BINNENLAND. JANTdE'S BESTE VRIENDEN; ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY en ZIJN KOP VAN HOUTEN S Saloulki zal gaan, om zich met den Koning Ij Vérsfhan over de gevolgen, die uit den le- j. nwoordlgen toestand kunnen voortvloeien. H de politieke kringen wordt de toestand als ernstig beschouwd. De geheele Atheensche pers keurt streng hel gedrag van de Bulgaren in dc laatste da gen af, men hoopt niettemin, dal de toe stand, oschoon zeer gespannen, niet tot een ernstiger conflict zal leiden. Dc bladen voe gen hieraan toe, dat de openbare meening vertrouwen moet hebben in de regeering, die evenals het hoofd van het leger niets zal ver- waarloozen om de levensbelangen van Grie kenland te verzekeren. De bijeanrocping van de Kamer is voor on- bepaalden tijd uitgesteld wegens den toe stand, die door de incidenten van de laatste flagen in 't leven is geroepen. Venizelos zal heden avond naar Saloniki vertrekken; zijne afwezigheid zal drie dagen duren. De te Weenen verschijnende Albanische Korrespondenz bericht uil Durazzo: Essad Paclia heeft in den laatslen lijd zijn best ge daan, aanhangers te winnen om zijne eer zuchtige plannen, waaraan niet meer is te twijfelen, te verwezenlijken. Hij heeft tot alle gemeenten de uilnoodiging gericht eone memo rie op te stellen, die van de gezantenconferen- lie te Londen de uilroeping van een inhecm- schen vorst verlangt. De meeste gemeenten hebben aan deze uilnoodiging geen gevolg ge geven. In ICroja was door Essad eene natio nale vergadering bijeengeroepen om de onaf hankelijkheid van Albanië onder Turksche sou- reiniteil te proclameercn; maar de meeste deelnemers wilden daarvan niet welen. De Miridieten en de Malissorcn verklaarden op de vergadering, dat zij een onafhankelijk Al banië verlangden, maar niet een Albanië on der Turksch oppergezag. Essad Pacha moest daarna de poging laten varen om zijne plan nen te verwezenlijken. Nu echter verklaarden ook de Beys van zijn eigen geslacht zich tegen hem; bovendien hebben al zijne Albaneesche soldaten hem verlaten, zoodat hij nog slechts beschikt over eenige Turksche troepen. De Frankf. Ztg. bericht uit Konstantinopel, dat de Porie in een rondschrijven aan hare bij de groote mogendheden geaccrediteerde gezanten haar standpunt in de kwestie der Egeïsche eilanden kenbaar heeft gemaakt en gewezen heeft op de onmogelijkheid om in dit standpunt wijziging te brengen en toe te stemmen in den afstand van de eilanden aan Griekenland. Zelfs het behoud van Aziatisch Turkije zou anders ernstig gevaar loopen Over den toestand op den berg Athos wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dal Rusland niet zal dulden, dat Grieksche troepen zich mengen in den tusschen de beide Russische monni kenkloosters heerschenden strijd. De Griek sche troepen, die overigens van 1000 tot 300 man verminderd werden, blijven geheel lijcle- lijk. Ook de Bulgaren hebben 65 man aan den berg Athos aan land gebracht. Zij bewaken het Bulgaarsche klooster Zographon, maar verlaten het niet uit vrees voor botsingen met de Grieksche troepen. Duïischland. B e r 1 ij n 2 7 Mei. Hel Engelsche Konings paar is heden namiddag via Vlissingen naar Londen vertrokken. Het Keizerpaar bracht het naar het slation. Met bet Keizerpaar waren aan het station aanwezig de kroonprinses, prins Oskar, de ambassadeurs Goschen en Lichnowsky, enz. Het afscheid was zeer hartelijk. II. IJ. M.M. omhelsden en kusten elkaar bij herhaling. Berlijn, 2 7 Mei. Bij den rijksdag is in gediend het ontwerp van eene nieuwe wet Iqgen het verraad van militaire geheimen. On der de nieuwigheden, die het wetsontwerp brengt, moet worden vermeld, dat voortaan ook lol dc militaire geheimen worden gere kend berichten, welker geheimhoudiug in het oelang van de