Fotografie Reinhart Leouoid, Uit den omtrek. i" 0 e Internationaal Katoen congres. In de Maandag gehouden korte werkzitting van het negende Internationaal leatoencongres heeft de heer Langers (Duitsch- land). financieel rapport uitgebracht, waarna een bijeenkomst plaats had van de scheids rechters in de internationale scheidsgerech ten der federatie onder voorzitterschap van den heer G. Maglius (Italië.) Deze vergadering ontleende haar belang aan de duidelijke uiteenzetting, hoe door de werking van dit instituut der arbitrage lang durige en postbare processen in den katoen- handel waren voorkomen, o.a. omtrent na maak van merken. Deze leerzame uiteenzet ting ging gepaard met de demonstratie der echte en der nagemaakte merken op de ver pakking van de katoen, die in een bepaald geval, tol het ingrijpen der arbiters hadden geleid. Gisteren ochtend werd een werkzitting ge houden. De regeling van het congres is door den secretaris der Nederlandsche Patroonsveree- niging van katoenspinners en -wevers, door den heer R. A. de Monchy Jr. uit Hengelo, uitnemend verzorgd. In het Bureau van het Congres dal in het Kurhaus gevestigd is, vindt elk der congressisten een smaakvol in rood en goud gebonden programma in drie talen van de werkzaamheden en feestelijkheden vt.n het congres, met vermelding van alle gede legeerden; voorts de verschillende congres- rapporten, een enveloppe met uitnoodigingen en toegangskaarten voor de verschillende fees telijkheden cn een biljet voor de verschillen de extra-treinen; eindelijk een zeer fraai uit gevoerde rilvcren (voor de bestuursleden ver guld zilveren) congres-insigne. Dit bestaat In een ovalen herinneringsmcdaillc, vervn digd in de Koninklijke Ütrechtschc Fabriek van Zilverwerken firma C. J. Begeer. Op de voor zijde is een vrouwtje aan hot spinnewiel af gebeeld, terwijl de achterzijde het Ncderino sche wapen vertoont, met het randschrift: IXe Internationaal Katoencongres Schoveningen 1913. Congres voor gemeentebe drijven. Het gemeentebestuur van 's Gra- venhage zal op 11 Juli, des nam. te 4$ uur, in dc Raadzaal (Javastraat) hot congres voor gemeentebedrijven officieel ontvangen. Het congres, georganiseerd door de Nederl. Ver. v. Gemeentebelangen, komt 11 en 12 Juli bijeen in een der zalen van het Zuid-IIoll. Koffiehuis. De E. N. T. O. S. Het Historisch Pa viljoen Ier Scheepvaarttentoonslelling is ver rijkt met een gobelin, behoorende tot den in ventaris der Abdij gebouwen te Middelburg en door Gedeputeerde Staten van Zeeland bc- ividwillig afgestaan- Het stelt voor een der gevechten van de „eeuwen tegen dc Spanjaarden omstreeks 1573. De gobelin vertegenwoordigt een waar de van f 30.000. Eenmooie gift. De hoer E. ten Gate te Almelo heeft a-an de ver-eemiging Helt Zie kenhuis vijftigduizend gulden gescholnken ter uLlbrekliing van het gebouw. De nieuwe loonregeling in de Si garenindustrie. Men meldt ons udt Amsterdam: Door de hoofdbesturen der 4 werklieden- organisaties in de sigaren industrie is aan alle sigarenfabrikanten in helt land welke ntet zijn aangesloten bij een der vereeni- güngen vcroemigd in het verband van siga renfabrikant emvereeni gin gen, een schrijven verzonden, waarin de nliouwe loonregeling wordt aangeboden welke op 19 Mei j.l. met „Hel verbond van vera entingen vam siga renfabrikanten" is overeengekomen en ver zocht wordt de werklieden melt ingang van Zaterdag a.s. volgens deze loonrege ling uil te betalen. Naar wij yennemen is reeds van e>en groot aantal patroons bericht onllyaingen dat zij dc nieuwe loonen zullen, ui thdtalcn. De Limburgsche