So-Easy n. van utn duiiu «iiiersiöun. HeursSng üachinaSe Fabrieken van Gebak Unaersfoorti H. A. POTHOVEN, Lil&ISOK BODWER k Go. JACQUES BEZAAN, W. F, A. Groenhuizen, W. CLAËS, Oudste Visclihandsl Doorloopend 50 a 00 instrumenten voorhanden. ADVERTENTIÊN. KORTE GRACRT 22, burgerraoifing ?AN DE WATER VAN DEN BRINK Behanger. ZOUTE KRAKELINGEN 14 ct. per ons. E, J. RUITENBERG, TIMMERMAN en MAKELAAR. Haarwasschen met machinale droging f 0.75. Pince-nez en Brillen Instrumentmaker, - Langestraat 42. JOZEF 8CLEBÜ, Volle TI ARCHITECT. gepelde Zuiderzeeprnalen Vleugels, Piano's, Pianola's, Amerlkaansche Orgels.—- 10 Magazyr) en kantoor, Arnhemschestraat 8. 2de Magazyr) en speciale inrichting voor reparatie Koestraat 6. Alle week-alboiiisé's op dit blad, die in bet bezit zijn eener verzekeringspolis, zijn volgens de bepalingen in die polis vermeld tegen ongelukken verzekerd voor een bedrag van: !(f^gri GULDEN bij QAff GULDEN bij verlies GULDEN bij ver «erft GULDEN bij verlies gjjffc GULDEN bij verlies fl E" ovorlijden. van één hand of voel. lies van één oog.- 8©jPSy9 van een duim. van een wijsvinger. SS# Uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door TEE OCEAN ACCIDENT GUARENTEE CORPORATION Ltd., Directeur voor Nederl. Edward Hejjman, Oude Turfmarkt 16, Amsterdam. GULDEN bij levens eis VlJs1 lange ongeschiktheid. GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, WïsseOs en Coupons, Sluiten prolongatie Safé-lnrichting. Te koop gevraagd een nette kleine lu ket midden van Auiersioori. Brieven niet omschrijving en prijs onder letter C. aan het bnreau van dit Wad. LEUSDERWEÖ- 28—80. MEUBELMAKERS en STOFFEERDERS. SOLIEDSTE ADRES. sa fffi.-.t SPShJg In. pr, Schilder en Boialangerie moderne Znidsingel 63. - Bekroond Intern. BakkerU-tentoonstelltng Amsterdam 1006. AANBEVELEND, J. D. v. GELDER. Weversingel 12. Dameskapster. Loupen, Leesglazen, Barometers, Koorts- Vfoermometers, enz. ïfarband- en Zseketiwerplegings- artikelen. Alle soorten Scharen, Messen en bijbeboorende zaken bjj Krankeledenstr. 24 bij den Grooten Toren eu bij de Tischmarkt. Inkoop vnn Heer en- en Dameskleeding en Meubelen tegen de hoogste waarde. Ook aan huis te ontbieden. Geda Eei omda moet pruik Eei omda salari geld. Ee? omdi doch zijn Ee- omdf aank niet RECE. verscheidene jaren. Als ik my niet vergis had men mij zelfs 25 jaar genoemd. En daarom heb ik gezegdvoor een reeks van jaren. Wat de raadgeving van den heer Van Ach- terbergh betreft, ik zal hem daar goen dank voor zeggen. Ik weet zelf het best wat mij te doen staat. Mocht ik het in den vervolge noodig achten weer een dergelijke interpellatie te houden, dan kan ik de verzekering geven, dat niemand mij daar rekenschap van zal kun nen vragen, daar ik geheel naar eigen gewe ten zal handelen. De Voorzitter: Mag ik even deze op merking makenStraks toen de heer Van Achterbergh zijn rede heeft gehouden, heb ik nauwlettend toegeluisterd of hot ging over eon punt waarover hier kan worden gesproken, en ik heb tot mij zelf gezegdhet gaat om de verantwoordelijkheid van B. en W. Maar de heer Van Achterbergh ging er af en toe bui ten telkens als ik hem tot de orde wilde roepen, was hij precies bij B. on W. verzeild, en toen heb ik hem maar laten doorsproken. In antwoord daarop heb ik toen de rede van den heer Eysink toegelaten, maar ik vind dat het nu bij dozen eersten tormijn moet blijven, anders wordt het een persoonlijke strijd tus- schen twee leden. Het gaat hier sloclits om de vraag: hebben B. en W. hot gemeente belang op juiste wijze