Uit den omtrek. BK«HANS P1U6N STADSNIEUWS. BINNENLAND. -|en -work wam en, waarvan 14 doodclijk ver slepen. De zieken zijn gesioleerd evenals 48 pan pest verdachte lijders. Het dorp is door 4>en sotnia kozakken omsingeld, die den toe gang onmogelijk maakt. Tegen 10 uur Donderdagmorgen is op- Jtfeoiw over de geheele landengte van Panama pen hevige aardschok waargenomen, die 20 Ot 25 seconde n heeft geduurd. Er is geen fcthade aangericht, noch te Panama noch in het kanaalgebicd. De werken van het Pana- fcnakanaal hebben niet geleden. te Winkel; W. Fcnenga, in gen i c u r-n d minis tra teur der Aimst Droogdok NTij en jhr. mr. Van ter behandeling voor. Foreest, te Heilo, dijkgraaf cn voorzitter va: verschillende waterschappen Als ICiamerheer fungeerde heden mr. \V. baron Roéll, Kamerheer van buPengewo- nen dienst Ha M. Koningin te Amsterdam. Gistermorgen is H. M. de Koningin met den gewonen sneltrein van 10.22 uur, waar- In hel Koninklijk salounjtuig was gehaakt, 'Hilt Apeldoorn In de hoofdstad aangekomen. Aan hei slation warén ter ontvangst aanwe zig burgemeester Roëll, mevr. van Loon—Egi- dius en baron Sirtema var Grovestins. In het klein gevolg van H. M. bevonden zich jhr. van Geen en jlir. Sickinghe. Ook de stationsciief de heer Krapels was ter ontvangst aanwezig. Na dc begroeting begaf H. M. de Koningin *ioh met haar gevolg naar de gereed staande hofrijtuigen. Op hel Stationsplein werd de Koningin lui de begroet door een vrij talrijk publiek. H. M. was gekleed in een groen mantel- costuum met bruin bont en droeg een groen fluweelen hoed met aigrette. Langs hel Stationsplein en de Martelaars gracht werd gereden naar het Stedelijk Mu seum lot het brengen van een bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling, welke door het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap ter gelegenheid van zijn 4Ö-jarig bestaan is ge organiseerd. Aan den ingang werd II M. ontvangen door den Jieer J. W. Yzerman, voorzitter van het Aardr. Genootschap en de conservator van het Stedelijk Museum, C. Baard. Ter ontvangst waren voorts aanwezig de hecren dr. II H. F. Hubrecht, dr. J. Hoekstra, If. C. Rehbock, L. Roosenburg en J. IJzer man, vormend het bestuur van het Kon. Anrdr. Genootschap en de hecren J. J. K. Enlho\en, ■oud-kolonel, mijn-ingenieur E. C. Abcnda- non, dr. J. P. v. d. Stok van het Met. Insti tuut te Utrecht, vice-admiranl Tydemnn oud- mifningenicur dr. R. Verbeek en J. M. Phaff, allen leden van de tcntoonstellings-cominis- Si" Na het noenmaal ten palcize, waaraan een aantal personen deelnamen, werd door II. M. In den namiddag een bezoek gebracht aan het gebouw der vereeniging ..IIulp voor Onbfr- buisden' aan de 2è Constant! ijn Huijgcns- Klraat. Aan bel diner, dat te 7J uur in het Koninklijk Paleis door H. M. werd aange boden, waren genoodigd: Mevr. van Loon— Egidius. dame du Palais; Z. 12xc. luitenant- generaal J. B. van Heutsz, oud-gouverneur- generaal van Ncderl.