BINNENLAND. T Eindelijk het volgende satirische oordeel van de nationalistische „Paris Midi": „Thans is het uit. Draag Constanten, uw pfckclhaube, welke men u op het hoofd ge-, pllafkt heeft, tot aan den jongsten dag. Ik. hoop dot ze u thans als bliksemafleider moge 'dienen, mijn Hercules; ik wenscli dezen man Immers niéts kwaads toe. Ieder heeft nu eenmaal zijn eigen smaak." Brest, 23 Sept Ter eere van het Rus sisch eskader dat op de reede alhier is ge- etationneerd werd heden door het marine- j bestuur een diner gegeven. De admiraals Chochepart en Essen wisselden hartelijke heildronken. Engeland. Ofschoon alle bezadigde unionisten sym pathiek gezind zijn jegens het voorstel eenor conferentie over de home-rule-biti, gaan Sir 'Edward Carson en de advocaat Smith voort met hunne redevoeringen, waarmede ze Ulster tot een gewapend verzet tegen de invoering der home-rule-bill willen opruien, i jn het Icrsche graafschap Antrim verklaarde Carson bij een inspectie zijner vrijwilligers, dat hij van verschillende generaals van het Engelsche leger de verzekering had ontvan gen dat ze, wanneer het tot ernstige conflic ten tusschen de opstandige bewoners van Ulster en de regeering mocht komen, naar Ierland zouden komen om de lieden van Ulster tegen de Engelsche troepen aan te voe ren. Tevens circuleert allerwege in Londen leen petitie aan den Koning, waarin deze wordt verzocht zijn goekeuring aan de wet Ic onthouden. De onzin wan een en ander ligt ca- natuur lijk dik boven op. Londen, 23 Sept. De Admiraliteit deelt mede, dat besloten is een afdeeüng van de eerste vloot, beslaande uit vier pantsersahe- pen, hot derde eskader lichte kruisers en do "derde floltiljo in het begin van November een kruistocht te doen maken in de Middel landsche zee, onder commando van den schout bij nacht Colville. De vloot zal met Kerstmis terugkeeron. Een yierde eskader van slagschepen zal zich te Gibraltar bij de afdeeling aansluiten. Er zullen dan manoeuvres worden gehouden met de Middellandsche Zeevloot in het wes telijk gedeelte van de Middellandsche zee. Na afloop van deze oefeningen zal dc ver- «endgde vloot, beslaande uit acht pantser- Schepen, drie slagkruisers, acht kruisers en acht lichte kruisers, een kruistocht maken tot Aloxandrië en verschillende havens aan doen. De derde floltilje van 16 moderne torpedo jagers zal in de Middellandsche Zee blijven; de torpedojagers, die zich daar tlhans bevin den, zullen naar Engeland terugkeeren. Londen, 23 Sept. Een telegram uit Liverpool meldt, dat gisterennacht suffraget tes een groot huis te Sea forth nabij Liver pool, dat door de plaatselijke overheid her bouwd en ingericht was voor idioten, in brand gestoken hebben. Het vuur woedde verscheidene uren voor het gebluscht was. In dc nabijheid werd suffragette-litteratuur ge vonden. Dc schade wordt geraamd op tach tigduizend pond sterling. Terwijl in de Engelsche spoorwegcentra de stakingsbeweging verloopt en liet meerendeek der stakers gisteren'aan den arbeid is gegaan, is Zondagavond te Dublin wederom een ver-« woede botsing ontstaan tusschen be to ogende arbeiders ten getale van ruim 25000 en de poli tie, waarbij werd gevochten met ijzeren sta ven, bierflesschen, steenen en stokken. Eeoi Idozijn tramwagens werden omgeworpen. Meer don veertig personen, waaronder zeven politic-agenten, werden verwond en naar de hospitalen gebracht. De toestand in Dublin wordt te erger, wijl da huiseigenaren begon nen zijn de