BINNENLAND. handeJingen mag spreken. "Wat fed/belijk is ge schied, was nidts dan éeite godachterewfese- ilmg tussoben vertegenwoordigers van de Duitsdhc en Fransdhc groep financiers, dlo in Aziatisch Turkije rechter» en belangen be zitten. Dozo gedachtenwissetm-g was particu lier en zonder verbintenis. Er kunnen ©enige punten schriftelijk geformuleerd zijn, om den ftrihkrod van die besprekingen' vast te houden, maar dat 4s geschied in een vorm, waardoor geene verhirrfticrrössen zijn gevestigd, zoodat ïtdg geen van de bedde partijen nieuwe rech tten vedkregen en bestaande rechten prijs gegeven heeft Parijs, 28 Aug. De Temps bericht uit IBerlijn, dat hef accoord, waarover tusschen Turkije, Engeland en Duitschlarid onderhan deld is betreffende het laatste baanvak van den Bagdadspoorweg en de scheepvaart op Be EupÉraat, gereed is om te worden ge sloten. Het zal waarschijnlijk binnen kort aan de pers medegedeeld worden. Vereenigde Staten. Washington, 28 Aug. De „Currence is goedgekeurd door de democratische jjaucus in het huis van vertegenwoordigers en daarmee formeel aanhangig gemaakt in het "Hongres. Mexico. New-York, 28 Aug. Een telegram nil San Antonio bericht: Ten gevolge van bevelen uit Washington is in allerijl eenio strijdmacht, bestaande uit infanterie, kaval- lerie en eene batterij artillerie naar de Mexi caansche grens gezonden. Een gedeelte van dezen macht heeft eene stelling betrokken tegenover Browsvill, waar zich eene troep Mexicaansche rebellen bevindt; een ander ge deelte is gelegerd tegenover het hoofdkwar tier van den generaal van he»t Mexicaansche bondslegcr Larcda. Een hulptroep van 1000 man staat gereed om te vertrekken. Een telegram uit Mexico bericht, dat de Mexicaansche regcering het zwijgen be daart over de boodschap van president Wil- lon aan het Amerikaansche congres. De mi- aistcr van buitenlandsche zaken Gambsa heeft san de permanente commissie van het Mexi caansche congres alle bijzonderheden van hot geschil overgelegd, zonder daaraan beschou wingen vast te knoopen. Eene tweede nota van president Wilson drong slechts op een onmiddellijk antwoord flan wat de vraag betreft, dat Huerta zou worden uitgeschakeld uit den verkiezings strijd. Wilson gaf daarbij te kennen, dat als Mexico onmiddellijk handelde overeenkom stig zijne voorstellen, hij aan de Amerikaan sche bankiers zou laten weten, dat de regee ring der Vereenigde Staten het verschaffen van eene dadelijke leening aan Mexico zou begunstigen, groot genoeg om de tijdelijke behoeften van het tegenwoordige bestuur te dekken. Gamboa antwoordde, dal geeno lee ning kon worden aangeboden, die groot ge noeg was om hen, die met de zorg voor de nationale waardigheid belast waren te be wegen die waardigheid op zijde te zetten. De vervulling van bet verzoek betreffende Huer- ta was onmogelijk, want Mexico zou op die Wijze niet alleen zijn souvereinitelt prijs ge ven, bet zou ook zijne toekomst in gevaar brengen, omdat dan de toekomstige presi dentsverkiezingen onderwerpen zouden zijn aan het veto van den president dier Veree nigde Staten. Staatssecretaris Bryan heeft gisterenavond aan het gezantschap en aan de consuls van de Vereenigde Staten in Mexico geseind, dat zij alleen steun moeten verleenen aan de uit Mexico vertreikkende Amerikanen; behoefti- gen moeten metgeld gesteund worden. De consuls moeten in voorkomende gevallen ook de vreemdelingen helpen. Morgan heeft van Luid een telegram ont vangen, waarin wordt bericht, dat Limboa eene nieuwe nota heeft gezonden. New-York, 28 Aug. De Herald bevat een telegram uit Veracruz, berichtende dat Lind naar Mexico is terug geroepen met de