BINNENLAND. fcHike en noofftthvcsftelijke richting verder te gaan iïi de richting wam T&jogada- De grens lijn gaat de Morgazan <yver tot Kordgala, daalt verviolgens naar het zuiden en bereikt de Egels-die zee op 3 KM. ten oosten van Makri- 2. Bulgarije ziet af van elke aanspraak op .alle -dilanjden in de Egeisohe zee. 3. Bene schadevergoeding zal worden toe* gekend aan dJe bewoners. Er zal overgegaan wonden tot de regeling van alle geschilpun ten van dé Servisch-Bulgaarscke grens 4. De handhaving van de vrijheid der scho len en kerken in de Griéksche gemecoUeo van Thnaoie zal gewaarborgd worden, Belgrado, 1 Aug. De onderteekening van den wapenstilstand heeft het gevecht geschorst over het geheele front van Widdin tot Tsarevoselo. De Serven hebben het be legerde Widdin gebombardeerd in den nacht *an 30 op 31 Juli. In de voorwaarden, waaronder men is bverccngokomen de vijandelijkheden te sta ken, wordt gezegd: De demarcatielijn, die door witte vlaggen wordt aangegeven, wordt op gelijken afstand van de op 31 Juli, des middags, door de wederzijdsohe voorsposten bezette linlên bepaald. De wapenstilstand be gint den 31en Juli, om 12 uur 's middags, en duurt vijf dagen. De oorlogvoerenden zullen elkaar de genomen maatregelen wederkee- rig medcdcelen, opdat op alle fronten de vij andelijkheden gelijktijdig ophouden. De Grloksche opvatting van den wapen stilstand wordt door den correspondent van de Frankf. Ztg. te Athene aldus vermeld: De toongevende kringen wijfcen er op, dat de "vijfdaagsuhe wapenrust, die in Bukarest is aangenomen, niets te maken heeft met den wapenstilstand, dien de Bulgaren om gemak kelijk te bevroeden redenen verlangden, en bovendion tengevolge van den korten duur den vijand gecne militaire voordeelcn ver schaft, zooals een 'wapenstilstand voor on- bepaalden tijd, dien de Bulgaren hadden voor gesteld. Zeker heeft Venizelos, nadat een overleg met koning Konslanfijn is voorafge gaan, eene vijfdaagsche wapenrust aangeno men, die van militair standpunt geene groo- te beteekenis heeft. Men mag het voor zeker houden, dat de bondgenooten in 't bezit wa ren van feiten, die hun de zekerheid ver schaften, dat de Bulgaren op de vredesvoor waarden zullen ingaan en dat binnen vijf da gen.althans de grondslagen kunnen worden gelegd, waarop de latere onderhandelingen en de wapenstilstand moeten worden opge bouwd. De bondgenooten hadden er niet al leen belang bij, maar ook den plicht tegen over Rumenië, dat de rol van den eerlijken makelaar op zich heeft genomen, toegevend heid te toonon. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de minister van binnenlandsche zaken Talaat Bey uitdrukkelijk heeft verklaard, dat Tur kije in de kwestie van Adrianopel niet zal toegeven en niet uit de stad zal wijken. Van Enver Bey is een telegram uit Adria nopel aangekomen, waarin hij verklaart in geen geval met zijne troepen uit Adrianopel te zullen aftrekken, zelfs al werd daardoor de val van het kabinet veroorzaakt. In het Engelsdhe lagerhuis werden eergis- ler aan den staatssecretaris voor buitcnland- 6chc zaken verschillende vragen over den toestand op den Balkan gedaan, welker be antwoording hem een'igc moeite sdheen te bereiden, zooals uit zijne antwoorden zicht baar is. De afgevaardigde Mc Neill vroeg, waarom de mogendheden nu zouden lussehen belde komen tegen Turkije, terwijl zij niet waren opgetreden toen, in strijd met hun aanvan- kelijken wil, de