Uit den omtrek. Tan den Hak op den Tak. Uit den trein gesprongen. In cte nabijheid van Meppel is een arbeider, ko mende van Groningen, uit den trein gespron gen. Op verschillende plaatsen ernstig ver- iwond, werd hij kort daarna door eenige haanwerkers opgemerQrt, die hem op 'n lor rie naar een naaslbijzijnden wachtpost ver voerden. Dokter Dhont verleende de eerste hulp, waarna de patiënt naar Het ziekenhuis te Meppel werd. vervoerd. Men denkt, dat de man lijdende is aan vervolgingswaanzin. - Verdronken. De werkman O. Luljer ftlt Bussuro is gisterenmiddag bij het verrich ten van wei%zaamHedcm in de Zoute Gracht vij Na arden te water geraakt en verdToriken. De 15-jarige J. zoon van den schipper iVan het Rijnschip Elisabeth, is op de Maas •jte Rotterdam overboord gevallen en leven- jföos uit het water opgehaald. School- en Kerknieuws. i Voor den dienst in Nederlandsch-Indië zijn bestemd om te worden benoemd tot onderwijzer der 3e klasse bij het openbaar Èuropeesch lager onderwijs i D. Tilkema, te Zaandam j J. Stolten- borgh, te Nijmegen 5 G. de Vries, te Emmer (gem. Emmen)G. H. M. Carel, te Haarlem, en G. Kramer, te Empe. Op al de dertien plaatsen van het eiland Goeree en Overflakkee worden handteekeningen verzameld op een adres aan de Koningin tot het verkrijgen van een Rijks hoogere burgerschool op dit eiland. Er bestaat reeds eenige jaren een centrale commissie voor dit doel. De bioscoop b ij het onderwijs. De door burg. en weth. van Den Haag be- hoemde commissie, aan wie werd opgedragen 1. De vraag te beantwoorden, of er in Den Haag behoefte bestaat aan toepassing van de bioscoop bij het onderwijs, boven en behalve de reeds gebruikt wordende tooverlantaarn 2. Zoo ja, dan mede te deelen, op welke wijze de toepassing van de bioscoop zou moeten plaats hebben, en welke kosten voor eerste in richting en exploitatie geraamd zouden moeten Worden. 3. Hare meening te doen kennen ten opzichte van de beteekenis van de bioscoop voor de volksontwikkeling' in het algemeeneventueele voorstellen te doen om die beteekenis te ver- grootenheeft haar rapport uitgebracht. Door een speciale commissie werd een bezoek gebracht aan Brussel, Sint Gilles, Berlijn, Ham burg, Dresden, Leipzig, Londen en Parijs. Zij trekt eenige conclusies en doet nu de volgende voorstellen I. Instelling van bioscopisch onderwijs voor het gemeentelijk lager, middelbaar, hooger en vakonderwijs, door middel van a. Bouw van een centraal-bioscoopgebouw met ruimte voor 350 leerlingen der lagere scho len. b. Bouw van een filiaal-bioscoopgebouw met ruimte voor 200 leerlingen der lagere scholen. c. Bouw van een filiaal-bioscoopgebouw met ruimte voor 200 leerlingen van het middelbaar, hooger- en vakonderwijs. d. Instelling van een commissie van advies voor de schoolbioscoop. e. Aanstelling van een bioscoopleiding (leider, assistenten, operateurs enz.). f. Aansluiting bij de schoolfilm-centrale van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. g. Aanschaffing eener projectielantaarn voor elke openbare, lagere, middelbare, hoogere en /akschool. II. Instelb'ng van een cinematografisch archief. UI. Instelling van een bioscoop-controle, door 1 a. Aanstelling van een commissie aan welker keuring- de bioscooptheaters hunne programma's kunnen onderwerpen. b. Opneming in de politieverordening van het verbod tot het toelaten van kinderen beneden 16 jaar in bioscooptheaters, tenzij de daar te geven voorstellingen zijn goedgekeurd door de sub a genoemde commissie. IV. Oprichting van een gemeentelijke keur- bioscoop, onder leiding van de sub Dia genoem de commissie. Knust en Wetenschap. Kon. Ver. Het Ned. Tooneel. In die vergadering van gisteren, gcHoudeinj ondier voorzitterschap van dr. E. B. Kielstra, is de heer