BINNENLAND. KOLONIËN. Aanklager Kriegsgerdobtsrat "Welt. De ge ilede zaak kwam neer op een industrieel yluel «busschen Krupp en Ehrhardt, dat voor Krupp niet bijzonder gunstig stond. Krupp 'stelde er levendig belang in, zoo mogelijk liet 'eindoordeel van de commissie over de hier- bij betrokken Ieveran/tiën te vernemen. Wan- Ineer Krupp een verrader bij de arfcUlerie- keuringscommissie had gehad, zou dat veel [-Vroeger de aandaaht van den rechter getrok ken hebben. Advocaat Barnaw. Het bericht gaat toch ook door de handen van officieren. Het is door onderofficieren onder toezicht van een ouden wachtmeester geschreven. Deskundige majoor Schoot. Wij hadden ran den beginne af het vermoeden, dat de „Kornwalzer" gemaakT waren door heeren uft het departement van oorlog. Ër komen nu twee „KornwalzerM ter sprake, waarbij uittreksels uit ontwerpen tot grondslag hebben gediend. Op voorstel van een der militaire deskundigen werd hierbij de openbaarheid uitgesloten. Na elven werd de openbare behandeling voortgezet. Landesricbter Welzer, die de instructie heeft gevoerd, verklaart: Ik werd den 7en Februari met de zaak belast en reisde naar Esson, waar ik den Sen aan kwam. Ik stelde mij in verbinding met de politieke politie. Tk was bij Krupp het eerst bij von Dewitz. Ik had den indruk, dat die aanvankelijk van het doel van mijine komst volstrekt niets begreep en meende, dat hij bij de spionage-zaak slechts de rol van een ge tuige behoefde te spelen. Ik heb toen de kast voor de geheime stukken laten openen en al hot materiaal, dat daarvoor in aanmerking kwam, laten in beslag nemen. Ik ging terug naar Berlijn, waar inmiddels Landesricbter Brandt het onderzoek had geleid. Op Herhaalde aanvrage gaf de getuige als zijn bepaalden indruk weer, dat voor Brandt zijne komst geheel eene verrassing was en dal al het materiaal hem overgele verd was. De voorzitter. Hoe was de houding van Brandt tegenover u? Welken indruk kreegt gij van zijne geloofwaardigheid? Getuige. Ik heb den indruk gekregen, dat hij de volle waarheid heeft gezegd. Aan de hand van het volkomen authentieke mate riaal heb ik hem uitvoerig verhoord. Ik- heb mij zeer tegemoetkomend getoond in het toeslaan van pauzen om te eten. Ik heb niet den indruk, dat Brandt eenigszins uit geput was of mij niet kon volgen. Ik was verbaasd, toen ik las van de geheugen zwakte, waardoor hij zou zijn aangetast en van minder scherp hooren tengevolge van een ongeval. De verhooren liepen snel af. Of schoon Brandt door Welt en door mij acht tien malen is verhoord, had ik den indruk van een goed, waarheidslievend mensch, die gefaald heeft, maar nu alles wil zeggen wat hij op het hart heeft. B er 1 ijn, 4 Aug. Landesriclhter Welzer verklaarde verder nog, dat hel ontslag van Brandt uit de voorloopige hechtenis hem na langdurige overwegingen voorkwam zonder bezwaar te kunn-en geschieden. De Oborstaats- anwalt had ook geen bezwaar. Vrees voor cene poging tot ontvluchting bestond niet; hij was biji Krupp in betrekking en had 13,000 mark inkomen. Ik was verbaasd, dat Brandt later aan zijne verklaringen eene meer be perkte strekking gaf; hij deed dit in de in structie alleen in het geval-Mühlon. Voorzitter. Zeide Brandt bij: zijne laatste verhooien, dat bij hem bedenkingen waren gerezen wat zijne vroegere verklaringen be treft? Getuige. Dat deed hij ntet, behalve in het geval-Mühlon Aanklager. Is het den getuige opgevallen, dal Brandt in den tijd van Maart tot zijn ontslag uit de hechtenis op 17 Jund zijne ver klaringen betreffende Tiiian heeft