BINNENLAND. xonder bijgedachten toe te geven aan hunne natuurlijke neiging om de groote bewonde- Iying te toonen, die zij hebben voor het dap pere en roemrijke leger en hun wel overwo gen w il te doen kennen om de banden van |&aditioncele vriendsohap tusschen Spanje en Frankrijk nauwer toe te halen. De bevolking van Spanje bewijst mij op Jiare beurt door ontroerende manifesto/ben, dat zij wordt meegesleept door denzelfden harlsaa/ndrang en door dc souvereine macht Van het gemeenschappelijke belang. Plet hel dere doorzicht van de openbare mceiling maakte de taak van do regeeringen gemak- Jfcelijk. Alles stelt ons nu in staat met ver trouwen de toekomst van goede verstandhou ding tegemoet te zien, waarvan Uwe Majes- te2t spreekt, de innigheid onzer erfelijke ver wantschap, do overeenkomst in onze bescha ving en cultuur, .de verwants: vap van onze ischoone latijnsche talen, de solidariteit van Olnzc Afrikaanscho ondernemingen, de bc- boeftp tot ontwikkeling van onze economi sche betrekkingen, onze gelijke gehechtheid aan den wereldvrede. Het zal voor mij eene Vreugde en eene eer zijn, wanneer mijn be zoek kan bijdragon om de eendracht tusschen de beidie volken nog nauwer en vruchbaar de r te maken. Ik beur mijn glas op ter eerc van Uwe Majesteit, van de koningin, koningin Marie Christine, den prins van Asturie en de geheclc koninklijke familie; lk drink op dc grootheid en den voorspoed van Spanje. Parijs, 7 Oct Minister-president Roma- nones verklaarde aan den correspondent van dc Tomps, dat men wel wat snel ging, als men naar aanleiding van de reis van presi dent Poincoré sprak van eene Fransch-Spaan- schc entente of zelfs van een bondgenoot schap. Italië. Rome, 7 Oct. Graaf Macofil Cellers is benoemd tot ambassadeur van Italië te Was hington. De als inleiding van de verkiezingsbewe ging door het kabinet-Giolitti bij het besluit tot ontbinding van de Kamer gevoegde toe lichting hceüt groote instemming gevonden bij de Nordd. Allg. Zcitung, het orgaan van de door een traktaat van bondgenootschap met Italië verbonden Duitsöhe regeering. Het blad schrijft mot warmen lof: Ofschoon het stuk zich toelegt op een za kelijk sobere taak, zoo Is hét toch vervuld van eene echt nationale bezieling, dio zich ook mededeelt aan den buitenlandschen lezer die jnct warme belangstelling de ontwikkeling van Italic heMt gevolgd. Op nieuw wordt door dit stuk 1» krachtigd, dat de driebond den grondslag vormt van de bultenlandsche poli tiek van het koninkrijk. In volledige overeen stemming met de Duitsche opvatting wordt tegelijk er op gewezen, dat het bondgenoot schap Italië niet heeft belet of zal beletten, met andere mogendheden de hartelijkste be trekkingen te onderhouden. Hetzelfde geldt van de beide andere deelnemers aan bet bondgenootschap en vloeit van zelf voort uit ïijn zonder voorbehoud aan de handhaving van den vrede gewijd doel. Met rechtmatige trots staat hel stuk stil bij de gewichtigste gebeurtenis uit do jongste geschiedenis van Italië, de verovering van Tripolitanié en Cy- renaika. Deze gebeurtenis, die het vermogen van de Italiaansche legermacht om groote dingen te volbrengen, heeft bewezen, vervulde een sedert langen tijd door de Italiaansche natie gekoesterd verlangen en bracht bevre diging pan de uit Innerlijke kracht voortgekomen behoefte tot uitbreiding. 