BINNENLAND. öp het gebied der cultuur eene vergoeding tal bieden voor dit groote offer. Moge de ïuur der zegeningen van dezen vrede beant woorden aan den hoogcn prijs, 'dien wij daar voor hebben te betalen. (Levendige toejui chingen.) liet eerste artikel, dat het beginsel van wet bevat tot onderwerping van het ver mogen en het inkomen aan de belasting en voorschriften geeft over het begrip van het ^vermogen en over de bijldragplichtigen, werd aangenomen naar het voorstel der cora- jBftissio na- verwerping van een amendement van de sociaal-democraten om de vrome Stichtingen ook in de belasting te betrekken. ï)ok zijn aangenomen de voorschriften over He van hijdragen vrijgestelde vermogens grens.. BelglS. Brussel, 25Juni. De Nederla/ndsche ge- *ant heeft den Koning zijn brief van terug- sroeping aangeboden. Frankrijk. P a r ij s, 2 5 Juni. lm de Kamer vorklaar- de de mdinisler-presi'den1 Ie midden van groot rumoer, dat do Kamer zal hebben te kiezen tusscihen het plaatsen van eendg wets ontwerp, omverschiiBig welk, o-p de agenda vóór de beslissing over het legeromtwerp, en hot bestaan van de regoerimig. Tweede telegram. Er werd een voorstel gedaan, om morgen namiddag een wetsontwerp betreffende Algerië te behamde- Ven. De regeering verzette zich daartegen met allen nadruk. Do Kamer besloot met 252 tegen 148 stemmen, overeenkomstig het ver langen van de regeering, hot wetsontwerp betreffende Algerië te behandelen morgen in de voonnkklagzü'ii. De Kamer heeft een wetsontwerp aan. a/nion tot verbetering en uitbreiding van dc haven in Rouaan. De kos ten worden geraamd op 95 nvilliioen frs. Daarna werd de behandeling van het wets ontwerp tot herstel von den driejarigen dlensltijd hervat. Parijs, 2 5 Juni. Dc afgevaardigde Aynard, hoofd van de progressistische parlij, is heden morgen plotseling in het gebouw van de Kamer gestorven. Dc gouverneur van Nieuw Caledonië heeft den minister van koloniën per telegraaf me degedeeld. dal de resident, die het Franschc gezag vertegenwoordigt op de Wallis-eilan den (een eilandengroep in Mikronesie ten west- n van de Duilsche Samoa-eilanden) op dringend verzoek van de voornaamste hoof den is overgegaan tol de inlijving van deze eilanden, behoudens goedkeuring van de Fransche regeering. Sedert 1842 stonden deze eilanden reeds onder protectoraat van Frankrijk. Engeland. L (inde n, 2 5 J u n i. Aan de lunch In de Guildhall ter eere van president Poincaré zei- dc dc lord mayor in een dronk ter eere van den president, dat zijn bezoek dient tot ver sterking van de vriendschapsbanden tusschen dc beide natiën. Hij drukte den vurigen wensch wit voor de voortzetting van hunne pogingen om vrede en goede verstandhouding te be vorderen in harmonicusc samenwerking met de andere grootc natiën der wereld. In zijn antwoord herinnerde de president aan de bezoeken van zijne voorgangers in het ambt. Hij ging de geschiedenis van de entente na en zeide, dat heden de vriendschap van de beide natiën, zoo mogelijk, nog ver sterkt en op nieuw bevestigd werd. Er kan thans geen incident, de internationale poli tiek rakende, meer voorkomen, zonder dat de bevriende regeeringen daarover van ge dachten wisselen. En werd eene samenwer king tusschen hen voortgezet, die geene sa menwerking met eenigen anderen staat uit sloot maar die integendeel strekte tot hand having van den Europecschen vrede en die een broederlijk vertrouwen tusschen Groot- Brit tannië en Frankrijk