biMenlandT KOLONIËN. officieren m hoofdzaak oen decoratief ka rakter had. Daardoor is het tot eene botsing gekomen. De regeorlng heeft niet met de overgrooté gevoeligheid van hare groote ge neraals gerekend en niet voorzien, dat de Kamer zich niet den minsten zweem van eene geringschatting van hare rechten en van hare maciht zou laten welgevallen. Het incident is geschikt; maar er is eene gevoeligheid achtergebleven bij hen, die er in betrokken waren, en de regeering zal na et groote zorg er op moeten toezien, dat de generaals, die haar moeten bijstaan in de verdediging van het wetsontwerp, zich niet weer door hun temperament laten meeslee- pen, maar zich er aan gewennen parlemen taire kritiek te verdragen, die zich niet richt legen personen, maar tegen hun ambtsbcleid. Engeland. P a r ij s, 4 Juni. Bij gelegenheid van den verjaardag van den Koning van Engeland hebben president Poimcaré en Koning Goorgo telegrammen gewisseld, waarin zij goede wenschen uitdrukken voor bet nauwer toe halen van de banden van hartelijke vriend- sdhap der beide landen. Londen, 4 Juni. Een Incident, dat bui tengewone sensatie verwekte, is heden voor gekomen bij de Derby-wedrennen. Eene vrouw kwam op het paard Anmer af, dat eigendom is van den Koning, en greep hel in den teugel. De jockey Jones viel op den grond en werd gewond. De vrouw werd ernstig ge wond. Tweede telegram. De vrouw, die An mer in den teugel greep, was eene bekende suffragette; zij heet Emily Davison. Londen, 4 Juni. Heden morgen vroeg hebben de suffragettes een leegstaand kas teel bij Bradfort-on-Avon in brand gestoken. Het kasteel had eene waarde van 14,000 p. st., het was hot eigendom van eene weduwe. Italië. Volgens een bericht van de Sccolo uit Derna onderhandelen de sjeik der Senoessi en Aziz Ali Bey, de aanvoerder van dc opstandelin gen in Cyrenaika, met de Italianen over hurne onderwerping. Het bericht eischt nog bevestiging. Oostenrijk-Hongarije. {Budapest, 4 Juni. In de zitting van bet huis van afgevaardigden van heden dron gen 80 leden van de oppositie de zaal binnen, lusth las een manifest voor tegen het poli- iie.ee stelsel van de arbeidsparlij; hij pro- vesicerde tegen de beperking van de vrijheid Van het woord. Minister-president Lukacs werd, toen hij t*zaal binnen kwam, uitgescholden door de pposilie. De voorzitter Tisza werd toege licht door de rcgeeringsparlij. De voorzit- er riep de afgevaardigden, die zich het ru- noerigst gedroegen, tot dc orde en verwees ïen naar de tuchlcommissie. Daar het tumult janhicld, werd de zitting geschorst. Er werd politie ontboden, die met kreten van verach ting werd begroet. De bevelvoerende kapi tein bracht met het plat van den sabel twee slagen toe aan graaf Khuen-IIedervary, die uit de zaal werd geleid. Verscheidene rust verstoorders werden met geweld uit de zaal verwijderd. Nadat de zitting was hervat, wierpen de le den van de oppositie den voorzitter Tisza de grofste bcleedigingen naar het hoofd; zij scholden hem uit voor schelm en moorde naar en verlieten daarna de zaal. Minister president Lukacs kondigde daarop aan, dat hel ministerie ontslag had gevraagd. De Ka mer ging daarop tot nadere bijeenroeping uiteen. Turkije. Konstantinopcl, 1 Juni. De Fran- iche ambassade heeft aan de Potte eene nota doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat de Turksche regeering verantwoordelijk wordt gesteld voor hel ongeluk van de Sene gal. Vereenigde Stalen. Washington, 1 Juni Behalve wat eenige verhoogingen betreft van katoenen ga rens en