Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Door da. Pijnackcr Hordijk, \,erd met gröote dankbaarheid deze hulde van oud wee zen aanvaard en betuigd dat aanvaar ding en onderhoud van dit monument in goe de handen was. Ook dr. Schrijver was allerhartelijkst in zijn dank en hulde aan stichter on oud-wee- zeu- De sluiting van het gouden feest van Neer bosch had plaats door ds. D. J. van Arkel uit Ellecom, op de binnenplaats. Door den commissaris der Koningin in de prov. Gelderland, jhr. Van Citters, werd per soonlijk aan ds. Schrijver, namens de regee ring hot ridderiumis der orde van Orauje- Nassau uitgereikt, aan den heer A. Sneep Cz. de ccre-medaille in zilver. De honderden oud-weezen van Ncerbosch werden nog eenige oogenblikken allerharte lijkst ontvangen door den grijzen stichter in zijn woning op 20 minuten afstand van zijn stichting en noode scheidde men van de plaats die voor de vorming van hun maat schappelijk leven de grondslag was geweest Op de ledenvergadering werden tot lid der vereeniging herbenoemd de heeren: Swelling- rebel en J. H. W. Crommelin en benoemd: mr. L E. Peterson Ramring, kantonrechter te Nunspeet; ds. F. J. J. Locff te Breda; P. Oos- terlee, directeur „Klokkenberg" te Nijmegen; baron Stratenus te Diepenveen; jhr. L. Strick ïgn Linschoten, notaris te Deventer; J. C. hiburg, directeur „Veldzichl", te Avereest; s. P. Heimens Visser te Velp; C. H. van der \;oerdt, landbouwer te Weesperoarspel. Eeuwfeest Beetwortelsuiker industrie. Het bestuur der Algemecne Technische Vereeniging van Bectwortelsui- cerfabrikantcu cn Raffinadcurs, bestaande uit de heeren M. G. Hummelinck, voorzitter; A. van Rossum. A. Spakler, dr. J. A. van Loon, P. Davcrveklt, penningmeester, en C. L. Bru- oings, secretaris, is voornemens op den lOen Juni e. k. het eeuwfeest der Nedcrlandsche Beetwortelsuikcrinduslrie feestelijk te her denken. Daartoe is op dien dag een buitengewone vergadering belegd te Amsterdam, waarop door den heer prof. dr. E. von Lippmann, directeur der Hallcsche Zuckerraffinerie cn specialiteit op het gebied van de geschiede nis der suikerindustrie, „de techniek voor honderd jaar" zal behandeld worden. De hee ren A. Spakler, raffinadeur te Amsterdam, cn dr. J. A. van Loon, suikerfabrikant te Steen bergen, zullen resp. het woord voeren over „De eerste beetwortelsuikerfabriek in 1812" en „De economische beteekenis der heden- daagsche beetwortelsuikerindustrie voor Ne derland." Aan velen zal het niet bekend zijn, dat de eerste bectworlelsuikerfabriek in Nederland werd opgericht in 1812 op de Baangracht te Amsterdam, ter plaatse waar nu de Suikerraf finaderij v/h. Spakler én Tetterode staat, ter wijl de eerste beetworlelsuikerfabriek in Europa in 1802 gebouwd werd te Cunern in Silezië door Achard, die algemeen als de grondlegger der industrie wordt beschouwd. (Hbld.) Volksstemmingen' Drankver koop. Bij de te Appingcdam gehouden proefstemming werden 2621 geldige stemmen oitgebracht. Van deze .waren 133 vóór onbe- perkten drankverkoop, 444 wilden den hul digen toestand handhaven, 364 waren vóór vermindering, terwijl 1680 stemmen, zijnde 34 waren vóór geheele verdwijning der drankgelegenhcden. Een rumoerige verkiezing s- /erga dering. Dinsdag avond zou, voor iet eerst in de twaalf jaar van zijn Kamer lidmaatschap, de heer W. C. J. P&sstoors, lid Ier Tweede Kamer voor het district Bever wijk, het woord voeren voor de kiezers van Wcstzaan. De heer Passtoors was als eenige jpreker aangekondigd en er zou gelegenheid rijn tot debat. Fit dei aanvang der dm'. zochte ve'üjr'r- ring deelde de