'Bovendien ecliter gaf zij aan het gan- scho nationale leven van Italië nieuwe krach tige prikkels, die tot in eene verre toekomst zullen nawerken. Het bewustzijn, dat de uit breiding "an de Italiaansche heerschappij over een uitgestrekt gebied aan gene zijde van de Middeilandsdhe zee een merkpaal be- teekent in de voorwaarts strevende ontwik keling van het koninkrijk, was een spoorslag voor de offervaardigheid van het Italiaan sche wik. die van den beginne af van de groo te onderneming verzekerd was. De offervaar digheid werd ondersteund door den zeer ver blijdenden economischen bloei, die de Itali aansche natie door stelselmatigen arbeid en door flinkheid heeft verworven. Alle voor spellingen betreffende nadeeligen invloed van den oorlog op den economischen toestand van Italië zijn door d'e ondervinding we- derlegd. Ondanks de aanmerkelijke eisehen van den oorlog en van do stijgende uitgaven voor cultuurdoeleinden en voor de defensie, heeft Italië geen oogenblik met financieele moeielijkheden te strijden gehad. Integendeel bewijzen de jaarlijksche voorschotten, dat de flnancieelo kracht van Italië aanhoudend is versterkt en dat er alle uitzicht bestaat, dat de ontwikkeling zal voortduren. Rome, 7 Oct. Uit verschillende plaatsen werden -tamelijk ernstige In rid enten bericht, :dfie zijn voorgekomen in den verkiezings* strijd. In Messina moesten dc aigenten eene charge verrichten togen de menigte. In Por- 6ci werd een Candida at mét messteken toe getakeld, terwijl hij sprak. In Florence wer den in éen straatgevecht verscheidene per- atomen in hechtenis genomen. In Catania is fel éen opstootje een man gediood. In Napels zijn. geweerschoten gewisseld tusschen betoo- gers en agenten. Oosten rij k-Hongarlje. Op zijn kasteel "Worlik is aan acute longont' steking op 64-jarigen leeftijd overleden vorst Karl Séhwarzcnberg, het hoofd van de "Wor- liksohe lijn van dit aanzienlijk geslacht. Hij was een ijverig voorstander van de Czechi- 8che nationale beweging en werd algemeen beschouwd ab een vertrouwensman van den Hartshertog-troonsopvolger Frans Ferdinand. iDc familie Srihwarzenberg heeft een uitge breid grondbezit in Bcxhemen, zelfs zoo dat men spreekt van een „koninkrijk Schwarzen- berg". De Worliksche lijn had in 1406 een grondbezit van 27,602 H A. Niet zonder reden Werd dus het nu overleden hoofd van die lijn „koning van het Böberoerwald" genoemd. Buleariië. Sofia, 7 Oct De koning is heden nacht Xaar het buitenland vertrokken, Griekenland. Ka nee, 7 Oct, De gouverneur Paioesni- is bettgewoihre van eene bonoeiltet^estorven. China. Peking, 7 Oct. Lijuanheng is geko zen tof vioe-president van China met 610 van de 719 uitgebrachte stemmen. Een Reuter-bericht uit Peking meldt, dat het departement van buiteniandsche zaken de gezantschappen dadelijk kennis heeft ge geven van de verkiezing van Juansjikai. De nota's van de mogendheden, waarin de repu bliek erkend wordit, zijn naar het departe ment van buiteniandsche zaken onderweg. Vooraf had dit departement den waarborg op zich genomen, dat de nieuw, gekozen presi dent alle met dc Mandsjoe-regeering geslo ten verdragen en het bestaande bestuur der belastingtollen zal handhaven. Peking,70ct. Nadat aan den Russaschen gezant door het Waiwoepoe was medege deeld, dat de Chineeschc regeoring de uit de verdragen voortvloeiende verplichtingen erkent, deelde de gezant mede, dat Rusland de Chineesche republiek erkent Bij het consulaat van Japan te Amsterdam is bericht ingekomen, dat de Japansehe re geering gisteren de Chineesche republiek heeft erkend. Allerlei. De Bohemia weet te vertellen, dat men te Londen een maatschappij aan het vormen is, die ten doel heeft dé monopolisatie der reeds bestaande en der nog te wachten ra- diumvoorraden. Pavia, 7 Oct. Ondanks wind en regen vertrokken de vliegers, die gisteren de etappe Corno—Paria met een watervliegtoestcl had den afgelegd, heden uit Pavia naar Corno. Chernot vertrok om 7 uur 59 m. 92/i sec., Morane om 8 uu-r 2 min. 53 sec., Hirth om 8 uur 5 min. 