gewijzigd? Getuige. Ik kan daarop geen bepaald ant woord geven; ik heb in ieder geval den in druk, dat Brandt eene volledige bekentenis heeft afgelegd. Jk had overigens meer in Es sen dan in Berlijn te doen. Aanklager. Het is mij, opgevallen, dat al het materiaal d'oor de verklaringen van Brandt nu juist niet licit mathematische nauwkeurigheid bevestigd is. Getuige. Brandt was zeer vlug en juist ge oriënteerd; hij wist steeds spoedig waar 't «om ging. Getuige Metzen verklaart, dat hij de op dracht heeft gekregen Brandt te verhooren, Biaar eerst op de schriftelijke lastgeving ver nomen hoeft, waarom het ging. Brandt ant woordde zeer aarzelend; hij bedacht zich dik wijls; ik moest hem, om zoo te zeggen, de woorden uft do keel halen. Ik sprak hem goed Hoe on hij legde ten slotte een bekentenis af, nadat hij vooraf n-og had gezegd, dat hij door volledige openhartigheid aanspraak kreeg op de clementie van het gerecht. Brandt heeft mij daarna zeer nauwkeurige opgaven ge daan en alle personen genoemd, die met hem In verbinding zijn getreden. Aanklager. Sprak Brandt van zijne betrek kingen met Pfeiffer? Getuige. Dat kan ik ik mij niet bepaald her inneren. Ik geloof echter dat de naam Pfeif fer voorkomt in het protokol. Voorzitter. In het protokol verklaart - *andt, dat hij van Pfeiffer bijzondere uittreksels uit de begrooting heeft gekregen. Dat moét hij toch uit eigen beweging gezegd hebben? Getuige. Zeer stellig. tIk wist immers, vóór dat ik hem verhoorde, niet waar het om lo doen was. Brandt zedde mij alles uilt eigen be weging. Hij noemde ook de som, die hij voor informartaën uitgaf, en eene tamelijk groo te leening, aan eon van de beklaagden ver strekt. Op zijne vraag of hij eene bekentenis Wilde afleggen, antwoordde Brandt; „Ik weet itóiét of ik mij aan iets strafbaars schuldig héb gemaakt.'Eene directe bekentenis heeft hij niet afgelegd. Viozrziller. Noemde Brandt de namen uit «3ch zelf? Getuige. Zeker. Ik had hem volstrekt niet daartkto kunnen brengen, want ik had van de geheele zaak nog geen kennis. Brandt was jpeler duidelijk. De beklaagden gaven boe. dat zij kennis ftrtotegen van beschikkingen, die het 'onderge- gehakte personeel den plicht opleggen, onder omstajiïdigheten, tijdens of na hun itijd, door het legerbestuur toegestane of faébaalde prijzen te noem en, en d3e hdt ma ken van afschriften of uittreksels streng ver- Weden. VdorzMer.' Hebt gfl ar noodt aaarwiktneen gehad, dat hij een niet genoemde of onbe kende wilde redden en met dit dool een on schuldige bezwaarde? Getuige. Neen Het kwam mij voor, dat hij zeilde: Ik ben de hoofdschuldige en neem alles op mij wat ik heb gedaan. Voorzitter. Brandt heeft Pfeiffer vroeger zwaar belast, doordat hij zeide, dat hij aan het departement van oorlog niemand anders had dan Pfeiffer. Deze doet het nu voorko men alsof Brandt een ander ontziet en hem perfide wi'l beschuldigen. Getuige. Het viel mij op, d/at er eene bui tengewone tegenstrijdigheid was tusschen de verklaringen van. Brandt en de beschuldi gingen van Pfeiffer. Brandt bl^ef zidh zelf gelijk; hij beweert steeds de waarheid te heb ben gezegd. Voorzatter. Sprak Brandt ooit van zwakte van geheugen? Getuige. Dat kan Ik mij niet herinneren Het was mij verboden een dokter of een psychiater te 'ondervragen; anders zo«u ik dat hebben gedaan. Ik was verbaasd toen ik in de courant las van een slag, dien Brandt gekre gen had van een motor-handvat. Wat een mensch kan krijgen op het stuk van bevoor rechting, dat is hem ten deel gevallen. Voorzitter. Was