BINNENLAND. BINNENLAND. KOLONIËN. De minister van oorlog heelt in eene ver- l^adtering van de begnootiingscommisSle der Kamer er on aangedrongen, dat de coin- Inissao haar vnoiegor besluit om de verhoo- giinig van die bezoldigingen der officieren te gelijk met die nieuwe bepalingen over de leef tijdsgrens van de verschMeoxle officiersran gen De behandelen, zal introkken en dadelijk zal besluiten Dot de verhooging der bezoldi gingen, omdat dit een maatregel is, die geen nastel kan lijden. Men verwacht bepaald, dat de commissie zich bij dien wensch van den minister zal neerleggen. Italië. [Rome, 6 Nov. Een artikel van de Osser- rvaitkxre Romano lokt besprekingen in de dag- bkudon uit naar aanleiding van de wenschen der (katholieke kiezers. De Popoio Romano zegt, dat liet Italiaaiusche parlement zich nu 40 jaren in Rome bevindt. De betrekkingen tUGGchen de kerk en den staat zijn geregeld op zoodanige wijze, dat geen enkele wet noo dig is, dile die belangen van den godsdienst pf van de moraal zou kunnen treffen. Zelfs van de zed'de van den Heiligen Stoel heeft men altijd getracht elke vijandige daad en elke handeling, die den staat en de regee- rdng in moeielijkheid kon brengen, te ver mijden. Heden zal do meerderheid van den ge- raetöntieraad bijeenkomen om tö beraadsla gen over de houding, dlie zal moeten worden aangenomen met het oog op den uitslag van do verkiezingen. De municipale junta, d. w. z. het college van dagclijksch bestuur, daar onder begrepen de burgemeester en- zijn ad junct, besloot gisteren af te treden. Oostenrijk. W ©ene n, 6 Nov. Dc koning van Bulgarije zal heden namiddag door den keizer in ge hoor ontvangen worden. Weenen, 6 Nov. De keizer heeft een onderhoud van een uur gehad met koning Ferdinand. Koning Ferdinand heeft heden namiddag öm bezoek van een uur gebracht aan graai Bcrclitold. Rusland. Petersburg, 6 Nov. De Cza-ar seinde aan den minister van marine: Ik wensch u en dc Zwarte Zee-vloot geluk met hot van sta pel loopen van liet linieschip Keizerin Maria Ik verwach t met onged uld den dag, waarop de drie nieuwe linieschepen zich kant en klaar als gevechtseenheden aan mij zullen voorstel len. Petersburg, 6 Nov. De Russisch-Chi- neesche overeenkomst over Mongolië is giste ren onderteekend. Zij bevat de verklaringen, die vroeger reeds in groote lijnen zijn aange geven. Er zijn nota's gewisseld, die ten doel hebben de procedure te regelen, die zal wor den toegepast bij gebiedskwestiën, welke zul len worden beslist door eene conferentie die fn Kiachta zal bijeenkomen en waarvan gede legeerden van Rusland, China en Mongolië deel zullen uitmaken. Servië. Belgrado, 6 N o v. De skoepschtina heeft hdt ontwerp van het ant woord-adres aange nomen met 72 tegen.26 stemmen. Turkije. KonstantinopcJ, o Nov. De mindster- faad heeft beslaten Dot het heffen van eene oorloigsbelasiting, waarvan het bedrag ad 1 millioen Turksche pondon zou dienen als waarborg voor de uitgifte van scliatkistibons, welker opbrengst in de kas van het ministerie van marine gestort zou worden voor de ver meerdering van de oorlogsvloot. Uit Konstantinopel wordt aan de Neue iFrcie Presse bericht, dat men in de toonge vende kringen eene groote befteekends toe kent aan die Duitsche militaire missie, die zal worden uitgezonden om de instructie van liet Turksche leger op zich te nemen. Men verwacht van den arbeid van dieze missie, dat zij eene volledige reorganisatie van het Turksche leger, het herstel van dJe discipline en de verwijdering van alle politiseerende ■dementen uit het officierenkorps mogelijk zal maken. De aan het hoofd van dc missie staande generaal zal uitgebreide volmacht gemeten niet alleen over het leger, maar ook over de militaire scholen. De Duitsche militaire attaché is naar Ber lijn vertrokken om de bekrachtiging te krij gen wan het aanstellingscontractHij zal aan do Turksche regeering de voorstellen van de Duitsche regeering over de keuzo van de officier en overbrengen. In Weenen is een Rus gevangen genomen die in het Rulgaarsche leger heeft gestaan en in Adrdnnopcl uit de Moskee van de heilige sUari den mantel van den prefect heeft gesto len. De mantel werd hem afgenomen en over gegeven aan het