H, C. J. Roelvmik -tot lid vani den Raad van Beheer gekozen. De 'heer Roel vink zal de functie van secretaris vervullen. Het Gouden feest der S.S. De middag-festiviteiten. M-en meldt ud)t Utrecht: Gist-eremniidniag te IJ uur begaf de directie fcich naai* de Centrale werkplaats aan de Moréelselaan, van welke plechti'gbeM wij Het volgend'e kunnen mededeelen: Tc ongeveer Half twee verzamelde zicH Het werklieden.personeel voer zoover Het vrij-af Had op de feestelijk versierde terreinen van de Centrale werkplaats en trokken Honder den beambten met de muziek ui't 't personeel aan 't Hoofd het terrein rond, Uotödat te on geveer (kwart voor tweo eenige knallen uit dloimderpo-tton weerklonken, teai teeken dat de directie der S.S. in aatraHocht: was. De directeur-generaal met gevolg, bestaan de uit 'een tien/tal hoofdambtenaren der S.S., werd aan den ingang van het feestterrein ontvangen door eene commissie uit Het werk- Hfedenpesrsoneed en op het midden van f ter rein aangekomen schaarden zich om de di rectie de Honderden werklieden. Luide Hoe- ra's en .toejuichingen weeridOnken thans, tot dat naar voren trad de beambte, de beer N. de Kleijin, om den directeur-generaal namens Het werkliedenpersoneel ongeveer als volgt fe>e te spreken: Hoog Edelgestrenge Heer. Volgaarne voldoe ik aam de opdracht van Het personeel om u in enkele woorden te vertolken de gevoelens, die Het personeel op dezen dag bezielen. Wij zijn u Hartelijk dank baar voor uwe tegenwoordigheid isru ons mid den. Hét personeel Heeft gemeend aam de Maatschappij Hulde te brengen dé or groen en bloemen, door muziek en zang. (Spr. bood aan den d--g. en zijn gevolg een exemplaar Yam Het feestlüe'd aan.) Voortgaande eindigt spr. met de woorden: Ik roep uit naam van Het personeel „leve de maalscHappij,, Hoera voor den directeur-ge- beraal." (Daverende toejuichingen, luide hoe pla's em fanfares van Het muziekgezelschap.) Het gezamenlijk personeel zong thans Het eerste couplet van Het feestHed Cwijze: Hebt; gij de vreugdekreet gehoord) ter eere vam Het 50-}arig bestaan der Mij. tot Expl. van S.S. Dit feestlied, dat goéd gezongen werd, was gemaakt door den voorman-bankwerker Schoonheim, wen zeker een woord van Hul de toekomt. JHr» J. A. van ICretschmar van Veen, dir.- gen. der S.S., nam nu Het woord ten einde Het personeel ongeveer als volgt toic tie spre ken: Geacht personeel! Ik bem diep getroffen door de hulde, die gij in den persoon vami mij. aan de Maat schappij brengt. Ik Hoop, dlait de Herinnering aan dezen dag nog zeer lang bij u levendig moge blijven en hoop daardoor itlevems, dal dfi-t een opwekking voor u moge zijn ora te blijven wenken mét dienzelfden ijlver en toe wijding voor de Maatschappij als tot Heden door ui geschiedde (luiMe totejutoHJngeni.) Wedéróim wend gezongen en wel Het Avond- Béd van Verhuist, hetgeen geschiedde door een dubbel manmenkwartet uit hét personeel Oiok dit zingen ging ufitstekend, een woord van Hulde hiervoor aam Hem, die h&eotiote het Imitalalldief nam, n.1. den Heer Kwakkemaat en aan den lieer Jos. Reekers, die eenige repe- Üitiiies geleid Heeft. De directie begaf zlcli vervolgens naar liet 2e perrén, om plaats te nemen in den voor haar bestem dén salonwagen1, die haar noap de werkplaatsen aan den Daalsehénd'ijk bracht. Zij werd' gevolgd tot aan hét perron, door het lustig spelende muziekgezelschap, waarachter het geheele personeel volgde, dat voor heit vertrek van die directie h'eit slot van hét feestlied zong. De middag werd op het feestterrein verder doorgebracht met volksspelen. Van de Moreelselaan ging de directie per Ralén-rijltudg der S S. naar de bovenbouwwenk- plaatisen aan dén Daalschendijk, ten einde ook Hier de vensfreringen in oogcnschouw te ne men. Te 2.10 precies kwam het treintje, bestaan de uit een fraai versierde locomotief, een le kl.