BINNENLAND. Spanje. Madrid, 3D Oct In een onder voor- xitterschap van den koning gehouden minis terraad sprak minister-president Dato over de houding van Maura, dien hij aanwees als het onbetwistbare hoofd van de ar Lij. Hij drukte zijn leedwezen uit over de verschillen van inzicht, waartoe de samenstelling van het kabinet aanleiding heeft gegeven. Het kabinet overweegt of het gewenscht is eene onderscheiding te maken tussclien het gewone jaar en het begroo tings jaar. Oostenrijk. Weencn, 30 Oct. De regeoring heeft bij do Kamer een wetsontwerp ingediend tot ge leidelijke vermeerdering van het aantal re- cruten. In 1918 zal het getal recraten, jaar lijks in te lijven bij het gemeenschappelijk le ger, de vlocft en de beide landweren daaron der begrepen, 243,000 zijn tegen 212,000 than». Budapest, 30 OcL Daar het begin van hetbegrootingsjaar van Januari naar Juli is overgebracht, heeft de minister van financiën, in plaats van de ontwerp-bc^grooting, een wetsontwerp ingediend, dat strekt om do re geering te machtigen den dienst voort te zee ten daarbij de begrooting van het vorige jaar els grondslag aannemende behoudens enkele wijzigingen. De Kamer heeft een wetsontwerp aangeno men, dat den minister van financiën macr* tigt cene leening van 245 k 250 mïllioen kro nen uit te geven tot dekking van de tijdelijke en buitengewone uitgaven, die veroorzaakt zijn door de legerhervorming en door reeds toegestane uitgaven. Budapest, 30 Oct. In de Kamer is de oppositie heden voltallig verschenen. De afge vaardigde Karolyi verklaarde, dat de oppo sitie uit de vergadering was weggebleven, omdat zij maatregelen van geweld en uitzet tingen vreesde. De minister-president verklaarde, dat de oppositie volstrekt geen reden heeft om ge weld te vreezen, dat hij op de krachtigste bwijze veroordeeld. Dit was de reden, die hem bracht tot het Besluit om een einde te maken aan de allerschandelijkste buitensporigheden en gewelddaden van de minderheid. Hij voeg de hieraan toe, dat het parlement niet bijeen is tot behandeling van zaken van corruptie, maar om zich bezig te houden met zaken van groot gewicht voor het lot van de natie. Andrassy en Vazsonyi bespreken de zaak van de speelbankzij beweerden, dat de con cessionarissen niet hunne beweringen intrek ken, dat zij door de regeering zijn bedrogen. De minister-president protesteerde hiertegen met groote heftigheid. Hij verklaarde, dat hij de kosten van de verkiezing te Ugra uit zijn eigen zak heeft betaald. In het district Arad droegen eenige leden van de plaatselijke co- mité's tot de verldezingsikosten bij. De zitting werd onder eene levendige op gewondenheid gesloten. a Rusland. In de rijlksdoema^, die pas hare zittingen heeft hervat, is door de partij der kadertten (constitutioneele democraten) eene dringende interpellatie ingebracht over de onderdruk king van de pers, die in verband met het Bei lis-proces te KIew zich inzonderheid doet gelden. (De woordvoerder Miljockow zeide in zijne toelichting, dat de onderdrukking van de per» in dit jaar erger dan ooit was ge weest; vooral was beproefd het Bilis-proces door repressieve maatregelen tegen de pers aan de openbaarheid te onttrekken. Op het verzoek van den voorzitter om over dit pro ces niet te spreken,, antwoordde Miljoekow, dat de afgevaardigden het recht hadden zich uit te spreken over eene zaak, die geheel Rusland in beroering bracht; hij verzocht de rijksdoema stelling te nemen tegen de gehei me krachten, wier werking Rusland met schande bedekt Do voorzitter riep den spre ker tot de orde, maar