verzekering, dat de laatste voorstellen van Wilson zullen worden aangenomen, daaron der begrepen de uitschaking van Huerta als candidaat voor hot presidentschap. Volgens een telegram uit Washington geeft men in het Witte Huis toe, dat niet-officieele berichten, gelijkluidend met die van de He rald, ontvangen zijn. Men weigert achter zich over de zanik uit te laten bij gebreken van offieieele berichten Washington, 28 Aug. Het wordt be vestigd, dat Lind naar Mexico teruggeroepen Is. De ambtenaren van bet Witte Huis zijn Van meening, dat de Vereenigde Staten zullen volharden bij den eisch der uitschakeling van de candidatuur van Huerta voor het presi- lentschap. Washington, 29 Aug. De president maakt zich gereel om te vertrekken naar een Eomerhuis in New Hampshire, waar hij eenige dagen denkt te vertoeven. Staatssecre taris Bryan is van plan zijne voordrachten in de steden van New Hampshire te hervat ten. Er worden op het oogenblik geene troepen- versterkingen op de Mexicaansche grens uit gevoerd. Er zijn geene pogingen aangewend om de vreemde autoriteiten te bewegen Merico te verlaten. Allerlei. Londen, 29 Aug. Nadat eene vergade ring van de schil<ierspatroonsvcix^eniging ge houden was, confereerde heden a/vond eene deputatie met vertegenwoordigers van de oojnmdssie voor handelsgeschillen. Er werd eten nieuw voorstel van de patroons overwo gen. Ofschoon men rtiet tb't eene oplossing kwam, zal hot voorstel morgen aan de ver gadering van vertegenwoordiger der werk lieden onderworpen worden. Het schijm waar schijnlijk te zijn, daft de staking zal eindigen Riga, 28 Aug. 5500 werklieden van de Afllgemeine Elektrizatltsgeselschaft hebben bet werk gestaakt. Heisin gfors, 28 Aug. In bet hier ge vestigde filiaal van de Duifsche ABgemeine j ElektrizttStsgesellschaft zijn verduisteringen toot een bedrag van meer dan 200,000 mark kmtddkt. De beheerder Fegner en een vrou welijke kassier zijn gevangen genomen. Lee de, 28 Aug. Tengevolge van het p vap chso stoomkètfil tn de staalfa* •brtek Amaieron, zijn tot dusver 9 personen (overleden. De Staatscourant van Vrijdag 29 Augus tus bevat o.a. de volgende Koninklijke Be sluiten: bevorderd tol hoofdcommies der posterijen H. Vogel, commies der posterijen lte klasse; op verzoek eervol ontslagen F. A. Shrisher vice-consul van Nederland te Nicolai" onder dankbetuiging en benoemd als zoodanig bul ten bezwaar der schatkist V. Fischer; eervol ontslagen wegens licbaamsgebre» !ken de reserve 2e luitenant A'. A. H. Coe- bergh van het 4e regiment infanterie; benoemd tof burgerlijk onderwijzer bij het instructie-bataljon L. Slingenberg, hoofd eener bizondere school te Kampen en E. de Groot werkzaam aan de Marineschool voor M. U. L. O. te Kampen, wonende te Zwolle; benoemd tot leden van den pensioenraad voor gemeente-ambtenaren mr. Th. II. de Meester, dr. J. Coert mr. J. A. Locff, jhr. mr. S. Laman Trip, resp. lid en voorzitter en leden van den burgerlijken en militairen pensioen raad en mr. L A. Bybau, secretaris van Delft; tot voorzitter van den pensioenraad voor gemeente-ambtenaren mr. Th. de Mees ter. verlof ver.cend tol het aannemen «Ier onderschei dingsteken en achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen P. Kikkert, gezagvoerder in dienst van de Ko ninklijke Hollandscho Lloyd, te Heemstede, ridder kruis 1ste klasse der orde voor maritieme verdien sten, hem door Z. M. den Koning van Spanje ge schonken A. E. Monchen, te 's-Gravenliage, ridderkruis der orde van de „Mérite Agricole", hem door den Franschon Minister van Landbouw geschonken E. Neuberg, koopman to Amsterdam ridderkruis vierde klasse van de Koninklijke Kroonorde