BINNENLAND. KOLONIËN. tien bi) het Bulgaars die standpunt betreffen de Kirkküisse. De delegatie van dc voorloopige regeering van Gumuldjina, die in Konstantinopel is aan gekomen, is samengesteld uit den voorloopi- gcn gouverneur Hafir Salih Effendi. een aan zienlijk oelema, nog twee andere ocle- tna's cn vijf notabelen, van wie vier moham medanen zijn en de vijfde een Griek. Salih verzekert, dat West-Thracië 30.000 man geoe fende militie-troepen in het veld kan bren gen en over voldoende kavallerie beschikt. De geheele bevolking is vast besloten geen Meter gronds van haar vaderland af te staan. De delegatie werd eergisteren des voor- toiddags op de Porte ontvangen; in den na middag maakte zij hare opwachting aan de ambassadeurs van de groote mogendheden. Namens de Grieksche gemeente van de stad Kitrkkilisse heeft de mclroj)oliet Aga- thenguclos een telegram gezonden aan de Porte, waarin hij -mededeelt, dat deze bevol- king het vaste besluit genomen heeft te wei geren, het Bulgaarsclie juk te ondergaan. Hij wendt zich tot de Porte met het verzoek „wel de stappen te doen cn de maatregelen te ne men, noodig om tot eiken prijs den terug keer in ons midden te verhinderen van eene verfoeide regeering van tirannen' en ons voor altijd te houden onder het Turksche ge zag, dat, wij verklaren het ronduit, ons al tijd behandeld heeft met zachtheid, toege vendheid en rechtvaardigheid." De Turksche regeering heeft aan al hare vertegenwoordigers in hel buitenland eene tegenspraak gezonden van het bericht, dat botsingen zijn voorgekomen twschen de Turksche officieren in Adrianopel, waarbij Enver Bcy is gewond Het bericht wordt „ge heel verzonnen" genoemd onder opmerking, dat Enver Bey op den dag, waarop deze strijd zou hebben plaats gehad, naar aanleiding van het Bairamfeest bij zijne ouders In Konstan- tin opel vertoefde. Naar aanleiding van deze laatste opmerking wijst de Frankf. Ztg. er op, dat dit démenti in tegenspraak is met een bericht uit Kon stantinopel, dat Enver Bey eerst den 9cn Sep tember daar is aangekomen. De Neue Freie Presse noemt de gedoode cn gewonde offi cieren met naam en toenaam en voegt er bij. dat het gebeurde ook aan de Bulgaarsehe vredesdelegatie bekend schijnt te zijn gewor den, want een van hare leden heeft gezegd ,.Wij weten, dat dc partij geschillen in het Turksche officierenkorps zoowel in het leger als in de vloot voortduren, en hopen daar om, dat de Porte zich tegenover ons toege vender zal toonen." Konstantinopel., 11 Sept. Rechid Bcy is met de Grieksche tegen-voorsbellen hier aangekomen. In de met de Porte in ver band staande kringen wordt verzekerd, dot de overeenstemming nabij is. Cettinje, 11 Sept. De regeering heeft de aandacht van dc vreemde rogeeringen ge vestigd op de te Toezi voorgekomen inciden ten. Men is overtuigd, dat dje ten doel had den den arbeid van de internationale com missie voor de grensbepaling te bemoeielij- ken. De diplomatieke kringen te Cettinje, die verklaren, dat de onderhandelingen met Ser vië over de Servisch-Montenegrijnsche grens niet afgebroken, maar slechts verdaagd zijn, voegen nog daaraan toe, dat de vaste hoop bestaat, dat de onderhandelingen spoedig ten einde kunnen worden gebracht. Het mee- ningsverschil betreft slechts een gebied van 150 K.M2. Sofia, 11 Sept Eene officieele nota con stateert, dat in Vol» een Bulgaarsoh burger door Grieken gemarteld is. Hij is aan eijin/e wonden overleden. Duitschland. De behanger Anton Jung, die den 4en Mei bij dc wedrennen te Mannheim eene aanran ding