f Toon we edhter den vo-lgeiidon dag onzen lötrek namen, stonden wij allen verstomd WD wat we zagön en de alQomeene opinio ft as, dat hier eem> volslagen gek gewerkt had. [)p de eerste zaal lagen bijna uitsluitend am putaties, jammerend van de pijn. Op een vol gende zaa1 lagen bijna alleen gipsverbanden, bó de meest erctormtefrwniarjfnflfgioab: Uit den omtrek. Van den Bak op den Tak. Kecfl gtstanmoffigpn cenige bezoeken daar ter Stede afgelegd. H. M. reed reeds om kwart voor tienen uit en begaf zich naar het tehuis „Koningin Wilhelniiha" op de Keizersgracht 569, van yeike inrichting de echtgenoote van onzen burgemeester, mevrouw Roëll-baronesse de Vos van Steen wijk, eere-presidente is. De stichting stelt zich ten doel gelegenheid te Verschaffen tot het gebruiken van het twaalf uurtje voor meisjes en het des avonds nuttig bezighouden van meisjes, die anders op straat hun vermaak zouden moeten zoeken. Behalve de eere-presidente was het be- )rtuur der inrichting tegenwoordig om H. M. Üe Koningin-Moeder te ontvangen. Do meisjes die in het benedenlokaal aan een tafel zaten en onthaald werden op limo nade met Amstcrdamsche korsjes, zongen "der Vorstin „Dat 's He-eren zegen op U Haal" too. H. M. bezichtigde daarna de verschillende reien, om na een kwartier in het gebouw te hebben vertoefd, onder den zang der kinde ren van1 het „Wilhelmus" het tehuis te ver laten. De Koningin-Moeder begaf zich toen na-air het „Tehuis voor Vrouwen" op de Prinsen gracht 139, waar de Vorstin, evenals in het tehuis Wilhelmdna, bloemen worden aange boden. In het „Tehuis Voor Vrouwen" werd II M. ontvangen door de directrice, mej. M. Amsen en het bestuur. Ook hier nam de Koningi/n-Moeder do Verschillende lokaliteiten ln oogensch'ouw. Het goheele bezoek aan het „Tehuis voor Vrouwen" duurde ongeveer een kwartier. Ten slotte volgde een bezoek aan het Ste delijk Museum. Aldaar werden de teekenin- Cvan Rembrandt bezichtigd. Slechts een f uur vertoefde de Vorstin ln het Stede lijk Museum, waarna zij om kwart over olven het Museum verliet, om ruim half twaalf op het paleis terug fce zijn. Vandaag werd de Vorstin meermalen levendig begroet De eerste audiëntie van den nieuwbe- noomden minister van Marine, den heer iRamlhoinmel werd gister bezo- lht door vele Vlag-, hoofd- en verdere officieren der zee macht. Bij deze gelegenheid maakten ook de pas aangestelde adelborsten le klasse hunne op wachting bij den minister. De Eerste Kamer is ter vergade ring bijeengeroepen op Dinsdag 16 September q.s., des namiddags half vier. Tengevolge van de mcerderheids-verwis- •eling in de Tweede Kamer zullen in de ver gaderzaal 7 leden van links op de banken «Ier rechterzijde plaats moeten nemen, waar- roor bestemd is hot vak, dat zich in het ver lengde van de ministertafel uitstrekt. Wethouders-pensioen. Ook de Raad van Haarlem heeft «een. regeling ge- Iroffen voor pensionneering der wethouders. Bepaald werd nu dat "de wethouders pen sioen zullen krijgen, wanneer zijl vijf jaar of ianger onafgebroken wethouder zijn geweest en dat het pensioen zal Bedragen zooveel maal het 1/40 van de wedde als zij halve ja ren iin functie zijn geweest, met dien ver stande, dat het bedrag der halve wedde niet lal worden overschreden. Een wethouder die binnen vijf jaar moet aftreden, ontvangt een tijdelijk pensioen ge durende één jaar, gelijkstaande aan het be drag der volle jaarwedde, en wanneer dit aftreden plaats heeft ten gevolge vajn ziels- of lichaamsgebreken, kan gedurende acht laar jaarlijks een vierde van dte volle jaar wedde worden toegekend. Bovendien werden bepalingen gemaakt frver