BINNENLAND. Uit den omtrek. BEECHArt'S PltlSN STADSNIEUWS. Care fhand den Hechter van msftructie op een verkeerd spoor, dat wij^t op een georgani- seerden moord. Petersburg, 31 Oct Sedert het bio- Den dringen van de cholera in het district fcisjenew (Bessa rabië) zijn derïig personen aangetaslt, van wie 15 zijn overleden, telands districten. Matrozen van de oorlogs schepen paradeeren op de werf met de bajo net op hot geweer. Kunstenaars, die kleuren hooren. Hierover heeft dr. Hermig in heit „Natur- Wissenjschaftliche Wothenschrift" interessan- te mededeelingen gedaan. Frans Liszt bijvoor beeld veronderstelde, dat zijn orkestleden de fcleuren der klanken precies zoo voelden als hij en zei onder het dirigeeren: „Heeren, een beetje blauwer, als het u blieft! Deze soort klank vraagt het", of „dat is een diep violet, denkt u daaraan. Niet zoo rose!" Vele beroemde componisten hoorden kleu ren, vooral ook, behalve Liszt: Robert Schu mann, Meyerbeer, Joachim Raff, Hans von Bulow en waarschijnlijk ook Beethoven en Wagner. Hetzelfde geldt voor eenige bekende fichrijvers: Hoffmann, Heine, Morike, Gang- hofer. Bii Schumann was bet hooren van kleuren zóó sterk, dat hij ze zelfs in zijn muzikale kri tieken overnam. In een brief over eeno ver zameling van muziekstukken van Liszt zegt hij: „De meest in het oog loopende kleur van de geheele verzameling ia over het algemeen een gemoedelijk blauw; slechts zelden drukt hij zich in hellere of grauwe kleuren uiL" Ook Meyerbeer noemt eenige accoorden in JLützows wilder Jagd" purper en Louis Ehlert uit zich in een brief over muziek: Het A-dur lied in het Scherzo (de C-dur Sympho nic van Schubert) is zóo fijn gevoeld, zoo warm, zoo -sappig groen, dat ik altijd een gevoel heb, of ik den geur inadem van jonge dennen... Neen! Als A-dur geen groen betee- kent, dan heb ik geen verstand van de kleu renleer der klanken". Maar vóór de psychologische wetcjnschap op de kleuren der klanken opmerkzaam werd sprak men in de literatuur er reeds van. Een schrijver Gerstacher schrijft over een ouden man. die in het gezang der vogels kleuren voelt. Hij zegt: „de bastaard nachtegaal zingt rood, maar niet dat warme, brandende rood van de kanarievogel, maar zacht en glanzend. De nachtegaal zingt donkerblauw, van dat blauw, dat men 'snachts aan den hemel ziet, zoodat men die twee ternauwernood van el kaar kan onderscheiden. De leeuwerik zingt dat wonderschoon© geel van de rijpe koren aren: de zwaluw wit; de lijster donker groen, en bijna alle kleuren bevind art zich onder de gevederde zangers, alle met kleine ituancee- ringen, alleen niet hard blauw. Slechts één maal en wel op een nacht hoorde ik een nach tegaal, die hardblauw zong, dat was het mooiste blauw dat men zich denken kan." Vogels, die licht verspreiden. Reeds Plinius sprak van licht verspreidesi- le vogels, die volgens hem in den Harz zoo den voorkomen. Wetenschappelijke onder zoekingen van de laatste jaren hebben dan ook aangetoond, dat er werkelijk lichtgeven de vogels bestaan. In een Lortdensch maandblad „Knowled ge" deelt graaf Sibour mede, dat in 1907 mee- malcn dergelijke vogels In Cambridge zijn waargenomen. In hetzelfde jaar zijn zij im Frankrijk in de Vogezen en in de Pyreneeën gezien geworden. In Norfolk is 'het gelukt één vogel te schieten, het was een sluieruil. Een andere sluicruil. straalde zulk een sterk licht uit, dat de takken en bladeren van den boom waarop hij