BINNENLAND. KOLONIËN. Belgrado, 1 Juli. De officieele berich ten alt Uskub bevestigen, dat het Servisch leger met succes den geheelen dag heelt ge opereerd en ten slotte de Bulgaren naar de overzijde van de rivieren Zletowska en Bre- jalnitza heeft teruggedreven. De Serven gaan voort de Bulgaren te vervolgen. Meer dan 1600 Bulgaren zijn gevangen gemaakt Kru- pichte te heden door de Serven genomen, na een bloedig gevecht. Volgens particuliere berichten waren de gevechten van Islip en Krupichte uiterst bloedig. Twee Bulgaarsche bataillons zijn ge vangen genomen, een groot aantal Bulgaar sche soldaten hebben zich overgegeven. Belgrado, 2 Juli. Heden heeft het eer ste Bulgaarsche leger in den loop van het ge vecht de Bulgaren op alle liniên terug gedre ven. Het heeft Drenak en Petroesjin geno men en zich meester gemaakt van zes snel vuren de kanonnen en vier artillerie-caissons. Een ander deel van het Servische leger heeft Draoovo genomen. De gevechten bij Rertikiboe- duren voort met succes voor de Serven, die meer dan 700 gevangenen hebben gemaakt. De Bulgaren zijn teruggedreven tot de rivier ZlcBovo en Brcganitza. De verliezen van de Serven zijn onbekend. Tweede telegram. Men bericht, dat de voornaamste Bulgaarsche stelling bij Ret- kibockoi stormenderhand genomen is door de Servische troepen na een bloedig gevecht. Volgons berichten uit Uskub zijn Servische troepen uitgezonden om dc Bulgaarsche troe pen te vervolgen, die zich over het geheele front terugtrekken Belgrado, 2 Juli. Na hardnekkige ge vechten, die twee Yolle dagen duurden, trok ken de Bulgaren zich terug over het geheele front. Zij Werden vervolgd door de Serven, die hen noodzaakten de rivieren Breganitza en Zletowska over te gaan; op den linker oever van deze rivieren namen zij verdedi gende stellingen in. De verliezen van de Bul garen zijn aanzienlijk. Volgens de laatste be richten namen de Serven 30 officieren, 120 onderofficieren en meer dan 1000 soldalen gevangen; zij namen verder 10 kanonnen van snelvurend veldgeschut en 12 caissons. De Serven blijven voorwaarts gaan. Saloniki, 2 Juli. De koning is, verge zeld van den diadochus, prins Nicolaas, de leden van den generalen staf en kolonel Vassics, hoofd van den Servisch en generalen staf, naar hel terrein der militaire operation vertrokken. Om acht uur werden duidelijk verscheidene kanonschoten gehoord. Men beridht hier, dat belangrijke gevechten in gang zijn. Over de opstelling van de legers der strij dende partijen in liet Balkangebied bericht !e Brankf. Zlg., dat de Bulgaren een groot lecl van hunne strijdmacht, die voor Tsja- aldja heeft gelegen, over Sofia en over Dra- na-Seres hebben gebracht naar de grens- ticken, waar gevaar dreigt, cn naar dc be- wisle streken van Macedonië.' De Bulgaar- che division zijn wel nog in de minderheid, naar zij zijn sterk genoeg om de regecring ot energie te stemmen. Dc Serven en de Krieken hebben het voordeel de landstre ken, waarom de ooilog zou moeten gevoerd worden, reeds in hun bezit en door bijzon der sterke troepenmassa's beveiligd te heb ben. Over het begin van de Vijandelijkheden be richt de Temps, dat zij den 29en des avonds zijn aangevangen in de geheele streek, waar de troepen met elkaar in voeling zijn, d. w. z. langs de lijn, getrokken van het noorden naar hot zuiden door dc rivier Zlctovo (een zijstroom van de Bregalnilza), door de Bre- galnitza tot aan de Islip, door dc Stroemitza van Istip naar Stroemitza, door het meer Doiran en de Beneden-Stroemitza. De streek van Istip, die van