BINNENLAND. gevangen genomen en in eene school opge sloten. Op den dag, waarop de Grieksche troepen In Serres kwamen, begaf de aartsbisschop zich naar de gevangen Bulgaren en zeide lot hen, dat zij volstrekt niet ongerust behoefden te fijn, want de Grieken waren geene barbaren en Ikwaad doen werd door het evangelie ver boden. Den volgenden morgen bezocht een priester nog de gevangenen en zeide tot hen: „Gij wilt gaarne naar Saioniki gaan. Over twee dagen zult gij er zijn. Als gij naar uwen koning Ferdinand wilt gaan, dan zult gij spoedig bij hem zijn." Kort daarna drongen Grieksdhe soldaten en burgers de school bin nen en vermoordden de gevangenen. Een en kele, die voor dood werd adh/lergelaten, kon cich redden. Hij sleepte zich den geheelen dag voort, totdat bij door Bulgaarsche troe pen werd opgenomen. De Grieken moeten daarna de school in brand gestoken hebben. Zij moeten photografische opnamen gedaan hebben van de verminkte lijken der gevange nen, die zij aan de vreemde consuls vertoon den als de lijken van door de Bulgaren ver moorde Grieken- Volgens de Bulgaarsche lezing moeten de Grieken op dezelfde wijze te werk zijn ge gaan in Mèlniks Het lijk van een priester met afgesneden neus en ooren zou aan verschei dene vreemde correspondenten vertoond zijn als dat van den Griekschen bisschop te Doi- ran, terwijl die bisschop zich in Bulgarije bevond, narmelijk in Monaslir, waar hij was opgesloten voor de vijandelijkheden, omdat hij op hceterdaad op spionage was betrapt Duïtschland. De Braunschwcigische Landeszcitung, die bericht heeft dat tegen alle leden der direc tie van Krupp eene aanklacht is ingediend, houdt dit bericht staande tegenover de tegen spraak, die hot heeft ondervonden. Zij be weert, dat het O. M. besloten heeft het voor stel te doon, dat eene strafvervolging zal wor den ingesteld tegen alle leden van de direc tie. Vijf deskundigen en 23 getuigen zijn in de instructie gehoord, en het ligt in het voor nemen, dat in dc eerste week van October de taak zal voorkomen. Daartegenover bericht de Vossischc Ztg., dat de instructie tegen verschillende leden van de directie wordt voortgezet, maar dat reeds nu schijnt vast te staan, dat de berich ten over de indiening van de formeele aan klacht en over de bepaling van den termijn voor de behandeling, niet met de feiten over eenkomen. Het is twijfelachtig of het tot eene bepaalde strafvervolging zal komen; daar voor is thans geen voldoende belastend mate riaal aanwezig; maar men wil de uitkomst van het proces tegen Brandt afwachten. Tegen den vroegeren vertegenwoordiger van Krupp, den gewezen kapitein von Metzen, die onder verdenking staat aan den afge- 7aardigde Liebknecht de „Kornwalzer" to hebben doen toekomen, waardoor de zaak lan 't rollen was gebracht, is een onderzoek aanhangig of zij voor een ecregerccht zal worden gedaagd wegens misbruik van ver trouwen, tegenover Krupp gepleegd. In het voor den militairen rechter behan delde Krupp-proces is door zes van de be klaagden hooger beroep aangeteekend. De „Gerichtsherr" is zijnerzijds in beroep geko men tegen het vonnis, dat tegen vijf der be klaagden is gewezen. Het vonnis tegen den beklaagde Droese, die eene zeer zachte stral heeft gekregen, is in kracht van gewijsde ge gaan; er is van beide kanten in berust. Zurich, 17 Aug. De begrafenis van Bcbel heeft heden namiddag plaats gehad." Een stoet van 10,000 personen bracht liet lijk naar de begraafplaats, waar talrijke