deze ging voort, dat het nauwe verband tirtschcn dieven en in brekers en het doema-lid Sannislowski (een van de klagers, die als civiele partij in het Beilis-proces optreden, algemeene verbazing wekt). Nadat de voorzitter den spreker nog maals tot de orde liad geroepen, eindigde deze met te zeggen, dat het hoog tijd was te verklaren, dat zijne partij geene verantwoor delijkheid voor het Beilis-proces wilde dra gen. Poerislcewilsdh (van de uiterste rechterzij de) ^eide, dat gedresseerde poppen van het Jodendom geen afbreuk konden doen aan de eerlijke naam van Samislow&i. Hij kenschet ste de interpellatie als eene verdekte poging om in te grijpen in de rechten van het ge rechtshof. De eerste werkdag van de rijks doema mocht echter geene sympathie-verga dering zijn voor de Joden, die in Kiew de sporen trachten uit te wiasdhen van een mis drijf, dat de aandacht trekt van Rusland en van geheel Europa. De Joden hebben alle middelen aangewend, om de openbare mee ning te beïnvloeden; zij hebben zelfs hun toe vlucht genomen tot omkóoping van het ver gift. (De voorzitter verzocht geene bijzonder heden te vermelden uit een hangend pro ces). Ondanks de pogingen om de rechterzij de uit te lokken tot buitensporigheden, zal zij de uitspraak van den rechter zwijgend afwachten. Rusland is Frankrijk niet Het zal Jus niet gelukken de tribune van de rijksdoe ma te gebruiken, zooals indeirtijd de tribune van de Fransclie Kamer voor 'Dreyfus is ge bruikt. Eene rijksdoema, die ontaardt in een meeting, kan en moet ontbonden worden. Graaf Bennigsen (oktobrist) verklaarde, dat de oktobristen voor de urgentie zouden stemmen, maar zich niet zouden begeven bui ten het onderwerp van de interpellatie, om dat zij aan de rijksdoema geene rechterlijke bevoegdheden toekenden. De dringendverklaring werd uitgesproken tegen enkele stemmen van de rechterzijde en de interpellatie zelve aangenomen met 149 tegen 106 stemmen. Peteraburg, 30 Oct. De nünistcr van tnarine heeft bij de rijksdoema ingediend een .wetsontwerp tobestemming van een bedrag van 77.752.549 roebel in 1914 voor het bou wen van oorlogsschepen en uitbreiding van fabrieken ln het marine-ressort. De minister van justitie heeft een wetsont werp ingediend om het niet verleencn van hnin aan noodlijdende schepen en mensclten op zee strafbaar te stellen. Deze voordracht is eene uitbreiding van het in verband met de Titanic-ramp genomen besluü van dc Rus sische conferentie. Petersburg, 30 Oct. De minister raad heeft goedgekeurd, dat, ten behoeve van de spoorwegen, buitenlandsche steenkolen mo gen worden ingevoerd tot een maximum van 15 mil Hoen poecL Volgens een beridht uit Koöstantinopel van de Politische Korrespondenz betreffen de in beginsel tot stand gekomen RussJsch-Turk- srhe overeenkomsten de volgende punt dn: 1. aansluiting van de Russische (spoorwegen aan de in Klein-Azië te houwen spoorwegen, voor welken aanleg en exploitatie aan de Fransche ondernemers toestemming werd verleend; 2. verhooging van de Turksche in voerrechten tot 15 pot 3. petroleum-mono- polie; 4 alkoholmonopolie; 5. toelating van een Russisch vertegenwoordiger met advisee- rende stem in den raad van bestuur van de Dette Publique. Volgens dezelfde bron dringt het Fransche gezantschap in Konstantinopel bij de Porte aan op betaling van 200,000 Turksche pon den die de maatschappij van den venbindings- spoorweg Konstantinopel—Saloniki als Kilo meter-garantie verlangt. Voor deze betaling zal geene Turksche leeming aan de Parijsche beurs toegelaten worden. Servië. B e 1 g r a d