bierverkie- zingen. Uit Wynandsrade verneemt de „L. K." van betrouwbare zijde, dat daar in de buurt in twee café's naar hartelust gedron ken wordt. Het aftredend Kamerlid de heer Beckers, zoo wordt aan het blad verzekerd, is in beide drank-gelegenheden zelf het bier wezen be stellen. Valschheir in geschrifte. Door den Hoogen Raad is verworpen het cassatie beroep van Reuse van der Meulcm, gewezen gemeente-veldwachter te Eefde, thans agent in assurantiën te Amsterdam, door de recht bank te Zulphen en liet Hof te Arnhem ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf we gens valschlieid in geschriften en gebruik making van vervalselite quitanliën ais echt e.n onvervalscht om faillissement te voorkomen. Verduistering. Voor de 4de kamer der rechtbank te Amsterdam hebben, terecht gestaan C. G. II. F., buffetclief en H. D. K., kcllner, beklaagd van verduistering van wisselp cm-nin gen, ten nadeéle van hum patroon, den eigenaar van de Franciskaner hrau, aan de Warmoesstraat. Hen was slechts Ion lasle gelegd de verduistering vam f 8 aan penningen, welke de pa troon, die hem al langdiï tijd had verdacht, herkenbaar liaid gemaakt. Volgens bekl. had hij ihet zaakje niet hen willen afmaken voor f 400, doch zij, vermeenden hem slechts voor f 40 ƒ90 te hebben benadeeld. Het O. M. eischte tegen idder 8 maanden gevangenisstraf. Inbra akin een kerk. Gisteren stond voor de rechtbank te 's Hertogenbosch terecht H. B., gedetineerd, beklaagd van in de R.-K. kerk te Heijen (Bergen) op 24 April j.l. uit vier offerblokken ongeveer vijf gulden te hebben gestoten, na de offerblokken te hebben open gebroken. Tegen beklaagde, die al viermaal veroor deeld is en wegens de staking in België naar Holland was gekomen, werd drie Jaar gevan genisstraf geëischt Diefstal van prentbriefkaar ten. De 4e Kamer der rechtbank te Am sterdam heeft veroordeleld t)ofc 2 maaiDdem ge vangenisstraf, overeenkomstig den dLshh van bet O. M., den 22-jarigetn brieveubei-Tteller H. v. D., wegens lieit zich tocMgdnen en weg- tuaken Yan vier voor bestelling bestemde prenjtbrtefkaarte*. Een deserteur die opnieuw ontsnapte. Zondag was te 's Gravenhage door een brigadier en een agent van politie aangehouden een milicien van het 2e regt. veldartillerie, die gesignaleerd stond we gens desertie. De man, die zich in burgerkleeding had gestoken, werd overgebracht naar het poli tiebureau aan dc Nieuwe Haven. Daar werd de militaire autoriteit gewaarschuwd, die een patrouille zond om den arrestant in ont vangst te nemen. Bij zijn overbrenging wist hij op de Nieuwe Markt te ontsnappen, de Kalvermarkt op en de Bagijnestraat in. Hoe wel hij terstond werd nagezet, slaagde men er niet in hem weer te grijpen. Inbrekers aan het werk. Onder Sloterdijk hebben inbrekers zich toegang ver schaft tot de filmfabriek van Nöggerath, en een- bedrag aan geld van f 80, benevens films en gedeelten van opname-toestellen gestolen. In hun vernielzucht hebben zij bovendien vrij belangrijke schade aangericht. Verduistering. Te Antwerpen is ge arresteerd J. v. d. W., reiziger bij de firma Lomans te Breda, die zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Het verduisterde be drag is circa f 1000. Hij had dit geld voor zijn patroon geïncasseerd en niet afgedragen. De verdachte is te Antwerpen in bewaring gesteld. Zijn uitlevering zal worden aange vraagd. ■<- De gedeserteerde gele rijders. Omtrent de desertie van dc 47 manschappen van het corps rijdende artillerie werd be richt, dat deze het gevolg zoude geweest zijn van de behandeling, die deze manschappen van hun kapitein