van Pruissen, hem door Z. M. den Dnitscken Keizer, Koning van Pruisson, geschonken. Gisteren ten half twaalf is H. >L de Koningin-Moeder per Staatsspoor uit Soestk dijk in de resident-4 teruggekeerd. H. M. de Koningin, vergezeld van eene hof dame en Haar Adjudant kapitein luitenant ter zee Hooft Graafland, en Z. K. II. de Prins, die vergezeld was van Zijn Adjudant, luite nant ter zee le klasse Bijl de Vroe, verwel komden Hun Moeder op het perron vóór de Koninklijke Wachtzaal, waar een hartelijke begroeting plaats vond. Mede waren ten ontvangst tegenwoordig de Grootmeester van het Huis der Koningin- Moeder, Jhr. de Ranitz; de burgemeester, Jhr. mr. dr. van Karnebeek en de Gouverneur der Residentie, Luitenant-Generaal de Meester. De Hofrijtuigen, bestemd om H. M. de Ko ningin-Moeder naar Haar Paleis in het Voor hout te brengen, reden ongebezigd weg, daar Zij met Koningin en Prins, onder gejuich eener in de Rijnstraat verzamelde menigte, plaats nam in de auto waarin het Koninklijk Echtpaar naar het station was komen rijden. Koningin en Prins brachten de Koningin- Moeder naar het Paleis in het Voorhout en reden toen dadelijk verder naar het Konink lijk Paleis in het Noordeinde. De opening van het Vredespaleis. GislercnimiKidag te half drie heeft in de groote rechtzaal van het Vredespaleis dc plechtige opening van dit Paleis, tevens over dracht van het gebouw door het bestuur der Carnegiestichting aan den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage, plaats gehad, in tegenwoordigheid van H. M de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. II. den Prins en van een 4 500 tal ge- noodigden, de Eeeren allen in groot ambts- costuum of m rok en witte das, dc dames in schitterende toiletten. Op de galerij waren een dertigtal plaatsen voor de pers gereser veerd. Bij het binnentreden van de Koninklijke fa milie, welke aan den ingang van het gebouw ontvangen werd door den voorzitter en den secretaris van het bestuur der Carnegie- stichting, den minister van Staat 'hr. mr. A. P. C van Karnebeek en mr. R. J. H. Patijn, hief een a capellakoor, onder leiding van Ant. Averkamp, uit Amsterdam, het Wilhel mus aan. Alvorens binnen te treden in de groote rechtzaal, had de Koningin zich in het Pa leis den heer en mevrouw Carnegie doen voorstellen. Tot bijwoning der plechtigheid waren uit genood!gd, behalve de heer en mevrouw Car negie en de ministers, hoofden der departe menten van bestuur, de hoofden der gezant schappen, geaccrediteerd bij het Nederland- sche Hof, tevens als zoodanig leden van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage, met de eerste secretarissen van Eunnc legatie, de 40 scheidsrechters in het Hiof van Arbitrage uit alle werelddeelen, van welke, behalve de Nederlandsche scheids rechters, aanwezig waren de heeren De Mar- titz (Duitschland) en de Staff (Oostenrijk), Strauss (Amerika), baron Descamps (België), dr. Concha, Cru eh a ga en Alvarez (allen Chili), de Quesada (Cuba), Leon Bourgeois, Daron d'Estournelles de Constant en prof. Re nault (allen Frankrijk), Kebedgy (Grieken land), Fusinato en Tittoni (Italië), Gram (Noorwegen), Valdes (Panama), Calderon (Peru), De Penha Garcia (Portugal), Dis- seseu (Rumenië), baron de Taube (Rusland), de Vesnitch (Servië), d Orelli (Siam), Hara- marskjöld en dr. Hellner (Zweden), Huber (Zwitserland), Z.Exc. Effendi Nouradoun- ghian (Turkije). Verder behoorden tot de aanwezigen eenige vreemdelingen, geen scheidsrechters in het Hof, doch vooraan staande persoonlijkheden op het gebied der vredesbeweging of op ander gebied, als lord Weardale, president der interparlementaire unie, dr. Hill, oud-gezant