status quo door de bondge nooten verbroken was. Wanneer men hier het recht van den oorlog had erkend, waar om deed men dat dan niet nu tegenover de Turken. Minister Grey gaf toe, dat de mo gendheden hunne oorspronkelijke meening na den oorlog hadden gewijzigd, maar wees er op dat de groote mogendheden in de kwestie van de Egeïsche eilanden en in die van Al'banië zich hunne beslissing voorbe hielden. De verzekering, die van hem werd ver langd, dat de Engelsche regeering niet zou deelnemen aan eene politiek van dwang te gen de Turken, om dezen te verhinderen een deel van het hun ontnomen gebied te hero veren. weigerde Sir Edward Grey af te leg gen. Hij verklaarde geene 'belofte te kunnen doen. die mogelijk zou leiden tot afscheiding van Engeland van de overige mogendheden onder omstandigheden, die nog niet waren te voorzien. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Bukarest heeft uit de omgeving van de Bul- gaarsche delegatie vernomen, dat in die kringen volslagen moedeloosheid heerscht zoowel betreffende de houding van de vijan den van Bulgarije als ook in de kwestie van Adrianopel. De berusting gaat zoover, dat men zich reeds bijna er bij neerlegt, dat Bul garije op alle punten zal moeten toegeven, jt zelfs dat Adrianopel Turksch en Kavalla Grieksch wordt Bukarest. 1 Aug. De bijzondere confe rentie tusschen de Rumeensche en Bulgaar- sche gedelegeerden is zonder resultaat ge bleven. Heden avond zal eene nieuwe bijeen komst plaats hebben. S o f i a. 1 A u g. De Mir, die de meening ran de parlementaire meerderheid weergeeft, bespreekt de rol van Rumenië en verklaart, dat de Bulgaarsche regeermg voordat de con ferentie te Bukarest geopend werd het door Rumenie gevraagde gebied heeft prijs gege ven. Rumenië is dus heden belangeloos en kan vrij zijne taak van scheidsrechter uit oefenen. Het blad zegt, dat het noodig zou zijn als beginsel aan te nemen de verdeeling van het gebied naar de de offers, die door lederen Balkanstaat gebracht zijn in den oorlog tegen Turkije. Als het verdrag van 1912 niet kan dienen als grondslag van de discussien, het behoudt toch nog zijne waar- fte als argument. Bukarest, 1 Aug. Men bericht, dat het Rumeensche leger tot dusver twee mill 1 oen ancs heeft betaald voor aankoop en van de ulsaareche bevolking. P a r ij s, 1 Aug. De correspondent van de Temps te Petersburg zegt, dat hij uit goede bron vernomen heeft, dat de Oostenrijksclie ambassadeur heden aan minister Sasonow zijn voorstel moet herhalen om zich met el kaar fe verstaan over eene gelijke politiek ten aanzien van Bulgarije. Gescliow heeft de verzekering ontvangen, dat Rusland niet zou toelaten, dat de Turken zich blijvend vesti gen in Adrianopel. De Russische en Oosten- rijksoHe diplomatie zijn in Bukarest krach tig werkzaam ten gunste van de Bulgaarsche belangen. Uit Berlijn wordt aan de Temps bericht, dat Duitschland zich nu vast besloten toont om "de toewijzing van Kavalla aan Grieken land te steunen. Londen, 1 Aug. Reuter bericht, dat de conferentie der ambassadeurs van heden na middag omstreeks twee uren heeft geduurd en zich daarna tot Dinsdag heeft verdaagd. Men hoopt Dinsdag de werkzaamheden te beëindigen. De ambassadeurs behandelden op nieuw de kwestie van de Albaneeschc gendarme rie. Daar Zweden, dat talrijke officieren in Perzië heeft, niet in 6taat is het waarschijn lijk aanzienlijke getal officieren voor Albanië te verschaffen, besloot de conferentie