-rijtuig en een bagagewagen aan de werk plaatsen aan, opgewacht door het personeel, circa 400 man. Daar stapten o.a. uit de lieeree fhit Van Kreftschmair van Veen. dtr.-gon., Haagsma, Everts en Van Heukelom, afdeelingschefs, Doezaardlt, iP/geniteair, waarn. chef dér werk plaatsen, Laumons, ingenieur vain tractie, Van Vrijberghe de Comingh, ingenLéur, chef van dé bKyvenbouwworkplaatsen e. a. Naineais hét personeel der werkplaatsen compliifmerilieei'de de heer Muyzen, wagen maker, den directeur-generaal. Jhr. Van. ICrét^o^'^ar van Veen sprak eeai kort wéord van dank. Hét geheele personeel met de vaandels van hunne vereeni gingen, defileerde daarna, voorafgegaan door een muziekkorps, be staande uit leden van hét personeel, voor den dir.-gon. en voor hunne chefs. Daarna woonden deze he eren op het fraai veréferdé terrein tegenover de Fabriekstraat een geoostumaerdén voetbalwedstrijd en eeni ge volksspelen bij.. In dezen voetbalwedstrijd speelden bijv. als dienstbode, clown enz. vor- kleede Voetballers, leden van hét personeel meet Als scheidsrechter fungeerde een in toga gekleede. 't "Was een vermakelijk ge-, zicht. (Dé muzfldk vroolijkte onder leiding van den béér Visser het feest op. Voor de volksspelen,, bestaande in fowïoio- pon, klimmen, hekloopen, kruipen enz. waren verschillende prijzen iritgelioofd. Tort groot vermaak van de aanwezigen wan delde daar oen „meneer met 'n reuzenhoofd1' rtotnJd, dife aan 'n kabeltouw 'n, heel klein smoushond je leidde. Terwijl de spelen nog aan den gang wa ren, bezichtigden de liooge ambtenaren de veaisfierdé werkplaatsen, om zich daarna per sailonrijtuig tie begeven naar het station. De extratrein kwam tegen half viier op het buuntsta'tlion aan, waar de heerem wer den opgewacht -door de oommiissie voor de étotionsversieding en dén heer Hendriks, chef van hét Centraalstation. Deze sprak den. dir.-gen. kort: toe, heette hem welkom op, zijn terreinen schetste de vreugdle van het personeel in verband mdt de dJüen&torder, hedenmorgen uitgevaardigd. Vervolgens fe- lioiibeerdé hij den directeur-reneraal met diens hooge onderscheiding on ste-lde daarna dé verschillende oonimiissieleden aan dén hoer Krétschmar van Veen. voor. Deze dankte den heer Hendriks voor diens hartelijke woorden. Daarna wandelden de héeren het buurt- stiatién over, den spoorbrug langs, naar de perron» van het Gentröal-slationj, waar de wachtkamers in oogenscliouw wenden ge nomen. Toen wandéldlen de heenen den uit gang door niaar het Stationsplein, waar het muziekkorps De Harmonie zich met vaan del had opgesteld. Toén de directeur-gene raal naar buiit'en trad, klonk onanficMelIijk het: iLomg zal té' leven". De directeur-generaal bezichtigde dé versiering aan den voorgevel van hét stationsgebouw, waarna hij een korte potpourri aanhoorde van het muziekkorps. Natuurlijk had de muziék een groot publiek op het Stationsplein te voorschijn geroepen, dót zeer levendig belangstelling ttoonde in waf er gaand'e was. Zelfs riiepen sémmige be ambten, mét hun uniformpélten zwaaiend: ^hoera." De directeur-generaal rviif zijn ingenomen heid te kennen mef wat hij gehéon l sip zden had, waarna de vesl-ibule weer werd in- gewaaKleld, om in hét klaarstlaanfïe feest.rij tuig té stiappen-, dalt de hooge ambtenaren naar de Lunetten voeren zou. Voor dé Jere- iraebnug werd het z.g. Utresoht V bezichtigd, dat in feestkle<edü was gestoken. Onderweg nam men versierde sein- en wachthuizen in oogenschouw. Van de Lunetten ging het weer terug, waar na het lijngebouw aan do beurt van bezioh- tiging kwam. Het muziekcorps had zich in middels van liet siati'omsplein door „Uit-In" naar het lijngébouw begeven, en een massa monschen haid do muziék gevoftgd, zoodat heft plein voor het lijngebonw, anders altijd in zoo -diepe uuét, riief wist, waf er gaande was. Ruim over -sneren was hét. ÜPen die dir.