landsverdediging noodig is. Vol gens het nieuwe artikel 8 wordt degene, die op eene militair gewichtige plaats onjuiste op gaven doet over zijne identiteit of over zijn staatsburgerschap, gestraft met gevangenis straf of vestingstraf tot een jaar of boete lot 1000 mark. België. Brussel, 27 Mei. Uit de verklaringen van de Engelsche gedelegeerden op dc suiker- conferentie blijkt, dat Engclai plan zou heb ber: de suikcrco'nventic tc blijven toepassen, maar dat het zich zou willen verbinden, als het van meening veranderde, zes maanden te voren daarvan aan de belanghebbende sta ten kennis te geven. Nederland moet cenige concession gevraagd hebben. Instrucliën werden daarover door sommige stalen gevraagd. Tweede telegram. Aan het einde van de suikerconferenlie is het volgende commu niqué uitgegeven. Zooals bekend is, heeft En geland de overeenkomst van Brussel opge zegd, te rekenen van 1 September a.s. Intus- schen is, ten gevolge van den heden bepaalden modus vivendi, overeengekomen, dat zoolang de Engelsche regeering in het tegenwoordige suiker-régime geene enkele wijziging brengt, die nadcelig is voor hunne belangen, de staten van de suikerunie het stelsel zullen handhaven dat bij hen van toepassing is voor de Engelsche suiker en suikerproducten. Voor het geval, dat de Britsche regeering haar fiscaal stelsel mocht willen wijzigen, zal zij zes maanden te voren de stalen van de unie daarvan in kennis moeten stellen. Deze oplossing schijnt op bil lijke wijze de verschillende belangen, die hier bij betrokken zijn, te ontzien. Frankrijk. P a r ij s 2 6 M e L De Senaat behandelde heden de begrooting van buitenlandsche za ken. De minister van buitenlandsche zaken Pichon zeide, dat er geen gewapend conflict zal voortkomen uit de oostersche kwestie. De vredespreliminaires leveren heden vermin derde bezwaren op. De bepaling van de zui delijke grens van Albanië brengt Griekenland en Italië in oppositie tegen elkaar. "Wij zullen ons best doen de beide gezichtspunten met elkaar te verzoenen. Er bestaan ernstige moeilijkheden tusschen de bondgenooten. "Wij zullen tusschen beide komen, als het noodig is in de rol van scheidsrechter. De kwestiën, waarbij Frankrijk betrokken Is in Aziatisch Turkije, zullen niet buiten ons geregeld worden. Wij zullen geen vraagstuk ken tc berde brengen, die 't beter is niet aan le roeren, maar wij zullen voor onze rechten opkomen en de thans in gang zijnde bespre kingen zullen niet besloten worden zonder dal wij dalgene hebben kunnen opeischen, waarop wij rechtmatig aanspraak kunnen maken. Wanneer de Bagdadlijn aan Duitsch- land is toegestaan, dan zullen wij onze rech ten in de naburige streken doen gelden, en als die niet worden geëerbiedigd kan het geval zich voordoen dat men vruchteloos een be roep zou doen op onzen medewerking. De begrooling is goedgekeurd. Parijs, 2 7 Mei. De Kamer behandelde heden het wetsontwerp, strekkende om den minister van oorlog te machtigen uilgaven te doen, die hem in staat zullen stellen de lichting, die aan het einde van haar tweede dienstjaar is, verder onder de wapenen te houden. De Kamer is zeer rumoerig; de uiterste linkerzijde valt de sprekers herhaal delijk in de rede. Verscheiden'1 socialistische leden protestceren tegen het wetsontwerp. De minister van oorlog verklaart, dal in 1911 Frankrijk tegen de andere legers was opgewassen. Sedert zijn gebeurtenissen voor gekomen, die wij niet kunnen vergeten. Wij zijn verplicht ons bezig te houden met het geen elders voorvalt. De regeering vraagt u te denken aan het heil van het vaderland. In antwoord op de opmerking van den socialist Violette, dat het besluit der regee ring van buitengewonen ernst is, zeide mi nister-president Barthou: Uwe verklaring kan ernstiger gevolgen hebben dan die van de