hij. zeer zenuwachtig? Getuige. Hij was een béétje haastig in het spreken. Als zijne vrouw hem bezocht, heb ik hen steeds laten bewaken. Ik geloof niet, dat beiden ilets gesproken hebben wait niet geoorloofd was, te meer omdat ik Brandt heb vermaand, dat hii voorzichtig moest zijn. Wat was er ook nog dil materiaal te corrigee- ren? Voordat de bewijsopname wordt "esloten, wordt mevrouw Brandt géhoord. Zij ver klaart, dat niemand mondeling of schriftelijk zich tot haar of tolt baren man heeft ge wend, om te bewerken dat Brandt gunstige verklaringen zou afleggen voor de beklaagden. Mevrouw Brandt wordt beëedögd; de ge tuigen Brandt, Puff. Dreger. F coins en voi» Dewitz blijven onbeëedigd, omdat in de zaak verdenking op hen rust. De aanklager, KriJegsgerichtsrat Welt, eiiselite in verband met zijn pleidooi de vol gende straffen tegen de beklaagden: Tilian negen maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dijenst; Schender acht maanden ge vangenisstraf en degradatie; Ilinst negen maanden gevangenisstraf en ontslag uit den dienst; Schmidt zes, Dröse drie, Hoge drie maanden vestingstraf zonder ontslag uit den dfetost, Pfeiffer een jaar gevangenisstraf en veriles van zijne betrekking. Den lijd, in voor loopdge hechöewüs doorgebracht, stolde de aanklager voor niét af te trekken. De verdere behandeling b> verdaagd tot morgen. Frankrijk. P a r ij s4 Aug. Bij de gemeenteraads verkiezingen hebben van 1306 bekende uit komsten de republikeinen, radicale socialis ten en republikeinsche socialisten 859 plaat sen gekregen. Zij wonnen 71 en verloren 30 plaatsen. Tweede telegram. Er zijn 1374 uit komsten bekend. Gekozen zijn 180 conserva tieven, 128 progressisten, 913 van de linker zijde, 112 partij-socialisten. 112 herstemmin gen moeten plaats hebben. De conservatieven verliezen 37, de pro gressisten 17 plaatsen. De linkerzijde wint 30 plaatsen, de partij-socialisten winnen 4. Derde telegram. Er zijn thans 1143 uitkomsten van de 1450 bekend. Gekozen 187 conservatieven, 131 progressisten, 960 van de linkerzijde en 41 partij-socialisten. Er zijn 114 herstemmingen. De conservatieven ver liezen 39 ,de progressisten 18; de linkerzijde wint 53, de partij-socialisten winnen 4. Engeland. JMSigs Silvia Pankhurst en Miss Kenmtey heb ben iin de Holloway-gevangems de honger en dlorasfbaking weer met succes toegepast. Pt» eerste was Zondag, de tweede Maandag jl. ge arresteerd. Beiden zijn gisteren met 't oog op haar gezondheid weer vrijgelaten. Te Londen is een nieuwe vereeniging voor vrouwenkiesrecht opgericht. Zij richt zich in de eerste plaats tegen de strijdlustige kiesrechtvrouwen, wier manieren zij afkeurt en doet een beroep op de Engelsclie vrou wen om het groote doel met wettige midde len te bereiken. De liberale leden in het Lagerhuis die zich tegen vrouwenkiesrecht hebben verklaard, zal de vereeniging bij den komenden verkie zingsstrijd niet steunen, de leden die er vóór zijn de9 te krachtiger, door reclame, het ter beschikking stellen van auto's enz. Italië. Rome, 4 April. lieden, op den verjaar dag van de benoeming van den Paus, waren de pontificale korpsen in groot tenue ge kleed. Na het houden van de mis ontving de Paus het personeel van zijne hofhouding, dat hem geluwenschen aanbood. Rome, 4 Aug. Hét aan de banken van Italië, Napcis en -Sicilië toegestane privilege tot uitgifte van bankbiljetten is verlengd tot 31 December 1923. Milaan, 4 Aug. Als gevolg van de sta king in het metaalbedrijf is heden morgen eene algemeene staking begonnen. Het tram personeel heeft