van Amerika te 's Gravenhage, Eragelsche geestelijken, Fned en anderen. Voorts waren genoodigd de leden van den Raad van Toezicht der Carnegiestichting, een zeker aantal leden van de Staten-Generaal en van den gemeenteraad, met Burgemeester en Wethouders, vertegenwoordigers uit de hoogste staats- en rechtscoïlegiêu, enkele hoogleeraren op volkenrechtelijk gebied in ons land en hooge burgerlijke autoriteiten Het capellakoor voerde ook tijdens de plechtigheid eenige oud-HoHandsche liederen uit. Deze plechtigheid was van zeer eenvoudig karakter en bestond uit twee redevoeringen, ééne van den voorzitter van het bestuur der Carnegiestichting ter overdracht van het Pa leis en ééne van den minister van Buiten landsche Zaken» voorzitter van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbi trage, ter aanvaarding van het gebouw. Na afloop der plechtigheid werd het ge bouw bezichtigd door de leden van het Vorstelijk Huis en de genoodigden. Aan de rede van den voorzatter van de Carnegiestichting, jhr. mr. Van Karnebeek, is het volgende ontleend Spr. begon met darik te zeggen aan de Ko ninginnen en den Prins voor hun tegenwoor digheid bij de opening van het Vredespaleis, dat aldus is genoemd, omdat het bestemd is tot zetel Ce dienen voor de belangrijkste schepping der vredesconierentlön en omdat alles wat hier geschiedt, gedaan zal worden in het belang van den vrede j van den vrede door recht. Spr. zette vervolgens de beteekenis en dc werking uiteen van het Hof van Arbitrage, in zijm tegenwoordigen vorm. Het berust geheel en al op de vrije toestemming der Staten, op de eer en de goede trouw.IIet bezit geen an dere sanctie. Juist daardoor heeft het een hooge zedelijke waarde, die het boven eiken anderen vorm van rechtspraak verheft. Het eerbiedigt In voldoende mate de souvereini- teit van iederen Staat, hetgeen van het aller hoogste gewicht is. Wel beroept men zich op de noodzakelijkheid van een dwingende kracht om dc uitspraken van een scheidsge recht tc kunnen doen uitvoeren, maar die noodzakelijikheid heeft zich tot dusver niet laten gevoelen. Spr. achtte het gevaar voor de souvereinitelt der Staten en voor den vrede, bij de organisatie van zulk een mili taire macht en bij het gebruik dat men er van zou maken, groot. Evenzeer verwierp hij het denkbeeld van een voortdurend zetelende rechtbank voor welke iedere Staat eiken an deren Staat zou kunnen dagen en die be voegd zou zijn alle klachten te berechten. Een Instelling van dien aard is slechts moge lijk tusschen verbonden Staten, en men zou dus moeten beginnen met de vorming van een Bond van de beschaafde wereld. Hetgeen imtusschen beproefd zou kunnen worden en reeds beproefd ls, dat is de orga nisatie, naast het Permanente Hof van Arbi trage, van bijzondere rechtbanken, die de bevoegdheid zouden bezitten om in zekere internationale geschillen, die hoofdzakelijk bijzondere belangen betreffen, eene beslissing te geven; op deze wijze een internationale rechtstitel scheppende, uitvoerbaar voor de nationale rechtspraak. Intnsschcn aldus Spreker dit zijn vraagstukken var be lang voor hen, die zich met het internatio nale recht bezig houden. Hetgeen de groote massa belang inboe zemt, is de invloed welke van het Vredespa leis kan uitgaan op Eet behoud van den vrede. Welnu, tot dusver heeft men nog niets gevonden dat meer afdoende in die richting gaat dan de arbitrage in de internationale conflicten en geschillen, welke zich aanhou dend voordoen, Het Permanente Hof, dat in het Vredespa leis zal zetelen, heeft In deze richting reeds veel gedaan en kan nog zeer veel doen, om dat het door het onpartijdige