werklieden uit hunnte woningen le zetten, daar ze hun huur niet betalen. Londen, 23 Sept. De Nationale Bond van transportarbeiders besloot in een bijeen komst le Londen het bestuur van de vakver- eeniging te Dublin mede te deelen, dat hij alle hoop nutteloos acht om de transportar beiders te Dublin te helpen op een anderen grondslag dan door de krachten van 'den bond Ier beschikking te stellen van hen die een einde aan het geschil wensdhen. De bond Js echter bereid een oproeping Le doen tol steun van de lijdenden. Spanje. Madrid, 23 S c p t. Dc ministerraad heeft bet--contingent voor 191-1 op 71,000 manschap pen bepaald. Volgens een officieus bericht zal de Koning Van Spanje den Franschen minister-president (Barthou op 28 September te San Sebasttaan "onJtvangcTu Deze audiëntie houdt ongetwij feld verband met de reis van president Poin- caré naar Spanje, welke tegen den 5en Octo ber beraamd is. Oosten rijk-Hongarüe. Weenen, 23 September. De Relchs- post noemt de dagbladberickten omtrent fccne ophanden zijnde terugroeping van den chef van den generalcn staf geheel onjuist. Bulgarije. Ondervraagd over de gebeurtenissen te Gu- jmddjina, waar de bevolking haar vijandige gezindheid tegenover de Bulgaarsche over heers chili g duidelijk te kennen heeft gegeven ón hare onafhankelijkheid heeft geprocla meerd, heeft Tontjef verklaard dat Bulga rije, hetwelk immer de Muzelmannen onder ^ijne onderdanen met liberaliteit en recht vaardigheid heeft behandeld, besloten is geen pinkelen maatregel van onderdrukking tegen»- inver dc bevolking van Gumuldjirsa te onder nemen, welke, daar ze niet den minsten steun tót Komsl'aoitinopel ondervindt, zich zonder fwijfel in den. nieuwen staat van zaken schik- %.ÖQ ZCti. Servië. Belgrado, 93 Sept. In een offideelo nota wordt het bericht gelogenstraft dat de laming van Servië voornemens zou zijn zich lot Czaar der Serven uit te roepen. Turkije. t Kijns-tantinopel, 22 Sept In var- band met bidt fled$ dat dö Duitsche gezant zich Jij <$öd grootvizier beklaagd heeft over een verklaring va/n Dj avid Bey, die inr het orgaan „Stamboul" is versohenen eti waarin gezegd wordt, dat Turkije zidh vooraf met Frankrijk zal moeten verstaan, wordt in een officieel communiqué gezegd, dat tengevolge van een interview van Dj arid Bey in de „Stamboul" in sommige leringen in hel buitenland eenige emotie kenbaar is geworden, doch dat het goen enkel oogenblik in de bedoeling van Dja-- vid Bey heeft gelegen zich uil te spreken voor exclusivisme, waar het betreft Turkije's CLnan- cicelc politiële. Konstantinopel, 23 Sept. De regee ring heeft, ouder reserve van vroeger verkre gen rechten, met een iLaliaansche groep finan ciers een contract aangegaan, waarbij verlof wordt gegeven om binnen den tijd van een jaar een onderzoek tot stand te brengen naar een spoorweglijin langs de kust van Ada li a over Erzenck, Mersina en Tarsus naar Adana. De Russische ambassadeur heeft bij de Porie stappen gedaan tol verkrijging van concessie voor den aanlog van een spoorlijn Példlidtsj—Trebi zonde en PekilLtsj—Erze- roem. Griekenland. In de volgende maand zal dc Grieksche sy node bijeenkomen teneinde de grondslagen vast te stellen voor do vereeniging der ortho doxe kerken ln de veroverde streken met die van hét moederland. Twee en veertig bis dommen en zetels van metropolieten zullen met de zelfstandige kerk van Griekenland verecnigd, en afgescheiden worden van het Konstantinopelsche patriarchaat De