het vervallen van bet pensioen bij het aannemen van een bezoldigde openbare be trekking. Een congresse n-ambtenaar. Naar verluidt, moet van Regeeringswege, in verband met hot steeds toenemend aantal hier te lande, speciaal te 's Gravenhage, bij eenkomende internationale conferentién ten congressen, ernstig overwogen worden, aan een der Departementen een ambtenaar aan te stellen, meer in het bijzonder belast mot den daarmede verband houdenden arbeid, speciaal met de voorbereiding van officieele ontvangsten en andere van Regeeringswege tel' gelegenheid van deze internationale bij eenkomsten te ofl'ganiseeren feestelijkheden. Mr. Tr oe 1 stra is aangewezen als ver tegenwoordiger der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland op het partij congres der sociaal-democraten, dat deze maand te Jena gehouden wordt Ambulance Dis van Tienhoven. Dr. Van Tienhoven schrijft uit Waljewohet ha volgende: Sedert een weck zijn we mét onze geheele ambulance verhuisd van het gymnasium naar de kazerne van het 17e Regiment. Deze ver guizing is plotseling gegaan en wel om eene bijzondere reden. Ln gemoemde kazerne werk te tot voor een week een Servische chirurg, totdat er in de couranten allerlei artikelen Verschenen, waarin zijn beleid als minder goed werd gecritiseerd. Een in loco ingesteld onderzoek bevestigde cLe gerudhbecn en werd ons gevraagd genoemd ziekenhuis over te ne llen, daar de kolonel van den geneeskundi gen dienst alhier telegraphisch de overplaat sing van genoemden collega bad verzocht. Zulks geschiedde ook per omgaande en met Ongeveer $0 onzer zwaarste patiënten naanen 'yro onzen intrek in de kazerne. iDen avondje voren spraken we den collega ■Wiens 'hospitaal wij, den volgenden dag zou- ttetn overnemen, en vertelde hij ons dat alles pr keurig in orde was, en geen enkele patiënt Heard was, met uitzondering van een die onmiddellijk moeöt worden ge ard. ter hoorden we dat deze door een willekeu rige soldaat werdon ingegipst. Hét laat zich dan ook begrijpen, dait toen wij de gips afna men, er ongeveer een 20 verlamde beenen voor den dag kwamen. Alle patiënten op 3 na hadden hooge koorts en waren vreoselijk geïnfecteerd. Behalve dat we al deze zware patiënten, die onmiddellijk hulp noodig hadden, moesten helpen, was het ook van het grootste belang alles te organi- seeren. De gebouwen waarover we de be schikking kregen, waron voor ziekenhuis zeer goed bruikbaar. Rondom een sooirt grool plein staan langs drie zijdon vier lange ge bouwen. In het midden der vierde zijde is een klein gebouwtje, tarwiji er in het midden van het plein wederom een groot vierkant gebouw staat. De vier Lange gebouwen herbergen ieder 5 lange zalen. 4 zalen van 24 bedden cm een kleinere van 18 bedden, terwijl er nog 2 igroote en 2 kleinere ikamors in zijn. Van de kamers in de diverse pavilloens hebben we er 9 in beslag genomen, voor on ze behuizing en een voor Röntgenikamcr. Een der kleinere zalen is eet- on conversatiezaal Het kleine gebouwtje bevattende 2 grootc en een kleine kamer dient ons als verband- kamer en septische operatiekamer. Het klein ste kamertje is sterilisatdokamer en bevat een groote en een kleine autoclaaf en een kast voor verband materia al. Het groote gebouw midden op het plein beVat dc groote frissche keuken, 2 kamers voor de administratie en dc aseptische operatiekamer. Deze operatiekamer is uitstekend inge- riclif. Geheel wit en met linoleum op den bo dem ziet het er gezellig uiit. Een mooie gla zen kast bevat de instrumenton en een andere kast de overige benoodigheden. In de hoek staat eén autoclaaf en een instrumenten