vestigde. Winchester, 25 Juni. De Duitsche tandarts Wilhelm Klare stond heden terecht voor het hof van assises onder beschuldiging van vergrijp tegen dc „Official Secrets Act" wegens het zich verschaffen van een geheim zeeboek uit een scheepswerf te Portsmouth. Hij is schuldig bevonden en veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf. Denemarken. •Kopenhagen, 24 Juni. In dc zitting van het Folkesling waren alle nieuwe minis ters en bijna alle afgevaardigden tegenwoor dig. De voorzitter las eene mededeeling van den minister-president voor, dat de Koning den gezant tc Weenen en Rome, Erik von Bcavenius, tot minister van tmitenlandsche zaken heeft benoemd. De minister-president hield daarna eene rede, waarin hij zeide: Het ministerie heeft plan den rijksdag vroeger dan gewoonlijk, redds in September, bijeen te roepen. Het ministerie wensdht de grondwetsherziening vooral /te bevorderen. Opdat de eensgezind heid daarover gesterkt en bevestigd worde, moeten, zoolang de beraadslaging over de grond wetskw es lie wordt gevoerd, alle vra gen die vroeger tusschen de drie partijen ontstemming teweeg brachten, zooveel moge lijk teruggesteld worden. Er zullen dus geen nieuwe vragen, die aanleiding tot strijd zou den kunnen geven, opgeworpen worden. In den wetgevenden arbeid zal het minis terie den nadruk vooral leggen op de grond wetskwestie. In het bestuur zal het vasthou den aan de grondslagen van de bestaande wetgeving. Het ministerie heeft dc leiding niet gezocht; die wordt het opgelegd door de politieke omstandigheden. In het Landsthing legde de minister-pre sident dezelfde verklaring af. Daarna werd de buitengewone zitting van den rijksdag ge- doten. Italië. Het getal der uit Cyrenaika naar Egypte jiftrekkende Turksche geregelde soldaten be- Üraagt omstreeks 400 man met 30 officieren. Zij hebben hunne uitrusting aan kanonnen, wapenen, munitie en proviand in hel be- doelnenkamp van Ettandsji achtergelaten, waar nog altijd 9000 man onder de wapenen ttaan. Er moet nog een gelijk aantal zich Verspreid in het gebied van Derna bevinden, terwijl de sjeik der Senoessi, wiens houding nog weifelend Is, 8 10,000 bewapende aan hangers heeft. Onderhandelingen met hem schijnen gaande te zijn. Spanje, Madrid, 25 Juni Op initiatief van Montero Rios, den gewezen voorzitter von den Senaat, en van den oud-minister Garcia Prieto, hebben 126 dissidente liberalen, se natoren, oud-ministers enz. een manifest uit gegeven, waarin zij protesteeren tegen de sluiting van de cartes, die zij onverklaar baar, ongerechtvaardigd en anti-constitutio neel noemen. Rusland. Petersburg, 25 Juni. In de avond- zittinig van gisteren van de rijksdoema ver klaarde de chef van den generalen staf, in antwoord op verschillende vragen, dat in den loop van het jaar het aantal vliegtoestel len vertienvoudigd is. Het ministerie zal bij ieder legerkorps eene afdeeling vliegers in richten. Het ministerie heeft het aantal be stuurbare ballons, waarbij het luchtschepen van groot kaliber, zoogenaamde luohtdread- noughts van het nieuwste stelsel heeft aan geschaft, vermeerderd. Duilschland heeft weliswaar elf bestuurbare ballons, maar slechts acht daarvan beantwoorden aan de Russische bestuurbare ballons, systeem-Boss. Daarbij komt in aanmerking, dat Dultsch- land twee oorlogsfronten heeft. Rusland slechts een. Petersburg 25 Juni. In antwoord op de laatste mededeeling van het kabinet te Sofia heeft de regeering laten welen, dat zij