karakter van zijne inrichting, bij. uitstek geëigend is om zijn tusschenkomst te verleenen in de ern stigste conflicten als men zich tot het Hof wil wenden. Inmiddels is het van belang om zijn be staan .kenbaar te maken op zichtbare en in het oog vallende wijze. Een vurig Vredes apostel, die over machtige middelen beschikt, zag in dat het prestige van het Hof van Ar bitrage er aanmerkelijk bij zou winnen over een inrichting zijner waardig, en geschikt om indrukwekkend op de verbeelding te werken. Te dien einde schonk hij anderhalf millioen dollars voor den bouw van het Vredespa leis. Het was van Carnegie een edelmoedige daad. ingegeven door verheven beweegrede nen en nu zijn edele bedoeling is verwezen lijkt, kan men zeggen, dat hij veel voor do menschheid heeft gedaan. Spreker richtte zich daarna in de Engel sche taal tot Carnegle als volgt Deze dag is voor u een glorievolle. Gij staat hier, als het ware, vóór de geheele beschaafde wereld, vóór de vertegenwoordigers van de 42 staten die tot het Permanente Hof van Ar bitrage zijn toegetreden, vóór de Gebiedster van het land, dat klein in omvang, maar met een ruime plaats in de geschiedenis, om die reden uitverkoren is om aan deze wereldin stelling tot zetel te dienen. Gij schenkt op dezen dag aan deze Instelling datgene, wat het nog ontbrak en wat in uw macht stond om toe te voegen aan haar macht. Gij ver dient dank en eere! en verbonden aan het Hof van Arbitrage, de beste instelling welke oodf door de beschaafde staten gezamenlijk is gesticht, xal uw naam bij het nageslacht on vergankelijk blijven als de Stichter van den Tempel des Vredes. In het Fransch vervolgende gaf spreker daarna een uitvoerige schets van de stich ting van het Vredespaleis. Hij huldigde daar bij Cordonnier, den ontwerper en diens me dewerker, Van der Steur, die met groot ta lent den bouw heeft geleid. Ook prees hij de raadgevingen van de a&visecrende architec ten Muysken en Knuttel. Het park en den tuin dankt men aan den Engelschen tuinar chitect Mawson. De Nederlandsche Regeering schonk het terrein, een waarde vertegenwoordigend van 7 ton en naar den wenscli van de tweede Vredesconferentie schonken de vreem de staten zulke fraaie geschenken, dat daar aan thans voor een groot gedeelte den schit terenden en aantrekkelijken aanblik van het Paleis is te danken. Namens het bestuur sprak jhr. van Karne beek daarvoor een woord van oprechten dank. Het toegangshek is een geschenk van Duitschlandde granieten trapleuningen tot aan de deur van Noorwegen; het graniet van den gevel van Zweden; de klok van den to ren van Zwitserland j de toegangsdeur kwam uit België; de marmeren platen in de vesti bule van Italiëde zes groote candelabres tn de vestibule van Oostenrijk; de tapijten in de voorzalen van Rumeniëde vensterrui ten in de groote rechtszaal van Engeland en Frankrijk gaf schilderijen en wandgobe- lins. Een monumentale vaas is van den Keizer van Rusland. De materialen voor het houtwerk kwamen uit de Nederlandsche koloniën, Brazilië, Sal vador en Haïti. De groote marmeren trap ls het prachtige geschenk van de gemeente Den Haag: de vensterruiten die er het licht op doen vallen zijn van de Nederlandsche Regeering, die bo vendien eenige schilderijen ln bruikleen af stond. De muurbeschilderingen ln de zaal van den Raad van beheer vormen het Japansche geschenk; het Japijit ln die zaal schonk Tur kije. Boven aan de groote trap staat een ver kleining van het vredesgedenkteeken op den top der Andes (geschenk van Argentinië) ter wijl China en Griekenland vazen schonken. De Nederlandsche Mij. van Nijverheid bood vensterramen aan; en buitenlandsche en