zat, geelachtig verlicht werden. De muizen, waarop de uil jacht maakte, schenen zirih niet om hel licht te be kommeren. Gedurende het vliegen werd het licht sterker, en wel het sterkste aan de boTfftzijde van den vogel. Wat is nu de oorzaak van dit verschijnsel? Dat het lichaam van do vogel niét dit licht verspreidt is zelcer; heit is een phosphorisee- ren van de vleugels, waarvan men de oor zaak niet begrijpt. Men beeft verscheidene licht verspreidende vogels onderzocht, zon der de oplossing er voor te vinden. Eerst meende men, dat do uil met rottend hout in aanraking was gekomen en voor die theorie is veel te zeggen- Alleesn wordt dan niet op gehelderd, waarom juist de borst van 'de vo gel, die toch zeker niest het meest met het rotte hout in aanraking komt, het sterkste verlicht is; die theorie zou alleen van toepas sing zijn op vogels, die in holle boomtetam- men nestelen. Maar er zijn ook licht versprei dende vogels, waarbij dit niet het geval is. Het moot do een of andere lidht gevende bac terie of zwam (onbekende soort) zijln, die zich In de vleugels van de vogels vastzetten en aan de borst, waar 'de vogel zich het minst goed reinigt, het sterktft Ontwikkelen. Zijln het licht gevende bacteriën, d'an is het ook te begrijpen, dat het licht onder het vlie gen sterker wordt, aangezien do sterke lucht stroom de werkzaamheid der bacterieën op- Wek* De kfeerenpracht In Chicago. Uit New-York wordt geschreven: „Lenigen tijd geleden sprak men in een club der naaisters in Chicago over de pracht, die de dames der stad in hun kleeding ten toon spreiden; men schatte de sommen, die daar voor werden uitgegeven. En zooals de presi dente der clubs mededeelt, kon op grond van ondervinding der medeclubleden de volgende lijst over de jaarlijksche onkosten der klceding van Chicago's vrouwenwereld, opgemaakt worden: Enkele dames 100 andere dames 10.000 dames Goedgekleede dames Buffragettes Vrome dames Dames in ver. van algem. feut zitting hebbend Machineschrijlsters Winkeljuffrouwen F abrieka rbcidsters Daar de laatste categorie gemiddeld nau welijks 1250 gld. verdient, geeft zij dus bijna Be helft aan kleeding uit. Men moet wel is waar zeggen, dat de Amerikaansche arbeid- Iter veel beter eekleed gaat, dan haar Europecsche collega, die gewoonlijk in haar werkkleeren van en naar haar werk gaat Dat zal eene Amerikaansche nooit doen; van daar dan ook, dat bij den laatsten grooten brand in Binghamton zooveel meisjes in de vlammen omgekomen zijn, daar zij meenden, nog wel vlug hun straatklceren te kunnen aantrekken- Die zucht naar opschik der Amerikaansche arbeidsters heeft een practi- schen achtergrond, want ook een arbeidster, die haar uiterlijk verzorgt? door zich smaak vol te kleeden, doet dikwijls eene goede partij. Dit is in Amerika nog eerder moge lijk, dan in Europa, aangezien arbeid niet als vernederend beschouwd wordt, behalve dienstbodenwerk. Staten.Generaal. Invaliditeitswet Aanvulling van het Xde hoofdstuk der Staats** begrooting voor het dienstjaar 1913. (Uitvoering van de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet). In een toelichting tot een nota van wijziging deelt de Min. van Landbouw, N. en H. mede, dat destijds J\et aantal rentetrekkers was geschat op 25000. De tot dusver gedane aanvragen maken het raadzaam, dat aantal te ramen op 70,000. In verband hiermede zijn de uitgetrokken be dragen resp. van f 210,000 en f 100,000 ge bracht op f 590,000 en f 250,000. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 1 Novem ber bevat o.a. de volgende Kon. besluiten»: benoemd t'ot commandeur in de Oranje-Na&- sau-orde jhr. mr. Tli. Serranis, proc.-gen. Ibij heft gerechtshof te 's Hertogenbosch; bonfoemd text schrijver in algemoenon dienst bi? do Rijksvereekerinigsbainik mcj. C. M. van Dieren, mej. B. A. F. Lorentz en W. van Beek, allen tijdelijk. H. AL die Koningin-Moeder zal zich bij de begrafenis van mevr. de douairière van Lennep, dame du palais van H. M., te Heem stede overleden, doen vertegenwoordigen door den kamerheer jhr. van Tets. De heer mr. Ridder van Rappard, be noemd NederL gezant te Washington en me vrouw Van Rappard boden heden in het ho tel des Imdes aan den min. van buitanl. za ken, jhr. mr. Loudon en diens kabinetchef jhr. mr. Doude van Troostwijk, een dejeuner aan. Hef Timor grensgeschil. Na mens de Portugeoscho en de Nederlandschc regeeringen rijn Donderdag de memoriën in- zako heft Tim or grens geschil door d!e heide vertegenwoordigers aan heft bureau van het Hof van Arbitrage te 's Gravenhage overhan digd. Een aanzierlijk woningbouw- voorschot. De raad der gemeente En schedé besloot gisteren om aan de Vereen. „De Volkswoning" aldaar voor den bouw van on geveer 750 woningen een voorschot te ver- lcenen van ten hoogste f 1.850.000. Het Amsterdamsche hoofd commissariaat van politie. Naar de Tel. uit goede bron verneemt, is omtrent de vervulling van de vacature van hoofdcommis saris nog geen beslissing genomen en duren de onderhandelingen met den hoofdcommis saris van Rotterdam, den heer Th. AL Roest van Limburg, nog voort. elk f 187.500 125.000 12.500 3.750 1-250 1.250 750 690 625 600 Voor den Indische dienst zijn bestemd, teneinde te worden aahgestcld tot admini stratief ambtenaar bij hot BinnenlancLsdh Bestuur, de heeren F. IT. V. Middelaer te Leiden; AL van Rhijjn te Hoogev^en en P. J. Goedhart te Arnhem. J. C. Vliegenlïart -f Te Zierikzee is onverwacht o\erledcn de heer J. C. Vlie- genhart eerst kort geleden als opvolger van het Kamerlid jhr. de MuraK, benoemd tot ingenieur van het waterschap Schouwen. De heer Vliegenhert was nog niet lang in het land terug. Hi] was verscheidene jaren als ingenieur werkzaam geweest in China, waar hij aan belangrijke waterstaatkundige wer ken verbonden was geweest en den goeden naam van den Nederlandschen ingeneur iD het Verre Oosten had helpen hoog houden. Courantenfusie. Volgens de N. Ct. is het Nieuwsblad voor Nederland eigendom geworden van De Courant. Do staking te LTmuiden. Men meldt ons uit IJmuïdent Heden zijn drie stoomtrawlers binnengekomen, waarvan de bemanning zich bii de staking aansloot. Ver moedelijk vertrekken hedenmiddag twee stoomtrawlers naar de visscherij. Bij het station van de H. IJ. S. AL wordt voortdurend gepost. Gfrlens-incident. Donderdag is op de grens bij Dinxperloo een grensincident voorgevallen. Ben Holland'sdhe commies be vond zich op den uitkijk, even over de grens op Pruisisch gebied. Hij werd opgemerkt door een Duitoche commies, die hem som meerde het Pruisisch gebied te verlaten. Toen deze hieraan ntet dadelijk voldeed, pakte de Duitscher rijn Hoüandsche collega vast en zette hem zijh revolver op dc borst. Hij Verliet het Pruisisch gebied en diende bij de autoriteiten een aanklacht in. Omtrent den moord te Uel- mond meldt men nog: Sedert eenigen tijd leefden in onmin met elkaar een zekere