-Indië, adjudant-generaal van II. M.. 7.. Exc. mr. dr. W. P. van Leeu wen, commissaris der Koningin in Noord- Kolland; jhr. mr. dr. A. Roëll burgemeester van Amsterdam; de heeren F. F. van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel: mr. C-'. Vissering, president van de Nederl. Bank; «Is ïndustricelen de hecren J. A. Laan, lid \nn de Eerste Kamer en D. J. van Houten, lid der Eerste Kamer; dr. II. F. R. ïlubrecht, lid der Tweede ICamer, on der-voorzitter van het Kon. Aardrijkskundig Genootschap, prof. dr. G. M. Karin. otid-Iecraar van IT. M en mede-oprichter van het Aardrijkskundig Ge nootschap; .Tv W. IJzerman, voorzitter van het Kon Ned Aardrijkskundig Genootschap en J. .T. T\. Fnthown oud-gepensionncerd ko lonel, voorzitter van de commissie voor de "Jirichüng der Koloniaal Aardrijkskundige Tentoonstelling en oud-chef van den topogra- pbischen dienst in Ned.-Tndiê. Als Kam—heer van H. M. fungeerde G. A. baron Tindal Aan het dijcuner, dat lieden tc 1 uur ten paleize werd gegeven, namen deel, be halve Hr. Ms. dienstbeslaande uit I. G. barones Sloct van Mansveld, hofdame van H. MJ. E. N baron Sirtema van Grove* slins, grootmeester van H. Mjhr. V. E A, Borcel, hofmaarschalk; jhr. F. M. L. van Geen, particulier s^reVris en Kamerheer van H. M.; ihr IV. C. Th. Six, intendant van het Kon. Paleis te Amsterdam en jhr. mr, A. van Rei gersberg Versluys. adjudant van II M.. ge noodigd dc heeren jhr. mr. dr. A. Roëll, bur gemeester van Amsterdam C. J. K. van Aalst, president van de Ned. Handelmaatschappij; yrof mr. II. P G. Quack, commissaris van de Koningin bij de Nederl Handelmaatschappij; J. B A. Joirckhcer, directeur van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland"; E. Heldring, directeur van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij: C. M van Rijn. directeur van de Kon. West-Indischen Maildienst; B. Nier- strasz. lid der Tweede Kamer, directeur der Holl. Stoomboot Maatschappij: A. C. Muller, directeur der Ned. Handel Maafschappij; D. van Walree ,directeur der Nederlandsche Handel Maatschappij; Meurs directeur der Kon. Holl Lloyd; J. Wilmink, directeur der Kon. Holl. Lloyd en G. G. Vat tier Kraane, Voorzitter der Voorloopige Commissie tot Op richting van een Zeevaartkundig Museum te 'Amsterdam. Gisternamiddag heeft H. M. de Koningin in de Mozes-zanl in het Paleis tc Amsterdam de 'navolgende industrieelen uit de prov. Noord- holland ontvangen: F. Smidt van Gelder, Jo- fcian A. La..n, W. Prins, J. A. E. Verkade, mr. jCh. Enschedé, zoomede de heeren E. G. Duy- vis Tzn., president van de Zaanlandsche Ka mer van Koophandel; A. de Cleroq, president Her Kamer van Koophandel te Haarlem; Ernst Krelagc, voorzitter der vereeniging voor bloemboUen-oultuur; J. W. A. Beynes, direc teur der fabriek van spoorwegmaterieel te Haarlem; J. F. Hulswit, directeur der Haar- \emsche machinefabriek; D. Goedkoop, direc teur der Ned. Scheepsbouw Mij. te Amster dam; J. Muvsken, directeur der Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel te Amsterdam; N. Sluis Pzn. te Enkhuizen; Jb. Zijp Hzn., landbouwer te Wieringerwaard: M. C P. 'Barbe, directeur der Wester Suiker raffinaderij; IC. Breebaart Jznu, landbouwer On de'beschrijvingsbrief komen 123 punten ter behandeling voor. i Woensdagmorgen hield de Chrit.