BINNENLAND, ning over te gaan. Inzonderheid doet Rus- tand zijn best om de mof£&elij!kheden in den 'Baikanbotnd vreedzaam uit den weg te rui- <men. De vraag is nu, of de oorlogspartij in Sofia en Belgrado er in zal slagen om d© 'diplomatie het hcfit uriH de hand te nemen. Slaagt zij daarin niet, dan is hdt altijd nog inliet onwaarschijnlijk, dat de bemoeiingen» tot handhaving van. don vrede ten slotte do bovenhand zullen behouden. Duïtschland. De Rossija, het officieuse orgaan van de Russische regecring, wijdt aan liet aanstaan de regeerings-jubileum van den Duitschen Keizer een lang artikel, waarin o.a. wordt gezegd: De Keizer heeft de kroon onder moeiclijke omstandigheden overgenomen na den dood van zijn zeer populaircn vader. Het was niet alleen zijne taak, de traditie van de Konin gen van Pruisen, die het.nieuwe Duitsche rijk stichtten, voort te zetten, maar ook de schepper van nieuwe grondslagen van het •politieke en openbare leven te worden. In den loop van den tijd moeten zoowel de aan hangers van het monarchale stelsel in Duitscliland als ook zijne tegenstanders toe geven, dat Duitschland in den persoon van Keizer Wilhelm een uitstekenden politieken leider bezit, die in staat is het Duitsche rijk den vooruitgang tegemoet te voeren. Nie mand kan betwisten, da'l de Keizer den schepper is van de oorlogs- en handelsvloot, die Duitschland in staat stelde eene wereld politiek te voeren, welke aan Duitschland een van de eerste plaatsen in het Europee- sche concert verzekerde. Eene verdere ver dienste van den Keizer jegens zijn vaderland Is het verkrijgen van overzeesche bezittingen, waar in eene nabij zijnde toekomst honderd duizenden Duitschers voor hunne kennis en hunne wilskracht emplooi zullen vinden. Den Duitschen Keizer zijn gedurende lange jaren eerzuchtige plannen tegenover de naburige staten toegeschreven; de werkelijkheid heeft echter eene dergelijke verdenking weerlegd en bewezen, dat de Keizer een overtuigd aan hanger van den vrede en de rust in Europa Is. Ook heeft de Keizer veel tot hel welzijn van zijn volk in zijn innerlijk leven bijgedra gen, door als bevorderaar van kunst, handel, hijverheid en wetenschap op te treden. De Rossija besluit haren gelukwensch met het uitspi eken van de hoop, dat het den mon arch nog lange jaren vergund moge zijn, tot welzijn van het Duitsche volk werkzaam te sijn, dal zoo rijke schallen in dc gemeen schappelijke schatkamer van de Europeesche volken inbrengt. BerTijn, 11 Juni. Dc rijksdag zette he den de behandeling van de voordracht be treffende de legerversterking in tweede le zing. Brzbergen (centrum) zegt: Over ons vlieg- wezen liet Noske zich gisteren onvriendelijk uit. De aanvallen tegen onze vliegers zijn vol strekt niet gerechtvaardigd. Wij zijn dezen dankbaar, dat zij hun leven in de bres stel den. (Toejuichingen). Wel is menig lucht schip verongelukt, maar juist de oudere Zep pelins zijn nog in het bezit van het legerbe stuur. Vliegmachines gaan bier niet meer ka pot dan elders. Spr. vraagt wanneer eene parlementaire commissie van enquête voor het geval van Krupp zal worden inges-teld. Voor het oogen- blik acht hij geen oorlogsgevaar aanwezig. Wat de vraag betreft of oorlogscomplicatiën mogelijk zijn wijst hij op het chauvinistisch drijven van Frankrijk, vooral op het gevan van Nancy. Het zou onverantwoordelijk zijn, als wij in geval van een oorlog niet zoo sterk waren als wij naar onze bevolking kunnen zijn. Wij beschouwen het leger als het middel tot handhaving van