BINNENLAND. $at de regeer iag „koning Garson" ni'el 'WensCht- veranderd te zien in een „heilige Carson". Sir Edward Carson, met al zijn 'Snoeverij, zal zich binnen de perken der wel houden en het zou een daad van onverstand &ijn hem te vervolgen voor iets. wat hij nog niot gedaan heeft. Zwitserland. Bern, 25 Sept De sloiactc van de con ferentie voor arbeidersbescherming is heden 'goteekend. Spanje. (Een borichtgovoi' van do1 New-York Herald heeft een onderhoaid gdhad met den Koning 'van Spanje, om. over militaire aangelegen' 'heden. Op een reefitstreeksche vraag van den fjournalist hoe de Koning dacht over 'de heer- 'fechende bewoging ion gunste van een f Frans dh-Spa anseh boiklgenootschap, ant' 'Woordde Alfonso: „In de elf jaren dat ik ko ning ben, geloof ik voldoende bewezen te hebben, in welke richtingen mijVie nelgingen gaan, en ik !kan noedt vergoten, 'dat mijn baam, Bourbon, een Franschc naam is. -Een nauw tozaimen gaan is bevorderlijk voor het mooi ol ijke Werk, dat beide landen in Ma rokko 'begonnen zijn. Hét is dus noodig dat Frankrijk en Spark hand -an hand gaan." Portugal. Lissabon, 25 Sept. De politie heeft te Praia Maeos vijf personen gearresteerd, die bommen droegen en zich leden eenor vak- vereeniging noemden. Volgens de bladen moet een hunner bekend hebben het voor nemen te hebben gcliad een aanslag te ple gen tegen het huis van den president van den ministerraad. Oosten rljk-Hongarlje* Ondanks logensiiralfingen van zekere zijde, o.a. pas nog door den Reichspost, wordt al gemeen gezegd, dat de chef van den genera- len 6baf Conrad von Holzendorff zal aftreden en in November door een andere functiona ris zal worden opgevolgd. Ofschoon een of ficieel verzoek om ontslag nog met is inge- diendJdiend, zijn er aanwijzingen dat Ilotzen- dorff na zijn verlof dat hij na de groote ma noeuvres m Bohemen genomen heeft, zal af treden. Wat de ooi-zaak betreft verluidt, dat von Hotaendorff niet meer het vertrouwen wan den aartshertog-troonopvolger Frans Fer- dmand meent te bezitten, dat hij vroeger in zoo ruime mate genoot, daar vele zijner voor stellen, die hij ln het verloop der laatste cri sissen heeft gedaan, niet werden ingewilligd. A gram, 2 5 Sept. Dajosics, de mandie op den verjaardag van keizer Frans Jozef baron Skerlecz, den koninklijken commissa ris in Kroatië, ernstig heeft verwond, is tot 16 jaar opsluiting veroordeeld. Bulgarïlë. Sofia, 2 5 S e p t. In verband met de op heffing van Het moratorium maken de ka mers van koophandel een mededecling open baar omtrent den economisclien en financi- eelen toestand van Bulgarije. Daarin wordt de overtuiging uitgesproken dat het land ab soluut beveiligd is tegen een economische cri sis. Turkije. Konsfantinopel, 25 Sept. Daar de sftiltan kou heeft gevat, moet hij op raad der genecsheeren zijn vertrekken houden. De sultan lijdt volgens een officieel bulletin aan rheumatiek en indigestie. Konstantlnopel, 26 Sept. Djavid Rey heeft bij een bezoek van den Duitschen gezant ter opheldering van zijn uitlatingen in het dagblad „Stamboul" verklaard, dat hier een misverstand in de weergave heeft plaats gehad. japati, Tokio, 25 Sept. De politie heeft zekere Taking gearresteerd als verdacht van een samenzwering om minister Malcino te ver moorden. Men ontdekte Taking toen deze om het ministerie van buitenlandsche zaken pondsluipende was, waarbij een hoeveelheid kruit op hem werd bevonden. Mexico. N e w-Y ork, 25 Sept Uit Mexico wordt gemeld dat de katholieke partij Gamboa, mi nister van buitenlandsche zaken, candidaat