-Na- I tionale Werkmansbond in Krasnapolsky te Het Tijdvc&rift voor armenzorg meldt, dat H. M. de Koningin-Moeder aan het be stuur ran den NederLa ndsch'en Bond tot kin derbescherming f 50 heeft gezonden. Prins Hendrik. Uit Berlijn wordt bericht, dat gisteren Prins Hendrik der Ne derlanden daar is aangekomen en met gevolg is afgestapt in het hotel Esplanade. Minister Bosboom en de gene raals. Inlichtingen, door de Maasbode in gewonnen bij een hoofdofficier, hebben haar overtuigd, dat het sensatiioneele stuk van de Tel. ook door ons overgenomen haast evenveel onjuistheden en verkeerde voorstel lingen bevat als volzinnen. Reeds aanstonds is het de vraag, of er on der de genoemde generaals geen was wiens pensionneering reeds onder minister Colijn aanhangig was. Zeker is, dat het niet de chef van den staf, generaal Snijders, is, die over ontslag van divisie-commandanten moet worden gehoord. Hij is daarbij niet rechtstreeks betrokken. Maar wel kon men weten, dat daarover ad vies moet worden uitgebracht door den com mandant van het veldleger. Zeer beslist moet het ook onjuist zijn dat aan generaal Snijders te wijten ware, dat des tijds kolonel Bosboom niet werd benoemd tot sous-chef van den generalen staf. Immers niet de chef van den staf had deze benoeming in handen, maar ze hing geheel af van den mi nister, den heer Colijn. Dwazer nog is de bewering, dat minister Bosboom zich generaal liet maken, zoodra het hem gelukt was opvolger van Colijn te worden. Men weet toch, dat met ingang van Koninginne-verjaardag, dus blijkbaar op voordracht van minister Cölijn, kolonel Bos boom bevorderd werd tol generaal-majoor- titulair. Ook vergist men zicli, als men meent, dat de benoeming van een brigade-commandant afVangt van den chef van den staf. tls wel raadselachtig hoe van militaire zijde zoo iets kon worden gedacht. Wanneer kolonel De Vries niet bevorderd is tot brigade-comman dant, dan kan dat niet anders zijn dan de verantwoordelijke daad van den tegenwoor- digen minister. Van het geval van generaal Fabius, com mandant van de stelling Amsterdam, geeft men een verkeerde voorstelling. «Men kan we ten, dat generaal Fabius wat men in het leger noemt: „rijp voor pensioen" is. Voor zijn ont slag moet men dus niet naar een reden zoe ken. Wel had men naar een uitleg moeten vragen, indien hij was geha:* Ihaafd; want dat ware iets bijzonders, ofschoon niet on mogelijk geweest. Noch de manoeuvres, noch zijn goede verstandhouding met minister Co lijn kunnen de reden zijn van het ontslag van generaal Fabius. In deze laatste bewering doet men een poging, den tegenwoordigen minister tot een antagonist ook van minister Colijn te maken, terwijl hij toch door deze werd voorgedragen tot generaal. Van de laatste bewering, dat generaal Fa bius en minister Bosboom zich verhouden als „vooruitstrevend" en „conservatief" in leger- zaken en dat dit een reden kan zijn van het ontslag van generaal Fabius, geloofde de zegsman der Mansbode niets. De Kamerverkiezing in Am- «'erdam III. De R. K. kiesvereeniging in district Amsterdam III heeft gisteren avond gecandideerd voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, vacature Henri Polak, den heer C. J. Kuiper, voorzitter van den Nederl. R K. Metaalbewerkersnond. De candiöaten voor deze vacature zijn dus de heeren C. J. Kuiper (R. K), J. Oudegeest (S. D. A. P.), P. Otto (U. L.) en D. Wijnkoop (S. D- P Naar de Nederlander van heden avond verneemt zal de oud-minister Talma a-s. Zon dag ie 6^ uur in de Regentessekerk in Den Haag voor het eerst na zijn ministerschap een predikbeurt vervullen. Bond van Vrije Liberalen. Naar de Fakkel verneemt, zal de algemeene vergadering van den Bond van Vrije Libe ralen dit jaar gehouden worden Zaterdag 15 November a.s. des namiddags te 2 uur in het American-hotel te Amsterdam. De vergadering zal geheel