o, 3 0 O c t. De skoiepschtino heeft een leeningsontwerp van 250 millioen. aan genomen met 83 tegen 51 stemmen. Griekenland. Athene, 30 OcL Een koninklijk mi- sluit machtigt de nationale bank iot de uit gifte van 25 inillioen op de laatste lei ring van 50 millioen, waarvan een gedeelte tegen eeu rentevoet van 5 pet. zou kunnen ge plaatst worden door tusschenkomsl van bui tenlandsche instellingen. Allerlei. Stockholm, 30 öct. Het Karolinischc instituut heeft besloten den Nobelprijs voor geneeskunde dit jaar toe te kennen aan den hoogleeraar in de physiologie aan dc univer siteit te Parijs Charles Richet. Pégoud maakt school Don-derdagmiddaig even 4 uur is op het vliegveld te Joliannisthal bij Berlijn de vlie ger Friedrich, de man, die van Berlijn naar Parijs en van Parijs naar Londen vloog, in zijn Etrich-eendekker opgestegen. Ter hoogte van ongeveer 800 M. gekomen, liet hij plotse ling het zware apparaat gaan en de eendek ker vloog in stijle valbochten naar beneden. Tijdens de spiraalvormige wendingen ston den de vleugels van den eendekker dikwijls loodrecht en verschillende malen stond de staart van het apparaat precies loodrecht, die een paar dagen te voren Pégoud gedaan had in Joliannisthal. In een glijvlucht landde Friedrich, om even later met een passagier weer op te stijgen. Reeds begon de scheme ring te vallen en met moeite slechts kon men de bewegingen van den piloot volgen. "Weer werd de eendekker tot een aanzienlijke hoogte opgeschroefd, om daarna in een verticalen val. steeds de staart loodrecht boven den top van het apparaat, naar beneden te vliegen. Ongeveer 100 M. boven den gTond brak de val af in een elegante bocht, en de eendek ker vloog in een rustige vaart horizontaal bo ven het vliegveld. Friedrich verklaarde, vol gen het Hbld., dat alleen hot feit, dat zijn ma chine geen rotatie-motor had, hem verïiin- derde de vlucht van Pégoud op den rug na te doen. De gemeenteraad van St. Louis heeft met algemeene stemmen, te beginnen met de vol gende maand, de fooien afgschaft. Die af schaffing is een gevolg van een kellnerssta- king, die verscheidene weken duurde en bij welke gelegenheid velen van hen de afschaf fing eischten van een gebruik, dat hun ont eer end voorkwam. Tengevolge van de veror dening zal nu ieder, die een fooi geeft of ont vangt, tot een boete van niet minder dan 10 dollars veroordeeld worden. Op die wijze hopen de vroede vaderen van St. Louis de onaangename fooienkwesti'e uit de wereld helpen. Dinsdag is voor het eerst een roekeloos draagster van onbedopte hoedepennen voor den politierechter te Londen verschenen en gestraft Miss Olive Smith, een jeugdige typiste, stond dezer dagen op het balkon van een omnibus, toen een dikke dame langs haar boven klom, plotseling staan bleef en „Aul" riep. Haar wang was in den hoedenaald van Olive blijven haken. De rechter laakte dc zorgeloosheid van de typiste en liet haar 3 pond schadevergoeding betalen. In den nacht van Zondag op Maandag is le Parijs een aanslag gepleegd in een der putten van de ondergrondsche werken voor den aanleg van nieuwe metro-lijnen. In den 7en put van de lijn Trocadéro-Opéra die thans aangelegd wordt, op den hoek van de rue de Rome en de nboulevard Haussmann heeft men met misdadige bedoelingen ont plofbare stoffen gelegd, en ten deele ook la ten springen, waardoor de ondergrondsche stellingen en stutten aanzienlijk beschadigd zijn. Een instorting heeft gelukkig niet plaats gehad, zoodat de schade spoedig hersteld zal zijn- De politie stelt een onderzoek in. De familie van