andere producten van dc texticl-fa- brieken, heeft de herziening van het tarief- ontwerp door de financieele commissie van den Senaat over liet algemeen tot verlaging gestrekt. De lijst van goederen, die vrij van invoerrecht zijn, is belangrijk vermeerderd. Zuid-Afrika. Kaapstad, 4 Juni. Dc Senaat heeft ge durende de laatste drie dagen beraadslaagd over het rapp ut van dc commissie, die be noemd is tot instelling van ccn onderzoek naar de mogelijkheid om in Zuid-Afrika nijver heidsinrichtingen voor de bewerking van dia manten op le richten. Behalve het hoofdvoor- Btel, strekkende tol goedkeuring van de con clusie der meerderheid van de commissie om eene diamant-industrie op te richten door heffing van een uitvoerrecht van 10 pet. op ruwe steenen en door invoer van geschoolde werklieden, zijn zes amendementen inge diend. In het debat kwam het algemeene ge voelen aan den dag, dat elke daad moest wor den uitgesteld, totdat uitvoeriger inlichtingen waren verkregen, opdat de industrie niet uit haar verband zou worden gerukt. Inzonder heid werd dil gevoelen gesteund door Malan, die 't niet raadzaam achtte thans een uit voerrecht te lieffen, omdat niet kan worden beoordeeld of het economische evenwicht Hoor eene dergelijke heffing zou worden ge schokt. De voortzetting van het debat werd ver daagd. Allerlei. De bewaakte priester. Een eigenaardig bewijs van hunne liefde en aan hankelijkheid hebben de bewoners van he|j dorpje Rivergaro hij Piaccnza hun priester gegeven. Deze mocht zich in de algemeene achting van zijne gemeenteleden verheugen, toen hij door een preek, waarin hij uiting gaf aan zijn Vaderlandsliefde en zijne vereering voor ko ning en vloot, in ongenade viel bij den bis schop van Piacenza en door zijne superieu ren voor straf naar een ander dorp werd be roepen. Maar, met alle beslistheid, verzette aet volk zich tegen de verwijdering van rijn zielenherder en noch vermaningen, noch drei gementen van den bisschop mochten baten. De priester wordt na dag en nacht be waakt door dc bewoners van het dorpje. De pastorie wordt door een postenlinie van boe ren, die op bepaalde uren wordt afgelost, be waakt en op straat wordt hij door een soort lijfwacht begeleid, die er voor te zorgen heeft, dat hij niet door afgezanten van het kerke lijk bestuur wordt ontvoerd. Zoo uit zich. de trouw van dc eenvoudige dorpsbewoners op bepaald roerende wijze, die misschien den strengen bisschop wel zal bewegen, de benoeming van den priester in te trekken. De „Börsen Zeitung" meldt, dat dezer dagen voor het hof van gezworenen te Sara- tof het proces begonnen Is tegen een bende misdadigers, die zich den naam van „zwarte raven" gegeven hadden. De bende is uitslui tend samengesteld uit jonge lieden, van wie de jongste nauwelijks 15 jaar en de oudste 18 jaar telt, allen zonen van landbouwers. Zij worden er van beschuldigd een hunner kame raden, Ivanoff genaamd, een dertien-jarigen knaap, in ccn hinderlaag gelokt en vervolgens vermoord tc hebben, daar zij dachten, dat hij hen verraden had. De jeugdige misdadigers hebben bovendien verschillende diefstallen» gepleegd en andere schurkenstreken uitge haald, die hen geïnspireerd werden door het lezen van detective-romans. Elk lid der bende moest, vóór hij als zoodanig aangenomen werd, trouw zweren aan het opperhoofd. De Parijsche Matin is te Londen weer in een proces gewikkeld geweest. De uitgever Nash te Londen had het recht van uitgave verworven van een boek van gravin Marie Larisch, een nicht van wijlen de keizerin van