regeering. De regeering hield zich aan den geest van de wet; zij droeg zorg voor de verdediging van het vaderland. De minister president stemt toe, dat thans de buitenland sche toestand misschien niet vatbaar is om dezelfde ongerustheid op te wekken als eeni ge weken geleden. Maar kan iemand zeggen, dal dc toestand niet vatbaar is om plotse ling op nieuw te verergeren? Tegenwoordig vertragen moeielijkheden van allerlei aard het sluiten van den vrede. Spr. vraagt of als men eene vergelijking maakt met het leger van den buurman, iemand tot de erkenning zal komen, dat het niet noodig is nieuwe maatregelen te nemen. Gewagende van de incidenten in dc kazernes zeide de minister, dat het parlement niet zou aarze len in hetgeen het had te doen, als betoogingen van dergelijken aard geduld werden. Hij eindigde met te zeggen: Te bc klagen zijn zij, die niet begrijpen, dat op het huidige tijdstip de verdediging van het va derland de gebiedendste vorm, de souverei- ne uitdrukking is van dc verdediging der republiek. De Kamer nam met 386 tegen 165 stem men het eenige artikel aan, waarbij de mi nister gemachtigd wordt tot het doen van de noodige uitgaven, om een derde lichting onder de wapenen te houden. Er zijn. «nog eenige soldatcffihotoogirti<gen te gen het herstel van den driejarigen dienst tijd voorgekomen: zoo iin Narbotnibe en i«n Brive (departement Co-rrèze.) Maar de be weging is toch vrijwel m omvang vermint derd. De regeering is tot de overtuiging geko men, dat deze betoogingen in het; leger de vrucht waren van eene methodisch over het geheele land verspreide, van den algemee- nen arbeidsbond uitgaande ophitsing. Overal zijn als raddraaiers leden van revolutionaire vereenligingen en militante leden van d<e Gonfédératïon générale du Travail herkend. Bij bet nagaan van wat de soldaten bij zich hadden, werden van het uiterste noorden van Frankrijk lot het uiterste zuiden, van Rijsel tot Albi, overal dezelfde opwindende strooi biljetten, dezelfde revolutionaire liederen en dezelfde circulaires gevonden. De groo-te en kleine aanslagbiljetten, die de bctnogingen vergezelden of er aan voorafgingen i over al dezelfde en blijkbaar van dezelfde druk kerij afkomstig. De huiszoekingen, die etergisleren hebben plaats gehad bij de met den algenieenen ar- beidsbo-nd verbonden vereendgingen, zijh te gelijk gehouden in Parijs en in 86 provincie steden. De door dezen maatregel getroffenen beweren, dat er niets bijzonders gevonden is en slechts papieren zijn verzameld, die in lederen social istiscbon boekhandel tie krijgen zijin; natuurlijk waren alle noodige voorzorgs maatregelen genomen en had men glimla chend kunnen toekijken hoe de met plech tige sjerpen prijkende ambtenaren de laden en kasten ondersteboven haalden. De politie haalt over deze pocherij de schouders op en, zolnder bijzonderheden los te laten, verzekert zij, dat menige vangat van waarde haar ge lukt is. In de beide brandkasten van den al genieenen arbeidsbond en van den bond van vakvereenigingen der Seine zijn slechts ge ringe geldelijke bedragen gevonden. Maar in het lokaal van het orgaan der vereen igimg, La Vise Ouvrière, is eene geheele oplage in beslag genomen van eene voor propaganda bestemde briefkaart, eene in lompen gekleede vrouw voorstellende, d&e met gebalde vuist tegen dte door oonige soldaten zinnebeeldig voorgestelde legertcerustiingen verwensohin- gen uitspreekt. De pokili-e scheen het vooral ge munt be hebben op de papieren, die betrek king hebben op het werk van de vereeni- ging „Le sou du soldat". Eene grooüc menigte op dit werk betrekking hebbende geschriften viol haar iin banden in de woning vam Yvelo-t, den stichter van doze vereeniging en schrijver van het voor hare propaganda die nende „handboek van den soldaat." Ook