511 /B sec. Zij paseerden Pallanza en werden in Corno door vertegenwoordigers van do pers en eene groote menigte opge wacht. Hirth kwam aan om 11 uur 2-5 min. 273/a sec., Morane om 11 uur 56 min. 91/5 sec Chernot vergiste zich in den weg en is in vertraging. Pógoud heeft Zondag beproefd zijn duikel- partljen in dc lucht ook tc volbrengen terwijl zijn toestel met een zak zand (het gewicht van een passagier) belast was. Het stijgen ging vlot, ook eenige duizelingwekkende wendingen hoog in de lucht. Maar toen hij zijn val met den kop van het toestel omlaag had aangevangen de beweging welke im mer aan de looping the loop voorafgaat blééf tot groote ontsteltenis van het publiek het toestel vallen, zoodal men het ergste vrees de. Dicht bij den grond wist Pégoud echter den normalen stand weder in te nemen en vlot te landen. Met wonderlijke kalmte ver telde hij dat zijn toestel niet gehoorzaamd had aan de bewegingen der stuur- en stabili- teitsvlakken en dat hij met veel moeite hori zontaal gekomen was. Hij zou het nog eens beproevenIs dit niet het toppunt van on verschrokkenheid. Of erger? N. C. De 15-jarige moordenaar, Marcel Redu- reau, blijft nog even kalm in de gevangenis te Nantes. Hij slaapt, eet en drinkt uitstekend. Dc rechter van instructie heeft als beweeg reden voor de misdaad wraak voor een standje aangenomen, daar alle andere be weegredenen niet steekhoudend zijn gebleken. Men had reeds aan diefstal gedacht, daar Mabit een paar dagen voor den moord 2000 francs had ontvangen, afkomstig van den verkoop van zijn wijn. Dat geld is echter on aangeroerd terug gevonden. Evenzoo heeft men het denkbeeld van een passioneelen moord losgelaten. De zwaarste straf, die tegen den zevenvou- digen moordenaar geëischt kan worden, be draagt 20 jaren gevangenisstraf. Te Kaïro heeft Zondag een student vaD de Al Azhar universiteit den professor Sjeich Fazzani met messteken vermoord. De oude man deed zijn middaggebed, toen de student (volgens de Daily News een Fran9ch onder daan), hem van achteren besloop en hem zijn mes tot 3 maal toe in de keel stala Toen vluchtte hij en vermoordde bij zijn achter volging nog 'twee studenten. Later is hij ge vat. Toen te Barcelona Zondag een luchtbol opging, raakte een man uit de kijkgrage me nigte in het ankertouw verward en ging mee de lucht in. De luchtreiziger poogde hem op te hijschen doch verloor het evenwicht en viel. Hij was terstond dood. De ballon schoot na zijn val hoog de lucht in, maar de onvrij willige passagier is er toch ongedeerd afge komen. Hij heeft zich namelijk weten vast te houden tot op een 30 K.M. van Barcelona de ballon neerkwam. Tengevolge van den mist heeft Zaterdag op de Noordzee een aanvaring plaats gehad tusschen de „Gardania" van North Shield en de „Cornwood" van Londen. Het eerste schip kreeg veel water en zonk bijna oogenblikke- lijk. Alle opvarenden werden in zee gewor pen. Een boot, door de Cornwood uitgezet, pikte vier man op, een haringtrawler nam deze over en pikte nog een rijfden drenkeling op, die echter reeds dood bleek te zijm. De geredden werden naar Yarmouth gebracht. Zeventien personen worden vermist Uit de Pers, 7 Na de overwinning. Mr. S. van Houten spreekt in zijn deze week verschenen Staatkundigen Brief zijne voldoening uit over het aftreden van het ministerie-Heemskerk. Aldus vangt deze brief aan: „Als Groninger was de 28e Augustus voor mij van mijn vroegste jeugd af een ieestdag de herinneringsdag der opheffing van het beleg van 1672 door den Bisschop van Mun ster. Nu in mijn levensavond is die dag op nieuw een feestdag geworden als de laatste van het ministerie Heemskerk. Beide feiten vallen voor mij, bij alle verschil