een huishoude lijk karakter dragen en gewijd zijn aan een bespreking van de organisatie en een in ver band daarmee voor te stellen statuten-wijzi ging. V r ij z. Dem. Bond. Op de agenda voor de algemeene vergadering van den Vrij zinnig Democratischen Bond op Zaterdag 15 en Zondag 16 Nov. a.s. in de Schouwburg zaal „De Kroon'" te Haarlem te houden, ko men o.m. de volgende punten van behande ling voor: Rede van dr. D. Bos: „De crisis en hare oplossing"; Verkiezing van vier leden van het hoofd bestuur. Mevrouw W. van Italllcvan Emb- den, en de heeren H. de Greeff, mr. H. J« Tasman en KL de Vries treden af en zijn niet herkiesbaar; Voorstellen van het hoofdbestuur; a. Samenwerking met de andere Vrijzinnige partijen; b. Oprichting van een politiek strijd en propagandablad van den Bond; c. Organisatie en propaganda. Nederl. Vereen, van Spoor- en tramwegpersoneel. lieden avond wordt te Amsterdam dc jaarvergadering van bovengenoemde organisatie gehouden in de Karseboom. Het ledental is na de bekende quaestie met ongeveer 1000 gestegen en be draagt nu meer dan 2800 Tegenover de thans fungeerende voorzitter P. Moltmaker is door eenige afdeeliogen de heer H. van -Braambeek, commies S.S. te Zut- phen, candidaat gesteld. Amsterdam zijn negentiende algemeene ver gadering. De vergadering, die druk bezocht was, werd geopend met gezang en gebed. Hierna sprak de bondsvoorzitter, de heer P. J. Nahuizen, de openingsrede uit, waarin hij op het ver blijdende versohijtnsel wees, dat menige nieu we afdeeling zich heeft laten bijschrijven. Verder roept hij ds. ,1. Th. de Visser, die in middels onder applaus ter vergadering is verschenen, een hartelijk welkom loc Niet minder dan 63 afdeelingen waren ver tegenwoordigd. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Het verdere gedeelte van den morgen werd doorgebracht met het uitbrengen van dc jaar verslagen. Uit deze Verslagen blijkt, dat een 6-tal nieuwe afdeelingen toetraden. De bonds- vlag wappert thans van 149 plaatsen, terwijl het ledental ongeveer 14.000 bedraagt. Betreurd wordt, dat de stem van ds. De Vis ser, den wakkeren kamprechter, niet meer id de Tweede Kamer gehoord zal worden. Het kassaldo bedraagt f 800.761, terwijl het vermogen van den bond groot is f 2371.9~8£. In den middag werd de vergadering voort gezet Aan de orde was thans het rapport der commissie in zake de landarbeiderswet. Het eerste gedeelte van het rapport komt tot de slotsom, dat het klein-iandbouwbedrijf beter is voor de. landarbeidersbelangen dan het grootbedrijf. ITet vermindert de werkloos heid, bevordert de plaatselijke welvaart en maakt de arbeiders eerder onafhankelijk en den grond meer productief. Voor onbebouw- den grond is de machine, dus het grootbe drijf, beter. Het is wen schel ijk, dat men ge makkelijker grond in gebruik kan krijgen. De voorkeur moet hierbij worden gegeven aan onderhandsche verpachting, waardoor voor komen wordt, opdrijving van de prijzen, ter wijl er geen notariskoslen bijkomen. Ge- wenscht is het, om in de arbeidersovereen- komstcn bep2imgen op tc nemen, waardoor den arbeider voldoende vrije lijd gewaar borgd wordt om zijn eigen grond te bewerken. Bij een goede verstandhouding tusschen ar beider en boer kan te dien opzichte veel ge schikt worden. Het is de algemeene mcening, dat het niet wenschelijk is, dat de woning van den arbeid e. het