den arbeid neergelegd. Er zijn eenige incidenten voorgekomen ten ge volge van de weigering van sommigen om het werk te verlaten. Een klein getal tram wagens is in dienst. Britsch-Indië. Calcutta, 3 Aug. In eene groote mee ting van mohammedanen in de Tower Hall werd de handelwijze van de autoriteiten in Gawnpore afgekeurd, die een deel van eene moskee hebben afgebroken ten behoeve van straatverbetering. In eene officieele verdedi ging van dit besluit wordt gezegd, dat het afgebroken gedeelte niet heilig was. Er verschijnen hevige artikelen in de mo- hammeclaansclie pers en er hecrscht groote opgewondenheid in Calcutta. Heden gaan mohammedaansche optochten met vlaggen door de straten om gerechtigheid te vragen. Tweede t e 1 e g r a m. Er zijn ernstige op roeren voorgekomen. De politie was genood zaakt te vuren. 13 oproerlingen zijn gedood, 30 gewond. Een politie-agent is gedood* 40 zijn gewond. Vereenigde Staten. Washington, 4 Aug. Staatssecretaris Bfryfln heeft medegedeeld, diat «het verzoek om ontslag van. iHanrv Wilson als ambassa deur der Vereenigde Stalen in Mexico is aangenomen. Zuld-Afrika. Johanncsb urg, 3 Aug. De Zuid-Afri kaan sche arbeidspartij heeft een manifest uit gegeven, waarin wordt verklaard, dat de hoop, die was gekoesterd', dalt de regeering eene blijvende regeling zou verzekeren, bitter is teleurgesteld. De deur voor toekomstige on derhandelingen is gesloten door de weige ring van de mijneigenaars om de vakver- eenigingem te erkennen anders dan onder absurde en beleedigende voorwaarden. Het manifest zegt, dat de mannen noch tot on derwerping gedwongen, noch tot geweld uit gelokt moet worden. Allerlei. Gilbert vliegt 1650 K.M. op één dog. De aviateur Gilbert is Zaterdagmorgen om 4.45 te Villacoublay gestart. Hij had plan om tusschen zonsop- en ondergang te trachten een grooteren afstand af te leggen, dan Brindejonc des Moulinais in zijn raid van Parijs naar Warschau, en daardoor te trach ten den Pommerv-beker te veroveren. Dit is hem schitterend gelukt 1 De aviateur, die reeds houder is ven het record voor de langste vlucht zonder lus- schenlandïng, was van plan naar het zuiden van Spanje te vliegen en stelde ziidh voor een lusschenlanding te maken te Viltoria (Span je). En inderdaad, om 11.45 Zaterdagsmorgens landde Gilbert te Vitloria na in éénen door van Villacoublay tot Viltoria te hebben ge vlogen, een afstand van 850 K.M. Om één uur 's middags vertrok Gilbert weer van Viltoria. Hij hoopte, naar hij zei, Huelva te bereiken aan de kust van den At- lantischen Oceaan. Om 3 uur werd de aria- leur gezien boven Miranda* vliegend in de richting Madrid. Naar Reuter mededeelt is de aviateur on geveer 8 uur nam. geland bij Pejabo, op de Porlugecsohe grens. Hij had afgelegd 1650 K.M. en zich daar door eerste geplaatst in den wedstrijd om de Coupe Pommery. liet. vermogen van John Astor, die bij 't vergaan van d« Titanic is omgekomen, is voor het successierecht op 105 millioen dol lar geschat. Het successierecht bedraagt 3.316,992 dollar. In den sneltrein Bolocna—Foggia werd een ernstige misdaad onildekt. Een blijkbaar zeer rijke Turk, Fayfal Bed, uti't Beiroeit, die met een gevolg vain twee man en twee dames naar Brindisi reisde, werd dOtodge—liotep gevonden. Blijkbaar is hij door zijn gevolg ge dood. Allen werden gearresteerd. Een Duitscdi jongmensch, klerk te Lon den, is in hechtenis genomen op de beschul diging, dreigbrieven aan lord Rotschild te hebben geschreven. Hij eischte niet minder dan 40.000 gulden. Aan de politie geeft hij op Heinrich Kremmerskofchen te heeten en 20 jaar oud te zijn. Glasgow, 4 A u g. Er is brand uitgebro ken in de Cadder-kolenmijn, op 12 mijlen af stand van hier. Een reddingstroep is met groote moeite naar beneden gegaan en heeft twintig lijken gevonden Geen vliegtuigen voor het Ned.