baron Van Haersholte van den Doorn zouden hebben ondergaan. Van bevoegde zijde wordt aan de N. R. Gt. thans gemeld, dal hiervan geen woord waar is. De in ons bericht genoemde kapitein staat be kend als een man van voorbeeldige plichts betrachting, die in zijn vorig garnizoen (Den Bosch) zijn batterij in schitterende oefenings conditie heeft achtergelaten, en cr heerschte bij zijn vertrek in die batterij een uitstekende geest. Maakt dit reeds onwaarschijnlijk, dat zijne nieuwe manschappen zich over hem zouden hebben te beklagen gehad, dit is wel geheel onmogelijk, omdat de genoemde kapi tein slechts enkele dagen te Arnhem in gar nizoen was. Van herhaald beklag bij andere officieren, dat steeds te vcrgcefsch zou zijn geweest gelijk vermeld werd is dan ook geen kwestie geweest hoegenaamd. De man schappen hadden zich noch tot officieren, noch tot onderofficieren met klachten ge wend. Hoe ongemotiveerd liet optreden van de manschappen was schrijft de zegsman der N. R. Ct. blijkt dan ook wel hieruit, dat bij den vorigen batterij-commandant, die thans in Ede Is, en bij wfen de manschappen zich wilden melden om hem te verzoeken te rug te keeren, enkele jaren geleden precies eene dergelijke desertie plaats gehad heeft, als thans is gepleegd. Verdronken. Maandag Is het 4-jarig zoontje van den arbeider Venema te Rijper- kerk In een sloot geraakt en verdronken. Te Valtherveen viel het 3-jarig zoontje van den arbeider K. v. d. Veen in een bag- gerput, waaruit het levenloos werd opge haald. Brand aan boord. Volgens telegra fisch bericht uit PoHt-Said, is liet vr&clit- stoomschip „Malang", van de Rcftberdamsche Ll'oyd, aldaar binnfcngeïoopen met bra rid in de dekladlimg. Een deel der ladiiimg its over boord geworpen. Nadere bijzon dorheden ontbreken. Helt Stoomschip ,yMalang" was op weg van Rotterdeam en Hamburg naar Java. Reclame. Korte Gracht 20 - naast postkantoor. Geopend dagelijks (ol O uur, des Zondags tot 2 onr. Knust en Wetenscliap. Louis Couperus, onze Hollandsche ro manschrijver, die een groot deel van zijn leven In zuidelijke streken heeft doorgebracht en een van dc weinige Hollandsche auteurs is, die er toe bijdroeg onze letteren in het bui tenland bekend te maken, heeft heden zijn 50en verjaardag gevierd. Op een te Leipzig gehouden autogmfen- veilimg heeft een door Rembrandt geschreven brief 1700 mark o-pgebracht. Nationale tentoonstelling wan oiidz kerkelijke kunst te 's Hertogen bosch. „De Sevens te Bliscap van onser Vrouwe n". Tijdens den duur der tentoonstelling zal alle Woensdagen om 3 uur en alle Zondagen om 3.30 uur 's namiddags een oud mysterie spel worden opgevoerd, waartoe uitsluitend Bossche ingezetenen, voor een groo-t deel be hoorende tot de élite der stad, hunne mede werking zullen verleenen. Op 11 Juni heeft de eerste van de opvoeringen plaats van „De Sevenste Bliscap van onser Vrouwen", welke opvoeringen een evenement op kunstgebied mogen worden geheeten. Een korte toelich ting van dit oude Mariaspcl zal daarom wel licht velen lezers welkom zijn. Van de zeven mysteriespelen der Bliscap- pen, die er beslaan hebben en die omstreeks het midden der 15e eeuw door de rederij kerskamer „Hot Korenbloemken" onder de auspiciën van de magistratuur herhaaldelijk te Brussel en later ook te Den Bosch zijn op gevoerd. bestaan nog alleen het eerste (de blijide boodschap aan Maria) en het laatste, dat ook tevens het beste is, omdat zich daar in het meest het godsdienstige leven af spiegelt. De naam van den dichter, die over buiten gewone talenten en een rijke fantasie beschikt heeft het is een