ste- relisator en boven de operatie-tafel hangen 2 groote elocCrische lampen. Aan dc zijde te genover deh ingang staan de waschbakken. Daar er geen dag voorbij gaat dat er geen aseptische operaties zijtn, is deze tak van dienst opgedragen aan de zusters de Groote, Kurtz en Vermaas. We hadden deze week bezoek van een Poolsch medicus, die m Belgrado werkte cn nu met een Poolsch en journalist een reis door Servië maakte. Deze zcidc niet te hebben kunnen denken, dat se in Waljewo een der gelijk hospitaal zou'don vLnden, daar het in elk opzicht beter was ingericht dan welk re serve-hospitaal Ln Belgrado ook. Ondanks liet drukke werk zijn de zusters •allern opgewekt cn nu zuster Westerhof, die een zeer ernstige handinfectie had, ook we der aan de beterende hand is, laat de stem ming, -die een paar dagen een beetje gedrukt was, niets te wenschen over. Hoe ons werk wordit gewaardeerd, las mem <xns dezer da gen voor uit de te Belgrado verschijnende „Tribuna", hetwelk ik hieronder in zijn ge heel laat volgen: Do hospitalen in Waljewo- zij{n vol gewonden die Iliomza heldhaftig gewroken hebben. Vier artsen en meer dan 40 verpleegsters werken er dag en nacht onvermoeid en kunnen hel werk niet af. Toen zijn ons 2 artsen, 2 studenten ln de medicijnen en 9 geschoolde verpleegsters ter hulp gekomen. Zij hebben alle noodzakelijke dingen meegebracht, ja zélfs een Röntgen- apparaat, dat uitstekend werkt Ik moet voor al den ijver en het plichtsgevoel van deze Hollamdsdho ambulance bewonderen. Wat was de oorzaak dat deze ijverige werkers voor de leidende menschheidi hun vaderland ver lieten* om ons ter hulp te snellen? Rekenden zij op een groote belooming of op roem? Neen. niéts van dat alles, dat zullen zij- genoeg in hun eigon land vinden. Zij verlieten hunne familie, hunne kennissen, hunne haardste den, hunne eigon zaken, om ons in don nood oprecht de hand te bieden, godreven door bun gevoel van plicht, humaniteit en naas tenliefde. Daarom is hunno hulp ons van on schatbare waarde. Wij willen hun niet schul dig blijven. Het ligt in ons karakter dankbaar le zijh, en wij hopen dat onze sympathieke vrienden deze dankbaarheid als hun hoogste loon willen opvatten, welke dankbaarheid komt uit het diepste hart van een volk. De zwaar gewonden helden, die aan hen hun leven danken, zullen in de gelukkigste oogenblikken huns levens en als zij op den hei ligen dag der Slava, de kaarsen aansteken, God bidden voor de gezondheid en een ge lukkig leven voor hunne redders en hen tot het einde huns levens vol liefde en piëteit berdenken. Opdat iedereen onze vrienden, die ons zoo lief en dierbaar geworden zijn, zal kennen, noemen wij hier hunne namen: Dr. A. van Tienhoven en dr. A. W. S. van Hamel, artsen H. C. W. Serie en J. Riedijlk, semi-artsen, en de zusters J. M. de Groote, A. E. Kurtz, J. Vermaas, A. Westerhoff, H. van der Made, J Koning, G. van der Zwan, A. Schuitemaker en G. Joon. Een vreemde opvatting. Men schrijft aan Het Vad.: Te Varsseveld wordt deze week door de orhodoxe em niet-orthodoxe bevolking elk twee dagen afzonderlijk, het onafhankelijk- heidsfeest gevierd. Toen de niet-orthodoxen gisteren feest vierden, was 't dorp fraai ver sierd, maar van het gemeentehuis woei geen vlag. De- feestvierders waren hierover zeer ontstemd en bevestigden nu aan 't gemeente huis een vlag met de portretten van de Ko ningin en haar Gemaal. Toen <ïe burgemees ter dit vernam, Wet hij deze verwijderen en hield djaarbij een toespraak tot de menigte om er op te wijzen, dat gevlag niét te pas kwam, waar hiter geen nationaal maar een p a r t ij feest werd gevierd. Van