aan te bevelen, dat men zich hiervoor zal wenden tol Nederland. De conferentie behandelde vervolgens dio kwestiên van de grensbepaling in Epirus on van de Egeïsche eilanden. Een plan betref fende deze kwestiên is opgesteld om aan de mogendheden te worden onderworpen. Men hoopt in de volgende zitting van dc confe rentie hierover tot eene oplossing te komen. Duitschland. Berlijn, 1 Aug. In het Krupp-proces zijn heden de debatten voortgezet. De ge tuige polilieraad Kocli verklaart, dat Brand, toen hij hem in hechtenis nam, eene beken tenis aflegde, speciaal dat hij van Pfieffer mededeelingen had ontvangen uil het depar tement van oorlog. Dc naam Pfeiffer noem de Brand uit eigen beweging. Later noemde hij ook de overige beklaagde. Bij eene huis zoeking in de woning van Brand, werden verschillende afschriften gevonden van naar Essen gezonden geheimen berichten. De getuige Brand wordt aangemaand zich stipt aan de waarheid te houden. De beëedi- ging van deze getuige wordt aangehouden. Brand, die bij Krupp eene betrekking had bij de afdeeling voor de prijsbepalingen, werd in 1906 naar Berlijn overgeplaatst. Zijn trak tement bedroeg in Essen 5300 mark. Toen hij naar Berlijn ging werd hem gezegd, dat hij naar de prijzen moest informceren. Er werd hem streng verboden daarbij ongeoorloofde middelen te gebruiken. Hij had zich met „Zeugfeldwebeln" in verbinding gesteld en kreeg materiaal van hem. Zijne berichten werden vertrouwelijk behandeld. De leider der debatten constateert, dat de getuige in acht maanden 2700 mark heeft uit gegeven, eens in veertien dagen eenige hon derden mark. De vraag of deze hooge uitga ven noodig zijn geweest, wordt door den ge tuige met een beslist ja beantwoord. Brandit zegt verder, dat de meeste zaken van de ürma door zijne handen gingen, be halve de particuliere brieven van de heeren von Netzen en von Schfitt. De voorzitter: Hielden deze particuliere brieven geheime dingen in? Getuige BrandDat is uitgesloten. Ik ken al het materieel, ook de bestellingen, bij leger en vloot. Geheimen waren hierin niet voor mij. Meer dan 50 pet. van de berichten hadden betrekking op de concurrentieprij- zen. Ik wilde daarmee mijn ijver kenbaar maken. De meeste berichten waren overbo dig. De heer von Schütt zou het materieel ook van ambtswege gekregen hebben. De voorzitter: Weet gij wie het materieel aan den he'cr Liebknecht heeft gegeven? Getuige: Ik ben vast overtuigd, dat alleen von Schütt dit Heeft gedaan. Ik heb eenige afschriften van geheime berichten meegeno men naar mijne woning om ze daar te ver nietigen. De voorzitter: Hebt gij geen materieel achtergehouden, misschien om een wapen iu de hand te houden? Getuige: Neen, dat heb ik aan Draeger medegedeeld bij eene bespreking met von Netzen. Advocaat Ulrich: Was de getuige geïn strueerd, dat er tusschen het leger en Krupp geene geheimen bestonden? GetuigeDat is juist. Hoe meer Krupp ge waar wordt, des te beter voor het leger. Ik wilde zooveel mogelijk concurrentenprijzcn weten. Mijne verklaringen in de instructie stonden onder den indruk van eene zekere depressie. Ik dacht aan zelfmoordik leed nog onder de gevolgen van eene hersen schudding. Het protokol is vol onjuistheden. Als ik een enkele maal bier of eten betaalde, dan is dat niet als vergoeding aan te mer ken. Kleine leeningen van 10 20 mark gaf Tilian steeds dadelijk terug. Ik heb een Kerst misgeschenk gegeven aan de kinderen van