Van Houtens OMA Cacao DeVi^ouw BINNENLAND. /n 1c)t3 DRINKT ALLEEN KOLONIËN. Tor herinnering van dezen dag wenschte fk een schenking tc doen, bestaande uit een 'model van het *Donau-Main-kanaaL" De regent las hierop de schenkings-oor- Itfondc voor en ging dan als volgt verder LlHet is bekend, dat de uitbreiding van hel Jwatcrwegennet, waardoor Beieren bij de 'groote scheepvaartwegen der wereld aange goten wordt, een aangelegenheid is. die ik voor den bloei en de welvaart van Beieren als een der belangrijkste voorwaarden beschouw Voor alles moet Beieren bij de Noordzee aangesloten worden. Een aansluiting van Mfinchen en Augsburg aan de groote scheep vaartwegen ls thans zeer wel mogelijk, al gaat dit ook met zeer groote kosten gepaard. Ik verheug mij er over, dat men dit streven fhans meer en meer tegemoet komt. Beieren alleen kan de aansluiting aan de groote scheepvaartwegen niet tot stand brengen. Het iheeft den steun zijner naburen nooclig, en het aartsluitingsplan door de Wezer brengL ook aan Bremen, dat thans geen achterland heeft, groole voordeelen." De staatssecretaris dankte onder herhaalde toejuichingen der aanwezigen den regent voor diens waardevolle schenking, er tevens op wijzende, dat de rogent een krachtig voor stander van de grootsche Duitsche waterwe gen-politiek ls. (Levendige toejuichingen). Frankrijk. De minister van binnenlnndsche zaken, Rlotz, heeft te Amiens een rede gehouden, waarin hij aankondigde dat de stad Péronne in het departement Somme het kruis van het Legioen van Eer in haar wapen zou krijgen, als bewijs vam waardeering voor hare dap pere houding gedurende dc belegeringen te gen welke ze stand gehouden heeft; eerst in 1536 tegen don prins van Oranje, veldheer van Karei V en vader van Prins Willem den Zwijger, die na een maand het beleg moest opgeven. Daarna in den Fransch-Duitschen oorlog, tijdens welke ze van 28 December 1870 tol 10 Januari 1871 beschoten werd. Op den vooravond van den dag, voegde de mi nister hierbij, dat het tweede legercorps on der bevel van generaal Picquart de eer heeft, in dc voorste knie zich te scharen, teneinde, tegenover Trier staande, de Fran- schc dekkingslinie te versterken, is het ver heffend den heldenmoed onzer medeburgers tc herdenken. De nieuwe geslachten zullen bij iiun voorgangers niet ten achter staan. Zuiver uit vaderlandslievend plichtsgevoel hebben ze de zware losten op zich genomen, die hun de nieuwe legerwet oplegt, welke laatste door de krijgstoerustingen Aan een groote na- burigen staat noodig was geworden. P a r ij s, 1 O c l. Pasjitsj vertrok te 7.15 heden avond naar Belgrado. Blijkens een officieele mededeeling is de gisteren bij Boulogne aan zee gelande Duil sche vlieger de eerste luitenant Steffen van de vliegcuiersafdeeling te Doberltz. Hij was "s morgens uit Berlijn vertrokken, met het plan in Galais te landen, doch was op zijn tocht verdwaald. Stoffen heeft het Duitsche gezantschap te Parijs gewaarschuwd. Uit Boulogne aan Zee zijn onmiddellijk 50 man schappen afgezonden ora op het toestel van Steffen te passen. De Fransche autoriteiten hebben Steffen dc meeste tegemoetkoming be wezen. Men is overtuigd dat de aangelegen heid spoedig en zonder moeilijkheden geve- geld zal worden. Oostenrijk-Hongarlje, Weeiicn, i Oct. De Neue Kcie Presse bevestigt, dat de aartshertog-troonopvolger in de eerste helft van November Berlijn en Londen zal bezoeken. Marokko. P a r ij s, 1 O c t o b e r. De Temps verneemt oit Tcluan: Volgens berichten uit inboorlin genbron, zou een Puitsch zeilschip tusschen Ceuta en Tanger op de plaats Beni Maden Andjera genaamd, twee kanonnen hebben ont- SckeeDt, die zouden zijn opgesteld tegenover Lauxien. China. Dc Pekingschc