het ge beurde werd aan den Commissaris dor Ko ningin bericht gezonden. De vrouwenbetooging in 's Gravenhage. Het uitvoerend neutraal vrouwencomité voor eene betooging op Woensdag 17 dezer te 's Gravenhage, heeft aan den burgemeester dier gemeente kennis gegeven, dat het ln hil voornemen van het comité ligt een groep wouwen, als stille, zwij gende getuigen op het Binnenhof te zamen te brengen, op genoemden dag, des middags te 12 uur, zoodat deze groep zoo is opgesteld, dat cLe leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, die zich ter vergadering bege- TOKwem. wier wensch is „grondwet telijke gelijkstelling van man en wouw" kunnen overzien. Voor het houden dezer betooging heeft het comité den burgemeester vergunning ver zocht. onder te kennen geving dat bij de de monstratie gewaakt zal worden tegen luid ruchtigheid in welken vorm ook van de zijde der vrouwen. Ontginning op de Veluwe. Een Veluwnaar schrijft aan de N. R. Ct. Aardig, zooals het ontginnen tegenwoordig ln de lucht zit! Eeuwen lang hebben op onze oude Veluwe onafzienbare heidevelden gele gen. Er werd wel eens wat ontgonnen, een stukje hier, een hoekje daar, maar wat de hei aan den eenen kant verloor, werd aan den anderen kant voor een deel weer ge wonnen door verwaarloozing van oude bos- schen, die zoetjes aan zóó achteruit gingen, dat de hei weer de overhand kreeg. Tegen woordig, nu het productief maken van al les, dus ook van waardelooze gronden, een eisch van den tijd is, begint de ontginning links en rechts om zich heen te grijpen. Op het Wieselsche veld en elders bij Apel doorn worden op initiatief van den Prins der Nederlanden uitgestrekte stukken hei ont gonnen; bij Beekbergen en bij Ilattem o.a. is de Heidemaatschappij aan den gang; op de zandheuvels van Kootwijk werkt de staat. Nu beginnen sedert een jaar of wat ook de gemeenten zich te roeren. Zwolle, dat zich verheugt in een groot bezit van heidegron den bij Wezcp, waar het water voor haar verbruik onttrokken wordt, laat deze gron den ontginnen. Het heeft daartoe het staats- boschbeheer in den arm genomen, met het resultaat, dat men nu reeds naast bloeiende heide, jonge dennen en berken flink ziet groeien. Heerde is nu ook bezig; daar trek ken acht ossen met bedachtzamen, loggen gang ,het zijn stiaatsossen f) den zwaren ploeg door de hei. Hier ook heeft het Staatsbosch- beheeT de leiding; de Staat schiet een ge deelte van het geld voor de ontginning voor, en zijne ambtenaren maken de plannen en honden toezicht. Als je dat allemaal nu zoo ziet zou je aan het droomen raken, zie je de Veluwe al be dekt met zware bosschen, hoor je het rui- scKen van de boomen! maar er moet rog heel wat meer gebeuren vóór dat de Veluwe weer, als in oude tijden, één bosch is. Dat oude bosch van vroeger is er nog wel. bij Putten bijv. en bij Elspeethet is zelfs nog heel mooi, echt oerbosch, maar droevig verwaarloosd. Als Veluwenaar gaat het je aan het hart zoo langzaam maar zeker dat bosch te zien verdwijnen, en moet je je wel verbazen, dat men aan den eenen kant zoo veel moeite doet om dorre hei in bosch te veranderen, maar geen hand uitsteekt om zoo'n bosch ln stand te houden, nog wel een eiken en beukenbosch, terwijl op de ontgon nen gronden zoo wat nlefs als dennen en nog eens dennen geplant worden, omdat die dor re grond ln den eersten eeuw niets anders dragen kan. Wat is dat voor een oeconomie, die het bezittende verwaarloost en zich slechts moeite geeft om het nieuwe te ver krijgen I Men zou eens wat zien als bijv. het Elspce- ter bosch in kundige handen kwam. Wat een rijkdoim gaat daar verloren! Als