overigens, in hetzelfde kaderbeide zijn nederlagen van Rome in den strijd tegen een vrij Nederland. Rome duldt geen vrijen staatalleen wisselt de wijze ven bestrijding. In 1672 gold het de vernietiging van onzen ketterstaat, thans de vernietiging van de vrijheid in onzen staat. .Wie meent, Hat ik het mmfatarierHeems'* Reclame. kerk te „zwart" zie en den invloed van Rome daarop grooter acht, dan die werkelijk was, overwege eens wat er gebeurd is met kar dinaal van Rossum. Hoe anders dan door in vloed van Rome is de aan dezen verleende hoogste Nederlandscho ridderorde verklaar baar? Van eenige verdienste tegenover onzen staat is niets bekend. Daarentegen worden alle hem verleende en bewezen onderschei dingen gcrcedelijk verklaard door 't geen Jos. van Veen in het laatste nummer van zijn blad „Hernieuwing" mededeelt omtrent den begiftigde, als zijnde speciaal de man, die om hen daartoe moveerende redenen door de te Rome oppermachtige Jezuïten ge pousseerd wordt. Dat is natuurlijk hun zaak, maar dot het Nederlondsche staatsbestuur daarbij ook zulk een in 't oog vallende rol speelt, acht ik zeer te betreuren en tevens uitermate teekenen voor den geest, die daar in in de laatste jaren heerschte." Het slagen van Van der Linden in de for matie van een liberaal Kabinet wos mij ook daarom een bron van vreugde, omdat er naar mijn overtuiging reeds sterk op zijn niet-sla- gen gespeculeerd werd in denzelfden kring, die m. i. de Bos-Troelstra-komedie had uit gelokt en als gevolg daarvan voor een latu ren liberalen kabinetsformateur de deuren der parlementaire hoofdmannen had doen sluiten ,die bij een goede keuze van den eer sten kabinetsformateur dezen hadden kunnen ter zijde staan. Was van der Linden niet ge slaagd, dan ware Heemskerk blijven zitten met een ontbindingsbesluit in den zak, dat hij dan naar ik vrees maar voor het vragen had, ten einde na een politieke volte-face in zake het tarief een proef te nemen, of men niet voor het overige het gevoerde regee- ringsbeleid voor eenige Jaren zou kunnen blijven voortzetten Van der Linden was, onder den druk van het gevoel dat hij h tout prix moest slagen, als kabinetsformateur zeer zwak tegenover door hem gewenschte ambtgenooten, die bij zondere eisehen stellen voor hun medewer king, zooals de minister van Marine ten aan zien van dreadnoughts, die van Waterstaat ten aanzien van het groote Zuiderzee-plan en die van Landbouw ten aanzien van een persoonlijk plan met betrekking tot dwang verzekering en ouderdoms-foelagen. Ik ver trouw echter, dat hij ten aanzien van zulke zaken, die niet in eenig parlementair of elec toraal votum der linkerzijde steun vinden, de reserve heeft gemaakt, dat de Kamer ha rerzijds volkomen vrij bleef, die zaken naar eigen innerlijke waarde te beoordeelen. Zoo hij dit niet heeft gedaan, is er een groote fout gemaakt. Tegenover de mode bij de pers der linker zijde om een ministerie te beoordeelen naar de nieuwigheden, die het op touw zet, wil ik hier met nadruk in herinnering brengen, dat de eerste taak van een liberaal minis terie is het regeeringbeleid in liberalen geest te voeren Onze politieke tegenpartij verliest geen oogenblik de herwinning juist van den in vloed als regeering uit het oog. Kuyper's wisselende adviezen omtrent tariefsverhoo- ging toonen, hoe onverschillig voor hem en de zijnen zulke „kleinigheden" zijn tegenover het „bezit van het regeeringskasteel." Daar om moet men ook van liberale zijde steeds op dit hoofdpunt bedacht blijven." De politieke situatie, meent mr. van Hou ten, heeft veel overeenkomst met die van 1869. „Zoo fs nu de „Christelijke" combinatie uiteengeslagen, die tegen een ruime opvatting der