den levendigen wensch koesterde de op lossing van het Servisch-Bulgaarsche ge schil te verhaasten en daarna binnen den kortst mogclijlken tijd hare scheidsrechter lijke beslissing zou vellen. Onder deze om standigheden onderstelt men, dat Danew zich hoden naar Petersburg zal begeven, zoo als hij verklaarde van plan te zijn. In een uitvoerig officieel stuk zijn de uit komsten samengevat van het onderzoek, dat de senator Manoechin in opdracht van den Gzaar over de gebeurtenissen in de Lena- goudwasscherijen heelt gevoerd. De minis terraad heeft met toestemming van dCn Czaar, besloten aan de ministers van justitie, handel en binnenlandsche zaken op te dra gen, de handelingen en beschikkingen van de aan hun ondergeschikte ambtenaren en besturen in verband met de aan 'l licbl ge brachte misbruiken nauwkeurig na te gaan en gepaste maatregelen te nemen om zulke misbruiken en gebeurtenissen te verhoeden. Dtie maatregelen zullen dan doo rden minis terraad overwogen worden. Turkije. Volgens eene mededeeling, die de Köln. Ztg. uit Konslantinopel heeft ontvangen, zijn de werkzaamheden aan den Bagdadspoor- weg gedurende den oorlog slechts in geringe mate beperkt, eigenlijk alleen in het Taurus- gebergte. De arbeid is nu gevorderd tot aan de Eupbraat; echter wordt hij op twee pun ten onderbroken. Vooreerst ontbreekt nog het 19 K.M. lange verbindingsstuk in de Tau- ris, in het dal van de rivier Tsjaklt, waar men groote technische moeielijkheden. heeft te overwinnen en dat dientengevolge ook zeer duur zal zijn. In liet Tsjakit-dal zijn tun nels noodig van eene gezamenlijke lengte van 11 12 K-M. Voorloopig rusten de werk zaamheden aan den weg hier geheel; men maakt echter de electrische installatiën en de andere hulpwerkzaamheden gereed, om te zijner tijd den spoorwegaanleg met volle kracht te kunnen aanvatten. De tweede on derbreking vormt de Amanus, waardoor een 5 K.M. lange tunnel moet worden gegraven. Daaraan woi'dt ijverig gewerkt. Ook aan de overzijde van de Euphraat is men vlijtig be zig. Men hoopt de gelicele lijn tot aan Bag dad in Juni 1916 voltooid te hebben, zoodat in het begin van 1917 de weg voor het ver keer kan worden geopend. De voortzetting van den spoorweg-aanleg naar Bassora en naar de Perzische golf hangt af van den loop der diplomatieke onderhandelingen met Engeland en Turkije. Marokko. De Mun'do verncenvt, dal de kanonnen en mitrailleuses van de onlangs bij Alhucemas gestrande kanonneerboot Admiraal Concha, niet bijtijds onbruikbaar gemaakt konden worden. Zij werden door dc Kabylen ge kaapt en gedeeltelijk in stelling gebracht op de hoogten, die de Spaansehe vesting Alhu cemas beheersohen Men verkeert daarom daar in groote bezorgdheid. Andere kanon nen wedden naar het gebied van Kert ge bracht, waar de rebellenaanvoerder Buer- mane over groote strijdkrachten beschikt. Het Concha-incident heeft in ieder geval den Marokkanen nieuwen moed ingeboezemd. Als losgeld voor <'c. negen door hen gevangen genomen matrozen van de Concha verlangen zij 100,000 mark, waarvoor zij geweren en munitie willen lcoopen. Allerlei. Bij de jongste wijziging van de Noor- we egsche kieswet is het aantal vrouwelijke kiezers met 225.000 vermeerderd, zoodat liet thans 525.000 bedraagt, d. i. 25.000 hooger dan dat der mannelijke kiezers. Het Storthing telt niettemin onder zijn leden slechts één vrouw. Graaf Zeppelin is Maandag aan een ernstig ongeluk ontsnapt, terwijl hij zich, naar het vliegveld