eigendom is van den werk gever. Het doel van dit wetsontwerp, aldus het tweede deel van het rappo-rt, is, den oppassen- den landarbeider een stukje grond met een woning in eigendom te doen verkrijgen of hem üi staat te stellen een stuk land te huren. Door den leeftijd, waarop men een plaatsje verkrijgen kan, op 25 jaar te stellen, wil men het sparen bevorderen en de vroege huwelij ken zooveel mogelijk voorkomen. In deze wet wordt veed macht gegeven aan landarbeaderscommissdes. Het zou wenschelijk zijn. dat zoowel arbeiders- als werkgeversor ganisaties een voordracht konden geven van eenige personen, waaruit Gedeputeerde Sta ten een keuze konden doen. Een schaduw zijde van dit wetsontwerp Is. dat het alleen dient om loonarbeiders te helpen. De wet zal echter een prikkel worden tot ontwikkeling van het kleinbedrijf, indien de gemeentebe sturen wat zullen medewerken. Toch zullen de loonarbeiders, hoewel zij een beteren levensstandaard er door verkrijgen, door deze wet geen onafhankelijke personen worden. Zij moeten loondienst bij anderen blijven ver richten. Het is de mecning van de commissie, dat het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk gezui verd van verscliillende, door de commissie aangegeven gebreken, tot wet zal worden ver beven. Hierover ontspon zich een debat, waaraan een aantal afgevaardigden deelnamen. Met algemeene stemmen wordt ten slotte een motie aangenomen, waarin de wenscb wordt uitgesproken, dat het wetsontwerp ten behoeve van de landarbeiders na aanbren ging van cenige wijzigngen, zoo spoedig mo gelijk wet moge worden. Deze motie zal ter kennis van de regeering gebracht worden. Ten slotte werd een antwoord van H. M op het telegram van hulde onder applaus der vergadering voorgelezen. De Christelijke Nationale Werkmansbond herdacht Woensdagavond op feestelijke wijze het eeuwfeest van Neerlands onafhankelijk heid. De groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt was op feestelijke wijze versierd. Met gezang en gebed werd de avond ge opend daarna sprak de heer Scherer een kort openingswoord, waarin hij allen bedank te voor hun medewerking; in het bijzonder ds. J. Th. de "Visser, die, 't zij hij zich in de hofstad, hetzij hij zich in de hoofdstad be vindt. steeds dezelfde voor den Werkmans bond blijft. (Applaus). Een muziekgezelschap en een zangkoor brachten, afwisselend Oranjeliederen ten ge- hoore, terwijl de afdeelingen van den Bond met hun banieren defileerden. Dr. P. A. Klap en de bondsvoorzitter, P. J. Nahuyzen, hielden toespraken. De feestrede werd door den eere-voorzilter van den Christ. Nat. Werkmansbond, dr. J. Th. de Visser, uit gesproken. Nadat ds. J. J. van Noort nog een slotwoord had gesproken, eindigde de zeer druk bezochte f eestvergadering onder psalm gezang. De luitenant-vli-eger Leo vam Steyn heeft, nadat hij gistferen liet Nederlandsche hoogte- record met passagier had verbeterd, otn rondvlucht over Den Haag en Scheveningen gemaakt, met een fotograaf in zijn toestel. Hij stieeg op D vaardigt op, betzodht eerst de Bezuidonihouftwij'k, ging vervolgens langs het station en de Groote Kerk naai* hot Vredes paleis. Daarna naar Schevetningen, waar de fotograaf Ook Kurhaus, piea* en -vtisschersha ven kiekte. Daarna diaalde van Steyn, weer op Diiindigt. Hij is vervolgens nog eens opgestegen voor wat lichtfe hichl-acrobatiek. Men meldt