beproefden op den groothertog van Ba den, is krankzinnig bevonden. De ICarlsricher Zeitung bericht, dat Jung gedurende verschei dene weken door psychiaters is geobserveerd, die tot de slotsom zijn gekomen, dat hij de daad in een toestand van ziekelijke storing van zijn geestesarbeid heeft gepleegd, waar door zijne vrije wiisbepaling werd uitgeslo ten. Hij is daarom builen vervolging gesteld en naar een krankzinnigengesticht gebracht. Frankrijk. Parijs, 11 Sept De raad van state heeft het ontwerp goedgekeurd van een be sluit, waarbij een buitengewoon crediet van 69.544.151 geopend wordt voor de uitgaven, die noodig zijn voor de uitvoering van de wet op den driejarigen diensttijd. Denemarken. Kopenhagen, 11 Sept Eene groote alarmeeringsoefening voor de jongste twintig lichtingen van het leger in de landstreken ter oosten van den Grooten Belt, is -volgens de hier ontvangen officdeele berichten tolt dusver buitengewoon bevredigend verloop en. Vrijdag worden de manschappen ontslagen. Turkije. Par ij s, 11 Sept. De Temps bericht uit Berlijn, dat volgens een degbladbericht een syndicaat van Fransche en Duitsche fi nanciers ijverige onderhandelingen voert met de Turksche regeering over eene spoorweg- concessie van Peruzalem naar Hedjaz en de haven Jaffa. Griekenland. Parijs, 11 Sept. Eene nota van Havas bericht, dat de minister van buitenlandschc zaken Pichon heden morgen den Griekschen gezant Romanos heeft ontvangen, die tot zijne tennis kwam brengen een telegram van de regeering, waarin wordt verklaard, dat Grie kenland zich te goed bewust is van *t geen het Frankrijk verschuldigd is aan niet al het öoodige te doen tot wegneming van het met Frankrijk gerezen misverstand. MLnisteT-pJpesidcnt Venizelos, die afwezig was, werd heden morgen in Athene terug verwacht. Men kan verklaringen zijnerzijds verwachten. Athene, 11 Sept Minister-president Venizelos verklaarde heden morgen aan den Franschen zaakgelastigde, dat hij het mis verstand, dat ontstaan is door de rede van den koning te Berlijn, ten zeerste betreurt Da koning heeft natuurlijk volstrekt niet ge doeld op het aan goede uitkomsten rijke wer ken van de Frarsclie militaire missie, die yoor en tijdens de bedde laatste oorlogen wer kelijke diensten aan Griekenland heeft bewe zen. Venizelos heeft aan de pers verklaard, dat als er de geringste ontevredenheid had be staan tegen de Fransche missie, de regeering zeker niet het contract van de leden dier missie zou hebben vernieuwd en gevraagd hebben om vermeerdering van het aantal Fransche officieren. Allen, die Griekenland bezochten, weten hoezeer de militaire arbeid van Frankrijk gewaardeerd wordt door de bevolking. Griekenland zal nooit de groote diensten vergeten, die door Frankrijk zijn be wezen. De rede van den koning hal volstrekt geene politieke beteekenis. want de souvorein resist zonder verantwoordelijke ministers; hij. wilde slechts zijne persoonlijke erkentelijk heid uitdrukken voor de militaire opvoeding, die hij in Duitschland heeft ontvangen, niets meer. Venizelos hoopt, dat het misverstand in Frankrijk geheel zal verdwijnen, P a r ij s, 12 Sept. De dagbladen berich ten, dat Venizelos. om nadruk te leggen op de gevoelens van Griekenland ten opzichte van Frankrijk, koning Konstantijn bij zijn bezoek aan Parijs zal vergezellen. China. Tokio, 11 Sept. Een jongmensch van 18 jaren heeft zich van kant gemaakt. In een brief, dien hij achter liet, bekende liij den moordenaar van Abe te zijn. De Japanners hebben in Nanking bewa kers aan land gezet tot