het meer Doiran, eindelijk de kuststreek tusschen den mond van de Stroema cn de stad Kavala zijn het tooneel geweest van afzonderlijke actiën, waarvan de laatste- de Bulgaren en de Grie ken, de beide anderen de Bulgaren en dc Serven betreffen. Het initiatief van de in den nacht van 29 op 30 cn gedurende den 30en Juni geleverde gevechten wordt in de berichten uit Sofia toegeschreven aan de Grieken en de Serven, in de berichten uit Belgrado en Athene aan de Bulgaren. Intusschen komt in de gelijk tijdigheid van de oner een front van meer dan 200 K.M. begonnen operartiën en in de aanvalsbeweging tegen het strategische punt Gjevgeli uit, dat de Bulgaren hun plan vooraf hebben beraamd; de bezetting van Gjevgeli door de Bulgaren kan dan ook niet 'als zonder beteekenls be schouwd worden. Gjevgeli is namelijk het punt, waar de Servische linie zich vereenigt met de Grieksche linie langs de Vardar. In handen van de Bulgaren levert dit punt voor hen het dubbele vo ore eel, dat de Servische en Grieksche bondgenoolen gescheiden zijn en dat de gemeenschap van de Serven met Saloniki en met de zee bedreigd wordt. Over den strijd, die in Saloniki is gevoerd over de verdrijving van het kleine Bulgaar sche garnizoen, dat daar nog gebleven was, wordt nader bericht, dat de Grieksche mili taire overheid van dc scherpste middelen ge bruik moest maken bij de ontwapening van de Bulgaren na afloop van den termijn, die voor de vrijwillige overgave van de wapenen gesteld was». Om 5 uur 's namiddags begon een hardnekkig gevecht, dat steeds in hevig heid toenam. Bijzonder warm werd gestre den in de Hamicliestraat, waar vrij aanzien lijke afdeelingen Bulgaarsche soldaten inge kwartierd waren. De Bulgaren boden een hardnekkigen tegenstand. Terwijl de strijd In deze straat na half tien des avonds tot stil stand kwam, ontwikkelde zich een levendig vuur tusschen de Grieksche troepen en de Bulgaren In het Wardarkwartier. Talrijke bommen sprongen daar. Aan beide zijden werd met verbittering gestreden. Elk ge bouw moest afzonderlijk genomen worden. Het vuren begon telkens op nieuw, nam te gen middernacht sterk toe en duurde met korte tusschenpoozen tot den morgen. De ontwapende Bulgaarsche soldaten wer- «en door een sterk escorte weggevoerd. De werkzaamheden van den Silistria- •ommSsrie rijn op etem dood punt gekomen. De commissie die met de bepaling van de drilekiloroetter-zónfe om de stad belast is, kan zich er niet over verstaan, waar de grenslijn moet beginnen. De Bulgaarsche gedelegeer den staan op het standpunt, dat de bebouw de kom va-n de oude Ikirksclie stad Silistria als uitgangspunt voor de bepaling van de driekilorae ter-zóne moet dienen; de Ru- möensohe gevolgmachtigdten staan er op, dat het laatste tot Silistria behoorende huis moet worden beschouwd als het begin van den omtrek van SiMstria. Wanneer de commissie niet tot overeen stemming kan komen, zal mem overeen komstig de bepalingen van het Petersburg- sche protokol een internationaal scheidsge recht hierover aanroepen. Duitschland. Berlijn, 2 Juli. De Nordd. AUg. Zei- tung schrijft naar aanleiding van de ontmoe ting tusschen den Duitsohen Keizer en den Koning- van Italië te Kiel» Onze betrekkin gen met den bondgenoot in het zuiden zijn vrij van elke verstoring. Met stijgende be langstelling wordt in Duitschland de mili taire, maritieme en economische degelijkheid van het moderne Ifalië en zijn klimmende invloed in den raad der staten erkend. Aan de zijde van Koning Victor Emanuel begroe ten wij markies San Giuliano, die