wer den duizenden, brilevem gevonden van. thans dienende soldaten, die uit de kas van de „Sou du sold at" geld hebben ontvangen en bericht hebban gezonden over den geest van hurmo kameraden en hun eigen propagandawerk. Denemarken. Kopenhagen, 27 Mei. Het bureau Ritzau verneemt, dat de minister-president aan het bestuur van de regeeringspartij heeft medegedeeld, dat het ministerie eenstemmig heeft besloten den koning voor te stellen den rijksdag zoo spoedig mogelijk bijeen te roe pen. Bij het bijeenkomen van den rijksdag zal het ministerie ontslag nemen. Spanje. Madrid. 27 Mei. Villanueva is met 258 stemmen tot voorzitter van de Kamer geko zen. ■--fvara-T -.-r-y - - Portugal. Lissabon, 26 Mei. De Kamer heeft hare zittingen verdaagd tot 14 Juni, facultatief tot 30 Juni. Turkije. Konstantinopel, 27 Mei. De Porte heeft aan de gezantschappen eene nota doen toekomen, waarin wordt gezegd, dal de on gelukken ten gevolge van het ontploffen van zeemijnen te wijlen zijn aan het varen van de schepen in gevaarlijk water. Er is een twee de loodsscliip aangewezen. Allerlei. Huelva, 2 6 Mei. De dokwerkers zijn in staking gegaan. Een verschrikkelijke misdaad brengt d»e bevolking te Madrid in beroering. Een zekere kapitein Sanchez werd gevan gen genomen onder beschuldiging, dat hij een rijk grondbezitter Jalon zou hebben ver moord, en vervolgens met behulp van vier soldaten het lijk van het vleesch zou hebben ontdaan, en het geraamte ergens in een. muur zou hebben verborgen. liet vlee-sch werd door de soldaten in een put geworpen. Sanchez blijft met groote hardnekkigheid alle schuld ontkennen. Maar zijn dochter, Maria Louise, die eveneens gevangen geno men werd bekende, na een scherp verhoor, dat het slachtoffer Jalon haar had voorge steld om haar tot zijn bijzit te maken. Zij had dit voorstel aan haar vader over gebracht en dezen had haar gezegd, dat ziji Jalon mee naar huis moest nemen, opdat over het voorstel kon worden gesproken Aldus geschiedde. Zoodra Jalon was bin nengekomen, verscheen plotseling Sanchez gevolgd door drie gemaskerde personen. Mania Louise viel in zwijm en werd in de kamer opgesloten. Toen zi\, weer bijkwam, was Jalon verdwenen. Toen zij haar vader vroeg wat er gebeurd was, zei deze: „Het is niets. Ik heb met Jalon gesproken. Hij ziet van je af en hij vertrekt naai* Amerika". Daarna zomid Sanchez zijn dochter naar de club Yam Jalon, om de 5000 peseta's in ontvangst te nemen welke Jalon aan dm kassier van deze club in bewaring had gege ven. Maria Louise verklaarde verder nog, dat zij in een der gemaskerde mannen had ge meend den ordonnans van haar vader to herkennen. Gok is gebleken dat Sanchez zich aan zijn dochter had vergrepen toen deze 10 jaar was, en dat zij, sinds dien tijd met hem leef de. Zij had dientengevolge twee kinderen gekregen die op jeugdigen leeftijd waren ge storven. Sanchez staat ook onder verdeuking, dat hij met behulp van zijn dochter, zijn vrouw uit den weg zou hebben geruimd Een later bericht meldt, dat hel hoofd van Jalooi in cle' woning van Sainchez is gevon den, zoodot het feit geen twijfel meer over laat. Bij de verbouwing enkele dagen gele den van- een buis le Coruna, vroeger door Sanchez bewoond, is nu ook het lijk gevon den van een zekeren Perez spoorloos was verdwenen. Vermoed wordt, dat Satnchez hem beroofd en vermoord heeft. Sanchez hield in die dagen in Corimno eon speelhuis. Londen, 27 Mei. Een telegram uit Mon- trou bericht, dat de luitenant Arthur, van het koninklijke korps vliegers, heden op eene vlucht in Montrou is gedood. Ook de Gentsche wereldtentoonstelling heeft haar vuuroffer gebrachtZondagmid dag, toen duizenden zich bij het schitterende zomerweer op het terrein bewogen, brak brand uit in het café Zillerthal. Bijna onmid