een ecrvollen vredewij keuren in beginsel de voordracht tot leger versterking goed, waartoe de Fransche maat regelen ons dwingen. Semler (nationaal-liberaal) zegt, dat dc fcweebond Frankrijk-Rusland geene offensieve pointe tegen Duitschland. Hoe sterker wij zijn, des le onwaarschijnlijker in den oorlog. B e r 1 ij n, 11 Juni. In het voortgezette debat over de voordrachten tot legerverster king zegt Semler (nationaal-liberaal): De tweebond Frankrijk—Rusland heeft zijne pointe tegen Duitschland. Hoe sterker wij zijn, des te onwaarschijnlijker is de oor log. Wij staan eiken man, eiken stuiver, elk paard toe. Wij zijn ook bereid tot elk offer om dc uitgaven te dekken. Maar boven do kwestie van de dekking staat het belang, Jat de plannen tot versterking van het leger den Jen Juli zijn vastgesteld. Puttlitz (conservatief) zegt: Wij geven onze stem aan de voordracht met het oog op de veranderde politieke omstandigheden, de toe rustingen van de naburige landen en de om wenteling. die gekomen is in de oorlogs- en verdedigingsmiddelen. Wij zijn van meening, dat boven en behalve de 39 aangevraagde es- cadrons nog 1U meer noodig zijn. De rijkskanselier herinnert, dat in de com missie de groote meerderheid zich voor de "voordracht heeft verklaard. De aanvrage van zes kavallerie-regimenten moet de regeering handhaven in hel belang van eene goede or ganisatie van het leger en tot beveiliging van de grensprovinciën. (Levendige instemming rechts). Dat de legerversterking zonder verwijl ten uitvoer wordt gelegd, is dc hoogste wensch, waarnaar ik mijne houding moet regelen en lot alle consequential* zal regelen. (Le vendige instemming rechts). Daarnaast staat de eisch, dat de financiën noch van het rijk, noch van dc bondstaten geschokt moeien wor den. Ik koester het vaste vertrouwen dat ook in den rijksdag eene besliste meerderheid voor de legerversterking aanwezig is. Het zelfde geldt voor den „Wehrbeitrag". Wat de dekking van de loopende kosten be treft, ben ik vast overtuigd, dat men het eens zal worden, omdat men het eens moet wor den. Men kan niet terug gaan op den inge slagen weg. Geen van ons kan het volk mis leiden omtrent den steun, dien het volgens ©nzc overtuiging behoeft. (Zeer juist rechts). Daarmee zou men zich bezondigen aan het Vaderland. Tot besluit zegt de rijkskanselier: Daarom *al ik met alle middelen er voor opkomen, dal de legerversterking op het daarvoor be paalde tijdstip in werking treedt. Ik zal er nadrukkelijk voor werken, en zoo noodig strijden, dat de middelen daarvoor beschikbaar worden gesteld. Maar laat ons nu handelen en het werk voltooien, welks mis lukking niemand kan verantwoorden. (Leven dige toejuichingen. Groole beweging in hel geheele buis.) België. Brussel, 11 Juni. In de Kamer zette de milniister van financiën uiteen, dat de militaire hervormingen hert: scheppen van, nieuwe hulpbronnen noodig maken. Er zal ©on leening noodig zijn mei a flossing in 25 jaren en op den tegen woo rel igen' rentevoet Het geheele bedrag der uitgaven zal zijn 314 inillioon. De minister dient een wetsontwerp in, waarbij eene belasting wordt gelegd op de opbrengsten van naanilooze vennootschap pon, op auto's en kinema's. Verder wordt voorgesteld eene wijziging van de registra tie- on hypotheekrechten en eene verhooging van de reohlen op alcohol. Tweede telegram. De Senaat e>n de Kamer hebben een wetsontwerp aangenomen, waarbij de rechten op alcohol voorloopig ver hoogd worden in afwachting van de aan neming van de definitieve