sedert hij aan het hoofd van de zaken is opgetreden, steeds eene duidelijke politiek van bondge nootschap onder de mogendheden van den vernieuwden driebond voorstond. De veran deringen in het zuidoosten van Europa en hun invloed op de naburige landen zullen in de gesprekken tusschen de monarchen en staatslieden aanspraak maken op eene des te ernstiger aandacht, omdat tusschen de sla- ten van den Balkanbond eene nieuwe oor logsspanning is opgekomen. Met het oog op dit nieuwe gevaar blijven wij overtuigd, dat de ontmoeting te Kiel de overeenstemming tusschen de leden van den driebond zal ver sterken en de behandeling van de taak, die aan dc groote mogendheden is opgedragen, zal verlichten. Graaf Kanitz, de conservatieve staatsman, wiens overlijden gisteren werd bericht, heeft van 1835 af onafgebroken zitting gehad in den Duitschen rijksdag, maar zijn naain heeft algemeene bekendheid gekregen door een voorstel, dat in de jaren 1894, 1895 cn 1S96 het onderwerp is geweest van heftige debatten. Het voorstel had ten doel den Duit schen graanhandel tol een monopolie van het rijk te maken. De in- en verkoop van het voor gebruik in het Duitsche tolgebied be stemde buitenlandsche graan met inbegrip van dc producten der maalderij, zou uitslui tend voor rekening van het rijk geschieden en voor den verkoopsprijs zouden bepaalde minima vastgesteld worden, waarvan het ge volg zou zijn geweest, dat ook de prijzen, voor het inlandsene graan nooit beneden deze minima gedaald zouden zijn. Over dit voorstel is een herige strijd gevoerd, waarin de Keizer het woord sprak, dat niet kon worden geduld, dat voor de arme klasse door broodwoeker het brood duur werd gemaakt. Aan den anderen kant dreigde de medestan ders van graaf Kanitz, dat zij de toen aan hangige vlootvoorstellen zouden verwerpen, als het voorstel-Kanitz niet werd aangeno men, hetgeen zij uitdrukten in het gevleu geld woord „Ohne Kanitz keine Kahne (zonder Kanitz geene schepen). Het voorstel hield den rijksdag bezig in de jaren 1894, 1895 en 1896 en werd telkens met eene groote meerderheid verworpen. Frankrijk. Par ij s, 2 Juli. Yvetot, afdeelmgssecre- taris van de arbeidsbeurzen, is heden mor gen in zijne woning in hechtenis genomen. Spanje. Madrid, 2 Juli. Dc ministerraad heeft den economischen toestand onderzocht. De raming van de ontvangsten in 1913 bedraagt 1200 millioen. Dc bank heeft 10 millioien in goud voor de betaling van biuitenlandsohe schuld en 56 milLioen in zilver voor de bin- nenlandsche schuld. De toestand van de schatkist is voorspoedig. In'tnsschem bestu deert de minister van financiën een plan lot belastinghervorming. Rusland. P e t e r s b u r g, 1 Juli. Volgens de mede- deelingen van het ministerie van binnenland- sche zaken over den stand van het graan was den 14en Juni van de 81 gouvernementen In vier de stand van het wintergraan en in zes die van het zomergraan niet bevredigend. In de overige gouvernementen was de alge meene toestand bevredigend of in verschil lende gradatiën meer dan bevredigend. Marokko. Volgens een dagbladbericht uit Madrid, moet de regeering besloten hebben, gedu rende den zomer militaire ondernemingen van grooteren omvang in Marokko te slaken en zich te vergenoegen met de verdediging van het bezette gebied. De regeering moet ook besprekingen met Raisoeli aangeknoopt hebben en hoopt tot eene gunstige oplossing te komen. Zuid-Afrika. Pretoria, 1 Juli. Dc ministers zijn ieder uur in gemeenschap met den Rand, maar het wordt wr 't oo gen blik niet noo- dig geacht meer trolepen te zenden. Johannesburg, 1 Juli. De autoritei ten dolen stappen om de elect rische kracht- stalt ilons te beschermen. Men hoopt met die bescherming het werk van de menschen in d'e stations te verzekeren. 