IJit den omtrekT STADSNIEUWS. De sport vordertIcalme zenuwen en een gezond hart. Uit de caffeïnvrije koffie „Hag" is de voor harten zenuwen schade lijke caffeine (welk ver gif ook in thee aanwezig is) verwijderd, en der halve is zij de gelief koosde drank van alle sportbeoefenaars. landsvrouwe was het trotsche schip Vrijdag ma de fMertAaivden naar den Jaclitsteiger aan ytc West end olksdijik verhaald!. (De vaartuigen in de Jachthaven der zeil- ^feroeiMging „Hot IJ" en die verderop in de bavcn der Kon. Roei- en Zeilveneen. waren ■ffroolijke gepa/voiseerd. Oin ruim half elf kwam de Kon. stoet aan <Jetn jachteteiger aam H. M. werd aan den Ingang van den steiger begroet door de bei de directeuren van den Kon. Holi Lloyd, de (heeren Wilmink en Meurs. 'Aam boord van hot schip waren de com- odssairisseii dei- Mij. aanwezig, terwijl mede de gezagvoerder en de overige offics&reo. zich op het dek in de nabijheid der looptrap be vonden, toon H. M. voet aan boord zotte. Door het dochtertje van den düneeteur, den heer Meurs, werden aan de Kon. bezoekster bloemen aangeboden. Vervolgens nam de rond wancbe-lrng door het Sfclhip en de bezichtiging der verschillende salons en afdeelingen een aanvang. Gedu rende hel' verblijf vain H. ML aan boord: gaf mj herhaaldelijk Hare bewondering over de Ertrtchtrag van hot fnaaie schip te kennen. Ka afloop van het bezoek, dat ongeveer li uur duurde, werd H. M. die Koningin door 'de bedde directeuren en de commissarissen van den Kom. HolL Lloyd uitgeleide gedaan en o-ver den steiger naar het Kon. rijtuig ge leid. Door eenige straten van den Jordaan keer de H. M. ten paleize terug. Burgemeester Röeïl maakte het bezoek aan de „Ge-brta" mede. Zaterdagmiddag had ten paleize 't aange kondigde dejeuner plaats, waoraan die reeds door ons genoemde heeren aanzaten. Qm 3.35 keerde H. M. met den gewonen trein ;aar Apeldoorn terug. De spoorlijn Eindhove n— Weert. De Minister van "Waterstaat dr. Lely, zal a s. Donderdag 30 dezer de opening van de spoorweglijn Eindhoven—Weert bijwonen on aan het bij deze gelegenheid te geven feestmaal deelnemen. Hr. Ms. gezant te Londen, jhr. mr. R. do Marces van Swinderea. oud-minister van bui- lenlandsche zaken, zal de volgende week cenigen tijd tc 's Gravenhage vertoeven en dan de gasl zijn aan eenige maaltijden, door verschillende gezanten te zijner eer te ge- Yen Dinsdag avond geeit de gezant van Rusland, de heer Swetchine, een maaltijd, waaraan o.a. ook zijn genoodigd baron Sweerts de Landas Wyborch, Nederlandsch gezant te St. Peters- burg, die met verlof hier is, en eenige leden van het diplomatieke corps. Woensdag avond geeft de Italiaansche ge- ■ant, de hertog van Calvcllo, en Donderdag «vond de gezant van Engeland, Sir Ellen Wob.mstone, een maaltijd, De heer jhr. mr. dr. J. E. de Sturler, Hr. Ms. gezant te Athene, is weer op zijn post aangekomen. De Amerikaansdie gezant, de heer Van Kjke, zal zich weldra naar de stad Luxem- rg begeven, teneinde ook geaccrediteerd te Vorden bij het Luxembungsche Hof. In de openbare vergadering der Twee de Kamer, welke Dinsdag 4 November, des ochtends half twaalf wordlt gehouden, zul len. de volgende wetsontwerpen behaindekL worden: Vereendging van die gemeenten Stad- en Ambt-Almelo; toewijzing van terreinen langs den Nieuwen Waterweg en het Scheur, thans deel uitmakende van de gemeenten 's Gnaven-zande en Naaldwijk aan Rottendam; ïanvulfing en verhoogiing van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1913 (maatregelen inVoering van de nieuwe militaire rechtsple ging.) Voorts