- gen. er aankwam, en de muziek speelde lus tige wijsjes. De directeur-generaal bezichtigde het ge- bauw, de seinhuisjes ia de buurt, hef verheh* tingsgefbouw (van den beer Masseur), de machi- newerkiplaatla (van den heer Van Kréel) en d)e sein- en wacbthuisjes fn de omgeving. ging hét naar bet tweede perron v waarna' het bezoek langs de lijn was afgo- loopen. GisJterien is lie Utredlit aangevangen de 51e algemeene vergadering van de Maatschap pij Ter Bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland, onder voorzitterschap van dr. H. Markus. In de plaats van den heer Markus, die niet terstond herkiesbaar was. werd ge kozen de heer K. Houba te Maastricht. Tot Ie secretaris der Maatschappij, ter vervan ging van den heer H. J. C. Lent, die tusschen- tijds aftrad, werd dr. HL A. Vermeulen al hier benoemd. De heer Lent te Tiel werd tot lid van de commissie tot reorganisatie van het veeartsenijkundig onderwijs benoemd. Tot lid der notulcn-commissie werd gekozen Sie heer L. J. Hoogkamer te 's Gravenhage en tot lid van de commissie voor de beroeps- belangen (vacafure-Abspoel) de heer J. M. Knipscheer te 's Gravenhage. Na het afdoen dezer huishoudelijke aangelegenheden werd de vergadering geschorst bot 's avonds. Baar n. De minister van bin'nenlandsche zaken heeft aan D. en W. alhier medegedeeld dat de bezwaren, welke bij hun college ge rezen zijn togon den éisch, gesteld in art. 14 9e lid van liet IC H van 25 J»uni 1912, in ver band met het bepaalde in art. 17, 2de lad en art. 18 2de lid vam gemeld besluit (het aan brengen van waterclosets in beslaande school lokalen) door Z. Exc. van genoegzaam ge wicht zijn geaéht, om tc bevorderen, dat daar aan worde tegemoet gekomen door eene be paling, krachtens welke do districtsschoolop ziener bevoegd zal zijn van hot bedoelde voorschrift ontheffing te vetr'leenen voor de schoollokalen, welke vóór het in werkingtre den van genoemd Kon. besluit zijn geslicht of in gebruik genomen. Allerlei. Het rooken wan enkele vorsten. Van alle vorsten was Eduard VU de meest bekende rocker. Zijn siigaren waren de •grootste, die gemaakt werden. Zij waren 22 c.M. lang en 5£ c.M. in doorsnee. Die sigaren werden in Havana gemaakt en kwamen op twee gulden vijftig het stuk; de werkman, die die sigaren maakte, kreeg vijftig cent per sigaar. Ook "Wilhelm n rookt Havana's, maar die sigaren zijn slechts 17^ c.M. lang en kosten maar vijlf en zeventig gulden de honderd. De Tsaar diweept met Turksche sigaretten. Alfons III rookt ontzettend veel sigaretten. Wat Keizer Frans Josef betreft, deze rookt alleen Virginlatahak, lange sigaren met mid denin een strootje. De Keizer rookt verbazend veel en igeeft nog meer weg, maar voor dege nen, die hij ze aanbiedt, is het geen genot ze te rooken, want ze prikken en branden op de tong! De verzorging van de tanden der kinderen. Te Cambridge bestaat aldus lezen we in De Vrouw in de XXe Eeuw een Children's Dental League, opgericht dJoor dén tandarts- dr. George Cunningham, die er thans nog de leildinig van heeft. Deze vereeniging, dié zich verheugen mag in den krachtigen steun dér stedelijke omdérwijs- auitorolteiten, stelt zich ten doel de tand- hygiëne ontder dc jeugd zooveel mogelijk te bevorderen. Tandartsen worden daartoe tot do scholen toegelaten en in de gelegenheid gesteld zich op de hoogte te stellen van den toestand dier gebinten van do schoolkinderen en aan onderwijzend personeel zoowel als aan ouders alle wenken to geven welke hun Noodzakelijk blijken in het belang van een goede mondverzorging der leerlingen, waar- biji de algemeene