rede voeringen werden gehouden. Frankrijk. B a r-1 e-D u c, 1 7 A u g. President Poincaré Is hederi morgen hier aangekomen. Hij hield eene rede aan een feestmaal, waarin hij zei de: Niemand in ons land koestert den heilig- schennendcn wensch van een Europeesch conflict. Maar er is ook niemand, die niet tot alle offers bereid is om voor Frankrijk zijn rang als groole mogendheid en het meester schap van zijn optreden in de wereld te be houden. P a r ijs, 17 Aug. Aan het ctmide van eene militaire taptoe wilden wielrijdende repu- tolikcinsche garden een troep betoogers in de straat St.-Antoine, die op weg was naar de Place de la Concorde, uiteenjagen. Er ont stond een straatgevecht, waarin de betoogers met revolvers schoten. Bereden garden kwa aien opdagen en verjoegen de betoogers. Twee van de garden werdeua gewond. Engeland. Bij de derde lezing van de wet op de mid delen in het Britséhe lagerhuis is de wed strijd in oorlogstoerustingen nog eens ter sprake gekomen. De kanselier der schatkist verklaarde, dat er niet de minste kans aan wezig is op eene vermindering van de uitga ven voor oorlogstoerustingen. Het zou nutte loos zijn dit feit te verbergen. Alle landen hebben elkaar wederkeerig tot groote uitga ven geprikkeld. Zoolang niet eene volkomen verstandhouding en eene volledige samen werking onder de landen verkregen is ora de uitgaven voor oorlogstoerustingen te beper ken, is er geenc mogelijkheid aanwezig om deze in te krimpen. Een land alleen zou zich daardoor in een te groot gevaar begeven. Mis schien is eene internationale samenwerking niet onmogelijk, vooral na de gebeurtenissen van het looponde jaar, waarin de openbare meening zich er van bewust geworden Is, hoe verschrikkelijk en verderfelijk de oorlog is voor het industrieele en sociale leven van de betrokken landen. Totdat deze samenwerking verzekerd is, heeft men niets anders te ver wachten dan vermeerderde uitgaven. Deze krankzinnige opwinding heeft eene at mosfeer doen ontstaan, waarin de Volken de raken niet verstandig kunnen beoordeelen. (Ten gevolge van de onrust, die is verwekt on die hun bloed vervult, kunnen de volken hun Dfitkmalen toestand niet zoo beoordeelen als ©en kalm, verstandig volk behoorde te doen. ï)e uitkomst is een argwaan, die onder daar voor gunstige omstandigheden tot eene ver schrikkelijke ramp kan leiden. Weinige men- schen weten hoe dicht men in de laatste •all maanden daarbij geweest is. Oostenrijk-Honearlje. Ischl, 17 Aug. Graaf Berchtold heeft in den loop van een onderhoud van anderhalf uur aan den keizer verslag uitgebracht over de loopende zaken. Het gezamenlijke bedrag van de kosten der militaire maatregelen en troepenbewegingen gedurende den Balkanoorlog is voor Oosten rijk 200, voor Hongarije 114, voor de geheele monarchie dus 314 millioen kronen. Daarbij komen nog belangrijke kosten voor aanschaf fing van materieel In het najaar zullen voor stellen worden ingediend om deze uitgaven te dekken. Bulgarije. Sofia, 16 Aug. De Keizer van Rusland beeft den Koning van Bulgarije op den ver- jaaixlag van zijne troonsbeklimming e'en har telijk telegram van gclukwensching gezonden. De skocpschtina zal in den loop van de eerstvolgende weken bijeenkomen. Ingevolge de grondwet moet iedere gebiedsverandering aan de skoepschtina ter kennisneming en goedkeuring voorgelegd worden. Bovendien moeten aanvullings- en buitengewone credie- ten toegestaan worden. Ook zal eene voor dracht ingediend worden