zal de voorzitter voorstellen om Woensdag 5 November in de afdeeHngesn te ■onderzoeken de groote lijst van wef5?otntwer- pen, indertijd reeds medegedeeld na het hou den van de jongste openbare vergadering en oan de Mjst nog toe te voegen de volgende ontwerpen: BegVoeitiing Suriname 1914; betgrooling Cu racao 1914: aanvulling en verhooging van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1912 (premién ingevolge art. 4Sa der Tiendwet- 1907: naturalisa-tóje-oiïitwerpen en het ontwer pen betreffende nadere verlaging van invoer rechten in Ri'ouw-Gambir in Ned'.-Indië. Ned. officieren in Albanië. Kolonel de Veer en majoor Thomson, die eerstdaags naar Albanië zullen vertrekken, In verband met het verzoek van de mogendheden, Nederlandsche officieren be schikbaar te stellen ter organisatie van de Albaneesche gendarmerie, hebben een zeer ruime opdracht gekregen. De beide hoofdofficieren zullen, na het ter rein in Albanië, het klimaat en de bevolking te hebben leeren kennen, rapport moeten uit brengen, of er in Albanië zelf uit de bevolking een gendarmerie-korps kan worden gevormd en zoo ja, op welke wijze dit zal moeten zijn ingericht. Een of twee onderofficieren zullen de heeren vergezellen. Het vertrek is bepaald op begin November. De beide hoofdofficieren zullen waarschijnlijk 5 5 6 maanden wegblij ven. Hun eerste doel is Walona, <N. R. Cf.) Wethonderslaarwedden. In de Vrijdag gehouden zitting van den Delftschen Raad, werd bij de behandeling van de ge- meente-fjegrobtimg, -dienst 1914, besloten de Jaarwedden van de wethouders roet f 400 te "Yerhoogen, waardoor deze gebracht werden Dp f 1200. Wethonders-salarlssen. De ge meenteraad van Grbniivgeii besloot het sala ris van do wethouidlens te brengen van f 1600 op ƒ2000. De ingenieur van den rijkswaterstaat 2e filasse G. J. van den Broek c. i. aan wien met Itegang van 24 October 1913 verlof is verleend Ivoor den tijd van één aar, ten einde zich naar jhet buitenland te begeven, vertrekt, naar de ytogenieur0 meldt, den 24en October per s.s. vWillem V met bestemming naar Curasao. Architect H. P. Berlage. De ar- thitect H. P» Berlage, zal rich in het ba voor gaar metterwoon in Scheveningen vestigen, heeft <Jaar reeds een atelier ingericht en is Jbegónuen met het ontwerpen van (ie plannen <-$oqf den bouw van kantoorgebouwen en beiderswoningen voor de bekende Scheep vaart-firma Win. Mfillcf Co. Naar de Tel. verneemt, zal de heer Berlage zich geheel gaan wijden aan de bouwplannen dier firma, die voornemens is, ook te LondtA door den bekwamen architect kantoorgebou wen te doen ontwerpen. De heer Berlage zal naar ons ter oore kwam, de eerstvolgende jaren alleen voor genoemde scheepvaart firma werken en daardoor buiten staat zijn, ander particulier bouwwerk in architectuur te nemen. Naar de Kölnische Ztg. meldt, heeffi Tf. M. do Koningin de gouden medaille voor kunsten en wetenschappen geschonken aan den grondbezitter Arthur Mauritz tc Dussel- dorp, ter erkenning van zijn verdiensten bij de ontginning van woeste gronden langs de Maas bij de Nedcrlandsch-Duitsche grens. Door den arbeid van den heer Mauritz zijn groote uitgestrektheden woeste grond vrucht baar gemaakt D. A. van "Waalwijk. Blijkens eene aankondiging in het „Nieuwsblad voor Ne derland", wordt op Zaterdag 1 November e.k. een buitengewone vergadering van aandeel houders der naamlooze vennootschap „Het Nieuwsblad voor Nederland" gehouden, ter behandeling van het onderwerp: Verzoek van den directeur om eervol ontslag uit zijne be trekking. Tegen het NIeuw-Ma 11husia- nlsme. De Vereeniging tot bestrijding van het Nieuw-Malïhusianismc houdt Woensdag 29 October haar 14e jaarvergadering te Zaan dam. In de middagvergadering, die te 3 uur zal plaats vinden in het „Wapen van Amster dam", zal dr. A. W. Ausems, van Utrecht, een referaat houden over het N.