J. K. en Th. Stienen, beide fabrieksarbeiders alhier. Voor een paar we ken hadden zij reeds mot elkander een hevig twistgesprek gehad met het gevolg, dat laatst genoemde zijne kleederen werden stuk ge sneden. Deze zaak is stil gebleven. Gister avond ontmoetten zij elkander wederom. Een woordenwisseling was hiervan het gevolg met uitdaging elkander buiten de stad te ont moeten. Stienen echter koos de wijste partij en ging henen. Het toeval wilde, dat zij om streeks 9 uur elkander wederom ontmoetten op den Meerloschen weg en de woordentwist wend hervat, gevolgd door een vechtpartij. J. K. stak met een mes en trof Stienen in do linkerborst, waarbij het hart werd geraakt- De dader vluchtte, terwijl getroffeng, hevig bloedend, rijn ouderlijk huis trachtte te be reiken. De heer Beltjens, inspecteur van po litie, telefonisch gewaarschuwd, was onmid dellijk ter plaatse. De getroffene had nog de kracht den dader aan te wijzen, die onmid dellijk werd gearresteerd. Voor den ongeluk kige gebracht, herkende deze hem en wees hem aan als den dader. Deze was niet erg onder den indruk en bleef betrekkelijk koud zijn slachtoffer aanstaren. Omstreeks 10 uur overleed Stienen, na he vige smarten en bloedverlies. Gisterenmorgen heeft 't gerechtelijk onder zoek plaats gehad. De dader heeft volledige bekentenis afgelegd. Heden is hij gevan kelijk naar Roermond overgebracht De deel neming in de smart van do ouders van het slachtoffer is algemeen. Een aanrander. Men schrijft uit Vlissingen: De politie alhier Is er in geslaagd den da der te ontdekken van de brutale aanranding, waaraan mej. L, leerlinge van de normaal school alhier en wonende te Souburg, Maan dag j.L heeft bloot gestaan toen zij huiswaarts keerde. De aangehoudene, de 17-jarige K, al hier, ontkende eerst beslist, doch toen het meisje hem herkend had, viel hij door de mand; bij hem thuis werd het boek gevonden, dat hij van het meisje had afgenomen. Een gymnasiaste zoek. Afen meldt uit Zwolle; Sedert Donderdagmiddag uur is een 15- jarige gymnasiaste zoek. Zij ontving in den laatsten tijd nogal berispingen van een der leeraren over haar werk en deelde in een briefje mede dat zij daar niet tegen kon en vertrok. Zij nam de fiets mee en is verdwe nen in de richting Amersfoort. Pakhuis afgebrand. Gisterennacht is te Edam afgebrand liet pakhuis der graan- firma G. Igesz, op de Achterhaven. Alle aan grenzende gebouwen zijn gespaard. De oor zaak is niet bekend, misschien broei. Ook was 's avonds met licht gewerkt. Het verbrande was voldoende verzekerd. Fabrieksbrand. C-crennacht, on geveer half een, is een I ij l zandkuil gebro ken in de pepermunt- en mi: :rfabriek «der firma Tonneana Co., aan hel Kleinzand te Sneok. De fabriek is totaal uitgebrand. De aangrenzende panden kregen veel water schade, voora-l h'et naastgelegen magazijn en kantoor der firma Amkuyt, waarvan de bo venste Verdieping ook is verbrand. De pan den zijn verzekerd. De oorzaak is onbekend School- en Kerknieuws. Prof. E. Rutherford. In de aula der Amsterdamsche universiteit heeft de beroemde Engelsche geleerde prof. E. Rutherford, uit Man chester, gisterenavond eene voordracht over het werkelijk bestaan van de atomen gehouden. Ter wijl het vroeger een bloote hypothese was, dat de materie uit kleinste deeltjes opgebouwd is, werd dit in de laatste jaren tot zekerheid. Spre ker gaf een overzicht van deze gronden. 's~Gravenhage, 31 October. Examens M. O. Wiskunde (akte K I). Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Af gewezen 2. Geslaagd de heer R. Kuiper, Am sterdam. Examens L. O. Wiskunde (art. 86). Opgeroepen en opgekomen 4 candidaten. Af gewezen 5. Geslaagd de heer R. E. Kamps, te Empe (bij Voorst). De gemeenferaad van Utrecht zette gis teren middag de behandeling van de gemeen- tebegrooting voort. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Afoltmaker, werd door den wethouder Fockema Andreae toegezegd, dat overwogen zal worden of het maken van eene zwemin richting in het Mcrwcdekanaal tusshen den Leidsclien en den Vleutenscken weg mogelijk is. Ook zal nagegaan worden of een verbin dingsweg tusschen de wijken Lombok cu Transvaal en hot stratencomplex aan den Amsterdnmschen straatweg mogelijk is door een tunnel te maken door den spoordijk van den spoorweg naar Rotterdam. In verband met eenige opmerkingen over de regeling van den verkoop aan de Yisclr- markt werd door den wethouder Fockema Andreae medegedeeld, dat gegevens over het marktwezen bijeengebracht zijn en deze wel dra in de betrokken commissie uit den raad zullen worden behandeld. De lieer Boswijk hield bij de afdeeling La ger Onderwijs een rede, waarin hij de wen- schelrkheid betoogde eene afzonderlijke school op te richten voor voortgezet onder- w'rs met twee leerjaren en vele parallelklas sen. Voorts zou spreker de scholen 5e soort, welke thans 6 leerjaren hebben, en de scho len 3e soort, welke 8 leerjaren hebben, wil len wijzigen in schoten met 7 leerjaren. Spreker achtte de voorbereiding voor de II B. S. en Het Gymnasium in 6 leerjaren te kort. De heer van Leeuwen drong aan op on derwijs aan spraakgebrekkigen. Misschien ware dit te verbinden aan de school voor zwakzinnigen. De hoer Niermeijer bepleitte meer contact tusschen onderwijzers bij het lager onder wijs en dc leeraren der II. B. S. en Gymna sia. Op deze wijze zou er een betera over gang geschapen kunnen worden van lager naar middelbaar en hooger onderwijs. Tc Schiedam Had men met dit nadere contact goede resultaten bereikt. De heer Kcttlitz sprak voor verhooging van de jaarwedden var. de leeraren van het Gym nasium. terwijl door den heer van Spanje werd aangedrongen op indiening van de in uitricht gestelde voordracht in zake subsi- dièering der bijzondere bewaarscholen. De wethouder De Wilde zeide. dat de raad spoedig in de gelegenheid zal worden gesteld over dit laatste punt van zijn gevoelen te Joen blijken. Een amendement vnn den Heer Boswijk, om den post: Toelagen aan kweekelingen, te verminderen met f 1000, om daarna geleide lijk dien port op te heffen, werd aangeno men met 19 tegen 11 stemmen, hoewel de wethouder zich er tegen verzet had. In de 's avonds voortgezette zitting werd na levendige besprekingen aangenomen een voorstel van den heer Va'n Leeuwen om aan het LTlrechtsch Kinderhuis in plaats van f 200, als voorgesteld door B. en W., een subsidie van f 1000 te geven. De Bilt. Gisterenavond te 1\ uur onge veer werd de politie alhier gewaarschuwd, dat looddieven bezig waren hun slag te slaan op heit timmeriïuisje van den huize „Vollen- hove". De tuinbaas en de tuinknecht hadden een rol lood gevonden vlak bij dat huisje en bij nader onderzoek bleek een persoon op het dak te zitten. De politie verscheen spoedig ter plaatse, doch voordat zij er was har de dief de vlucht genomen. Bij een onderzoek ter plaatse werd een fonkelnieuw rijwiel