synode zal in overleg met het Grieksche ministerie van eeredienst een desbetreffend wetsont werp gereed maken dat aan de Kamer ter goedkeuring zal worden onderworpen. Perzië* T a b r i s, 2 3 Sept. Aon het Potersburg- sche tclegraafagentsdhap wordt gemeld, dat de bevolking de volgende collectieve verkla ring naar Teheran heeft gezonden: Wij zul len geen gevolg geven aan de bevelen der regeering wanneer dele n«og verder blijft aan dringen op een verkiezing voor het parle ment. In het bizorider bij de hoogere gees telijkheid en de koopmanswereld wordt een hardnekkig verzet waargenomen tegen de verkiezingen. Zuid-Amerika. 'B u e n o s-A y-r e s, 23 Sept In een zeer woelige Kamerzitting werd de interpellatie over de spoorwegpolitiek behandeld. De mi nister van openbare werkeb criliseerde de nota der westeLijke en zuidelijke spoorweg maatschappijen en verklaarde het eens te zijn met de motie, dfio de bescherming der bu it onland sohe kapitalen waarboTgt. De af gevaardigde Castille, die de politiek van mi nister Ramos Meizia aritiseerde, werd door een plotselinge ongesteldheid overvallen Volgens den geneesheer in zijn toestand ern stig. Allerlei. Men meldlt uit San Rafaël: Garros vertrok gisterenmorgen om 5-22 naar Tunis. Het is mooi weer. Garros stelde zich voor den nacht in Algiers door te brengen, na te Tunis levensmiddelen te hebben inge nomen. Reuter seint ons uit Parijs: De vHegerifor Garf os passeerde om 11.35 Italiaanschen tijd Cagliari, vliegende in de richting van Tunis. Garros is om 1.45 tie Bizertu aangekomen, Uit Bizerta seint Reuter ons: Garros was genoodzaakt tie landen wegens ean defect aan hot ventiel door en benzinege- brok» De wind is in tegengestelde richting. Een geestdriftige ontvangst werd hem bereid. Om 6.50 zette hij zijn tocht naar Tunis voort Uüt Tunis seint Reuter ons-: Garros is wegens die duisternis geland te Protville. op 25 kilometers afstand van Tunis. Men meldt uit Hamburg: De van Erabden komende vlieger Dahm is gisterenmiddag om 1 uur te Athabascawak vlot geland. (Wij moeten hierbij nog mededeelen, dat deze ariatteur Maandagmiddag nog even aan een der steigers van het Y te Amsterdam ge land, teneinde benzine in te nemen). Een ongeluk. Mem meldt uit Mogador d.d. 22 dezer: Om zeven uur heden avond kantelde een vlieg machine, welke bemand was met een officier en een sappeur en van Casablanca kwam, midden in de zee, in het gezicht van Moga dor en op 300 M. afstands van het strand. Onmiddellijk werden sloomsloepen uitgezon den, welke hot gelukken mocht den sappeur te redden. De officier en zijn toestel evenwel verdwenen in de golven. Riga, 23 Sept Alle in de uitvoerhavens werkzame arbeiders hebben den arbeid we der opgenomen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 23 Sept De Voorzitter doet mededecling van de verdeeling der leden en hunne plaatsver vangers over de verschillende begrootings- commissies. Aan de orde was hierna de verkiezing van twee loeien der huishoudelijke commissie. In verband hiermede deelde de Voorzit ter mede, dat de heer Eland, die aan de beurt van aftreding was, verzocht niet meer in aanmerking t'e komen, wijll, daar de voor zatter van rechtswege lid der commissie is, de liberale Unie daarin thans van zelf ver tegenwoordigd is. De heer Lohman vroeg of de heer Eland, Ingeval hij desniettemin herkozen werd, de benoeming tóch zou aanvaarden, waarop de Voorzitter antwoordde, dat de heer Eland hem daaromtrent niets medegedeeld