voorzitter, het Roomsch-Ka- tholieke Statenlid Goes uit Castricum, mede, dat behalve de heer Passtoors, ook het woord zouden voeren de heeren Harms, hoofd eener Christelijke school te Zaandam, en Wesse ling, Roomsch-Katholiek raadslid te 's Graven- ha ge. Deze medcdeeling gaf aanleiding tot pro testen uit de vergadering; men meende blijk baar, dat het de bedoeling was de gelegen heid tot debat le beperken. Toen dan ook de heer Passtoors gesproken had cn de heer Harms het woord wilde nemen, ontstond er groot rumoer. Dc voorzitter maakte er een eind aan door de vergadering te sluiten. Juist wilde de heer Wesseling, de derde aangekon digde spreker, zijn meegebrachte stukken op bergen, toen een der aanwezigen uit de zaal £>p het podium sprong. Denkend, dat de man een der heeren op het podium te lijf wilde, gaf de heer Wesseling den vermeenden be lager zulk een hevigen slag, dat deze met een „salto mortale'' te midden -van het publiek viel. Dit voorval deed de verhitte gemoede ren tot het kookpunt stijgen. Stoelen en bier glazen vlogen (Toor de zaal en men scheen den heer Wesseling te lijf te willen. Doch daar verscheen de reusachtige veldwachter der gemeente Westzann. die den heer Wesse ling vastgreep, hem uit de zaal wist te wer ken en hem „opbracht'* naar het gemeente huis. waar proces-verbaal werd opgemaakt wegens mishandeling. Waar was intusschen het Kamerlid Pass toors gebleven? Door een raampje op het looneel was hij door vriendenhanden naar buiten gewerkt, en ook de heéren Goes en Harms kwamen ongedeerd buiten. Later op den avond werd de aanklacht wegens mishandeling tegen den heer Wesseling weer ingetrokken op verzoek van den mishandelde zelf, daartoe aange spoord door een der andere aanwezigen. Na het vertrek der „coalitie" bleef men in 3e zaal bijeen en voerden er het woord de hoeren prof. Eerdmans (Unie-liberaal), De ïtoode (sociaal-democraat) en mr. Bekker, (anti-tariefwctcomité), die oorspronkelijk ge- Komen waren om met den heer Passtoors te lebatteeren. De zaal was, naar ons ter oore kwam, een J>aar dagen te voren reeds door dc vrijzin nigen afgehuurd om er te vergaderen na af loop van de bijeenkomst der „rechtsche" par tijen, daar men vreesde, dat er toch van .rechts" geen voldoende gelegenheid tot de- *at zou worden gegeven. Dit vernamen de aanwezige sociaal-democraten, toen zij giste ren avond de zaal wilden afhuren! Men be sloot toen maar „samen" te doen. De heer, die op het podium sprong en door den heer Wesseling zoo onzacht werd verwij derd, had slechts de bedoeling aan den voor zitter mee te deelen, dat de vergadering door de vrijzinnigen zou voortgezet worden! (Hbld.) Te Wapeningen werd "Woensdag het kerseugewae verkocht. Er werden hooge pryzen besteed, n*®1" schatting 6 i 7 cent per pond op het hout. Poging tot doodslag. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren te recht K. Celier, 20 jaar, voerman te Rotter dam, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 1 jaar on 6 maanden gevangenisstraf we gens poging tot doodslag, gepleegd op een meisje, waarmede hij uit was geweest, door haar met een mes in de borst te steken. Tegen het vonnis der rechtbank waren zoowel de veroordeelde als de officier van justitie, (lie 3 jaar gevangenisstraf had ge- eischt, geen voorbedachten rade aanwezig achtende, in hooger beroep gegaan. Het Openbaar Ministerie bij het Hof achtte wel voorbedachten rade bewezen en eischte beklaagdes veroordeeling wegens poging tot moord tot vijf jaar gevangenisstraf. Beklaagde ontkende het hem ten laste ge legde. Zijn verdediger, mr. Jalink, meende dat