BINNENLAND. -besluit om te mobiliseeren wordt gemotiveerd ,door het feit, dat Rumenië ten gevolge van den oorlogstoestand en overeenkomstig het vroeger kenbaar gemaakte besluit, verplicht was over te gaan tot eene militaire actie. De Ram eens che spoorwegen hob en den goederendienst geheel gestaakt Bukare8t,4JulI. Het regeeringsblad be vat een koninklijk besluit, waarbij het geheelo actieve leger met de reserves wordt gemobili seerd. De mobilisatie kau worden beschouwd als heden te zijn begonnen. Er heerscht groote geestdrift onder het vofik. Tweede telegram. Minister-president Majorescu heeft aa/n de mogendheden kennis gegeven, dat de reden van die mobilisatie is de oorlogstoestand tusschen de Balkanstaten. De Orient-exprestrein zal geregeld ïoopen tot Zon-dag. Alle met verlof zijnde militairen en de reservisten van de lichtingen 1911 tot 1901 zijn opgeroepen. Derde telegram. Het bericht van een Rumeensch ultimatum aan Bulgarije wordt of fideel tegengesproken. Do Rumeensche stoomvaartdiensten worden tot nader order gestaakt Het mobilisatiebesluit van Rumenië heeft den volgenden inhoud: 1. Het actieve leger met de reservcn wordt gemobiliseerd en zal een operatieleger vormen. 2. De mobilisatie zal worden uitgevoerd naar de voorschriften van het reglement voor de legermobilisa tie. 3. Tot aanvulling van de oorlogssterkten wor den de noodige linie-contingenten en militie contingenten opgeroepen. De voorshands overtollige contingenten worden geleidelijk naarmate van de behoefte opgeroepen. 4. De ordre de bataille zal die zijn, welke door het feitelijke mobilisatieplan is bepaald. 5. De minister van oorlog is met de uitvoering van dit besluit belast, Het is dus geene gedeeltelijke maar eene algemeene mobilisatie, die is gelast. Voorloo- pig bestaat hot voornemen 150.000 man bin nen eene week op te stellen. De troonsop- volger zal tot opperbevelhebber van het le ger benoemd worden. De bevolking van Bu- karest neemt de mobilisatie* zeer gunstig op en de oorlogsgeestdrift is groot, vooral om- dal de langdurige afwachtende houding van Rumenië in de Balkancrisis de gemoederen steeds sterker had geprikkeld. Inzonderheid werkte hierbij mede de consequent weige rende houding van Bulgarije tegenover Ru menië. die ook gedurende de onderhandelin gen van Silistria werd volgehouden. Van groot gewicht in dezen oorlog zal de vraag zijn hoe Rumenië met zijn gemobili seerd leger zich tegenover Bulgarije ge- Vaagt. Volgens de verklaringen van Rumeen sche zijde, is men daar tot de mobilisatie overgegaan, niet om het leger van Rumenië ter beschikking van Servië en Griekenland tegen Rulgarije te - stellen, maar om zelf op te komen voor de eigen belangen. Rumenië verlangt compensation, die het volgens zijne opvatting ten gevolge van dc gehiedsvergroo- ting van dc andere Ba-lkanstalen toekomen. Volgens dc Neue Frcie Prcsse bestaat er alle uitzicht, dat Rumenlc die compensation zal krijgen. Het kan als waarschijnlijk beschouwd worden, dat liet Rumeensche leger zich er toe bepalen zal in de Dobroedsja de linie van Tnslukaja naar Bnllsjik te bezetten. Dat Is dc landstreek, die Rumenië reeds in Pe tersburg heeft verlangd en welker bezit het als onmisbaar beschouwt tot beveiliging van zijne grens. Eene interventie van Rumcnic zou ook dan geschieden, wanneer de Bulgaarsche regee ring wel den vrede zou wcnschen, maar de tnacht over hare Macedonische troepen zou hebben verloren, want dit zou on ééne lijn staan met de anarchie, en Rumenië zou zich verplicht voelen gewapenderhand