-Maithusianisme in betrekking tot moraal en hygiëne. De heer J. N. van Munster, van Arnhem, zal een over zicht geven van den practischen arbeid der vereeniging. In een openbare avondvergade ring zullen als sprekers optreden de heeren L. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, en dr. H. Pinkhof, voorzitter van het hoofdbestuur. Steadi's borstbeeld- Naar de N. R. Ct. verneemt, is aan den beeldhouwer F. JéFlsema de vervaardiging van Stead's borst beeld door de Stead-commissie toevertrouwd. Gelijk men weeft, ligt het in het voornemen der commissie d&t beeld aan het bestuur der Carnegie-st'i dhttiug <op 1x> dragen. Militaire vliegers. Naar wij vernemen is aan den 2c luit. I.. M. J. Hofstee ,van het 4^ regiment infan terie, te Delft in garnizoen, drie maanden huitenlandscli verlof verleend. Gedurende dit verlof zal hij, buiten bezwaar van 's lands schatkist, op de vliegschool der Farmans te Etampes tot vlieger worden op geleid. Dinsdag aj. vertrekt hij derwaarts. (N. Ct) Tentoonstelling over den FranscBen tijd. De heer A. Th. Hart kamp zal van 15 November tot 2 December a.s. in twee zalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam ter gelegenheid van den ge denkdag van het herstel van Neêriands onaf hankelijkheid, een 'tentoonstelling houden, be treffende de heerschappij der Franschen in ons vaderland en de verlossing daarvan. Lijkverbranding. Men schrijft ttift Den Haag: Near aanleiding van de vraag of onder de bestaande wetgeving lijkverbranding geoor loofd Is, deelde men aan het depart van JmglilllLe mede, dart: deze vraag voor het dep van JuStftfie geen urgentie bezit, zoolang in hOt crematorium geen geval van lijkveihran- düing heeft) plaats gehad. Men boudlt zich er vad overtuigd, dat het niet in die bedoeling van het comité, dat hét crematoriiirm op Ne- derlandsche bodem heeft gesticht, ligt om dit thans te doen, maar dat men mét de stich ting beoogt propaganda voor lijkverbranding te maken. Bij geloof. Naar men aan het Leidsch Dbld. mededeelt bevestigen schippers van te Llmuiden thuisbehoorende stoomtrawlers en loggers een hoefijzer aan den mas* van hun schip, teneinde daardoor verzekerd te zijn van een goede vangst. Het hoefijzer moet ech ter op straat gevonden rijn; anders deugt bet niet Het bijgeloof is iu de twiritigste eeuw de "wereld nog niet uit Spoorwegdiefstllen. Te Haarlem worden in den laatsten tijd meermalen aan giften gedaan; thans betreft het weer een doos met een dameshoed, ter waarde van f 50, welke niet aldaar is aangekomen en uit Den Haag verzonden was. Twee pens ion "dieven gepakt. Het is de DeLftsche recherche gelukt de beide pensaknvlieven J. K. en D. D. in handen te krijgen. Het tweetal zat gisterenavond in den trein van 9.19 nur uit Amsterdam, welke lie Delft stopt. Ze werden opgemerkt door do rechercheurs v. Woude en Cemke, die hen uit! hunmo portretten herkenden. De recher cheurs konden nog juist in den in beweging zijnd en trein springen en hen aanhouden, Idoch waren genoodzaakt door tc rijden tot Schiieldeum- Bij fouiheering weid op de bei de aangehoudenen van diefstal afkomstige effecten enz. bevonden, waaruit bleek, dat het de gezochte personen waren. Zij worden ver dacht van dien diefstal van tafelzilver ten nadéeïe van den heer Vuirrmaln