van Potsdam begaf, om er de leiding van het luchtschip op zich to •nemen. Bij de kruising van twee straten kwam een auto in volle vaart uit een dezer straten bijna in botsing met den huur-auto, 'waarin graaf Zoppelin gezeten was. Do chauffeur remde echter zoo krachtig, dat de aai!o om zijn eigen as draaide, de trottoir roptfeed en een vrouw omver wierp, die den arm brak. Graaf Zeppelin bleef ongedeerd, 'hoëwel het slechts aan de tegenwoordig heid wan geest van den chauffeur te danken Ss, dat hij voor een, misschien doodelljk, on geluk gespaard bleef. Stockholm, 25 Juni. De vlieger Brin- dejonc is heden morgen om 7,50 uit Beval aangekomen. De landing is voorspoedig vol bracht. Berlttn. 25 Juni. Brindejonc heeft den afstand van Reval naar Stockholm in 4 uur 20 minuten afgelegd. De veelgesmade hoedenpen zal welhaast voorgoed kunnen verdwijnen. Zekere Anna Jockmann, een teckenares, heeft te Berlijn voor binnen- en buitenland patent aange vraagd Yoor een hoedenspeld, waarbij geen hnt om een hoed doorgeprikt behoeft le wor den en geen punt te voorschijn komt. Te Cleveland heeft Zaterdag rechter Cull een Ietwat zonderlinge uitspraak ge daan. Een mevrouw Mary Brauert, een 25- jarige gescheiden vrouw, was door haar vader zekeren Bokas over de knie ge legd en gekastijd. Het vrouwtje diende een aanklacht in tegen haar vader, maar de rechter ontzegde den eisch: „Er wordt te genwoordig veel te veel gekletst over vrou wenrechten" vond deze Salomo. In het Grünewald bi] Berlijn is weer een staaldraad over een weg gespannen op een hoogte van 2 M. Een agent, die de draad ont dekte en verwijderde, legde zich op den loer om de daders uit te vinden, maar zij hadden hem waarschijnlijk al gezien. Er is ten minste geen spoor van hen gevonden. Onbekend gebleven misdadigers heb ben getracht Maandag den sneltrein Berlijn—» Hlamburg te dioen de railleer en. Op verschil lende plaatsen waren de bouten van de rails losgedraa'kl en de rails zelf verhogen. Een catastrofe was onvermijdelijk geweest. Gelukkig werd de toeleg intijds ontdekt en een ontzettend ongeluk aldus voforkomen. Een telegram uit Oppeln aan het Berl. Tagebl. meldt, dat een hotelier aldaar zijn eehlgenoole en een twaalfjarig dochtertje met een bijl in den slaap heeft gedood. Do dader was zwakzinnig en had reeds 25 jaar geleden twee zijner kinderen, van 1 en 2 jaar, in den slaap geworgd. Hij werd toen tertijd echter wegens krankzinnigheid vrij gesproken en had sedert al die jaren met zijn vrouw in de beste verstandhouding ge leefd. Mechelen, 2 5 Juni. Een lokaaltrein van Antwerpen naar Brussel, die in hel sta tion Mechelen slilslond, werd van achteren ingereden door den sneltrein Antwerpen— Brussel. In den lokaaltrein. werden verschei dene personen gekwetst en, naar men zegl, een gedood. De sneltrein bleef onbescha digd. Mechelen, 25 Juni. In het spoorweg ongeluk zijn zes personen gewond en is één gedood. De sneltrein kon de reis vervolgen. Brussel, 25 Juni. Dc bladen berich ten, dat een van de gewonden bij het spoor wegongeluk in het station Mechelen over leden is. Er zijn negen meer of minder ernstig gewonden. Zondag is aan de Niagara vallen een on geluk gebeurd. Twee jongens van tien en negen jaar speelden in. een boot, boven- strooms van een der vallen. De stroom kreeg het bootje tc pakken, en de kinderen waren verloren. Terwijl de knapen in hel vaar tuigje neergeknield waren ging het over den rand de diepte in. Honderden kijkers