Pfeiffer, omdat ik een goedaardig mensch ben en aan de kinderen een genoegen wilde doen. Advocaat Ulrich vraagt, dat geneeskundi gen zullen worden gedagvaard om over den aard en de gevolgen van het ongeval ge rechtelijk eene verklaring af te leggen. De getuige doet verder mededeelingen over zijne betrekkingen tot Droese. Hij had vroeger verklaard, dat hij zijn best zou doen om voor Droese eene aanstelling bij Krupp te krijgen, wanneer hij als contraprestatie van Krupp berichten kreeg en Droese hem uit treksels verschafte uit het bestcllingsboek. Thans beweert de getuige, dat zijne vroegere verklaring onjuist geweest of verkeerd weer gegeven is. Berlijn, 1 Aug. Bij de hervatting van de openbare zitting werd de lc luitenant Jung, van het departement van oorlog, on dervraagd of er eene beschikking bestaat, waardoor aan Krupp voordeelen worden ver zekerd. Hij spreekt de bewering van het be staan van zulk eene beschikking ten stelligste togen. Er bestaat eene beschikking, die voor schrijft, dat Krupp bij inschrijvingen in de gelegenheid moét worden gesteld mee te doen. Hoe de bestellingera later verdeeld wor den, is eene geheel andere zaak. Hierna worden de process en-verb a al voor gelezen van in commissie céhoorde officie ren, waaruit blijkt, dat aan de „Zeugfekl- webeln" ten strengste is verboden met ver tegenwoordigers van firma's te onderhande len en hun inlichtingen te verschaffen. Brandt verklaart, dat de aan het departe ment van oorlog werkzaam gestelde „Inten- dantursekretar" Pfeiffer een schoolkameraad van hem was. Hij kan niet bezweren, dat deze hem mededeelingen gedaan heeft voor „Kornwalzer" (met dezen naam worden de door Brandt aan Krupp gezonden berichten aangeduid). Hij heeft, behalve van Pfeiffer, geene berichten uit het departement ontvan gen. Hij weigert zich er over uit te laten, ol andere vertegenwoordigers van gesohutfir- ma's getracht hebben inlichtingen te krijgen bij de autoriteiten. Met den vertegenwoordi ger van de firma Ehrhardt heeft hij geene betrekkingen onderhouden. De beklaagde Pfeiffer verklaart, dat Brandt geen materiaal van hem heeft gekregen. Hij kenschetst de handelwijze van Brandt als perfide. Brandt verklaart, dat hij ten zeerste betreurt, dat Pfeiffer door het proces bena deeld is. De vrouw van Brandt wordt door den voorzitter ondervraagd of er pogingen ge daan zijn bij haar man om zijne verklarin gen te wijzigen. Zij weigert zich hierover uit te laten. De openbare aanklager vraagt, dat de getuige door een gerechtelijk besluit zal gedwongen worden, hierover verklaringen af tc leggen. De getuige verzoekt haar tot morgen tijd te laten. Zij zegt nog dat haar man sedert het ongeval, dat hij omstreeks Kerstmis heeft gehad, zwak vara geheugen en geheel gebroken is. De rechtbank behandelt verder in een niet- openbare zitting verschillende „Kornwalzer." Salzburg, 1 Aug. De Landespraesi- dent" graaf Schaffgotsch is heden morgen ten gevolge van eene beroerte overleden. Frankrijk. Parijs, 1 Aug. De Spaansché souve- reinen zijn om 6.15 hier aangekomen, ko mende van Londen. Parijs, 31 Juli. De Senaat behandelde heden de legerwet. De regeerings-commissa- ris generaal Pau nam het Duilsohe leger als term van vergelijking en zeidc: Wij moeten ook de aanvalswaardc van ons leger verster ken, ofschoon wij vredelievend zijn en tegen niemand een aanval in den zin hebben. Wij moeten het evenwicht der krachten verzeke ren. P a r ij s, 1 Aug. De