te Dellt Thans zijn zij te Delft' iïi arrest. Pensiondleven. Men meldt ons uit 's Gravenhage, d.d. 25 October: De twee „pensiondieven", die hier en elders hun slag hebben geslagen, zijn thans aange houden en worden binnenkort naar Den Haag overgebracht," om met verschillende personen te worden geconfronteerd. Hun aanhouding geschiedde in den trein. Zij stonden in het Politieblad gesignaleerd als Jan Kagchelland en Douwe Doolaard en waren herkend als de daders van een diefstal té Delft, het zilverwerk van welken dief stal afkomstig, voor het grootste gedeelte te "b Gravenhage was opgespoord. Ondér verschillende valsche namen als: Diepensteto, gebroeders de Vries, A. de Vries en Van der Wolk, namen zfj intrek in pen sions, welke rij spoedig verlieten, «onder te betalen en met medeneming van alles wat onder hm bereik kwam» Wij vernemen dat bij hun aanhouding ook effecten op hen bwArulen rijn. Van inbraak verdacht. Naar men uit Dén Haag meldt, is daar op verzoek van de Amsterdamsche politic een man aan gehouden, die verdacht wordt betrokken te zijn bij de inbraken, den laatsten tijd in de hoofdstad gepleegd. Hij werkte samen met den 25-jarigen jongen man, van wiens arres tatie wij melding maakten. Ook de inbraak bij het raadslid Lambrechtsen schijnen ze op bun kerfstok te hebben. 1200 eieren gestolen. Zater dagochtend kwam een boertje met eenige manden ederem mot de boot uit Bnoek-inéWa- torland ann de Prins Hendrikkade te Amster dam aan. Hij Met rijn kar even staan, on ter wijl hij een Oogenblik weg was, nam een dief de gedegenheid waar, met dé kar met 1200 eiéren te verdwijnen. Des ér tie. Sedert 20 October werden té Schoonhoven vermist de jeugdige volon tairs "W. en v. Z. van dé instTTuétie-compag- ntie. Door die marechaussee zijn beiden te Holven (N.-Br.) aangehouden en overgebracht naar Breda, vanwaar zij Vrijdag onder mi litair geleide naar Schoonhoven zijn terug gebracht. Door ecnautooverreden. Op dep Amsteldiik, onder Nieu wrcr-Am stel, werd Za terdagnamiddag de doove, hoogbejaarde M.f wonende te Ouder-Amstel, door oen auto overreden, waardoor M. onmiddellijk gedood werd. De chauffeur moet geen schuld hebben aan het ongeluk. Aangereden. Vrijdag avond is een Amsterdammer, H. genaamd, aan de Liebrug bij Haarlem, door de E. S. M. aangereden. De man kreeg zware in- en uitwendige kneuzin gen en werd naar het gasthuis tc Haarlem ■vervoerd, waar hij 's avonds te half twaalf aan de gevolgen is overleden. Dood e 1 ijk e val. In de Nieuw- slraat te Venlo is de 26-jarige loodgieter J. G. van een 12 meter hoog dak gevallen. Hij kwam met het hoofd op de straatkeien neer en was terstond een lijk. Verpletterd. Vrijdagavond was men op het terrein van Wilton aan den Wcslkous- dijk te Rotterdam, bezig met het vervoeren, op een lorrie van een grooten zwaren bagger- emmer. Door onbekende oorzaak kantelde dit voorwerp en kwam terecht op den 25-jarigen on gehuwden ketelmaker Arie M. Polsgraaf. Diens borstkas werd ingedrukt en het Moed vloeide hem uit den mond. Den ongelukkige word in het verbandlokaal der fabriek hulp verleend door een genees heer, op wiens advies Polsgraaf per rader- brancard der firma naar het Ziekenhuis ge bracht werd, waar hij kort na aankomst over leed. Dood gekneld. De seirav nobler der I/aagsche train, Kortehaas, is Vrijdagavond te Dettt hij het dichtduwen der brug te Rei- neveld tossdhen het landhoofd en de brug- leuhinjg bekneld geraakt en zwaar gewond naar 's Gravenhage vervoerd. Zaterdagoch tend is de man overleden. Bekneld geraakt. Zaterdag mor gen is de