waren aan de oever aanwezig en zagen de. ramp geschieden, zonder hulp te kunnen brengen. ÏJit de Pers 1 De uitslag der herstemming. De Nieuwe Courant geeft haren in druk over de richting als volgt weer: Het is met een gevoel van getemper de vreugde dat wij den uilslag dezer verkiezingen beschouwen. Van dc drie hoofdtrekken, die haar karakter bepalen, is de eerste en voor naamste de geduchte nederlaag van de coali tie. Evenals in 1905 was zij te voorzien en dezelfde factoren, die er toen toe medewerkten, deden ook thans hun wer king. Toch stond zij niet zoo bovenal in het teeken van Kuyper als toenmaals Zeker, ook nu is de overwinning op Kuy per bevochten, op den echten coalitie- en antithese-geest, waar ons volk zich tel kens weer met een ruk onder uit wringt, wanneer het dien eenige jaren heeft moeten ondergaan Maar evenzeer geeft deze overwinning een duidelijk geluid ten gunste van onze beproefde vrijhahdels-politiekHet is nu voor de tweede maal, dat daarop een. ernstige aanslag beraamd is, voor de tweede maai dat bijna de hellende weg der p ra tec lie werd betreden gebrek aan lijd, een misrekening van het Kabi net eii zijn meerderheid, verhoedden slechts den beslissend en stap. En voor de tweede maal zoggen de kiezers met overweldigenden klank: neen. Dat het nu voor lange jaren genoeg zij en goed ver staan worde dat het land van een opge drongen bescherming zijner natuurlijk bloeiende taldien van welvaart niets we ten wil. Ook over de sociale wetgeving, waar aan de minister Talma met zijn. gevolg van de anti-revolutionaire en roomsch- katholieke staa'«socialisten de arbeiden de klassen langs den weg van staats- dwang heeft willen onderwerpen, heb ben deze verkiezingen vonnis geveld. Men zal ons, hopen wij, de voldoening niet misgunnen te constaleeren, dat deze duidelijke uitspraak der stembus ge paard gaat met een aanmerkelijk avans juist voor dien vleugel van het liberalis me, waar de strijd tegen de sociale d wangwetgeving naar Duitsch model consequent en onverzwakt werd volge houden De tweede hoofdtrek van den stembus- uitslag is de enorme winst der sociaal democratie. D4t tempert niet slechts de voldoening over het verkregen, maar zal vele goede vaderlanders ernstig veront rusten. Vraagt men hoe die winst is te verklaren, dan dient in de eerste plaats de oorzaak te worden gezocht in de eigen groeikracht dezer internationale beweging, cfie te onzent gelijk in alle andere cultuurlanden de massa der ar beiders tot deelneming aan het politieke leven opwekt en tegelijk daarin haar aanhang en aanwas vind!. Het sociaal democratische succes juist bij deze slem- bus is voorts ongetwijfeld toe te sch rij ven aan de ontevredenheid over het rechtsclie Bewind en den weerzin ook in de lagere volkskringen door de wet gevende plannen en voornemens van de Regeering gewekt. En eindelijk hebben daartoe gelijkelijk bijgedragen: eener- zijds de door een onafwijsbare politieke noodzakelijkheid geboden steun dien de vrijzinnige concentratie bij de herstem mingen aan de soda al-democraten had te verleenen, wilde zij niet haar tegen de coalitie ondernomen aanval na het eerste treffen totaal verijdelen en an derzijds het eenstemmige onthoudings- advies door de dtrie rechtsche partijen na den 17en Juni aan haar kiezers gegeven en blijkbaar getrouw door deze opge volgd. Indien de sociaal-democraten En schedé, Utrecht II, Rotterdam V mis sel) ion, aan de Eerstemmingshulp der vrijzinnigen te