnen verlui ten. Do vierdo werd slechts Ucht gewond. BÉ) zal binnen enkele dagen zijn arbeid weer kunnen hervatten. Soest. Neerlands onafhankelijkheid tal alhier herdacht worden met een driedaagse!) feest, op 5, 6 en 7 Augustus a.s. Behouden# toestemming va-n H. M. de KoninginiMocd*} zal o.a op den eersten dag vóór hc4 paleio Soestdljk eene uitvoering plaats hebben van de Cantate 1813 met begeleiding van harmo*» nie. De feesten worden voorbereid door dd Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer „Soest Vooruit". Het slot te Muiden. Dinsdag V dezer zal te half drie de opening plaats heb ben van de tentoonstelling In het Muidcrslot. Zij bestaat, zooals men weet, in de oude resi dentie van P. Cz. Hooft zelf, ter gelegenheid van de herdenkingsfeesten ingericht zooveel mogelijik in den geest der periode toen de Drost er verblijf hield. Te zijner tijd zullen wij daarvan een beschrijving geven. Bij de opening zal een eigenaardig spel den toeschouwer in dc illusie brengen dat het slot nis tevoren door edelen en knapen wordt be woond. Amsterdpmsche studenten zullen na melijk onder de Hding van den heer H. C. Roclvink de vertooning geven van het tweede bedrijf van het treurspel „Gemrd van Vcl- sen", door Hooft geschreven korten tijd nadat hij drost te Muiden was geworden en zich voor de geschiedenis van het slot bijzonder was gaan interessecren. Na een fragment uit het voorspel, waarin gravin Machteld haar klacht aanheft, zullen de verbonden ede len graaf Floris op het slotplein voeren als hun gevangene. Een oogenblik zullen de tin nen en vensters van het kasteel weder leven van mlddeleeuwsehe gestalten, en zal hel lot van „der keerlen god" zich afspelen op de historische plaats, zoonis Hooft* het ln het tweede bedrijf van zijn schouwspel heeft voorgesteld (II bid.) Personalia. De heer G. C Voorsluys, opgeleid door dc heeren Vecnstrn, hoofdcommies ter secre tarie alhier en R de Ric. chef ter secretarie te Baarn, bohaaWc gisteren de acte van be kwaamheid in de gemeente-administratie. De examens ter verkrijging van die acte zijn ingesteld door de Nederlandsche vereeniging voor Gemeentebelangen. Tot lid der commissie belast met het afnemen der examens Engelsch is benoemd dr. E. Kruisinga, leeraar aan de II. B. S. al hier. Goedkoope uitstapjes n'aar de Landbouwtentoonstelling. Men schrijft ons: Door dc Kon. Ned. Landbouw vereeniging onder voorzitterschap van Z. K. H. dc Prins der Nederlanden, is de gelegenheid geopend voor landbouwers en landarbeiders met hun ne vrouwen op goedkoope wijze de Groote Landbouwtentoonstelling le bezoeken die vaD 3—15 September in den Haag zal worden go- houden. De reiskosten heen en terug van uit Amers foort zullen ongeveer f 1 20 ,de entrée voor de tentoonstelling 10 cent bedragen. Op het ter rein is door het bestuur een restaurant voor gezelschappen ingericht, waar omstreeks 1' uur 's middags een eenvoudige warme maal tijd cn een half fhschj'e bier of een kop koffio voor f 0.75 verkrijgbaar zal zijn. Wij wekken dus ieder die er ernstig over denkt om van boven omschreven gelegenheid gebruik te maken zich voor voorloopige deeh neming aan te melden bij hel bestuur der af- deeling Amersfoort van het U. L. G. Circus Wilke. Het zal nu wel tot de uiterste hoeken van Amersfoort cn omgeving zijn doorgedrongen, dat vanaf morgen het circus Wilke hier een viertal dagen voorstellingen hoopt te geven. Overal prijken de veelkleurige biljetten, die met interessante circus-tafcreelen aankondi gen wat den bezoekers staat te wachten. Da* dit niet weinig zal zijn, mogen we veilig ver onderstellen. Trouwens toen voor eenige Ja ren dit circus hier voorstellingen gaf maakte het reeds een uitstekenden indruk, zoodat) thans menigeen dc gelegenheid zal aangrij pen er eens een kijkje te gaan nemen. Ten slotte ln'/m we hier nog volgen, wal| het Hilversumsche weekblad „Vooruit" over dit circus schrijft: „Na de recensies, welke wij van te voren in andere bladen hadden gelezen, waren on ze verwachtingen tamelijk hoog gespannen. Gelukkig kunnen wij constateeren, dat de cir cusdirectie haar bezoekers niet heeft teleur gesteld. Alhoewel men den geheelen Maandag nog druk bezig was met ophouwen en er zelfs des morgens bij het station een ongeluk gebeurde, waardoor veel schade aan het ma terieel werd toegebracht, ging alles 's avonds toch even kalm zijn gang, alsof men reeds weken achtereen hier ter plaatse voorstellin gen gaf. Een orkest, dat vroolijke nummers ten ge- hoore bracht, zorgde reeds dadelijk voor de stemming en opende met een marsch het weh gekozen, uitgebreide programma. De directie deelt ons nog mede, dat mor-| gen ochtend het circus alhier aankomt. Om l uur zal een aanvang worden gemaakt met bouwen en daar alles uitermate goed is gere geld cn vlug in zijn werk gaat, zal des avonds alles gereed zijn voor de openings-voorstel ling. Amersfoortsche Tram. Op de jaarvergadering van gisteren waren vertegenwoordigd 62 aandeelen, uitbrengen de 36 stemmen. Na het lezen der notulen 14 Mei 1912 en het schrijven der finantiëele commissie dat de rekening 1912 overeenstemde met de beschot* den, .werd iaarverslag, balans en winatreka»,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3