vrijheid van geloof en zeden gericht was, en den staat ten gunste der twee oude kerk genootschappen op dogmatischen grondslag partij wilde doen kiezen. Ook nu geloof ik, dat niet alle gecoaliseerden zich weder on der Papo-Kuypcriaansche leiding zullen stel len en verwacht ik, dat een deel van hen de gevallen beslissing, evenals indertijd Jan Heemskerk en anderen die van 1868, aan vaardt. In elk geval kan met eenig beleid de meerderheid voor het vrijere stelsel aan groeien, mits deze hoofdzaak bij alle linker- groepen op den voorgrond blijve en de ver- eeniging bij de herstemmingen op den can- didaat van een der groepen der linkerzijde, die in herstemming komt, vaste regel der praktijk blijve zoolang terugkeer der Papo- Kuyperiaansche coalitie dreigt. Zulk een tijd is echter voor nieuwigheden niet gunstig. Ze van dc regeeringstafel te willen doordrijven is hoogst gevaarlek, omdat het de combina tie der kiezers van 1913, die alleen dien te rugkeer verhoeden kan, in gevaar brengt. Voor de liberale „concentratie" is de bon ne augure, dat Borgesius zich door een eer volle promotie uit de leiding heeft laten ver wijderen...." I Mei als officee!e feestdag. Het vrijz.-democralisch weekblad „De Vooruitgang'' schrijft „De socialistische Raadsmeerderheid in Zaandam, een meerderheid van één stem, heeft het oorbaar creecht reeds thans, enkele maanden nadat zij haar intrée in den Raad heeft gedaan, een zuiver klassebesluit te nemen. Do 1 Mei-dag fs voor deze gemeente gelijk gesteld met do algemeen erkende christelijke feestdagen als Nieuwjaarsdag, Tweede Paaschdog, enz. De 1 Mei-dag is nu niet, zoonis de Zaansche meerderheid schijnt te willen doen gelooven, een alge- meene arbeidersfeestdog, het is de dag van het „bewuste" den klassenstrijd-strijdende proletariaat, zooals dit ten onzent politiek is georganiseerd in de S. D. A. P. Hét besluit om dezen dag, die geen plaats inneemt in het hort van ons volk, zelfs niet van dat -gedeelte dot gemeenlijk „rood" stemtdie niet wortelt in de historie van ons volk te maken tot een officieelen feestdag, draagt een hatelijk partijkarakter. De wensch spreekt er uit, de ietwat hinderlijk© wensch, om nu aan den volke te laten zien, dat heuselijk de roode haan koning kraait Hoe zou de S. D. A. P. er over oordeelen wanneer in alle plaatsen waar de katholie ken een zoo klein mogelijke stembusmeer derheid bezitten, een zuiver katholieke feest dag algemeen werd gemaakt door gemeen telijk bevel? De partij zou protesteeren, na tuurlijk 1 Wij achten dit in dit Zaansche ge val overbodig. De 1 Mei-dag is nooit geweest wat allerlei socialistische organen in dicht en ondicht er van hebben geprofeteerd. Hij zal het ook thans in Zaandam niet worden, door het offi- cieele tintje, dot er wordt op gelegd. Het zfjn geen raadsbesluiten, die ware volksfeestda gen in het leven roepen. Eén ding verwachten we slechts van dit met 10 tegen negen stemmen genomen be sluit 1 Dat duidelijk zal worden hoe weinig eerbied de S. D. A. P. heeft voor anderer meening, wanneer rij de macht in handen heeft 1" De minister van Marine heeft ter voor bereiding der invoering met 1 Januari 1915 voor 'srijiks werven te Willemsoord en Hclle- voetsluis ecner bedrijfoboekhouding eene oomnrssie benoemd, bestaande uit Grnadf van Roggen, materiecl-inspccteur bij 's rijks werven luitenant ter zee le klas«e Wester- veld, waaraan toegevoegd A. Meyer, accoun tant te Amsterdam, en als adviseerend lid Huart, referendaris aan bet Marinedeparte- ment Berichten. Do Staatscourant van Woensdag 8 Octo ber bevat o.a. do volgende Koninklijke be sluiten verlof verleend van 1 jaar, onder stilstand van jaarwedde om zich naar het