ons udft Soesterberg: Gisterenmorgen om 11.15 uur is de aria teur tatiitenaufl: Vam Heijst van uit het vliegkamp ïilhiieir opgestegen om zich naar Wijk bij Duurstede, zijoie geboorteplaats, tie begeven Urn dimde daar don burgemeester, den heer Vaüi Walsem, geluk te wenschem met zijn Elf jarig ambtsjubileum. Hij gimg, vergezeld van zijn mechanlicden, korporaal Van der Drift- als passagier. Hij landde op de Uitorwaardc aan de Lek, waar hij werd ontvangen cn toe- gesprokén door de feestcommissie en den burgemeester. Te 12.15 keerde de aviateur Ée Soesterberg terug. Carnegie-Heldenfonds. Het be stuur van bet Carnegie-Heldenfonds heeft be sloten aan de weduwe van C. Schut te Kol- lum voorloopig eene wekelijksche uitkeering van f 5 te verleenen. C. Schut heeft eenlgen tijd geleden het leven verloren bij, het redden van een kind te Althenhuisdorf in Duitsch land. Opgeroepen en opgekomen 3 condidatenaf gewezen I. Geslaagd de heeren J. Goudriaan its, te Delft, en F. Brouwer, te Amsterdam. Doodeiijke val. Een loodgieters- jongen, die Woensdag Li. van hot dak van een buis in de Prinsenstraat te Utrecht is geval len, is gisteren nacht tengevolge van dien va- overleden. Reclame. Onderlinge brandverzeke ring. Naar „De Risicobank" meldt is een nieuwe onderlinge werkgeversorganisatie tx>t stand gekomen, welke de eigendommen harer leden verzekert tegen brand. Deze nieuwe organisatie dankt haar ontstaan aan de Ned. Vereeniging van Werkgevers, het denkbeeld, dat tot de oprichting leidde is hetzelfde, dat bij de stichting der Risdcobank heeft voorgezeten. De uitwerking van het denkbeeld en de organisatie der vereeniging ging geheel builen de Wcrkgeversvereem ging om. Een trusU. De Tijd meldt, dat op de paardenmarkt te Ede zich het geval voordeed, dat een 15-tal refornipaarden van rijkswege zouden worden verkocht. Door de kooplie den werd een afspraak gemaakt en met een 50-tal bepaalde men de prijzen, die zouden besteed worden cn deze werden niet te hoog gesteld. Voor zeer lage prijzen werden toen alle paarden door de trustmannen opgekocht en nog dienzelfden middag opnieuw verkocht voor aanmerkelijk hoogere prijzeu. De tol aan den Haagschen Schouw. Een der meest gehate tollen is die aan den Haagschen Schouw, onder Voor schoten, gelegen aan den Rijksstraatweg tus schen Den Haag en Amsterdam, doordat daar een hoog bedrag aan tol wordt geëischt van motor-voertuigen, rijtuigen, rijwielen en wan delaars. Herhaaldelijk is er bij Rijk en pro vincie tot opheffing van dezen tol aangedron gen. Thans schijnt daarop groote kans te be staan. Naar gemeld wordt is de Haagsche Schouw met recht op tolheffing door het Rijk van den rechthebbende gekocht voor een be drag van ƒ75,000. De staking teRotterda m. Na een gehouden conferentie tusschen de firma Roe- lofs en het hoofdbestuur van den bond van machinisten, stokers en dekpersoneel en een daarna gehouden stakersvergadering is een overeenkomst getroffen en is de staking bij genoemde firma opgeheven. Er zal een contract voor één jaar worden gesloten en alle stakers zullen op hun plaat sen worden teruggebracht. Persdelict. Door de rechtbank te Mid delburg is vrijgesproken de uitgever van JDe Zeeuwsche Koerier", tegen wien door notaris Van Dalsum eene klacht was inge diend wegens beleedi ging in den verkiezings tijd. De inbraak in de Bossche kathedraal. In verband mét