bescherming van do huizen van zakenmenschen. Peking, 11 Sept. Japan heeft eene reeks eischen aan de Chineesche regeering gesteld. Zij hebben betrekking: 1. op de martelingen, die de Japansche luitenant Nihimira den llcn Augustus heeft ondergaan te Ilamkow, waar bij hij, nadat hem zijn uniform was uitge trokken, aan de handen werd opgehangen; 2. de gevangenneming van een anderen offi cier te Sjantoeng; 3. het dood en van Japan ners te Nanking; 4. de heleediging van de Japansche vlag. Japan vraagt verontschuldigingen, bestraf fing van de schuldigen, betaling van eene schadevergoeding, waarvan het bedrag later zal worden vastgesteld. Men verklaart aan het Japansche gezant schap, dat China deze eischen onmiddellijk zal moeten aannemen. Anders zal worden Vereenigde Staten. Bij de aanneming van het ontwerp der nieuwe tariefwet door den Senaat met 41 tegen 37 stemmen, hebben twee democraten zich van hunne partij afgescheiden en tegen gestemd. Hunne afscheiding werd goedge maakt door de stemmen, die voor de weft wer den uitgebracht door den republikein La Fol- lette en door den progressist Poindexter. Met de aanneming van de tariefwet in den Senaat is de eindbeslissing nog niet verkre gen. Thans moeten het huis van vertegen woordigers van den Senaat 't nog samen eens zien te worden over de onderdeelen, waarin zij van elkaar afwijkende besluiten hebben genomen. Dat is nog geene onbeteekenende zaak, want de Senaat heeft in rond getal 700 veranderingen gebracht in het ontw.erp, dat hem door het huis was toegezonden. Hoofd zakelijk hebben deze wijzigingen betrekking op de posten, die zijn opgenomen in de hoofd stukken metaal, katoen en wol. Daarover eeii accoord tot stand te brengen, is de taak van eene commissie uit de beide huizon. N e w-Y o r k, 11 Sept. Gaynor, de burge meester van New-York, is gisterennnmiddag om een uur op het stoomschip Baltic in de oceaan overleden aan eene hartziekte, overgegaan tot een zoodanig optreden als noodig wordt geacht. Met het oog op de mati ging, die is betracht bij het stellen van deze eischen, verwacht men, dat China ze dadelijk zal aannemen. Tokio, 11 Sept. (Telegraafagentschap). Eene door duizenden bezochte vergadering eischte eene beslissing van de Mandsjoerijsche en Mongoolscbe kwestiën door wapengeweld. Bene groote tegen de regeering gerichte be- tooging wordt voorbereid. De Amerikaansche saatssecretaris Bryan heeft er onlangs -over (geklaagd niet genoeg to verdienen. Hij gaat nu 'de kermissen af reizen tm-et een temt Om zich Keen heeft hij het z.g. Chantanga-gezelsdha:p uit Pennsyl- vaawë verzameld. Volgens de Parijsdhc bladen zou het pro gramma, dat den eersten avond van Bryan's optreden opgevoerd werd, uit die volgelade nummers bestaan hebben: 1. Ouverture; 2, Politieke rede van Bryain; 3. Optreden van een goochelaar; 4. Nieuwe toespraak van Bryan; 5. Voordracht van een viool-virtuoos; 6. Een Tyrolertroep; 7. Orkest; 8. IPraclische wederlegging van alle evenwichtswetten door een aantal jongleurs; "9. Rede van Bryan. Hiervoor ontvangt Bryan circa G000 gul den benevens de onkosten. Dagbladen van alle partijen kritiseeren staatssecretaris Bryan, omdat hij voordrach ten houdt in een cirkustent, afgewisseld met Zwiisersche zangeressen, die met jodcln het publiek amuseeren. De staatssecretaris is weinig gesticht over de min vleiende oordeel vellingen, die de pers brengt over zijn optre den. dat hij met deze woorden tracht te recht vaardigen: „Het is waar, dat in hetzelfde cir cus, waar ik spreek, ook nog andere ontspan ning