Oostenrijk. In dit boek zou, volgens schrijf ster, voor het eerst de waarheid verschijnen aangaande den dood van aartshertog Rudolf en barones Marie Yetsera. Nash trachtte aan dc Matin het recht te verkoopen om het boek ais feuilleton te geven voor "net ir boekvorpi verscheen. De Matin bood er 800 voor en Nash nam dat aan, maar vervolgens verloo chende de Matin de overeenkomst. Nash trachtte toen een ander Parijsch blad te vin den, dat het boek als feuilleton zou willen plaatsen, maar vergeefs. Hij eischic nu 800 schadevergoeding. De Londersche rechter wees hem die toe. Nash deelde nog mee, In Engeland ongeveer 7000 exemplaren van het boek verkocht te hebben. De commissie voor het onderzoek naar de toestanden bij de New-Yorkschc politie, Ingesteld na den moord op den speelhuishou der Rosenthal, heeft haar rapport voltooid. Zij beveelt aan den politiecommissaris Rhi- nelander Waldo uit zijn ambt te ontzetten. Deze aanbeveling is niet gericht aan Gaynor, den burgemeester, die naar de commissie zegt, toch niet vatbaar is voor de bewijzen van Waldo's tekortkomingen, maar aan den gouverneur van den staat New-York. Te Versailles is een daad van sabotage den daders leelijk bekomen. Er wordt een nieuw station gebouwd en de aannemers had den voor eenige dagen werklieden gedaan ge geven, omdat zij telkens ruzie zochten met andere werklieden, die geen lid der vakver- eeniging waren. Zondagavond hebben de ont slagenen zich waarschijnlijk willen wreken door uit een tunnel in aanbouw de stutten weg te nemen. De geheele steenmassa is toen ingestort. Men maakt uit de bloedplassen, die men bij 't wegruimen vindt, op. dat er menschen onder het puin begraven zijn. In het zuiden van Frankrijk heeft het na de verbazende hitte van 't laatste deel der Meimaand, zwaar geonweerd en gestortre gend. In de buurt van Bayonne zijn groote uitgestrektheden land overstroomd, de vlak ten van Osses en Ustaritz staan geheel onder water en 't spoorwegverkeer staat er stil. De schade is enorm. Oost-In«lië. Malversaties. De correspondent van de N. R. Ct. te Ba taria meldt: De agent te Weltevreden van de Escomp- to-Maatschappij, die malversaties heeft ge pleegd tot een bedrag van f 40.000, is gear resteerd. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag 4 Juni, 2 uur. Voorzitter de heer Schimmelpenninck. Het wetsontwerp nopens den kindertoeslag voor onderwijzers wordt aangenomen zon der hoofdelijke stemming en zelfs zonder be raadslaging. Evenzoo geschiedt met tal van kleinere wetsontwerpen, als naturalisatiên en ont eigeningen, ruilingen van grond en aanvul- lingsbegrootingen. (Bij het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het militair onderwijs, beantwoordt de minister van Koloniën (de heer De Waal Malefijt) een in de afdeelingen ge maakte opmerking omtrent de opleiding van inlandsehe officieren. Het onderwijs daar voor xal zoo verklaart de minister zeer zeker verbeterd worden, maar kan niet ge heel worden gelijk gesteld met dat voor de Nederlandsche officieren. De Kamer gaat in comité generaal, ter be handeling van de plannen tot verbouwing van de zaal. Na heropening van de openbare vergade ring deelde ie Voorzitter mede, dat hij de Kamer vermoedelijk tegen Woensdag 18 Juni weder bijeen zei roepen. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 5 Juni bevat o. ni. dc volgende Kon. besluiten: benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde Ds. J. Schrijver, predikant-directeur van de Weesinrichting te Neerbosch; verleend de eere-medaille van Ornnje- Nassau in zilver aan A. Sneep, weesvader in die Inrichting; benoemd tot secretaris van den Armen raad te 's Hertogenbosch F. van Meerwijk, aldaar. Naar wij vernemen heeft H. Ms de Ko ningin het voornemen te kennen gegeven om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van Nijverheid, Handel Landbouw, Kunsten en Wetenschappen te Sitlard. Zaterdag a.s. zal ten Paleize het Loo vóór de ontvangst door H. M. de Koningin van het Internationale en hel Nederlandsche bestuur van het Katoencongres, een dejeuner worden gegeven, waaraan ook Z. K. H. de Prins, die eci e-president is van het congres, zal aanzitten. Naar aanleiding van een bericht dat jhr. van Reigersberg VerBlüys met ingang van 3 Juni is benoemd lot stalmeester en baron Bcntinek wegens gevorderden leeftijd zijn functie als opperstalmeester heeft neerge legd, verzoekt men te melden dat beide mede- dcclingen ongegrond zijn. Hr. Ms. adjudant ritmeester jhr. van Rei gersberg Versluijs is niet benoemd tot stal meester, maar is sedert 1 Juni opgetreden als hoofd van het Koninklijke staldepartement, terwijl baron Bentinck zijn functie als opper stalmeester niei heeft neergelegd. De telegraaf en de verkiezin gen. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie heeft, naar dc N. R. Ct. meldt, ter be spoediging van het telegramverkeer na het bekend worden van den uitslag der stemmin gen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer in den avond van den 17den dezer eenige bijzondere maatregelen voorge schreven, voornamelijk bestaande in de vor ming van bijzondere verbindingen en de indienststelling op vele kantoren van Hughes- telegracrftoestellen. Deze maatregelen treden in werking op 17 dezer, des namiddags half vijf en duren voort tot zoolang de verkeers drukte in de avonduren zulks noodig maakt, alsmede den volgenden dag tot des namid dags half een of zooveel langer als wensche- lijk blijkt. Dc rijkstelegraaf- en hulplelegraafkanto- ren, de bijkantoren, alsmede de rijkstelefoon- en hulptelefoonkantoren blijven op 17 Juni na half vijf 's namiddags onafgebroken ge opend tot des avonds half elf of zooveel lan ger als de verkeersdrukte noodig maakt. Den volgenden ochtend sluiten de kanto ren met beperkten dienst op plaatsen, welke als hoofdkiesdistricten zijn aangewezen, in de morgenuren niet, vóórdat de officieele vcr- kiezingstelegrammen van den voorzitter van het hoofdstembureau zijn aangeboden en overgeseind. De kantoren van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, van de Centraal- Spoonveg-Maatschappij en van de Noord- Brabantsch—Duitsche Spoorweg-Maatschap pij zullen op 17 dezer eveneens open blijven tot des avonds half elf of zooveel langer als noodig mocht blijken. De kantoren van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen zullen voor de ontvangst en de ver zending van verkiezingstelegrammen worden opengehouden tot half elf. Een burgemeester, die vóór de Tarief wet is. Ingevolge de Kieswet zijn de kiezerslijsten tegen betaling der kosten in afschrift en afdruk voor een ieder verkrijg baar bij de betrokken gemeentebesturen. Dienovereenkomstig wendde het secreta riaat van het A'nti-Tariefwet-Comité zich voor eenigen tijd tot het gemeentebestuur van Ob- dam Spierdijk met het verzoek een afschrift van de kiezers te mogen ontvangen. Eerst na herhaalde aanvragen kwam hier op het volgende antwoord: Obdam Spierdijk, 29 Mei 1913. Mijnheer, Aangezien ik voor de tariefwet ben en ook met het oog op de aanstaande verkiezingen en eventueele herstemmingen niet wetende hoeveel lijsten wij noodig hebben, zal ik aan uw verzoek geen gevolg geven. Met achting, J. Buis Pz. Burgemeester. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland, aan wien van deze weigering mede- deeling werd gedaan, schijnt Z. E.A. in de kennis der Kieswet nader te hebben doen on derrichten, althans reeds twee dagen later werd de gevraagde kiezerslijst ontvangen. De Koudekerksche burge meestersbenoeming. De (Kath.) Resi- denlic-bode, die getracht heeft zich licht in deze quaestie te verschaffen, schreef Zater dag: Welnu, uit hetgeen wij van iemand vernamen, die zeer op de hoogte is van de toestanden in Zeeland, is ons geble ken, dat er van protectie van invloedrij ke bloedverwanten of aanverwanten geen sprake is, doch dat de benoeming alleen is te danken aan het verlangen door ver- schilende ingezetenen van Koudekerk® op eigen initiatief uitgesproken om den heer v. d. Borch tot burgemeester benoemd te 'krijgen. Over die ontkenning van protectie door bloedverwanten wil de Mldd. Crt. niet uit weiden. Daar zou niets tegen te zeggen zijn geweest, dat is een particuliere quaestie en daar gaat 't ook niet om. Doch wel merkt het blad het volgende op: Dat beweerde „verlangen" van verschillen de ingezetenen naar baron v. d. Borch, ja, dat noopt ons nog eens op deze zaak terug te komen, want die voorstelling is geheel in strijd met de feiten. Het zal aan de Residentiebode moeilijk val len een half dozijn Ingezetenen van Koude- kerke aan te wijzen die van het bestaan van baron H. P. van der Borch af wisten vóór hij rijn sollicitatie instuurde. Als er van een „verlangen'', uitgesproken door de ingezetenen, iets gebleken is, dan was het door het adres, verzoekend om jhr. van Doorn te benoemen. Dat adres ging uit van de kicsvereeniging „Gemeentebelang", die niet liberaal genoemd mag worden, maar toch wel beslist niet anti-revolutionnair is. Dit adres telde 190 namen. Als het ezegel grooter was geweest zouden er nog meer op hebben gestaan. En onder die onderteekenaars wa ren ook velen van rechts! Is dit adres soms geen „verlangen'', door ingezetenen uitgesproken, of telt het niet mee, omdat *t uitging van personen die niet antl- revolutionnair zijn? Het is waar dat er daarna ook een ander verlangen te kennen werd gegeven. Echter minder spontaan, en veel minder algemeen. Er was één persoon in Koudekorke die de benoeming van baron van der Borch bleek voor te staan, de anti-rev. vorige burgemees ter, en het resultaat van diens bemoeiing was dat de heer v. d. B. overkwam en kennis maakte me* eenige anti-rev. voormannen, en dat toen twee bestuursleden der anti-rev. kies- vereeniging, dc vorige burgemeester en de Geref. predikant, bij den Minister zijn ge weest. Maar van een verlangen van ccn aan tal ingezetenen in den vorm van een adres, of op andere wijze is hier niets geblexen. Eerste Kamerleden naar Limburg. Omtrent een bezoek dat een aan tal leden van de Eerste Kamer van 30 Juni tot 4 Juli aan de provincie Limburg zal brengen, deelt de Tijd nog het volgende mede: Op het voorloopige programma staan be zoeken aan dc Staatsmijnen Wilhelmina, Hen drik en Emma; bezoek aan de tentoonstelling te Sitlard; rijtoer naar Visé, en bezichtiging van de gekanaliseerde Maas in België; (bezoek aan Vaals .bezichtiging catacomben te Valken burg; boottocht op de Maas van Maasbracht naar Linne, bezichtiging stationswerken Maastricht en Weert. lederen avond keeren de Eerste Kamerle den naar Maastricht terug; van daar worden de excursies ondernomen. De