J. Thomas, bakker te Dommartin aux Bois, is door paddenstoelen vergiftigd. Een kind van 5 jaar is reeds ge storven en een ander van twee jaar verkeert in hopeloozen toestand. De toestand der ouders boezemt de grootste onrust in. Zondagavond is op den weg van Bonne ville naar Petit-Bornand een auto in brand gevlogen, waarin zich een groote hoeveelheid kruit en phosphor bevond. De chauffeur, Hugues Mouttet, is met zware brandwonden overdekt naar Het ziekenhuis van Bonneville gebracht, doch heeft slechts zeer vage en ver warde verklaringen kunnen geven omtrent de bestemming van de 50 kistjes kruit die zich in den auto bevonden. Men heeft voor- loopig een bevel tot inhechtenisneming tegen Hugues Mouttet uitgevaardigd. Op een kade in Havre zijn 120.000 balen katoen, ter waarde van 80.000 francs, door brand vernield. Daar nebleken is. dat vele balen gedrenkt waren met petroleum, ver moedt men brandstichting. Maandagavond stootte dc stoomboot Oslo in de nabijheid van Aalesund in Noorwegen op den trawler Brat, die uit Reval kwam. De trawler zonk onmiddellijk. Van de acht man werden er slechts vier gered. Zij werden door de Oslo naar Drontheim gebracht. De stoom boot heeft slechts weinig averij bekomen. Vigo, 30 OcL Gisteren is er brand uit- gebroken op het Duitsche stoomschip Ka- lymnos, gaande van Hamburg naar Kooslan- tiDopcl. Bij aankomst in de haven werd het op het strand van Regasenda op den grond ge zet De bemanning moet ongedeerd zijn. CerBèrc, 30 Oct Het internationale goederenstation is tengevolge van diluviaan- sche regens onder water gezet Casablanca, 290ct. Tijdens een vloed golf zijn twee stoomschepen, een Gri<eksch en een Duitsoh, verongelukt. Het Grieksche schip verloor 14 man. Een Spaansch schip verkeert in kritiickon toestand. Belgrado, 30 Oct. De cholera is bijna geheel in Servië verdwenen- Uit de Pers. Dp. Kuyper en Henri Polak. De Nieuwe Courant schrijft „De Standaard" heeft op een opmerking van ons zitten wachten over het feit, dat de heer Henri Polak het lidmaatschap voor de Eerste Kamer heeft aangenomen. Immers, dc heer Henri Polak lijdt aan doofheid, even als dr. Kuyper. En toen indertijd dr. Kuyper door de Staten van Zuid-Holland tot lid van dc Eerste Kamer werd gekozen, hebben wij gezegd, dat zij een keuze voor niets hadden gedaan, want dat wie uit de Tweede Kamer zich terugtrok wegens doofheid, van zelf geen mandaat voor de Eerste Kamer aanneemt. Vanwaar zoo geheel uitecnloopende bejege ning? Zat hier politiek achter? „O, dr. Kuyper, van waar deze gansch bij zondere gevoeligheid? „Wenscht gij gemeten te zijn met den maat staf van Polak? „Zijt gij een doove als een ander een doove als een parlementslid, dat nauwelijks in de Kamer verschenen, alreeds daaruit ver dwenen wasP „Heeft het weekblad van den Diamontbe- werkersbond onze politieke literatuur ver rijkt met een verklaring, zelfs maar uit de verte vergelijkbaar met de twee in onnavolg- baren „Standaard"~stijl vertaalde adviezen van Duitsche* gehoor-deskundigen, die u be zwoeren in uw eigen en 's lands belang uw parlementaire leven te beëindigen, nu het nog tijd was? „Of het sterretje van den heer Polak eer gisteren van Amsterdam naar den Haag, gis teren van Binnenhof-Oost naar Binnenhof- West verschoot, weten wij het heden nog? Maar uw komeet, als die den staatkundigen hemel zwiept met haar fieren staart, roept dan niet elk liberaal instinctmatighou daarP Hoe hebben wij steeds de volledigheid ge waardeerd waarmede gij het pübliek omtrent uw persoonlijk wedervaren, voor zoover het tot openbaarmaking zich