de in don iaatsten tijd gepleegde kerkdiefstallen zijn op last van den commissaris ran polftfte te Roer mond aldaar déor de hoofdagenten Benders en Wourtérs en den agent van politie Strijbos aldaar aangehouden twee personam, een ge naamd M. S. 38 jaar, bankwerker, en de .an dere .T. K., 41 jaar, venter, beiden zonder ras te woonplaats. De zaak wordt ernstig onderzocht, waarbij de Kon. marechaussee en de rijksveldwacht hunne assistentie verleenen. De voorloopige aangehoudenen staan ongunstig bekend. Deze 'twee rijn Donderdagavond naar Den Boscli overgebracht, in verband mot de in braak in de St. Jan. Of hun arrestatie voor de inbraak alhier iets zal opleveren? Men twijfelt er aan. (Hsg.) Valschheid in geschrifte. De politie te. Groningen heeft aangehouden den 45-jarigen W. S. uit Hamburg, secretaris van het circus Sidoli. Hij heeft een door hem val- schelijk met den naam Sidoli onderteekenden wissel bij een Gr'oningsohe bankinstelling aan geboden. De uitbetaling werd echter gewei gerd. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Verduistering. De 26-jarige P. A., kantoorlooper van een stoomboot-mij. te Haarlem, die ten nadecle van die maatschap pij een aanzienlijk bedrag heeft verduisterd, heeft zidh, nadat hij het geld in Duitschland verteerd heeft, bij de politie te Groningen aangemeld. Ilij is ter beschikking van de jus titie gesteld. Gevolgen van een val. Dezer da gen viel de visebwerker L. K. afkomstig uit Zwartewaal, iu een openliggenden kelder van de Riïksvischhal te IJmuiden. Gisteren is hij aan de gevolgen van dezen val overleden. Verdronken. De 23-jarige landbou werszoon G. B. Uffelte, gisteren op het land te Havelte werkzaam, is ongemeiikt in een sloot geraakt cn verdronken. De jonge man was lijdende aan zenuwtoevallen. Overreden. Gistermorgen is te Den Bommel de landbouwerszoon A. M. onder een zwaar beladen wagen geraakt en aan de be komen kwetsuren overleden. Bekneld geraakt. Gistermiddag is een jongmensch, dat meehielp om een hoo geladen schuit voort te trekken, onder de brug over de Prinsengracht bij de Beren straat te Amsterdam, met zijn hoofd onder de brug bekneld geraakt. Hij werd zóó ernstig gewond, dat de dood spoedig intrad. School- en Kerknieuws. 's-G ravenhage, 24 October. Examen Wiskunde, L. O. (art. 63). Opgerospen en opgekomen 4 candidaten. Af gewezen I. Geslaagd mejuffrouw E. de Jong, Sappemeer, en do heeren H. A. J. van Eek, Rot terdam, en J. van Etten. 's-Gravenhage. Examen Wiskunde, M. O. (akte K I). ©IJ LICHTE aandoeningen aangewend, voorkomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 October 1913, des namiddags ten half twéé ure. 1. Benoeming onderwijzeres aan schooi C. (De voordracht luidt: 1. Mej. C. E. Mensing alhier; 2. mej. A. M. den Hartog te Koog aan de Zaan; 3. mej. J. H. v. Achterbcrgh te den Burg). 2. Benoeming van een regent van het Bur ger Weeshuis. (De voordracht luidt: 1. J. W. C. Bloem; 2. J. W. Middelburg; 3. jhr. S. M. \an Reigersberg Versluys). 3. Voorstel van B. en W. tot verlenging van he« ziekteverlof van den onderwijzer aan de O. L. school G. J. Hilke. 4. Voorstel itot verlenging van de tijdelijke aanstelling van T. Kielstra als leeruar aan hel Gymnasium. 5. Ingebruikgeving lokaal Tuinbouw Veree niging in het z.g. „Werkhuis". 6. Voorstel tot ingebruikgeving schoollo kaal aan bet Utrechtsch Genootschap van Landbouw en Kruidkunde. 