hoofdingenieur van den Waterstaat Du Croix tc Maastricht zal een voordracht houden over de Maaska nalisatie. Te Roermond zal 4 Juli het afscheids diner plaats vinden. Bij Kon. besluit is toestemming verleend aan jhr. W. E. Engelen, secretaris der ge meente Anke veen, om tot wederopzeggens te Hilversum te wonen. Bond van Vrijz. Propaganda- vereenigingen. Zondag zullen de 4e en 5e landdag van den Bond van Vrijz. Prop. Ver. te Arnhem en tc Franeker worden ge houden. De landdag te Arnhem heeft plaats op het voelbalterrem van „Vitesse", op het landgoed „Klarenbeek". Als sprekers treden op: mevr. Boissevain— Pijnappel, nresidente van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, met het onderwerp: de wenschelijkhcikl van vrou wenkiesrecht; oud-minister Eland: „Coalitie en Concentratie"; prof. mr. G. A. van Hamel, lid der Tweede Kamer: vrijzinnige concen tratie nationale concentratie"; J. Esmeyer, camiidaat der vrijz. concentratie te Apel doorn: „De ondergang der openbare school een nattiOnale ramp"; D. Hans, journalist te 's Gravenhage: „Het bijgeloof cm de politiek" en W. O. A. Koster, secretaris Vrijz. Dein. Bond: „De Eindstrijd." Als leider zal optreden de vice-voorzitter van den bond, de heer J. B. Ament, te 's Gra venhage. De landdaig vangt te uur aan, terwijl er reeds vanaf 1 uur concert op het terrein is van de Rozendaalsche kapel. Rechtstoestand der vrouw. De Vereeniging tot Verbetering van den Maal- schappelijken en den Rechtstoestan d der Vrouw in Nederland hield Zaterdag hare tweejaarlijksehe algemeene vergadering le 's Gravenhage. De aftredende bestuursleden mr. E. Fok ker en mr. E. C. van Dorp werden herkozen. Een voorstel van het bestuur om een mani fest tot het Nederlandsche volk te richten naar aanleiding van de voorstellen tot Grond wetsherziening der Regeering, en de daarin voorgedragen bestendiging van de uitsluiting der vrouw van het kiesrecht, werd aange nomen. Het concept van dit manifest, dat op ruime schaal verspreid zal worden, werd ter vergadering vastgesteld. Maatschappij voor Welda digheid. In het Nutsgebouw te Amster dam is dc vergadering van afgevaardigden der afdeelingen van de Maatschappij van Wel dadigheid gehouden. Voorzitter was de heer W. Stork .daar mr. W. H. de Beaufort we gens treurige familie-omstandigheden verhin derd was de vergadering bij te wonen. De heer Stork wijdde een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer W. Huender, afgevaardigde van Steen- wijk. Mej. A. Royaards, propagandiste, werd we derom voor den tijd van een jaar als zooda nig aangewezen, terwijl de heer Stork, perio diek aftredend commissaris, eveneens werd herkozen. Vervolgens werd door de vergadering mach tiging verleend om den Paasloregel, voor zoo ver eigendom van de Maatschappij van Wel dadigheid, te verkoopen aan de gemeente Steenwijkerwold, met het oog op den aanleg tot straatweg, alsmede den weg van Dilder- sum naar Boy], voor zooverre in Boschoord gelegen, aan de gemeente Vledder te ver koopen, eveneens met het oog op den aanleg tot straatweg. Ook werd machtiging verleend om dc losse perccelen heide en bosch In Vledderveld en Wedderveen te mogen veikoopen, wanneer zich daarvoor gegadigden mochten voordoen. Een Oranje-tentoonstelling. Naar men ons meldt, zal op 18 Juni a.s., den dag van den slag bij Waterloo, te Bennekom een Oranje-tentoonstelling worden geopend. De deelname is schitterend; verschillende ver zamelaars op dit gebied hebben hunne verza melingen beschikbaar gesteld. In de eerste plaats moet genoemd