correspondent der Daily Telegraph geeft op grond van inlichtingen uit kringea, cii op de hoogte kunnen geacht wor den, als zijn meening te kennen dat Japan nul het oog op de toenemende ontwrichting van China en hel, met behulp van een Bel gische spoorwegconcessie bewerkstelligde, op dringen van Rusland in Noord- en West-Chi na, pogen zal in Chineeschc plaatsen garni-J zoenen te vestigen, zonder echter bepaald ge bied tc pachten. Op deze wijze zal Japan dei Jnlegrileil van China waarborgen, doordat bet anderen vóór is. Het garnizoen in Han- ksu, dal tlians bijna 2000 man telt, zal daar blijven. Een ander garnizoen zou niet ver daarvan gelegerd kunnen worden bij de groote ijzermijnen ïn Ta yen Voor Nanking zal naar alle zekerheid een eigen Japansche eonressie met Japansche politie verlangd worden, en dezelfde politiek mag tegemoet gezien worden in Foetsjou, Amoy en andert? plaatsen. Men zal verder spoorwegconcessies Vragen en verwacht daartoe de hulp van En- gelsch kapitaal. Bovendien zal de op den Jangtsé gestationncerde Japansche vloot ver sterkt worden en zich in de toekomst vrijer tn de Chiineesohe wateren bewegen. De cor respondent zinspeelt erop dat Japan bij deze flappen op Engelaoid's staatkundige onder steuning rekent. Allerlei. Hamburg, 1 October. Het contract tusschen de Noord-Atlantische Stoomvaart maatschappijen, zoowel dat betreffende pas sagiers- ais goederenvervoer, is heden door de Hamburg-Amerika-lijn en de Norddeut- schc LLoyd tegen 31 December opgezegd. De Hamburg-Amerika-maaisahappij eischt dat do contracteerende binnenlandsche en buiten- landsche maatschappijen verhooging van het Hapagpoolquotura toestaan; verder dat aan Jtolde Duitsche maatschappijen tot ontwikke ling van do Emdener havenconcessies bijzon dere voordeelen worden toegestaan. Voorge steld wordt, dalt de Engelsche leden der con terentie in dien geest werken, dat in de toe komst de Canadeesche lijnen zich weder bij „pool" aansluiten. Voorts wenscht men in de toekomst verdragen, die op rijn minst vijf $aar duren. Te Palmirar (Columbia) is onlangs een groote landlxmwtentoonsteiling gehouden. waar dc meeste groote Zuid-Amerikaanscho rundveefokkers hun beste beestje naar toe gezonden hadden. De eerste prijs werd be haald door een prachtigcn Argontijnschen stier, die don naam Buenos-Aires gekregen heeft. Ilct ongewoon mooie dier is nu ver kocht tegen den prijs van f 81.600, een prij9, dig nog nooit voor een rund betaald is. De dood van een Parijsthe demi-mon daine, die aan opium-vergiftiging stierf, heeft de openbare meening opnieuw opgeschrikt, en de aandacht gevestigd op het toenemend misbruik van cocaïne, opium en andere ver- doovendc middelen. Bekend is welk reen ver woestingen deze vergiften vooral onder het personeel vam de marine en het koloniale leger aanrichten. Alleen te Toulon bestaan honderd drie en zestig opiumkitten. Te Roche- lort, Lorient en Brest neemt het kwaad, dat uit Indo-China naar Frankrijk is overge bracht, hand over hand toe. Onlangs, zoo deelt de Parijsche correspondent van de „Etoile Beige" mede, onlangs nog worden in de koffers van een zoer hoog geplaatst per soon uit de onmiddellijke omgeving van den gouverneur-generaal van Indo-China, vijftig kilo opium gevonden 1 Uil Berlijn en uit Londen worden de Pa rijsche kitten trouwens ook overvloedig voor zien. Don correspondent is eon apotheker te Parijs bekend, die gemidddLd per dag voor 500 frs. opium verkoopt aan de publieke vrou wen van Montmartre. Bij de marine schijnt wel zeer groot misbruik gemaakt te worden; een blad to Toulon heeft geconstateerd, dat aan boord vam één oorlogsschip lederen avond niet mimiier dan veertien officieren en minderen gezamenlijk schuiven. La