had. Hierop werd tot stemming overgegaan en werd in de vacature-Eland gekozen de heer Tyderaan (vrij-hberaal). In de vacature-Van Asch van Wijck werd gekozen de heer Loeff (katholiek), bij tweede vrije stemming. Bij de eerste stemming be haalden de heeren Locff en Van Nispen (Nijmegen) een gelijk aantal stemmen, nl. 31. Als leden der gemengde commissie voor de stenografie werden herkozen de heeren De Savornin Lohman, De Beaufort en Van Vlij men. De vragendag wordt weder bepaald op des Vrijdags, 's namiddags 35 ure. Vervolgens werden de afdeelingen samen gesteld. Na 1 ver opening der vergadering, welke ge durende een uur geschorst was, deelde de Voorzitter mede, dat de afdeelingen ge kozen hebban tot voorzitters de heeren Smeenge, Ilubrecht, Jansen (Den Haag), De Meester en Troelstra, en tot ondervoorzitters de heeren Roodhuyz-en, Van Hamel, Bos, De Beaufort en Vliegen. Morgen 11 uur begint het ofdeelingsonder- zoek der Indische begrooting en Dinsdag 30 September dat der Staatsbegrooting en bij- behoorendie wetsontwerpen. Na afloop van dat sectie-onderzoek zullen nog verschillende andere ontwerpen in de afdeelingen worden behandeld. Hierna werd de vergadering gesloten. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 24 Sep tember bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen Dr. G Lely, als lid der Staatscommissie omtrent wette lijke regeling van het waterstaatsbestuur; benoemd tot opzichter hij dan Rijkswater staat 4o kl. W. Rosingli, Utrecht en W. van Aken, te Tilburg; benoemd tot 'ontvanger der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Anna- Paulowna, A. G Otter, thans surnumerair uit de directie Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen als controleur bij den waarborg en belasting der goudenen zilveren werken mr. A. van Lier te Rotter dam; herbenoemd als kantonreoh ter-plaatsver vanger te Breukelen-Nijenrode mr. W. B. Westerman. De officieren-maaltijd, welke H. M. de Koningin morgen bij gelegenheid der utilitaire manoeuvres in een gedeelte van Gelderland en"Overijssel ten Paleize Het Loo geeft, zal 80 deelnemers tellen, o.a. de mili taire attachés der vreemde staten. H. M. de Koningin; zal zich bij de begra fenis van den kamerheer i. b. d. van Hare Majesteit graaf Van Lynden, overleden te Koudekerke, doen vertegenwoordigen door den kamerheer i. b. d. jhr. Van Reigersberg Versluys. Prins Hendrik te Arnhem. Z. K. H. Prins Henklrik heeft Maandag otok nog een bezdak gebracht aan de stichting van volkshuisvesting aan de Binnenrisscherswei- de. Een der woningen werd van binnen be zocht. Z. K. H. sprak zijn groote voldoening uit over de voortreffelijke inrichting. Ook hier werd de Prins rondgeleid door den waarne mende n burgemeester, den heer H. Goedhart Jr. (Arrih. Cri) Staatscommissie voor de werkloosheid. Vóór zijn vertrek naar het buitenland heeft minister Treub, voorzit ter van de staatscommissie voor de werkloos heid, een vergadering geleid van de commis sieleden de heeren mr. P. J. M. Aalberse, A. Plate, mr. P. J. Troelstra en H. de Wilde, die zich mc-t den voorzitter belast zagen met de vaststelling van het eindverslag. Na vaststelling van de punten van het ver slag, is besloten voor de eindredactie, die aan den secretaris der algemeene commis sie, prof. De Vooys, is opgedragen, na den terugkeer van den heer Treub uit het buiten land in de maand October nogmaals te ver- gadereu. Het verslag dat, naar de Nieuwe Ct. ver neemt, zeer