slechts mishandeling of poging tot zware mishandeling bewezen is en concludeerde dus tot oplegging van eene veel lichtere straf. Poging tot moord. Voorts had zich te verantwoorden de vreemdeling C. B., 28 jaar, matroos, beklaagd van in de Boomp jes te Rotterdam in Maart j.l. op zijn gewe zen meisje met een revolver te hebben gescho ten, waartoe hij uit Antwerpen naar Rotter dam was overgekomen. De rechtbank te Bot terdam had hem wegens poging tot moord veroordeeld tot 2i jaar gevangenisstraf. Het Openbaar Ministerie bij het Hof eischte bevestiging van het vonnis met verzwaring evenwel van (1e straf tot 5 jaar. Bekl. ontkende het plan te hebben gehad het meisje te dooden. "Wel had hij schoten gelost to&n hij het meisje zag op de Boompjes, maar hij schoot in het wilde, nadat hij in een koffiehuis met een vriend drank gebruikt had; hij wist niet wal hij deed. Zijin verdediger, mr. Weijl, betoogde dat de voorbedachten rade niet bewezen is en concludeerde dus tot vermindering van straf in plaats van verzwaring. Moord en poging tot moord. Men meldt uit Den Bosch: Voor liet gerechtshof van Den Bosch stond gisteren terecht in hooger beroep van 'n von nis der Bredasche rechtbank, waarbij hij tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, Lambertus Hoosemnns, 27 jaar, arbeider te Berkel, beklaagd dat hij op 9 Februari j.l. onder de gemeente Tilburg met voorbedach ten rade zijn vrouw heeft willen verdrinken en zijn kind verdronken heeft, toen hij bij de rivier de Ley was gekomen, ter plaatse ge naamd "het Klokkegat, welke plaats hij te vo ren had uitgekomen. Met beide handen greep hij zijn eehtgenoole "Wilhelmina Seebregts vast én g9f haar een duw, zoodat zij achter over in het water op den kant der rivier kwam te vallen. Daarna gaf hij haar een trap met een voet, zoodat zij van den kant in het diepe gedeelte terecht kwam. Vervol gens nam hij zijn dochtertje Elisabeth Hoo semans van den grond op cn wierp haar In het diepe gedeelte der rivier de Lcij, waar die rivier een breedte had van 5£ meter en een diepte van ongeveer 11 meter en zeer snel stroomde, tengevolge waarvan het kind jammerlijk onder de oogen van den on- mcnschlijken vader en eeu hulpelooze moe der verdronk. Zijn vrouw verdronk niet tengevolge van de van beklaagdes wil onafhankelijke om standigheid, dat zij met haar handen en voe ten in het water bewegingen maakte en bo ven water is kunnen blijven, den overkant heeft kunnen bereiken en zich aan het al daar staand houtgewas heeft kunnen vast klemmen en zich van het water op het droge heeft kunnen opwerken, zoodat zij tegen zijn bedoeling niet om hel leven is gekomen. De beklaagde bleef bij zijn bekentenis voor de rechtbank afgelegd volharden. Getuigen waren te dezer zake niet gedagvaard en de advocaat-generaal mr. Tak eischte een ge vangenisstraf van 20 jaar. Ernstig automobielongeluk. Men bericht uit Amsterdam: Voor de 5e Kamer der rechtbank is gisteren behandeld de zaak tegen den heer C. Corvey, directeur van „Het Leven', terzake het ern stig automobiolongeluk op 11 Febr. jl-, 's mid dags omstreeks li uur, op de "Weteringschans. Volgens de eerste berichten reed de door den heer Corvey zelf bestuurde auto onder het verkeerde uitwijken op het trottoir op vier schoolmeisjes in, van wie twee lichtelijk wer den getroffen. Veel ernstiger verging het ech ter een juffrouw, Ilemiina Julia Nolting. Zij kreeg een zoodanige fractuur van boven- en onderkaken, dat zij twee maanden lang nog alleen met behulp van een instrument haar mond kon openen en de kaken nimmer in normalen toestand zullen