op te tre den tot bescherming van zijne belangen. De. commissie van de staatsschuld van de finanrieele Balkanconferentie beeft eene be spreking gevoerd over de overneming vata een cl del dier Turksche staatsschuld door de Balka rasta ten. De vertegenwoordigers van deze staten verkLrarden dat zij zich princi pieel nog volstrekt niet bereid hadden ver klaard, e'en deel van de Turksche staats schuld op zich te riemen, maar stemden toch toe, Sn oene gedachfenwissteling te tréden over de wijze, waarop hun een deel van de Turksche schuldlen zal worden opgelegd. Btehoudens de principiéele bezwaren tegen het feil der overneming, verklaarden do Balkanbondgenoofen, dat hunne bemeidwil- üglioid om een deel van de lasten op zich te riemen, alleen die Turksche staat, niet echPer den houd'ea-s van Turksche sch'üldtitels ten goede moet komen. De Vertegenwoordigers van Frankrijk wenschen, dat do Balkan- kflaten liet doel der staatsschuld op zich riemen, dat in verhouding staat tot do opper vlakte van het veroverde gebied en het cijfler van zijne bevolking. De andere mo gendheden, en inzonderheid Duitschland, kwamen er voor op, dat den BalkansrtJaten de schulden worden opgelegd, waarvan hét onderpand iln (Te veroverde provinciën ligt. Duitschland. 'B e r 1 ij n, 4 Jul i. Wolff's bureau ver neemt, dat de minister van oorlog von Ilee- ring als blijk van waardeering en de groote verdienste, die hij zich heeft verworven door zijne vierjarige opofferende werkzaamheid als minister en vooral door zijne krachtige en met succes bekroonde verdediging van de „Wehrvorlage", tot inspecteur-generaal m -de tweede legerinspectie te Berlijn is be noemd. Als uiterlijk blijk van deze waardee ring heeft de Keizer den generaal bovendien zijn po-rtret in olieverf geschonken. >De opvolger van generaal von Ilecring als minister van oorlog is nog niet benoemd. België. Brussel, 4 Juli. De groothertogin van iLuxemburg kwam heden namiddag om vier uur hier aan, om een bezoek te brengen aan 'den Koning en de Koningin der Belgen. De Koning wachtte baar aan het station op. De Koning en de groothertogin begaven zich on der toejuichingen ven het publiek naar het paleis in aan la daumont bespannen rij tuig onder escorte van jagers te paard. Heden avond werd ter eere van de groot hertogin een groot gala-diner in het paleis gegeven. De koning en de groothertogin wis selden fidlerhasÉeiijkfite feestdronken. Frankrijk. P a r ij s, 3 Juli. De Kamer heeft met 312 a tegen 2fc6 st. geweigerd 't legerontwerp Mes- simy-Boncour betreffende den militairen dienst in overweging te nemen. Dc zitting is gesloten onder rumoer en toe juichingen. 4 Juli. De Kamer heeft heden morgen met 325 tegen 238 stemmen het tegenontwerp- (Dreigerst verworpen, dart strekte tot invoe ring van een diensttijd van 28 maenden. De regeer in g had de kwestie van vertrouwen ge steld. P a r ij s, 4 Juli. In de Kamer werden de interpellatdën behandeld over de door het wetsontwerp op den driejarigen diensttijd veroorzaakte incidenten. De socialist Sixte- quenin richtte hevige persoonlijke aanvallen tegen den minister van oorlog Etienne, die een tumult veroorzaakten. Jaurés vraagt, waar de beweging van reac tie zal blijven stilstaan. De regeering be schuldigt in heftige bewoordingen de voor standei's van de wet op den tweejarigen diensttijd, dat zij de schandelijkste middelen tegen de republiek gebruiken en zelfs gaan tot bedreiging met moord. Minister-president Barthou herinnerde, dat hij heeft verklaard de lichting slechts tc zul