gesteld heeft voor het presidentschap en Eugenio Raison voor het vice-presidenrtscbap, Waarmede Hucrta zich accoord verklaard heeft. Aan de Ncw-York Sun wordt uit Washing ton gemeld dat Huerta begonnen is om met de diplomaten te beraadslagen over de plan nen tot de regeling van de eischen uitlanders, die zijn voortgevloeid uit de wanordelijkhe den der laatste drie jaren en voorstelt over die eischen een internationale commissie te laten beslissen. De bijzondere gezant van den president der 7oreenigde Staten John Lind heeft te Vera cruz een vertegenwoordiger der Frankfurter Zeitung ontvangen. Over den huidigen toe stand in Mexico heeft hij zich zeer voorzich tig uitgelaten. Lind meent, dat het zeer moei lijk is hierover profetdën te doen. De Ver- eenigde Staten van Naord-Amerika hebben, volgens Lind, in geen geval imprevialisfcische bedoelingen. „Wij hebben", zoo zeide Lind, „genoeg terrein en genoeg problemen. Europa dwaalt wanneer het ons voor oorlogszuchtig houdt Wij wenscben alleen dat onze buren de rust bewaren, wat echter onmogelijk is, zoolang avonturiers president worden. In de allereerste plaats wachten we op de spoedige vervulling van Huerta's belofte cen-er spoedige presidentsverkiezing." Lind is overtuigd, dat er geen levensgevaar bestaat voor de in Mexico vertoevende Ame rikanen. Er werden tot dusver slechts twin- Kg uitlanders vermoord. Men kent ln Amerika, zeide Lind, de La- Üjnsche staten beter dan in Europa, evenals trouwens Argentinië, Chili en Brazilië, die eveneens H-uerta nog niet herkend hebben. De stad Veracruz is volkomen rustig. Het takenverkeer is levendig. Een en ander is toj'kbaar te danken aan de aanwezigheid van Vïïce Aanerikaansche oorlogschepen. Allerlei. Manchester, 25 Sept. De werklieden In de dokken hebben een resolutie aangeno- toaen, strekkende om op bepaalde voorwaar den morgen den arbeid te herdenken. De plaatschappij nam deze voorwaarden aart, fcObdat de steking gpëiadtód is. Aan het station van den Ooster-spoor- weg te Parijs is gisteren een jongen van vijf tien jaar aangehouden, die met den Orient- Express uit Boekarest was gekomen, niet in een wagon, maar daaronder hangende over een der assen. Op die wijze had de knaap de 2534 kilometer, die Boekarest van Parijs scheiden, afgelegd. De jongen, uitgeput van vermoeienis, honger en dorst, was met een dikke korst van stof en modder bedekt en vertelde, dat hij te Parijs gekomen was om er te werken. Ja, om er te werken, teekent Figaro bij het berichtje aan, waarin het hel denstuk van den jongen vermeld wordt, om er te werken bij menschen, die moe zijn na zes uur reizens in een eerste klas-coupé. Het eerste Landgericht te Berlijn heeft den huisknecht Joseph Ritter, die op 10 Mei in de Hohenzollernst rasse den 13-jarigen schooljongen Olto Klahn, nadat hij een mis drijf tegen de zeden gepleegd had, vermoord de en het lijk aan stukken sneed, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De gezworenen hadden verzachtende omstandigheden aan genomen, daar Ridder volgens de verklaring van de deskundigen geestelijk zeer laag stond. Staten-Generaal. Oranjeboe k. Evenals vorige jaren heeft ook thans de minis ter van buitenlandsche zaken aan de Staten- Generaal een Oranjeboek aangebodenbevat tende een overzicht der voornaamste van 15 Juli 1912 tot 15 Juli 1913 door het ministerie van bui tenlandsche zaken behandelde en voor openbaar making geschikte aangelegenheden, waaraan het volgende is ondeend Dank zij de bemoeiingen van Hr. Ms. gezant schap te Konstantinopel en van