terugkeerenvoorts een zeer ernstige fractuur van den rechter schouder, tengevolge waarvan zij twee maan den na het ongeval den rechterarm nog niet hooger kon opheffen dan tot den rechter schouder. Tengevolge van een en ander was zij dan ook gedurende een aantal weken ver hinderd haar beroep van gloeister van gas- gloeiliehtkousjes uit tc oefenon. Alleen op hei ongeval, aan genoemde juf frouw overkomen, is het ten laste gelegde letsel door schuld in de dagvaarding geba seerd. Die dagvaarding mag als een kunst stuk van zinbouw worden bfschouwd, in zoo ver de termensteiler er in is geslaagd alles samen te vatten in één volzin van 685 woorden. 21 getuigen zijn in deze znak gedagvaard, o. w. als deskundigen dr. C Hyman, arts; A. J. H. Ceurvorst. automobielhandclaarB. Stephan, assistent aan de Technische Ilooge- school te Delft, en G. E. E. Crone, koopman. Voorts 10 getuigen décharge. Verdediger Ï6 mr. Joh. AL Jolles. Bekl., door den president ondervraagd, verklaart in den brèede den toestand ter plaatse op het betreffende oogenblik, toen hij de stilstaande tram met bijwagen, een aardap- pelkar met paard, die naar den verkeerden kant overstak, alsmede een fietsrijder tegen over zfch zag. Hij verzekert vier, vijfmaal ge toeterd tc hebben. Er restte hem niets -anders inderhaast, dan het linieer trottoir hij wijze van vluchthaven te kiezen. Zijn vaart was hoogstens 18 KM., maar verminderde tot zij"n spijit niet zooals zij had moeten verminderen, In weerwil van zijln remmen met de hand rem. Hij zag 3 k 4 meisjes, het bleek hom dat hij twee er van had. aangereden; maar de bovenbedoelde juffrouw had hij niet gezien. Blijk dat zijn vaart niet zoo hevig was is z. i. wel, dat de auto zoo weinig beschadigd is. Een gevangene ontvlucht. Zon dagmiddag heeft, gelijk wij meldden, de Duit- scher W., die dezer dagen tot 3 jaren gevan genisstraf was veroordeeld door de rechtbank wegens poging tol diefstal met braak, en thans gedetineerd was in het huis van bewa ring te Maastricht, wefen te ontvluchten.' De ontvluchting moet geschied zijn ongeveer 2 uur. Hoe de Dultscher uit zijn cel is gekomen, konden wij, aldus de Limb. Koer., niet ach terhalen, doch eenmaal de celdeur achter zich hebbende, wist hij het dak van de gevange nis te bereiken .maakte een wandeling over het dak en kwam door het inslaan van een ruit in het gerechtsgebouw. Dc concierge heeft niets gehoord, zoodat het vermoeden bestaat dat W. op zijn sokken heeft geloopen. W. heeft de gelegenheid Benut een kantoorjas van een der parketklcrken tc bemachtigen en heeft dit aangetrokken. Beneden in het ge rechtsgebouw stond een fiets van den zoon van den concierge, waarmee W. het gerechts gebouw verliet door ccn deur die openstond en toegang verleent tot een W. C. Toen kwam W. op een binnenplaatsje, klom met het rij wiel over een afdak, het dak was van zink en dus glad. De sporen van het overklimme'/ zijn nog duidelijk zichtbaar. Eenmaal over het dak geklommen zijnde, met het zware rij wiel. kwam \V. aan den kant van het gebouw, waar de maréchaussées zijn gehuisvest. Zon der in de kijkers tc loopen liep W. langs de maréehaussée-kazerne. kwam aan den voor kant van het gerechtsgebouw en reed den Minderbroedersberg af. Niemand had den vluchteling opgemerkt, die zich fhans in het midden der stad bevond. Tot heden is men zijn spoor bijster. De Pruis heeff een brutaal stukje werk geleverd. Een oplichter. Door een bewoon ster van de Loosduinsche kade te 's Graven hage is aangifte gedaan dat zij door iemand, die zich uitgaf voor bewaarder in de straf gevangenis te Sclieveningen, waar