behartigd, ja of neen? Den heer Van Achterbergh wensch ik thans te vragen', of hij beter vindt dat de Wethou der Van Dninen thans spreekt. Ik laat hot hem overmaar hij moet wel bedenken dat hij anders straks weer het woord moet hebben. De heer Van Achterbergh: Laat U mij nu maar even spreken, Mijnheer de Voor zitter dan is het straks niet zoo vermoeiend. De heer Jorissen wil de zaak brengen op zijn wegen. Doch daar moet de heer Van Achterbergh niets van hebben. (Gelach). Het gaat hier over de vraag of B. en W. blaam treft, ja dan neenen nu wil ik even voorlezen de dankbetuiging van den hoer Ey- sink. Hij zegt„Ik dank B. en W. voor de inlichtingen die zij hebben verstrekt. ITet doet mij genoegen dat B. en W. geen blaam treft, wat ik trouwens wel vermoedde." Hoe is liet nu in 'a hemels naam mogelijk, dat do heer Eysink kon vermoeden dat B. en W. geen blaam treftals de tegenpartij niet aanwezig is? Vooral als dat een partij is die hij liever in de gang ziet staan dan in een hoekje van de raadszaal. Dat hij mij in don afgrond tracht te trappen vind ik niet heel correct. Maar met die dankbetuiging had hij nog wat moeten wachten. EveDgoed als de heer Rijkens had moeten wachten met het publiek maken van mijn naam. Als ik aanwezig was geweest, dan had ik oogenblikkelijk kunnen antwoorden De Voorzitter: Ik heb mij afgevraagd: in hoeverre kan de zaak behandeld worden buiten Uw tegenwoordigheid, en ik bon tot de conclusie gekomen, dat dit wel mogelijk was omdat, hot ging om de verantwoordelijkheid van B. en W. De heer Van Achterbergh: Mijnheer de Voorzitter! Dan kan ik heel kort zijn. Dan ligt hier mijn antwoord op wat B. en W. heb ben gezegd en ik geef iemand te doen daar een speld tusschen to steken. Ik heb met hun eigen woorden aangetoond, dat zij doof wilden blijven en niets van Van Achterbergh wilden hooreu en toch heb ik niets buitengewoons gerraagd. Ik heb bewezen dat B. en VV. voor mijn aanvrage doof wilden blijven, en niet op de zaak wenschten in te gaan. De heer Veis H o ij n Mijnheer de Voor zitter 1 Ik zal heel kort zijn. Er is al een heeleboel geredeneerdmaar als ik mij nu voorstel, dat het publiek zich op het oogeublik zal afvragen wat is er aan de hand dan had ik toch liever gehad dat de heer Van Achterbergh in plaats van zijn ellenlange rede natie vierkant en bondig had gezegd: in welk opzicht B. en W. tegenover hem als zoodanig wareu te kort geschoten. Dan zonden wij heel wat meer opgeschoten zijn. Daar komt het op aan. Hoe laDger U er over praat, ik ben nog wel lid van de Gas-commissiedes te minder begin ik er van te begrijpen. De heer Van Achterbergh: Dat moet U weten. De heer Vela Heg n: Mijnheer de Voor zitter U hebt tegenover den heer Eysink ge sproken van plichtverzaking. Welnu, als er een commissie is waar men zijn plicht doet, dan is het do Commissie voor de Gasfabriek, die bijna altjjd geheel voltallig is. Toon ons alstublieft eens aan, in welk opzicht de heor Eysink zijn plicht heeft verzaakt, dan zullen wij trachten daar verbetering in te brengen. De Wethouder Van Duinen: Mijnheer de Voorzitter Ik zal heel kort zijn. Er is in al hetgeen hier gesprokeno, niets anders dan een herhaling gegeven van wat de vorige maal reeds gezegd is. Do heer Van Achter bergh zegt nu, dat men or geen speld tusschen kan krijgen, maar er is wel een paard tusschen te krijgen. Ik zal niet meer in finesses tre den. Dan zou ik de geheele correspondentie moeten behandelen. Maar één ding is zeker: U hebt straks geïnterrumpeerd, dat de hoer Eysink eenzijdig was