den consul te Djeddah is van de Turksche regeering de toe zegging verkregen, dat een bedrag van 10,100 piasters, van Nederlandsch-Indische pelgrims onrechtmatig geheven als visa-recht op hunne paspoorten, zal worden terugbetaald. Het op 23 Juli 1912 te 's-Gravenhage gesloten verdrag voor een eenvormig recht betreffende den wissel en het orderbriefje, is thans volledig. Evenals het vorige jaar vergemakkelijkte het in den aanvang van het jaar in ons land nog voorkomende mond- en klauwzeer zij het dan ook slechts hier en daar sporadisch de onder handelingen over de toelating van ons vee in vreemde landen niet. Met voldoening kan intusschen worden gewag gemaakt van de openstelling der grenzen van de Zuid-Afrikaansche Unie en Rhodesie voor den invoer van Nederlandsch vee, in welk verband vermeldenswaard is de door de Zuid-Afrikaan sche regeering vastgestelde bepaling, krachtens welke het Nederlandsche stamboekvee of door fokvereenigingen geregistreerd vee, onder zekere voorwaarden, naar de Unie vrachtvrij kan wor den vervoerd. Hr. Ms. regeering heeft een vijftigtal Zuid-Afri- kaansche landbouwers, die het volgend jaar En geland zullen bezoeken, uitgenoodigd ook een bezoek aan Nederland te brengen, welke uitnoo- diging is aangenomen. Voorts werd van de Duitsche regeering weder vergunning verkregen voor den doorvoer eener zending van 500 stuks fokvee naar Oostenrijk- Hongarije. De Fransche grenzen daarentegen zullen eerst worden opengesteld wanneer onze veestapel be stendig van mond- en klauwzeer vrij zal zijn. Ook voor de Argentijnsche regeering was het voorkomen dier ziekte hier te lande een over wegend bezwaar om tot de dezerzijds gewensch- te toelating te besluiten. Bij brief van 5 Augustus 1912 heeft Engeland de suikerconvenrie opgezegd. In hetzelfde schrij ven verzocht deze mogendheid om, ondanks het feit dat zij uit de suikerconventie trad, de behan deling te mogen behouden, die zij totdusver als een der conventiestaten had genoten, en ver klaarde zij zich bereid te voren kennis te geven van haar eventueel voornemen om in hare wet geving van de bepalingen der conventie af te wijken. Bij de Nederlandsche regeering bestond be- zwaor de bestaande behandeling van uit Enge land ingevoerde suiker zonder meer te bestendi gen. Dit standpunt werd door den eersten gedele geerde van Nederland, prof. mr. J. baron d Aul- nis de Bourouill uitvoerig toegelicht, doch mocht bij de andere mogendheden der Suiker-unie geen instemming vinden. Na ampele overweging werd echter de Neder landsche delegatie gemachtigd van verderen te genstand af te zien. Engeland zal dus na 31 Augustus 1913 behandeld worden op dezelfde wijze als vóór dien datum. Na de besprekingen in de permanente commis sie werd de termijn van kennisgeving van het voornemen tot wijziging der Engelsche wetge ving gesteld op zes maanden, welke termijn door Engeland werd aanvaard. Ten vorigen jare werd medegedeeld, dat de Belgische regeering verklaard had slechts dan zich in staat te achten tot eene regeling van de grens Baarle-Nassau en Baarle-Hertog mede te werken, indien Baarle-Hertog met België verbon den werd. Bij zoodanige gedragslijn zoude eene regeling zijn te ontwerpen, die op de hoofdpun ten afwijkt van het op 11 Juni 1892 met België gesloten, doch onuitgevoerd gebleven verdrag. De vraag of het belang van Nederland gedoogt onderhandelingen te beginnen op den voet van het door de Belgische regeering kenbaar ge maakte voorbehoud, heeft een omvangrijk onder zoek noodig gemaakt. Op dit oogenblik kan nog niet worden voorzien, dat bedoeld onderzoek tot een bevestigend antwoord dier vraag zal lei- den. De eisch, dat iedere in Duitschland verblijven de Nederlander voorzien moet zijn van een pas poort of nationaliteitsbewijs gaf meermolen aan leiding tot misbruiken. Ten einde deze voor het vervolg zooveel mo gelijk te voorkomen, zal voortaan op de natio- naliteitsbewijzen van in Duitschland verblijvende Nederlanders het signalement van den houder worden geplaatst. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 26 Septem ber bevat o. m. de volgende Koninklijke be sluiten: op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. H. B. S. te Heerenveen R. Voorzanger; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen N. R. Pekelharing Azn., dr. D. die Lange en H. Kampinga, allen aldaar; ^rii^^wrgeplaatst bij_he^ bied.-hvh dc 2e luitenant P. P. v. d. Meer van Eet 13e regiment infanterie. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin heeft het blad La Narion te Buenos Aires, het belangrijkste politieke blad van Zuid-Amerika, een zeer warmge- stemd artikel van gelukwensching aan H. M. en aan Holland in zijn nummer van 31 Augustus gepubliceerd. In dit artikel wordt o.m. gezegd: indien andere monarchen groo- ter eerbied en gehechtheid aan hun gezag van hun onderdanen mogen hebben weten af te dwingen, wekt ongetwijfeld geen enkel vorst bij hen zoo innige gevoelens en zulk een diepe genegenheid op als de Koningin van Nederland. Het Nederlandsche volk draagt Maar een bijna vaderlijke genegenheid toe en Is tot alle opofferingen bereid om Haar luister en Haar geluk te verzekeren. Het artikel be sluit met de woorden: „Het spreekwoord zegt dat gelukkige volkeren geen geschiede nis hebben. Indien men onder geschiedenis het verhaal verstaat van groote worstelin gen, van reusachtige rampen of van bloedige overwinningen en wreede heldendaden, bezit het Holland der 20ste eeuw inderdaad geen geschiedenis; maar indien de geschiedenis de herdenking is van de werkzaamheid van den ïnensch op het gebied van beschaving en vooruitgang, indien zij het beeld is van het gemeenschappelijk streven van een zich ont wikkelend ras naar zijn einddoel van een al gemeen welzijn, dan geeft Holland van zulk een geschiedenis een schitterend voorbeeld onder de gelukkige regeering van zijn lief tallige Koningin Wilhelmina". De Vorstin van Bentheira, die einkele da gen ten palei/.e Soestdijk de gast zal zijn van H. M. «de Koningin-Moeder, kwam gisteren avond 7.51 aan hét station Baam, alwaar Ko« nLnigirt Emma hare zuster afhaalde. J h r. Loudon. De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, jlir. Loudon, ar riveerde gisteren morgen om elf uur met het stoomschip „Rotterdam" van de Holland— Amerika lijn te Rotterdam. Familieleden be groetten den heer Loudon. In Hotel des Indes te 's Gravcnhage heeft intrek genomen de heer Th. N. Page, Ame- rikaansch ambassadeur to Rome. In het Hotel den Ouden Doelen to 's Gra- venhage is aangekomen Z. Exé. Wang Kona-ng Ky, huilengewocm. gezant en gevolmachtigd minister van de Chineesche Republiek bij hel Hof van België De drooglegging der Zuider zee. De West-Minster Gazelle wijdt een be schouwing aan de drooglegging der Zuider zee, in de troonrede aangekondigd. Het blad vreest, dat archeologie en kunst er onder zullen lijden, want wat zal er van „de doode sleden aan de Zuiderzee" worden, tot welke steden het behalve Edam en Monnikendam ook Vol end am en Marken rekent. Vooral be treurt het, dat Marken, „het schilderachtigst van allen", verdwijnen