over de verdeeling van staatslanderijen in het veroverde gebied aan de gezinnon van onbemiddelde gevalle nen in den strijd of op andere wijze in de beide laatste veldtochten aan hun einde ge komen of voor hun beroep ongeschikt gewor den krijgslieden. De bedoeling van de voor dracht is de landerijen kosteloos in vollen eigendom af te staan met dien verstande, dat zij gedurende dertig jaren niest mogen wor den verkocht of bezwaard. Marokko. Rabat, 16 Aug. In den nacht vcun den 13m op den 14cn vielen 250 plunderaars de kasbah van Tadla aan. Zij werden met groote verliezen teruggedreven. Wij haddieni een ge wonde. Allerlei. De Kronprinzessin Ceeilie van de Noord-Duilsche Lloyd heeft op haar laatste reis naar Nieuw-York het Duitsche record voor de vaart tusschen Cherbourg en hot vuurschip van Ambrose Channel geslagen. Het schip legden dien afstand af In 5 dagen, 14 uur en 24 minuten, varende mot een ge middelde snelheid van 23.4 knoop. Emden, 16 Aug. De Hamburg-Amerika- lijn maakt bekend, dat zij haren stoomvaart dienst uit Emden zal beginnen. De maatschap pij zal als eerste stoomschip den 26en Augus tus de Marhomannia naar de Perzische golf laten vertrekken. De eerste uitreis op de Oost- Aziatische lijn geschiedt den 4en October met het stoomschip Altmark. Verder zullen reizen plaats hebben naar Zuid-Amerika en van 1 April 1914 af naar Noord-Araerika. De Markomannia zal in Emden laden mate rieel voor den Bagdadspoorweg. De algemeene vertegenwoordiging van de Hamburg-Amerikalijn in Emden is opgedra gen aan de Emdener Aktiengesellschaft De walvisohvaarder „Fram", onder commando van kapitein Doxrud is Donder dag van Buenos Ayres naar Colon vertrok ken, waar hij vice-admiraal Peary en kapitein Amundsen aan boord nemen zal. Van Colon wordt de vaart naar het Panama-kanaal voortgezet en de „Fram" zal het eerste vaar tuig zijn, dat het kanaal passeert. Hierop zal Amundsen trachten met het schip de Noord pool te bereiken. De expeditie zal ongeveer zes jaar wegblijven Antwerpen, 16 Aug. De vlieger Seguln is hedenna middag 3 40 in het vliegveld van St.-Job opgestegen, om zich rechtstreeks naar Parijs te begeven. Het raadsel der Parijsche juweelen Is nog niet opgelost en nu komt er alweer be richt van de vermissing van een postpak ket met juweelen, dilma-al gezonden aan een juwelier te Birmingham. De schade zal hier echter niet zoo groot zijn, al kon de adres sant de juiste waarde van den inhoud van het pakket ook nog niet opgeven. Het pakket was van Londen naar Birmingham gezon den. Een gruwelijke geschiedenis wordt uit Marietta in Ohio gemeld. Daar ls een zeer vermaard Chirurg William Dabney, toen hij een patiënt, een landbouwer, zou opereeren, krankzinnig geworden. De patiënt moest aan het gelaat worden geopereerd en toen hij onder narcose was gebracht, begon de chi rurg tot ontzetting van de pleegzuster die hem helpen zou, het gelaat van den patiënt weg te snijden. De zuster, begrijpende dat er iets niet in orde was, riep om hulp, een paar geneesheeren snelden toe, en konden eerst na een heftige worsteling zich van dr. Dabney meester maken. De den lijder toe gebrachte verwondingen waren zoo erg, dat de man ls bezweken. Een leeuwentemmer, Amédié Lecorate, is Vrijdag in het circus Magie City te Parijs ternauwernood aan den dood ontkomen. Hij was nauwelijks de leeuwenkooi binnenge gaan, toen een leeuwin zich op hem wierp en hem met één slag neervelde. Het dier werd bijna onmiddellijk