wet tot regeling van diit onderwerp. Frankrijk. P a r ij s, 1 0 J u n i. De Senaat heeft het ont werp der kiesrechthervorming aangenomen volgens het voorstel van zijne commissie. Parijs, 11 Juni. Dc senator Flandin deelt in de Matin mede, dal op initiatief van dc interparlementaire unie eene commissie van zeven rechtsgeleerden, gekozen uit de parlementen der geheele wereld, in Parijs zal bijeenkomen, om een plan op te maken tot instelling van een internationaal ge rechtshof, dat zou worden toegevoegd aan het Haagsche gerechtshof, om kennis te ne men van geschillen behoorende tot het in ternationale privaatrecht. Particulieren zul len zelf geschillen voor dit hof kunnen bren gen, maar een permanent college zal belast worden met de taak om ongerechtvaardigde vorderingen ter zijde te stellen. Engeland. Londen, 10 Juni. Het lagerhuis heeft het ontwerp van de homerule-wet in Ier land in tweede lezing aangenomen na eene discussie van twee dagen, die het gewone verloop nam. Londen, 11 Juni. Heden namiddag, terwijl de eerste minister Asquith het woord voerde over de begrooting, stond in de voor het publiek bestemde galerij plotseling een man op en wierp een voorwerp in de zaal, dat later bleek een meelzak te zijn, in de richting van de bank der ministers. Het pro jectiel miste zijn doel; Asquith werd niet ge troffen en een van de andere ministers even min en de zak viel zonder kwaad aan te richten dicht bij den stoel van den Speaker op den grond. Dc man wierp daarna een hoop pamfletten in de zaal; hij werd spoedig door de beambten verwijderd. Men vermoedt dat hij een voorstander van vrouwenkies recht is. Asquith zette kalm zijne rede voort onder algemeene toejuichingen. Londen, 10 Juni. De politie heeft he den avond 4000 geweren en bajonetten in beslag genomen in den vroeger vermelden stal te Hammersmith. Miss Emily Davison, de suffragette die meende de zaak van het vrouwenkiesrecht te bevorderen door te trachten de Derby- wedrennen in de war te brengen, is aan de ernstige wonden, die zij daarbij opdeed, overleden. De jockey, die door haar optre den in de renbaan van het paard geworpen werd, is herstellende. Denemarken. Kopenhagen, 11 Juni. Het Noor- weegsche Koningspaar en prins Olaf zijn hier aangekomen, om een officieel tegenbezoek te brengen aan het Deenshe Koningspaar. Spanje. Madrid, 11 Juni. Het kabinet-Roma- nones heeft zijn ontslag gevraagd. Portugal. Lissabon, 11 Juni Een aan het arse naal verbonden electrician, Vaileiïo genaamd* is gevangdn genomen onder beschuldiging gisteren eene bom te hebben geworpen. Er zijn nog versoheddene andere arresJtailiëm ver richt. Oostenrijk-Hongarlje. Budapest, 11 Juni. De Staatscourant bevat een eigenkandigen brief van den Kei zer aan den afgetreden minister-president Lukacs, waarin hem dank betuigd wordt voor de bewezen diensten en inzonderheid erkentelijkheid wordt uitgedrukt voor zijne bemoeiingen om de legerwet tot stand te brengen. Turkije. Londen, 11 Juni. Reuter verneemt, dat volgens een particulier telegram, dat in Lon den is ontvangen, de grootvizier Malimoed Chefket Pacha in Konstantinopel is ver moord. Konstantinopel, 11 Juni. Een spe ciale vertegenwoordiger van Havas meldt, dat de grootvizier aan zijn wonden is over leden is. Konstantinopel, 11 Juni. Toen de grootvizier omstreeks bet middaguur zich naar de Porte begaf, kwamen twee met re volvers gewapende personen op zijn automo biel toe en vermoordden hem. Men be schouwt dit als het werk van eene samen zwering tegen het comité