-Indische leger. De Java Bode meldt, dat de Bronckère vliegtuigen, uitge zonden voor het Indische leger, terug gaan. Het legetr heeft niets aan de vliegtuigen, aan gezien er geen terreinen aanwezig zijh, waar op een noodlanding kan worden uitgevoerd. Men zal trachten deze a^roplans te doen om bouwen in hydroplans, dan 'krijgt de marine MV Pestgevallen op Java en SVIacfioera. Een regceringslelegram omtrent het tijd vak van 16 tol en met 29 Juli meldt het vol gende: In de af deeling Maling kwamen 244 nieuwe pestgevalien voor, met 245 dooden; iirt Ma- diioen 27 met 25 dooden; in Kediri 67 mot 87 dooden; Paree 13 met 12 d'oo'den; Magaton 61 mei 39 dooden. (In de vorige periode nog 4 doo'deiijke gevallen.) Te Pankahm 18 ge vallen. 10 doodelijk; be Pangil 1 doodelijk ge val, Poeloengagoen 12 doodelijke gevallen, Soorabaja' 10, Laubongan 3. In de vorige pe riode overleden totaal nog 14 gerapporteerde zieken Uit de ï*ers De uitslag in Rotterdam. Naar aanleiding van den uitslag in Rotter dam I schrijft dc heer Wiegen in Het Volk o. m.: „Het valt niet te ontkennen, dat de ver- kiezingscijfers van de laatste dagen, en voor al die van Rotterdam I, bij de Sta ten-verkie zing en gisteren door onze partij behaald, getuigen van verslapping, verwarring, wal dan ook, als gevolg van de houding der par tij in de minister-crisis-. Laat mij hier direct bijvoegen, dat ik het niet onmogelijk, of schoon niet 'waarschijnlijk acht, dat een be sluit andersom, aan den anderen kant een ontstemming zou hebben gewekt, die eenige vermindering in de stcmmencijfers zou heli- ben kunnen teweegbrengen. „De verwarring zit niet in hoofdzaak in de partij, ze zit in het kiezerscorps, en wel speciaal in düt deel er van, dat door onze kïesrechlaclie en onzen strijd voor het staats pensioen tot rood-stemmen is gebracht en thans in de weigering van «deeiKeming in een links ministerie ziet een in den steek laten van die beide groote eischen van ouzo hedendaagsche politiek, de eischen die van arbciderszijde de verkiezingen hebben be heerscM." Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 5 Augus tus bevat o. m. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot burgemeester van Heeswijk G. J. M. Wagenaar; op verzoek eervol ontslagen als reserve t« luitenant D. E. d$ Costa, van het 18e regi ment infanterie; op non-activiteit gesteld de le luitenant P. A. D. A. van Rees van het 20e regiment in- fanledie wegens tijdelijke ongesteldheid; idem majoor J .A. G. James van het le regiment vesting-artillerie, benoemd bij den staf van de artillerie tot majoor de kapitein S. G Gooszen van hel 2e regiment veld-artillerie met afwijking orga nisatie; benoemd bij het le regiment veld-artülerie tot majoor de kapitein A. G. Maris van het korps; benoemd bij het 4e regiment vesting-artil lerie tot majoor de kapitein C. Geij van Pit- tius van de vesting-artillerie; bij het 4e regi ment vesting-artillerie tot kapitein de le lui tenant II. >J. C. Deelken vbd het 2e regiment veld-artillerie; bij het korps torpedisten tot majoor de kapitein A. M. Kollewijn, comman dant van hel korps; bij «de artillerie-schiet school tot le luitenant de 2e luitenant J. F. v. d. Staay, adjudant dier inrichting; Koninklijk bezoek aan de P. O. N. T. Zwolle, 4 Augustus 