neergeschoten, maar toch is Lecomte, wiens gezicht vreeselijk is ver minkt, zoo zwaar gewond dat hij er misschien niet van zal opkomen. Sera Jew o, 17 Aug. Twee districten rijn met cholera besmet. Staten-Generaa!. Militaire Rechtspleging. Het voornemen bestaat, de wet van 31 Oct. 1912 (Stbl. no. 337). houdende wijziging van de Regts- pleging bij de Landmagt en van die bij de Zcemagt, alsmede van de Provisioneele Instructie voor het Hoog Militair Geregtehof. benevens de wet van 20 Juni 1913 (Stbl. n°- 292) tot aanvulling van art. 143 der Regtspleging bij de landmagt, enz. nog dit jaar in werking te doen treden. In verband daarmede is eene wijziging voorge steld van de Justitiebegrooting voor het loopende jaar. Onder eene voorgestelde verhooging ia begrepen bezoldiging van beambten en bedienden bij de krijgeraden en by den fiscaal bij den Zeekrijgsraad binnen bet Rijk in Europa t benevens verhooging tot op f 20CO.van d« bezoldiging van den oom- mies-grilfier bij bet Hoog M&itsdr Gerechtshof. By de raming van het bedrag voor de bezoldiging der beambten en bedienden rijh tot grondslag ge nomen de regelingen, geldende voor het overeen komstig personeel MJ de burgerlijke gerechten. Voor de schrijve» bij de krijgsraden, by de audi teurs-militair en bij den fiscaal is voorte ook een© gelijke bezoldiging in raming gebracht als van een Rijksklerk 2e klasse by een burgerlijk gerecht. Wij ders ls er op gerekend, dat bij elk der krijgsraden kan worden aangesteld een bode of een concierge- bodo. Naar wordt vertrouwd, zullen de voorbereidende maatregelen, noodig voor de invoering dor nieuwe militaire rechtspleging, zoo tijdig kunnen worden getroffen, dat de in werkingtreding op 1 October aanstaande zal kunnen geschieden. Berichten. De Staatscourant van Zondag 17 en Maandag 18 Augustus bevat ojxl de volgen de Koninklijke Besluiten: benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse de arts A. J. B. M. Ides; eervol gepensionneerd wegen slichaamsge- breken de majoor op non-activiteit Cl L G. Schrasser Wert van de artillerie, de kapi tein B. W. Kraake van het 8e regiment infan terie en de kapitein op non-activiteit mr. J. Eysten van de artillerie; benoemd tot adjunct-commies aan het De partement van Koloniën de klerk L v. Zan ten; benoemd tot ridder In de orde van den Ned. Leeuw de gepensioneerde meester knecht bij de Rijkswerf te Amsterdam, H. Ar es. H. M. de Koningin te Muiden en te Amsterdam. Zaterdag heeft H. M. de Koningin het aangekondigde bezoek ge bracht aan de tantoonstelingen op het Mui- derslot en te Amsterdam. nOgeveer 10 nur kwam de Hooge bezoek ster te Muiden waar overal de vlaggen wa ren uitgestoken. Het gevolg bestond uit me vrouw de baronesse Mei vil van Lynden, jhr. Rengers, Jhr. Hoofd Graafland en baron de Vos van Steen wijk. Aan de poort werd II. M. ontvangen door den burgemeester slotvoogd J. D. de Raadt, voorzitter van de commissie voor de inwen dige restauratie, ds. C. P. van Eeghen en de leden jhr. Bicker, jhr. van Riemsdijk Ber den, Bouvy, Rredïus, dr. Cuypers, Drijver, jhr Hooft, dr. Leendertz, Retera en Sterck. Bij het betreden van de groote zaal werd aan H. M. een fraai gebonden exemplaar van den catalogus aangeboden. Het oudste dochtertje van den burgemees ter bood H. M. een ruiker aan. H. M. maakte vervolgens een rondwandeling door de za len waarbij Zij groote belangstelling toon de voor de verzameling en herhaaldelijk Ha re ingenomenheid te kennen garf over de wijze