zal, want het te be houden door een kanaal om het eiland open te laten acht het uit den booze. Ongevallenwet De minister wan Landbouw heeft met ingang van 6 October vastgesteld nieuwe formulieren van het k>on- Iboek en den verzamelstaat, bedoeld in art. 4 van het Kon. Best van 17 Mei 1909, van het formulier van den loonslaaf, bedoeld in art. 2 van dit Kooi'. Besl. en van het formu lier betreffende de inlevering door de werk gevers van de opgaven, benoodigd tort, vast stelling der premie. De modellen voor deze formulieren zijn opgenomen in St Ct. No. 224. Jubileum zegels. De directeur- generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat de jubileumzegels, uit te geven ingevolge het ICon. besluit van 23 November 1912, in de laatste maanden van dit jaar, van een nader aan te kondigen datum af, aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zullen wrorden gesteld. Deze zekels zijn voor oivbe- perkten tijd geldig voor frankeering in het binnen- en buiten 1 andsch verkeer. De oplaag is voor elke waarde bepaald op het hieronder vermelde aantal. 2£ cent, beeltenis Koning Willem I, 3,000,000 stuks. 3 cent, beeltenis Koning Willem II, I,500,000 srtuks. 5 cent beeltenis Koning Willem III, 3,000,000 stuks. 10 cenit beeltenis H. M. de Koningin 1,500,000 stuks. 12A cent beeltenis Koning Willem I, 1,500,000 stuks. 20 cent beeltenis Koning Willem II, 500,000 stuks. 25 cent beeltenis Korting Willém III, 500,000 stuks. 50 cent beeltenis H. M. de Koningin, 200,000 stuks. 1 gulden, beeltenis Koning Willem I, 200,000 stuks. 21 gulden, beeltenis Koning Willem II, 100,000 stuks. 5 gulden, beeltenis Koning Willem III, 100,000 stuks. 10 gulden, beeltenis H. M. de Koningin, 100,000 stuks. Belanghebbenden die zich zekerheid wil len verschaffen bepaalde hoeveelheden zegels bij de uitgifte te zullen kunnen ver krijgen, worden uitgenoodigd zich vóór 20 October a. s. te wenden tot het hoofdbestuur der posterijen en telegraphic te 's-Gravon- hage, met een opgaaf tod hetgeen, zij wen scben. Staatscommissie vo/or hef Militair Onderwijs. Naar wij verne men is de Staatscommissie betreffende reor ganisatie van het Militair Onderwijs met haar arbeid gereed. Eerstdaags zal de zitting plaats hebben waarin het eindrapport wordt vastgesteld. Daar dc commissie medio 1910 werd benoemd, zal haar verslag de vrucht: van ruim driejarigen arbeid zijn. Staatscommissie voor de werkloosheid. Het bericht over de werkzaamheden der Staatscommissie voor dc werkloosheid veixKertt op eenige punten rectificatie. Do sub-cotomtïssie <öe jj. Vrijdag otoder toiorzïttelsch&T>_ Van Mirttster.Tronb biieen- kwam, had niet ten doel een eindverslag samen te stellen. Haar taak was, een plan te ontwerpen, vóór het organdsoeTen der samenwerking van verschillende instellin gen en vereend gin gen die de werkloosheid bestrijden. Oolk is hot niet juist dat het ver slag vóór Januari gepubliceerd zal worden, al hoopt de commissie nog dit jaar mot haar werk gereed be zijin. In elk geval moeten nog tbl wan belangrijke punten door de alge- méene vergadering der Staatscommissie be handeld worden. De plannen van rechts. Uit rech'lsche kringen meldt men aan de Tel., dat de houding der Coalitie in de komende po litieke periode geheel beheerscht zal worden door het ondcrwijs-vraagstuk. Alleen dan zal rechts de door links voor te stellen kies- rechtherizening niet tegenwerken, Indien in elk opzicht recht worde gedaan aan den eenigen eisch, dien rechts in zake het onder wijs zal stellen, n.l. volkomen gelijkstelling van