van lichter genre aan het publiek wordt verschaft. Die kan echter daarmee niet op dezelfde lijn geplaatst worden; zij wordt al leen gegeven met het doel, de menigte bezig te houden totdat ik mijne voordracht begin. Het Chantauqua-circus heeft blijkbaar deze weinig ernsttigei ontspanning uitgezocht als tegenwicht tegenover de ernstige onderwer pen, die ik behandel." Den diplomaten maakt Bryan 't ook ai niet naar den zin; zij klagen, dat de staats secretaris voor hen geen tijd heeft Allerlei. Buohonheuren, 11 Sept Bij het op stijgen van een militaire vlieger in het ma noeuvre-terrein van het 16e legerkorps is he den morgen he* vliegtoestel in de menechen- neergekomen. Vier personen wer den gedood, waaronder de wachtmeester der gendarmerie Schmidt; verscheidene perso nen werden gekwetst. Het vliegtoestel was slechts weinige meters boven den grond go- stegen, toen de motor den dienst weigerde, het toestel omsloeg en midden onder de toe schouwers viel. Berlijn, 11 Sept. De Oostenrijksche minister van oorlog Krobatin heeft aan het rijks marine-departement zijne deelneming en die van het leger uitgedrukt wegens den ondergang van het marine-luchtschip L I. Hamburg, 11 Sept. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat tot heden avond van de met het luchtschip L I verongelukte per sonen geene lijken zijn geborgen, behalve dat vasn den bootsmansmaat Bansmer. Friedrichshafen (Bodensee), 11 Sept. De overtocht van het nieuwe marine- luchtschip L H is eenige dagen uitgesteld. Petersburg, 11 Sept. Op zijme vlucht van Krasnoje Selo naar Petersburg is de vlieger Avinas naar beneden gevallen en doo- delijk gekwetst. Onlangs werd melding gemaakt van de vervolging ingesteld tegön een vader, aan hanger van liet genootschap der Christian Science, wiens dochtertje was overleden zon der dal tijdig medische (hulp was ingeroe pen, omdait de oudere meenden, dal de ge neesmethoden der Christian Science vol doende waren. Maandag is het proces gen dien vader voortgezet en de man is 'an rechtsvervolging ontslagen, omdat geen vol doende bewijzen waretn bij te brengen, dal het overlijden van het kind een gvvolg was van onvoldoende zorg, daar bleek, dat de ouders zich in den aard <vam de ziekte had- don vergist en die ziekte niet zoo ernstig hadden geacht. De rechter, doe den man van rechtsvervolging ontsloeg, waarschuwde de zen echter, in de toekomst voorzichtiger tc zijn. Indien werkelijk de (beschuldiging be wezen had kunnen worden, zeide hij, zou ik een strong vonnis hebbetn gewezen, Christian Science of geen Christian Science. Budapest, 11 Sept Er zijn elf geval len van aziatische cholera geconstateerd waarvan één sterfgeval. Bukarest, 11 Sept. Sedert de chole ra is opgetreden waren er 1555 ziektegeval len. 661 personen zijn overleden; 159 ziekeD genazen en 735 zijn nog in behandeling. Belgrado, 11 Sept. Sedert het begin van de cJiolera-epidemie waren er 1221 ziekte gevallen. 277 personen zijn overleden, 577 zijn nog m behandeling. Oo8t-In<ltë. Een arrestatie. De oorrespondent te Batavia van het Hbld. seint: Sonne veld, de met anderhalve ton voort vluchtige hoofdkassier der Escompto Maat schappij, is te Hongkong gepakt. De Staatscourant van Vrijdag 12 Septem ber bevat o. a. de volgende Koninklijke be sluiten: op verzoek eervol ontslagen mr. P. "W. A. Cort van der Linden als lid van den Raad van State en benoemd tot leden van den Raad van State mr. Th. Heemskerk, en mr. D. Jo- sephus Jilta; op verzoek eervol ontslagen D. Boddeus te Schiedam als commies bij de Rijksverzeke ringsbank; idem J. Muijsken te Amsterdam als lid van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank, zulks onder dankbe tuiging; op verzoek eervol ontslagen wegens lang duriger dienst met pensioen de officier van gezondheid le klasse bij de zeemacht J. W. Elenbaas; eervol ontheven van het bevel over de „Geep" en geplaatst bij het departement van marine de luitenant ter zee le klasseJ. C. F. Hooijkaas en geplaatst bij de marine kazerne te Amsterdam de luitenant ter zee 2e klasse H. Nieuwenhuis. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Ook gisterenmorgen werden de audiën ties voor particulieren voortgezet. Des mid dags werd door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik om ongeveer hali twee uitgereden tot het brengen van een bezoek aan de Keuzefcentoonstelling in de zalen der maatschappij „Arti et Amicitiae" op het Rokin Naar men weet zijn H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, beschermvrou wen en Prins Hendrik honorair lid der maatschappij „Arti et Amicitiae'.' De Koningin en Prins Hendrik die op hun weg naar Arti levendig werden toegejuicht, werden aan het gebouw, dat inwendig smaakvol met planten en palmen was ver sierd door het bestuur en de Tentoonstel lingscommissie ontvangen. Nadat H. M. een bouquet was overhandigd, nam de bezichtiging der verschillende zalen een aanvang. Het bezoek duurde omsLrecks een half uur, waarna het gebouw verlaten werd. H. M. en Prins Hendrik betuigden Hun dank en namen weer in de gereedstaande galarijtuigen plaats. Om bij half drie zette de stoet zich in beweging. Langs oen omweg werd gereden naar het Centraal station, waar het vorstelijk Echtpaar de komst van H. M. de Koningin-Moeder afwachtte. Om lcwari voor drieën stoomde de trein met het salonrijluig va>n H. M. de Koningin-Moe der het Centraalstation binnen, dat juist voor de Koninklijke wachtkamer stilhield. Nadat H. M. de Koningin-Moeder was uitgestapt, werd zij hartelijk door Haar beide kinderen begroet. Ook de burgemeester en de overige groot- waardigheidsbekleeders en autoriteiten wer den bijzonder hartelijk door de Moeder on zer Landsvrouwe begroet. Nadat het Hooge gezelschap eenige oogenblikken in de Ko ninklijke wachtkamer had vertoefd, werd in de op het Stationsplein gereedstaande rijtui gen plaats genomen en vervolgens langs het Damrak naar bet Paleis op den Dam gere den. Giatenenawttd heeft tien PaAetze bet ga labal plaats reliad. Omstreeks 9 uur verscheen de koninklijke familie in de Burgerzaal, ter wijl alle aanwezigen de koninklijke personen begroetten. II'. M. de Koningin was gekleed in een witzijden gewaad met kanton over kleed; de Koningin-Moe der droeg een paarl- grijs kostuum met kanten sluier, Prins Henr drik was in generaalsuniform. De Koninklijke familie liet zich verschil lende gasten voorstellen. Ook onderhielden de Koningin, de Konfingin-Moeder en de Prins zich met een aantal der aanwezigen. Prins Hendrik wenschte prof. Josepbus Jït- la geluk met zijn benoeming tot Mid van den Raad van State. Nadat korten tijd in de Troonzaal was ver toefd, werd door de Kon. familie in de Bur gerzaal cercle gehouden, welke den geheelen avond voortduurde. In de Balzaal dansten verschillende paren. Opgemerkt werd, dat thans meer dames aanwezig waren dan ver- loden jaar. Tegen middernacht trokken de Kon. personen zich in hun appartementen terug. Aan de achterzijde van het Paleis stonden als gewoonlijk vele nieuwsgierigen hefc ko men der verschillende gasten gade te slaan. Op het terrein der Amsterdamsche