BINNENLAND. KOLONIËN. ferkfatard© de gevolmachtigde van het be stuur, dat de staking niet wordt erkend en de ondersteuning van de staking geweigerd Wordt. Ia de geheime stemming, die daarna plaats Aa<^ verklaarde 5662 stemmen zich voor en 120 tegen de voortzetting van de staking. Jüterbog, 16 Juli. De vlieger luite nant Stoll, van het regiment no. 112, is gi sterenavond ora kwart na acht, toen hij aan •land wilde gaan, waarbij rijn toestel tegen do boomen aankwam, van eene hoogte van Meter op den grond gevallen. Hij werd naar het garnizoenshospitaal gebracht, waar hij des nachts aan de hekomen verwondin gen bezweken is. De onderofficier, die hem (vergezelde, bleef ongedeerd. Ca stel Tormini, 16 Juli Er is (rand ontstaan in de zwavelmijn van San Gio- vancllo Lobns, waar 700 mijnwerkers werk ten. 23 mijnwerkers zijn niet naar boven kun nen komen. Men vreest, dat zij zijn om geko- JD€TL Oost-Iniilë. Van den bomaanslag. Het „Soer. Hbld." ontving mededeelin- gen omtrent den persoon, die gedoodverfd wordt ah de pleger van den bomaanslag te Koetoardjo. Hij moet een gesjeesde student in de sdici- 1 kundige vakken zijn. Hij had een huishoud ster die van hem wegliep en bij Hocgbruin terecht kwam. Zoo wilde hij zich op dozen wreken. Tevens koesterde, hij wrok jegens den heer Feller, Hoogbruin's chef, die hem „naar den kelder" zou hebben geholpen door tegenwerking van zijn werving. Drie dagen vóór den -aanslag ontving de heer Feller uit Bandoeng een waarschuwing om zeer voor zichtig te zijn. De verdachte moet een paar dagen vóór den aanslag te Bandoeng gezien zijn. Een Balaviasclie politie-commissaris is naar Koetoardjo gegaan om den draad In handen te krijgen. Vreemd intusschen dat de arrestatie van den vermoedelijken dader nog niet gemeld is. De Staatscourant van Donderdag 17 Juli bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de waterbouwkunde aan de Technische iHoogeschool te Dölft O. W. Weijs, oud hoofdingenieur bij den Waterstaat en ''s lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indiê; op verzoek eervol ontslagen jhr. dr. A, •Boreel, als burgemeester van Amerongen; benoemd tot hoofdinspecteur der telegra fie J. de Lalande Cremer, thans directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam; benoemd tot administratief ambtenaar bij de arbeidsinspectie 3e klasse W>. Lameris te Groningen; benoemd tot adviseurs voor het Neder- Iandsche visscherij-proefstation te Katwijk aan Zee do professoren dr. F. A. H. Schrei- nemakers en dr. L. van Itallle, belden hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden; benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij het NederL-Imdi- «che leger de arts J. van Rees; eervol ontslagen wegens physleke onge schiktheid Th. Q. G. Valette, laatstelijk leer- aar aan de afdeeling Hoogerc Burgerschool van het gymnasium Willem III te Batavia. Zendingsdag te Apeldoorn. Te Apeldoorn is Woensdag op het landgoed „Marialusi.'' van mevr. de wed. baron Haersma de With, de vierde Zendingsdag ge houden van de clasis Apeldoorn der Geref. kerken, welk zendingsfeest eenigen tijd door H. M. de Koningin is bijgewoond. H. M. kwam om kwart over elf op het terrein, vergezeild onkvr. v. d. Poll, baron van Hardenbroek, jhr. Bakker en jhr. van Geen, aan den ingang ontvangen door een commissie bestaande uit ds. Houtzagers van Kootwijk, ds. Doorn en ds. Boekenoogen van Apeldoorn en De Boer en Peters, leden der regelingscommissie. Toen H M. in de vergadering kwam. werd gezon gen Psalm 134 vers 3: „Dat 's Heeren zegen op U daal". Nadat H. M. op een gereserveerden zetel had plaats genomen, werd ds. H. P. Ingwer- sen, zendeling op Poerworedjo, aan H. M. voorgesteld. Vervolgens hield deze zendeling een rede over zijn arbeid, die door II. M. Dl het einde werd aangehoord. Tc twaalf uur vertrok IT. M., uitgeleide ge daan door dezelfde heeren als bij de onft- /angsL Bij het vertrek zongen de zangers een ze genbede, waarna de muziek het „Wilhelmus" inzette, dat door allen meegezongen werd. Het Vaderland verneemt, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins morgan och tend om tien uur een bezoek zullen brengen aan het Studentenkamp van de Nederland- sche Christen-studenten Vereenlging, op de heide bij de Waschkolk te Nunspeet De Ko ningin en de Prins zullen bij deze gelegen heid een lezing van prof. dr. Chantepie de la Sausaye over de absoluutheid des Christen- doms aanhooren. Internat, opiumconferentie. Naar wij nog vernemen is de jongste opium- eonferentie uiteengegaan met het plan om, al leen wanneer niet alle mogendheden, die als nog ter ondertefekefning van de opiumcon- veritie in de gelegenheid zijn gesteld, hunne 'Ondeteekcning niet mochlten geven, in Juli van 1914 alsnog opnieuw bijeen te komen. De gezant der Vereenigde Mexicaansche Staten te Den Haag, de heer Gamhoa, die 'gtóteren uit Brussel naar rijn vaderland is teruggekeerd ter aanvaarding van de betrek- king van {Minister van Buitenlandsche Za ken, zal bij ons Hof worden opgevolgd door den heer Pereira, dio te Mexico woont. De na verkiezingen. v* Het Hbld. verneemt, dot het bestuur van Vooruitgang de candidatuur voor de Tweede fC&mer in district Amsterdam III heeft aan- jjeboden aan "den heer mr. B. E. Asscher, die ook de vorige maal de candidaat was. Deze heeft editor bedankt; ook de heer mr. B. J. Polenaar, daarna aangezocht, wenschte zich niet beschikbaar te stellen. Het bestuur is nu met het hoofdbestuur van de Liberale Unie over de aanwijzing van een candidaat in on derhandeling getreden. Men bericht aan de N. R. Gt., dat de vrij zinnigen in het kiesdistrict Hoogezand vrij zeker mr. P. Rink, te 's Gravenhage, opnieuw candidaat zullen stellen. Men rekent er op, dat de heer Rink de candidatuur zal aan vaarden. Voor de na-verkiezing in hét district Rot terdam I zal de candidaat der christelijke par tijen, volgens de (a.-r.) Rotterdammer, we derom zijn de lieer B. J. Gerretsen (Ghr.-hist.) Geheime contróle bij de In komstenbelasting. In de Amster- damsche bladen wordt medegedeeld, dat door den heer A.C A. baron van Dedem, op ver zoek eervol ontslagen als inspecteur der ge meentebelastingen te Amsterdam, een adres tot den gemeenteraad is gericht, waarin deze gewezen ambtenaar opkomt tegen het stel sel van aanslag en reclame, door den direc teur der gemeentebelastingen ingevoerd. De heer Van Dedem deelt mede, dat bij de vaststelling dier aanslagen, buiten en behalve langs ambtelijken weg verkregen inlichtingen, waarvan de inspecteurs de herkomst kennen en de waarde kunnen beoordeelen, zij tevens hebben te raadplegen geheime inlichtingen, afkomstig van aan de inspecteurs onbeken de, geheel buiten de belasting-administratie staande lieden, welke geheime inlichting dan zij het ook in strijd met alle ambtelijke mededeelingen, ja, in strijd met het eigen oor deel der inspecteurs een overheerschen- den invloed moeten hebben op de aanslagen der ingezetenen in de inkomstenbelasting, daar deze inlichtingen vergezeld gaan van een schatting van het inkomen, welke door