Eendracht en voor uitgang. Parijs, 11 Juni. Volgens de Intran- sigeant was de grootvizier vergezeld van twee adjudanten. Een van dezen is eveneens ge dood. Een bediende van den grootvizier is gewond. Tweede telegram. Volgens een offi cieel communiqué moest de automobiel van den grootvizier op het plein Beyazid. omdat de weg werd hersteld, stil houden. Door onbe kenden, die in een automobiel gezeten waren, weiden tien revolverschoten gelost. De groot vizier overleed een half uur nadat hij was overgebrach: in liet ministerie van oorlog. Luitenant Ibrahim, die eveneens door een kogel getroffen was, is ook gestorven. De ministers zijn vergaderd om maatrege len te nemen tot verzekering van de rust en de veiligheid. Een zekere Topel Tewfik is gevangen ge nomen, onder verdenking een der moorde naars te zijn. Nog een andere van de moor denaars, Kadri genaamd, is in hechtenis ge nomen. P a r ij s, 11 Juni. Het Turksche gezant schap bericht, dat de orde niet gestoord is in, Konstantinopel. Konstan tinopel, 11 Juni. De mi nister van buitenlandsche zaken.Said Iialiin is tot waarnemend grootvizier benoemd. De andere ministers behouden hunne portefeuil le. Een van de moordenaars, Djevad genaamd, is gevangen genomen; hij heeft een begin van bekentenis afgelegd. Een officieel comminiqué houdt in, dat de militaire overheid het verkeer op den open baren weg verboden en de sluiting van de winkels bevolen heeft, van 10 uur des avonds af. De stad is rustig. Er ga-an talrijke pa trouilles rond. De ministers worden militair bewaakt. Er hebben verscheidene arrestalicn plaats gehad, maar de ware bedrijvers van den aanslag zijn nog onbekend, Cairo, 11 Juni. De Porte heeft aan de regcering van. den Libanon bet bericht doen toekomen, dat zij weigert het tekort op de bcgrooting van den Libanon te dekken. On danks het laatste protokol, veroorzaakt dit besluit eene levendige ontroering. Marokko. Gibraltar, 10 Juni. Men zegt, dat Rai- suli zich heeft meester gemaakt van de Spaansche voorposten van Arzila. Allerlei. Cuxhaven, 11 Juni. Het stoomschip Imperator is heden namiddag zijne eerste reis naar Amerika begonnen. Warschau, 11 Juni. Brindsjonc is voornemens over twee dagen verder te vlie gen naar Petersburg. Rome, 11 Juni. Ui^ Napels wordt be richt, dat de malrozenstaking is geëindigd ten gevolge van eene belofte van de regee ring om de wenschen betreffende hulp bij ongevallen en pensioen in gunstigen zin te overwegen. H u e 1 v a, 1 0 J u n i. Ten gevolge van eene vergadering van mijnwerkers, hebben onlus ten plaats gehad, die leidde tot eene charge van de openbare macht, waardoor verschei dene personen gewond werden. Zaterdag jl. stootte het Belgische stoom schip Liège op weg van Antwerpen naar Grie kenland op een drijvend wrak, waardoor het een lek bekwam en na eenige uren zonk. De manschappen konden zich op reddingsbooten in veiligheid brengen. Zij werden door de En- gelsche stoomboot „Ferufield" opgenomen en te Ferrol aan wal gebracht. Zondagnacht hebben te New-York drie zware branden gewoed. Achtereenvolgens werden drie huurkazernes, twee groote ma gazijnen en een park voor vermakelijkheden verwoest. Menschcnlevens zijn niet te betreu ren, maar wel werden vijftig personen bij hun angstige vlucht uit de brandende huizen ernstig gewond. Boven Helgoland heeft een vreeselijfce zuidwesterstorm gewoed. Het ijzeren ge raamte van de golfbrekende dam in de oor logshaven is weggeslagen. De Staatscourant van Donderdag 12 Juni bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot ontvanger der successierech ten le Haarlem A. M. de Kruijff, thans ont vanger der burgerlijke acten en successie al daar benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee J. Bongertman en A. G. A. Dem- mers, beiden thans tijdelijk; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde J. Dassen, eervol ontslagen hoofd der openbare lagere school te Hartwert, gemeen te Wonseradcel; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee A. Palsma, thans tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen; benoemd tot directeur der R. H. B. S. te 's Hertogenbosch H. «C. Brans, thans leeraar aldaar benoemd tot gedelegeerde van Nederland op het te Londen te houden 5e internationale congres inzake de bestrijding Yan den handel in vrouwen en meisjes jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, te Den Haag. en mr. A. de Graaff, te Utrecht. De Koningin verleende gisterenmiddag te 12£ uur de bijzondere audiëntie aan den lieer de Grevenkop Castenskjold, die namens den Koning van Denemarken den Prins kwam overhandigen het Grootkruis der Olifants orde. De Prins was ter audiëntie aanwezig. De Koningin en Prins gaven daarna, ter eere van den gezant een déjeuner, waarbij be halve verscheidene leden der hofhouding, ook aanzat de minister van Buitenlandsche za ken Te 3i ontving de Koningin den nieuwbe- noeraaen gezant van Bolivia ter overhandi ging van de tcrugroepingsbrieven zijns voor gangers en van zijn eigen geloofsbrieven. De Koningin ontving gisterenmiddag minister Colijn in conferentie. De Roode K r u i s-o n d e r s c h e i- dingen. Z. K. H. dc Prins heeft Dinsdag in hoedanigheid van voorzitter van het hoofd comité van het Nederlandsche Roode Kruis in het Pageshuis te 's Gravenhage persoon lijk de verleende decoraties aan de leden der ambulances van het Nederlandsche Roode Kruis uitgereikt. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijin gisterenmiddag per extra trein van de Staatsspoor, die alleen bestond uit de Ko ninklijke rijtuigen, uil 's Gravenhage naar Het Loo teruggekeerd onder hartelijke toe juichingen van een zeer talrijke op het per ron verzamelde menigte. Even vóór het vertrek van den trein wachtte den chef van het Staatsspoorstation, den heer E. T. F. Voorhorst, een hoogst aan gename verrassing. Toen H. M. en de Prins in het salonrijtuig hadden plaats genomen, werd de chef in een- compartiment ontboden en overhandigde de Prins den heer Voorhorst uit naam van Hare Majesteit de versierselen van ridder in de Huisorde van Oranje-Nassau. De Prins wenschte den chef van harte ge luk met deze onderscheiding. H. M. dc Koningin heeft den heer De Grevenkop Castenskjold, minister-resident van Denemarken te 's Gravenhage, in zijn hoedanigheid van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij gelegenheid der gisteren door hem volbrachte zending, be noemd tot grootkruis der orde van Oranje- Nassau. Naar de N. Tilb. Ct. verneemt, bestaat bij H. M. de Koningin het voornemen omtrent midden Juli de tentoonstelling te Tilburg te bezoeken. II. M. de Koningin zou dan op één dag de tentoonstelling te 's Hertogenbosoh en die te Tilburg mei een bezoek vereeren. H. M. de Koningin zal des morgens in Den Bosch komen en des namiddags te 2 uur per1 automobiel in Tilburg. Omstreeks 5 uur zal H. M. Tilburg weer per automobiel verlaten. De minister van Oorlog zal aanstaande Maandag Le ïloendcrlo en Arnhem militaire concoursen van motorrijders bijwonen. Majoor Tonnet en kapitein de Quay