IJsclub had gisterenmiddag onder veel belangstelling de aanbieding plaats van de anafhankelijk- heidsvlag door de Yerecniging van Volks weerbaarheid aan den Burgemeester van Am sterdam en generaal-inajoor A. N. J. Fabius, commandant der stejling Amstei-dam. De aanbiedingsplechtigheid bad plaats door den voorzitter dezer verecniging, den heer A. L. Du dok van HeeL Deze vlag werd den burgemeester der hoofdstad des Rijks aangeboden om haar in vredestijd bij groote nationale feesten van den Westertoren te laten wapperen en aan den gencraal-majoor Fabius, commandant van de stelling Amsterdam, om aldaar te hijschcn als het gevaar dreigt, ten teeken, dat alle Nederlanders zich om de vlag moe ten scharen om het vaderland te verdedigen. De inleiding daarbij werd uitgesproken door den luitenant-generaal J. B. van Heutsz, adjudant-generaal in buitengewonen dienst van II. M. de Koningin, oud-gouverneur-gene ra al van Nederlandsch-Indië. Het was een indrukwekkende plechtig heid, waartoe o. a. door een koor van 400 personen, onder leiding van den heer Joh. Schoonderbeek, ten gchoore gebrachte liede ren als „Dankt nu allen God", „Het Kogge- lied", „O Nederland mijn Vaderland, U hef ik bovenal", medewerkten. De vlag, vervaar digd op de Rijksschool voor Kunstnijverheid volgens aanwijzing en onder toezicht van den directeur, den heer I. W. H. Berden, is van zijde, ter grootte van 2$ bij 4 Meter, met de nationale kleuren, waarop in goud voorge steld de Nederlandsche Leeuw als symbool der Volksweerbaarheid was aangebracht. Na afloop der plechtige aanbieding van de vlag werd deze door een grooten stoet, be staande uit Weerbaarheidskorpsen, gymnas tiekverenigingen enz. en met muziek naar de Westermarkt overgebracht. Velen liepen ter zijde van den stoet met den optocht mede. Aan de vlag gingen vier bloemenmeisjes in wit eostuum en met bloemenkransjes op het hoofd, vooraf. Twee dezer, de slippen der vlag dragend, stelden voor Vrede en Weerbaarheid. De eerste droeg een wit gewaad met den hoorn van overvloed, terwijl de tweede als voor stelling der Weerbaarheid geharnast en ge helmd was. De vlag werd omgeven door een aardige eerewacht, een symbolische voorstelling van de elf provinciën. Het waren elf meisjes, in wit eostuum met blauwe sjerp en kousen en oranjestrik op de schouders en het heral dische gouden met edelsteenen bezette kroon tje van haar provincie op het hoofd dragendè De stoet, die omstreeks vijf uur op de Wes- termarkt aankwam, werd aldaar door een reusachtige menschenmenigte opgewacht. Dc vkig werd vervolgens onder het beieren der klokken en het zingen van Vaderlandsche liederen op den Westertoren gehesclïen. Men meldt nog uit Amsterdam: Onder degenen, die gisterenmorgen bij II. M. dc Ko ningin hunne opwachting maakten, merkten wij op verschillende leden der Eerste en Tweede Kamer, den secretaris-generaal der Rijksverzekeringsbank den heer Raaymakers, de oud-leden der Tweede Kamer de heeren De Vlugt en mr. dr. J. Schokking, oud-leden van de rechterlijke macht, dr. C. B. Tilanus, vice-voorzibter van het „Oranjedcruis", rid ders van de Baleye van Utrecht en der Mal- thezer Orde, de heeren Gerard Zalsman Willem Mengelbeng, dr. Van Doesburgh, dr. Delprat, den heer T. H. de Meester, direc teur der Maatschappij „Zeeland" te Vlissin- .gen, enz. Naar men weet werden de heeren Mengel berg en Zalsman verleden jaar tor gelegen heid van het muziekfeest begiftigd resp. met de gouden en zilveren medaille voor Kunsten en Wetenschappen. Voorts maakten nog andere