1913. Heden morgen brachten H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, met gevolg, een bezoek aan de Provinciale Over- ijsselsühe Nijverheids-tentoonstelling „Plan 1913" te ^wolle. Omstreeks half elf reden de beide auto's, komende van Ilet Loo, voor de poort der tentoonstelling aan het Klein Weezenland, waar de waarnemend commissaris der Ko ningin, mr. D. van Laer, lid van Ged. Staten (de commissaris was wegens lichte ongesteld heid verhinderd) en de burgemeester van Zwolle de hooge bezoekers verwelkomden en vervolgens voorstelden aan den voorzitter en den vice-voorzitter van het tentoon&teilings-- comité, de heeren Jasper Warner en F. A. Hoefer. Hierna geleidde de beer Warner de Ko ningin en de heer Hoefer den Prins door den tuin van Huis Eekhont, waar het pu bliek in afgesloten gedeelten was toegelaten, naar het hoofdgebouw der tentoonstelling, gevolgd door de verschillende hofdignilaris sen met den w.n. Commissaris der Koningin en den burgemeester. Het publiek juichte de Koninklijke bezoe kers hartelijk toe. Aan den hoofdingang van het tentoonstel lingsgebouw werd het dagclijksch bestuur der P. O. N. T. aan de Koningin en den Prins voorgesteld, waarna het dochtertje van den voorzitter, Mini Warner, de Koningin eeD bouquet aanbood. Hierna ving de rondgang door het tentoon stellingsgebouw aan. Na een grondige bezichtiging van het ten- toongestelde, waarmede li. M. hare ingeno menheid le kennen gaf, werd ook het attrac tieterrein Oud-Zwolle bezocht. Om ongeveer 11.40 uur vertrokken de Kon. gasten met hun gevolg en den w.n. Comm. der Koningin, langs een omweg door de rijk met vlaggen versierde staid naar het Hotel van den Commissaris, alwaar de lunch werd gebruikt Bij dit noenmaal zaten mede vertegen woordigers van het Tentoonstellingscomité, alsook eenige voormannen op het gebied van Industrie en landbouw in Overijssel aan. Hierna begaven de hooge bezoekers zich met gevolg naar Steenwijk, waarheen dewn. Commissaris dér Koningin hen vergezelde. Om half vier kwam men hier aan. De bur gemeester van Steenwijk stelde het bestuur der Oranjevereeniging aldaar aan H. M. i<n Z. K. H. voor, waarop het dochtertje van den president, den heeT Gulp, de Koningin een bouquet aanbood. Bij >de ontvangst ten stadbuize waren in de als salon ingerichte raadzaal verschillende autoriteiten aanwe zig. Het dochtertje van den burgemeester, mr. M. Wijt, bood een bouquet aan, terwijl een 200-lal kinderen do hooge (bezoekers, die zich op het balkon vertoonden, het lied van den Steenwijker toren toezongen. Na een it door de stad, waarbij vooral de volksbuur ten werden bezocht, vertrokken H. M. en Z. K. II. met hun gevolg per trein om 4.21 naar Het Loo. De verjaardag van H. M, de K o n i n g i n-M o e d e r. Het vuurwerk op het Malieveld te 's Gravenhage slaagde goed. Het weer was prachtig. Even vóór den aanvang waren de burge meester met zijn familie en de gasten van het internationaal luchtvaartcongres op de triibune gekomen. Kort na den afloop had de taptoe op de Sportten toons telling en in Luna park plaats. Militairen en padvinders met fakkels, namen er aan deel en alles slaagde, naar wensch. De verjaardag van dc Koningin-Moeder werd aak te Ems herdacht, 's Morgens word door dien heer jhr. VajL Asoh van Wijck uit Utrecht de kapelmeester van hot Kur-orkest aitliant gemaakt pp dien voor dc grooiüe PIol- landsche koloniie in Ems gewichtigen dag, waarop de zo als 'extra-nummer het Wilhelmus in oude toonzetting, met een variaitiJe vooraf, door het orkest deed hooren. Volc