Nederlandsche vredesvereenigingen ga ven borstbeelden van Koning Eduard VII, van der Raudal Cremer, van Hugo de Groot, zoomede het geschilderde portret van Carnegie. Wijlen Asser wiens nagedachtenis spre ker huldigde schonk ten behoeve van de bibliotheek een groot bedrag voor aankoop van boeken; dc welbekende boekhandelaar Nijlioff gaf de verzamelde werken van Hugo de Groot en de Nederlandsche studenten een klok voor de leeszaal. In den tuin heeft een vereeniging van tuinbouwkundigen een rosa rium geplant en de beeldhouwer Dupuis plaatste er een zijner gewaardeerde werken. De regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amcrika laat, ln marmer, een allego risch beeldhoilwwerk uitvoeren dat een plaats zal krijgen op het portaal van de groote trap; Hongarije heef' vazen tor zegd; Chili een beeldhouwwerk en Denemar ken een porceleinen fontein voor de binnen plaats. Het Vredespaleis is verdeeld in twee parallel loopende declen, ter eene zijde de groote rechtszaal; ter andere rechtszijde de kleine rechtszaal, bestemd voor arbitrage van beperkten omvang. Aan elk dier zalen verbindt zich een reeks van vertrekken bestemd deels voor raadka mers, deels voor de agenten, raadslieden, getuigen enz. Op de bovenverdieping bevin den zich twee hoofdzalen, waarvan de eene bestemd is voor de zittingen van den Raad van beheer, vervolgens kamers voor den voorzitter van dien Raad; voor het bureau van het hof en studievertrekken voor de agenten en raadslieden. In den onderbouw vindt men vele lokalen voor de pers cn de stenografen en om er „desgewenscht, een restaurant in te vesti gen. Het achtergebouw is bestemd voor de bibliotheek en daar kan ook eventueel de academie, voor internationaal recht ln wor den gevestigd. Het geheel van. zalen maakt het mogelijk er bijeen te roepen conferenties te doen plaats hebben. Thans is het Paleis gereed. Spr. over handigde den president van den Raad van Beheer een étui bevattende een bewerkte sleutel, welken de Duitsche regeering heeft laten maken voor het toegangshek. Spr. vertrouwde dat het Vredespaleis niet alleen aan zijn bestemming zat voldoen, doch bovendien door zijn aanblik en inrich ting, naar Kuiten een schitterenden Indruk zal maken. Het Vredespaleis aldus eindigde spre ker zal een tempel des Vredes zijn, waarin zelfs als de golven van den oorlog aan den gezichtseinder rijzen, de betere gevoelens een wijkplaats kunnen vinden, om, evenals de duiven van de Arke Noachs, na den storm hun vlucht te hervatten. De Minister van Buitenlandsche zaken, jhr. mr. de Ma rees van Swindcren, Voorzitter van den Baad van Beheer van La Permanent Hof van Arbitrage, deze rede in de Fransche taal beantwoordende, constateerde dat door de opening van dit Paleis der Internationale Justitie een belangrijke bladzijde is toege voegd aan de geschiedenis der internationale arbitrage, die pas in de laatste 12 jaar op stevige grondslagen is gevestigd, dank zij het geslacht der tegenwoordige staatslieden en rechtsgeleerden. Dat zoovelen hunner deze opening zijn komen bijwonen, achtte hij een der schoonste getuigenissen voor het verhe ven karakter dezer plechtigheid, waarvan, de aanwezigheid van H.H. M.M. en Z. K. H. een bijzonderen luister bijzet. Hij herdacht vervolgens verschillende- be roemde rechtsgeleerden voor het Arbitrage hof, welke als rechters in verschillende arbi trages gezeten hebben, doch thans niet meer zijn, als Fuller (Amerika), Mouravieff en Mar tens (Rusland), J.Iatzen (Denemarken), maar in het bijzonder twee groote mannen, de mi nisters van Staat Beernaert en Asser, aan wier nagedachtenis hij een woord van eerbiedige hulde