ingelicht. Mijnheer de Voorzitter, juist naar aanleiding van hetgeen de lieer Rijkens toen zeide en dat ik de brie ven toen voorgelezen heb, heb ik U zelf ver zocht don Raad geheel op de hoogte te stellen van deze zaak en de geheelo correspondentie ovor te leggen. Ik geloof, dat do Raad van dat moment af dan toch niet meer eenzijdig is ingelicht, want hij heeft alles kannen lozen wat er over geschreven is. Van eenzijdige voorlichting kan dus geen sprake meer zijn. Dan moet ik toch opmerken, dat ik geen oogonblik gedacht heb, dat de onderhandelin gen met den heer Van Achterbergh af zouden springen. Ik zou heuscli niet weten waarom. Wanneer deze aanvrage werkelijk ernstig ge meend was, dan was juist na lictgoen ik per soonlijk tegen, hem heb gezegd voor de onder handelingen de weg geëffend, om op eon of andere manier met het College van B. en W. tot overeenstemming te komen. Men moet niet zeggen, zooals de heer Van Achterbergh: Ik heb met die en met die gepraat. Men moet den officieelen weg bewandelen en het College met een en ander in kennis stellen. Dat is niet gebeurd. Toen ik hem gespro ken heb, heb ik niet anders gedacht, dan dat de zaak tot een heel goed einde zou komen. En na dien tijd heb ik er niets meer van ge hoord. De heer Van Achterbergh zegt, dat de onderhandelingen afgebroken zijn. Als dat zoo is, dan heeft dc heer Van Achterbergh ze zelf afgebroken, want 20 Januari is hot laatste schrijven uitgegaan van den Directeur, waarin deze vroeg: 'geef mij op welke per- coelen gij aangesloten wilt hebben, dan kun nen wij dat zoo snel mogelijk doen. Daar is nooit op geantwoord. Dan is "toch niet onzorzijds de onderhande ling afgebrokenU hebt laatst gezegd, dat U het reglement op Uw duimpje kende, maar U weet toch wel, dat in art. 3 sub 5 staat, dat wanneer bij bijzondere plaatselijke ge steldheid buitengewone bezwaren zijn verbon den aau bet maken van een verbinding met het buizennet, dan kan de Directeur meer dere kosten in rekening brengen' of do aan sluiting weigeren. Tegen diens beslissing staat bij B. en AY beroep open. Dat beroep heeft niet plaats gehad. Ik moot eerlijk zeggen Ik begrijp van die handelwijze niet heel veel. De heer Gerritsen: Mynheer de Voor zitter Ik zal een enkel woord zeggen. Ik heb van de rede van den heer Van Achter bergh niets begrepen. Wanneer hij werkelijk de belangen van de gemeente op het oog had gehad, dan zou ik zeggen, wanneer hij meende dat. B. en W. een blaam toekwam, dan wist hij toch wel den weg om zich tot den Raad te wouden en het publiek, dat hij probeert zand in de óogon te strooien De heer Van Achterbergh: Dat is een verkiezingstruc van den heer Gerritsen. De Voorzitter: Dat is de zaak niet. Het gaat om de verantwoordelijkheid van B. en W. De heer Van Achterbergh: Mijnheer de Voorzitter, dan moet U hem tot de orde roepen. De Voorzitter: Dat zal ik doen als ik daar reden toe vind. De heer Gerritsen: Mijnheer de Voor zitter 1 Na al die redeneeringen kan ik dit 8 zeggen. Wanneer een gewoon inwoner van Amorsfoort de gemeente benadeeld had voor misschien f 50.000.behalve het moreele nadoel, dan is het al verschrikkelijk. Maar wanneer eon lid van den Raad zoo iets doet, dan is hot een schande voor de gemeente en dan zal hij dat zijn loven lang niet voor zich zelf kunnen verantwoorden. Ik zou dit niet graag, bij mijn eed dien ik heb afgelegd, om de belangen van de gemeente naar mijn beste weten te behartigen, voor mijn verantwoording nemen, do gemoente op zoo schandelijke wijze te bonadeelon. De gemeente heeft behoefte om