2 Juli. De besturen van den mijnwer ker sbond en van den bohd van vakverceni- gingen hebben gisteren avond eenstemmig besloten dat alle mijnwerkers Vrijdag in stoking zullen gaan. Johannesburg, 2 Juli. Alle werklie den in de mijnen aan de oostelijke Rand heb ben het werk heden morgen gestaakt. Gouver neur-generaal Gladstone is heden morgen vroeg in Pretoria aangekomen. Hij heeft een lang onderhoud gehad met den eersten minis ter Botha. Pretoria, 2 J uli. De regcering heeft be sloten nJog 500 man van het garnizoen van Pretoria naar den Rand te zenden» Deae «roe pen znllen morgen vertrekken. Allerlei. De Terra Nova, 't schip waarmede kapi tein Soott zijn tocht naai* de Zuidpool heeft gedaan, is te Cardiff verkocht aan een reederij. die het naar New-Foundland zal zenden. Daar zal het voor de robbenvangst worden uitge- rust. In het hotel Drouot, het groote Parijsche verkooplokaal, zijn Donderdag een groot aan tal juweelen gestolen, ter waarde van ƒ24,000. Zij lagen in twee gesloten glazen kasten Ier bezichtiging, en men vermoedt, dat drie jon gelui, wier verdachte houding de aandacht heeft getrokken, tijdens het koffieuur den sleutel van de kamer uit het kantoor van den opzi'Chter hebben gehaald en daarna de kas ten hebben opengebroken. Zondagavond is een gewelf onder de Calle de Embabjadores, een der drukste stra ten van Madrid, Ingestort juist op het oogen- blik, dat een zware stoommachine over den weg reed. De machine stortte met de beide chauffeurs in het tien meter diepe gat, waar bij de gaspijp gebroken werd. Enorme vlam men stegen uit de straat op, die de aangren zende huizen in brand staken. Een geweldi ge paniek ontstond, waarbij verschillende personen verwondingen opliepen. De beide chauffeurs zijn waarschijnlijk verbrand. Het zal vermoedelijk ettelijke dagen duren voordat men er in geslaagd is de machine voor uit het gat te halen, daar de straat over de geheele lengte dreigt in te storten. Sebastopol, 1 Juli. Door hevige stor men is het stoomvaartverkeer met de havens In de Zwarte zee onderbroken. Oost-Inritë. Verzet op Timor. Hel volgende regeeringstelegram wordt bekend gemaakt Door de bergbevolking van het Zuidelijk gedeelte van het eiland Puntar (of Pandai) onderafdeeling Alor der residentie Timor en onderhoorigheden, is verzet gepleegd, waar bij drie gewapende politiedienaren licht werden gewond. Persdeüct. De Batariasche correspondent van het Handelsblad seint, dat de hoofdredacteur van het Soer. Ilbld., M. van Geuns, door het Hoog Gerechtshof te Bataria in hooger be roep veroordeeld werd tot veertien dagen gevangenisstraf. Gelijk men weet, was de heer Van G. we gens zijn aanvallen in het Soer. Hbld. op den toenmnligen resident van Soerabaja, thans dir. van binn. best. Einthoven, door den raad van justitie te Soerabaja, tot een geldboete, ten bedrage van f 600, veroor deeld, in scherpe tegenstelling met den al gemeen te zwaar geachten eisch van den offi cier van justitie te Soerabaja. De Staatscourant van Donderdag 3 Juli bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot regeeringsgedelcgeerden bij het dit jaar te Gent te houden internatiionaal kunstcongres dr. P. J. H. Cuypers, Bart van Hoeve, hoogleoraar aan dc Rijksacademie van Beeldende Kunsten en A. Salrn G.Bzn., archi tect, beiden te Amsterdam; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. tc