gevon den, dat in Utrecht gekocht bleek te zijn. Dit werd in beslag genomen en daarmee toog de politie in Utrecht op onderzoek uit. Om half elf werd een zekere H. v. d. K. aangehouden, die het rijwiel als zijn eigendom herkende. Hij ontkende schuldig te rijn aan den diefstal. De man werd echter in arrest gesteld, waar- bii bleek dat dezelfde persoon voor een der gelijk feit vorige week ook aangehouden was. Zeist. Vervolg van het raadsverslag. Daarna werden de begrootingen van de bedrijven en instellingen der gemeente, als ook de gemeente-begrooting voor 1914 vast gesteld. Een voorstel van den heer Van Nicuwenhuizen om op laatstgenoemde be- grnoting een post te brengen voor presentie* geld der raadsleden werd niet gesteund en bleef dus buiten behandeling. Ten slotte werd nog goed gevonden om aan de echtgenoote van den eervol ontslagen ambtenaar ter secretarie J. J. Reijnders tot wederopzog<?ens eene jaarlijksche uitkeerirg te verstrekken van voorloonig f 250, zulks uiterliik tot dnt haar miTvierjarig kind den leeftiïd van 18 taar zal hebben bereikt. B a a r n. De Gemeenteraad vergaderde Vrij dag j.l. ter vaststelling von de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 19T4. Het salaris van den gemeente-architect werd met f 200 ver hoogd en alzoo gebracht op f 2000. Met be trekking tot de pensionneering der gemeente ambtenaren werd met 7 tegen 6 stemmen ver worpen een voorstel van den heer dr. A. J. A. Thomas, om voor rekening der gemeente te nemen de pensioensbijdrage voor eigen pensioen ad 7 en voor weduwen- en wcczcnpensioen ad 5 en bovendien aan de onderwijzers te restitueeren 5 c.q. 1 voor hun weduwen- en weezenfonds. Aangenomen werd met 8 tegen 5 stemmen een voorstel van B. en W. om amb tenaren met pensioensgrondslagen beneden f 1000 geheel vrij te stellen en op de wedden^ der overige ambtenaren 21 te korten voor weduwen en weezen-pensioen. De Raad besloot dit ook van toepossing te verklaren op onder wijzers. Aan de Verfraaiingscommissie werd f 850 subsidie toegekend. De subsidie voor de Volks- turnklassen werd van f 75 verhoogd tot f 175. De subsidie aan de drankbestrijdersvereenigin gen werd gebracht van f 100 op f 200, alzoo f 50 per vereeniging. Verworpen werd een voorstel van de School commissie, om aan de Lage Vuursche aan de openbare school een vierde leerkracht te benoe men. Besloten werd bij wijze van proef aan de Oosterschool eene herhalingsschool te verbinden en de verordening op het herhalingsonderwijs aan te vullen met eene bepaling dat kinderen, die niet de 6 leerjaren der lagere school geheel hebben doorloopen, in bepaalde gevallen toch tot de herhalingsschool zullen kunnen worden toegelaten. Op advies der financieele commissie werd be sloten de opbrengst van den verkoop van het oude raadhuis-annex post- en telegraafkantoor, ad f 20,130, te bestemmen voor eene buitenge wone aflossing van een drietal geldleeningen. Door het lid, den heer J. C. Posthuma werd eene motie ingediend om van gemeentewege een onderzoek in te stellen naar het aantal kinderen, dat behoefte heeft aan voeding en kleeding. Deze motie zal in eene volgende vergadering worden behandeld. Hilversum. De heer C. J. A. WijmacJidts, sedert 1911 wethouder van Hilversum, heeft om gezondheidsredenen als zoodanig ontslag genomen. De lieer W. blijft echter raadslid; hij behoort tot de Liberale partij'. Harmeien, 31 Oöt. Toen hedenmorgen ongeveer 10 uur onze