gezondheidstoestand im mers zooveel belang heeft. Maar bovendien behandelen zij de kinderen, dié blijken be handeling té behoeven: met deze organisa tie hoeft men wolen le bereiken, dlaft, terwijl in 1907 sledhts 3 pCt. van de schoolbevolking te Gambridge een volkomen gaaf gebit had, dit percentage in 1912 tot meer dan 70 ge stegen Is. Dr. Cunningham maakt thans een propa- ganda-tlocht door Nederland, om ouders en sohoolaultétrilteiten hier te lande le overtui gen van het groote nult eener dergelijke organisatie, welke hij overal nagevolgd hoopt te zien. Hij maakt deze propaganda op een even aantrekkelijke als oorspronkelijke wijze, mét behulp van de bioscoop. Niet al leen vertoont hij op het doek de ontwikke ling van de tanden in alle stadia, maar ook hét verwoestingsproces der verschillende zlékten, welke tanden en kiezen kunnen aan- Itösiten als> gevolg van. slechte verzorging; voorts de wijze, waarop te Cambridge in zijn khniick aan dé nog zeer jonge kinderen, en op school aan de grooteren het doelmatige en heilzame gebruik van den tandenborstel geleerd wordt; wij zien de schoolartsen aan helt werk en kunnen ons ervan overtuigen, hoe de kinderen zonder voor hen den min eten angst aan den. dag té leggen, hen als hun goedé vrienden beschouwen, die hen verlossen van, of behoeden voor veel pijn en veel ongemak. Te Cambridge wordt op dé scholen, het moge misschien vreemd klin ken, het „tanden poetsen" klassikaal aan de kinderen onderwezen, en hierbij vindt toe passing het: „mijn leeren is spelen", want de kleintjes doen er een zangspelletje bij, wat dc les hun tot een van de aangenaam ste schooluurtjes maakt; het is vermakelijk hen met volle toewijding en liefhebberij aan den tandénscbooumaak bezig te zien. Dr. Cunningham's films zijn voor een deel wetenschappelijk, voor een ander deel popu lair, alle belangwekkend en altijd aantrek kelijk. Hij hoopt te bereiken, dat vooral In het leerplan «Ier kweekscholen voldoende uren voor de noodige kennis van de mond hygiëne worden opgenomen, en dat overal de auitbriteiten doordrongen wo>nden van het goede werk, hetwelk een organisatie Volgens het plan zijner Children's Dental League tot stand kan kotmen. Maandagmiddag 8 September heeft dr., Cunningham in de groote congreszaal van de tentoonstelling De Vrouw 1813—1913 eén, herhaling gegeven van zijp voor oiuiders en opvoeders zoo -belangrijke en leerrijke voor-, dracht Een Chineesohe Salomo. De Chineescho rechtbank heeft onder de nieuwe republiek geen noemenswaardige ver» andering ondergaan. Het gaat er altijd in rechtszaken nog zeer patriarchaal toe. Een geval, waarvan de „Tsingtauer Courant" ver telt en dat onder het volk de algemeene be wondering wekt, omdat naar oud gebruik eene moeilijke rechtskwestie op listige wijze opgelost is. Het ging om een jong meisje, dat in de allereerste jeugd reeds door de ouders aan een meneer Tschia als aanstaande wouw werd beloofd. Haar verloofde was echter zéér arm en de ouders hadden van hua mooi opgegroeid Hieisje graag meer geld willen maken. Daarom dacht men over twee andere vereerders van het jonge meisje, die beiden zeer rijk en van goede familie waren, Ping en Ji en die veel het huis van de arme mooie Ghineesche bezochten. Toen echter de tijd van het huwelijk na derde, liet de ware bruigom zijne rechten gel den en aangezien hij bij zijn schoonouders niets bereikte, wendde hij zich tot de recht bank. Bij de behandeling van het proces versche nen ook de twee rijke Ghineezen, die hun zaak aan een jong advocaat hadden opgedra gen. Deze beweerde dat de oude wijze van huwelijken sluiten onder de nieuwe republiek niet meer geldig waren. De bruid moest haar vrijheid teruggegeven worden en wien zij koos, die mocht haar tot vrouw nemen. Het