leende, hebt inge licht. Hoe ver staat ook in dit opzicht de heer Polak bij u ten achterEn nu gij die taak voor hem overneemt, hoe spijt het ons bij u de nauwkeurigheid te missen, waarmede gij het nieuws omtrent uw eigen persoon controleert. Want de heer Polak heeft niet, zooals uw driestar zegt, evenals gij het lid maatschap van de Tweede Kamer neergelegd en is daarop tot Eerste-Kamerlid gekozen. Hij was sinds eenige weken afgevaardigde voor Amsterdam UI en dóórop kozen de Frie- sche Staten hem in den Senaat en zelfs toen nog heeft hij de kiezers drie weken laten wachten op zijn besluit of hij aannemen dan wel in de Tweede Kamer blijven zou. Hebt gij niet gezien, dat juist gisteren de candidaat- stelling plaats had voor de vervulling zijner vacature „Precies gelijk geval"maar dr. Kuy per, waar bleef uw memorie? Spreek toch eens goed met Polak gij zijt nu collega's voor er een nieuwe driestar verschijnt...." Ambtenaren koestering. De correspondent der N. Rott. Ct. in den Haag heeft de beraadslagingen van den Haag- schen gemeenteraad over het ambtenarenre glement bijgewoond en schrijft daarover al dus: „Nooit aanschouwde de wereld zóó groote offervaardigheid. Het beste was voor den ambtenaar niet goed genoeg en als de over heid voor haar dienaren den kloeksten greep uit de zakken van de burgerij had genomen, dien zij durfde, dan keek die burgerij door de oogen der raadsledenverwijtend en bestraffend om de schrielheid en zij gaf meer en altijd meer. Man verdrong zich voor den troon des ambtenaars om hem het grootste geschenk aan te bieden en den last van zijn schouders te nemen, dien de gewone sterveling heeft te dragende verantwoordelijkheid voor eigen daad. Iedereen kwam iets brengen, niemand iets vragen en de socialisten moesten al hun mannen in het geweer brengen om niet door de bourgeois te worden overtroffen." En toch. Niemand scheidt zonder smarte van het oude. En ik heb iets ouds zien ineenstorten t het eerwaardige beeld van den ambtenaar, van den allerambtelijksten ambtenaar, den Haag- schen ambtenaar. Voor mij was de ambtenaar Kier dubbel Hagenaar, de Hagenaar die een ambt be kleedt dubbel ambtenaar. Ik meende tot dusverre, dat hij op de we reld kwam met den hoogen hoed, dien hij dadelijk tusschen de gehandschoende vingers nam om tot de baker te kunnen zeggen „mag ik mij even voorstellen?" Ik was ervan overtuigd, dat hij In het va gevuur door buigende engelen naar de wachtkamer-eerste-klas werd geleid. En dat hij tusschen die twee groote ge beurtenissen in leefde van paragrafen, eer bied voor de wet, eerbied voor de overheid, die hij zelf is en dus bovenal heel grooten eerbied voor zich zeiven. «Dat ambtelooza burcrers voor hem slecb*s waren de geadministreerden en veel minder in tel dan het papier, dat hij beschreef. Ik kon mij geen ongeduldig woord denken, komende van ambtenaars-, van Haagschen- ambtenaarslippen. Geen beweging van een ambtenaar, van een Haagschen ambtenaar, die onnoodige plooien zou brengen in de geWeede jas. En nuin den gemeenteraad deze week-. Als de beelden van Terach door Abrahams hand, zoo werd dit beeld van den Haagschen ambtenaar voor mijn oogen verwoest Het onmogelijke geschiedde. De Haagsche ambtenaar, ontdaan van alle deftigheid, steeg ten proletentroon en ont ving de huldiging van het bonte leger der democraten sociaal-, christen-, katholiek-, vrijzinnig-democraten, waarvan de laatsten niet dan vechtende tegen wet èn gezond ver stand den troon konden bereiken." Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 31 Octo ber bevat o.a. de volgende besluiten: opgeheven bet belastingkantoor te Berge- ijk, omvattende BeVgeijk, Luiksgestel, Bor- kel en Schaft, Westerhoven, Dommelen en Riethoven, voorts zijn Borkel en Schaft, Dom melen en Westerhoven gevoegd bij bet kan toor Valkenswaard en Bergerijk, Luiksgestel en Riethoven bij bet kantoor Bladel; benoemd tot ontvanger te Bladel T. O. J. van Heüemondt, thans te Bergeijk; aangewezen als lid voor Nederland van bet Hof van Arbitrage jlir. mr. A. P. C. van Kar- nebeek, minisLer van Staat, oud-minister van buitenlandsche zaken; benoemd tot minister-resident met den per soonlijken titei van gezant te Washington, W. L. F._ C. Ridder van Rappard, zaakgelas tigde, met den persoonlijken titel van ge zant, ter beschikking; benoemd tot adjunct-commies bij het de partement van buitenlandsche zaken mr. W. C. baron Snouckaert van Schauburg; toegekend de bronzen eere-medaille der Oranjc-Nassau orde aan H. Bounian, we ver aan de Veencndaalsche stoomspinnerij en weverij te Veencndaal; bevorderd tot opzichter le klasse bij bet stoomwrezen die der 2e klasse D. D. Hesse ie Breda; wegens ziekte eervol ontheven van zijn verdere detacheering bij de West-Indische landmacht de officier van gezondheid 2e klas se van Let Ned. Indische leger, Pb. Ha- seth Möller; benoemd en aangesteld tot tijdelijk officier van gezondheid 2e klasse bij hel Ned. Indische loger dr. Marco Lieber; eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. Dolfijn" en .er beschikking gesteld de kapi tein-luitenant ter zee J. A Diemer Kool; belast met het bevel over de „Dolfijn" de kapitein-luitenant ter zee J. J. Oudemans; geplaatst bij bet marine-instituut te Wil lemsoord de luitenant ter zee 2e klasse C. Rühl; eervol ontheven van bet bevel over het in- s'Tictieschïp „van Galen" de kapitein ter zee N. J. van de Worm en het bevel opgedragen aan don kapitein-luitenanrt ter zee C. H. de I ussanet de la Sabbonière; op verzoek eervol ontslagen J. J. Constend- se, als assistent bij het hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Tholen, aan G van Helbergen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten eervol ontheven uit him tegenwoordig com mando over een landweerdistrict, de luitenant kolonel J. van Toorenenbergen, van het 2de regiment infanterie, de reserve-luitenant-kolonel J. C. G Nijland en de reserve-majoor L. G. E. Kalshoven, onderscheidenlijk belast met het bevel over het 3de landweerdistrict en commandanten in het 32ste, 36ste en 47ste landweerdistrict belast met het bevel over het 3de bataljon landweer-infanterie, de luitenant-kolonel Van Toorenenbergen, voornoemd; benoemd tot commandant, onderscheidenlijk van het 32ste, 36ste en 47ste bataljon landweer- infanterie, de reserve-luitenant-kolonels Bos- schart en Nijland en de reserve-majoor Kalsho- ven, allen voornoemd. De gezant van Frankrijk te 's Graven- hoge, de heer Marcellin Pellet, wordt a.s. Zaterdag van zijn in Frankrijk doorgebracht verlof in de residentie terug verwacht. De nieuwe commandant van het veldleger. De generaal-majoor G. A. Buhlman, benoemd tot luit.-generaal en com mandant van bet veld-leger, genoot zijn oplei ding tot officier aan de Kon. Militaire Acade mie, werd 26 Juli 1872 benoemd tot 2e luite nant bij bet 8e regiment infanterie te Arn hem, in 1878 na zijn benoeming tot le. luit. geplaatst aan de Kon. militaire academie en vier jaar later bij bet 6e reg. inf. te Breda. In 1891 werd bij bevorderd tot kapitein en ge plaatst bij dc Normaal-schietschool en zes jaar later bij bet regiment grenadiers en ja gers. Kort na zijn benoeming tot majoor bij bet 2e regiment inf. te Maastricht, keerde bij weder terug bij bet reg. gren. en jagers, werd 1 Mei 1903 benoemd tot luit.