werk van beslist hooge literarische waarde is voor de geschiede nis verloren gegaan en alleen weet men, dat hij tot de bovengenoemde rederijkerskamer heeft behoord. Het mysteriespel ontleent zfin ontstaan aan de liturgie der katholieke kerk, die wenscht dat de geloovigcn geheel meeleven met het geen door de priesters ann de altaren wordt verricht. Een gevolg daarvan is geweest, dat men weldra, eerst alleen van de geestelijke dooh later ook van dë leeken kerkelijke handelingen en gesprekken kreeg, die geheel eene nabootsing waren van hetgeen in dc II. Schrift staat opgetcekend. Zoo verkreeg men feitelijk den eersten vorm van het mysterie spel, dat zich spoedig van uit dc kerk naar het stof er voor niet enkel meer werd ont leend aan de Evangeliën, doch ook aan de aprociefen en legenden, al bleef ook het mysterie steeds de grondslag van het spel, dat daarnaar vernoemd werd. In de laatste jaren is de belangstelling voor dc 15de eeuw- sche mysterie-spelen zeer toegenomen, sedert kunstenaars als Rovaards en Verkade het aandurfden middclceuwsche tooneelstukkcn voor het voetlicht te brengen. Aan de uitvoering van „De Sevenste Blis cap van onser Vrouwen" wordt de grootst mogelijke zorg besteed en alvorens we tot eene eenigszins gedetailleerde bespreking van het stuk zelf overgaan, mogen hier met eere genoemd worden de namen van de eerw. hecren Ant. Hansen, professor in de muziek aan t Seminarie tc St. Michicls-Gestel, en den priester-dichter Willem Smulders, die resp. de leiding van het muzikale en literaire ge deelte op zich namen, cn van den kunst schilder Dorus Hermscn, die zich met het de coratieve gedeelte belastte. De inhoud van het mysteriespel betreft, zoonis gezegd, vooral de opneming van Maria ten Hemel. Na eene proloog, waarin de korte inhoud wordt gegeven van de zes overige BBscappen, welke tevens door tableaux-vi- vants in beeld worden gebracht, verplaatst het stuk ons naar Palestina, waar we eene ontmoeting zien tusschen Maria en Johannes, den laatste der Apostelen, die nog niet ter verbreiding van Christus' leer zijn vertrok ken, doch zloh nu voor het vertrek gereed maakt. Maria, die zich zeer verlaten gevoelt, herinnert Johannes er aan, dat Christus haar aan zijne bijzondere hoede heeft toever trouwd. De Apostel biedt haar dan zijn huisje aan, gelegen aan den voet van den Sionsberg. van waaruit zij dagelijks den Kruisweg gaat bidden, eene daad waartegen dc Joden In ver zet komen en waarover zij zich bij den Po tentaat beklagen. In dc volgende scène zien we Maria bid dende in haar kamerke, waar eensklaps de aartsengel Gabriël verschijnt, om haar na mens God aan te kondigen, dat zii nog drie dagen zal leven, zonder dat de duivel iets over haar zal vermogen en dat zij daarna sterven zal te midden der Apostelen, om ver volgens ten Hemel te worden opgenomen. Op wonderbare wijze verschijnen de Apostelen, die heinde en verre verspreid waren, in Maria's woning, waar Gods moeder hun haar naderend einde mededeelt. Terwijl de Apos telen biddend oni haar bed zijn geknield, na dert Lucifer met zijne duivels, doch wordt door den aartsengel Michaël meedoogenloos weggejaagd. In hartroerende woorden neemt Maria afscheid van de Apostelen, en als zij voor het laatst de oogen heeft gesloten en de Apostelen beraadslagen wóór haar te zullen begraven, weerklinkt het' bevel van God het lijk naar het dal van Josaphat te vervoeren, waar zij een nieuw graf zullen gereed vinden. Zingende, en begeleid door Engelengezang, voeren de Apostelen het lichaam grafwaarts, en als het Joodsche volk trachten wil het lijk