op alle mogelijke wijze uit den financieelen nood ge holpen te worden, en nu zal de heer Van Achterbergh komen en zeggen ik zal jullie wol eens even helpen Wanneer hij werkelijk gewild had, dan had hij wel een weg kunnen vinden. Dan had hij B. en W. opdekleeren gezeten en hun gewezen op do groote blaam, die er op de gemeente zou worden geworpen. De heor Van Achterbergh: Dat heb ik gedaan. De heer Gerritsen: Neen, nadat Uhet contract gesloten hadtVoordat U het con tract gesloten hadt, hadt U bij den Raad moeten komen en moeten zeggen kijk, zoo wordt de boel hier verwaarloosd dat ik tot dergelijke maatregelen moet overgaan. Ik wil dan verlclaron, en men kan het een verkiezings-truc noemen als men wil, maar dat neem ik heuscli voor ihijn verantwoording: wij zijn in de laatste jaren een klein beetje achterlijk geweest, maar in de groote plaatsen is het in ieder ge-val uitgemaakt en staat het voor iedereen vast, dat dergelijke grond- speculanten en dergelijke huiseigenaars feite lijk geen lid van den Raad moeten zijn.... De Voorzitter: Ik moet U tot de orde roepen. U moot bij het onderwerp blijven, dat is, de verantwoording van B. en W. U moet niet den heer Van Achterbergh persoon lijk gaan bestrijden. De heor Gerritsen: Dat is niet te scheiden, Mijnheer de Voorzitter! De Voorzitter: Het is niet gemakkelijk to scheiden, maar het is toch mogelijk. Daarom roep ik U tot de orde. De heer Gerritsen: Mijnheer de Voor zitter, dan zie ik van het woord af. De heer Van Achterbergh: Mijnheer de Voorzitter! Do Voorzitter: Mijnheer van Achter bergh, U hebt al eenige keeren het woord gehad. De heer Van Achterbergh: Maar het gaat mij persoonlijk aan De Voorzitter: Neen, het gaat het College aan. Do heer Van Achterbergh: Maar de heer Gerritsen is toch heel persoonlijk ge worden, Mijnheer do Voorzitter U zult toch niet toestaan dat hij mjj een blaam oplegt zonder dat ik hot woord viaag. Do Voorzitter: Daarom heb ik den heer Gerritsen ook tot do orde geroepen, net zoo goed als een ander. De hoer Van Achterbergh: Maar ik moet toch in ieder geval antwoorden, Mijn heer do Voorzitter I De Voorzitter: Zeer zeker, p zijn tijd. Maar U moet bij de orde blijven. Dat ik den heor Gerritsen nu tot de orde heb geroepen, moet U voldoende wezen. De heer Van Kalken: Mijnheer de Voorzitter. In de vorige vergadering- toen doze teere kwestie aan de orde was, ben ik niet tegenwoordig geweest. Ik wil eerlijk zijn. De heer Van Achterbergh zal wel eenige reden hebben waarom hij zich niet aansluit bij de gemeenie-waterleidiugMet dat idéé ben ik naar het stadhuis gegaan en ik heb den Secretaris gevraagd mij de correspondentie te geven van den heer Van Achterbergh met den Directeur, en met dio stokken ben ik kalm naar de raadszaal gegaan. Ik heb ze gelezen, herlezen en nog eens gelezen. Ik heb steeds gedacht: de heer Van Achierbergh moet toch wel eenige reden hebben. En nu moet ik eerlijk zijn ik vind de correspondentie van den Directeur zoo correct en juist mogelijk, en zoo beleefd mogelijk. Tegenover niet één, al was het zijn allerbeste vriend, had liy be- VERkOOPINGEN enz. enz. 1 j v. Asch v. Wijckstraat 5 AMERSFOORT. Steenhouwerij t WILHELMIN ASTRA AT Dagelijks verscli eigen Verkrijgbaar )>lji Iiangestraat 11. Dagelijks vcrsche Viscli. OPGERICHT 1887, D® afdeeling „Broodfabriek" levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke pryzen en geeft bovendien 10 °/0 dividend. Bedragen tot ongeveer 50 por gezin werden als dividend uitgekeerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 16