Turksche gezanrtsdhap; hij tal weer naar zijne oorspronkelijke bewaar plaats gebracht worden. De dief werd op vrije voeten gesteld; volgens zijne opgave, hooft hij de relikwie zich toegeëigend als Oorlogsbuit. Mexico. New-York, 6 Nov. Een telegram uit Mexico bericht, dat een persoon, die in in tieme betrekkingen staat tot Huerta, heden verklaarde, dat de voorloopige president be sloten is alle eisclien te verwerpen, die ver vat zijn in de laatste mededeeling van de Amerika ansche regeering. N e w-Y ork.6 Nov. De dagbladen zijn van meaning, dat behalve hot toestaan van den Invoer zondier beperking van wapenen en an dere benoodigdheden uit de Vereendgde Sta ten tien behoeve van de constkutionalisten, bij de leden der Amerikaansche regeering in overweging is de aanwending van de Ame- mikaansche schepen in de Mexicaansche wa teren voor het blokkeer en van de havens, om So voorkomen, dat «Huerta van levensmidde len wordt voorzien. Washington, 7 Nov. Uit hot Witte Euis wordt -bericht, dat er niets nieuws is melden over Mexico. Er is geen vertegen- jwoondiger naar de grens gezonden om den koestarnd met Garranza te bespreken. Aan db tegenspraak, die president Wilson tan staatssecretaris Bryan hebben gegeven van bet bericht van een ultimatum der Vereenig- fcé SDarten aan Mexico, wordt in Londen wei- mg waarde gehecht; men beschouwt dat meer ids eene vormkwestie. Vrji algemeen gelooft men, dat de mededeeling der Vereenigde Sta ten dn 'het wezen der zaak niet veel verschilt van een ultimatum en dat de Amerikaansche politiek rusteloos stuurt naar het punt, waar do Senaat zal staan voor de beslissing of het Dot een ingrijpen, d. i. Doft een oorlog met Mexico moet komen. Terecht of ten onrechte is in Londen ook de meening verspreid, dat reeds nu de Mexicaansche opstandelingen, of coniEJtilurtionalisfccn, zooals zij zich zeiven noe men, in hun strijd tegen Huerta van. d!e Ver eenigde Staten, zoo niet rechtstreeksdhe hulp. dan Doch belangrijke aanmoediging hebben ontvangen. In een telegram uit Mexico wordt gezegd, dat de regeering te Washington aan Huerta geetie nauwkeurige formufeering van hare wenschen heeft doen. toekomen. Irnlfcusschen wordt Doch verklaard, dat de insrtledling van eene voorloopige regeerirog door Wilson en Bryan als mogelijke oplossing wordt be schouwd. In dat geval zouden de opstande lingen in die groep, die de regeerinig voor- loopig op zich zou nemen, in sterke mate vertegenwoordigd zijn. Ne w-Y ork, 6 Nov. Een bericht uit El Paso meldt, dat de tijdingen uit Chihuahua inhouden, dat Pancho Villa met 6000 consti- tuPionalisten gisteren avond den aanval op Chihuahua is begonnen. 7 Nov. Uit Havana wordt bericht, dat Felix Diaz gisterenavond tweemalen met een mes is gewondhij is waarschijnlijk niet doo- de-lijk getroffen. Een nader bericht meldt, dat de aanval geschiedde toen Diaz wandelde in de Prome nade Elegante. Diaz werd getroffen in den hals en achter het oor. Hij kreeg bovendien verscheidene stokslagen. De aanvaller is in hechtenis genomen. Tweede telegram. Een nader bericht uit El Paso houdt in, dal het gevecht rondom Chihuahua voortduurt. Villa moot de water reservoirs in zijne macht hebben en den toe- vour van water naar de stad hebben afgesne den. Allerlei. Een'jgen tijd geloden werd het bekende en scboone boscli van Eu, gelegen in het depairlemen/t der Bone de n Seine door d en eigenaar, een prins van Orléans verkocht aan een syndicaat van houlikoopcrs. Bevreesd voor veiling van dit 10.000 H.A. groote boscli, heeft de Fransoke regeoring naar die N. R. CL thans med'edjeelt getracht het aan te koop-en, doch de koop studtHIe af op den te boo gen prijs. Hot Octobernummor va n het Bulletin de la Soci-óté Centrale forestière deelt mede, dat thans eene wet is aangeno men, waarbij het behoud van het bosch van openbaar belang is verklaard en toe ont>- edgening zal worden overgegaan. Het bosch brengt jaarlijks gemiddeld 400,000 francs aan hout o-p. De grondbezitter Calderon te Saint-Pri- vat bij Nimes heeft gedreigd een op zijn grond staan gedeelte van de beroemde Punt du Gard, die nog uit den Romeinschen tijd is, te doen in de lucht springen, indien de re geering de door hem voor zijn grond ver