buitenland te begeven, aan den waterstaats-Ingenieur 2e klasse C. J. v. d. Brook, te Vlissingen, en aan den waterstaats-opzichter 2e klasse C. de Kie vit, te Zierikzcej benoemd tot leeraar aan de Middelbare Landbouwschool te Groningen J. H. Oaspa- ris en J. Hazeweijer. beiden aldaar. benoemdtot voorzitter der commissie, be last met het afnemen der diplomatieke examens, mr. W. H. de Beaufort, lid dier commissie i tot lid van voormelde commissie, mr. B. C. J. Loder, raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordeteekenen van ridder in de Orde voor Burgerlijke Verdiensten met de Kroon, hun door Z. M. den Koning van Bulgarije geschon ken, aan den officier van gezondheid der 1ste klasse dr. P. A. Voerman, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, en aan den reserve-officier van gezondheid der 2de klasse F. H. Meihuizen, van het reserve-perso neel der landmacht toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan J. F. Hornstra, boerenarbeider in dienst van J. P. Jager, te Dijken, wonende te Langweer, gemeen te Doniawerstal. Z. K. H. de Prins heeft het ecre-voor- zittcrschap aangenomen van het in 1914 te houden congres der Nederlemdsche Vereeni- ging tot bevordering van Zondagsrust. Minister Cort van der Linden brengt zijn verlof in Duitschland door. le Bucarest, jhr. dr. C. G. W. F. van Vreden- burcii, i-ct verlof hier te lande, voor belang hebbenden bij den handel op Rumenië e; Serv e zal le spreken zijn in eene localitei, van het Departement van Buiteniandsche Z% ken te 's Gi aveniiage, Plein 23, op Vrijdag 13 October a.s., des voormiddag» van 10 lot 12 uur. Afdeelingsonderzoek Twee de Kamer. Alle 5 afdeelingen der Twee de Kamer waren gislren weer bijeen tot voort zetting van het onderzoek der staatsbegroo- ting en voor het verdere actiewerk. De Staten van Overijsel hebben gisteren gekozen tor lid der Eerste Kamer (vacature- Barge) J. C. L. van der Lande, Deventer, (katholiek) met 24 van de 47 stemmen. Mr. dr. J. A van Roijen. burgemeester van Zwolle, had 19 en F. M. Wibiui 4 stemmen. Gouverneur Idenburg en mi nister Pleyte. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de de Minister van Kolo niën mr. Pleijtc op dienaangaande tol hem gcrichto vragen verklaard heeft dat er voor hem geen enkele reden bestaat om een ver vroegd aftreden van den gouverneur-gene raal te bevorderen. De nieuwbenoemde gezant bij het Itali aansche Iiof baron van Weideren Rengers komt eerst nog uit Stockholm, zijn tegen woordige post, naar den Haag voor hij naar Rome vertrekt ter aamnarding van het ge zantschap aldaar. De nieuwe Amerikaansche gezant van Dijke bezocht gisteren den Minister van Bui teniandsche Zaken. De gezantschapssecretaris jhr. mr. M. van Haersma dé With, laatstelijk werkzaam bij het kabinet van het ministerie van Bui- tcnL Zaken, is geplaatst bij Hr. Ms. legatie in Rumenië, standplaats Bukarest. Dc Minister van Buiteniandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat Hr. Ms. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister Salarisregeling personeel Posterijen en Telegrafie, Naar men verneemt is door den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie m°dc aan onderschei dene directeuren opdracht gegeven uit het lager personeel iemand aan te wijzen, die met de vertegenwoordigers der vakvereenigingen de samenkomst d.d. 8 October zullen bijwonen waardoor ook de niet georganiseerde beamb ten zullen vertegenwoordigd zijn. Deze bijeenkomst houd't verband met een door den Minister van Waterstaat in te die nen suppletoire begrooting waarbij een be tere salarisrcgeling voor genoemd personeel znl worden voorgesteld. De vereeniglng van Instumenlmakcrs en