verge zellen den Minister. De afgetreden gezant en consul-gene raal le Tanger, Ridder van Rappard, i6 voor geruimen tijd naar het buitenland vertrok ken. Bij Koninklijk besluit is aan mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, lid van den Raad van State, op diens verzoek ontslag verleend als lid van de Afdeeling van genoemden Raad voor de geschillen van bestuur. In zijne plaats is lot lid van genoemde af deeling benoemd het lid van den Raad van State jhr. mr. A. E. Elias. Nu de heer Juten, niettegenstaande zijn eerst afgelegde verklaringen, dat hij zich te rugtrekt in het district Bergen op Zoom, toch een candidatuur tegen den heer De Ram heeft aangenomen, verklaart kapitein Van Erp in De Zoom, dat ook hij zijn candidatuur handhaaft en dit gerust doen kan, omdat hij geen lid der Roomsch-Katholieke Kiesver- eeniging is. Naar gemeld wordt, is het zeer waar schijnlijk, dat de heer mr. Bosch, protest- candidaat in het district Den Haag I, zal ver zoeken geen stemmen op hem uit te brengen, „indien er voldoende waarborgen gegeven worden, dat de tegen den heer Deen inge brachte beschuldigingen een punt van ernstig onderzoek zullen uitmaken." —Hoe het verkiezingsaccoord tot stand kwam. In eene lezing, die de heer C. E. van Koetsveld te Sneek heeft ge houden, deelde deze spreker, die zich van de Christelijk-Historische Unie heeft afgeschei den, mede, dat wat het Handelsblad heeft ge publiceerd omtrent het doordrijven op den partijdag der C. H. Unie, van bet accoord der coalitie (wijl men anders in de kaart van dr. Kuyper zou spelen, die minister Heemskerk niet mag lijden) volkomen waar ls. Invoerrechten op meel. Door de Ned. Vereeniging van Handelaren in Bui- tenlandsch meel is aan de candidaten der Tweede Kamer behoorende tot de Roomsch- Katholieke en Anti-Revolutionnaire partijen, v. d. Ned. Protestantenbond en de Christen- Democratische partij het volgend schrijven ge richt: Het zal u ongetwijfeld bekend zijn, dat wij reeds een reeks van jaren propaganda- maken tegen invoerrechten op eerste levensbehoef ten. Steeds is het onze gewoonte om bij ver kiezingen bij dc Tweede Kamer in te grijpen in die districten waar een verklaard tegen stander van zulke rechten staat tegenover een candidaat, die voorstander van die rechten ls of zich niet als tegenstander heeft willen verklaren. Steeds hebben wij alle candida-ten hun mee ning gevraagd over de zaak, welke ons ter harte gaat. Ditmaal kan onze actie echter beperkter zijn. Immers zoowel de leden der linkerzijde als der christelijk-hislorische en christelijk-sociale partij hebben zich zonder voorbehoud uitgesproken als tegenstanders van invoerrechten op eerste levensbehoeften. Alleen bij de Katholieken en Anti-Revolu- tionnairen zijn de meeningen verdeeld. Naar aanleiding hiervan zijn wij zoo vrij u te verzoeken ons uwe meening over invoer rechten op eerste levensbehoeften als tarwe-, roggebloem of meel te doen kennen. Na het bovenstaande behoeft het geen be toog, dat onze actie buiten de politiek staat en een zuiver economische is. Verkic zings varia. In een der kiezersvergaderingen in het district Druten werd de i.andidatuur-Duynslee o. a. op dezen grond aanbevolen, dat zijn schoon vader generaal was geweest. Ieder kiezer kende den candidaat daar en ieder was bij hein welkom, al kwam hij ook op klompen. De tegencandidaat Rijke deelde op een latere bijeenkomst mee, aldus de „N. R. Ct.", dat hij een onderzoek had ingesteld naar de militaire gaven van zijn schoonvader. Die