te onlnemen ten einde het te verbranden, wordt het met blindheid en lamheid gesla gen. Hier ontbreken 350 verzen en moeten ta- bleaux-vivants weergeven hoe Petnis allen geneest, waarop het volk zich bekeert, en Thomas, de ecnige Apostel, die niot bij het sterven tegenwoordig was, daar hij in Indië predikend rondging, op weg naar Palestina getuige is van de glorierijke Hemelvaart van Maria. Bij zijne mede-Apostelen aangekomen, verhaalt hij zijn wedervaren hier geeft het manuscript weer de mooie verzen en allen gaan naar het graf, dat zij ledig vinden en waar geurige bloemen en hemelsch brood liggen op de plaats waar het lijk was ter ruste gelegd. Het mvsteriespel ..Die Sevenste Bliscap van onser Vrouwen", welks inhoud we in het vo rig artikel in het kort hebben verteld, zal worden uitgevoerd in het 15de eeuwsche dia lect, dus in Middel-Nederlandsch, waarvan het gesproken woord veel gemakkelijker te verstaan is dan het geschrevene. In het geheel zijn er 30 sprekende rollen, waaronder een viertal vrouwenrollen, doch in het geheel werken aan dit mvsteriespel het koor medegerekend een 150 1754a! per sonen mee Naar wij uit goeden bron vernemen heeft de Nationale Bond van Protestantsche Kie zers besloten in Utrecht I de candidaluur van mr. dr. J. H. W. 0- ter Spill en in Utrecht II die van dr. C. Lelv te steunen. De Bilt. Op G3-jarigen leeftijd is heden morgen alhier overleden ds. Chr. Ynzonides, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier. De Bilt. In den afgeloopen nacht is alhier een rijwiel ontvreemd uit een weideplaats, die volgens den eigenaar vermoedelijk met een valschen .'teutel is geopend. Doorn. Alhier is opgericht een afdeeling van den Bond van Protestantsche kiezers, waarbij zich verschillende leden van de Chr. Hist, partij aangesloten hebben. B a a r n. In hef „Gebouw" in de Wetering straat werd gisterenavond alhier eene verga dering gehouden door de drie rechtsche par tijen. Als sprekers traden op jhr. mr. II. W. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer voor district Amersfoort, en mr. J. van Best, lid van de Tweede Kamer voor Jiel district Eindhoven. De vergadering was al leen toegankelijk voor kiezers der rechtsclie partijen en gelijkgezinden. Baarn. Tot directeur van het dameskoor „Aurora" is benoemd de heer J. H. van Dap peren, muziekleeraar alhier. Soesterberg. De heer II. KoppeSchnar, arts bij de Ned. Ambulance in Montenegro, is benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Do verkiezingsactie in de Vechtstreek Mijdrecht, Dinsdagavond. Heden avond trad professor Van Hamel, de vrijzinnige candidaat, te Mijdrecht op, ook hier voor een overvolle zaal, die voor een goed deel was gevuld met katholieken. Wij behoeven niet meer mee te deelen, hoe deze liberale Kamor-candidaat denkt overdc coalitie en over de conoent ra tic- Wij willen er ons daarom toe bepalen wat van de vergadering zelve mee te deelen, een vergadering, die in méér dan een opzicht merkwaardig was en wederom bewees de waarheid van de dezer dagen al eens méér verkondigde stelling, dat de coalitie op alle mogelijke wijzen probeert alle uitingen te gen het clericalisme der huidige regeering, zooveel doenlijk te onderdrukken. "Welke middelen daarbij worden aangewend aan christelijke zijde, is door professor Van Ha mel heden avond met de feiten, in Mijdrecht zelve voorgevallen, in het openbaar aange toond. Het begon al in den aanvang met een heftige interruptie. De heer Van Hamel ver telde wat hij op zijn rondreis door het district de laatste dagen al eens méér heeft verteld dat in de