len vrijgeven, als men hem de noodige krach ten gaf om het hoofd te bieden aan den bui- lenlandschcn toestand. Maar de buitenland- sche moeielijkhedcn zijn niet verdwenen. Wat de incidenten in de kazernes betreft, verklaarde de minister-president, dat de verantwoordelijkheid daarvoor neerkomt op de handelingen van zekere organisatiën. Hij eindigde met de misdadige lieden te brand merken, die de toepassing van de wet in al hare strengheid verdienen. De Kamer besloot met 347 tegen 167 stem men, dat deze rede zal worden aangeplakt. De ministerraad heeft de verkiezingen voor de algemeene raden op den 3cn Augustus be paald. Bij deze verkiezingen zijn talrijke se natoren betrokken. Dit kan worden beschouwd aLs eene aanwijzing, dat de zitting van het parlement, nadat de voordracht tiert herstel van den driejarigen diensttijd zal zijn aan genomen, vóór den len Augustus kan worden gesloten. De indruk, dien de aanneming van de wet op de legerversterking cn van de wetten tot dekking van de daaruit voortvloeiende kosten door den Duitschen rijksdag heeft gemaakt, doel zich in de Fransche Kamer gelden, door dat men nu sneller vordert met de behande ling van de versohillende tegenontwerp en, die aan de afdoening van de regeeringsvoor- dracht in den weg staan. Talrijke leden, die als sprekers over deze tegenontwerpen wa ren ingeschreven, hebben van het woord af gezien, zoodat het nu mogelijk is geworden ze vlugger den weg te doen opgaan vam hun ne voorgangers, die allen verworpen werden. De regeering is er harerzijds op bedacht, door gedeeltelijk aan de bezwaren van een aantal leden tegemoet te komen, de aanneming van hare voordracht te bevorderen. Zij heeft het advies gevraagd van de legercommissie over een door de afgevaardigden de Montebello en Reinach ingediend voorstel, om de dienst plichtigen reeds met hel twintigste levensjaar onder dc wapenen te roepen, in plaats van met het 21e jaar. Dit zou in liet aanstaande najaar de inlijving van twee nieuwe lichtin gen tengevolge hebben, en het zou dan moge lijk worden de tegenwoordige oudste lichting niet teleur te stellen in de verwachting om in het najaar naar huis te gaan; die lichting zou dan in November kunnen worden ont slagen. Deze mogelijkheid zal der regeering om meer dan één reden welkom voorkomen, vooral ook omdat zij dan nieuwe manifesta tion uit den weg zou gaan als vrucht van de stemming, die het besluit om deze Lichting in dienst te houden onder dc manschappen had doen ontstaan. Voorts is de regeering bereid, den soldaten door ruim toegemeten verloven de last van den driejarigen diensttijd te ver lichten, waardoor aan de boerenzoons moge lijk zou worden gemaakt de deelneming aan do werkzaamheden van den oogst, aan de studenten het afleggen van examens, terwijl de werklieden in het burgerlijke bedrijf al thans gedurende een deel van hun diensttijd werkzaam zouden kunnen zijn. Voor hen, die van een ruim verlof geen nut zouden hebben, zou het toestaan van eene premie in geld na het afleggen van den driejarigen dienst In aanmerking kunnen komen. De minister van financiën heeft bij de Ka- een wetsontwerp ingediend tot verhooging van de bezoldiging der officieren en onder officieren van leger en vloot. De daaruit voort vloeiende uitgaven worden op 65 millioen frs. geraamd. Spanje. Madrid, 3 Juli. Wat den persoon be treft, die gevangen genomen is omdat hij het rijtuig van den koning naliep, schijnt men te doen te hebben met iemand, die niet wel bij het hoofd is. Oostenrijk-Hongarije. Palma, 4 Juli. De