de inspecteurs, ingevolge' instructie van den directeur, klakkeloos moet worden aanvaard, hoe onjuist de betrokken Inspecteurs die schatting ook mogen achten. De heer Van Dedem betoogt uitvoerig, dat aldus bij het door den directeur der gemeen te-belastingen ingevoerde, blijkbaar than» door Burg. en Weth. goedgekeurde stelsel van aanslag, gebaseerd op geheime inlichtingen, de belastingheffing van tal van ingezetenen feitelijk wordt gegeven in handen van onver en wóórdelijke lieden, "waarvan groote wille keur bij de belastingheffing het noodzakelijk gevolg is. Adressant spreekt ten slotte de hoop uit, dat de gemeenteraad een onderzoek zal wil len instellen en dat aldus wijziging zal wor den verkregen en gebroken zal worden met het door den directeur der gemeentebelastin gen Ingevoerde stelsel, hetwelk niet voldoet aan de oerste eischen van een belastingstel sel, n.l. dat het zij fatsoenlijk en billijk. Kinderen in bioscopen. De commissie voor de strafverordeningen te Rot terdam heeft den Raad een ontwerp aange boden voor een „verordening betreffende de toelalling van kinderen tot lichtbeeldenvertoo- ningen". Daarin wordt aan ondersnemers verboden kinderen beneden 16 jaren tot bios coopvoorstellingen toe te laten. Het verbod geldt niet voor kindervoorstellingen, mits het programma vooraf schriftelijk Is goedge keurd door de door B. en W. aangewezen persoon of personen en bij den ingang en op de toegangsbiljelten duidelijk is vermeld, dat het een kindervoorstelling geldt. In de toe lichting schrijft do commissie, dat zij niet gevoelt voor een censuur op alle films, die ook de voorstellingen voor volwassenen zou omvatten en zich wellicht niet verdragen zou met art. 188 der gemeentewet. Tegen de hoedenpennen. De comissie voor de strafverordeningen te Rot terdam stelt den Raad voor een bepaling In de politie-verordening op te nemen, verbie dende zich in tramwagens met onbescherm de hoedenpennen te bevinden. Door den minister van Oorlog is aan den majoor der infanterie L. W. J. K. Thomson een onderzoek opgedragen naar den toe stand der munitie en patronen-bergplaatsen. Mitrailleurs-sec tién. Het ligt in de bedoeling van het legerbestuur in de toekomst ook bij elk bataljon infanterie een sectie infanterie-mitrailleurs In te deelen. De aankoop der daartoe benoodigde 72 mitrail leurs zal over de eerstvolgende vier jaren wor den verdeeld. (Vad.) Reorganisatie van het instructie bataljon. Hot nieuwe voorschrift Instructie-Ba taljon werd thans bekend. De nieuwe rege ling is In hoofdzaak de volgende 1. De opleiding bij het instructie-bataljon beoogt voortaan de vorming van flinke, lichamelijk en geestelijk goed ontwikkelde onderofficieren. Zij zal in de eerste plaats rekening houden met de eischen, welke in den practiechen troepenÜienst bij de aanvoeringen, zoowel als bij de opleiding van den dienstplichtigen soldaat, aan den onderofficier moeten wor den gesteld. 2. Onder de vereischten tot toelating als volontair worden thans genoemd: a. het schrijven van een goed leesbare hand b. het duidelijk lezen en begrijpen wat ge lezen wordt; c. het goed bekend zijn met de vier hoofd regels der rekenkunde op geheele getallen toegepast, blijkende uit het oplossen van eenvoudige vraagstukken 5 d. de aardrijkskunde van Nederland voor wat aangaat de grenzen der provinciën met de hoofdsteden en den loop der voornaam ste rivieren; e. eenige kennis van de vaderlandsche ge schiedenis. Van welke bekwaamheden de adspiranfen bij een daartoe in te stellen onderzoek moe ten doen blijken. f. Het kunnen toonen van getuigschriften van werkgevers, schoolhoofden, enz., waar uit blijkt, dat de jongeling is werkzaam en van goed gedrag. Bij het beoordeelen of de schoolkennis als voldoende kan worden beschouwd, wordt rekening gehouden met den leeftijd en bo vengenoemde inlichtingen. 