die der Lijnwa'chtiers van de Telegrafie welke niet waren uitgenoodigd hebben daarvan als nog de reden gevraagd. Do kolonel P. W. Weber, adjudant i. b d. van H. M. de Koningin, commandant der brigade grenadiers en jagers, die de najaars- manoeuvres van het Zweedsche leger heeft bijgewoond, is te 's Gravemhagc teruggekeerd. R esidentsbenoemingon in I n d I Te 's Gravrnhage ia het telegra fisch bericht ontvangen, dat de heer W. Pee reboom, assistent-resident in Te gal, benoemd is tot resident van Pasoeroean. Indien dit bericht juist is, schrijft dc Nieu we Ct., volgt hieruit, dat de resident B. Schaigen van So<elen in die kwaliteit zal zijn overgeplaatst naar Besoekl. M r. L. Ch. Besier. Wfj dienen een zetfout, welke in een vorig nummer voor kwam, tc herstellen. Mr. Besier, thans be noemd tot advocaat-generaal bij den Iloogen Raad, was voor zijn benoeming tot substiluul- officier bij de rechtbank te Amsterdam, met werkzaam als ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht aldaar, doch te Utrecht. - Huldiging oud-m 1 nister Tal- ma. Te Tilburg heeft zich ee,n comité ge vormd, dat alle vereenigingen oproept om mede te doen aan eene groolsche huldebetoo- ging in November te houden voor den oud- minister Talma. Als hoofdredenaar zal bij die betooging ontreden mr. dr. Jan van Best, af gevaardigde der Tweede Kamer voor het district Eindhoven. N. v. d. D Verplaatst in actieven dienst bij het 10e regiment infanterie de le luitenant op non-ac- l'ivitcit J. A. v. d. Oudendijk Pieterse, van de infanterie. Dr Vermeulen. De Tijd meldt, dat de tloestanrd ven dr. P. J. F. Vermeulen hope loos is. Het ergste wordt spoedig verwacht. Bij do beroerte, die den liider trof, heeft zich ejen longontsteking gevoegd, welke onmiddel lijk stervensgevaar deed intreden. Het bewustzijn was gisteren» teruggekeerd. 25 jaren held ter zee. Men schrijft uit den Helder aan het HblcL: 't Was Zaterdag 25 jaar geleden, dat Adria- nus IJsbrand Kuiper door het bestuur van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat- schappij benoemd werd tot schipper van de Vrddingsvlct te Huisduinen. In al die jaren gebeurde het ontelbare malen, dat aan On rust, aan den Razenden Bol en aan de Noor- der- en Zniderhaaks schepen van allerlei na tionaliteit op deze gevaarlijke zandbanken werden gedreven, en dat Kuiper dan met zijn stoutmoedige redders in een heftigen strijd met de nranding zich wijdde aan het redden van honderden schepelingen. Schipper Kuiper word beloond met twee zilveren medailles: één van de Italiaansche regeering en één van dc N. en Z.-H. Reddingmaatschappij, en een bronzen medaille van Koning "Willem III. Kuiper's juLiiOum ging niet geheel onop gemerkt \oorb.j. Talrijke gelukwenschen ont ving hij, terwijl hem des avonds door een plaatselijke muziek vereeniglng een serenade werd gebracht. In den ofgeloopen nacht ls fee Leiden plotseling overleden op 52-jarigen leeftijd, mr. P. A. Tichelaar, hoogleeraar in het Ro- meinsch recht aan de Universiteit aldaar» Prof. Tichelaar werd op C October 1897 alè opvolger van prof. Druokcr benoemd. De ontslapene was sedert vele jaren volslagen: blind. Nader lezen wij in het Hbld.: De hoogleeraar had, wegens een aanval van zenuwlijden, in de. vaeantie elders rust ge zocht en was naar men meende hersteld te ruggekeerd. Voor hij echter zijn colleges weer kon aanvangen, heeft de dood aan zijn werk zaam leven een einde gemaakt. Mr. Paul August Tichelaar werd 2 Juni 1861 te Ootmarsum geboren. Na het gymna sium te Utrecht te hebben afgeloopen, werd hij in 1S80 student aan de universiteit en kreeg liii de booglceraren de Geer v. Jüf-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2