dagen van de hervor ming een pastoor z'n gemeenteleden voor het liberalisme als volgt waarschuwde: hij had in de kerk in een kastje een zwarten kater opgesloten, welk beest hij bijwijlen aan de katholieke geloovigcn liet zien, met de medc- deeling, dat dit de Satan, het liberalisme moest voorstellen. Met een dergelijken boe man poogt de coalitie ook In ónze dagen het liberalisme af te beelden; al wat vrijzinnig is, heet men des satans te zijn Op dit moment interrompeert de heer Wolf, katholiek propagandist uit Amsterdam: „Gij vertelt dit verhaaltje nu weer anders, dan gij het In Abcoude hebt gedaan. Daar hebt gij de katholieken zéér gekwetst, door 1e zeggen, dat die zwarte kater zat opgeslo ten in den tabernakel, voor de Roomschen hel heiligste wat er bestaat. En nu spreekt gij niet meer van de tabernakel, doch van ccn kastje." (Groot rumoer). Prof. Van Hamel: ,/Dat is een leugen, dat ik gesproken heb van den tabernakel. Ik heb overal, waar ik optrad, gezegd: een kater, die opgesloten zat in een kastje. Het woord „tabernakel" heb ik nergens gebruikt." De heer "Wolf houdt desondanks z'n be schuldiging staande. Prof. Van Hamel: „Allen, die in Abcoude bij mijn optreden tegenwoordig zijn geweest, zullen kunnen getuigen, dat ik het niet heb gezegd. Waart gij in Abcoude, toen ik daar sprak?" De heer Wolf: „Neen, ik ben daar niet ge weest, maar ik heb 't van hooren zeggen." Geroep: „O, o, daar heb je het al!" Dc heer Wolf: „Het heeft in het R.4C. blad d e T ij d gestaan en daarin is het niet tegen gesproken." De heer Stomps (uit Nieuwersluls): „Ik was wél te Abcoude aanwezig en kan op eerewoord verklaren, dat professor Van Ha mel het gewraakte woord niet heeft gebe zigd. Wie het tegendeel beweert, die lastert (Applaus eenerzijds en gejoel, bij de katho lieken, anderzijds). Er staat wederom iemand op, die perti nent ontkent, dat de heer Van Hamel gespro ken heeft van den tabernakel. (Luid applaus). Prof. Van Hamel: „Het is weer de gewone tactiek van de coalitie. Men had geen enkel middel bij de hand om mij voor de kiezers als gevaarlijk te brandmerken en daarom werd natuurlijk overeengekomen mij een dergelijke uitlating ten laste te leggen. Ik moest zoo iets hebben gezegd, dan had men een wapen in de hand, om het eenvoudige volk diets te maken, dat ik hun heiligste ge voelens had gekrenkt. Maar men heeft hier nu onomwonden kunnen hooren, dat het grove onwaarheid is." De beer Van Hamel bracht in dit verband een ander geval van schandelijke verdacht making ter sprake. In het dorp Mijdrecht heeft men gepoogd een vlek te werpen op sprekers naam. alweder met de bedoeling om de rechtsche kiezers in te blazen, dat bij hem geen eerbied is te vinden voor de godsdien stige overtuiging van andersdenkenden En om dat doel, bij gebrek aan eerlijke middelen te bereiken, heeft men spreker de smerigste taal in den mond gelegd, die zich denken laat. Die gemeene tactiek der coalitie bewijst inmiddels de énorme zwakte van de christe lijke partijen, bewijst de sterkte van de con centratie. Wat nu is er gebeurd? Tot bijwo ning van dezen avond had men o.a. uitgenoo- digd notaris Van der Heijden, een achtens waardig katholiek te Mijdrecht. Deze heeft ten antwoord daarop aan het bestuur van de Liberale Unie in de Vechtstreek een brief gezonden, waarin notaris Van der Heijden mededeelt, de tot hem gerichte uitnoodiging te beschouwen als een beleediging. Het bleek hem toch, dat prof Van Hamel de Roomsch- katholicke geestelijken betiteld had met den naam van „h .r jagers", een uit drukking, die zelfs niet door een dronken