treinpoetser H. te Arnhem, toen hij van een ran geer end treingedeelte de sein lichten wilde verzorgen, van het perron ge vallen en bekneld geraakt tusschen den per- lonband en de -treeplank van een bagagewa gen. De ongelukkige werd een eind meege sleurd en daarbij driemaal omgewenteld. Het bleek nooclzakeb'jk oen stuk van de treeplank weg te zagen, om den man te bevrijden. In hoogst bedenkelijken toestand werd hij per brancard naar het diaconessenhuis vervoerd, N. A. C Onder zijn paard geraakt. Toén de ritmeester der huzaren, V., Zater dagochtend een rit te paard maakte op den Loosduinschenweg te 's Gravenhage, schrikte zijn paard bij het voorbijrijden van de West- landsche Stoomtram zoodanig van het uitla ten van den stoom, dat het met zijn meester tweemaal viel, die dientengevolge tweemaal onder 't dier terecht kwam. Gelukkig had de heer V. geen noemenswaardig letsel be komen. Het paard evenwel, dat even met de doorrijdende stoomtram in aanraking kwam, is kreupel geworden. Verdronken. Vrijdagavond Is het 5-jarig jongetje van dén arbeider P. in de Pannebakkerij te Woerden te water geraakt en verdrenken. In een tobbe verdronken. Het anderhalfiarig kind van .juffrouw Flek in de Albert Guijpstraat te Amsterdam wist Zater dagmorgen in een onbewaakt oogenblik naar een met water gevulde tobbe te kruipen, met het noodlottig gevolg dat de kleine er in rolde. Toen de moeder het vertrek weder binnentrad vond zij haar lieveling verdron ken. Brand in een luciferfabriek. Te Breda is Zaterdag raiddag een brand uit gebroken in de lucifersfabriek van den heer Fijkman. De brand begon toen de werklie den het gebouw hadden verlaten. Het vuur ontstond in de drogerij. De Bredasche brand weer rukte terstond uit en begon direct het vuur te bestrijden. De Teteringsche brand weer verscheen later, doch toen was men het vuur reeds meester. De geheele drogerij is afgebrand. De oorzaak is onbekend; verzeke ring dekt de schade. Aanvaring. Vrijdogavoo-ud ts de stoomboot Volharding TV, komende van Gou da, door den mirt, in volle vaart geüoopen op de in den Rijn, onder Zoeterwoude voor an ker liggende Eberfhaezer. Dc tjalk, die gela den was met pulpf is spoedig gezonken. De Schipoer en zijn wouw waren niet aan boord. Dé knecht heeft zich in veiligheid kunnen brengen. School- en Kerknieuws. Prof. J. van Kan. De nieuwbenoemde hoogleeraar in het Romeinsche Recht aan de Leidsche universiteit in opvolging van den onlangs overleden prof. Tichelaar heeft zijn opleiding genoten aan de Amsterdamshe hooge- school, aan welke hij den eersten Juli j.l. den doctoralen graad cum laude verwierf op een proefschrift, getiteld Bezitsverhoudingen- In vroeger jaren heeft mr. Van Kan zich reeds on- derschei dsn door de beantwoording van een prijsvraag over een onderwerp van crimineel- onthropologischen aard. welk antwoord met goud bekroond werd door de rechtsgeleerde faculteit der Amsterdomscho hoogeschool. (N. v. d. O) 's-G ravenhage, 25 October. Examen L. O., Wiskunde (art. 86). Opgeroepen en opgekomen 5 candidaten. Af gewezen 2. Geslaagd de heer P. Neven, te Baarn. Examen M. O., Wiskunde (akte K I). Opgeroepen en opgekomen 3 cand. Afgewezen 2. Geslaagd de heer H. de Boer, te Hengelo. Examen M. O., Ned. tool en letterkunde. Geëxamineerd en afgewezen 2 candidaten. Algemeene Nederlandsche Zendings-conferentie. Zooals men weet, zal de Zendings-conicrentie te Amsterdam, die andere jaren in October samenkomt, dit jaar gehouden worden van 24—26 November, ten einde haar te doen aansluiten aan de vergade ring van het