waarop hier een schoon geheel was verkregen. H. M. beklom ook de steenen trap In den Westertoren om daarboven van hét schoone vergezlchH te genieten. Na nog een oogenblikje op het slotplein ge zeten te hebben vertrok de Vorstelijke be zoekster kwart voor elvem. Een half uurtje later kwam H. M. de Ko ningin jnet gevolg op de tentoonstelling „De Vrouw" aan. In de hal waren ter ontvangst aanwezig de dames Rosa Manus, Van Eeghen en Von Burenhuis, bestuursleden der ten toonstelling. Voorts waren hier ter begroe ting tegenwoordig burgemeester Rëell, de in tendant van het Kon. Paleis Jhr. Six en de heer Sirtema van Grovestins. 'Nadat H. M. een bouquet wa9 overhandigd, werd een rondgang gemaakt door de afdee ling Maatschappelijk Werk. Hier trok spe ciaal de onderafdeeling „Armenzorg en Lief dadigheid naar Vermogen" Hr. Mis. aandacht. Langs de galerijen van het gebouw voor Eer ste Hulp bij Ongelukken werd het Indische Huis bereikt. Mevrouw VatJer Kraane was hier ter verwelkoming aanwezig, terwijl H. M. ook hier een bouquet werd aangeboden Het Indische Huis werd geheel doorgewan deld, de voorgalerij, de rijsttafel, en ook de grootmoederskamer trokken in het bijzonder de aandacht van onze Landsvrouwe. Door de afdeeling Beeldende Kunsten werd vervol gens de afd. Koloniën bereikt. Met belang stelling sloeg H. M. de expositie voor de zen ding voor Suriname en Curasao gade, zoome de de Kartinihock. Na deze afdeeling bezichtigd te hebben, schreed het gezelschap naar de afd. Onder wijs. Het tentoongestelde voor Kunstambt en Kunsluijverfieid werd hier geruimen tijd in oogenschouw genomen. (Mej. A* Goudeket ge leidde in deze afdeeling H. AL rond. Het bezoek nam omstreeks kwart over 12 een einde. Toen werd hot tentoonstellingster rein per auto verlaten. Hierbij werd H'. M. door het op de tentoonstelling verzamelde publiek levendig toegejuicht. De daraeskapel speelde bij het vertrek het Wien Neérland's Bloed. H. M. was gekleed in een mantelcostuum van parelgrijs laken, terwijl de hoed met een fraaie struisveer getooid was. Circa half twee kwam de Koningin met ge volg aan het Paleis op den Dam nan, alwaar de hofmaarschalk jhr. V. E. A. Boreal H. M. onJtwng. Te IJ uur werfd tien paMze de lunch gebruikt. Aan de tafel raten mede aan: Mr. df. W. F. van Leeuwen», commissaris der Koningin 5m Noord-Holland en mevr. Van Leeuwen; jhr .mr. dr. A. Röell, burgemeester vain Amsterdam en echtgenoote; G. A. baron Tfnd'al, kamerheer In buöföerogewonen dienst; Jhr. C. C. Th. Six, kamerheer in builen ge- Wonen dienst en itatendamt van het Kon. pa leis en echtgenoote; de heer C. A. den Tex, Secretaris van de Vereen. tot aanleg van een rij- en wandelpark te Amsterdam en de heer dr. O. Keahert, directeur van het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artds Ma gistra Door uatstédighèid van den heer C. Wl R. Scholten Jr., prestiidenJt van de Vereen, tot aanleg van een rij- en wandelpark te Amster dam werd de secretaris dezer vereendJgSng, do heer C. A. den Tex, uügenooddgd. Daarna werd hét bezoek gébracht aan de E.N.T OS H. M. de Koningin deelde Zaterdag bij haar bezoek aan de Entos den heer Meuw- sen mede, dat rij voornemens is op 12 Sep tember, tijdens haar verblijf in Amsterdam, nogmaals de tentoonstelling te bezichtigen. H. M. de Koningin-Moeder zal den 28en Augustus naar 's Gravenhage komen, om ge durende acht dagen ten Paledze aan het Voorhout te verblijven. De hertog van Connaught. Het jacht van den hertog van Connaught „Alexan dra" is met den hertog en prinses Victoria van Sleeswijk-Holstein aan boord Zaterdag morgen uit Amsterdam vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op "Woensdag 20 Augustus as. niet plaats heb ben. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag den 21. Augus tus eerstkomende niet plaats hebben. Naar men verneemt hebben baron von Giskra, Oostenrijksch-Hongaarsch gezant bij ons Hof en mevrouw de baronesse von Giskra de uütnoodiging aangenomen van de directie van het „Zeebad" ter bijwoning van het feestconcert in de Kurzaal, ter eere van den verjaardag van Keizer Franz Joseph op heden avond, in de daartoe bestemd loge. De al'taché bij 'het kabinet van het De partement van Buitcnlandsche Zaken, graaf van Aldenburg-Berttinck, is tijdelijk gedeta cheerd bij Hr. Ms. gezantschap te Stock holm. De crisis. Van een zijde, die het blad zeer betrouw baar acht, verneemt de Nieuwe CL, dat mr. Cort van der Linden gestadig vordert met de samenstelling van een kabinet. Het blad meent hieraan nog te mogen toe voegen, dat ook de verdere voortbouw aaD onze defensie een belangrijk punt op het pro gram van het te vormen kabinet zal uitmaken- Naar Het V a d. kan verzekeren, is den béér Treuh niets bekend van een hem gedaan aanbod der portefeuille van L., N. en H. De crises. Naar men verneemt heeft het hoofdbestuur van de N. Vrijzinnige Kies vereeniging ,,'s Gravenhage" in antwoord op het verzoek om eene algemeene vergadering der kiesvereeniging te willen uitschrijven, op dat deze zich kunne uitspreken over de hou ding door de Concentratie aangenomen in zake de hangende crisis, medegedeeld, thans geene aanleiding te vinden tot het uitschrij ven eener jdgemeene vergadering. Het acht zich immers niet in staat die ver gadering thans een voldoende voorlichting te geven. Nadat bekend zal zijn het program der a.s. regeering en do daaromtrent aan te ne men houding der concentratie, komt voor het hoofdbestuur van zelf aanleiding om te ov er wegen of een algemeene vergadering der kiesvereeniging noodig is. Dit antwoord is vastgesteld in de gisteren gehouden hoofdbestuursvergadering, welke de president der kiesvereeniging mr. D. Fock, wegens verblijf in het buitenland niet kon bijwonen. Onder het opschrift: „Het politieke spel der vrijzinnigen'' plaatst„Het Volk" het vol gende bericht: Uit zeer vertrouwbare bron verneem ik, dat in de concentratie-vergadering, waarin de vraag besproken werd, of men een concen tratie-kabinet zonder de sociael-demokra- ten wilde aanvaarden, de Unie-liberalen op één na voor, de vrij-liberalen met de vrijzin- nig-demokraten unaniem tegenstemden. Van zeer bevoegde zijde wordt aan de Ned. nog medegedeeld, dat het bericht in zake het bedanken van den heer Van Eyck van Heslinga in het geheel geen verband hield met het algemeen advies van het bestuur bij de herstemmingen, maar slechts met de hou ding des beétuurs inzake de verkiezing te Franeker, alwaar tegen den zin van Ds. Van Eyck van Hesllnga en anderen, die ont houding wenschteu de anti-revolutionair Colijn zoowel door het hoofdbestuur als door ons blad werd aanbevolen. Van het berichtje der Utr. Courant blijft alzoo niets over. OemeenteraadsYerkiezinge n. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vernietigde het besluit van den gemeenteraad van Bodegraven tot toelating als lid van den Raad van den heer J. v. d. Marei, omdat aan ee»n der kiezers, die eerst verklaarde zijn stemkaart vergeten te hebben en later zeide dezelfde kwijt te zijn, geweigerd was aan de stemming deel te nemen. Het door den burgemeester van Steen- wijk ingesteld beroep tegen het raadsbesluit tot niet toelating van den heer B. Aberson, als lid van den Raad dier gemeente, is door Gedeputeerde Staten niet ontvankelijk ver klaard. 25 jaar burgemeester. Vrijdag vierde de heer P. de Wijs, burgemeester van Brummen, zijn 25-jarig ambtsjubileum. Met groote opgewektheid namen de gemeentena ren hieraan deel. Van alle hulzen wapperde de vlag, terwijl de dag met concert en vuur werk besloten werd. Geraeentebegrooting 'sGra- vênhage. Burg. en Weth. van 'sGraven hage hebben den gemeenteraad aangeboden de ontwerp-begrooting van de gemeente, als mede van de gasfabrieken, het electrisch be drijf. de Duinwaterleiding, de Telephoon, het Openbaar slachthuis, de Bank van Leening en het Grondbedrijf, voor het dienstjaar 1914. De totale inkomsten der gemeente worden voor 1914 geraamd op f 25.556.915.40)r en de totale uitgaven op f 24.807.625.40^, zoodat dc begrooting sluit met een batig saldo van f 749.290. Opleiding van geologen. Bij beschikking van den minister van Binnen- landsche Zaken is ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen na te gaan óf, en, zoo ja, welke maatregelen dienen te wor den genomen om verbetering te brengen In de opleiding van geeologcn en om bij deze opleiding een betere samenwerking te verkrij gen tusschen de rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeseliool. en zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie: J. W. IJzerman, oud-lid van de Tweede Kamer der ^alen-Generaal, te 's Gravenhage; tot leden: dr. K. Martin, hoogleeraar aan de Rijks- wc4vcrdteÖ te Leiden; dr. J. II. Bonncma, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. G. A. F. Molengraaf f, hoogleeraar aan de Technische Iloogeschool te Delft; dr. II. G. Jonker, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft; dr. P. Tesch, distri cis-geoloog bij de Rijks- opsporing van delfstoffen, te Nijmegen. J. C. F. Bunge, directeur der Staatsmijnen te Heerlen; J. van Oldenborgh, directeur van het Rijks bureau voor drinkwatervoorziening, te Sche veningen; N. Wing Easton, oud-hoofdingenieur bij den dienst van het mijnwezen in Neder- landsch-Indic te Amsterdam, en jhr. H. Loudon, directeur der Bataatüche Pelroleummaatschappij, te 's Gravenhage, en tot secretaris: mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, hoofdcom mies bij het departement van Binnenlandsohe Zaken, te 's Gravenhage; met bepaling, dat de commissie zitting zal houden te 's Gravenhage. Nijverheldsconsulent. De Staatscourant vermeldt, dat bij minister!eele beschikking den heer F. G. Kist, nijverheids consulent te 's Gravenhage, als ambtsgebied ls aangewezen: de provinciën Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en het gedeelte van de provincie Gelderland ten Zuiden van den Rijn, van de Duitsche grens tot Arnhem, en van den spoorweg van Arnhem naar Utrecht, met inbegrip van de gemeente Arnhem. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij den öctroodraad een tech nisch assistent kan worden geplaatst -AnnleBesant komt weer in orns land leringen boudlén. Zij geeft op 14 September a.s. in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een voordracht over Tbeoso- pbfce. Dan zulten ook liederen gezongen worden door de sopraanzangeres Hüly Tiho en de altzangeres Jacoba Repeflaer van Driel. De dood van BebeL Ook de Soc.