Venlo A. Hoitsma, thans tijdelijk en mr. 11 P. de Fluiter; tot tijdelijk leeraar aan de R. II .B. S. te ^Zwolle II. Postema en E. Ingiis Arkel, beiden thans tijdelijk; op verzoek eervol ontslagen J. Spinoza Capella Jcssuruan. als leeraar'aan de R. H. B. S. te Leeuwarden; op verzoek eervol ontslagen de kapitein der genie J. van Oldenborgh. ter beschik king van den minister van binnenlandscho zaken en de le luitenant der genie op non activiteit, A. P. Enklaar, met benoeming van laatstgenoemde tot reserve le luitenant der genietroepen. goedgekcird, dat H. V\jn Hz., burgemeester der gemeente Twisk, is benoemd tot secretaris dier gemeente benoemd tot lid van bet college van ciuntoren der Technische Hoogeschool te Delft, J. L. Quyse naer c. i. j benoemd tot burgemeester der gemeente Laren (Gelder land), J. H. J. Meijer Drees tot burgemeester der gemeente Maurik, M. H. "W. Verbrugh tot burgemeester der gemeente Bemmel. K. A. M. Ridder de van der Schueren tot burgemeester der gemeenten Dirksland, Her- kingon €n Melissant. mr. C. Zaaijer tot burgemeester der gemeente Slicdrceht, S. F, Ypey; tot burgemeester der gemeente Ittervoort, P. M H. Driessens j bevorderd tot opzichter van den Rijkswaterstaat der 1de klasse, M. H. A. Straater, D. J. de Jongh, C. E. Enthoven. H. Scholtcns en J. Beukelnmn, thans opzichter van den Rijkswaterstaat der 2de klasse tot opzichter Tan den Rijkswaterstaat der 2de klasse, W. A. Dormaar Pz., W. F. A. Hageihorn «n P. van Tiel, thans opzichter van des» Rijkswater staat der 3de klasse tot bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat der 1st o kl3sse, J. J. H. van Sloot-en, thans bureel ambtenaar van den Rijkswaterstaat der 2de klssse H. M. de Koningin en Z. K. H. d e Prins zi;jn gisteren middag per Staatsspoor van 12 u. 1 naar Het Loo teruggekeerd. Zij kwamen met hun gevolg in open rijtui gen van Raaphorst naar het slation rijden. H. Ms. opperstalmeester baron Bentinck deed de Vorstelijke personen uitgeleide. De crisis. In verband met de crisis is, naar de Ned. meldt, de heer mr. M. Tydeman, lid van de Tweede Kamer voor het district Tiel, tegen heden bij H. M. de Koningin ontboden. Naar hot Vaderland verneemt, is de heer mr. Thu H. de Meester, oud-minister van financiën, door de Koningin uitgendodigd tot leen onderhoud op Het Loo, op «u s. Zater dag. De verdediging van Ned.-lndië. Gisterenavond verscheen het rapport van de Staatscommissie voor de verdediging van Nederlandsch-Indië. liet rapport beslaat, ongeacht de bijlagen en een afzonderlijke nota van het lid Van Gijn, niet minder dan 132 pagina's. liet eerste hoofdstuk omvat staatkundige beschouwingen en beschouwingen over heft defensievraagatuk van Ned.-lndië, in verband met de staatkundige ven-houdingen tot en in den Archipel, zoomede over de belangen, die bij het voortbestaan van den band tus schen Nederland en Ned.-Indië zijn betrok ken. Dan volgen beschouwingen omtrent de ten aanzien van de beveiliging van Ned.-Indiö te volgen algemeene gedragslijn. Het tweede hoofdstuk omvat technische be schouwingen met voorstellen tot herziening van de inrichting van de verdediging van Ncd.-Inclic, zoomede een kostenberekening. Een der eerste conclusies, waartoe de be schouwingen der commissie hebben geleld, luidt als volgt: De verdediging van Ned.