danken hebben, Hooge- zand, Schoterland, Leeuwarden, Veen- dam, Zaandam, "Weststellingwerf waren den socialisten niet toegevallen zonder de onthouding der rechtsche partijen en deze districten danken zij dus aan haar. Laat men dit aan de rechterzijde goed bedenken, voor men het alarm tegen de vrijzinnigen voortzet, omdat zij het land roekeloos zouden hebben prijsgegeven aan de gevaren der sociaal-democratie. In dat opzicht deelen wij gelijk op. En daaruit volgt overigens deze kalmeeren- de overweging, dat voor de sociaal-dc- mocratisclie partij bij de stembus van 1913 „het mes van twee kanten heeft ge- Kneden'', dat zij niet altijd in zulke bui tengewoon gunstige electorale omstan digheden verkeeren zal endat haar zoo sterk gegroeide groep in de Kamer zich wellicht allengs als een regelmatige parlementaire partij zal gaan gedragen of. Indien zij het idet doet, daarvan bij een volgende stembus de schade onder vinden zal. De derde hoofdtrek van deze verkie zingen noemden wij reeds met ingeno menheid. Het is de aanzienlijke verster king van de verbonden vrijzinnige par tijen juist aan dien kant waar onze naaste geestverwanten hun plaats heb ben. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat de vrijzinnige concentratie niet, gelijk voorheen wel eens gedacht en ook gezegd is. zich van hun medewerking en geest verwantschap spenen kan. In 1909, toen hot den verdeelden vrijzinnigen op het hardst tegenliep, zijn de zwaarste slagen neergekomen aan den vrijliberalen kant. In 1913, nu de wind het vrijzinnige scheepken weer in de zeilen blaast, zijn het de vrij-liberalen die de bemanning aanvullen. Dat deze Kamergroep daarbiji met eenige uitstekende jonge krachten versterkt wordt, draagt tot de beteekenis van dit feit bij en vervult ons met groote blijdschap. Het laatste uur van het ministerie- Heemskerk heeft thans geslagen. Wij zien liet met volle waardeering voor de personen van verscheidene zijner leden, ten wier aanzien wij onze gevoelens nooit verborgen hebben zonder leed wezen gaan. Doch te juister tijd hebben, gelooven wij, de kiezers aan de meerder heid waarop dit Kabinet steunde, een eind gemaald om blijvend nadeel voor 's lands gewichtigste belangen van on derscheiden aard te verhoeden. Over de oplossing van de weldra te verwachten ministerieele crisis en haar diverse mogelijkheden, valt onder den vollen indruk van den hers tem mingsdag niet te spreken. Die oplossing zal buiten gewoon moeilijk 'zijn. dat staat vast, en waarschijnlijk langdurig. Mogen de staatslieden, die ons land bezit, in het parlement of daarbuiten, tot welke staat kundige gezindheid ook behoorende, zich van hun verantwoordelijkheid voor het landsbelang allen ten volle bewnst zijn 1 Het Handelsblad geeft het volgende oordeel over den thans geschapen toestand: ,,Dc toistand is dus thans, dat drie partijen of partij groepen van ongelijke sterkte in onze Volksvertegenwoordiging zitting hebben de coalitie-partijen, de concentratie-pari gen en de S. D. A. P.