algem&ane beraad slagingen over het wetsontwerp op het her stel van den driejarien diensttijd zijn geslo ten. J>insdag zal de behandeling worden voortgezet. Portugal. Lissabon, 31 Juli. De president van de republiek is ziek. De geneesheeren zijn voortdurend bij hem. L i s 8 a b o n, 1 Aug. Er zijn vijf dokters in consult geroepen bij president Arriaga. De bladen verklaren, dat hij lijdt aan nierkoliek. Volgens O Mundo zijn de geneesheeren, die in consult geroepen zijn, van meening, dat de ziekte een bevredigend verloop heeft. Lissabon, 1 Aug. De toestand van den president der republiek is verbeterd. Het dadelijke gevaar schijnt voorbij te zijn. Turkije. Konstantinopel, 31 Juli. Turkije heeft twee Russische schepen gemachtigd door den Bosporus te gaan, om manoeuvres te houden in de Zwarte zee. Konstantinopel, 31 Juli. De minis terraad. heeft definitief het Arabisch accoord goedgekeurd, dat gewichtige hervormingen bevat in alle takken van het bestuur van de Arabische provincie. O 11 a w e, 31 Juli. De goederentrein op de Grand Trunk is heden morgen in Algon quin Park (Ontario) ontredderd, door te rij den in eén kudde vee, die op den weg liep Er zijn vijf personen gedood. Marokko. Madrid, 1 Aug. De minster van buiten- landsche zaken heeft verklaard dat hem uit officieele bron bekend was, dat Duitschland geweigerd heeft Raisoeti onder zijne be scherming te nemen. Officieel wordt bericht, dat eene colonne zonder incident de doewar El Zembla heeft bezet. Vereenisfde Staten. Washington. 1 Aug. Na eene confe rentie met den president heeft staatssecre taris Bryan eene verklaring laten uitgaan, dat op de Vereenigde Staten volstrekt geen aandrang is uit Geoefend om in Mexico op te treden. De mededeeling. dat de Europee- sche regeeringen pressie uitoefenen om de Vereenigde Staten te dwingen agressief op te treden in Mexico, is geheel ongegrond. Van regeeringsambtenaren zijn berichten uit Mexico ontvangen, die inhouden, dat afge vaardigden hun best doen vredesvoorstellen voor te leggen aan de beide revolutie-partij- en. De voornaamste moeilijkheid bestaat in het kiezen van een voorloopigcn president, die geen partijganger is. Er wordt gedacht over verscheidene Mexicaansche diplomaten in Europa. Venezuela. Washington, 1 Aug. De consul van de Vereenigde Staten te La Guaira heeft aan de regeering bericht, dat het officieel he kend is, dat ex-president Castro in Coro is geland. De kruiser Des Moines wordt !n Brunswick (Georgia) in gereedheid gehou den om naar Venezuela te vertrekken. Waar schijnlijk zal hij in La Guaira gestationeerd worden om de Amcrikaansche belangen te- beschermen. N e w-Y o rk, 1 A u g. Een telegram nil Ca racas bericht, dat ten gevolge van de uit barsting van de revolutie, aan president Go mez dictatoriale macht is toegekend door den bondsraad. De officieele telegrammen, die in Caracas zijn ontvangen, houden in, dat de invallende strijdmadht op twee plaatsen door de re- geeringstroepen is terug gedreven. Eén telegram uit Willemstad beriaht, dat uit Puerto Cabello het bericht van de lan ding van Castro te Coro is bevestigd. Zuid-Afiika. Johannesburg, 81 J<uH. De vergade ring van den bond van vakvereenigingen heeft een besluit genomen, waarbij wordt verklaard, dat er in de tegenwoordige om standigheden geen algemeene staking zal worden verklaard, maar dat de arbeiders op hunne industricele en politieke organisatie moeten vertrouwen om herstel te