twee aoito's de gemeen te kwamen inrijden, was de belangstelling van de ingezetenen buit dn gewoon groot. En wat wonder ook. Dit middel van vervoer, aangenaam, modern als het is, zal het mid del zijn Harmelen en de geheele streek waar door zij loopen zullen, te koppelen aah de ketting van hét groote verkeer en ongetwij feld daarvan ook de zegeningen plukken. Een beschrijving van de wagens laten wij hi err volgen: De bei-de omnibussen trekken zeer de aan dacht door haar fraai uiterlijk en mooie lij nen. Zij zijn donkerbruin geschilderd en met een crème band afgezet, waarop vermeld is het traject Harmeien—Utrecht v.v. Boven op den wagen 'bevindt zich een zeer ruim imperiaal, dat gelegenheid biedt tot het meevoeren van ongeveer 300 K.G. bagaige. Om dit imperiaal gemakkelijk te kunnen bereiken is aan de rechterzijde van den wagen e>en samenklapbare, vaste ladder aangebracht. Aan ieder der beide zijden bevindt zich een deur. Binnen zijtn 16 ruime zitplaatsen, ter wijl er verder nog plaat9 is voor 2 personen naast den chauffeur. De zittingen hebben springveeren matrassen en zachte, mei Ma- rokko-(Ikunstleder) overtrokken kussens. De rugleuningen zijn eveneens opgevuld en met Marokkoleder bekleed. Door een e*n ander is hot zitten in deze wegens bijzonder aange naam, waartoe ook ton zeerste bijdraagt de speciale constructie van het Büssing-fabri- kaat, nl. dc dubbele veering van voor- en achtera's. Wij bobben kunnen constaleeren. dat het rijden in deze wagens met massieve gummibanden (minstens -even aangenaam is en zelfs met min-der schokken gepaard gaat dan i-n een luxe-automobieh Voor alle vensters bevinden zich gordij nen. De bodem van het rijtuig is bedekt door zwaar kurk-linoleum. De treeplanken z'.'n eVeneens met linoleum bekleed en ract peren randen afgezet. Binnen in den wagen zijn bagagenetten aangebracht voor de hand-1 bagage der reizigers; bovendien bevinden! geschikt rich op verschilietndo daarvoor plaatsen garderobe-haken. Door den geheelen wagen loopt, evcna. dit in de tramwagens bet geval is, eene sii najal-leiding, die in een bel naast den chaul feur eindigt Voor de binnen verlichting dient een zeq krachtige ace-tyledn-plafcmdaamp, die gevoel wordt door een separaten gasontwikkelaai terwijl er, voor het geval dat de |gasleidizi> defect mocht zijn, achter in den wagen eed kaarslamp bevestigd is. Dubbel aangenaam en bepaald een groo genot is het rijden lm deze watgons door he vrije uitzicht dat men over de geheele omge ving heeft, dank zij de groote spiegelram©) rondom. De ruiten zijn vast, zoodat zij nid, kimmen gaan rammelen; voor alleszins af doende ventilatie is gezorgd, doordat bovci de ramen jalousieéri eijn aangebracht, dh van binnen gesloten kunnen worden. Verder hebban de wajgehs eene inrichting waardoor zij in den winter door middel vaüi de afgewerkte gassen van den motor kunneq verwarmd worden. Die verwarming kan hl allen tijde In- en uitgeschakeld worden. Het geheel maakt den indruk van eeno it alle opzichten bijzonder goed doordachte constructie. Een groot voordeel boven de meeste der bestaande systemen moet vooral geacht worden de aanwezigheid van portie ren aan de zijkanten, dn niet achter in den wagen, daar bij deze laatste constructie steeds veel stof naar binnen geworpen wordt. Vermeld kaïn verder nog worden, dat de wagens dubbele massieve gummibanden om de achterwielen hebben, en dat zij rijden met eene snelheid van