3. Tweemaal per jaar heeft toelating plaats, namelijk: a. in de laatste week van Maart voor hen, die op 1 April d. a. v. den leeftijd van 15J jaar wel, doch dien van 16 jaar nog niet bereikt zullen hebben. Zij sluiten een verbintenis voor 4$ jaar, ingaande 1 April. Voor hen duurt de oplei ding 24 jaar. b. In de laatste week van September voor hen, die op 1 October d. a. v. den leeftijd van 16 jaar wel, doah dien van 19 jaar nog niet bereikt zullen hebben. Zij sluiten een- verbintenis voor 4 jaar, in gaande 1 October. Voor hen duurt de opleiding 2 jaar. Bereikt de volontair den rang van sergeant niet na resp. 24 of 2 paar, dan wordt de loo- pende verbintenis tot zoover verlengd, dat na aanstelling tot onderofficier 2 jaar dienst als zoodanig wordt verkregen. Voor soldaten, tamboers en hoornblazers bij de korpsen infanterie werkzaam en van good gedrag, die als volontair wenschen over te gaan bij het instructie-bataljon, be staat daartoe in de laatste week van Sep tember van elk jaar gelegenheid, mits zij aan de genoemde eischen van kennis en leeftijd voldoen. 4o. Na 3 maanden diensttijd bepaalt de commandant van het instructie-bataljon of de verbintenis voor haren verdeiren duur al dan niet zal worden bestendigd. 5o. De opleiding wordt verdeeld in twee tijdperkent. (Het eerste dient ter opleiding tot soldaat cn korporaal en duurt tot de laatste week van Juni in het jaar volgende op het tijd stip van aanneming. Na gehouden examen voor korporaal en c.q. aanstelling tot dien rang volgt voor al len een detachcoring van 1 Juli tot 30 Sep tember d. a. v. bij de regimenten infanterie. De aanvankelijk niet geslaagden doen daar na nogmaals examen. Slagen zij ook dan niet, dan volgen zij voor de tweede maal hel le opleidingstijdperk. Het 2e opleidingstijdperk dient ter oplei ding tot sergeant cn duurt van omstreeks 15 October tot in de eerste helft van Septem ber d. a. v. Daarna volgt het examen voor dien rang en na aanstelling op 1 October overplaatsing hij een dor regimenten infan terie. Zij, die niet voldoen aan de gestelde eischen volgen nogmaals de oefeningen van het 2e opleidingstijdperk. 6. Wie na tweemaal eenzelfde oefenings tijdperk gevolgd te hebben niet slaagt, wordl van de dienstverbintenis ontheven. 7. Het algemeen schoolonderwijs wordl zooveel mogelijk gegeven door burgeronder wijzers en onnat voortgezet onderricht in de vakken vermeld onder A tot en met Gen P van art 2 der Wet op het Lager Onderwijs. 8. Voor hen, die door kennis, aanleg en ijver uitmunten blijft de gelegenheid bestaan om zoowel bij het instr. bat. als na over plaatsing bij een der regimenten langs cur sus en hoofdcursus den officiersrang te be reiken. Bij heit instr. bat. blijft aan volontairs, die aan bepaalde eischen voldoen, de gelegen heid geboden zich voor te bereiden voor het toelatings-examen tot den cursus. Het noo- dlge onderricht zal hun, in een zg, voorbe reidende cursusklasse, daartoe worden ge geven door burgeronderwijzers. 