meisje weifelde geen oogenblik, maar koos den rijken jongen man Ji uit en beweerde, dat zij zonder hem niet kon leven, van de ande ren wilde zij niets weten. De rechter dacht een oogenblik, en zei toen tegen het meisje: Denk eens na, je ouders hebben je aan den heer Tschia be loofd, en toen een verdrag gesloten. De heer Tschia Heeft jaren lang op je gewacht tot je volwassen was en heeft je altijd als zijn bruid beschouwd. Nu komen twee anderen, die hem zijne bruid willen afnemen. Door jouw toedoen zijn nu drie families in een proces gewikkeld en men wordt he<t niet eens. Het zou nu het beste zijn dat je geen van drieën volgde, maar aan den dood de voor keur gaf, dan is aan alle oneenigheid en haat tusschen die families een einde gekomen." Toen (Te bruid daarin toestemde en ver klaarde gaarne te willen sterven, riep de rechter een bediende, die een pil zou halen, welke ingenomen, een zekeren en pijnloozen dood ten gevolge heeft. De blceke bruid nam de pil kalm In, waarop de rechter vroeg wie de nu spoedig stervende bruid begraven wil de. De beide rijke aanbidders schudden het hoofd en weigerden, doch de arme bruigom leidde zijne bevende bruid weg. Hij wilde voor hare begrafenis zo-rgen, want zij hoorde nu eenmaal bij hem, zoo zei hij. In zijne woning wachtte men haar einde af, maar zij stierf nieï; don zevenden dag na de uitspraak vierde men bruiloft. Do wonderbaarlijk groote spier kracht van insecten. Hierover is reeds veel geschreven, en zijn heel wat proeven genomen. Wanneer men bijfv. denkt aan de springkracht van een vloo, vergeleken bij menschelijke springpogingen, dan is het onbegrijpelijk. Houdt men een vb'egend hert of meikever in de hand, dan valt het op hoe zij heftige pogingen aanwen den om los te komen. In de „Naturwissen- schaftliche Umsohau der Chemiker-Zeitung" schrijft Plateau, dat een meikever naar ver houding van zijn grootte dezelfde kracht ont wikkelt als een locomotief. Plateau had voor meikevers een bijzonderen wagen, die hij met gewichten van een gram bezwaarde en waarvoor hij een passend tuig had laten maken. De meikever werd gewogen, opdat zijn trekkracht, in verhouding van rijn eigen gewicht met den te trekken last, vastgesteld kon worden. Op deze wijze vond Plateau, dat naar verhouding een meikever een en twin tig maail meer trekken kan dan een paard, terwijl de bij dertig maal meer kan trekken. Een meikever trekt veertien maal zijn ge wicht. een bij twintig maal haar .gewicht, waarhij onder gewicht verstaan wordt de weerstand ontstaan door de voortbeweging en niet slechts de last, wat veel minder zou beduiden. (Weekpraatje). Velen onzer lezers zullen zeker, als wij, op E. N. T. O. S. zijn geweest en zich daar goed hebben geamuseerd. Daartoe was daar alle gele genheid, maar er was daar ook nog gelegenheid tot iets anders, zooals een der correspondenten van de N. A. C. schrijft, iets, waarvan we echter, eerlijk gezegd, niet hebben geprofiteerd. Hij schrijft Neem eerst een bad, geachte lezers en leze ressen. Reinig u perfect. Wasch u, desnoods met groene zeep. Boen uw gezicht, uw borst, uw rug en uw beenen met bleekwater, Brusselsch zand, puinsteen, en Joost weet wat meer. Neem daar na een chroomzuurdouche. En wanneer gij ein delijk de heilige overtuiging hebt, neen absoluut zeker weet dat er niet meer één bacterietie in uw poriën is schuilgegaan, spoel u dan af met verdunde eau de Cologne, enluister dan, naar hetgeen ik u te vertellen heb. Op de E. N. T. O. S. is het gezellig. Vooral in het Lunapark, waar tot twee uur 's nachts het blauwe electrische licht er de feeststemming in houdt, terwijl er lustig gedanst en gedronken wordt. Het electrische licht is echter niet in staat de kleine, lustige springertjes te dooden, waar van de