waren niet bijzonder groot geweest; hij had het niet verder kunnen brengen dan korpo raal, wal naar de heer Rijke hoopte voor de kiezers geen reden zou zijn, zijn candidatuur niet te steunen. Bij hem kon ieder komen, al kwam men ook op bloote voeten. Als manufacturier beschikte hij over een partij kousen, die hij voor zulke kiezers over had. Kon hij het missen, dan kreeg de kiezer er nog een paar kiompcu bij. Tegen het verwijt, dat hij socialist was, racende hij zich niet beter le kunnen verde digen dan de vergadering uit te noodigen mei hem ons geliefd Wilhelmus aan te hef fen, wafcraan voldaan werd. Dc stadhuisbouw te Zwolle. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben, naar de Zw. Ct. meldt, aan den gemeenteraad te kennen gegeven, dat zijn tweede besluit in ^sake den bouw van een nieuw stadhuis niet voor nadere beslissing vatbaar is. De raad is nu bijeengeroepen togen Vrijdag avond ter behandeling van dit besluit van Gedeuutcerde Staten. Ps-ov. Statenverkiezingen. Bergen op Zoom. Aantal kiezers 11188. Uitgebracht werden op de heeren: V. F. D. AL van Gilse (R.-K. aftr.), 3561, U. C. van der Hoek (lib.) 1436, W. J. F. Juten (R.-K., aftr.) 3229, J. Verheijen CJzn. (R.-K., aftr.) 3312 stemmen. Herkozen de drie aftredende Roomsch-Ka tholieke candidaten. In de overige districten van deze provin- cie waren de aftredende leden reeds bij en kele candidaatstelling op 3 Juni gekozen. De burgemeester van Haarlem. In de Haarlemsche raadsvergadering van Woensdagmiddag presideerde de burgemees ter, jhr. mr. W. B. Sa<ndberg, weder voor 't eerstt na zijn ziekte. Hij dankte jhr. mr. F. W. yam Styrum, don raadsnestor, voor do vriendelijke woorden, onlangs door hern in den Raad uitgespro ken, mot betrekking tol den spreker, en voor de vele bewijzen van sympatduie door de ge- meentcnaren tijdens zijn zfekte en bij zijn herstel gegeven. Jhr. mr. F. W. van Styrum wenschte daar op djen burgemeesltor geluk met zijn herstel. Bij Kon. besluit is de taoheering bij het leger hier te land© van de eerste luitenants der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. A. van Helsdingen en F. Kroon, beiden thans leerlingen aan de Hoogere Krijgsschool, verlengd flat 16 September 1916. Bij Kon. besluit is toegekend de aan d© orde van Oranje-Nassau verbonden eere* medaille, in zilver, aan G. AI. Thijssen, mees terknecht-timmerman in de zaak van W. J. H. vofn der Waardon, te Nijmegen. Gencraa 1-m a j o o r Bruinsma. f Aangaande den te Nijmegen overleden gene- raal-majoor Jos. Fr. D. Bruinsma, leest men in de Maasbode: In 1846 te Leeuwarden geboren, werd hij in 1866 bevorderd tot 2e luitenant en vertrok hij naar Indië: In 1868 werd hij gedurende de expeditie onder kolonel De Brabant door een kogel in de borst getroffen; hij kwam deze kwetsuur te boven en werd na eenigen tijd verplaatst naar de residentie Palembang en wijdde zijn kennis en kracht aan den topografischen dienst. In 1873 en 1874 nam hij deel aan de le en 2e Atjeh-expeditie en was bij de laatste krijgsbedrijven een der eersten, die dc mu ren van den krater opklom. Voor deze dap perheid en beleidvolle leiding werd luit. Bruinsma geridderd cn benoemd tot ridder in de Militaire Willemsorde 4e klasse. In 1875 gedetacheerd bij de hoogere krijgs school te 's Gravenhage, ging hij in 1880 we der als kapitein naar Indië terug tot 18S7, toen ziekte hem dwong in het vaderland her stel le zoeken. Hij was nu werkzaam als sous-chef der militaire afdeeling aan het departement van koloniën en