9. Voor de nog bij het instr. bat. aanwe zige volontairs en korporaals-titulair blij- ven de oude bepalingen gelden. Gedurende het 2e kwartaal 1913 zijn met de stoomschepen van dé Rotterdamsche Lloyd 92 onderofficieren en minderen van uit Oost-Indié in Nederland teruggekeerd. Hiervan gingen er 13 met pensioen, 23 met gagement en 17 met paspoort, in totaal 53 onderofficieren en minderen; 25 behoorden tot de koloniale reserve en 14 tot de militie van het Nederlandscïiè leger. De hoogste gratificatie aan hen uitbetaald bedroeg f 660 (een kanonnier), de laagste f 60. Het hoogste gagement beliep f 290, hel minste f 200. Het pensioen bedroeg voor 3 sergeanten-majoor van f 526 tot f 626, voor 7 sergeanten van f 486 tot f 576, voor 1 korpo raal f 340 en voor2 soldaten f 230 en f 294. Het commissariaat van afmonstering heeft te Rotterdam het volgende uitbetaald: Aan sclieepssoldijen f 1296.60, aan verlofs soldijen f 44.23, aan pensioenen en gage- menten voor het loopend kwartaal f 1546.57, aan gratificatiën f 9435, aan kleedinggeld voor adjudanten-onderofficieren f 19.20, aan reiskosten f 123.91, aan bagagevervoer f S3.58, aan huisvesting in het zeemanshuls f 1.35, aan tramvervoer f 6.104, aan rijtuighuur f 6, aan bijzondere toelage f 142.80 en aan bespaarde gelden en andere uitgaven f 142.25, in totaal f 12,847-59*. Op 's rijks postspaarbank bedroeg het te goed van 27 militairen f 4558.33. N. R. Ct Bij Koninklijk besluit is aan den arts A. van Vliet, officier van gezondheid 2de kl. bij hert personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indiê, verlof ver leend tot het aannemen van de versierselen van ridder in dc orde van burgerlijke ver diensten, hem door Zijne Majesteit den Ko ning van Bulgarije geschonken. De heer Hulswit, wethouder van de lichtfabrieken te Haarlem, heeft wegens druk ke bezigheden ontslag genomen. Mr. A. van Wessem. f Te Tiel is in den ouderdom van ruim 79 jaren overle den, de heer mr. A. van Wessem, oud-direc teur der Nederlandsche maatschappij van Brandverzekering aldaar, en oud-deken dér Orde van Advocaten. Het stolfelijik overschot van den verpleger Braam. Blijkens een ontvangen telegram is de heer Henken, voor zitter van de Nederlandsche Verplegers vak- vereeniglng, die zich naar den Balkan heeft begeven tot het overbrengen van het stoffelijk overschat van den te Tsjorloe overleden ser geant-verpleger Braam naar ons land, in goeden welsitrand te Sofia aangekomen. Hij zal vandaar met de doodkist voor den over ledene naar Tsjorloe vertrekken» Dinsdag middag heeft op de begraaf plaats Oud-Eik en Duinen te 's Gravenhage de onthulling plaats gehad van een monu mentalen steen op het graf van den oud- hoofdleeraar aan de Academie voor Beelden de Kunsten, den heer Jan Kuyper. Het monumeöl is door den heer "W. Krom hout ontworpen en werd door den architect M. A. van Nieukerken, oud-leerling, onthuld. Een andere oud-leerling, de heer A, Voor winden, dankte namens de weduwe. De nationaal-historische op tocht te 's Gravenhage. Men meldt uit 's Gravenhage: De inschrijvingen voor den nationaal hist, optoölil, die als het voornaamste nummer van de ooia fhan-kelijkheldsf eesten op 5 September door de stralen van 's Gravenhage zal rond trekken, zijn reeds goed gevorderd. Uit alle deelen des lands en uit alle kringen is deelne ming gekomen. Toch vallen er nog belangrijke plaatsen, te vervullen en zijn er nog aardige afdeelingon uit te beelden, zonder dat deze rollen financieele verplichtingen van bijzon der grooten aard met zich brengen. Daarbij komt nog dat de optocht-commissie (secretaris mr. G. A. van Haeften, Noordeinde 140 te 's Gravenhage), niet ongenegen is om diege nen, die gaarne eenige rol zou willen vervul len, doch financieel