je ziet hoe de eiken en lijsterbessen, niettegenstaande alle verwaarloozing, nóg welig opstaan, heusch dan sla je de handen ln elkaar, dat men zoo iets ongehinderd te gronde laat gaan. Tk wou dat ik Minister van Landbouw was, dan zou ik mijne schouders eens onder die zaak Zettenhelaas, ik ben maar een rustige vergeten huisbewoner en kan slechts mijne beschouwingen ten beste geven. Coöperatief kosthuis voor gepensionn-eerde militairen. Men schrijft uit Putten aan de Tel.: Toen een-ige jaren terug doér hét bestuur der afd. van den Volksbond tegen drankmis bruik alhier eon Tehuis werd opgericht ten behoevte van de gepensionneerde militairen van het O.-L ten W.-I. leger was dit slechts •een eerste stap fn de richting van hulp en steun te verleenen aan mannen, die eenmaal hun leven in den dienst voor het vaderland gegevend hebbend, door allerlei oorzaken in treurige levensomstandighedten waren ge raakt, die een aanklacht zijn tegen ons land en volk, dot zóó zijn helden eertl Reeds toen werd, als een séhier onbereik baar ideaal, gesproken over een gemeen schappelijk wonen, waaraan land- en tuin bouw, kippen- en varkensfokkerij1. zou kun nen verbönldien worden, om hen zoodoende op te voeren uit den poel der ellenkle, waar in ze voelal waren gezonken. Maar dit ideaal scheen, door de financieele bezwa/ren, zóó onmogelijk te bereiken, dat er nog wel eens aan werd gedacht, maar de bespreking er van vrijwel nutteloos scihoen. In het najaar van 1913 echter kwam er weer licht en hoop, toen vanwege het „Permanent Comité ran den Volksbond ten dienste van gepensi on neer den van het ö.- en W.-Indische leger" op nieuw werd aangedrongen, die zaak nog eens ernstig in studie te nemen en vooruitzicht werd geopend op krachtigen financieelen sLeurn. Het gevolg hiervan is geweckt, dat de zaak, opnieuw in studie genomen en na be spreking met de belanghebbende oud-mili tairen, een groot getal van hen verklaard hébben gaarne in zulk een coöperatief kost- buis to willen wonen. 'Bereids is thans de hand gelegd op een flink perejeel, dat uit muntend geschikt is een 12-tal personen huis vesting te vcrleemen. "Wordt dte toegezegde steun verleend, dan kan reeds met 1 Januari het eersto ctoöperatieve kosthuis worden ge opend, dat, bij welslagen, zeker veel zal kun nen bijdragen tot verbetering ran het lot de zer oud-strijders voor den roem van het va derland. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgave van personen, die zich in de Gemeente hebben gevestigd van den T. September 1913 tot en met den 6. September 1913. Nicolaas van Keulen, Oliesteeg 4, van Nijme gen (Kazerne Prins Hendrik). Wilhelmina Cornelia de Jong, Utrechtsche weg 61, van Scherpenzeel. Ma. Ga. Reemers, Woestijgerweg 67, van Wil- Hch (Duitschland), IJozeph Reemers, Woestijgerweg 67, van Wil- lich (Duitschland). Geert1. Reemers, Woestijgerweg 67, van Wil- Hch (Duitschland). Johan Flaman, Woestijgerweg 67, van Glad- bach (Duitschland). Weinand Flaman, Woestijgerweg 67, van Gladbach (Duitschland). Johannes van Deventer, Woestijgerweg 67, van Keulen (Duitschland). Hendr. v. d. Giessen, Brouwerstraat 8, van Nijmegen. Idzert Willem Krol, Lieve Vrouwestraat 41, van Amsterdam. Jan Willem van Reenen, Havik 17, van Drie bergen. Jan Egberts Prins, Kleine Spui 46, van Wou denberg. Henri A. J. Alma, Hendr. van Viandenstraat 36, van Wijk bij Duurstede. Emil Johs. Mooij, Langestraat 35, van Nit- kerk. Th. M. Ongerboer, Utrechtsche weg 97, van T eteringen. Henda. Franc*. Rijnders, Zuidsingel 44, van Voorburg. Adr\ Petro". Corn0, van Zonneveld, Wester straat 81, van Heemstede. Anth1. Boers, Brouwerstraat 