- Dem. Partij heeft een telegram van rouwbe klag met den dood van August Bebel aan hot partijbestuur der Duitsche Sociaal-Democra tische Partij gezonden. Na Bebel's dood. *- Het Volk schrijft: Terwijl in het algemeen de burgerlijke pers toonft, den grooten doode te kunnen waardee- ran, terwijl zij althans een poging doet om zijn. boteekenüs voor de geschiedenis vast tc stollen, is er een. Hollandsch blad, een chris telijk blad, dat zélfs bij Boboi's sterfbed niet aoïdors weet te doon dan getuigenis afleggen van zijn eigen dhoevig laag peiL Het is „Het Centrum". Dat blad knipt een bladzijdo uit Bebeü's boek over: De Vrouw en het Socialis me, waarin hij zijn meaning weergaf over het huwelijk, en concludeert daaruit dat „de man niet aJ tie veel aandacht verdient" om te besluiten met de woorden: „God heeft hem geoordeeld, on éóiüs zal ikomen die dag...-..." Een man die zoo schrijft over een overleden tegenstander, van Bebel's eenvoud, braafheid, ook in het huwélijk, eu grootheid, ls een ploert. Donderdagavond 21 Augustus heeft in de Kurzaal te Scheveningen een feestconcert plaats ter eere van het 20e Wereldcongres voor den Vrede, aangaboden door de Maat schappij Zeebad Scheveningen, waartoe de deelnemers aan het congres toegang hebben. De kleuren van Den Haag. De heer A. J. Servaas van Rooijen, oud-archiva ris der gemeente en oud-directeur van het gemeente-museum, heeft onder de aandacht van den gemeenteraad gebracht, dat groen (niet zwart) en geel de eigenlijke Haagschc kleuren zijD. Hij vraagt den raad „revisie van de kleu ren zwart en geel tot heden bij de gemeente 's Gravenhage in gebruik en in het verloop der tijden ten onrechte aangenomen." De „Tribune" vooral tl Het orgaan der Soc.-Dem. Partij „De Tribune" zal van .f 1 October a.s. tweemaal per week verschil n en. Poëzie en politiek. Een ingezete ne der gemeente Warmond, de heer J. J. Lee- nen, wiens 2£-jarig kind dezer dagen ver dronk, ontving korti daarna het volgende schrijven: Na het treurig ongeval, Weet dat God's gerecht. Het is nimmer slecht, Wien gij steeds hoond, Heeft u nu beloond, Wil eindelijk eens leeren, Hem in Zijn partij te eeren. Holt niet meer door in Godeshaat, Verzoend U, is een vriendenraat, Het zijn geen goede, maar valsclie vrien den, die U stijven, Met de Roomsdh-Katholiekc partij in strijd te blijven, Werktuig van de hooge man te zijn, Is it minste en klein. Men weet wellicht, dat het hier bij de jongste raadsverkiezingen warm is toegegaan. Van duivel en heL Men schrijft aan De Hervorming: Onder de in het z.g.n. Lunapark van de E.N.T.O.S. opgerichte kermistenten was er bij de opening der tentoonstelling één met het opschrift Mechanische uurwerken. En, werkelijk, voor een niet al te oppervlakkige bezoeker was daar veel interessants te zien. Allerlei kundig In elkaar gezette uurwerken en instrumenten, die, als het geval is bij som mige oude klokken, elk een soort marionetten- spelletje vertoonden. Maar, hoe interessant ook, er kwam weinig, heel weinig bezoek. Een veertien dagen later, de E.N.T.O.S. noc eens bezoekende trok het mijn aandacht, dat bedoeld tentje zich nu in een zeer druk be zoek mocht verheugen; het stroomde nu eB dan naar bi muon. Vanwaar die ommekeer? Eerst begreep lil er niets van. Maar daar op eens snapte ik het Het opschrift was veranderd in: „Lus* tige Hel- en Mechanische §Decialiteitcn." Bh

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2