-lndië tegen een buiteivlandschen vijand de bescherming der onzijdigheid daaronder begrepen behoort in hoofdzaak door de zeemacht te geschieden. De aanvaarding van voren vermeld begin sel brengt niet met zich, dat nu bij de Indi sche landsverdediging de medewerking der landmacht gemist zou kunnen worden. Samenwerking tussehen beide deelen der weermacht is noodzakelijk. Bij onze beperkte personeele en financieele middelen, dienfech- ter in het oog gehouden te worden, dat de weermiddelen ter zee als de eerste en voor naamste factor van ons weerstelsei moeten gelden. Bij de vaststelling van de taak cn de organisatie van het leger, komt dan op den voorgrond te staan, dat de taak van de land macht van beperkten aard is en voor zoo veel de verdediging tegen een buitenlandschcn vijand betreft van haar slechts kan worden verlangd: het verlcenen van steun aan de marine bij de door haar te vervullen opdrach ten. opdat het volle rendement van ons ver- dedigings-vermogen ter zee worde bereikt en voorziening in die behoeften, waaraan dooi de marine niet kan worden voldaan. Onze maritieme verdediging en de kansen op eer» gunstigen uitslag daarvan zijn in zeer belangrijke mate afhankelijk van twee voor waarden, welker vervulling een gewichtig en integreerend deel van ons defensieslelsel uit maakt: 1. de beschikking over een deugdelijke en ge* d verzekerde vlootbasis; 2. de inrichting en bescherming van een uitgebreid en, goed georganiseerden verken- min gs-, bewakings- en berichtendienst ter zee. Deze beide punten worden dan afzonderlijk behandeld. Resumecrende, acht de staatscommissie, af gezien van de voorziening in andere behoef ten (flottieljevaartuigen, hydrografische dienst) het noodzakelijk, dat de minimum- sterkte der in Indië steeds aanwezige zee macht zal bedragen: 5 pantserschepen van pl.m. 21.000 ton waterverplaatsing, 6 torpedo kruisers van pl.m. 1200 ton, 8 torpedobootja- gers van pl.m. 500 ton, 8 onderzeebooten van pl.m. 380 ton, tenminste 2 groote mijncnleg- gers. Daarna volgen beschouwingen over de sa menstelling der zeemacht in Nederland. De totale sterkte, die wordt noodig geoor deeld, bedraagt 36 torpedobooten van pl m. 300 ton, waaronder ,6 als materieel-reserve, gelijk te verdeelen over 2 hoofdstations, n.L Willemsoord, en Hellevoetsluis; 14 onderzee- booten, waarvan 2 (met bemanning) zullen moeten dienen om zekerheid te geven, dat al tijd over 12 booten kan worden beschikt. Wanneer het fort te Vlissingen gereed is 3 stuks geslationneerd in elk der havens te Den Helder, IJmuiden, Hoek van Holland en Vlis singen. Zoolang het fort nog niet gereed is te ver deelen over de drie eerstgenoemde havens; 2 3 depotschepen voor onderzeebooten, 2 groote en 2 kleine mijnenlcggers, n.l. twee met Den Helder, twee met Hellevoetsluis als hoofdstation; cenige mijnenrisschers te Den Helder. IJmuiden, Hoek van Holland, Helle voetsluis, en eventueel Vlissingen; 3 vaartui gen voor de Zuiderzee, gestalionneerd te Den Helder; de noodige schepen voor den alge- meenen dienst, welke in oorlogstijd zullen kunnen dienen tot steun van de torpedovloot en bewaking van enkele zeegalen. Wat het personeel van de vloot aangaat er bestaat alle aanleiding om over te gaan tot een goed georganiseerde en zorgvuldige vakopleiding van jeugdige inlanders tot oor logsmatrozen, onder gunstige annnemings- voorwaarden, aan welke vakopleiding zal moeten voorafgaan een voorbereidende op leiding, die hoofdzakelijk zal beoogen het bij brengen van elementaire kennis van legeron- derwijs. De noodig geachte sterkte van 't minder matrozen- en marinepersoneel voor de ont worpen vloot in Indië bedraagt 2500 man, waaronder 447 kanonniers, 59 torpedisten, 84 seiners. Bij behoud van het vrijwilligers-systeem, zou