23, van Veenen- doal. Chra. Middegaal, Eemstraat 26, van Bussum. Cornells Overeem, Arnhemsche weg 133, van Soest. Cornelis van Nellestijn, Krankeledenstraat 1, van Haarlem. Alijda Kortes, Laaglandscheweg 4, van Soest. Ag1. Joh*, de Bont, Hof 20, van Zaandam. Corn. Barth. Schimmel, Vijverstraat 19 (Art. 7 Kon. Besl. 27 Juli 1887, Stbl. 140). Johan L. van de Stoop, Utr. weg 188 (Ambts halve). Opgave van personen, die de gemeente hebben verlaten van den len September 1913 tot en met den 6en September 1913. H. de Jonge, Arnhemsche weg 55, naar Bram men. F. Meerbeek, Arnhemsche weg 55, naar Bram men. F. A. Pot, Weltevreden, naar Leerdam. H. J. de Vries, Paulus Buijslaan 7, naar Am sterdam. Johs. Albs. Werij, Hellestraat 46, naar Ede. W. H. Meur sing, Weijersstraat 6, naar Bus sum. J. W. K. de Bas, Utrechtsche weg 88, naar Groningen. Corns. Cornet, Kampstraat 14, naar Zwolle. A*. Ha. van Griethuizen, Paulus Buyslaan 10, naar 's Gravenhage. P. C. Bonk, Bergstraat 13, naar Deventer. J. Mol, Hooglandscheweg 12, naar Oost Voor- ne. W. J. H. Schophuys, Schimmelpcnninckstraat 30, naar Arnhem. N. v. d. Heuvel, Stellingwerfstraat 9, naar Eindhoven. M. Meinesz, Muurhuizen 7, naar Zoel en. Corns. Sterk, Monnikenpad 47, naar Apel doorn. J. W. van Geenen, Aldegondestraat 5, naar Amerika. G4. O. E. Maten, Leusderweg 22, naar Ave- reest. A. J. Bouwensch, Joh. v. Oldenbarneveldlaan 14, naar Ede. Leentje Dij9, Lieve Vrouwestraat 45, naar Weesp. Catharinus Dijkhuis, Woestijgerweg 67, naar Leusden. Gerritje Apeldoorn, Wilhelminastraat 15, naar Driebergen. Aartje Endendijk, Hendrik van Viandenstraat 7, naar Amsterdam. W°. O. Vallentgoed, Pieter Bothstraat 6, naar Edam. H. D. Steenbergen, Nieuwe weg 5, naar Maas tricht. A\ O. Court, echtgen. von L. J. Eilerts de Haan, Langestraat 29a, naar Utrecht. W. van Maanen, Hendrik van Viandenstraat 20, naar Amsterdam. W\ E. Kronenberg, Schimmelpenninckstraat 44, naar Leiden. D. Leijenhorst, Westersingel 36, naar Barne- veld. M. H. Oosterbroek, Soesterweg 204, naar Apeldoorn. W. Lugtenberg, Heiligenbergerweg 23, naar Semarang O.-I. (Weekpraatje). Men hoort tegenwoordig van medische zijde dikwerf de opmerking, dat de meeste menschen te veel eten. Doch dat vroeger het geslacht der veelvraten vooral in Engeland welig tierde, be wijst het volgende verhaal, dat wij uit een En- gelsch blad overnemen. In Kent moet het eetvermogen in vroeger tijd op zeer hoog peil gestaan hebben. Een zekere Nicholas Word de geschiede nis heeft den naam van dezen bewonder ens- waardigen eter bewaard at een geheel varken op en als toespijs een 30 dozijn duiven. (Wie het maar gelooven wil). Withal, een vriend van den dichter Taylor, ging met dezen laatste een weddenschap aan, dat hij zooveel pudding zou eten als de Theems op een zeker punt meters breed is. Den uitslag van dëze weddenschap vermeldt het blad niet. Dat ook in Duitschland sterke magen worden aangetroffen, bewijst het volgende verhaal Een pakjesdrager at achter elkaar op zes la'nscoteletten, twaalf eieren, een gans, een eend, zes pond aardappelen en 22 pond hooi1 Deze laatste spijs werd niet dan met groote moeite naar binnen geslagen, hoewel de man het hooi eerst tot asch liet verbranden en toen tusschen zijn aardappelen mengde. Smakelijk etenOf liever eten 1 de lezer vuile zelf de ontbrekende letters maar in. Die pakjesdrager-veelvraat scheen te begrijpen, dat hij bij de dieren thuis behoorde, dewijl hij ook hooi tot zijn voedsel koos. Zij, die him maag zoo te goed (lees kwaad) doen, leven in den regel niet lang. De levens duur van een mensch is voorts