haar zoon gedetineerd is, opgelicht is voor f 12.50. De man beweerde dat haar zoon hem naar zijn moeder gezonden had om geld voor hem te vragen en slaagde er in, op die wijze haar eerst f 2.50 en toen f 10 afhandig te maken. Den tweeden keer beweerde hij, den vader van den gevangene te hebben gesproken, die hem de boodschap zou hebben meegegeven, dat de vrouw hem de tien gulden voor haar zoon zou ter hand stellen Nekkramp. Te Sloohteren is een 20- jarig meisje aan nekkramp overleden. Door een auto overreden. Te Amsterdam Is op het "Waterlooplein hoek Zwanenburgstraat Woensdagavond 11 uur een zevenjarig knaapje, Goudsmit genaamd en wonende aan den Amstel, dat op dat late uur nog op straat speelde, door een in volle vaart aankomende huurauto overreden. Zwaar verwond werd het kind in een apotheek bin nengedragen, waar slechts de dood geconsta teerd kon worden. Op hol. Om drie uur gisterenmiddag ging in de Crispijnlaan te Rotterdam een paard op hol, gespannen voor een petroleum- wagen van de Automaat. Een 11-jarige jon gen, die bij den wagen de wacht hield, ge raakte er onder en brak het rechterbeen op twee plaatsen. Het paard holdt voort naar den Binnenweg en stormde op den spiegel winkel van de firma Levy aan. Daar geraakte een loopjongen van een modemagazijn tus- schen den wagen en de winkelpui bekneld en brak eveneens een been. Het paard ging door de winkelruiten en werd zoodanig ge kwetst, dat het doodbloedde. Knust en Wetenschap. Nationale tentoonstelling van oude kerkelijke kunst te 's Hertogenbosch. Nog een paar dagen slechts scheiden ons van de officieele opening van de Nationale Tentoonstelling van Oude Kerkelijke Kunst, welke a.s. Zaterdag namiddag door den Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant. Mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, zal geschieden. Gisteren had het hoofdcomité der tentoonstelling de vertegen woordigers der pers uilgenoodigd, om onder voorlichting van de heeren J. A. Frederiiks, dr. Jan Kalf en prof. dr. W. Martin de expo sitie reeds in oogenschouw te komen nemen. Hierin vinden wij aanleiding om reeds heden iets omtrent deze belangrijke tentoonstelling te zeggen. Toen het vorige jaar over het geheele land als het ware eenstemmig het besluit genomen werd, dat alle voornamere steden ter herden king van het eeuwfeest onzer onafhankelijk heid eene tentoonstelling zouden organisee- ren, kwam te Den Bosch de vereeniging ,,'s Hertogenbosch Belang", onder leiding van haren bekwamen voorzitter mr. Raymond Tilman, bijeen om te beraadslagen over de wijze waarop de oude Hertogstad aan „Plan 1913" zou deelnemen. De keuze der tentoon stelling kon niemand verwonderen, omdat ze zoo geheel ligt in de lijn van het karakter der stad zelf en van de provincie, waarvan zij de hoofdplaats is. Kerkelijke Kunst. Waar zou zoon tentoonstelling beier thuis behoo- ren dan in de stad, waar een dei' mooiste monumenten van Kerkelijke Kunst van heel Nederland reeds een aantrekkingspunt vormt voor tallooze vreemdelingen; waar beter dan in de stad, die het middelpunt mag heeten van het zoo bij uitstek „kerkelijke" (of zoo ge wilt katholieke) Zuiden. De ontwerpers van de idee stelden rich in verbinding met kunstenaars en kunstkenners uit het gehee le land en de medewerking, die reeds sDoedic ondervonden werd, was waarlijk verrassend. Men voud eene sympathie voor het denkbeeld en eene bereidwilligheid tot het medewerken aan het verwezenlijken ervan, zooals men niet had durven hopen en die reeds direct een schitterend welslagen waarborgen. Man nen als dr. Kalf, prof. dr. Martin. Prederlks, Van