^ Geen van deze partij groepen heeft de meer derheid. Geen van deze groepen kan met het program, waarop zij gekozen is. de regeering aanvaardden, geen van die groepen immers kan voor haar program voor haar program alleen i— een meerderheid In de Kamer vinden- Het zon dus de aangewezen weg zijn, dat de regee.'ing door twee der partijgroepen. die elk voor zioh een minderheid hebben, aanvaard werd. De eenige groepen, die in haar politieke programma's eenige voorname punten hebben waarover zij gelijkelijk denken, die zij te zamen willen bereiken, zijn. de concentratie-partyen en de S. D. A. P. De aangewezen constitutioneel© weg zal dus tyn, dat getracht worde een regeering van aor- hangere der concentratie en leden der S. D. A. P. samen te stellen. Dooh het vermoeden ligt voor de -hand, dat de S. D. A. P. die verant woording niet op zich wil nemen, hoewel zij opgehouden heeft een partij te zijn die bestaal alleen om eritiek te oefenen, hoewel zy gewor den is een partij, die, zij moge het wenschen ol niet, mee moet regeeren. Wat dan vél zal moeten geschieden, iedor weet en begrijpt het reeds. Want wel is voor geen enkel program van een der partyen een meerderheid verkregen, toch zijn er enkele pun ten van polilick beleid, waarover de kiezers zich zeer duidelijk en vastberaden hebben gesprokenzoowel omtrent de Grondwetsher ziening In verband met het kiesrecht\raagstuk als omtrent het ouderdomspensioen is de T,'t- apraak van deze verkiezingen duidelijk genoeg. En, indien geen vooraanstaande sociaalde mocraten bereid worden gesonden mede de regeringsverantwoordelijkheid te dragen, len de leden der andere partij, die deze her vormingen wen sch l in het belang van °ns land, wél de zeer zware en moeilijke taak moeten aanvaarden om te regeeren met een volksver tegenwoordiging zoo heterogeen van samenstel ling als deze is. Wij vertrouwen, dat goede en krachtige per- soonlykhedeu bereid zullen gevonden wondt i den arbeid, die gedaan moet worden, te ver richten Doch de keuze zal moeilijk zijn, want, dit spreekt vanzelf, voor zulk een mmislerlo, dat, belialve op enkele prlnoipieele punten, geen vast politiek program mag uitvoeren, dat geen enkele bepaalde party in alle ooneequentie* mag vertegenwoordigen, voor zulk een zaken- miuislerie met een beperkte linksche macht zal men niet onder de meest krachtige pm-tjjteiders naar materiaal gaan zoeken." Het (r.-k.) Centrum schrijft: „Welke gevolgen deze ommekeer zal na zioh gleepen. moge de naast>e toekomst leer en. Wij berusten in den toestond en onze meening kunnen de Rechtsche partijen dit doen, kunnen zeer zeker ook de katholieken dit doen, met kahnto en «onder moedeloosheid. De coalitie moge geslagen «iju, verslagen is zjj niet, en de Concentratie en hare bondgenooten zullen zioh wel niet overgeven aan den waan, dat htm zegepraal in volkomen harmonie is met de ge zindheid van de ware meerderheid des Ïand6. Geen duurzime overwinning werd op oen. dag von heden door hel Linksche blok behaald." Berichten* De Staatscourant van Donderdag 26 Juni bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: tijdelijk belast met de waarneming der be trekking van commies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Maastricht E. H. van Heiten, surnumerair uiit de direciie Rotterdam; eervol onlslagen M. Barteo te Amsterdam, als verificateur der invoerrechten en accijn zen; benoemd Lot verificateur aldaar A. Spijksr, ma, commies-verificateur te Amsterdam; benoemd tot oilicier iüi de Oranje-Nassau- orde A. J. Bredius, mededirecteur der bus- kruitfabriek te Muiden; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te 's Herto.genbosch J. Kof man; te Wagenin- gen mr. C. J. J. Wijckerhcld Bisdom; te Zie- rikzee A. Verhage; te Utrecht dr. D. J. Jans sen; te Leeuwarden L. Janse, thans te Leiden; te Zwolle J. II. Remiers Jr.; te Wageniaigen F. II. Jaooibs; te Winterswijk "W. Grooters; benoemd