Voortzettings-comité der Edinburgh sche Wereldconferentie. Niet voorzien was, dat de laatste dog nu samenvalt met den reglemen tair en vergadering der Classicale Besturen in do Ned. Herv. Kerk. Men vermeent echter, dat door enkele Classicaio Besturen overwogen wordt deze vergadering een week te verzetten, opdat de leden niet verhinderd worden aan de Zendings conferentie deel te nemen. Eveneens is bekend, dot Maandagavond en Dinsdags, des voor- en namiddags de buitenlandsche gasten aan het woord zijn. Op de vraag of ook vertaald zal worden, moet geantwoord worden, dat dit niet het geval zal zijn. De tijd daartoe ontbreekt ten eenenmale. Knnsl en Wetenschap. Hét muscum-Mcsdag. De minis ter WW birmord. zaken brengt iïi de Srtct. ter kennis dat liét museum Hendrik "Willem Mesdag te 's Gravenhajge van 4 tat en met 24 November voor het publiek zal zijtn gesloten. Behalve de minister van Oorlog zal ook de minister van Marine, kapitein ter ree Rambonnet, aanstaande Woensdag tegen woordig zijn bij de opening der Militaire Gjminastiefcschool te Ulrecht, welke ter op leiding van personeel zoowel van de land macht als van de zeemacht dienst. Reclame. Raadsstukken. Wij komen heden uitvoeriger terug op de fn ons vorig nummer reeds in het kort vermelde raadsstukken. Nieuwe Ambachtsschool. Door het bestuur van de vereeniging „Am bachtsschool voor Amersfoort e. o." is bij adres van 29 April dezes jaars medewerking gevraagd om te komen tot uitbreiding van de Ambachts school en tot stichting en exploitatie eener Mid delbare Technische School. Het bestuur motiveert zijn verzoek, wat betreft de uitbreiding van dc bestaande school, door te wijzen op het geheel onvoldoende van de loka liteiten, de vermeerderde aanmelding voor smids bankwerkers, terwijl meer en meer de wensche- lijkheid wordt gevoeld van het geven van theo retisch onderwijs aan de school ter meerdere algemeene ontwikkeling van de leerlingen, en eindelijk zal het wenschelijk zijn, de gelegenheid te openen tot het ontvangen van voortgezet on derwijs, waartoe noodig is de oprichting van een driejarigen theoretischen avondcursus, aanvan gende met het tweede leerjaar. Voor de* Middelbare Technische School wijst het bestuur op de behoefte die daaraan bestaat, vooral voor de werktuigbouwkunde en de elec- trotechniek. Ten einde tot de uitvoering van deze plannen te kunnen overgaan, en rekenende op den steun van het Rijk en de Provincie, vraagt het bestuur aan de Gemeente 1. de jaarlijksche subsidie ten behoeve van de Ambachtsschool met f 2500 te willen verhoo- gen en te bepalen op f 7000 2. ten behoeve van de Middelbare Technische School een jaarlijksche subsidie van f 3000 f 3. ten behoeve van den bouw eener nieuwe school een hypothecaire geldleening tegen een rente van 4i pCt., of te lossen door middel eener annuïteit van li pCt. 4. van de vereeniging te koopen het gebouw der bestaande school. Uit hetgeen sedert 's bekend geworden, schijnt de oprichting eener Middelbare Technische School op dit oogenblik niet verzekerd te zijn, el zou de Gemeente den gevraagden sateun toe staan. Daarom laten B. en W. dit punt thans verder buiten beschouwing. De Inspecteur van het Middelbaar onderwijs deelde B. en W. bij schrijven van 28 Mei 1913 mede, dat hij „onvoorwaardelijk gunstig mag ad- vis seren omtrent de plannen tot uitbreiding van de Ambachtsschool." De vraag of de Gemeento zich thans meer dere offers kan getroosten voor de uitbreiding van het vakonderwijs is door B. en W. ernstig overwogen. Val de Ambachtsschool worden uitgebreid, dan is het