Heeswijk, Averkamp, Diepenbroek en tallooze anderen waren f-anstonds gereed om de totstandkoming der tentoonstelling te bo- vorderen. Het oorspronkelijke idee was grootscher dan die welke nu tot uitvoering is gekomen. Men wilde aanvankelijk eene tentoonstelling van Kerkelijke Kunst !n den uitgebreidsten zin des woords, zoowel van hcdendaagschc, mo derne kerkelijke kunst, als die van oudere tijden. Teekeningen voor de tentoonstellings gebouwen waren reeds ontworpen, de plaats voor de tentoonstelling was reeds gekozen de groote Paradeplaats in de schaduw der beroemde Kathedraal en van het Bisschoppe lijk paleis doch bij de verder uitwerking van het oorspronkelijke plan deden zich zoo vele moeilijkheden voor niet het minst van financieelen aard dat de onmogelijkheid van de uitvoering ervan werd Ingezien en ten slotte op voorstel van den heer Kalf besloten werd, eene tentoonstelling te organlseeren van uitsluitend oude kunst en daarbij 1800 onge veer als grens aan tc nemen. Voor deze tentoonstelling werd het oprich ten van bijzondere gebouwen niet noodig ge oordeeld, wanneer men de beschikking kon krijgen over de Militaire Rijschool, welke door den betrokken minister welwillend is verleend geworden Al was nu het plan verkleind, de belang stelling en de medewkerlring zijn er niet min der op geworden. Provincie, gemeentebestuur cn particulieren brachten een garantiefonds bijeen en vooral de heeren Frederiks en Kalf zijn er op uit getogen om in heel Nederland kunstschatten te verzamelen voor dc Bossche expositie Het Nederlandsch Episcopaat, de Protes- tantsohe en Israëlietische kerkbesturen, sym pathiseerden ten volle met het plan en zegden hunne medewerking toe en dank deze samen werking, heeft men nu eene verzameling schat ten van Kerkelijke Kunst bijeengekregen, zoo als men wellicht nog nimmer in ons land te- sa men heeft gezien. Kerken, kloosters, syna gogen, enz. stonden hunne voornaamste kunstwerken af, musea leenden tal van voor werpen, bisschoppen en andere kerkelijke waardigheidsbekleders en particulieren ston den belangrijke schatten af, waarvan vele nog nooit in het openbaar tentoongesteld zijn geweest. Zoo verkreeg men eene alleraar digste collectie, die eene waarde van vele mil- lioenen guldens vertegenwoordigt en waaruit alles wat minderwaardig werd geoordeeld, is geweerd. De architect van dc Bossche Kathedraal, dc heer Van Heeswijk. droeg zorg, dat alles In de MIlftMro Rijschool eene goede plaats zou vinden. Voor goede verlichting werd gezorgd door het aanbrengen van dakramen, waar door het licht naar binnen stroomt, dat ver volgens getemperd wordt door een brandvrij velum. In hot midden van het gébouw op den ach tergrond Is een katholiek choor getimmerd met aan weerszijden daarvan een protes- tantsch kerkje en een kleine synagoge. Alles is uitgevoerd in brandvrije asbcstplaten. Over de tentoonstelling zelve welke ls in gericht door dr. Kalf (secretaris der Nedcr landsche Monumenten-Commissie, vroeger verbonden aan het Nederlandsch Museum in Amsterdam) en voor wat de afdecling schil derijen betreft door prof. dr. Martin, directeur van het Mauritshnis, beiden geholpen o.a. door den heer Frederiks en mpj. Poelen. adjunct- directrice van het Haagscho Gemeente Muse um hopen wij een volgende maal iets te zeggen. "Wanneer wij ten slotte nog vermelden, dat aan de tentoonstelling is verbonden de opvoe ring tweemaal per week van een oud myste riespel „De sovenste Bliscap van onscr Vrou wen.", wa-araan 150 tot 175 Bossche dames en heeren medewerken, waarvoor men de muziek heeft opgediept uit de bibliotheek van dc Illustre Lieve Vrouwe Broederschap alhier, en welke opvoeringen zullen plaats vinden in de daartoe geheel veranderde zaal van „Ca sino", dan meenen wij te mogen consta- tecren, dat op kunstgebied de Bossche ten toonstelling wellicht de belangrijkste plaats onder de Ncderlnndsche tentoonstellingen van dit jaar inneemt. Ilenri Brondgeest ln „Der Un- sichtbare Mensch." Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernomen is de heer Henri Brond geest aangezocht om bij het circus Schumann te Scheveningen de hoofd- en titelrol te spe len in het Hindoesche tooneeldrama „Der Unsichthare Mensch", dat door den Italiaan- schen regisseur Pratesi van hot Scala-theater te Milaan op Reinhardtsche wijze en scène wordt gezet. De Commissaris der Koningin. De Ulrechtsche Courant brengt het be richt, dat de Commissaris der Koningin in deze provincie voornemens zou zijn als zoo danig af te treden. Bij informatie ter zéér bevoegder plaatse vernamen wij, dat van dit voornemen hoege naamd niets bekend is. Wel is dit bericht den laatsten tijd hier en daar als gerucht op gedoken, maar met nadruk werd ons dezen middag verzekerd, dat het volkomen kan worden tegengesproken. U. D. Dc centrale commissie voor „Plain 1913" hield dezer dagen te Utrecht hare 15de vergadering, onder leiding van den onder voorzitter, F. "W. baron van Tuyll van Seroos- kerken. Dc sub-conunissie voor de budtc-nlandsche reclame deelde mede, dat sederl de vorige opgave wederom een groot aantal artikelen over Nederland in de buitenlandsche pers waren verschenen. O.a. werd gewezen op de Boston Evening Transcript van 14 Mei, die een speciaal num mer wijdt aan al hetgeen dezen zomer in Europa voor Amerikanen belangrijks te zien i6 en daarbij de feesten in Nederland voorop stelt en nagenoeg de gansche eerste pagina st»n Nederland wijdt. Ook werd nog ver meld, dtat de Globe Trol ter, hel orgaan van The Cosmopolitan Correspondence Club eo4 Holland-nummer heeft uiigegovun. De aanvragen uit het buitenland om toe» zending van dc geïllustreerde refebesahrtj» vltlgea door de centrale commissie qitge» geven, zijn zoo groot, dat van hot Engelse hé boekje een nieuwe oplage moest worden be steld. Ton slotte deelde dc tub-commissie no$ mede, dat hot aantal soli rif lelijke aanvragen om inlichtingen nlleon bij hot Centraal Bu reau yoot Vreemdelingenverkeer ontvangen, reeds achtmaal grooter is dan die van dezelf de periode van het vorige Jaar. Op voorstel \a«n de sub-commlasle voor hot verkeer iuilen ln do volgende plaatsen auto- en oo ach tochten worden georganiseerd! Arn hem, Haarlem, Groningen, Middelburg en Sii- tatrd. Deze ondernemingen worden door de centrale oommissie door subsidies of deel neming in het waarborgfonds gesteund. Bo vendien werkt de commissie ook lycde aan de verbetering van de haven van Mnklcn, ten einde deze weder ten allen tijde voor iché-' pen toegankelijk te maken, en daardoor ook liet bezoek aan de tentoon stelling fn liet Mulders lot over zee van uit Amsterdam to bevorderen. Mol ingenomenheid nam de commissie ken nis van het besluit der bootdienstcn op Mar ken om op den terugweg ook MuMcn aan te doen. Eveneens werd met ingenomenheid het plajü der Amsterdamschö commissie begroet ottf van tijd tot tijd tocihton te organlseeren vooh speciale doeleinden, gelijk nu onlangs naaP de Internationale zeilwedstrijden op be$ Braasscmermecr. Vreemdelingen kunne# danrcfoor op gemakkelijke een weinig kost bare wijze onze karakteristieke sport- en volksfeesten meemaken. Dc sub-cominissie voor de huisvesting deel de mede, dat zij een