Chapclle Heulin, 1 October. Te Landreau bij Nantes vermoordde een 15- jarige boerenknecht, tengevolge van een twist, met bijslagen zijn patroon, diens vrouw moeder, dienstbode en 3 kinderen van 7, 8 en 2 jaren. De moordenaar werd gearresteerd. De N. R. Ct. vermeldt omtrent de mis nog het volgende: Buren die het gezin van den boer Mabit niet zooals gewoonlijk aan het werk zagen gaan, gingen do boerderij binnen en ont waarden daar een vreeselijk schouwspel. Het lijk van den bijna onthoofden boer lag in den kelder in de kamers van hel huls von den zij twee kinderlijkjes, het jongste kind, dat in de wieg lag, ademde nog. Een kind van vier jaar is alleen in het leven gebleven. Het sliep alleen in een kamer waar de moor denaar het blijkbaar niet heeft gezocht. Het kind was geheel ontdaan en kon geen woord uitbrengen. Na zijn misdaad is de moardenaar naar zijn oudere gegaan, waar gemdarmes hem gevangen namen. Hij bekende dadelijks. Men moest hem te Nantes tegen de woed*» der menigte beschermeu. De moordenaar, Marcel Redureau is 16 jaar oud. Hij stond bekend als een ijverige, goed hartige en verstandige jongen, Redureau heeft het volgende verhaal ge daan: Dinsdag avond was ik met den boer in de perskamer, toen hij aanmerkingen be gon te maken en mij verweet dat ik niet werkte. Zonader te weten waarom heb ik toen een mes, waarmee men druiven snijdt, genomen en heb het hem in de keel gestoken. Ik wou hem echter niet doodsteken. Toen ik het bloed op den grond zag stroomen, heb lik mijn bezinning verloren. Ik was bang dat de anderen zouden komen en ben daarop naar de keuken gegaan, waar ik de dienst bode den keel heb afgesneden. Toen heb Ik mevrouw Mabit gestoken. Zij viel dadelijk dood neer. Vervolgens heb ik de moeder van Mabit en zijn drie kinderen, twee meisjes van 3 en 7 jaar en een jongetje van 2 jaar, die schreiende wakker werden, vermoord. Alleen het jongetje van 4 jaar is niet wakker ge worden en dat heb ik ook niet vermoord. Het is opmerkelijk, dat mevr. Mabit, die zwanger was, verscheidene steken in de buik heeft gekregen. De moordenaar zegt da;t hij ook het ongeboren kind wilde dooden. Het kind van 2 jaar moet Redureau de ooren hebben afgesneden. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat daar een duel op pistolen heeft plaats gehad, on der de strengste voorwaarden, tusschen een eerste-luitenant en een eenjarig-vrijrwilliger. De aanleiding tot liét gevecht was een botsing tusschen den luitenant en den soldaat, waar in de officier zijn ondergeschikte een oor veeg gaf. De vrijwilliger achtte zich daardoor beleedigd en daagde den officier uit. Bij het tweegevecht werd de officier door een schot in de long doodelijk gewond. Er heerscht onder de Parijsche juweliers groote beroering door het verdwijnen van een hunner collega's, een zeikeren Gobterfeld. Zijn tekort wordt geschat tusschen 150,000 en 400.000 gulden. Hij heeft groote hoeveelheden juweelen, die hem toevertrouwd waren, ver pand en alerlei andere oplichtersstreken uit gevoerd. Gotterfekl leidde een zeer ingetogen leven en was zeer geacht. Bij het spoorwagon geluk bij Sosyka (bij Rostof a/cl. Don) zijn 35 menschen gedood en 50 gewond. De oorzaak van het ongeluk was kwaadwillige beschadiging van dc wissels. Het kasteel vail den Earl of Guilford bij Dover is geheel uitgebrand. Eenige waarde volle schilderijen werden gered, maar vele kostbaarheden gingen verloren. Deze brand schijnt nu eens niet door su ff ragelies te zijn gesticht. Cerbère, 30 Sept. Om 6.30 werd de reddingsarboid gestaakt. Er zijn op het oogen- hlik 6 dooden, 9 vermisten en 16 gewonden. Een onderzoek schijnt uit te wijzen, dat dc ontploffing van calcium-carbuur te wij ten is aan de onvoorzichtigheid van een slachtoffer, die, toen hij om hulp hoorde, schreeuwen, de opslagplaats van ontplofbare stoffen is genaderd met een brandende kaars. Konstantinopel, 30 Sept. De stort regens hebben in verschillende wijken der stad schade aangericht. De in aanbouw' zijn de eleclrisöhe centrale aan den Gouden Hoorn heeft ernstige schade geleden. 