wetenschappelijke naam, als wij niet-lati- nisten het ons goed herinneren flomum-homum oftewel pulux irritans is. O, ware de E. N. T. O. S. verlicht met Finsen-lampen. In het holst van den nacht komen de Amster dammers van het feestterrein in de stad terug. Ze zijn vroolijkZij hossen soms door de straat, alsof het klaarlichten dag was. Maar thuisgeko men overvalt hen de slaap. Helaas, spoedig ont waren zij, dat men op de E. N. T. O. S. gratis souvenirs meekrijgt. Flomum-homum. Geen aangename souvenirs, maar 't kwaad „verspringt" is dus niet van langen duur. Een zekere Piet K. heeft volgens een verhaal van de Preanger Bode, van een jongelui-partij een on aangename herinnering van langeren duur. Eeni ge jongelui met schrale beurs 't was in de laatste dagen der maand werden door goklust bevangen. Geld hadden ze niet, en daarom gok ten ze om him roerende goederen. Ze speelden tot de nauwkeurig bijgehouden administratie van de boedels uitwees, dat een van de kameraden eigenaar was geworden van nagenoeg alle meubilair der kongsi. Piet X. had geen rooden duit en geen splin ter meer te verspelen. Hans, de gelukkige, die wel vier huizen kon meubileeren, kreeg toen een lumineus idee tot hulp-verschaffing. „Ik hoy f 25 tegen, de sik van Piet. 5— De sik van Piet was een welverzorgd baardje, zijn aangebeden kaakversierin^ En Piet zat in nood en riep 1 „tenu*. De kaarten werden verdeeld én er irrrê gfp speeld. Piet verloorzijn sik. De slag was hard. De ongelukkige protectee» de, het was een mop geweest, hij weigerd* zoo goek aan te stellen. Als het moest stek fcg 25 pop betalenals hij ze h«i. De sik zou hij nooit afstaan Maar toch moest hij zwich;«x De winner van de sik weigerde de belofte van geld op de eeuwigheid en als Piet vleiend of na denkend langs zijn kinaanhangsel streek klonk hetAfblijven, die sik is van mij. De heele stad wist het natuurlijk dadelijk en zei het naAfblijven, die sik is niet van jou. Na een paar dagen liep Piet baardeloos rond. Arme PietHij verstond niet zoo goed de kunst om aan geld te komen als een ander jongmensch, den held van 't volgende merkwaardige verhaal. In Homel in Rusland is een man gearresteerd, die officieel tot de klasse der „bedelaars" be hoort, maar die niet alleen bleek zeer vermo gend te zijn, doch tevens reeds twintig wettige vrouwen te hebben. En dit heerschop is nog pas 25 jaar. Hij was van jongsaf bezield met den wensch om rijk to worden zonder een slag uit te voe ren, en daarom werd hij bedelaar. Hij merkte weldra, dat bedelen het beste vak is, maar dat slechts een goede organisatie ontbreekt, om het vruchtdragend te maken. Derhalve stichtte hij bedelaarsbonden, die hij onder leiding van be proefde en energieke jonge mannen stelde. De geheele administratie dier bonden zette hij in elkaar, reisde van plaats tot plaats, om de wer king der bonden na te gaan, de administratie na te zien, en met zijn medeleden bekend te wor den. Overal zocht hij mooie meisjes op, voor wie bedelen een winstgevend beroep is, daar zij nooit vergeefs op het medelijden van het publiek speculeeren. En nu kwam hij op den inval telkens de vrou welijke leden van den bedelaarsbond te huwen, die het meeste geld inbrachten. Hij vervaardigde zelf de noodige papieren, en liet zich dan trou wen. De jonge vrouwen moesten hem haar spaor- duiten afstaan, en hem het grootste deel van haar inkomsten geven. Zoo wist hij het mes van zooveel kanten te doen snijden, dat hij een vermogend man werd. Maar eindelijk sneed hij zich in den vinger. En nu is hij wegens allerlei misdaden, bigamie, valschheid in geschrifte, vervalsching van papie ren enz. aangeklaagd, en zal Siberië wel zijn voorland zijn. Dat heerlijke leventje, die glorie, is dus voorbij. Zoo gaat 't met alles, 't zij