worden de zeer belang rijke inzending uit de verzamelingen van H. M. de Koningin. Deze tentoonstelling, de eenige van dien aard in ons land, blijft twee maanden ge opend. Geen onafhankelijkheidsfees- ten te Eindhoven? De Eindhovcn- sche bladen maken mélding van eene verga dering, welke onder voorzitterschap van den burgemeester is gehouden, ter bespreking van de tc houden onafhankelijkheidsfeesten. Er was bijna geen belangstelling. De burgemees ter verklaarde, dat de ondervonden tegenwer king (men bracht maar f 265 bijeen en heeft voor den optojcht alleen f 3200 en voor de andere festiviteiten f 1300 noodig) het comité heeft ontmoedigd. De „allerellendigste politieke toestand" van Eindhoven wordt door spreker aangevoerd als de oorzaak van de mislukking der pogin gen van het comité. Elders hooren wij: „In Eindhoven, waar de eene den anderen het licht niet in de oogen gunt, kan men niets beginnen." Dat meende het comité en daarom had het besloten in deze vergadering en bloc af te treden. Zijn mandaat neer fe leggen was dé eenige rationeele manier om zich alt den no tehgen toestand te redden. Notaris Fens sprak nog eenige oogenbllfc ken over deze daad van het bestuur, maar kon niet verhinderen, dat het geheele comité van de bestuurstafel opstond en zich verwijd derde. Nu heeft volgens de Eindh. Crt., de perm** nentc commissie ter viering van den Ko* ninginnedag besloten, het eeuwfeest te her* denken door: 1 een liehtstoet op 30 Aug., 2. eene uitvoering van gewestelijke gymnastiek»» vereenigingen op 31 Aug., 8 een bloemencor so, 4 veel muziekuitvoeringen op voorwaar de echter, dat op de lijsten, die eerstdaags door een dertigtal jonge dames zullen worden aangeboden voldoende wordt gelce- kend. Het gouden feest fan Neerboseh. Stellig wel een 800 menschen uit allo deelen van ons Tand, hadden zich gisteren op gemaakt om het gouden feest van Neerboscltf weesinrichting bij te wonen. En onder die waren er zeker een 600, die aan dit feest èen bijzonder cachet gaven, n.l. zoovele oud-wee- zen van Neerbosch. Er waren er bij die dit deden met kinde ren en kleinkinderen en die als 't ware do r wordings-geschiedenis van Neerboseh hadden meegemaakt. Onder de belangstellenden be vond zich ook de bijna 77-jarige stichter der inrichting Joh. v. 't Lindenhout, een nog al tijd krachtige figuur, met zijne familie. 't Feest begon Dinsdag avond om 1\ uur in de fraai gerestaureerde en van electrisch licht voorziene Weezenkapel onder leiding van dr. P. Heimens Visser te Velp, met een dank stond .waarbij het zangkoor zich liet hooren Gisteren morgen was er van 9 tot 11 uur gelegenheid voor dc schare belangstellenden om de werkplaatsen der inrichting te bezich- igen; om 10 uur was er jaarvergadering van het bestuur met de leden der vereeniging; 10£ uur zang in de kapel door Neerboseh' Zangkoor, onder leiding van den heer A. Sneep Cz., die ruim 40 jaren reeds de stichting op velerlei gebied nuttig diende. Om 11 uur wer er geen hoekje meer onbezet in 't ruime, fraaie kerkje der inrichting waar na 't zin gen van den Psalm 100, ds. .1. Schrijver, de predikant-directeur, allerhartelijkst de schare belangstellenden en oud-weezen wel kom heette om vervolgens aan den feestrede naar en president van het bestuur ds. A. Pijn- acker Hordijk Eet woord te geven tot hel uit spreken der feestrede. Een bijzondere tekst was hiervoor niet gekozen, maar spr.'s heele lange feestrede was één jubel over 't geen God gedaan had in deze stichting van af 1863-1913. Deze feestrede was in druk