belangrijke en ingrijpende voor stellen bevat, zal nog vóór 1 Januari ei. openbaar gemaakt worden. Kamerfractie der Liberale Unie. De Kamerfractie der Liberale Unie heeft in hare vergadering van Maandagavond tot voorzitter gekozen den heer mr. Th. H. de Meester, tot vice-voorzilter den heer dr. H. F. Hub recht, tot secretaris den heer W. de Jong en tot penningmeester den heer mr. W. Dolk. De heer mr. G. Jannink had zich niet herkiesbaar gesteld als secretaris. (Vad.) Bij beschikking van den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, van 20 September 1913, no. 10079, is, met ingang v; i dien datum, benoemd tot technisch as sistent bij den Octrooiraad, de heer B. G de Groot, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van 20 September 1913, zijn, met ingang van dien datum, bij het Bureau voor den Industri- eelen Eigendom benoemd tot administratief ambtenaar, de heeren J. S. F. Gunzel, W. Sutherland, M. H. Dibhetz, G C. Berendes, H. Kawczynski, W. J. M. Hcldoorn jr. en de dames A. J. Jungmann, W. M. Carrière, A. C. Huber. A. M. van 't Hoff Stollc, G. E. Veen- man, J. ,T. M. C. van Loo, G. J. van Loo, G. Duiker, A. M. L. Lange en N. Roetman, allen thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Voor den Indischen dienst zijn bestemd ter benoeming tot tijdelijk adspirant-civiel ge zaghebber bij het Binnenlandsch Bestuur in de bezittingen buiten Java en Madoera, de heeren: J. J. A. M. Beaumont te Maastricht: W. K. Kroon te Bussum; T. P. Graus, te Maas tricht, G. W. Graaf huis te Rotterdam; A. Jan sen te 's Gravenhage; W. C. ten Cate te 's Gravenhage; J. H. Here wijk te Nijmegen; B. Roep te Uitgeest: A. van Solinge te 's Gra venhage; S. de Waard te Philippine en W. H. Gerritsen te Schoten. Een gouden jubilee. Doctor Ja cob Baart de la Faille te Leeuwarden her dacht gisteren het feit,, dat hij een halve eeuw geleden promoveerde in de geneeskun de aan de (universiteit te Groningen. De ju bilaris die no gsteeds de praktijk vervult heeft zich ook als burger zeer verdienstelijk ge maakt. Gedurende 37 jaren was hij lid van den gemeenteraad wara zijn adviezen zeer op prijs werden gesteld. Voorts heeft de heer De la Fafllc zitting ln tal van colleges, is hij voorzitter van de Gezondheidscommissie te Leuwarden, van de Gezondhcidskolonie, van dc vereeniging voor arbeiderswoningen „Ei gen Brood'', enz. enz. Uit alle deelen des lands kwamen gisteren van collega's, patiënten, vrienden en vereer ders felicitaties in. Uit medici's van alle plaatsen had zich een comité van hulde geconstitueerd, waarin o.a. prof. G A. Pekelharing van Utrecht zit ting had. Prof. Nljhoff bood namens dit comilté en van de velen, die blijken van sympathie had den gezonden, den jubilaris diens portret aan, vervaardigd door den Frieschen kunstschil der P. van der Hem. Daarbij was gevoegd een album met de namen van allen, die tot het geschenk bijdroegen en een opdracht, waar in dc heer De la Faille wordt genoemd „de goede collega, de bekwame arts, de ijverige werker op sociaal-medisch gebied, de hoog staande mensch". Een tweede comité dat krachtige mede werking ondervond van de 200 belangstellen den uit Friesland en daarbuiten, bood den jubilaris een prachtig gedreven mat zilveren bouilloir aan met voorstellingen uit het Oude Testament naar teekenlngen van Guslave Dorée. Jhr. P. IIartsen. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenavond Is alhier op tachtig-jarigen leeftijd overleden de heer jhr. P. Harisen, oud-directeur der Ned. Hand. Mij. en com missaris van verschillende andere onderne mingen. De teraardebestelling zal Zaterdag 27 Sept. plaats vinden op het oude kerkhof Een magnifieke excursie heeft het feest van de Ned. Ileide-Maatschappij gisteren beslo ten. Misschien is er uit technisch- of deskun dig oogpunt wel eens 'n belanigwékkendor tocht gehouden, maar een excursie die meteen zóó interessant was en daarbij zóó buitenge woon gezellig, zal vermoedelijk nog niet in de annalen der Heide-Maa/tschappij geboekt zijin. Interessant door de rijke verscheiden heid van wat er te zien wesxl geboden, inte ressant óók door de verrukkelijk schoore na tuur die men opzocht en gezellig door de deelname van ruim 300 deelnemers, die el kander uitnemend verstonden en dankbaar gestemd waren door de hoogst zorgvolle voor bereiding van den tocht en de bewonderens waardige regeling van een en ander door do directie, die overal te voren alles besproken Had, om het den excurslsten zoo comfortabel mogelijk te maken. Zoodoende liep ieder traject van den langen weg met machinale regelmaat van stapel; en hoewel er verschil- tende pleisterplaatsen waren ingesteld, düo onwillekeurig altoos vertragingen doen ont staan, mag wel even als groote merkwaardig heid worden vermeld dat de excursie, om half 8 in den morgen reeds begonnen, pre cies te kwart na zes des avonds eindigde, geen minuut te Iaat derhalve. Daarvoor mag der directie van de Heide-Maatschappij wel een afzonderlijk woord van hulde worden ge wijd. Zij liet den deelnemers genieten op een wijze, die boven alle lof verheven is. Het was voor de leden een beete toer, ora na het diner va-rv den Maandagsavond, dat te gen middernacht nog niet geheel en al ten einde was gebracht Dlnodagmorgen om half 8 al weer in het gelid te staan. De directie scheen dat voorzien te hebben en wachtte ge duldig op een aantal te-laat-komers, die van alle kanten met angstigen spoed kwamen aangesneld. Het was dan ook wel Mr vroeg half 8 in den ochtend present te moeten zijn. Men reed in een onafzienbare rij landouwers, brikken, tentwagens en andere Amhemsche vehikels, waarvan sommigen met 3 paarden bespannen, door de langzamerhand ontwa kende stad naar de heide in de omstreken van Heelsum, waar mr. A. E. H. Goekoop, die in Den Haag -woont, gronden laat ontgin nen door de Maatschappij. Daar is men be zig het nü-bloeiende heideveld om te ploegen dat gebeurt met de bekende stoomploeg van de Heide-Maatschappij en daarnaast met ge wone ploegen, die door acht ossen worden getrokken. Beide soorten ploeg-machines be werken dezen heidegrondde stoomploeg doot het gauwer, doch de ossenploeg snijdt diepere voren. Men was gisteren in de ge legenheid de twee methodes met elkander te vergelijken. Na het omploegen van de heide wordt nog dit najaar den grond met kunst mest gemest, waarna er, als de winter voor bij is, lupinen worden gezaaid, de bekende geele bloem, die een zéér n.in.genamc geur verspreidt en sterk aan resida denken doet. Later, als dc lupine is uitgebloeid, komt er rogge te staan: rogge ran zéér goede quali- teit op grond, die men jaren lang als totaal onvruchtbare Heide heeft leien liggen, doch die op andere plaatsen reeds bewezen heeft dat er ook zeer goede aardappelen en boonen op te teel en zijii. Is het terrein door de zor gen van de Maatschappij zóóver bearlvid. dat het nieuwe gewas te velde staat, dan zullen de gronden aan landbouwers