kunstenaars hunne opwachting, n.1. de heeren Louis de Vries, Cornelis Dopper, Johan Wagenaar. Gerard Hekking en Louis Timmermann. Velen der audientiegangers kwamen H. M. dank zeggen voor de verkregen onderschei dingen. Tijdens de audiëntie droeg H. M. een grijs- kleurige robe, terwijl Prins Hendrik in ad- miraalsumform was. De vermoeiende audiënties zijn thans ten einde. In dc heerlijke temperatuur der ochtend uren is het Prinsesje gisteren gaan spelen in het mooiste gedeelte van het Vondelpark. Als speelmakkertje had Prinsesje zich het zoontje van burgemeester Röell uitgekozen. Reeds om 9 uur was de Koningin met Haar dochtertje daarheen gereden. Het Kon. bezoek en de foto graven. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam heeft ter kennis van een aan tal fotografen en operateurs van kinemato- - grafische toestellen gebracht, dat te hunnen aanzien beperkende bepalingen zijn gemaakt in verband met het Koninklijk bezoek. Het schijnt, dat H. M. de Koningin aan stoof heeft genomen «aan de wijze, waarop enkele fotografen hun beroep uitoefenen. Naar wij vernemen zal Prins Hendrik den I7en September een nlet~o££kaeel bezoek brengen aan het Nederlandsch Paviljoen <fel tentoonstelling te Gent. Hedenmiddag is Z. K. H. vergezeld van zijn adjudant, d#n luitenant ter zee le ld. Bijl de Vroe, van Amsterdam per auto naar het Mui- derslot. Vertrek van ou d-minister Co- 1 ij n. De afgetreden minister van Oorlog en van Marine a. i., den heer Colijn, bevond zich gisterenavond in het Holl. spoorstation te 's Gravenhage, ten einde ten 7 uur 40 miin. zijn reis naar China aan te vangen. In de wachtkamer kwamen vele personen uk de regeerings-, ambtelijke en militaire leringen den afreizendon voormaligen bewindsman hun afscheidsgroet brengen. De heer Colijn wisselde daar handdrukken met zijn ambts opvolger den minister kapitein ter zee Ram- bonnet; den minister van Staat, dr. Kuyper. zijn voormalige ambtgenooten van marine en financiën vice-admiraal Wentholt en mr. Kolkman; het lid van de Eerste Kamer baron van Was®enaer van Rosande; de beide adju danten van den afgetreden minister kapitein de Quay, van oorlog, en luitenant ter ztec le klasse Jager, van marine. Alle aanwezigen vergezelden den heer Co lijn tot aan den trein, waarin de oud-minister via Amsterdam dezen nacht tot Berlijn reist, om vervolgens over Moskou met den Trans- Siberischen spoorweg China tc bereiken. Zijn plan is om later naar Oost-Indië t< gaan. De heer Colijn toonde zich zeer verblijd bij zijn vertrek zooveel belangstellenden aan wezig te zien en drukte alvorens den trein te bestijgen, nogmaals ledier hunner de hand. Op het perron was er groote volte van de duizenden, die met de avondtreinen van het landbouwfeest naar huis terugkeerden. Jhr. mr. van Panhuys, gezant te Bern gaat tot. verder herstel van gezondheid met verlof naar Italië. De afgetreden Amerikaansche gezant de heer Lloyd Bryce wien gisteren te Amster dam benevens aan zijne- echtgenoote door H. M. de Koningin een hartelijk afscheid werd bereid, vertrekt dezen avond per auto naar den Hoek van Holland op 'terugkeer naar zijn vaderland. De gezant en mevrouw Biryce laten sympathieke herinneringen in Den Haag achter. Ook aan hun bekende gast vrijheid die nog onlangs bij Carnegie's be zoek gewaardeerd werd. Bo6chbescherming. Vanwege de directie van den Landbouw is verschenen het ontwerp eener boschwet met memorie van toelichting en verdere bijlagen. De directeur- generaal van den Landbouw leidt deze bosch wet aldus in: „In de laatste