krijgen van hunne grieven. Allerlei. Barcelona, 1 Aug. Volgens de gege vens van dc politie zijn er 22,000 stakers. Barcelona, 1 Aug. De staking in de textiel-fabrieken breidt zich uit Bukarest, 1 Aug. Tot gisteren zijn ze ven gevallen van cholera geconstateerd in het Rumeensche leger. Almeria, 1 Aug. Uit Yarrucha wordt bericht, dat een Engelsche stoker, komende van Alexandrië gestorven en een andere stoker ziek is. De kapitein vreest, dat zij zijn aangetast door bubonische pest. Hare Majesteit de Koningin-Moeder was bij de begrafenis van mr. Asser op het kerkhof vertegenwoordigd door Hr.. Ms. ka merheer Graaf van Limburg Stirum. Z. IC. H. de Prins was vertegenwoordigd door 's Prinsen adjudant, luitenant ter zee le klasse Bijl de Vroe. De familie van den minister van Slaat mr. Asser ontving telegrammen van rouw beklag van wege verschillend© instellingen, genootschappen e. d. tot beoefening van vol ken- en intern recht met het overlijden van den man, die op dit gebied zooveel heeft ge>- arbeid. De hoogleeraar in het intern recht prof. Renault te Parijs, lid van het Arbitrage-hof, zond persoonlijk een telegram van deelne ming. Wij vernemen dat de Belgische regeering bij monde van haren gezant te 's Gravenhage, aanstonds na het overlijden va-n minister van Staat mr. Asser aan de Nederlandsche regee ring hare oprechte deelneming heeft betuigd in het verlies van den geleerde, wiens heen gaan in België, waar zijn werk zeer in het bizonder werd gewaardeerd, eene levendige ontroering heeft verwekt Nader verneemt men, dat eveneens de Duilsche regeering, in dankbare waardee- ring onzonderheid wegens den arbeid op vol kenrechtelijk gebied door wijlen den minis ter van Staat mr. Asser tot stand gébracht, aan de Nederlandsche regeering door haren gezant hare diepgevoelde deelneming in het déor Nederland geleden verlies heeft doen verklaren. Anderzijds ontving onze minister van But- tenlandsche zaken o. a. telegrafisch eene be tuiging van diep leedwezen over het heen gaan van mr. Asser van den Hongaarschen minister van Justitie en van den minister van Staat' dr. Gustav von Töry. Bij de begrafenis van den in Turkije overleden ziekenverpleger Braam zal, ter vertegenwoordiging van Z. K. H. den Prins, diens adjudant, luitenant ter zee le klasse Bijl de Vroe op de begraafplaats Eik en Dui nen aanwezig zijn. De crisis. Men deelt ons mede: Na de weigering van de sociaal-democra ten om tot de samenstelling van een Ministe rie uit de geheele linkerzijde mede te wer ken. verzocht dr. Bos, van de hem verleende opdracht tot vorming van een kabinet te worden .ontheven, hetgeen door H. M. de Koningin werd ingewilligd. Hare Majesteit van oordeel dat de eerste stap tot oplossing van de crisis thans was de opdracht tot vorming van een kabinet uit de vrijzinnige concentratie alléén, en dezen stap wenschende te doen, verklaarde dr. Bos zich bereid het voornemen van Hare Majesteit mede tc deelen; en de uitdrukke lijke verklaring te vragen, of de vrijzinnige concentratie deze opdracht wenschte te aanvaarden, dan wel van meening was, dat deze niet met kans op goeden uitslag kan worden gegeven. Daarop is gevolgd de vergadering van Woensdag, met den bekenden uitslag. Men meldt ons uit Amsterdam, dat op initiatief van de heeren Troelstra, Vliegen en Schaper partijbestuursvergadering zal wor den gehouden om alsnog te beraadslagen over de bijeenroeping van een buitengewoon congres naar aanleiding van de door de wei gering der concentratie nieuw geschapen situatie. Naverklezing Rotterdam I. Bij de gisteren in Rotterdam I gehouden na-verkiezing (vacature-H. Spiekman) wer den uitgebracht 8862 geldige stemmen. Hiervan verkregen de .heeren: B. J. Gerretson (C.