zeker, dat het tegenwoordige gebouw niet voldoet aan de behoeftenuitbreiding daarvan is dan dus noodzakelijk, of tot stichting van een nieuw gebouw moet worden overgegaan. "Wordt tot het eerste besloten tot bijbouw dan dient een vrij groot terrein beschikbaar te wor den gesteld, omdat m*t de mogelijkheid der op richting eener Middelb. Technische School dient rekening te worden gehouden. Op het terrein naast de school wordt daarvoor alleen dtin de noxlige ruimte gevonden, indien het „Werkhuis" aan zijn bestemming wordt onttrokken» nieuwe vraagstukken komen hierdoor naar voren. Maar r> al wuren deze alle gemakkelijk op te lossen, vort staat, dot bij verbouw niet allo gebreken zijn weg te nemen. Verbouw van de bestaande schooi en uitbrei ding daarvan op het aangrenzende terrein kun nen B. en W. derhalve niet aanbevelendaarge laten nog de vraag, of het goed zou zijn, hef terrein, gelegen in do onmiddellijke nabijheid van het Stadhuis, en daarmede gemakkelijk te verbinden, een blijvende bestemming nu reedé te geven. Stichting van een nieuw gebouw lijkt ook daar om gewenscht. Hiertoe te besluiten, houdt echter in zich, dat de Gemeente het bestaande schoolgebouw over neemt van de vereeniging. Dc behoefte aan meerdere gelegenheid voor bureaux ten behoeve van de Secretarie, Publieke werken, enz. is reeds long gevoeld, waarvoor werden aangekocht de perceelen ter weerszijden van het Stadhuis, en waarin die bureaux thans ook zijn gevestigd. De inrichting daarvan is evenwel zeer onvoldoende en nieuwe uitbreiding van het stadhuis was in do naaste toekomst nood zakelijk. Daarom is de vraag overwogen of de gemeen te het tot rtand komen eener nieuwe Ambachtsn school niet zoude kunnen mogelijk maken en enkele takken van dienst huisvesting te vorleo** nen in het bestaande schoolgebouw der vereeni ging. Meteen zou dc Gemeente don de beschik king over het terrein, waarop do Ambachtsschool staat, hebben verkregen, hetgeen van niet wei nig belang toeschijnt. Wordt in deze richting de oplossing gezocht, don zal dus een terrein moeten worden gevon den waarop de nieuwe Ambachtsschool en even tueel later dc Middelbare Technische school zouden kunnen worden gesticht. Hiervoor is het oog gevallen op het terrein naast de school aan den Leusderweg, non de Gemeento toebehoo- rendo. Wil een en onder werkelijkheid worden, dan rol de vereeniging te beschikken moeten hebben over f 130.000.en hiervoor vraagt zij een hypothecaire leening van do gemeente. Van dit bedrag zal voor f 100.000 worden verbouwd, terwijl het resteerendc met het bedrog der koopsom van het bestaande gebouw wordt aangewend tot aflossing van de bestaande hypo theekschuld op het tegenwoordige schoolgebouw en voor inrichtingskosten van het nieuwe ge bouw. Wordt voor dit bedrag door de gemeente een annuïteits-leening aangegaan, waarvan de annu ïteiten door de vereeniging worden betaald, dan verleent de gemeente voor dit doel dus enkel haar crediet, daar de risico, die zij op zich neemt, zeer gering is. Intusschen kan worden getracht de vereeniging nog op andere wijze te steunen in het bekomen van het noodige bedrog. Voor de vereeniging zullen do lasten, die uit een en ander voortvloeien stichting gebouw en duurdere inrichting van het onderwijs zeer belangrük toenemen, en tot dekking daarvan wordt een verhoogd subsidie gevraagd aan het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Zooals bekend zal zijn, is het aan het Rijk gevraagde bedrag van f 6300.op de Staats begrooting voor T9I4 uitgetrokken 5 het wach ten is derhalve op de Gemeente