bracht. Daarna huldigde hij de werk kracht van de vier bestuurd eren. der Carne giestichting (de vijfde, de heer Ruijssenaers, oud-secretaris-generaal van het Arbitragehof, die kortelings is overleden, werd door hem herdacht) en bracht aan deze vier mannen, de Ministers van Staat van Karnebeek, de Sa- vornin Lohman, en de heeren de Beaufort en Patijn den tol der dankbaarheid van den Raad van Beheer van het Arbitragehof voor hun arbeid, die een persoonlijk cachet heeft gedrukt op den bouw van het Vredespaleis. In het bijzonder bracht hij warme hulde aan den Voorzitter der Carnegiestichting, den heer van Karnebeek, ondanks zijn hoogen leeftijd onverzwakt in werkkracht en helder van geest, die, door de jaren zijns levens waarin anderen, na een welbesteed leven als het zijne naar welverdiende rust zouden verlangen, te wijden aan een nauwgezet en onvermoeid toezicht op den bouw van een monument, dat naar zijn overtuiging Nederland's roem zou verhoogen, een stichtelijk voorbeeld heeft ge geven van een verheven opvatting van de pu blieke zaak. Achter deze vier intellectueele Palelsbou- wers rijst de groote figuur op van den mil- den schenker van het kapitaal, dat den bouw mogelijk heeft gemaakt, Andrew Carnegie, wien de ^Uitister in het Engelsch "warme hul de bracht voor zijn milddadigheid, hem- ver zekerende dat de mogendheden, in den Raad van Beheer van het Arbitragehof vertegen woordigd, eenstemmig belangrijke sommen hebben gevoteerd om dit Paleis ook in de toe komst steeds te doen blijven staan op het zeer hooge peil, waarop het dank zij Carnegie's schenking, is kunnen worden Ingericht. In het Fransch zijn rede voortzettende, ver klaarde de Minister uit banden van den heer van Karnebeek, als symbool der overdracht van het Paleis, (dat door den volksmond Vre despaleis gedoopt ls) aan den Raad van Be- •heer van het Arbitragehof, den sleutel daar van te aanvaarden. Zal dit Paleis nu beantwoorden aan zijn verheven besteraming? Stellig neen, als men verwacht dat het 't begin zal beteekenen van den eeuwigen vrede twee woorden die al« leen op een kerkhofhek op hun plaats zijn. Stellig ja, als men zich bepaalt tot wat men- schelijkcrwijs gesproken mogelijk en te ver wezenlijken is Be Minister vertrouwde dat op dit gebied het Paleis een zeer vruchtbaar laboratorium zou zijn voor krachtige zede lijke hernieuwing. Overigens legde hij er den nadruk op dat niet zoozeer de inkleeding der arbitrageverdragen van beteekenis is voor het vermijden van conflicten als wel de geest, die partijen bezielt. En in dit verband sprak hij zijn voldoening uit over den algemeenen geest die geheerscht heeft in de kringen van de ver antwoordelijke mannen van het Europeesch concert, die in de tijde overladen met ont plofbare stoffen, welke wij hebben doorge maakt, voor hun moeilijke taak uitstekend be rekend bleken. Hij meende dus dat de Euro- peesche diplomatie de inwijding van dezen tempel met opgeheven hoofd kan begroeien en dat namen van mannen als Grev, Saso- now, Berchtold en Majorescu met gouden let teren konden worden gegraveerd als de meest verdienstelijke vredesapostelen, welke ooit de muren kunnen sieren van dit groot- sche Paleis van Internationale Justitie, dit monumentura aere pereiraius van Andrew Carnegie. Reeds lang vóór twee uur begon zich de groote Rechtszaal, waar de plechtige inwij ding van het Vredespaleis zou worden vol trokken, geheel te vullen met een aanzienlijk gezelschap dames en hoeren, van wie laatst genoemden meerendeels het ambtscostuum droegen, versierd met de hun verleende orde- teekenen, terwijl aan het geheel luister werd bijgezet door de dames in fraaie