men in Nederland in dienst moeten hou den pl.m. 4/3 maal 2500 d. i. pl.m. 3333 man, totaal dus pl.m. 5833 man of ruim 2800 meer dan thans. In dit verband Is de Staatscommis sie van oordeel, dat het beslist noodzakelijk zal zijn, om dienstplichtigen van de militie deel te laten uitmaken van de bemanning der oorlogsvloot en op niet meer vrijwilligers te rekenen dan noodig zijn, om daaruit te vor men de onderofficieren van alle qualiteiten (behalve die van geweermaker, monteur en torpedomaker, die op de tot nu toe gevolgde wijze zullen behooren gevormd te worden) benevens de kanonniers le klasse. Op geen andere wijze kan binnen dc gren zen van de beschikbare middelen te allen tij de in de personeelbehoefte voor de vloot wor den voorzien. De zeemiliciens zullen ton minste 1-J jaar in Indië moeien doorbrengen en derhalve slechts 3 maanden in Nederland zijn. Het con tingent zeemilitie zal bestaan uit: a. ecu gedeelte zeemiliciens-matroos, be stemd voor de vloot in Indië en aangrenzende wateren, met een werkelijken diensttijd van 2 jaar. b. een gedeelte zecmiliciens-matroos en zee- miliciens-stoker, bestemd voor het overige deel der vloot met een werkelijken diensttijd van 2 janlr; c. een gedeelte zeeroiiiciens-kustwachters bestemd voor de militaire kustwacht, met eën werkelijken diensttijd van 8£ maand. Een marine-kweekschool (kaderschool) wa re op te richten en een reserve te scheppen. De benoodigde hoeveelheden zeemilicicns-ma- troos voor Indië en in oorlogstijd voor Neder* land, edragen resp. 2054 en 1610 koppen. "Wordt aldus van het militie stelsel gebruik gemaakt, dan kan het korps mariniers ver vallen. Het jaarlijksch contingent zal moeten bestaan uit 2140 man totaal. Hert wettelijk contingent ware op 2300 man te stellen Resumeerende, komt de staatscommissie na deze omschrijving van het hoofddoel van het leger tot de volgende samensteHngt I. voor de buitenbezittingen: a. gamiziens-infanteric tot het aantal batal jons compagnieën, dat voor de verzdkeiir^ van inwendige rust en orde en tot handha ring van het Nederlandsch gezag, tegenover do inhcemsche bevolking, reeds in normale tijden, noodig wordt geacht. De alsnog tot de normale bezettingen dter, gewesten behoorende, ter Sumatra's West kust gelegerde veld'bataljons behooren. in ver band hiermede, door garnlzoensinfantcrie to worden vervangen; b. een compagnie vesting-artillerie, ter be diening van de kustbattcrijen op Sabang. II. Voor Java: a. de noodige vesting (klist) artillerie; b\ een afdeeling gnrnizoens-infanterio 9 ba taljons; c. veiligheidsbezettingen en mobiele troepenmacht: gevende voor het leger op Ja va een totale sterkte van 20 bataljons infan terie met de tegenwoordig aanwezige hulp- wapens. De kosten welke uit de aanvaarding van de voorstellen der Staatscommissie zullen voortvloeien, zijn te onderscheiden in: a. de kosten van aanbouw van de vloot: b. de jaafrlijlksche bedrijfskosten van de vloot: c. de kosten van de vlootbasis; d. de kosten van de verdediging te land De kosten van aanbouw zijn gebaseerd op een vaste jaarlijksche uitgaaf van f 17 000 0 voor Trtdië en Nederland samen. De nnnsehaf- fingskosten der voorgestelde slagschepen, ge heel uitgerust, worden geraamd op pl.m. f 1150 per ton watervernlaasing en op hoog slens f 25 00O.00Ö per schip, wat ook overeen kom' met de voorloopigc opgaven van ver schillende scheepswerven ontvangen. Blijkens de tot dusverre o',rredane ervaring, bedraagt de^»kostprijs van geheel uitgeruste torpedovaartuigen pl.m. f 2000 per ton