polderjongen zou worden gebezigd, en die men dus allerminst had verwacht van een hoogleeraar in hel strafrecht ann een van onze openbare universiteiten. Om die reden kon notaris Van der Heijden, zoo schreef hij, deze verkiezingsvergadering niet bijwo nen. Direct is toen door prof. Van Hamel aan den heer Van der Heijden geschreven, dat bovenbedoelde uitdrukking nooit en te nim mer cn nergens door hem werd gebruikt: dat notaris Van der Heijden moest zijn ingelicht van een zijde, waar men niets dan vuige las ter op het oog had; dal schrijver hoopte, dat notaris Van der Heijden de in den brief ver vatte beleediging zou willen terugnemen en hem zou willen mcdedeelen uit welke bron hem deze laster geworden was. „En ik vraag nu" zoo vervolgde prof Van Ilamcl hedenavond „ik vraag nu aan notaris Van der Heijden, die zeker wel hier aanwezig zal zijn, of hij bereid is, die grove beleediging jegens mij terug le nemen. En tweedens vraag ik hem, mij man cn paard te noemen, opdat deze méér dan schandelijke actie van de coalitie onderzocht zal kunnen worden." Consternatie in de zaal, vooral onder de katholieken. J^rof. Van Hamel: „Is notaris Van der Heij den in deze zaal niet aanwezig?" Diepe stilte. „Dan zal door mij bij den officiej^ van justitie tc Utrecht con aanklacht tegen notaris Van der Heijden worden ingediend ter zake van beleediging en zal Ik mij langs dien weg recht verzekeren, nu notaris Van der Heijden door zijn stilzwijgendheid nft mijn schrijven en zijn wegblijven op deze ver gadering, volhardt bij zijn brief aan de Lh bcrale Unie gezonden. Door volledige open baarheid zal dan nu worden ultgemankt voor de rechterlijke macht, wat er van dien méér dan schandelijken aanval op mijn goeden naam, overblijft." (Luid applaus hier cn ver legenheid ginds). De heer Wolf (tot den president der ver gadering): „Bestond er verlof, om den brioj door notaris Van der Heijden geschreven* openbaar te maken?" Do voorzitter; ,J>at verlof was dooi* mJJ aan professor Van Ilamdl verleend." De heer Wolf: „Maar ntert door notaris Van der Heijden zélf dus?" De vooratter: „Dat was ook absoluut rtlot noodüg. De brief was gericht aan ons bestuur cm moest dus ter kennis worden gebracht van professor Van Hamel." Prof. Vam Hamel: „De opzdt van deze go- heclo geschiedenis is alweder duidelijk. Er mowt oc<n grief togen mij bestaan en om dii» grief tc vflmden, nam men z'n toevlucht tot laster. Itet volk vam Mijdrecht moest to- gem mij worden opgezet." Een der aanwezigen: „Dit laatste Is al gebeurd. Het praatje van de pastoors is hiier van avond al rotodgestrooid üin het dorp, vóór dat de vergadering begon." (Gefluit links en verbittering jegens dezen siprekor Hechts.) Prof. Van Hamel: „Nèt wat ik dacht. Er moost een praatje zijn om te gein mij to kunnen colportecren. En van dat praatje is nkxtairis Van der Heijden de dupe geworden Maar het roomscbe Mijdrecht mag hel clain nu wel eens hooren, dat èm het hoofd van de roomsche school te Maarssen èin dc room scbe propagandist Morel lm het openbaar van mij hebben gezegd, dat ik in mijai rede voeringen niemand heb gekwetst en dat men gaarne met mij wilde debatlteeram." Na de rede van professor van Hamel gal de hdcr Wolf uit Amsterdam zich op voor de bat. Deze nam het op voor de sociale wetten van Talma, voor dé subsidiés nam die bij zondere scholen, voor het verband tusschc staat en kerk, voor het verband tussch? godsdüenst en politiek enz. enz. Dc vergadering was inmiddels onrustig ge worden, wat vooral even later aan don dag trad, toon prof. Vam Hamel repliceerde en door die roomsohen