tot ingenieur bij den Rijles water staat 3e ld. de adjunct-ingenieurs J. Moll te 's Gravenhage; N. van Spanje te Hoorn; Ph. v. d. Breggen te Tilburg; F. S. Langemeijer te Maastricht; M. B. "W. den Tombe te Til burg en H. L. Swart, te Maastricht; op verzoek eorvol ontslagen wegens ge zondheidsredenen onder toekenning vam den titulairen referendaris rang de hoofd-cominics aan (het departement van koloniën C. Z. Haak; op verzoek ingetrokken de ontheJliiig v het beheer van het post- en telegraafkanlo te Hans weert en van zijn benoeming lot commies der telegrafie le kl. van J. F. Pee- ters, directeur van dat kantoor. benoemd bij bet reserve-pereoneel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse, de heeT J. Koetsier, arls benoemd by het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse, de heer J. J. Jonkman», arto benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tol reserve-officier van gezondheid der 2e klasse, de heer C. M. van der Schatte Olivier, arts op zijn verzoek, in verband met zijne benoeming tot ambtenaar van administratie bij de Technische Hoogeschool te Delft, eervol ontslag verleend «Ia adjunct-commies by de Rijksverzekeringsbank. Het bezoek van H. M. d e Ko ningin aan 's H erto ge n'b o s ch. H. M. de Koningin arriveert 14 Juli a.s. te tien uur in 's Hertogenbosch ten einde de tentoonstel ling van Oud-Kerkelijke Kunst te bezoeken. Te elf uur zal H. M. de Koningin een gedeelte bijwonen van het Mysteriespel „De Scvensle Bliscap van onser Vrouwen''. Hierna vertrekt H. M. naar Tilburg. Kardinaal van Rossum. Naar Het Centrum verneemt zal kardinaal vam, Rossum tijdens zijn bezoek aan Nederland door H. M. in audiëntie worden ontvangen. Hierbij zal hot zelfde ceremonieel worden gevolgd als aan het Duitsche Hof tegenover een kardinaal geschiedt. Oe politieke toestand. Enkele op den voorgrond tredende Vrij zinnigen, onder wie een zeer invloedrijk linksch Kamerlid verklaarden gisteren avond aan een vertegenwoordiger van het persbu reau Vaz Dias te Amsterdam, dat na de her stemmingen de toestand ook door hen die objectief willen oordeelen niet geheel is te overzien. De overweldigende meerderheid der kiezers heeft zich tegen de Tarief-ontwerpen verklaart. Dit staat vast: Alles hangt niu af van de vraag of de Sociaal-Democraten met hun 18 zetels, de mede-verantwoordelijkheid op zioh willen nemen. Zoo ja, zeide een linkscE Kamerlid tot den journalist, dan is de moge lijkheid niet uitgesloten van eene regeering die het concentratie-program tradht uit te voeren. Zoo niet, dan is de noodzakelijkheid geboren een extra-parlementair kabinet te vormen. Ministers Heemskerk verklaarde het pers bureau Vaz Dias gisteren avond dat het kabi net heden een buitengewone ministerraad zal houden. Ommen. Door een abuis kwamen op den door otis verspreiden verkiezingsuitslag de oijfers van Ommen niet voor. Ze zijn. als volgt: Uitgebracht op: Mr. C. J. A. Bdchon van IJsseinwmde, (C H. af Ir 5078. Dr. J. Th. de -Visser, (C.-H.) 4604. Gekozen: Mr. C. J. Richon van IJssel- monde. Groningen en Wlnschotei»- Dr. D. Bos zal voor Winschoten op- teeren, zoodat voor Groningen een itieuw© A'erkiezing moet plaats hebben Leeuwarden en Amsterdam III. Mr. P. J. Troelstra heeft medegedteeld, dat hij vooq' het district Leeuwarden opteert en voor Amsterdam III bedankt. Voor Amsterdam III moet dus een nieuwe verkiezing worden uitgeschreven-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2