dellijk was de lentoonslellingsbrandweer, en een oogenblik later de stedelijke brandweer, met veel materieel ter plaatse en greep het vuur krachtig aan. Daar alles uitstekend werkte en er ook voldoende water voorhan den was, kon het ergste voorkomen worden. Groote overlast hadden de spuitgasten van het opdringende publiek, zoodat troepen moesten aanrukken om het terrein af te zet ten. De vlammen sloegen van het café over naar het Indische Paleis, dat geheel uit brandde. Gedurende korten tijd vreesde men voor liet paviljoen voor Schoone Kunsten, maar gelukkig bleef dit gespaard. De in de nabijheid gelegen Engelsche afdeeling werd duchtig geblakerd door den vuurgloed. Ruim vier uur was de brandweer het vuur meester en was elk gevaar voor uitbreiding geweken. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Dc Eerste Kamer besloot, in afwijking van het besluit van de Centrale Sectie in haar gisteren avond gehouden vergadering, het wetsontwerp pensionneering van gemeente ambtenaren vooralsnog niet In de afdeelingen tc doen onderzoeken. A.s. Donderdag zal een aanvang worden gemaakt met de openbare behandeling van de drie verzekerings-ontwerpen te zamen. Uit «le Pers, De aanhoudende zorg van minister Heemskerk voor liet onderwijs. Er is aldus de N. Rott. Ct. op het gebied van het onderwijs zoo ontzettend veel te doen. „In seiner alle lauden wint de overtuiging meer Cu nieer veld, dat eerste voorwaarde voor allen vooruitgang onderwijs, en nog eens onderwijs, is. Overal, laatstelijk in Engeland, is het gemeen goed geworden, dat in den oeconomischen strijd der volkeren geen beter bescherming" kan wor den verleend, dan door behoorlijk ingericht on derwijs. Van vTyzinnige zijde is sinds jaren. Se" wez.-n vooral op het maatschappelijk nut, dat uil goed onderwijs kan worden* verkregen. In het licht is gesteld, dat verhooging van volkskracht bij onlwikkeling van hec onderwas, hooger- en middelbaar, doch vooral ook van lager- en vak- ondei vvijs, moet beginnen. Een van de voor name grieven tegen de o n derwij s-n o veil e van Kiiyper was, dat daarbij de sociale kant van het vraagstuk xro volstrekt ter zijde gesteld werd. Do oh aan de rechterzijde werd dit bezwaar niet geteld. Men lelt het n°g niet, en Heemskerk liet er zich in het geheel niet aan gelegen liggen. In al de vijf jaren en een half, die hij aan het bewind is geweest, heeft hij geen poging gedaan, om ook maar een spoor van verbetering van het peil van het onderwijs te verkrijgen. Voor hem is het heele onderwijsvraagstuk niel anders dan een oentenkwestie geworden. Hij zocht geen grooter lauweren, dan die hem in beperkten lering wor den toegereikt, wanneer weer een nieuwe sub sidie-regen over het confessioneel onderwijs neergestort is. In andere, takken van bestuur wordt geen subsidie gegeven, of er worden, aan alle kanten voorzieningen getroffen en voor waarden gesteld, opdat de toegekende 'gelden doel zullen treffen. Alleen bij het onderwijs stelt men zich met goed vertrouwen tevreden. Het ideaal is de school, uit de staatskas gebouwd en onderhouden, waarover de Staat, wiena belangen toch zoo nauw bij bet onderwijs z\jn betrokken, zoo min mogelijk heeft te zeggen. Vrijheid bl\j- heid voor het bijzonder onderwijs alleen op de publieke kas verplichting tot betalen gelegd. De leuze, dat publieke instellingen zich zoo veel mogelijk van het gebied van het onder wij 3 hebben terug te trekken, ia de leuze geweest, welke 's ministers beleid heeft bepaald. Zij is ze ker de gemakkelijkstezet de schatkist open, zoodat er met handen vol uitgenomen lean wor den, en trek u van het onderwijs zelf verder nie^s aan....." Berichten. De Staatscourant van Woensdag 2S Mei bevat o.a. de volgende Koninklijke Beslui- ten: benoemd tot directeur van het