Oosten rijkseho Aartshertog Lodewijk Salvator is arangetast door eene vrij ernstige ziekte. W e e n e n, 4 Juli. Aartshertog Willem, de 18-jarige zoon van aartshertog Karei Ste- ranus, die leed aan appendicitis, is heden geopereerd. Zijn toestand is zeer bevredi gend. Rusland. Potersburg, 3 Juli. De rijksraad heeft de wet aangenomen tot aanwijzing van een bedrag van 58,780.000 roebel vdor aanbouw van oorlogsschepen en aanleg van staalswervcMi overeenkomstig het zooge naamde kleine program. I In heft algemeen debat over de begroo- tingswet Aan 1913 constateerde de rappor teur Schipow den gunsdigen finhtncicJeJen toe stand vart Rusland. De begrootingsoommissijo heeft de verhoogde cijfcrrs van de inkomsten Vastgesteld op 3250 milUoen roebel en de uitgaven op 3015 millioen gewon'a en 235 miiliden buitengewone. Hij wees op heft ge ringe bedrag van de staatsschuld en op het beschikbare bedrag aan contanten in de fcychaüdst. Hij toonde tenslotte ate/n hoe niauw dene geregelde firaancieele toestand Samenhangt met de ontwikkeling van de productieve krachten van het land. Lodz, 4 Juli. Tengevolge van eene sta king van de werklieden is de katoenfabriek van Posnanski gesloten. 7000 menschen zijn daardoor zonder werk. Zuid-Afrika. Johannesburg, 4 Juli. Eene poging van stakende mijnwerkers om eene demon stratie te houden op het marktplein, die de autoriteiten hadden verboden, leidde in den namiddag tot eenige wanordelijkheden. Vóór hel voor de demonstratie bepaalde uur was het plein door kavalleric en politie bezet. De stakers wierpen met steenen naar de politie, die charges deed met den stok. Toen de toe stand ernstig werd, trok de kavallerie den sabel en verstrooide de menigte, "maar zon der de wapenen te gebruiken. Verscheidene agenten cn stakers werden gewond en er hadden verscheidene arrestatiën plaats. Tweede telegram. In den loop van nieuwe onlusten werd heden namiddag een luitenant van de dragonders gewond en ge raakte buiten kennis; een commissaris van politie en vier agenten werden ook gewond. De stakers hebben het personeel van de tram voor hunne zaak gewonnen, zoodat de tramdienst is gestaakt. Een volkshoop, met vrouwen aan het hoofd en de roode vlag voorop, maakte zich meester van de ge meentelijke electriciteitsfabriek, verjoeg het personeel en verhinderde de overbrenging van kracht aan de gebruikers. Daarna begaf een troep zich naar het centraal station, om te beletten, dat de treinen loopen. Johannes burg is dus verstoken van het spoorweg- en tramverkeer. Derde .telegram. De leiders van de staking keuren den inval in de fabriek van electrische kracht af. De in duisternis ge hulde stad is nu weer verlicht. De stakers blijven meester van het terrein en de perrons van het station Braamfon tein, dat een middelpunt van het spoorweg net in Transvaal is. Dc machinisten blijven bij hunne locomotieven; zij weigeren mee te doen aan de staking, maar zijn machteloos. Belangrijke treinendiensten, bestemd naar het zuiden, zijn geheel gestremd. Zuid-Amerika. Bogota, 4 Juli. Indianen van de Ve- nezolaansche grens vielen hel garnizoen aan. Versterkingen vervolgde hen in de bergen. Allerlei. Te Antwerpen is opgericht een vcreeni- ging tot bevordering cn verspreiding van de beschaafde Nederlandsche uitspraak. De groote Carnegie Is te Parijs en heeft er zijn stichting lot vereering van Helden bezocht. De oud-president Loubet heeft hem er ontvangen. Carnegie heeft het bestuur zijn dankbare voldoening betuigd. Met Loubet is hij daarop naar Poincaré gegaan cn 's