uitgebreide organisatie tot het verstrekken van inlichtingen betref fende logies aan vreemdelingen lot stand beeft gebracht. In de volgende steden Uc-n, speciale bureaux voor huisvesting worden, aangetroffen: Amsterdam, Arnhem, Breda, Dordrecht, den Haag, Groningen, ITaorlem, 'z Ilertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Mid delburg, Nijmegen, Rotterdam, Siltard, Snoek, Tilburg, Utrecht en Zwolle. Aan buitenlandsche journaUston, die ons land willen bezoelum, zullen allerlei facili teiten worden aangeboden cn een aantal \er-< tegenwoordigers van toongevende buitcnland- sche dagbladen zijn reeds uitgenooddgd op, kosten der commissie eene reis door ons land to maken. In verband daarmede onlvihg de commissie van de Geldersche stoomtramweg- Mij. de toezegging om aan door haar aanbe volen vreemde journaifstcn vrij reizen te vcrleonen. Ten slotte werd nog gesproken over cenj veelvuldig vernomen klacht van vrceinde- liingens dat het zoo moeilijk ls in streken waar men lcomt om to wandelen, b.v.: RIoch mendaal, Bnarn enz. den weg te vinide^n. Do commissie beveelt de plaatselijke oommissies aan door gekleurde strepen of andere ken- tceke.nen den weg aan to geven en dan do wandelingen te verdoelen naar den duur, b.v. witte streep wandeling één uur, blauwe 2 uur. roode drie uur. De vreemdeling kan dan zelf den weg vinden. Zeist. Heden herdacht de heer H. van Norden. opzichter van dienst bij de tramlijn Zeist—Utrecht der N. C. S. den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst der maalschappijl trad. Naar we vernemen gaven velen den jubi laris op dezen dag van hun belangstelling blijk Op Vrijdag avond a.s. zal in de Nieuwe Sociëteit als spreker optreden dc heer Klaas de Vries van Amsterdam met het onderwerp: „De school voor onze kinderen en de drei gende Grondwetsherziening". B a a r n. Van wege de Klesvcreeniging Baarn werd gisterenavond in hotel Central al hier een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer K. R e ij n e met het onderwerp: „De Tariefwet." Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik ge maakt. Barneveld. Als een bijzonderheid wordt aan de Nijk. Ct. gemeld, dat de rietdekker H. Kreijnen alhier, in het bezit is van een hond je, dat fihnns twee jonge poesjes zoogt. De moederhand houdt zóóveel van haar )leeg< kinderen, dat zij ze koestert en verzorgt, als« of het baar eigen kroost was. Statenverkiezing. Wij ontvangen het volgende officieele com muniqué van het Concentratie-Comité: In tegenstelling met de meening van het Centraal Vrijzinnig Vcrldkuztrigs^ComLté to Amersfoort hebben eenige vrijzinnige kiezers geaneenfd candlidaten te moeten stellen voor dc a.s. srtatenverkiezing Waarde opvatotimg van hei Centraal Comité, volkomen gedeeld werd djoor de klesvereeni- gtagén ln naburige plaatsen, acht hseit Cen traal Comité zich niet verantwoordelijk voo$ den uitslag van deze particuliere actie. Neef Jo. Een onzer lezers vond in zijn brievenbus een getypt kattebelletje met de volgende war* taal: Stembus 1913. Kiest geen S. D. A. P.'er. Waarom niet? Lees: De heeren van de S. D. A. P. Gaan in t geniep mdt ieder mee. Warft gaan ze mee met nijd of haat Dan staan zij spoedig op straat Kiest Asoh van WIJck. Neef *o. Bevordering onderofficier en. De inspecteur der infanterie heeft be* paald, dat de bevordering in de hoogere ooc derofficiersrangen door hem zal geschiede# bij de brigade. Aan de brigade-commandanteg blijft de bevoegdheid de nieuwbenoemden bij een der regimenten zijner brigade ih te dee« len. (Avp)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3