-H.) 3934. D. de Klerk (U. L.) 2343. Dr. W. van Ravesteyn (S. D. P.) $4. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) 2531. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Gerretson (C. H.) en De Zeeuw (S. D. A. P.). Bij dc periodieke verkiezing in Juni jl. verkregen de heeren: H. Spiekman (S. D. A. P.) 3739B. J. Gerretson (C. H.) 3604mr. H. Goeman Borgesius (U. L.) 2247dr. E. A. Keuchenius (Chr. soc.) 109, en D. Wijnkoop (S. D. P.) 3S stemmen. Bij de herstemming werd toen de heer Spiekman (S. D. A. P.) gekozen met 5576 stemmen, tegen 4528 op den heer Gerretson (C. II.5. Zondagsrust en Burgerlijke Stand Men schrijft ons: Onder de wetsontwerpen, welke Donder dag 19 Juni 11. zijn aangenomen door de Eerste Kamer en sedert tot wet verheven werden, is er een dat In breede kringen dankbaar zal worden aanvaardde wet van 20 Juni Ï913 (Slbl. no. 294) wijzigt het Burgerl. Wetboek enz. en beoogt o. m. bevordering van de Zondagsrust ten bureele van den Burgerlijken Stand en in verband hiermede gerief van het publiek. Zooals ieder weet moet aangifte van ge boorte geschieden binnen 3 dagen na de ge boorte. Van daar dat vaders of anderen (doktoren en vroedvrouwen b.v.), die niet meer tot Maandag met de aangifte kunnen wachten, verplicht zijn Zondags op het uur van aangifte zich te spoeden naar den Bur gerlijken Stand. Ieder die in dat geval ver keerde, kent het ongerief om juist in zulke dagen op Zon- of feestdagen genoodzaakt le worden tot een, soms verren, tijdroovenden tocht naar het gemeentehuis. Dit zal niet meer noodig zijn, de Zondag en daarmede gelijkgestelde dagen worden niet meer meegerekend voor den termijn van drie dagen. Vallen binnen dezen termijn een Zondag, de Nieuwjaarsdag, de Christelijke tweede Paasch- en Pinksterdagen, de beide Kerstdagen, de Hemelvaartsdag of de ver- Jaardag des Konings, dan kan met de aan gifte nog worden gewacht Aangiften van overiijden worden niet aan een termijn gebondenalleen voor personen, in eén gesticht overleden, bestaat de bepaling tot aangifte binnen 24 uren na het overlijden, ook dit voorschrift vervalt door de wetswij ziging. Slechts In het hoogst zelden voorkomend geval, dat een overledene binnen den tijd van 36 uren na het sterven begraven moet wor den, kan er misschien aanleiding bestaan tot noodzakelijke aangifte. Doch dan weten de bedienaren van begrafenissen, die zich met het doen van ovcrlijdensaangiften belasten, maatregelen te treffen. Ook vervalt dc huwelijksafkondiging op Zondag, welke de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand tot nog toe zelf moet doen van de pui van het Raadhuis; voortaan ge" sohiedt dit Zaterdags door aanplakking al leen. Den 3en Augustus geschiedt voor het laatst mondelinge huwelijksafkondiging. Verder bevat de wet bepalingen omtrent akten van huwelijkstoestemming; deze akten zullen voortaan niet alleen door notarissen, doch ook ten gemeentehuize door den amb tenaar van den Burgerlijken Stand opge maakt kunnen worden. Het uittreksel der huwelijksakte dat moet worden overgelegd aan den bedienaar van den godsdienst alvorens godsdienstige plech tigheden als huwelijksinzegening mo* gen plaats