van verschillende factoren afhankelijk. Mademoiselle Roy te Parijs, een geleerde jon gedame, met een „Dr." voor haar naam, die als medici enne of hoe moeten wij een vrou welijke arts anders tituleeren? al naam be gint te maken, heeft voor eenigen tijd de resul taten gepubliceerd van een hoogst interressant onderzoek. Zij heeft de verhouding willen bepa len, die bestaat tusschen beroep en levensduur. Wanteigenlijk moet in het midden worden gelaten ook volgens juffrouw Roy of het «eroep wel voortdurend invloed op den levens duur heeft. Evengoed kunnen zich immers zwakt» ke personen, die naar alle waarschijnlijkheid nog slechts enkele jaren te leven hebben, tot een be paald beroep voelen aangetrokken, terwijl sterke menschen weer een ander vak zullen kiezen. Mejuffrouw Roy heeft geconstateerd, dat men in kunstenaarskringen de meeste grijsaards aan treft. Speciaal de schilders worden in den regel oud. Albani werd 82 jaar, Bellini 89, evenals Michel Angelo. Ticlan bracht het bijna tot 100. Van Dijck stierf op 78-jarigen leeftijd, Frans Hals blies op zijn 86e jaar den laatsten adem uit. Geestelijken en wijsgeeren bereiken ook dik wijls een zeer hoogen ouderdom. Musici sterven veelal tusschen de vijftig en de zestig. Schrijvers sterven niet jong, zij worden ouder dan de musici, maar de schilders, geeste lijken en wijsgeeren winnen het van hen. Hoogleeraren worden oud, onderwijzers be reiken daarentegen zelden een hoogen ouder dom. Toch winnen de onderwijzers het van de administrateurs. In de steden wordt de handwerksman niet heel oud, maar op het platteland kon hij heel wat jaren bereiken. „Boeren" is niet zoo'n gezond werk als alge meen wordt aangenomen. Als zeer ongezonde beroepen worden ge noemd t metselaar, schilder en steenhouwer. Een hooggeleerde heer meent echter de steen der wijzen„hoe men het langst leeft" gevon den te hebben in een trouw acte! Onbegrijpelijk zal men zeggen, maar toch Is het heel duidelijk. Een Amerikaansche professor, zekere heer Willcox, heeft de ontdekking gedaan, dat het huwelijk de beste waarborg is voor een lang en gezond leven. Hij heeft in de statistie ken der Vereenigde Staten gedurende de laatste jaren nauwkeurig nagegaan, welke de levensduur was van gehuwden en ongehuwden. Daarbij is hem gebleken, dat de vrijgezellen heel wat eerder sterven in 't algemeen. Volgens de in een New- ybrksch blad gepubliceerde statistiek sterven er jaarlijks op do 100 mannen van 30 tot 40 jari gen leeftijd 6 gehuwden en 13 ongehuwden. Bij de 4050 jarigen is dit onderscheid nog groo- ter. De vrijgezellen staan hier bovenaan met 19.5 pCt. tegenover de gehuwden met 9.5 pCt. Tusschen 60- en 70-jarigen leeftijd bedraagt het doodencijfer voor de ongehuwden 51 en voor de gehuwden slechts 32. Als verklaring voor deze zooveel van elkander verschillende cijfers voert de professor aan, dat menschen, die zich in bloeiende gezondheid mo gen verheugen, eerder tot 'n huwelijk besluiten, dan dezulke, die zich te zwak of ziekelijk voe len, om de verantwoordelijkheid van de zorg voor een huisgezin op zich te nemen. Een an dere, en veel gewichtiger factor ligt veelal hier in, dat gehuwde mannen een veel solider leven leiden, dan de ongehuwden. De bekende Fransche geleerde Bartillon, die zich met een speciale studie over hetzelfde onderwerp heeft bezig gehouden, constateerde, dat de gehuwde man uit verantwoordelijkheids gevoel tegenover zijn vrouw, zijn gezondheid en levenswijze veel meer in acht nam dan de vrij- gezel. Bij vrouwen treedt het „levenselixer der echt" iets minder naar voren als bij mannen. Zoo ster ven tusschen 20- en 