96 werklieden moeten verdwenen zijn. Er zijn 5 lijken terug gevonden. Vijf gendarmes, die zich aan den Gouden Hoorn bevonden, zijn verdronken. In een der voorsteden aan den Bosphorus moe- ton 21 slachtoffers zijn. Reclame. Konstantinopel, 1 Oct. Uit nieuwe bijzonderheden omtrent dc catastrophe, wel ke door het onweer werd veroorzaakt, blijkt dat de schade verre de aanvankelijke raming overtreft. Watervloeden, steen- en aardstor tingen hebben tal van barakken en lazaretten nabij Beykoz vernield. Een duizendtal mohammedaansohe vluch telingen waren daar in quarantaine, van wie velen zijn omgekomen. 8 lijken zijn gevonden Op het eiland Marmara zijn een vijftig huizen en winkels vernield. Hel transportschip Medzjs is bij Konstantinopel op een torpedo boot gestootcn en bijna geheel vernield. De torpedoboot is vrij ernstig beschadigd en een matroos is verdronken. Gost-Imlié. Be Indische Troonrede. De Gouverneur-Generaal va-n Neder- Landsch Indië heeft in de nieuwe zaal van hJt paleis op Rijswijk, ten amnihoore van vekm, de troonrede uitgesproken. Hij werd onrt.vain.gcn en. verwelkomd door don heer mr. II. 's Jacob, voorzitter van de Kamer van Koophandel. Daarop sprak hij do troonrede uit, waar aan wiji het volgende ontleenen: Do Rogoering is zich bewust van Haar roeping. Zij tracht de gedachten dezer tijden le ver- süiaan en to waardecren; zij wil elk oprecht sürovon naar geestelijke, zicdelijlke en mate rieede verheffing bevorderen en da-airaan de hand reiken; Zij wil afweren wat nauw ont kiemend leven zou kunnen schaden; Zij baarit ddn weg voor de vervulling van recht- mnltóge verlangens en gegronde behoeften; Zij staat echter ook bereM om wilde loten, did den gezonden groed zouden verhinderen, af te snijden. Ter wille van de beweging zelve en van het goede dlat zij kan brengen, zal de regee- ritog zich met kracht stellen tegen alles wat, bufoten de aangewezen grenzen tredend, tot verbreking van normale banden zou leiden; maar de beweging zelve in haar verecliil- lende vormen en uitingen treedt Zij met ver trouwen tegemoet. Daarop was de politiek der laatste jaren gericht: een politiek waarvan een der voor- naamstlc elementen moot worden omschre ven uls: wegneming uit het publieke leven van allo versilcilen tusschen de onderschei dene bevolkingsgroepen, die n!ilet ter will? vtain hcmzelve noodzakelijk moeten worden i.i stand gehouden. En als uitingen aan dat streven herinner ik aan de unificatie der rechtspraak, die weldra een begin van uitvoering zal krijgen: aan de opneming op voet van gelijkheid - tn den Burgerlijken Dienst van allen zon der onderscheid ran landaard, waartoe krachtens Koninklijke machtiging is beslo ten; herinner ik ook aan de grootie en diep Ingrijpende onderwijsorganisaties, waardoor het vcoinlgezert onderwijs voor allen zonder onderscheid toegankelijk en bruikbaar wordt en toegang wordt verleend tot tal van funcliièn, tot nu slechts voor weinigen te be reiken. En wat de Regeering zich zelve tot laak steil, dial vordert Zij ook van Haar organen. Ook deze zullen hebben te rekenen met veranderde oir standirhedenook deze zul len moer en meer don blik van het verleden naar de toekomst moeten richten. Wij allen zullen moei' on meer moeten, zijn: mannen van onzen tijd. Zoo verstaat het ook h-et Bedrijfsleven in deze laaiden, althans zoo verstorm het de Ldklers. Ilot'laatste