ongeveer 26 KM. per uur Nadat om ongevedr half twaalf db beidt airto1^ van Harmeien naar Utrecht gerede- wardtt, waar in het hoitel de Liggende O de stopplaats van den diemst, de edrewi' wfeTd aangobodch. reed het gezelschap per- sone*n, dat den rit medemaakten, bestaande uit de dagclijksche besturen met ettelijke raadsleden uit Harmeien, Haarzuiflens en Oudenrijn, vertegenwoordigers van de per dier plaatSeh en van Verwey én Lugard' Automobiel Mijnaar ZeWt, waar rrMen zich vereenigde aan een feestdisch in het Hotel- Broedergemeente. Reclame. 18 UW LEVER ZIEKT Maak hem dan in orde; het is gemak kelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornis; alleen door het heilzaam effekt merkt ge dat ge genezen zijt door Garnizoen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat van af Nov. de Ie infanterie-brigade (le en 12e r< inf.) uit Assen en Groningen zal behoort* tot de 2e divisie (Arnhem), terwijl de VI Ie ïnf.-brigade (7e en 18e rag. inf.) uit Amster dam en Naarden zal behooren tot de 4e dl. i sie (Amersfoort). Personalia. De hoofdbestcller P. S. Voerman van i post- en telegraafkantoor alhier, is ovei plaatst naar Arnhem. Bij resolutie van den minister van 1 niën is mej. J. H. Hendriks ter bcschil gesteld van den gouverneur-generaal Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onder wijzeres derde klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Openbare Leeszaal. Het aantal bezoekers van de Openb i. Leeszaal bedroeg in September October Courantenzaal 1620 1140 Studiezaal 349 396 Totaal 1369 1536 Aantal uitgeleende boeken 78S 1160 Jn de maand October gaven zich 63 nieuv leden op. De catalogus van letterkundige werker (romans enz.) is thans gereed en aan dt Bibliotheek te verkrijgen. „Verlate n*. Het Hollandia-Tooneel, dat a.s. Dinsdcc. in Aniici'lia een opvoering zal geven van „Vti laten'', is nog een onbekende ^oor Amers foort, maar de leden van het Ensemble kun nen voor niemand onbekend zijn, Lena Kle-j Holtrop en Jan van Dommelen, tot voor ko: van het Ned. Tooneel, Charles Gilhuys, vr ger lid van Het Tooneel, Mientje Kling de Tooneelvereeniging, wie zou hen niet keu nen? Eugénie Krix, vroeger verbonden aa! de Nederl. Schouwburg te Antwerpen is <h eenige van het Ensemble, wier naam wij niet herinneren, en vermoedelijk een Zuid-Neder- landsche, met wie wij dus verlangend zijn om kennis te maken. Maar niet alleen de acteurs lofcken tot een bezoek uit, ook het »luk zeil „Verlatenbe kroond tooneelspel ran den beroemden ZwcedscHcn schrijver Alfhild Argell, zal stel lig een talrijk publiek weten te trekken- hn als wij mogen afgaan op dc persbeoordeelin- gen, zal niemand den avond berouwen. Do Arnhemscbe Courant noemt „Verlaten" een dier streng-psychologiscke karakter-stukken waaraan de Scandinavische litteratuur zon rijk is". Verder ontleenen wij nog aan de persbe* oordeelingen: „De rol van den dokfer, den nrwen kerel met Eet goede hart vervulde de heer Holtrop uitstekend. Ook Mientje Kling als Yngra er, Charles Gilhuys als Allan waren zeer goedt Vooral de laatste rie ik gaarne. Er gaaf van hem zulk een frisch gevoel en zulk een goe^ de bedoeling uit. Eugénie speelde met groote toewijding en maakte van de rol een interes! santé figuur." (Marie Metz—Koning In d< Nieuwe Apeld. Courant). En de Theatergids: „een interessante vrou wenfiguur als gehouwen uit graniet, zooal

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2