zomer-wan- delioiletten. Cordonnier, de bouwmeester van het Vre despaleis, droeg het costuum van lid van het Institut de France. Te 10 min. over half drie kwamen onder diepe stilte de Koninginnen en de Prins binnen, terwijl Anton Averkamp's a cappella koor het Wilhelmus van Nassauc in oude toonzetting aanhief. Achter de vorstelijke personen volgden Car negie, binnengeleid door den minister van. Buitenl. zaken, jhr. De Marees van Swinde- ren, en mevrouw Carnegie, begeleid door den voorzitter der Carnegiestichting, jhr. mr. van Karnebeek. De Koninginnen en de Prins na men plaats op de voor hen bestemde zetels over de breedte der zaal geplaatst in het mid den. De Koningin droeg een crème wandel toilet en een paille hoed met witte struisvee- ren. De Koningin-Moeder droeg een gris- perle wandeltoilet, de Prins was in groote tenue van vice-admiraal, dragende het lint van grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Carnegie zalf was in frack en droeg het lint van het grootkruis der Oranje-Nassau- orde over het witte rokvest. Hij nam met zijne echtgenoote plaats op de eerste rij nabij het spreekgestoelte. Bij het binnenkomen van de vorstelijke per sonen een zeer indrukwekkend moment waren alle aanwezigen van hunne zetels op gestaan. Nauwelijks waren de tonen van het Wilhelmus verklonken of het gemengd koor zette zeer stemmingsvol het Exaudi Domine in en nadat dit geëindigd was, hield de heer van Karnebeek zijne rede, die 25 minuten duurde. Bij de hulde welke de spreker bracht aan Carnegie's genereuse daad weerklonk een hartelijk applaus en ook aan het slot was het handgeklap zeer krachtig. Na de rede van jhr. van Karnebeek zong het koor Psalm 138- Hierna hield de minister van buitenland sche zaken zijne rede. Een afzonderlijk ap plaus werd gehoord toen hij Carnegie en jhr. van Karnebeek huldigde. Het koor deed hierop hoorctn Jubilate Deo en ten slotte Bede voor het Vaderland. De Koningin, begeleid door jhr. van Karne beek, de Koningin-Moeder, begeleid door jhr. de Savornin Lohman, de Prins zoqmede de andere aanwezigen begonnen hierna de rond wandeling docr het gebouw, welke een uur duurde. Bij den aanvang der plechtigheid, die door haren eenvoud grootsji indruk maakten, beierden de klokken der stadskerken. Toen Carnegie aan het Vredespaleis aan kwam, werd hij door de daar saamgeschaar- de menigte luide toegejuicht. Bij het vernemen der benoeming van Car negie tot grootkruis in de Oranje-Nassauorde hebben velen zich afgevraagd of een burger van de Amerikaansche Unie, welker staats instellingen geen ridderorden kent, wel ge- redhfelgd was een vreemde decoratie aan te nemen en te dragen, gelijik Carnegie er blijk baar een eer in stelt zich met het versiersel tc vertoon en. Dit is hem echter ten volle vergund, aan gezien het verbod van decoratie alleen geldt voor de ambtenaren in de Vereenigde Staten, zoodat, daar Carnegie geen ambt of staats betrekking bekleedt, hij dit uiterlijk teeken van de erkenning zijner verdiensten voor de vredeszaak mag dragen naar welbehagen. Men meldt ons uit 's Gravenhage, d.d. 28 Aug.: De gelukkige gedachte van de Ned. Regee ring om onder de hooge gewelven van het historische gebouw, waarin de 2e Vredescon ferentie haar verheven roeping heeft vervuld» het heugelijke feit der inwijding van het Vre despaleis te gedenken door allen, die tot de doorvoering v;."i i arbitrage-beginsel heb ben medegewerkt n do eerste plaats de ziel van de stichting van bet Vredespaleis, den waardigen Carnegie, aan een universeelen maaltijd te vereenigen, is dezen avond volko* men tot haar recht gekomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2