jaarverslag van de Java-, sclie Bank logt daarvan duidelijk getuige nis af. En waar aldus mol breedte van blik de Leildere vóórgaan, zullen ook anderen, die meer in bot oude en bestaande zijn vastge raakt, hebben te volgen. In het welbegrepen belang van. Kapitaal on Arbeid beide. De Regeering geeft er zich volkomen rekenschap van wat ten deze Haar plicht is: hoe Zij wel alloueerst rust en orde heeft te handhaven on daardoor ongestoorde ont wikkeling heeft te verzekeren. Zii is 4o»t vervulling van dien plicht vo-lko liven in. staat on bereid. Zij doorziet zeer wèl hetgeen er geschiedt in de verschillende groopen der bevolking er weet dat /ij den toestand volkomen be heers cht e.n dat voor onrust geen reden ri Ik spreek dit onomwonden uöt en. niet in bl. om rijke taal, omdat dd<e ongemotiveerd p onrust, dal wantrouwen togen andere bevol kingsgroepen do taak der Regeering in dep laafden tiSd niet weinig heeft verzwaard. Tenslotte wees de Gouverneur-Generaal op woderziidsch vertrouwen ran regeering en ingezetenen els een onmisbare fact-or voor een gezonde ontwikkeling. Spontane toejuichingen weerklonken., toen Z.E. had gesproken. iNaar dc Java-Rode verneemt zal de rede voering van den Gouverneur-Generaal in het Mole is ch worden vertaald en verspreid wor den onder de lnïandschc bevolking. Een uitstekend plant zegt het blad. We«t-Indlë. De doodstraf van den wegens brand stichting veroordeelden lünz, is bij wijze van gratie veranderd in rijf jaren dwangarbeid, te ondergaan in Nederland. De West Uil «Ie Pers Uitsluitingen. Onder dit opschrift schrijft de Stan daard: „De Troonrede is ditmaal door zoo kundig en aan juist stileeren gewende hand gesteld, dat ge niet te nauwkeurig op elke uitdruk king in dit staatsstuk letten kunt. Dit geldt zeer zeker ook van de uitdruk king „Behoudens vast te stellen uitsluitin gen." Dat er altoos uitsluitingen zijn zullen, sprak zoo vanzelf, dat alle vermelding ervan geheel overbodig werd. Dat de uitsluitingen in de wet moeten vastgesteld worden, sprak niet minder vanzelf. Heel de phrase had uit dien hoofde kunnen weg blijven. Nog nooit toch is er een enkele toekenning van kiesrecht in gevoerd, of er waren uitsluitingen, en die uit sluitingen stelde vanzelf steeds de wet vast Zoo bezien zou 't dus een volkomen over tollige, geheel overbodige, den stijl van het stuk bedervende inlassching zijn geweest Mag dh nu bij een steller als hier de pen voerde, niet aangenomen, dan blijft er slechts één verklaring over. En die verklaring is, dat men het voornemen koestert om die uitslui tingen tamelijk talrijk te maken j hierdoor het algemeen karakter van het kiesrecht, dat men wil, in te perkenen zoo hen met zijn ont werp te verzoenen, die voor al te groote uitbreiding bang zijn. Wij waren dit nooit, en zijn daarom op die phrase niet al te gerust. Onze strijd ging steeds voor het organisch en tegen het individualistisch kiesrecht, niet tegen een te groot aantal kiezers. Ook wat het vorig Kabinet voorstelde, gaf sterke uit breiding. Maar juist'daarom zijn we over die uitsluitingen-phrase niet al te gerust, met name wat de uitsluiting van do bedeelden be treft. Dat de bedeelden zullen uitgesloten wor den, staat wel vast. Maar nu komt de vraag Wie rangschikt ge onder de bedeelden? Als hot Rijk f 2 per week aan 70-jarigen uitdeelt, zonder dat hiervoor eenige premie betaald is, alzoo geheel gratis, is dat don geen bedeeling En omgekeerd, als broeders en zusters sa- j men in één kerkelijk verband leven, en daar- j om uit den drang van broederlijke liefde cl- J kander een ondersteuning uitreiken, is dat I dan wel bedeeling? Men gevoelt, wat invloed dit op het aantal en de soort van kiezers kan hebben. De