avonds heeft La Fondation des Héros met andere stichtingen, waaraan Carnegie deel heeft, een feestmaal gegeven 'in den deftigsten restau rant van het Bois de Boulogne. Brindejonc gedecoreerd. De Aero-Club de France hield Donderdag middag in haar clublokaal een receptie ter eere van Brindejonc. Bij z'n aankomst aan het clubgebouw bracht een groote menigte hem een geweldige ovatie. De president van de Aéro-Club. de heer Deutsch de la Meurthe, bood hem de groote gouden medaille der vereeniging aan. Namens den minister van Oorlog werd Brindejonc vervolgens mede- gyleeld, dat de regeering z'n buitcaigewone praestatie had willen beloonen door hem het Legioen van Eer toe te kennen. Generaal Hir- scharuer gaf hem vervolgens de accolade, waarbij honderden hem kwamen gelukwen- schen en Rrindejonc tal van cadeaux werden overhandigd. Johannisthal, 4 Juli. Op bet vlieg terrein zijn heden avond op eene hoogte van twintig Meter twee biplans met elkaar In botsing gekomen. De beide vliegers, Hel- scher en kapitein Friedel zijn zwaar gewond aan de ruggegraat. De toestellen werden ver nield. Twefede telegram. Dc vlieger Hel- scher ,die bij cïeze botsing werd gewond, is OYerledem B e u l li e n, 4 Juli. In de Heinitzmijn zijn vijf werklieden bedolven door eene aard storting. Een lijk is opgehaald. In de Voreenigde Staten duurt de hitte nog voort. Wel is de temperatuur 'iels ge daald, maar de vochttocname in de atmos feer werkt zeer drukkend op menschen en dieren. Te New-York steeg 't kwik in den thermometer tot 99 graden Fahrenheit. De wind, die voortdurend uit het Zuid-Westen waait, is echter een weinig in kracht toege nomen en het meteorologisch instituut voor spelt binnenkort onweer en daling van tem peratuur. De warmte veroorzaakt veel ongemak on der de duizenden oud-strijders, die tc Get tysburg zijn aangekomen om daar het jubi leum te vieren van den grootsten slag gedu rende den Amerika an schen burgeroorlog. Het Is zeer merkwaardig, dat zij op dezen zelfden dag .vijftig jaar geleden, streden onder een zelfde hitte als thans heerscht. Zij kunnen er echter nu minder goed tegen. Vijf veteranen zijn van de buitengewone warmte gestorven. Ook uit andere plaatsen komen berichten van sterfgevallen, die aan de hitte worden toege schreven. De vorst, die de meeste falen spreek) Dat is zeker wel keizer Frans Jozef! Hij spreekt vloeiend Duitsch, Fransch, Ilon- gaarsch, Tzechisch', Poolsch, Servisch, Ru- tlieensch, Dalmaatsch, Rumeensch, Itaiiaanscb on zelfs een beetje Hebreeuwsch. Czaar Ferdinand is eveneons een groot po- lygl'ot. Hij spreekt uitstekend Fransch. En- gelsch, Dultsch, Russisch en alle Slavische dialecten. Zoo ook koning Peter van Servië. De Czaar van Rusland spreekt Russisch, Fransch, Engelsch, Duitsch en eenige Slavi sche dialecten. Keizer Wilhelm spreekt Duits eb, Fransch, Latijn, Poolseh en Russisch. Wijlen George vfm Griekenland sprak be halve Grieksch ook Fransch, Engelsch, Duttsch en Deenoch, wat natuurlijk rijn moe dertaal was. Het vliegengevaar. Algemeen is men het er over eens, dat men vliegen zooveel mogelijk moet dooden, maar het middel om zich van die lastige, gevaar lijke en ongenoode gasten te bevrijden, heeft men nog niet gevonden. De „Indépendance Beige" schrijft: „Het hy giënisch congres te Indiana in de Yereenigde Staten heeft in een geschrift, dal het onlangs uitgegeven heeft, aangedrongen op eene alge- heele uitroeiing van de vliegenplaag. Op bijna elke bladzijde kan men lezen: „Doodt de vlie gen, het doet er niet toe hoe, maar doodt