hebben, zal voortaan kosteloos mogen worden verstrekt. Andere bepalingen van de wet zijn voor het publiek van minder belang. Uit het voor afgegane blijkt echter, dat deze wet in het sociale leven gerief kan brengen en besparing van tijd en kosten medebrengt voor hen, die verhinderd zijn pcrsoonl"kc toestemming te geven bij de huwelijksvoltrekking. Bij Koninklijk besluit is in de bij Kon. besluit van 20 Juni 1913 no. 40 ingestelde commissie voor de deelneming door Neder- landsch-Indië aan de internationale tentoon stelling, die in 1915 te San Francisco zal wor den gehouden, benoemd tot lid, L. J. C. Gin- joolen, hoofdagent van „De Scheepsagenluur" te Batavia. De heer C. P. Voüte, Haagsch redacteur verslaggever aan de N. R. Ct., is met ingang van 1 October benoemd tot redacteur a-an Het Vaderland. Verpleger Braam. Het stoffelijk overschot van den in den Balkan overleden verpleger Braam wordt a.s. Maandag to Gravenhage op Oud-Eik en Duinen ter aarde besteld. Plan 1913. Gisterenmiddag Is in hel Frans I-Ials-museum te Haarlem, na een re devoering door den burgemeester, geopend een door „Plan 1913" aldaar georganiseerde retrospectieve tentoonstelling van typogra fisch werk. Moedige redders. Donderdag heb ben "W. Klaasen en F. den Duik met gevaar voor eigen, leven een heer en een dame ge red die zich te Scheveningen te ver in zee hadden gewaagd. Griezelige vondst Eenige jon gens, die te 's-Gravenhage op de Toussaint- kade bezig waren met visohjesvangen, zagen, volgens het Vad., een schoen boven drijven. Toen ze hem ophaalden zag men dat zidh nog in den schoen een sok en voet bevon den. De politie nam alles in een zak mede. Een gelukkige reddin g. Woens- dagnacht werd aan boord van de Piet Hein, welke in de Noordzee oefeningen hield, hulp geroep vernomen. De machine werd stop ge zet en het zoeklicht in werking gesteld, waar na men een drenkeling ontdekte, die al zwemmend en roepend in de nabijheid van het schip trachtte te komen. Een sloep werd gestreken en het gelukte de bemanning den drenkeling, die geruimen tijd rondgezwom men en ook al een ander stoomschip aange roepen had zonder echter gehoord te wor den, behouden binnen boord te brengen. Hot bleek een leerling van de zeevaartschool te Nieuwediep, Schat genaamd te zijn (afkom stig uit Utrecht, waar ook zijn ouders wonen) die om zijn zeedagen te maken een reis mede- maakte met het stoomschip Mars van Am sterdam en die 's nachts ongemerkt over boord was gevallen. Groote brand. Gisteren nacht zijn twee groote koopmanszaken en pakhuizen te Sappemcer van de heeren K. Rijkens en W. Gcholtens totaal afgebrand. De pakhuizen waren tot den nok toe met koloniale waren, granen en voederarlikelen vol. Alles ls ver loren gega-an. De schade die door assurantie wordt ge dekt wordt geschat op ruim f 100.000. School- en Kerknieuws. Nederlandsch Onderwijzer- Genootschap. Op de vergadering van dit Genootschap varen ■vertegenwoordigd 191 afdeelingen met 257 afge vaardigden. De algemeene vergadering in 1914 zal te Zwolle worden gehotiden Aan de orde kwam een voorstel van bet hoofd bestuur De algemeene vergadering droge bet hoofdbe* stuur op, er bij de regeering op aan te dringen de voorstellen tot reorganisatie van het onderwijs, aangegeven in bet Aaneeneohakehngsrappoi^ voor zoover bet de onderwijzersopleiding betreft, ni«b ongewijzigd aan te nemen, maar baar te verzoeken

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2