zich daartoe niet geheel in staat rekenen, met een subsidie harerzijds bij te staan. Echter vele groepen en tal van rollen van hoofdpersonen zijn reeds bezet. Verschillende vereenigingem, o.a. „Pulohri Studio", „Haag- sche Kunstkring", „Die Ilaghe Cecilia" te 's Gravenhage en de Kon. Letterlievende ver- eeniging „Cremer" te Haarlem, verleenden daarvoor hare medewerking. De wagen voor 18e eeuwsche letterkundigen zal door het'too- neelgezelschap „Jong Holland" worden uitge beeld. Geheel de groep van Kloris en Roosje is door een artistiek gezelschap onder leiding van den heer Bongers uit Delft genomen. De chr. mannenznngvereen. „Immanuêl" beeldt een groep gewapende burgers uit, die het Wil helmus zingen. Prins Willem, de latere koning Willem I wordt uitgebeeld door luitenant Quarles van Ufford; ern Napoleon I door den heer L. Thur- kow, te 's Gravenhage. I. G. T. A. Het comité der Intern. Grafische tentoonstelling, welke op 22 Juli a s. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden geopend, heeft gemeend, dat bij een vaktentoonstelling, zooals daar wordt ge organiseerd, een Lunapark of kermisver makelijkheden niet op hun plaats zouden zijn. liet is er echter in geslaagd een overeen komst te sluiten met eene buitenlandsche maatschappij, ten einde gedurende de ten toonstelling een z.g. „daglichtbioscope" ver toond te krijgen. Dit type bioscoop is in Engeland reeds be kend, doch hier te lande voor zoover het comité weet, nog niet. In den tuin van het Paleis voor Volksvlijt is hiervoor een terras ingericht. De tentoonstelling te Mid del h u r g. Gisterenmiddag is in de Abdijge bouwen te Middelburg de tentoonstelling van Zeeuwsche ikleederdrachten, woningen, meu belen, gebruiken, volkskunst em}. geopend met een openingsrede van den Commissaris der Koningin, mr. H. J. Dijckmeester. De vereeniging van instrumentale muziek vroolijkte de openingsplechtigheid op. Na de opening werd door genoodlgden de tentoonstelling bezichtigd, die voor den lief hebber van oude volkskunst, bijzonder veel schoons biedt. Daar is In de eerste plaats de Oud-Zuid- Bevelandsche ikamer met een schoorsteen en bedstede uit de 17e eeuw, die herkomstig zijn uit oude huizen te Wemeldinge en te Goes en die verder geheel in stijl gemeubeld is met daarnaast een moderne Zuid-Bevelandsche kamer, die toont, dat hoezeer de landelijke bevolking materieel mag zijn vooruitgegaan, haar kunstsmaak niet is gestegen. De Oud-Walrherensche kamer is van een geheel ander karakter, merkwaardig is een gebeeldhouwde tweedeneskast van palissan derhout en de schat van snuisterijen, snuif- en lodderljndoosjes en dergelijke in een gla zenkast ten toon gespreid. Zeer interessant is ook de collectie oude kleederdrachten en daarbij aansluitend de kostuums gelijk die thans in de verschillen de deelen vDn Zeeland gedragen worden. Er is nog meer interessants, te veel om op te noemen. Wij wijzen nog slechts op eene collectie boerenwagens naar oud- en nieuw- model en op de diorama's die een beeld geven van de oestercultuur in Ierseke en den mossel- handel in Philippine.