worden verpacht. Het is de bedoeling deze ontgin ning gaandeweg op de Heelsumsche hedd-c uit te breiden, waartoe hier en daar reeds eiken hakhout wordt opgeruimd. Om de diep inge schoten wortels van dit eikenhout op ge makkelijke wijze te verwijderen, laat men den grond met behulp van cahücit, uit elkander springen. Cahücit is een springstof die dyna miet vervangt. Men stopt de patronen een eind ie in den grond en laat ze vervolgens ont ploffen; de bodem wordt daardoor losge woeld en de houtstobben vliegen versplin terd den grond uil, waarbij ze tot op aanmer kelijke hoogte de lucht in worden geslingerd. Het heeft iets van een grond- en splinter regen, die boven het bosch uitstuift, als de cahücit met dóffen knal in den bodem is ont- plofd. De woriel-restaitien kunnen daarna zonder inspanning worden uitgegraven. Voor de excursisten warden gisteren héél wat proeven met dezen springstof genomen. Hel herinnerde aan het werk onzer genie soldaten, die voor enkele maanden met dyna- niiet-ontplofüngen medehielpen om de aar den- en en steenen heuvels aan het Paarden vel d met den grond gelijk te maken. Cahücit is goedkoioper dan dynamiet en niet zoo ge vaarlijk groote stobben, waarvoor een ar beider 3 6 dagen noodig heeft om ze in stukken te verdoelen, worden met cahücit voor f 1 h f 1.50 radicaal uiteengeslagen. Het geeft dus aanmerkelijke besparing van ar beidsbracht. Deze eerste demonstratie werd zéér belang wekkend gevonden; vooral het ploegen werd aandachtig gadegeslagen, niet het minst om het feit, dat hier dorre, mulle heide, zonder eenige andere verdienste dan haar paarst kleed in den zomer, binnen 1| jaar wordt omgezet in vru chtdra geilden akkergrond, met een belangrijke opbrengst aan veld pro ducten, die aan hééd wat nijvere handen weit en brood verschaffen. De Zeven Provinciën van den Dultschen keizer. Onze marine autoriteiten hebben naar de TeL meldt, in het' model van de Zeven Provinciën, tijdelijk door den Dultschen keizer ter expositie aan de EN.T.O S. afgestaan, eenfge leemten ontdekt wat betreft de juistheid van het model van het admiraalschip van De Ruyter. Keizer Wilhelm daarvan in kennis gesteld, heeft er in toegestemd, na het sluiten van de E.N.TX3 S. 't schip nog een drietal maanden onder verantworodeliikheid van de Ned er- la ndsche marine in ons land te doen blij ven. Op rijkskosten zal het model op de marine werf te Amsterdam geheel in overeenstem ming worden gebracht met het vermaarde oorlogschip, dat het moet voorstellen. Tentoonstelling „De Vrouw 1813—1913." - Op 26, 27 en 28 Sept. cal de tuinbouwafdeeling haar periodieke tentoon stel! ingen sluiten met een fruitbentoonstel- ldng. In den loop van dezen zomer heeft meu een overzicht gegeven van wat de vrouw ic Nederland voortbrengt in bloemisterij en tuin-architectuur. Het bleek daarbij, dait de vrouwelijke bloemist en in ons land zeer schaarsch zijn, "terwijl alleen in de binderij een groot aantal vrouwen werken. De bloe men door vrouwen gekweekt, waren moest door dilettanten ingezonden. De teekemngen fn September geëxposeerd gaven tie zien, dtat eerïige vrouwen zich met succes aan de tuinarchitectuur wijden. De aanleg ran liet tentoonstellingsterrein geelt daarvan zelfs een uitstekend blijk. De fruit- ten/t'oonstellinjg zal nu toonen wat door de Nederlandsche vrouw, handelskweekster zoo wel als dikltUanjte, wordt gepresteerd in de vruchtenteelt. Er zijn meer vruchtenikweek- sters in ons land dian menigeen