Jaren is, inzonderheid door het heerschen van de nonvlinderplaog in sommige streken van ons land, meer en meer de behoefte gebleken aan wettelijke regelen nopens bosch- bescherming, gelijk die bijna overal elders wor den aangetroffen. Uit dien hoofde stelde de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ten einde hem voorstellen voor zoodanige rege ling te doen, ene commissie in, bestaande uit de heeren prof. dr. J. Ritzema Bos, hoofd van den Phytopathologischen Dienst, voorzitter mr. dr. H. W. C. Bordewijk, commies bij de Directie van den Landbouw, secretarisE. D. van Dissel, Inspecteur der Staatsbosschen en OntginningenJ. H. Jager Gerlings, houtvester bij het Staatsboschbeheer t J. P. van Lonkhuij- zen, directeur van de Nederlandsche Heidemaat schappij L. E. J. F. Mollerus, raad-adviseur bij de Directie van den Landbouw, en A. A. Nen- german, oud-directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij. Deze commissie diende bij schrijven van 15 April 1913 een ontwerp van wet in met bijbehoorende stukken, welke thans aan de belangstellenden in den Nederlandschen boschbouw ter kennisneming en overweging worden aangeboden." Het ontwerp is gratis bij de directie van den Landbouw verkrijgbaar. Gedenkplaat 181 31913. Burge meester en Wethouders van Amsterdam, hebben de N. V. 't Raadhuis, Heerengracht 129, Amsterdam, de levering opgedragen van circa 100.000 gravures uit te reiken aan alle schoolkinderen, ter gelegenheid van de onaf hankelijkheidsfeesten. Bij het maken der „gedenkplaat 1813-1913 heeft de ontwerper en uitgeefster als hoofd gedachte vooropgesteld, een teekening samen te stellen, die zoowel van voorstelling als van opvatting door kinderen der lagere scholen begrepen kan worden, met behulp van eenige uillegging van den onderwijzer. Meer of minder ingewikkelde symboliek of moeilijk te begrijpen opvatting in den stijl van uitvoering is daarom met opzet verme den. In het middenvak is een illustratieve af beelding gegeven van de aankomst van Prins Willem van Oranje te Scheveningen, den SOe November 1813. Deze aquarelle, gemaakt naar aanleiding van een z.g. „zwarte kunst'1- prënlt uit dien tijd, wordt door een decora tieven krans omgeven, waarvan de hoeken gevormd worden door de beeldenaren van Koning Willem I, Koningin Wilhelmina. Ko ning Willem n en Koning Willem IH. Midden in den bovenrand staat als en-tête het Neder landsche wapen, terwijl over de zijstukken en het ondergedeelte van den rand de wapens der elf provinciën verdeeld zijn, waarvan de heraldische kleuren met heit goud frissche, levendige Kleurplekken het geheel vormen. Verder worden de verschillende motieven iq den rand door gulrlandles van laurier met oranjelint omwoeld en daar oranjetakken tot één geheel samengesteld. De plaat is fraai afgedrukt op mooi kunst- drukcarton, en zal in menige woning een eereplaatsje aan den wand krijgen. Een standbeeld voor Hi lde- brand te H a a r 1 em. B. en W. van Haaxv lem zijn gemachtigd, om de fontein bij de gemeentelijke muziektent en die vóór het palvioen „Welgelegen" te doen wegruimen en er zQn gelden beschikbaar gesteld voor de reorganisa/tie van het terrein aan het edndë van de Dreef, alsmede voor het bouwen vah een nieuwe fontein. Nu heeft de afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlands^ Verbond steun gevraagd voor de verwezenlij* king van een plan, tot oprichting van een standbeeld voor RGld ebrand, dein schrijver der „Camera Dbacura", in het volgende jaar,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2