7. Voorstel tot aankoop van grond aan den Kalkweg. 8. Voorstel onbewoonbaarverldaring perceel D. A. Stöver. 9. Voorstel van B. en W. tct verlenging van den termijn van ontruiming van de onbe woonbaar verklaarde woningen Wolkerstraat nos. 7, 9. 11 en 13. 10. Idem woningen "Wolkerstraat 5 en 15. 11. Vaststelling jaarw. en pensioensgrond slagen leeraren II. B. S., Burgeravondschool en Gymnasium. 12 Wijziging dagen en uren houden der Kaasmarkt. 13. Verzoek om vrijstelling van de verplich ting tot oprichting eener Burgerdagschool. 14. Wegneming beplanting Bloklandstraat en restitueeren betaalde kosten daarvoor. 15. Rooien boomen aan den Utrechtschen weg. 16. Voorstel van B. en W. tot uitvoering van xerschJIlende vernicuwings- en uitbreidings werken aan de gasfabriek en het aangaan in verband daarmede van een tijdelijke lee ning. 17. Advies der Commissie belast möt het onderzoek der zaak van J. H. v. Schuppcn. 18. 4e en 5e aanvullingskohier der Inkom stenbelasting. 19. Voorstel vaji B. en W. tot het verleenen van afschrijving ran inkomstenbelasting we gens vertrek of overlijden. 20 Wijzigingen gemeente-begrooting dienst 1913. 21. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbc- slimr 1912 22. Vaststelling rekening Burgerweeshuis 1912. 23. Eervol ontslag gemeente-secretaris mr. J. D. Werkman. 24. Benoeming gemeente-secretaris. (De aanbeveling luidt: 1. A. R. Veenstra. hoofd- coram. en waarn. secr.; 2. L. A. baron van Tilersum, controleur der gem. belasting). 25. Regeling jaarwedden ambtenaren ter secretarie. 26. Regeling inzake het storten van pen sioensbijdragen door gemeente-ambtenaren. 27. Verordening op de heffing eener plaat selijke directe belasting naar het inkomen. 28. Verordening on de invordering der plaatselijke directe belasting naar bet inko men. 29 Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het model van het beschrijvingsbiljet voor de Plaatselijke Directe Belasting en tot wij ziging vatn de ontwerp-verordening op (te heffing eener Plaatselijke Directe Belasting naar het inkomen. 30. Verordening op de heffing van bijdra gen voor hbt gepot van onderwijs aan het Gymnasium te Amersfoort. 31. Verordening op de invordering van het schoolgeld, verschuldigd voor het bezoeken van het Gymnasium. 32 Verordening op de heffing van bijdra gen voor het genot van onderwijs aan de IT B. S. met vijf-iarigen cursus en de Burger avondschool te Amersfoort. 33. Verordening op de invordering vain het schoolgeld, verschuldigd voor het bezoeken van de H. B. S. en 'de Burgeravondschool. 34. Verordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der Personeele Belas ting in de gemeente Amersfoort 35. Idem op de invordering. 36. Wijziging der verordening regelende d« heffing van rechten wegens diensten door de gemeente-reiniging bewezen. 37. Gcmeente-begroofing voor 1914. 38. Nota van wijziging gevoegd bij de con cept-begrooting 1914. 39. Begrooling voor hei Burgerlijk Armbe stuur voor 1914. 46 Begrootitvg voor het Burgerw£«sh«!bl voor 1914. Raadsstnkken. Drankbestrijding. Bij uw besluit ran 2 September J.L wörtJ cwn (praje-advies im haaiden vena B. en W. gp* steldJ een adres raaii heb AmensifVxKrillsciL Drank' weea*-cxxnïi4;é, houdende verzoek d'e subsidie, d&e de i&atflLe jaren was bepaald tqp f 100, té

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2