bekende Nederlanders, jhr. Vam Asch van Wijck, mr. dr. van Sohevichaveai, M. Me- rens, dr. Leopold, leapt, v. d. Robt. Lloyd Begches, Myin, e>. a., stonden met ontdekte hoofden om dc muziektent geschaard en hie ven uil volle borst een hoera" aan bij het slot van deze vriendelijke ovatie. De hoer van Asch van Wijckk trad naar voren en overhandigde mot een hartelijk woord van dank den kapelmeester, dr. Men» mioke, oen prachtige mand bloemen. II. M. de Koningin-Moeder zal Woens dag a.s., 's namiddags le Arnhem een bezoek brengen aan het Ooglijders'gcsticht, het Kin derziekenhuis en de vierjaarlijksche tentoon stelling van schilderijen. Z. K. II. de Prins vertrekt a.s. Donder dagavond van het Loo naar Hchemark, waar Z. K. II. tot omstreeks 28 Aug. zal ver- loeven, om dan, zooals gemeld, naar Den Haag terug te keeren, alwaar inmiddels een week te voren II. M. de Koningin met H. K. II. dc Prinses op het Huis ten Bosch intrek zal genomen hebben. De gewone audiënties van dc ministers van Financiën, Oorlog, Waterstaat, Land bouw en Koloniën zullen deze week niet .plaats hebben. Tol secretaris bij het gezantschap van Chili te 's Gravenhage is benoemd de heer E. E. Bello, ter vervanging van den heer F. L. Orego. Pensioenregeling voor weduwen en wee zen van mindere 'geëmployeerden, werklie den en (bedienden en van gepehsionneerde mindere geëmployeerden, werklieden en be dienden bij inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht. Door de regeering is een wetsont werp ingefidiend van bovengenoemde strek king. In de Mem. van Toe! herinnert de Regee ring er aan, dat reeds in 1905 eene commis sie werd benoemd voor het ontwerpen van grondslagen voor eep Rijkspensioenfonds voor de bedioelde weduwen en weezen. Deze oommissie meende in haar rapport de vraag of tot de oprichting van een afzonderlijk pen sioenfonds moet worden overgegaan, dan wel of het betrokken personeel in het wedu wen- en weezenfonds voor burgerlijke amb tenaren behoort te worden opgenomen, ter beantwoording te moeten laten aan de Re geer ing. De Regeering Ss van oordeel, dat het in de tweede plaats genoemde de voorkeur ver dient Het burgerlijke weduwen- en weezen fonds zal voor de verzwaring van zijn pen sioenlast door den Staat moeten worden ge subsidieerd. Volgens de berekemingen der commissie moet bij eene coirlributieregeling voor de nieuwe deelgereohtigden in den door haar voorgestelden zin, uit de sdhatkist aan het fonds worden betaald een bedrag in eons van f 404,906 of een altijd durende jaarlijk- séhe bijdrage van f 14,172; of wel een jaar- lijksclie bijdrage voor den tijd van 50 jaren ten bedrage van f 16,600. De Regeering deelt in de meening der commissie, dat voor sub- sidieering op laatstgemelden voet het meest te zeggen va it. Het wetsontwerp steunt op de in het rap port der commissie aangegeven grondslagen. Bij de samenstelling zijn overigens zooveel mogelijk de weduwenwetten voor land- en zeemacht gevolgd, terwijl voorts verschil lende bepalingen in overeenstemming zijn gebracht met overeenkomstige voorschriften der ontwerp-weduwenwet van de gemeente ambtenaren. Naar de meening van de Regeering be staan er geen termen de pousioensmaxima in detze wet lager te bellen dan die in de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890 en voor de berekening van dc pensioenen lage re percen'togecijfers aan te nemen dan de in die wet vastgestelde. De S. D. A. P. en de crisis. Vanwege het partijbestuur der S. D. A. P. wordt de volgende madedeelmg verstrekt: Het partijbestuur