- De tentoonstelling wordt morgen voor het publick opengesteld^ dan vangen oo(k de concerten aan op de Groenmarkt, het plein voor de Statenzaal, dat voor deze gelegenheid in een fraaien 16en eeuwschen tuin is her schapen. Het Roode Kruis en de Balkanoorlog Men meldt ons uit 's Gravenhage, d.d. 16 JuH: Mét den staatsspoortrein van 4.22 hebben de verpleegsters, de dames E. L. Bahle, J. Buys, W. J. G. van der Hijden, M. M. van der Hijden, J. A. Oudshoorn, G. J. ter Poorten, die vanwege het NederL Roode Kruis naar Griekenland worden uitgezonden, de reis naar Athene aanvaard. Groot was de belangstel ling bij haar vertrek. In de gereserveerde wachtkamer le klasse werd van de vertrek- kenden hartelijk afscheid genomen. Daar wa ren o.a. aanwezig tot het doen vajn uitgeleide generaal Quanjer en jhr. Mazel, vertegenwoor digende het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, de consul-generaal van Griekenland, de heer R. Lehmann en diens echtgenoote, die beiden deelnamen aan de eerste Grieksche Roode Kruis-ambulancede heer J. Ruijter, consul van Griekenland te Amsterdam en de secretaris van dat consulaat, de heer N. Ooms, voorts kolonel Schouten, bestuurslid van het Mannen-oomilé van het Roode Kruis te 's Gra venhage; bestuursleden van de vereeniging voor Mensclilievend hulpbetoon „Naastenlief de", en vele andere belangstellenden, familie leden en ooilega's van de vertrekkende zus ters. De heer Lehmann had voor een aardige at- tentfe zorg gedragen. Aan ieder der vertrek kende verpleegsters overhandigde hij een fraaien bloementuil van witte en blauwe ro zen: de Griéksche kleuren. De blauwe bloe men hadden een speciale bewerking moeten ondergaan om die klejir te verkrijgen. Toen, kort vóór het vertrek van den trein, had het eigenlijke officieele afscheid-nemerj^ plaats. Generaal Quanjer sprak -amens het Roode Kruis de zes verpleegsters, die op 't punt stonden de reas naar Griekenland to aan vaarden, het land dat door vijf hunner nog römmer werd betreden, met een kort doch" hartelijk woord toe. Hij uitte daarbij de Lies- de wenschen voor haar succes bij de uitoefe ning van het beroep als Roode Kruis-zuster, een beroep dat met zich brengt, om zich te weten te behelpen en om met weinig midde len het meeste te trachten te bereiken. Ten stkotie hoopte liij hen allen in goéde gezond heid te mogen weêrzfen. Ini de wachtkamer had ook bij monde van den hoor Nanning hét bestuur van do vereen. „Naastenliefde" nog in 't bijzonder een af- scheids woord gericht tot zuster Oudshoorn, die van genoemde vereeniging voor menscli lievend hulpbetoon eerelid is. En toen nadat nog vele handdrukken wa ren gewisseld, namen de zes verpleegsters ln de voor hen bestemde spoorwegcoupé plaats. Onder ge wuif en hoerageroep reed daarop de trein heen. Een nieuwe tramlijn te Am sterdam. Naar het N. v. N. meldt, is gis teren te Amsterdam de nieuwe tramlijn 16; De Lairessesrtraat—Plantage Kerklaan, in dienst gesteld. Aangezien de -werkzaamheden in de Lairessestraat nog niet geheel voltooid zijn, is het beginpunt voorloopig naast het Concertgebouw. Gisteren Is van de nieuwe rood-blauwe lijn weinig gebruik gemaakt Inderdaad vormt zij een snelle verbinding tusschen het Plantage- en het Concertgebouw-kwartier. De rit, waar voor een tiental wagens in gebruik zijn ge nomen, duurt ongeveer 18 minuten. De Sarphatistraat wordt op het oogenblik het meest van alle straten door trams bere den. Tusschen het Weesperplein en het Am- stelhotel rijden £iet minder dan zes tram lijnen, namelijk 3, 7, 8, 10, 11 en 16. Regelmatig rijden. Bij het elec- trisch trambedrijf, te Amsterdam, is, naar het „Maandbl. der Ned. Vereen, van Ingenieurs" mededeelt, bij wijze van proef een toestel op den motorwagen aangebracht, dat gebruikt wordt, om den rijtijd over bepaalde gedeelten van een traject aan le geven. De bedoeling is het verkrijgen van een meer regelmatigen dienst, hetgeen met dit toestel mogelijk ge maakt