telkenmale in de rede webd gevallen, onder luide goedkeuring va" dc ooaJiliie-gcnooten. Prof. Van Hamcü wees op het anti-gods dienstige dlnt im de coa fitte is gelegen en op het groote gevaar, dat daarin voor de volks eenheid schuilt. Maar die dingen wil de coaditte nooit hooren. En als oen man als ds. Van Hoogenhuijzc te Amsterdam z'n waar schuwende stom doet hooren tegen helt he.il- looze drijven der zich noemende „christe lijke partijen", dam heeft men voor dien man een hoonlach over. Men schuwt ter rechter zijde alle opénhaahheid, doet alles af dh oln- der-omsjes, zom der debat en voelt zidh go- rust: want het breede coalitie-volk stemt tóch rechts. Dat doet eenvoudig wat de tetfctars bevelen. En als iemand in helt opeioibaar op treedt en met den vimgor de groote gevaren van het clericalisme aanwijst, dan proibeart men lawaa-i te maken en zoekt men z'n sterk te im rumoer cn ita Laster. Dc beruchte ülii- Ijeskwesldc KuijperaWeslmcfjer-Lehmonln wanneer men dóór de christelijke metnschen eens aan herinnert, wijzende op de dreigend.' corruptie, als men de polfltdlek cl rijpt op ba nen die tharns worden gevolgd, schreeuwt mon aan de rechterzijde, dat men) er ntal vTvT» hooren wil. Dat is helt gemakkelijkste, als men alle openbaarheid wil vermijden - Rumoer in de zaal. Geroep: „Di3e liiytjcsquaetfrtde is aüemaal leu gen geweest. Er is niets vam aan geweest." Prof. Vam Hamel: „Wót zegt u? Niets van aan geweest? 1 Da'n zal ik u het rapport van den etareraad voorlezen, die in deze fintjes- handel uitspraak heeft gedaan.. Luid geroep: „Tóch allemaal leugen 1" Een der amtëravolutionairen roept met drci gende Slem: „Mijnheer Van Hamel, wees nou voorzicbüig en zeg hier niéts van. do lintjes- kwestie. 't te je eigen belang als jo daarover zwijgt. Mian, pas op, hoorl" Prof. Va.ni Hamel: „Er over zwijgen rail ik heelemaal niiet." Geroep: „Sluit de vergadering maarl" Aan den anderen kant: „Neen, waarachtig niet, niet sluiten. Doorgaan." Prof. Vam Hamel gaat verder en wil Ms voorlezen uit het rapport van dem eere-naad. Dc anrtlirevoluhLoniair vam daar erven: ,Ais je voorzichtig wil zijjn voor jo zelf, spreek dan hier nöwt over." Prof. Van Ilamcl leest heel bedaard voor, walt hij nioodig vindt voor te lezen: de pas sage, waarin de eereraad zegt, dat inderdaad aan R. Ldhmann een ridderorde is toie-gckend, zonder dat eorigerlei verdienste dié ridder orde weJitiigde, doch dat getruoemde R. Leh- mann tc vorctn geld had gestart im die anti- revoflutionaiiro partijkas. In onze nabijheid wordt gezegd: „Zoo smij ten we ddn kerel (prof. Van Hamel) er uil.'* Op dit gezegde draait een dor liberale aan wezigen zich naar deze personen om en kijkt hen waarschuwend aam, als wilde hij zog gen: Wees op je hoede en laat hot enkel bij woorden blijven. Prof. Van Hamel comstateert, dat dit ram pant van den eereraad aan duiidelijkhcddl niets be wenschen over laat en weet niet, walt men nu toch bedoelt met „allemaal leugens. Geroep: „Dte eereraad was liberaal". Prof. Van Hamel: „Pardon, er zalen óók geestverwanten van dr. Kuyper in dien eere raad". Zikhrer enkele momenten uit de vergade ring, die vooral aan het einde een houding aannam, welke er op wees, hoe blindelings men tfog in dit afgelegen deel van de provin cie aanneemt wat van boven-af wordt opge legd e<n hoe zeer de coalittië er in deze sftre- ken op uit is, alle licht van buiten te blur schen. Tegen half 12 ging men uiteen. Prof. Van Hamel vertrok per auto naar Niseuwersluis en bood den r.-k. debater Wolf uit Amster-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3