wa- tcrverplaatsing. Voor een vaartuig van pl.m. 300 ton is deze derhalve te stellen op hoog- sf^nc f roo non per stuk. Voor de onderzeeboot voor Indië K T werd gecontracteerd voor 1,000.000, in welk be drag niet zijn begrepen de torpedo's en dc kc&ten van uitzending. In totaal mag men de kosten van aanschaffing van een derge lijk vaartuig stellen op 1.150.000. Voor Nederland is vastgehouden aan het ni'euwste type onderzeeboot. Aannemende "een prijs van 3000 per ton wlaterverplaat- sdng en eenC waterverplaatsing ran 220 Ion kan mon de kosten van aanschaffing stellen op 660.000 per yafariuig, zonder de tor pedo's, of op 700.000 in totaal. ITet totaal dei* directe bedrijfskosten in Indië is te stellen op een bedrag von ruim f 11.600.000. Het totaal der exploitatiekosten in Indiië bedraagt rond 14.000.000. Behalve de jaarlijksche uitgaven voor het doel der vloot in Indië, zullen alle overige directe en algemeene bedrijfskosten der zee macht, waaronder begrepen die voor de vloot in het ntofederland. tot en met het jinr 1926, d, w. z. tot aan het oogeunlblkk waarop het eerste groote pantsers chip voor kot vlootverband in het moederland beschikbaar komt, 12.700.000 bedragen. Van hët jaar 1927 zullen de Laatstgenoem de uitgaven vermoedelijk nog wat stijgen, om verder sfcafionniair te blijven, van het jaar 1935, d. w. z. van dart oogemhlik, waarop het aantal groote schepen in Nederland Lot 4 is gestegen. Resumeerende bedragen de uitgaven voor de te maken nieuwe en te verbete ren. bestaande verdedigingswerken totaal 29,635,000. De staatscommissie is van oordeel, dat dc knslen inzake de Indische defensie doo<r Nederland on Nederla/ndsch-Indië teza men behooren te worden gedragen. Volgens de voorstellen van de staatscom missie zouden de to faalkosten van de marine voor Nederland en Indië jaarlijks bedragen 45.5 miliioen guldon. Omtrent de verdeeling van deze kosten tusschen Nederland en Indië bestond onder de leden der staatscommissie geen een stemmigheid. De minderheid (de hoeren Van Gijn, Hoogeveen, Liefrinck en Staal) achtte de billijkheid het best betracht, wanneer door het moederland en de kolonie in dc vermeerdering der kosten zooveel mogelijk in gelijke mate daarin wordt bijgedragen. De voorgestelde reorganisatie zal een hoo- gere jaarlijksche uitgaaf vorderen van 20,1 railh'oen. Aangenomen dat in den loop der jaren 1914—1923 een bezuiniging op de legeruitgaven in Ned.-lndië zal kunnen wor den verkregen tot een eindbedrag van jaar lijks 6 millictens zal dus moeten worden voor zien in een jaarlijksche hoogcre uitgave van 14,1 millioon, waarvan dus Indië en Neder land ieder 7 milKoen gulden zouden hebben te dragen. De meerderheid echter aanvaardde ten volle het beginsel van gelijkheid bij de verdeeling dei* koslcn. Van het totaal be drag van 45,5 miliioen 's jaars zal dus 22,75 millioeai door Nederland en Indië leder gedragen moeten worden. Aan het rapport zijn toegevoegd niet min der dan 18 lijvige bijlagon, benevens een uit voerige afzonderlijke nota van het Kd del* Staatscommissie mr. dr. AnL van Gijn, die in den breede uiteenzet waarom hij zich niet met h'et advies der Staatscommissie kan Ver- teenigen. De heer Van Gijn twijfelt ernstig of een gebruik van de millioenen op de wijze ais de commissie voorstelt wel meer in heit be lang van de veiligheid vati onze kolonièh tegenover het buitenland 20U zijn dan beste ding daarvan voor de ontwikkeling vain land en volk. De striler cta* noto adviseert niet «ot In*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2