Jaarcijfers, die 't laatst uitkwamen, ge- ven voor kerkelijke bedeelden niet minder don 136.485 personen aan, mannen en vrou wen maar toch verreweg 't meest mannen. Nu weten we nop. niet, hoe de uitsluitingen der bedeelden zullen genomen worden, over wat termijn de bedeeling zal moeten loopen, waarin ze zal moeten bestaan enz., maar toch voelt men dat, hoe 't ook loope, er toch al licht een 50.000 personen zullen zijn, die mer. uit hoofde van kerkelijke bedeeling ven het kiesrecht zou kunnen uitsluiten. Hiertegen nu zou onzerzijds beslist protest moeten staan. Zelfs al wilde men alle Staatspensioen, waarvoor geen premie wordt betaald, als uit sluiting in de wet schrijven, dan nog zou uit sluiting wegens kerkelijke ondersteuning te gen het wezen en den aard van Christus kerk indruischen. Niemand denkt er aan, een advocaat of of ficier uit te sluiten, omdat zijn vader hem een joarlijksche ondersteuning van eenige hon derden guldens biedt. Dat is, zegt men, ouderlijke liefde. Welnu, geheel 'tzelfde geldt van personen di' kerkelijk ondersteund worden. Ook de liefdegave van de Kerk is geen bedeeling. Ze is uitvloeisel van den band waarin de onder scheidene leden van eenzelfde Kerk als broe ders en zusters in Christelijke liefde samenle ven. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 2 Octo ber bevat o. ra. de volgende Koninklijke be sluiten: op verzoek eervol ontslagen mr. B. Ort, mi nister van justitie, als lid van do Staatscom missie tot voorbereiding ran de codificatie van het Internationaal Privaatrecht; benoemd tot gezant van Nederland bij hel Ttaliaansclie hof mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, thans miraster-resident met persoonlijken titel van gezant te Stockholm, Kopen en Christin nia; benoemd tot Md van den Vooediiraad te Alkmaar mevr. A. P. de Ven, geb. Boon U Den Helder; benoemd tot commissaris van politie tc Zeist C. J. de Lange, Inspecteur ran politk aldaar; benoemd tot ridder in de orde ran Oranje-, Nassau J. II. v. Kempen, oud-hoofd eenei openbare lagere school te Echt en omderwjfi zer aan de Rijks-normaallessen te Roermond;' M. P. Vijverberg en H. D. E. v. Hemert, bei den commies op de gemeente-secretarie té Rolerdam; G. J. v. Wagensveld, hoofd der openbare lagere school te Lopik; benoemd tot technisch assistent bij den Octrooiraad S. Slavelcoorde, E. C. Suther land. W. de Geus, E. A. S. Voorna er, H. H. P. Pickhard, W. F. Qotscher, allen thans tijde lijk: benoemd tot administratief ambtenaar bij het bureau van den Induslrieelen Eigendom N. J. W. Marlijn Nuijen, thans tijdelijk; benoemd tot ridder in de orde ran den Ned. Leeuw de oud-resident G. A. F. J. Oost- hout, voorzitter van het fonds voor wedu wen en weezen van burgerlijke ambtenaren in Ind'ië. als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. C. Kense, agent van politie 2de klasse te s-Gravenhage, wegens het met levensgevaar tot staan brengen van een hollend paard met be spanning aan de Wagenbrug aldaar op 24 Mei 1913, onder zoodanige omstandigheden, dat daar door menschen uit onmiddellijk levensgevaar gered zijn; H. Kamstra, agent van politie lc klasse te s-Gravenhage, wegens het met levensgevaar tot staan brengen van een hollend paard met be spanning in de Zeestraat aldaar op 23 Mei 191S, onder zoodanige omstandigheden, dat daardoor menschen uit onmiddellijk levensgevaar gered zijn A. P. van Haastert, wagenbestuurder bij den gemeentelijken reinigingsdienst, en F. Trumpi, beiden te 's-Gravenhage, wegens de door hen gezamenlijk met levensgevaar verrichte redding van een knaap uit het water van den Noordwesf Buitensingel aldaar op 13 October 1912 G. van der Hulst, agent van politie te 's-Gra venhage, wegens het met