ijverde voor de oprichting van de koloniale reserve te Nijmegen, om in 1890 de eerste commandant der koloniale re serve te worden. Als kolonel toog hij in 1895 opnieuw naar Insulinde en werd bevelheb ber op het eiland Lombok. Na eenigen tijd vroeg hij pensioen aan en dit werd hem verleend als generaal-majoor. Hij vestigde zich thans le Nijmegen en werd benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. In 1900 werd de gepens. generaal-majoor Bruinsma benoemd tot schoolopziener in hel arrondissement Nijme gen, welke functie hij tot 1911 waarnam. De laatste twee jaar was hij lijdende. Bij de begrafenis op dc R.-K. begraafplaats te Nijmegen waren behalve de familie, op het kerkhof aanwezig enkele oud-Indische officieren en ambtenaren, voorts leden van het rijks- en plaatselijk schooltoezicht. Na afloop van de kerkelijke ceremonie werd door den gcp. luit -kolonel Koppen de over ledene herdacht als officier, vriend en ambt genoot; met een gevoelvol woord tot dc naas te verwanten'en een hartelijken groei aan den overledene, eindigde de spreker zijne sjanpathieke toespraak. Een der zoons dank te voor de betoonde belangstelling. K. Houterman. f Te BÜggekcrke Ls overleden de heer K. Houterma'n, lid van dv Prov. Startten in hot district Vliseingen en thans aan de beurt van aftreding. Dc over ledene, behoorendo tot de anlirevpartij, was voor de Vrijdag plaats hebbende stem ming weder gecandideerd. Er zal thans in het district Ylisssingen een geheel nieuwe stemming moeten worden uil geschreven. Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde. De jaarvergadering vau bovengenoemd genoot schap werd gisteren gehouden in do groote zaal v3n liet gebouw dor Maatschappij tot Nut van 't Alge meen aan Ivet Steenechuur te Leiden. De bijeenkomst, door vele leden uit verschillende declen dos lands bijgewoond, werd voorgezeten door Prof. Dr. P. J. Blok en geopend met eene toespraak, waarbij o.a. gememoreerd werden de voornaamste fata der Maatschappij in het afgeloopen jaar ea teveus een woord van weemoedige hulde werd ge bracht aan de leden door den dood aan de Maat schappij ontvallen. In herinnering werd gebracht hel zoo by uitstek vaderlaridsch karakter der Maatschappij in verband waarmede een overzicht van hare geschiedenis werd gegeven in den Franscben tyd, een en ander naar aanleiding van do aanstaande herdenking van bet herstel onzer onafhankelijkheid in 1813. Spr. be- sohxcel kortelijk het verval der maatschappij in de laatste jaren der oude republiek en de eerste der Bataafschc, roodat zy in 1799 scheen te zullen «tor- ven. Haar toenmalige voorzitter, Prof. J. W. te Water, alaagt er in met behulp van Siegenbeck, dio haar nieuwe secretaris werd en andere hooglcerarsn der Leidsche Academie, die sedert nauw met ha-ar verbonden bleef, baar in 1803 te doen herleven. Zij uam toen meer en meer het karakter aan eener geleerde academie, wat zij by het begin niet geweest was. In don eigenlijken Fransehen tijd bleef zij de stille, maar trouwe bewaarster van vaderland- schen zi, van vaderl. geschiedenis, taal en let teren en leefde ka'.m voort, met bijna angstvallige verwijding van alle*, wat de argwanende Fransche regeering 'kon ontstemmen. Bij den opstand trad *SJ niet op den voorgrond, inaar begroette den goedeb uitslag van do pogingen van Hogcndopp c.s. mefc ongeveinsde vreugde en hartelijke instemming, de oude taak met nieuwen moed opvattend- Na de herdenking van hen. die aan de MaaV

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2