zei" Wilmington, eene stad in Arkansas, we melt van die dieren, die de hevigste epide mieën verspreiden. De gezondheidscommissie deed al het mogelijke die plaag te bestrij den, maar niets hielp. Het eenige was, de haarden van besmetting t© zuiveren en men besloot tot een verbitterden strijd tegen de vliegen. De overheid gaf een zuiveraar bevel een krachtig desinfectiemiddel te bereiden. Men overstroomde nu de etad letterlijk met ruwe houtazijn; deze proef herhaalde men vier keer. De strijd duurde ongeveer een maand. Ten slotte was de vijand overwonnen en Wilmington was van de vliegen bevrijd. Men zag er geen enkele meer; toch werden de be sproeiingen eenige malen herhaald, met dit gevolg, dat de typhus, die in alle wijken der stad ware verwoestingen aanrichtte, langza merhand verminderde. Eene stad zonder vliegen Is heden ten dage eene uitzondering. Ruwe houtazijn is niet het eenige vcrdelgingsmiddel, waartoe men zijn toevlucht kan nemen, maar het voorbeeld ver dient navolging." Glas dat niet splintert. In Frankrijk heeft men volgens „Vragen van den Dag" een glasbewerking uitge vonden, die voor het verkeei-swezen van veel beteekenis kan worden, vooral in tram- en spoorwegwaggo-ns. Men bewerkt er namelijk glas, dat wel breekbaar is, maar niet in scher pe splinters uit elkander springt. Eigenlijk bestaat dit glas uit gewone glas platen, die gevormd worden door twee pla ten, op elkander te leggen, met een gelatine- bedekking en een uiterst dunne colloïdplaat er tusschen, waarna zij hydraulisch op el kander worden geperst Op die wijze ontstaan de nieuwe glasplaten, welke op het oog niet van de gewone zijn te onderscheiden, doch die het voordeel hebben, als zij breken, niet te splinteren. Er ontstaan enkel barsten in alle richtingen, zonder dat er scherpe kanten afspringen. De huismusch in xijn eer hersteld* De algemeene verachte huismusch bewijst toch groote diensten aan den tuinbouw. Om eerlijk te zijn moet men er bijvoegen, dat zijn onvcrzadelijke eetlust er de oorzaak van is. Een nest jonge musschen in eene hongerige famili'c, die in vier-en-twinlig uur het kleine cijfer van vijf-honderd-vijftig insekten naar binnen werkt. Iedere musch verslindt per week minstens 1680 rupsen en 360 kevers 1 En nu zijn er mog menschen, dde die kleine brutale dief niet nuttig achten Men meldt ons uit Arnhem: H. M de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik uzllen den 23sten Juli de eerste opvoe ring van Oedipus door het gezelschap van Royaards op Sonsbeek bijwonen. Naar de Zwolsche Courant meldt zal niet alleen de Prins, maar ook de Koningin op 4 Augustus de Overijsselsche Nijver- heidstentoonstclliug bezoeken, die 30 Juli ge opend wordt. Mr. Troelstra bij H. M. de Koningin Men seint ons uit Apeldoorn: Te 10 uur hedenmorgen kwam mr. Troel stra aan het station Apeldoorn aan. Een hof- lakei wachtte hem daar op en begeleidde hem naar een op 'l stationsplein gereedstaand hof- rijtuig, waarin de heer Troelstra, die gekleed was in gekleede jas met hoogc hoed, plaats nam. Bij den uitgang van het station, waren een honderdtal belangstellenden aanwezig, meerendeels partij gen ooten en werklieden, die hem groetten met het afnemen van petten en hoeden (hetgeen op het terrein verschil lende stalionsairbeiders hadden gedaan.) Toen het rijtuig wegreed, werd een hoera aange heven. Mr. Troelstra, die zichtbaar zenuw achtig was, maakte een afwerend handgebaar, maar moest toah glimlachen. Tot een aantal persmannen, die hem blijkbaar iets wilden vragen, zeide