mooi of leelijk, niets houdt stand. Zoo is dezer dagen ook de verkoop aangekondigd van de ambachtsheerlijkheid Ech- teld. Het kasteel de Weijenburg, zoo schrijft het Handelsblad een echt, somber, middel- eeuwsch gebouw, herinnert door zijn naam aan de oudst bekende bezitters. In 1371 wordt Johan van Wyhe als de heer van Echteld genoemd. In de kerk bevindt zich een graftombe met het op schrift (in het Latijn)Hier ligt Reynold, een edelman van ouden stam, in zijn leven een ge ducht krijgsman. Hij verliet de wereld, en ziet thans bij zijn God op al het nietige ondermaan- sche met minachting neder. Hij stierf in 1657, in de maand Aug., den 30en dag, in 80-jarigen ouderdom. Deze Remold is Reinier van Wijhe, tiende heer van Echteld, ritmeester in Staatschen dienst. Hij overleed kinderloos, waardoor die heerlijk heid in het bezit kwam van de familie Wasse naar. In het laatste van de 18e eeuw kwam zij in het bezit van generaal baron van Balveren, in wiens geslacht zij tot heden nog behoort. Dat kasteel zal dus waarsch 1 k in andere handen overgaan, evenals een „dichtend Raads lid" te Gennep zijn zetel moest inruimen voor een ander en bij die gelegenheid, in de laatste door hem bijgewoonde Raadszitting, het volgen de afscheidsvers ten beste gaf. Het is dan voor den laatsten keer, Dat wij hier samen zijn. Het is voor mij een groote eer, Dat zegt ja groot en klein. Wat was ik weleer toch frisch en sterk, Doch men is mij gaan verschalken. Nu is dan de kogel door de kerk, De ezel blijft victorie balken. Een fabrikant met roode snor En een dikke vette Pruis Die wilde mij zetten in de nor, Die kerels waren niet pluis. Van alles hebben ze getierd, Wat waren ze toch blij, Het grijsje heeft ja feest gevierd, Tot zelfs die in de hei. De Schoester met een kalen bol, Hij kraamde ja van alles uit, Hij versjachelt benzin en petrol, Daar maakt-ie van een mooien duit. Dit vers is zeker wel cordaat, Nu zing ik één, twee, drie. Maakt alsjeblieft de Moolestraat en En ook de pik kar die. Ook dat Raadslid is er weer „geweest." ,/t Gaat al voorbij." Zoo wordt ook voorspeld, dat de tijd niet ver meer is, dat men de echte Angelsaksers, de echte kinderen Albions met hooge gestalte, goudblond haar en koelblauwe oogen, met een lantaarntje zal moeten zoeken. Immers, volgens de statistieken van de Engel- sche Anthropologische vereeniging neemt het aantal vertegenwoordigers van dit blonde ras voortdurend af. Alleen op het platte land treft men nog enkele zuivere typen aan. In de steden is in een periode van nog geen eeuw het aantal blonden, dat zich vroeger tot de brunetten ver hield als 2 5, nu aanmerkelijk verminderdte Glasgow is de verhouding nu 1 te Man- chest er 15 en te Londen zelfs 17. Alleen in j de stadsgedeelten der meergegoeden treft men nog wel deze goudblonde menschen aan, terwijl in de arbeiders- en industrie-centra dit type haast niet meer voorkomt. Uit de statistieken der Anthropologische Ver eeniging blijkt, dat de blonden op het land long leven en veel kinderen hebben. Wonen zij ech ter in steden, dan worden zij spoedig ziek. Dat het platteland vruchtbaar is, ook wat kin derzegen betreft, is bekend. Een voorbeeld van de laatste dagen: In Didam kwam een gelukkige vader ten ge- meentehuize vertellen dat zijn vrouw hem voor de 4e maal een tweeling had geschonken. Met nog 9 „eenlingen" was daarmee het zeventien tal vol. ff Te Dongen deed zich Maandag, de „Msb. meldt, het bijzonder geval vooï', deft drie bro©- ders op éénon dag „trouwen.". De jongste tfM; in het huwelijk, dat gesloten werd op het stad huis door zijn oudsten broeder, den wethoudëfy en in de kerk weard ingezegend dear tij. anderöf» broeder, kap el aai Ver bunt te Güze.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 6