30-jarigen leefti'd meer ge huwde dan ongehuwde vrouwen. De geboorte der kinderen kan hier wel als de groote oorzaak genoemd worden, daar op ouderen leeftijd de cijfers voor de gehuwde dames veel gunstiger waren dan die der oude vrijstersen met het stijgen der jaren worden deze cijfers veel dui delijker. Ook bij gescheiden vrouwen en wedu wen is de kans op sterven zooveel grooter als bij vrouwen in gehuwden staat. Opmerkelijk is 't voorts, dat zelfmoordenaars of -moordenaressen verreweg voor 't grootste deel ongetrouwd ble ken te zijn. Zoo zien wij, dat in het algemeen het huwe lijk als een waar levenselixer voor het mensche- lijk lichaam werkt. Wie lang wil leven, trouwe dus. In kunstenaarskringen worden veel grijsaards gevonden, zeiden we hierboven. Hieruit moet echter niet woi den afgeleid, dat kunstenaars in 't algemeen zoon gelukkige jeugd genieten. Het tegendeel is vaak het geval geweest. Adeline Patti b.v. is een van die kinderen van kunstenaars, die in haar jeugd de ergste mis handelingen ondervond en daardoor of on danks dat? een groot, een beroemd zangeres is geworden. Adeline kreeg, evenals haar zuster haar muzikale opleiding van haar vader, difl langen tijd in verschillende Italiaansche opera'i als tweede tenor optrad. De vader mishandeldv de dochters op ergerlijke manier. Toen Char lotte, de jongere zuster van Adeline, eens haai les niet goed naar zijn zin kende, wierp hij haaj met zooveel kracht tegen de deur, dat deze open> ging en het meisje van de trap viel. Ze werd bewusteloos opgenomen en had een ernstige beenbreuk bekomen. Haar leven lang bleef Char lotte gebrekkig, zoodat ze nooit het tooneel heeft kunnen betreden. De beroemde zangeres Malibran heeft een nog ellendiger jeugd meegemaakt. Ze was de doch ter van den Spaanschen zanger en componist Garcia. Haar jeugd is al heel treurig geweest haar vader was een streng leeraar en sloeg haar bij de kleinste fout op hardvochtige wijze. Meer malen werd het kind zoo mishandeld, dat men haar ver in de straat kon hooren gillen. Mali- bron werd geprotegeerd door gravin Marlin. verweet Garcia meermalen de onmcnschelijko manier, waarop hij zijn dochter behandelde hij liet er zich niet door beïnvloeden, maar zei al tijd, dat Marie nooit een groot kunstenares zou worden als hij haar niet ranselde. „Als ze nu weent", placht hij te zeggen „zal ze later lachen." Hij heeft zich daarin vergist. De treurige in drukken uit haar jeugd hebben haar nooit ver laten en hebben een schaduw geworpen op haar later leven als kunstenares. Niet zelden werd ze aangegrepen door hevige buien van melan cholie. Gravin Marlin vertelt, dat ze een avond diep getroffen was, toen ze zag, dat Malibran tijdens het zingen weende. De gravin zag groote tranen langs haar bleeke wangen rollen, terwijl de zangeres op roerende wijze doorzong. Later vertelde Marie aan de gravin, dat zij zich daar aan had gewend tijdens de lessen van haar vader. Als ze dan gestraft was en leed, gin^ ze bij het zingen achter den stoel van Gardé staan en wist haar stem zoo te beheerschen, daé hij niet merkte, dat de tranen rijkelijk vloeidoft- Ondanks het overweldigend succes, dat M libran in alle groote steden van Europa en Aig«F rika heeft gehad, is haar leven toch tragisdp geweest. Na een kort en ongelukkig huwelfflj met Malibran, scheidde ze van dezen Franscffc man en huwde met den Belgischen violist 4^ zanger Bériot, die korten tijd later blind we**» En Marie zelf stierf reeds in 1836 op 28-jarig**- leeftijd aan de gevolgen ven een val van hrf* paard. KEUVELAAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 6