vermoedt. Velen staan aan hot hóófd van haar eigen bedrijf, sommigen leiden mot alleen de ad ministratie, doch verzorgen ook zelf haar hoo rnen en vruchten. De zeer aanzienlijke in schrijvingen dóen een belangwekkend geheel verwachten. Opening der tentoonstelling Vrijdag te 2 uur. E. N.T. O.S. Zaterdagavond heeft een maaltijd plaats gehad, door het bestuur van Entos aangeboden aan een aantal journalis ten. Aan tafel bracht Ide voorzitter van de centrale oommissie, de heer G G. Vattier Kraane, hulde aan de werkzaamheid van de journalisten, waardoor zooveel werd bijge dragen tot het welslagen der tentoonstelling. Namens de journalisten bracht mr. G. Kei ler, voorzitter van „De Amsterdamsdhe Pers" dank aan het fentoonstellingslbestuur, voor de wijze waarop het de taak van de pers heeft vergemakkelijkt. Het bestuur van de E N. T. O. S. heeff het denkbeeld geopperd om, alvorens alle tentoonstellingen van dit jaar zullen gesloten zijn, de personen die aan de organisatie der tentoonstelling en der internationale con gressen hebben medegewerkt, nog eens sa men te brengen. De Centrale Commissie voor „Plan 1913" heeft nu aan de betrokken besturen een cir culaire gericht, waarin wordt opgewekt dit denkbeeld te verwezenlijken door op Woens dag 1 October te half zeven in Restaurant Zo merdijk Bussink op de E. N. T. O. S. samen 1 te komen. Rood en Oranje, óf hoe rood regeert. Men schrijft aan de Standaard: Hoe Rood over het huis ran Oranje denkt, moge blijken uit het volgende verslag van de raadsvergadering der gemeente Ooststelling werf. Gesproken wordt over den post: Uit steken en onderhoud der vlaggen. De heer T r i s 1 n g a wil wel van het ge meentehuis laten vlaggen. De heer De Boef (a.s.) moet zijn stem er tegen verheffen, dat deze post gekhrapt wordt. Het huis van Oranje is ons meer dan deze uitgave waard. De heer Witvoet vindt, dat dan ook de meerderheid der commissie wel d'e roode vl a g uit het gemeentehuis kan be- gecren. Hij deelt het standpunt omtrent het huls van Oranje niet. Met 8 tegen 7 stemmen wordt besloten den post geheel te schrappen. Voortaan zal ons gemeentebestuur niet meer vlaggen. Uit de diamantindustrie. De diamanlfirma S. te Amsterdam, zou naar wij vernemen hare betalingen hebben gestaakt. Het tekort zou ruim f 250.000 bedragen. De stakingc aan de Ned. Fa- h.riek. Gisteren heeft het stakende sme derij-personeel van de Ned. Fabriek van 4 Werktuigen en Spoorwegraaterieel te Amster dam met groote meerderheid de voorstellen der directie aangenomen en besloten de sta king op te heffen. Terwijl de werklieden Oór- spronkelijk verhooging van het uurloon met 3 ets. hadden geëisrht. hebben zij thans met 1 ct. verhooging genoegen genomen. De di rectie harerzijds zal gOenerlei weerwraak- f maatregelen nemen. Werkstaking Culemborg- sche Glasfabriek. Dinsdag morgen is op aandringen van het afdeelingsbestuur van den Bond der Glasbewerkers het werk we der hervat, waarmede deze staking als ge ëindigd kan worden beschouwd. Annie PascaL Voor de 6de kamer der Amsterdamsche rechtbank verscheen gis- teren niet zonder moeite en beraad,, de om haar geslepen oplichtingen beruchte Annie Pascal, eigenlijk Guurtje H., veria-ten vrouw van Th. J. v. d. M., een bijna 4Chjaxig vrouwtje. Békend is, dat zij onder tal va§ namen had. „gewerkt", van verschillende wilp ketiens, laatstelijk te Hilversum en Bussum, artikelen had wétten los te kragen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2