verkrijgbaar en bevatte ook het jaarverslag van den directeur dor weesinrichting over 19121913. Na deze feestrede trad de burgemeester van Nijmegen op. die met eenige gloedvolle woorden uiting gaf van zijne hooge vereering voor den grijzen stichter en diens werk roem de. waardoor hij ruim 4000 menschen had ge vormd tot nuttige leden van de maatschappij. Z.E.Achtb. complimenteerde de stichting met haar Eestuur op haar gouden feest en uitte dc beste wenschen voor haren verderen bloei. Vervolgens kwamen afgevaardigden van den Centralen Bond van Christelijk Philan- tropische inrichtingen, van Ned. Herv. Diaco nessen-arbeid te Amsterdam, van Nijmcgen's kerkeraad, van het classicaal bestuur, van de vereeniging „Kinderzorg" uit Dordrecht, van directeuren van Rijks-inriohtingen. enz. enz. aan het woord, die allen de stichting Neer boseh hoogelijk roemden en gelukwenschten met haar jubileum. Namens de familie Van 'l Lindenhout sprak de heer Jac. van 't Lindenhout een har telijk woord van dank voor de groote eer, heden zijn vader bewez.en. Hij huldigde den tegenwoordigen directeur en diens ega voor hun kostelijfken, maar moeilijken arbeid. Door den heer Swanborn werd, namens het geheele helpend personeel der weesin richting aan de directie een prachtig zilveren doopvont geschonken, en namens den bree- den raad van leden der Vereeniging van Neer bosch een zilveren avondmaalstel voor de gestiehts-gemeentevoorts namens de 'sGra- venhaagsclie Neerboschwcezenkrans, die reeds verscheiden tientallen van jaren werk zaam is, 5 gouden tientjes, enz. enz. Met Psalm 68 3 werd dit samenzijn ge sloten en werd er van 1—2 uur gelegenheid gegeven om aan de bufletten In de beide Elims den inwendigen mensch te versterken en verder de ruim 40 groote en kleine met vlaggen versierde gebouwen te bezichtigen. Voorts was er hoornmuziek van Neerboseh jongenshulde van de gymnastiekvereniging Sparta; wedstrijdspelen der schoolkinderen; een alleraardigste hulde van de kleintjes der' bewaarschooleen korfbalmatch der jongens, enz. Een attractie voor dit gouden feest was zeker wel de hulde van de honderden oud- weezeji in den grooten tuin van 't moeder- huis aan 't begin van de laan der weesinrich ting. Daar werd onder groote geestdrift en in diens bijzijn een standbeeld voorloopig niog copic in gips onthuld van den stichter der weesinriehting Joh. v. 't Lindenhout, vervaardigd door den beeldhouwer, den heer Van Lanteren uit 's Gravenhage, waarvoor de middelen waren bijeengebracht door oud- weczen uit ons land, uit Indic en Amerika, onder leiding van een comité, bestaande uit de heeren Fillet en Lanckhoorn, uit Amster dam, M. Houtman, u:it Den Haag, M. v. d. Hoeven uit Rotterdam, P. A. C. Krijleo. uit Nijmegen en G. Scbager, uit Utrecht, bijge staan door een sub-comité. Spontaan was de uiting van geestdrift toen het monument werd onthuld, dat in brons de wei-gelijkende buste van den stichter doet zien mot daaronder het: God is een Vader1 der weezen; aan de linkerzijde de jaartallen*. 1863—1913. Huldeblijk door de oud-weezen geschonken. Aan de rechterzijde: Joh. v. d. Lindenhout, stichter der inrichting. Het geheel komt tö staan op een granieten voetstuk, waarvan de. algeheele voltooiing eerst met 4 September a.s., den verjaardag van Van *t Llndenhoufo zal geschieden. Voorts werd door den heéf Fillet aan ds. Pynacker Hordijk een prac». tige voorzittershamer met gouden inscrlptrfi overhandigd voor zijn leMïng der bestuur*- vergaderingen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2