mr. Troelstra: „U krijgt van mij toch niets te liooren." liet voornemen was dat II. M. de Koningin die wegens de verbouwing aan het Loo tijde lijk een villa bewoont aan de Waldeck Pyr- inontlaan, mr. Troelstra aan het paleis zou ontvangen. Hedenmiddag ontvangt H. M. de Koningin mr. De Meester in audiëntie. Nader meldt men ons uat Apeldoorn'. Daar de hoofdingang van hot paleis wegens de verbouwing niet toegankelijk is, stapte mr. Troelstra af aan een der zij-ingangen, waar hij ontvangen werd door generaal baron van Tuyll van Serooskerkera. Te kwartier voor elf begaf de Koningin zich in haar liofauto van de door haar tijdelijk bewoonde villa naar het paleis, om met den heer Troelstra het on derhoud, waartoe zij hem had uitgenoodigd, aan te vangen. Een der Haagsche medewerkers van de Tel. meldt: In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van het S. D. A. P.-besïuur en de soc.-dem. kamerfractie, is besproken, in wel ken geest mr. TrocLstra bij zijn bezoek aan II. M. den politieken toestand zou uiteen zetten. Naar ik uit zeer goede bron verneem, is in die bijeenkomst, na uitvoerige gedachtewis seling, het volgende besloten: Mr. Troelstra zou II. M. mededeelen, dat volgens zijn zienswijze het optreden van een concentratie-ministerie het meest voor de hand lag. Dat ministerie zou dan moeten op treden met als hoofdpunten op haar program: staatspensioneering cn beperkte grondwets herziening, ter invoering van het algemeen maimenkiesrocht en tol het wegnemen van de beletselen in de grondwet, die de invoering van vrouwenkiesrecht in den weg staan. De S. D. A. P. zou dom geneigd zijn, zulk een ministerie 'krachtig te 9teu«en; de soc.- dem. kamerfractie zou dat l c$» moeilijkheden in den weg legge. de rechterzijde gelegenheid vond nentijds ten val te brengen. Tevens zou mr. Troelstra verklaren, dat de S. D. A. P. niet bereid was een mimsterszetel te aanvaarden. De naverkSezIngen. De verkiezing voor een Ed ran de Tweede Kamer in het district Amsterdam VI, noodig geworden door het bedanken vati den heer mr. W. H. de Beaufort (die voor het district Amersfoort heeft geopteerd) is door den minister van Binnenlandsche Zaken bepaald op Donderdag 10 Juli e.k., de stem ming, zoo noodig, op Dinsdag 22 Juli en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Juli. Naar Het Volk meldt, heeft mr. P. Rink aan de vrijzinnigen te Hoogezand doem we ten, niet genegen te zijn, andermaal een can did atuur voor de Tweede Kamer te aanvaar den* De Christelijk-Historisclien in Amster dam II en Amsterdam VI hebben aan dr. Do Visser, met het oog op de komende naver- kiezingen, de candidatuur aangeboden, maar deze heeft haar, naar de Ned. meldt, niet aan genomen. De Vrlj-liberale Kamergroep. De herkozen en nieuwgekozen vrlj-liberale le den van de Tweede Kamer houden heden een vergadering ter bespreking van den po litieken toestand. (N. Ct Naar wij vemtemen, Is de levering van heft geschut voor de forten te Vlissingen, Kijkduin e. a. gegund aan de firma Krupp te Essen. De heer N. D. Kuiper, redacteur aan Het Vaderland, is met ingang van 1 October benoemd tot redacteur bij d'e tachygrafische inrichting (kort verslag) van de Tweede Ka mer. Internationale Grafische tentoon stelling. Men schrijft ons uit Amsterdam: Wij waren in de gelegenheid een wande ling te maken door het Paleis voor Volks vlijt, waar over een dag of 14 de Int. Grafi sche Tentoonstelling, Amsterdam 1913, zal worden geopend. Onze eerste indruk was„hè, waar zijn wij", want wij gelooven niet dat als alles ge