wordt door een uurwerk, verbonden met een rijschijf, welke de verschillende rij tijden aangeeft. De wagenbestuurder heeft niets anders te doen dan bij het rijden de snel heid van den wijzer te volgen, waardoor hij de zekerheid hoeft, dat hij o-p ieder gedeelte van den weg steeds met de voorgeschreven gemiddelde snelheid rijdt. Het uurwerk is van uiterst solide constructie, bestand tegen mag netische invloeden en mechanische schokken en ingericht voor elke willekeurige dienstin- deeling. Het Haarlemsche gasbedrijf. Het Haarlemsche gasbedrijf heeft over 1912 een winst gemaakt van f 136.342274, tegen f 121.186.95 over 1911. De omzet bedroeg 11.828.779 kub. M. Het verbruik is in de tien jaren, dat de gemeentelijke gasfabriek in ge bruik is genomen, meer dan verdubbeld. Verbouwing Eerste Kamer gebouw. Men meldt uit 's Gravenhage: Men is op het oogenblik in hot gebouw der Eerste Kamer druk aan het breken en tim meren voor de verbouwing van de eerste verdieping, waar ingevolge de goedgekeurde plannen een groote hal wordt gemaakt, ter wijl de ruimte daaronder, waar vroeger de groote trap naar de griffie en andere lokalen was, voor expeditielocaliteit bestemd is. De toegang tot de vergaderzaal der Kamer zal nu geschieden langs de trap die leidt naar het kabinet der Koningin, waarvan gelijk bekend de verschillende vertrekken als koffiekamer, antichambre, enz. voor de Eer ste Kamerleden zullen dienst doen, wanneer het kabinet der Koningin naar het vroegere huis van Groen van Prinsterer zal zijn over gebracht. Reeds is een verbinding gemaakt tusschen de vergaderzaal en die vertrekken- reeks. De tribunequaestie zal, naar men weet, bij deze verbouwing nog niet tot oplossing wol den gebracht. Intusschen zijn reeds verschil lende denkbeelden daaromtrent in voorloo- pige plannen aangegeven. Zoo is er een plan ontworpen om één groote tribune te maken aan de lengtezijde van de zaal en de beslaan de tribunes te doen vervallen. Een ander plan strekt om in de vier hoeken der zaal, ter hoogte der tegenwoordige tribunes, kleine ronde tribunetjes aan te brengen en een kleine loge boven den Presidentszetel. Om eenigszins het resultaat van verwezen lijking dier denkbeelden te kunnen beoordee len, heeft men in de zaal kartonnen model len van dié tribunes opgesteld. Maar gelijk gezegd er ls nog niets beslist Wel is vrijwel zeker dat na het zomerreces de groote hal, die centraal verwarmd zal worden, geheel gereed zal zijn en de Kamer ook weldra haar nieuwe lokaliteiten in ge bruik zal kunnen nemen. Neerbosch. De predikant-directeur van de weesinrichting te Neerbosch kreeg deze week bericht, dat barones de Perpon* cher, gewoond Hebbende te Arnhem cn over leden 26 Juni j.l. op het kasteel te Ameron gen, de stichting bedacht had met de be* langrijke som van ƒ10,000. Het Portugeesch-Joodach kerkhof te Middelburg. Verleden Jaar op 14 Mei werd op de Oud-Portugeescft Joodsche begraafplaats te Middelburg het ge* restaureerde graf van Samuel Ben Israël in gewijd. Daar de geheele begraafplaats in een deso* laten toestand verkeerde, vormde zich een comilté tot restauratie van de geheele be graafplaats. Deze restauratie is afgeloopen en nu zal op Woensdag 23 Juli de overdracht aan het bestuur der Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Mid delburg plaats hebben, Kermis op Zondag. Men schriel irft Brununen aan de Arah. Crt.: Kort geleden had de Raad op initiatief van den commissaris der Koningin, de Zohdatf*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2