rijksopvoe dingsgesticht te Alkmaar G. H. Honing, hoofd commies ter directie van dat gesticht; gedetacheerd bij de landmacht in West- Indië de officier van gezondheid 2e klasse bi) het Indische leger J. H M Ellis, thans met verlof hier. De mededeeling dat H H. M. M. de Ivo- ningin en de Koningin-Moeder dezen zomer een voorstelling van Royaards op Sonsbeck te Arnhem zullen bijwonen is, meldt men, voor zoover de Koningin-Moeder betreft, van allen grond ontbloot. De Gentsche tentoonstelling: Minister Talma is voornemens in den loop van de volgende maand de Gentsche tentoon stelling te bezoeken. Het is thans reeds zeker, dat van de 99 Kamerleden dc heer Verhey (Rotterdam III) is onlangs overleden 10 niet naar de Kamer zullen terugkèeren. Het zijn: één Ka tholiek, mr. Bolsius (Roermond); één anti-rev. graaf van Lynden van Ssndenburg (Kampen), een Christ-TTist., M. van Lennep (Haarlem)j één. oud-liberaal, jhr. mr. van Karnebeek' (Utrecht I); twee Unie-Liberalen, de heeren dr. Roessingh (Emmert) en mr. De Kanter (Dordrecht), en vier vrijzinnig-democraten mr. Drncker (Groningen), mr. Treub (Assen), mr. Smidt (Veendam) en Vorsterman van! Oyen (Oostburg). Het Kamerlid Thomson. Men meldt ons uit 's Gravenhage: "Wegens zijn bevordering tot majoor en daarmede gepaarde verplaatsing in den ac- tieven dienst van het leger, heeft de heer Thomson met ingang van gisteren opgehou den èn lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal èn lid van den Gemeenteraad te zijn. In de positie van den officier, lid dor Twee de Kamer, bij de bevorderingswet geregeld lit de gemeentewet is het lidmaatschap van den Raad onvereenigbsar verklaard mei de betrekking van krijgsman in werkelijker» dienst. Dc beer Thomson is echter in beide func ties verkiesbaar en nu Iaat de datnm van zijne bevordering (ook wegens promotie in den Staatsdienst zou hij ars Kamerlid moeten af treden) toe, dat de vervulling der vacatures kan samenvallen met de a.s. periodieke Ka mer- en raadsverkiezingen. Wordt de heer Thomson voor beide fune- tiën eventueel verkozen, dan kan hij niet vóór Jü den derden Dinsdag in September, na weder op non-activiteit te zijn gesteld, in Kamer en Raad zitting nemen. De Kamerverkiezingen. De Centrale 'R.iK. Kiesvereiniging iïi het district Leeuwarden heeft tot candidal voor lid. van de Tweede Kamer voor dait district gesteld den heer W. Fransen Jz., lid van den gemeenteraad van Leeuwarden en van de Prov. Staten van Friesland. De beide andtere rechtscbe partijen in het district hebben besloten, dezo camdidaluur to steunton. De federatie der afdeelingen vam uro S. D. A, P. in het district Gulpen heeft, zoo meldt het Volk, dcai heer W. H. Vliegen can didaat gesteld. Deae heeft de candida tuur aanvaard. De afdeelingen Eijgelshoven en Nieu we nhagen van de S. D. A. P. hebben, naar he>t Volk meldt, in hot district Sflttard jhr. Do Jonge te Maastricht candidaat gesteld. De Centrale Liberale Idesvereeniging voor hel hoofdkiesdistrict Tiel heeft met al- gemeene stemmen candidaat gesteld voor do Tweede Kamer het aftredend lid, de heer mr. M. Tydeman Jr. te Breda. Uit Amsterdam meldt men: In verband met den gecompliceerder poli tieleen toestand die m verschillende platte land sdlstri eten bestaat, zal, naar wij verne men. van de zijde der Agrarische partij aan de komende Kamerverkiezingen niet worden deelgenomen. Door de Katholieke kicsvereeniging le Hansweerl is candidaat voor het district Hon- tenisse gesteld het aftredend lid, de heer P. F. Fruijtier. De Handelsbla d-o n t h u 11 i n g. Wat het II b 1. mededeelde aangaande het ge beurde ter vergadering van de Chr.