levensgevaar tot staan brengen van een hollend paard met bespanning in de Wagenstraat aldaar op 12 Mei 1913, onder zoodanige omstandigheden, dat daardoor men schen uit onmiddellijk levensgevaar gered zijn J. Huyr, sluisknecht te Amsterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van twee meisjes uit het Noordhollandsch kanaal bij sluis Willem I aldaar op 26 April 1913 G. K. Smits, kantoorbediende te Amsterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van eene vrouw uit de Buitensingelgracht aldaar op 18 Mei 1913 H. J. van Tubergen, rijwielhandelaar te Am sterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit de Lijn baansgracht aldaar op 9 Maart 1913 T. Nossin, opperman te Amsterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een jongetje uit het water van de Jacob van Lennepkade aldaar op 14 Juni 1913 E. J. Kuyper te Haarlem, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van eene vrouw uit het water bij de Kruisberg aldaar op 23 Juni 1913; H. L. Koppejon, kermisreiziger te Bergen op Zoom, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een knaap uit het water van de Engelsche kade te Vlissingen oo 22 Juli 1913: L. Korstanje, tweede-stuurman van het stoom schip „Koningin Regentes", te Vlissingen, we gens de door hem met levensgevaar verrichte poging tot redding van een drenkeling uit de Noordzee bij Queenborough (Engeland! op 4 Juni 1913. Z. K. II. Prins Hendrik heeft het bestuur dei' Vereen! ging tot oprichting en exploitatie van een rust- en vacantieoórd voor den Kon Ned. Bond van oud-onderofficieren f 50 ge schonken als bijdrage in de oprichtingskosten. De Hertogin van Albany is gisterenmor gen 9 uur aan de halte Soestdtijfk aangekomen voor eten verblijf van enkele dagen ten pa' leaze. H. M. de Koningin-Moeder kwam hare zuster aan het station verwelkomen. De Ministerraad. De ministerraad, die tol dusver -gewoonlijk tweemaal 's weeks bijeenkwam, vergadert sedert het optreden van het nieuwe Kabinet voorloopig eenmaal per week, en wel des Donderdags. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 1 October e.k. niet plaats hebben. De vreemde gezanten te 's Gnavenhage maakten hun opwachting aan den nleuwop* getreden minister van Buttenl Zeken. Van welingelichte zijde wordt mede-ge- de ril, dat de Nederl. regeering nog geene beslissing heeft genomen op de uitnoodiglng van de vreemde mogendheden om mede tê werken tot organisatie der gendarmerie in Albanië. In tusschen zijn verzoeken ontvangen van een aantal officieren van het leger om voor uilzending tot dat doel in aanmerking te ko men. De afdeeling Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen heeft gisterenavond voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in district V, ter voorziening in de vacature ont staan door de benoeming van prof. .Josephn9 Jitta tot lid van den Raad van State, Candi da at gesteld den heer mr. J. Deking Dura- Gisteren zijn le Zierikzee candidaat ge steld voor het lidmaatschap van de Prov. Staten van Zeeland (vacature-wijlen den heer J. H. C Heijse) "de heeren G. F. Llndeijer, te Vlissingen (S. D. A. P.), L Vis. te Haamstede, (anti-rêy,) en. A. vander Weijde, te Ellemeet (vrijz.) De wethouderskwestie in Den Haag. Vrijdagavond wordt door de Afd. Den Haag van de S. D. A. P. een huishoude lijke vergadering gehouden, waar op verzoek van de Soc.-Dem. raadsfractie, een bespre^ king zal worden gehouden over de wethou derskwestie. In verband met de wethouders» vacaJure-De Ldy wordt met belangstelling een uitspraak van de S. D. A. P. tegemoe* gezien hoewel de kans op een Soc.-Dem. wethouder sinds de laatste verkiezingen niet zoo heel croot meer is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2