het bijzonder onderwijs met het open baar. Bij inwilliging hiervan is rechts ge neigd zeer tegemoetkomend te zijn bij de door links voorgenomen herziening van Talma's wetten. Raadsverkiezingen te 's Gra ve n h a g e. De gisteren* te 's Gravenhage ge houden Gemeenteraadsverkiezingen hadden d<m volgenden uitslag: District I (vacature-Bleeker) S. D. A. P. Uitgebrachte geldige stemmen 6821. volstrek- Ie meerderheid 3411: J. G. Sikkema S. D. A. P. 3242; L. L. II. de Visser S. D. P. 85; G D. Wesseling R. K. 3-494. Zoodat gekozen is de heer Wesseling. Kiesdistrict III. (Vacature-dr. Leiy) U. L. Uitgebrachte geldige stemmen 5560, volstrek te meerderheid 2781. G. G. van As CE.-H. 1828. C. J. Reijesse S. D. A. P. 542, mr. dr. H1. J. Romeijn U. L. 3190 Zoodat gekozen is de heer Romeijn. (Vacature-Thomson) U. L. Uitgebrachte gel dige stemmen 5599. Volstrekte meerderheid £300. C. J. Benschop S. D. A. P. 540, M. do Mos Jz. R.-R. 1912, J A. Sillevis L Wzn. U.-L. 3147. Zoodat gekezen is de heer Sillevis, Rij beschikki'ng van den minister van marine zijn de "navolgende plaatsingen enz. gelast met 8 October a.s.: luitenants ter zee der 1ste klasse H. van Persijh, aftredehd commandant van Hr. Ms. Evertsen, gesteld ter beschikking, J. Hofstede geplaatst in de directie der marine te Wil- lomsootid, en E. M. IWissma-nn geplaaJtst inde directie der marine te Amsterdam: luitenants ter zee der 2de klasse G. E. Ie Rü-tte, IC. Sdhlul'cr en J. II. de Vey Mestdiagh, cvUen thans dienende aan boord A. M. Evert sen, gesteld ter beschikking, P. ED. dn Veer geplaatst bij de afdeeling van thet korps ma riniers te Rotterdam, en C Meijer geplaatst aan boord Mr. Ms. Heemskerok; officier van gezondheid der le klasse H J. (M. Lau reuse en officier van administratie der 2de klasse D. Kool, beiden thans dienen de aan boord Mr. (Mis. Ewerteen, gesteld ter beschikking. Prof. dn J. Krans naar Pern. Prof. dr. J. Krans, oud-Minister van Water staat en lid van de Eerste Kamer der Staton- Genera/al, zal aanstaande Vrijdag (andere be richten spreken van Vrijdag 3 October) van Den Haag naar Rotterdam vertrekken ten einde den volgenden dag scheep te gaan naar New-York. Van daar hij via Pana ma, ma een bezichtiging vata de Kanaal wer ken aldaar, maai- Calko, de haven van de Peraaansche hoofdplaats Lima reizen ter vervulKn-g vam. de hem door de Peruaansche Regéerrag gegeven opdracht om een per soonlijk onderzoek in te stellen en een ont werp te leveren ter zake wan bepaalde ver- beteitingswerioen in Callao. De gepensüooiraeerde kapitein ter zee II. T. Hoven en de civiel ingenieur J. Goedhart zijn bereids daarheen vertrokken tot hel ver- richten wan voorbereidende technische werk zaamheden. De alphabetische lijst van aanbeveling voor rechter te Zierikzee luidt als volgt: Mr. H. de Bie, mr. F. J. Lisman en J. A. D. baron de Vos van Steenwijk allen substilivut- o ff icier respectievelijk hij de rechtbank te Zwolle, te Utrecht en te Arnhem. Bij 'beschikking wan den minister van Waterstaat is bepaald, dat met ingang van 1 October 1913, de ingenieur in het arrondis sement 3ïïkMeïburg van de 11de directie G. J. van Iden Broek, tijdelijk tevens zal worden belast met de waarneming Van den dienst in het arrondissement Goes van die directie. De Minister van RinnenLalnd/sdic Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat liet examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- On schoolonderwijs ln de vrije- en orti eoefehingen der gymnas tiek zal aanvangen op 45 October e.k. Zij, die zidh aan dit era men wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 1 October a.s. aan fè mcl'den bij den voorzitter dei* commissie. Te Leeuwarden is na langdurige ziekte, op 57 jarigen leeftijd overleden, de heer A. E. Kempees, hoofd-ingenieur directeur der Rijks Waterstaat, Ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw. Begrafenis A. Willink. Onder groote belangstelling werd te Winterswijk ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer A. Willink, in leven lid van de Provin ciale Staten van Gelderland, lid van den ge meenteraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel, administrateur der Ned. Westf. Spoor, enz. De meeste colleges en instellin gen, in welker bestuur dc overledene zitting had. waren door het bestuur vertegenwoor digd. Op de begraafplaats werd het woord gevoerd door den burgemeester van Winters wijk, jhr. G. A. van Nispen, door den presi dent-commissaris der Ned. Westf. Spoor, ba ron Van Nagell van Ampsen en door den heer J. C. Meerdink, boekhouder der bont weverij „De Batavier", die namens het per soneel en de arbeiders sprak. De oudste zoon dankte voor de eer, deiij overledene bewezen. Algemeene Protestantenbond. De Alge me ene Pro testanten vereeniging hiek. gisteren haar 16e algemeene vergadering, Amsterdam in Zeemansboop. Bijna alle af» deelingen waren vertegenwoordigd. Ten elf uur opende de Voorzitter Ds. J. H. Quasi uit Utrecht de vergadering met gebed en kort openingswoord. Een telegram van hulde en trouw werd ge zonden aan H. M. de Koningin. Dc notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd} het jaarverslag getuigde van vooruitgang; de geldmiddelen verkeer en in vooruifcgaanden toestand. Gelijk bekend had de uitvaardiging van Eet Juni-manlfest een vijftal Hoofdbestuurders doen heengaan. De voorzitter gaf eene uitvoerige uiteenzetting van den loop der zaken Inzake dit manifest, waarna, na eene broederlijke bespreking de vergadering besloot eene verklaring in de pers te doen opnemen. Tot leden van het Hoofdbestuur werden herkozen met algemeene stemmen de heerer J. Quast en L. den Bliek. Ter voorziening in de bestaande vacatures werden gekozen ds- Nolke uit HnbtJirm, Dr. Heldring nit Amster dam, Ds. Drijlber, hoofdredacteur van het Evangelisch Zondagsblad uit Zutphen en de heeren Kooien, lid van den Gemeenteraad uit Arnhean en Will ebrand uit Rotterdam. Daar de eerste drie heeren afwezig zijn, worden als secundi gekozen prof. dr. Muller uit don Haag en Ds. Pol uit Horsen. Rapport wordt uitgebracht over het tijid- scïïrift Marndx, dat zich rn goeden finanti- eeïen {bestand bevindt, terv.Mi1 de wenschelijk- Eeid werd uitgesproken, weder tot een we- kelijksch orgaan te komen. De heer den Bliek rapporteert over den „Priesterarbeid", name lijk hef werk van den gewezen priester Fer- nantzen welk werk zich zeer uitbreidt en gezegend is, doch flnnntieol zwak staat. Het Hoofdbestuur wordt opgedragen in deze de noodige stappen te doen. Uitgeloot worden vier rentelooze aandeelen der vereeniging, se rie A. no. 739 cn 763, serie B. 1157 en 1162. Bij de rondvraag wenscht de afdeeling Rot terdam, dat het Hoofdbestuur 6vmpathie be- tuige aan het H. B. der Evangelische Maat schappij inzake het te zenden adres betref fende de belasting op goederen in de doode hard, dat het H B. een onderzoek instelle naa<r eene mogeliiko beweging gen de Nun tius en de Pauselijke ridderorde, dat de ver schillende kerkeraden opgewekt worden tot viering van den Hervormingsdag en dat op een volgenden vergadering aan de orde ge steld worde: de verhouding der A. P. V. tot de verkiezingen. Verder werd nog gesproken over de ver houding der liberale partijen tot Bomo. Daarna wordt de vergadering door den Voorzitter op de 'gebruikelijke wijze gesloten Bovenbedoelde verklaring luidt aldus: De Algemeene Protestantenvereeniging, in Zeemanshoop te Amsterdam in alge- meene vergadering bijeen op 24 Septem ber 1913. Ie. Gezien het manifest, namens haar open baar gemaakt tijdens de Juni-verldezingen dezes jaars op grond van een besluit, met algemeene stemmen genomen door eene vergadering van afgevaardigden harer afdeelingen te Rotterdam gehouden 2e. Verklaart de omstandigheden, waaronder genoemd manifest werd gesteld en openbaar ge maakt. van zoodanigen ernst te achten, d&t zij bedoeld manifest voldoende verklaren en wetti gen 3e. Betreurt, dat sommigen, thans afgetreden, leden van haar Hoofdbestuur in de wijze, waar op het manifest werd geteekend, aanleiding heb ben kunnen vinden in het openbaar te weigeren eenige verantwoordelijkheid daarvoor te aan vaarden 4e. Alsmede, dat bedoelde leden van het Hoofdbestuur, met uitzondering van één enkele, de gelegenheid tot het ontvangen van ophelde ring verzuimde, door afwezig te blijven van eene tot deze zaak belegde spoedvergadering van het Hoofdbestuur 5e. Verder, dat door hen geen enkele poging werd gedaan om in het openbaar op te komen voor de eer en den goeden naam van hare Voor zitter, toen dezen in een deel der pers op grond van het manifest werden aangerand 6e. Verklaart het bedoeld manifest in z ij n geheel te aanvaarden, den voorzitter die ten slotte de verantwoordelijkheid daarvooi geheel op zich nam, vrij te achten van eiken blaam 7e. Spreekt de verwachting uit, dat de afge*" treden leden des Hoofdbestuurs bereid zullen blijken het onder 6e bedoeld verzin m alsnog ta herstellen en dat de persorganen, die inzake h.et manifest zich lieten verleiden tot ongegronde beschuldigingen aan het adres van den Voorzit ter, den moed zullen hebben deze openlijk terug te nemen 8e. en bepaalt, dat van deze verklaringen aan de betrokken personen mededeeling zal worden gedaan en door middel van de pers openbaar* heid zal worden gegeven. Namens de Algemeene Vergadering, Het Hoofdbestuur der Algemeene Protestantenvereeniging. J. QUAST Hzn., Voorzitter. L. DEN BLIEK, waarn. secretaris. Binnenscheepvaart'con^rcs. Op 'hfet BiainerLsabeepvaaitcongres, 'dezer da gen te Amsterdam gehouden, (hield o. an. cfe, heer mr. H. Smoenge, beslaraiislM der Zul- derzee-vereeriiging, ejen rede, waarin hij hèf belang der Zuiderzce-drooglegging uiteen zet-, te. Naar aanleiding van een lezing van mr. K. J. van Nieukerken werd de volgende mo tie aanjgenomen: „Het eerste Nederlamidscthe Binnenscheep vaart congres, overtuigd, dat een meer wette lijke regeling en toezicht op het biimenschip- persbödrijf en de birtnendbepen noodzakelijk is, noodigt de Regeering uit zoo spoedig ma-, gelijk maatregelen te nemen, om te komen lot doeltreffende en voor alle belanghebben den dragende wettelijke voorschriften." Met algemeene stemmen werd vervolgens een motie aangeoiomcfn, oan pogiiügen in het. werk te doen stellen tot het dtidhten van een door rijk en gemeente gesubsidieerde sdhip- persvafkschool te Amsterdam. Nieuw stadhuis te 's-Graven» ha ge. Naar de N. Ct. verneemt, ligt het Iq het voornemen om na afdoening van h$ schouwburgYraagstuk en zoo dra de urgenfd zaken het veroorloven, de verschillende aan» bangige voorstellen tot hét bouwen yan (ot

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2