vergaderde Zondag ter 'bespreking van een voorstel-Schaper-Vliegen om een buitengewoon congres to houden. De indiening van het voorstel werd gemotiveerd od verschillende gronden. Het nikt-doorga an van het vroeger aangekondigde congres heeft 5n de partij ofmtevredenihead gewekt, waaruit blijkt, dot de partij du de ernstige omstan digheden, waarin zij verkeerde, zich wilde uitspreken. Intusschen is uil het verder ver loop der crisiiis gezien, hoe juist de partij-lei ding gehandeld hoeft om het congres nHet te 'laten doorgaan. Sedert de bekende conferen tie echter het besluit nam de aangeboden mi nister-portefeuilles af te wijden, is de toestand bedangrijk gewijrigd dooi" het besluit der Vrij zinnige Conoénitraitie om geen aoracentnatie- kabfiinjet te vormen- Volgens eenligeu kan dc dreiging van een zalken-kabinet, dat geen al gemeen kiesrecht en göen Staatspensioen op zijn program voiert of in oen vorm voor de partij onaannemelijk, alleen afgewend wor den door de erkenning van de partij, dat thans, na die weigering der Goncentra-lile om uit de meerderheid der linkerzijde cm kabb net te vormen, de Uitzonderingstoestand kan «omlLstean, waarbij alleen door onze bereid verklaring om deel be nemen aan een regeering uit de geheele linkerzijde het staatspensioen en bidt algemeen kiesrecht kunnen wbrden ge red. Iliie.rtegen werd aangevoerd, dat do be zwaren die aan he* ministerschap voor soc.- democrajten zijn verbonden, zooals déze in de dorige conferentie werden ontwikkeld, nog even gofed gelden als boen en man dus op di'e gronlden evenmin als toon, nu wensebt over te gaan tolt het inslaan van dezen weg. Hoe wel d'oor aillan erkend werd, dat deze bezwa ren beslaan, werden zij echter in de nieuwe sliltularie mijdt zoo overwegend géacht, dat men zich in don hierboven aangegeven zin naet zou Uitspreken. Terwijl sommigen meenden, dat de verantwoordel ijikhcid voor het niet (tolt stand komen van algeméén kiesrecht en sbaatspcnalolen véél zwaarder moet wegen dan <fiio ook dtfor hen erftende bezwaren. Het re sultaat der besprekingen was, dlat de meer derheid van het partijbestuur besloot over te gaan tot het uöit9chrijvon van "een buitenge woon congres en wel op Zaterdagavond ent; Zondag a,s. te Zwolle. Afwezig waren do hoe ren Van der Goes, Spiekman Men dels Tc Amsterdam wordt heden een parlij(confe« renltic gehouden. Op deze partij confer en lie zaj een resolutie worden behandeld, welke dooi1 mr. Troelstra ontworpen werd. De conclu sie van deze resolutie is, dat indien de pogin gen van mr. Cort van der Linden niét kun nen leiden tot vorming van een ministerie, dat het programma Bos wil uitvoeren, de partij hier in zal zien de rondilio sine qua non, door mr. Troelslra genoemd in zijn cor respondentie met dr. Bos, n.l. het eenige ge val waarin de intrede van socialisten in eer. vrijzinnig kabinet mogelijk zal zijn. Eenmanvanrechts over minis terportefeuilles. Over het aanbod van drié ministerportefeuilles aan de sociaal democraten schrijft ,,De Standaard" het vol* gendé: En drie ministeries 1 Denk u 't geld dai daarmeé binnen zou komen. En last not least.... de posten en de posljens. Overal socialisten in. Burgemeesters, rechter», be- taalmeësters, inspecteurs van allerlei gadingj cn dan de Katheders aan onze Universiteiten/}. Is dit nli'et aardig als typeering van wal mén ter rechterzijde in het bezil vam een mihfister- portefeuille ziét? Vad. De verkiezing in Hoogezan^d De^ uitslag van de stmmi/nc in het dafcftrid

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2