-kolonel en direc teur van de Normaal-schietschool en in bet volgend jaar toegevoegd aan den inspecteur der infanterie. Den len Mei 1905 volgde zijn benoeming tot kolonel commandant van bet 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoora en 1 Februari 1910 tot generaal-majoor en commandant van de 4e divisie te Arnhem. De generaal is 61 jaar oud. Albanië. De opperwachtmeester Van Rijen en de wachtmeester le klasse Stok van het 3de regiment veld-artillcrie te Breda zijn, naar de Bred. Ct.meldt, aangewezen om den kolonel De Veer te vergezellen naar Albanië. (N. lt. CL) Afschaffing der kermis. Bij den gemeenteraad van Zaandam is ingekomen een verzoek van de afdeeling van Patrimo nium, om in bet volksbelang de kermis af te schaffen. Wageningen, 30 Oct De uitslag der beden gehouden gemeenteraadsverkiezing is, dat gekozen werd de beer J. H. van der Laag, Hb. melt 502 stemmen, tegen 411 stemmen op. dey 'beer J. W. van de Haaf. «bÜ-rww. Ontrouwe ontvanger. In d'6 Donderdag gehouden vergadering van den gemeentenaad van Noord wijk, was inzake den ontslagen ontvanger dier gemeente, die zich thans in voorioopige hechtenis bevindt, een ufitvoterig rapport van B, eo W. ter tafel gebracht. Daaruit bleok, dat de gemeente dloor de gepleegde fraude een schalde lijdt van f 7342.35ontstaan door verschillende frauduleuze boekingen. Blijkens een door de directie der kasver- e&ndgfog to Amsterdam ingezonden rekening beeft de Kasvereemging nog een debet saldo op 3 Juli, ten bedrage von f 3144.99. welke ecxm de gemeente eveneens schade lijdt. Dit was ontstaan, doordat de ontslfegen ontvanger in gebreke was gebleven, dte noodige dekkin gen door te zenden voor hem dloor de Kas- veneenigmg toegezonden coupons en uit ge lofte aandeelen eener gemeentelijke leening. Bij resolutie van den Minister van Kolo niën, is B. J. Muller, militie eerste luitenant, te Amsterdam, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, ten einde te worden geplaatst als tijdelijk adspi- ra nt-civiel-gezagbebber bij bet binneniandsch bestuur in de bezittingen buiten Java en Ma- doera; is W. L. Lambour, to Amsterdam, ter beschikking gesteld, ten einde te worden be noemd tot telephoon-opzichter der 2e klasse bij den post-, telegraaf- en telephooudicust daar te lande en M C. van der Riet, Ie Apel doorn, en W. B. Pahst te Scheveningei', om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Europeesch I gcr on derwijs daar fe lande. Gesteld tor beschikking van den gouver neur-generaal ran Ned.-Indié voor (admini stratief ambtenaar op de buiterubezifütdnigen R. J. W. Mac Gillavry, te Nijmegen en voor klerk bij den post-, telegraaf- en tetefbonidtonst H. Sweers te Noondwijk aan Zee, A. C. H. Seyf- fer te Den Haag, C. M. EUircg to Utrecht en H. Obbiink te Boreulo. De heer Cremer naar Indië. Naar de Haarl. Crt. verneemt, zal het lid van de Eerste Kamer, de. heer J. T. Cremer, ver gezeld van zijne echtgenote, dezen winter een reis naar Indië maken. Mevrouw J. Pierpont Morgan. Men meldt ons uit 's Gravcnhage: Bet is blijkbaar in de residentie onopge merkt gebleven.., dat mevr. de wed. J. Pier pont Morgan en bare dochter hier eenige dagen verblijf hebben gehouden. De gaston hebben gelegenheid gevonden tijdens hun kort bezoek van drüe dagen, be halve de residentie, ook nog het merkwaar- ddgslte van Amsterdam en Haarlem en om streken to bezichtigen. Woensdagmorgen is het gezelschap uit 5 personen bestaande naar Parijs afgereisd en in hotel Bristol afgestapt. C h r.