-Hüst. Unie, waar bet coalitïe-accoord werd goed gekeurd, werd aan het Vad. in hoofdzaak bevestigd door een ander lid der .Ghr -Hist, partij, dat evenals de zegsman van het If 1)1, die vergadering had bijgewoond. De Nederlander ontkent in een uit voerig artikel de voorstelling van het Hbl. Vooral van belang is daaronder wat het mededeelt aangaande het gesprokene door den heer Stro eek ITenkemans. Deze schreef daarover aan de N 0 «I lander: Over „dr. Kuyper in de wielen te rij lcn", benevens over bet vervullen van „den in- nerlijkcn hartewensch van dr. Kuyper", heb Ik geen woord gesproken. De heer Van Koetsveld had gezegd, als wij het voorgestelde accoord verwierp di*. Kuyper wel spoedig met een beter vaat stel zou komen. Daarop reageerende heb ik gezegd dat dr Kuyper dit niet zou doen en niet kon doen; want dat zijn naaste geestverwanten locli reeds vonden, dat hij fn zake art. 171 en in zake „Ommen," te veel had toegegeven, zoo dat meerdere toegevendheid zijnerzijds zou leiden tot ontstemming in de anti-revoïution-. naire partij". Waar voor dr. Kuyper de eenheid en de grootheid der anti-revol. partij, als belang, op den voorgrond trad was bij ons hoofd doel „behoud van het ministerie". Dit laat ste kon bij dr. Kuvper niet het hoofddoel zijn* omdat hij, gelijk ieder wist, legen het ministerie wel eenige bedenkingen had, ge bleken uit verschillende waarschuwende uit drukkingen in ,.de Pers" en in „de Kamer" en uit het kras optreden tegen den Minister De Waal Malefijt. De Nederlander, die over de raede- deeliugen van hot Hbl. buitengewoon hef tig is, noemt deze 't ..gebazel" van een „be stuurslid, die, nu 't niet naar zijn zin schijnt te zijn gegaan, zich niet schaamt een vijan delijk blad te bezigen, ten einde, met schen ding van zijn plicht tot geheimhouding, den liberalen wapens in de haud te geven tegen de partij waartoe hij behoort!" Onder kerkelijk bewind. Aan het Vad. werd uit een bron die absoluut ver trouwen verdient, medegedeeld, dat onlangs aan een sollicitant naar een burgemeesters- vacature op een audiëntie door den minister gevraagd is, tot welke partij hij behoorde De sollicitant anLwoordde, dat hij Christen was, maar zich nooit bij eenige partij had aangesloten, nadat hem nog uitdrukkelijk ge vraagd was, of hij niet antirevolutionnair of Christehjk-his to risc-h was. Verder werd ge vraagd welke courant de sollicitant las; toen in antwoord hierop twee liberale bladen werden genoemd, luidde de repliek: dus leest u niet „De Standaard?" Het antwoord luidde ontkennend. Deze soUisitant is niet benoemd. Ten overvloede voegen we hier nog aan toe, dat het hier gold een zoon van een in Christelijke kringen zeer bekend main ca dot de sVallicrtant een bekwaam man is, die sedert in een eervol ambt (geen staatsambt natuurlijk!) werd benoemd. Wannner Juni nadert... Naar hel „Vad." verneemt; is van hoogerhand aan de betrokkenen een wenk gegeven om zeer concilianl le zijn bij de uitvoering van dc Steenhouwerswet. De bedoeling is geen pro cessen-verbaal op te maken vóór de Jfuni- stembus zal hebben gesproken. Blijkbaar vreest men ontstemming te wek ken in steenhouwerspatroonskringen, wau* neer de wet in hare Yolle scherpte werd toe gepast. Bij beschikking van, den Minister va" Oorlog ad interim minister van marine -ij" de navolgende plaatsingen enz. gelast: officier van gezondheid der 2e klasse N- L. Krans, geplaatst bij het hospitaal der ma* rine te Willemsoord, met 19 Juni a.s. op non- activiteit gesteld; luitenant ter zee der 2e klasse bij de Ko ninklijke marine-reserve J. de Koning met Juni a.s. en adelborst 1ste klasse dier reseri® J. J. Best met 1 Juni t.v. ontheven van hunne plaatsing resp. aan boord van Hr. Ms. „vafl Galen" en Hr. Ms. „Schorpioen''; buitengewoon adelborst bij de Koninklijk marine-reserve II. J- Bonman met 1 Tuli M geplaatst aan boord van Hr„ Ms. „Atjeh".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2