en de Provin cie. Van de Gemeente wordt f 2500.ge vraagd. Nu dient wel te worden overwogen, dat door de noodzakelijke overneming van het gebouw, de uitgaven indirect niet onbelangrijk stijgen, en de zaak dus in haar geheel dient te worden overzien. Eerst diont dan de koopsom te worden vastge steld van het gebouw (de grond waarop het staat, behoort in eigendom aan de Gemeente, terwijl daarvoor f 60.erfpacht wordt betaald). De waarde var» dergelijk gebouw is zeer moei lijk juist te bepalen, omdat zij geheel afhanke lijk Is van het doel, dat er mede wordt beoogd. Gezien de kosten van oprichting, die f 37.000 hebben bedragen, meenen wij, dat een prijs van f 16.000 voor de Gemeente niet te veel is. Worden de noodzakelijke kosten van verbou wing en inrichting geschat op f 10.000, dan zal de Gemeente de lasten hebben te drogen eener leening van f 30.000. Wordt tegelijk met da leening ten behoeve van de vereeniging ook dit bedrag verkregen, dan zullen de losten uitmaken de annuïteit van f 30.000 af te lossen in 50 jaar tegen een rentestand van 44 pCt., of om streeks f 1500 per jaar. Dit bedrog, gevoegd bij de meerdere subsidie van f 2500, vormt dus de last, die de Gemeente op zich neemt en bedraagt omstreeks 4000. Daartegenover zal de Gemeente eenige bate genieten voor het afstaan van grond. B. en W. zouden er in dit geval meer de voor keur aan geven, dat de vereeniging het terrein in erfpacht verkreeg. Gerekend wordt, dat zij noodig heeft 2800 a 2900 M'. en wordt de prijs daarvan gesteld op f 3.50 per M1. en de canon op 4a pCt. van de koopsom, don wordt aan erf pacht ontvangen pl.m. f 450. De erfpacht voor het tegenwoordige terrein, bedragende f 60.—, vervalt, zoodat de zuiver» bate dus ongeveer f 400.zal bedragen en de totaal last pl.m. f 3600.—. Zal dus inwilliging van het verzoek een niet onbelangrijke blijvende uitgaaf ten gevolge heb ben, zij zal ook, naar onze vaste o» e bezuiniging op een anderen post me^k De Burgeravondschool zal, zoo niet g toch voor het grootste deel haar reden vaa staan verliezen door de uitbreiding, die aan het onderwijs aan de Ambachtsschool zal wor den gegeven. De Burgeravondschool heeft een drie-Jarigen cursus e», daarvoor zijn thans 7 klossen het aan tal leerlingen bedraagt 139. Hiervan behooren 99 tot de leerlingen van de Ambachtsschool, dio de Burgeravondschool zullen verlaten, zoodra de nieuwe school in gebruik zal zijn genomen. Daardoor vervallen al dodelijk 3 klassen, ter wijl door het dalen van het aantal leerlingen per klasse nog een parallel-klasse kan vervollen, zoo dat slechts drie klassen overblijven mot 40 leer lingen. Zeker is het, dat daarvan nog 8 leerlin gen naar de Ambachtsschool zullen overgaan, zoodat slechts 32 leerlingen overblijven. Gelet op de voortdurend meerdere belangstel ling, die het vakonderwijs ondervindt en vertrou wend op de medewerking ook van hert Bestuur an de AmtachtS'chool, dan meenen B. esx W. de voorspelling te mogen wogen, dat de Bur geravondschool geheel of nagenoeg geheel, na verloop van eenigen tijd zal kunnen worden opgeheven. Niettemin zal ook deze inrichting den eersten tijd geld blijven kosten ook omdat bij eventueele opheffing der school aan enkele leerkrachten wachtgeld zal moeten worden ver leend. Vast staat in eDc geval, dal de Burger avondschool in 1914 en volgende jaren belang rijk minder zal kosten, zoodat deze vermindp* ring het bovengenoemde bedrag van f 5600.-* ten goede zal komen. Voor het verschil tusschen de beide dJtGfiP <t&

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3