-H i s t. Unie. In een. te Leeu warden gehouden vergadering van bet prov. ootodlté der Chr.-Hi&t. Unie in Friesland, is een motie aangenomen, waarin wordt ge- io«d: geboord de tactische en piincipieeie bezwa ren, gerezen in den boezem van de verschil lende kiesvereeniginjgerb in Friesland, draagt heit bestuur op een onderzoek naar den om vang en dien ernst in te stellen van die be zwaren en die middelen aan te wejudten tot wegneming en voorkoming daarvan. Vereen, van Ned. Werkgevers. Tot secretaris van de Vereeniging van Ned. Werkgevers is benoemd mr. Q. J. Terostra, thans als commies-redacteur werkzaam aan de gemeente-secretarie te Leiden. De beer Terpstra zal zijn functie op 1 Januari a.s. van den beer Smissaert overnemen. (N. CL) Nederlandsche Protestanten bond. Dinsdagmiddag werd te Alkmaar na het zingen van een gemeenschappelijk lied, door ds. S. K. Bakker uit Zwolle, de 43e algemeene vergadering van den Protestantenbond geopend. Na eene begroeting der talrijke aanwezigen begon ds. Bakker met uiting te geven aan de blijde voldoening, waarmede zeker allen den uit slag der verkiezingen hadden vernomen. Al is de Bond geen politieke vereeniging en al heeft hij zich altijd verre gehouden van het terrein der staatkunde, waar bij de afgeloopen verkiezingen ook zoo groote geestelijke belangen op het spel stonden, daar hebben zeker allen die arbeiden aan de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven, de nederlaag der clericale partijen met vreugde begroet. Toch bestaan ook in den boe zem van den Bond zelf personen die het a, b, c der vrije vroomheid nog niet kennen, en te wei nig anderer persoonlijke overtuiging waardee- ren. Dit „kerkisme" werd door den voorzitter geestig gehekeld Dc vergadering werd bijgewoond door twee afgevaardigden van bevriende buitenlandsche kringenPastor Ryser, uit Bern, Pastor Max Fischer, uit Berlijn, die door den voorzitter in het Duitsch werden welkom geheeten. Het aantal leden bedraagt 21,830 in de afdee- lingen en nog ruim 200 in plaatsen, waarin geen afdeeling is gevestigd. Na enkele opmerkingen van verschillende leden werd het verslag en aanvullingsverslag van den secretaris goedgekeurd, zoo ook de andere aan vullingsverslagen. Daarna ving de behandeling der agenda aan. De verschillende verslagen gaven aanleiding tot enkele opmerkingen. Het bleek, dat de uitgave van de Leidsche vertaling voorloopig goed gaat en dat naar alle waarschijnlijkheid de bond ple zier van deze onderneming zal beleven. De com missie voor de lichtbeelden, pas ingesteld, zal dat werk trachten te centraliseeren. Uit alles kreeg men den indruk, dat er in den Bond door velen hard en met lust wordt gearbeid. Bij de behandeling der begrooting kwam het tot een scherp debat over de uitgave van de Her vorming. De uitgever had gevraagd van zijn contract ontslagen te worden, door de hooger geworden drukloonen. Het hoofdbestuur oor deelde dat dit billijk was en vroeg vrijheid van handelen. Uit de vergadering kwam daar oppo sitie tegen. Men dacht dat het hoofdbestuur al te conciliant zou zijn en wilde een afzonderlijke commissie. Het hoofdbestuur meende volkomen in staat te zijn de zaak te behandelen. De verga dering was het daarmee eens en gaf het gevraag de verloL Daarna werd de vergadering verdaagd. Om 7 uur had in de Groote Kerk eene open bare godsdienstoefening plaats, waar dr. G 1» Niemever vooorirvff.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2