reed is, het Paleis voor Volksvlijt te herken nen zal zijn Onder leiding van den architect, den heer H. A. J. Baanders, is in zalen van het Pa leis voor Volksvlijt een nieuw gebouw inge bouwd, zóó dat van het oorspronkelijke vrij wel niets meer tc zien of te herkennen is. In de groote zaal b.v. is een aaneenschake ling van kleine zaaltjes gebouwd, achter el kaar gerangschikt als de cftbinetten in een Museum; doordat de middengalerij geheel donker wordt gehouden, wordt het licht de cabinctten, die op zijde van deze middc galerij Uggen, opvallend helder, waardooi op merkwaardige wijze het lichteffect wordt bereikt. Het complex van zaaltjes, dat op deze wijze in de z-g. groote zaal van het Palels voor Volksvlijt wordt aangebracht, wordt in gericht tot de z.g. „eerezaal", en hoewel ot' het oogenblik door ons natuurlijk nog niet t veel verklapt mag worden, gelooven wij toch dat ieder den indruk zal krijgen dat die naam uitnemend Is gekozen. De ontvangstzaal, die wij er vinden, z 1 opgeluisterd worden door de inzending Vrije Kunsten, waarvoor een speciale c< missie optreedt, onder voorzitterschap v prof. A. J. Derkinderen. In deze zaal zullen etsen, houtgravures etc. worden geëxposeerd, doch uitsluitend z.g. épreuves d'artistesim mers, zoodra het in massa vervaardigen -plaats vindt, treedt de artist meer op den achtergrond cn krijg* men feitelijk tc zien het werk der drukkerij. Aan dezen ontvangstsalon sluit zich aan een tearoom, waarvan de directie zal wor den gevoerd door mej. Niekerk. Komende uit de ontvangsalon, vindt men o a. een tweetal stands ingenomen door de oude firma Joh. Enschedé en Zonen, te Haarlem. Van deze stands voert een 5 M. breede middengalerij naar een verhoogd podium, waar door een miniatuur-machine een vol ledige papiermakerij in volle werking zal zijn te zien. Naast deze machinale papier fabricage zal tegelijkertijd het oude hand scheppen worden vertoond. De verschillende cabinctten in de eerezaal worden ingenomen door bekende binnen- en buitenlandschc firma's op drukkersgebied en aanverwante vakken. In de z.g. Frederiksplein-zaal, die al even min te herkennen zal zijin, zal o.a. door één der Amsterdamsche drukkerijen een plaat- drukkerij in werking worden vertoond, ter wijl in deze zaal tevens een historische in zending in gereedheid wordt gebracht van naast elkaar een ouderwetsche en een mo* derne drukkerij-inrichting, als inzending van de Vereen, tot bevordering der Gezondheid in de grafische vakken. Daarenboven vindt men in deze zaal ver schillende inzendingen van materiaal, van verf, van kantoorinrichtingen, van het grafi sche bedrijf, etc alsmede fraaie inzendingen van een bekende buifenlandsche boekbin derij. De aan de overzijde van de eerezaal gele gen z.g. „turnzaal1', welke oorspronkelijk voor andere doeleinden was bestemd, moest met hel oog op de vele aanvragen voor plaats ruimte in de machinehal, eveneens worden ingericht voor machines in werking. Zoo zal daar o. m. een rotatiepers in werking zijn en aan het publiek deze wijze van massa- drukken doen zien. Ook verschillende an dere machines zullen in deze zaal in volle werking komen. Daarenboven is in deze zaal door het co mité een zeer belangrijke ruimte afgestaan voor een inzending van de Vakschool voor de Typografie te Utrecht Onze wandeling voortzettend, komen wij in de machinehal, die behalve van deze zijde ook nog rechtstreeks van uit de eerezaal be reikbaar is. Vóór wij in de machinehal komen, passé®-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2