langden prijs van 40.000 francs blijft weige ren. De regeering wil na een schatting van de grond, daarvoor 7000 francs geven. Wie had ooit gedacht, dat de draad- Iiooze telegrafie nog eens dienen zou, om de ijdelheid tie temperen. Zeker Marooni wel hert: minst. In MMdcm-Ainika sitaan de verschillende mijnen door de telegraaf met de spoorweg stations in verbinding. Maar ook hier werd hert) „Vandtas vanitatum et omnia vanitas" bevestigd. De roode draad prikkelde zoo zeer de schoO nhoidsnoiging der inboorlin gen, dat zij hem heel eenvoudig sloiksn-eden om er hun hals en armen mee to tooien. Eindelijk werd het den directies toch te bar en zij bedachten er iets anders op. De ge wone telegrafie is nu afgeschaft en die droad- looze is in haar plaats gekomen. Bovendien zijn hier groote voordeel en van technisch en aard aan verbonden; de inboorlingen zullen echter een andere „sieraden-mijn" moeten opzoeken. Ernstige ongeregeldheden hadden Woensdagavond plaats in het East End te Londen, waar na een meeting*van suffraget tes het oud-parlementslid van de Arbeidspar ty Lansbury en Mis Pankhurst. beide onder borgstelling vrij gelaten, in hechtenis zouden worden genomen. Een verwoed gevecht, dat 15 minuten duur de, ontstond tusschen de 200 man sterke poli tie en de menigte, die partij koos voor de stemrechtvrouwen. Met knuppels gewapende jongelieden sloe gen op de politie, die zich dapper weerde. Bereden politie-agenten dreven ten laatste het volk uiteen. Lansbury en Miss Pankhurst konden ten slotte ontkomen en vluchtten in Lansbury's woning, waar zij denkelijk in hechtenis zullen worden genomen. Personen, die van de meening kwamen en die men voor politiemannen in burgerkleeren aanzag, werden door de menigte ongenadig afgeranseld. Kapitein Isaksin, commandant van het stoomschip „Torbild Landskrona" dat nu te Kiel is binnengekomen, rapporteert op zijn tocht van de Oostzee naar Engeland in volle zee drijvend een vliegtuig te hebben waarge nomen. Het toestel was van Engelsch maak sel. Blijkbaar is de aviaieur door den dich ten nevel verdwaald en is zijn benzinevoor raad uitgeput geweest vóór hij de kust weder bereikte. Hij moet in de golven den dood ge vonden hebben. Me 1 u n, 6 Nov. Het opruimingswerk is heden begonnen zoodra de dag aanbrak. De werklieden hebben geene nieuwe lijken ont dekt, maar zij yonden talrijke voorwerpen, die waarschijnlijk kunnen bijdragen om de lijken te herkennen. Tweede telegram. Er blijven nog 14 niet herkende lijken over. Tegen den mid dag konden de werklieden hot voorste ge deelte van den tender, dsat Dei* zijdie van den weg lag, lichtien en daardoor vrij maken een machine-gekleeHje, waaronder nog dene com pacte massa vleesch, afkomstig van menschen, ligt. Men is nu bezig die lijken vrij De maken om ze naar het hospitaal De vervooren. P a r ij s, 6 Nov. De koning van Spanje heeft aan president Poihoaré zijne oprechte deelneming met de ramp van Mehm geseind. P a r ij s, 6 N o v. De Kamer heeft een cre dited: gevoileerd voor eerste hulp aan de ge- zinnen van de postambtenaren, die slachtof fers gewonden zijn van de ramp van Melun. De minister van de posterijen heeft, naar aanleiding van de ramp van Melun, oen tele gram van deelneming omhangen van den di recteur-generaal der Nederland sche posterijen Altinig von Geu&au. Triest, 0 Nov. Een lastdrager, die werk te aan boord van het stoomschip Sophia Ho- henberg, is overleden aan tubonische pest. West-Iudlë. Suriname* Naar* men uit Paramaribo aan de „N. R. Crt.'' seint, is de heer W. Kraan, redacteur- uitgever van „De West" Woensdag met groo te meerderheid tot lid van de Koloniale Sta ten gekozen. Het is in de kolonie Suriname op het oogen- blik een merkwaardige toestand, zoo teekent de Tel. hierbij aan. Het vermoeden, dat een groot deel der bevolking niet is ingenomen met 't beleid van den gouverneur van As- beck, is thans bewaarheid door de verkie zing van den heer Kraan tot lid der Koloniale Staten. Deze journalist, tegen wien een ver volging is ingesteld, heeft zich niet alleen scherp tegen 't beleid van den gouverneur verzet, maar herhaaldelijk op een spoedig af treden van den gouverneur aangedrongen. Inderdaad, 't is voor dezen gouverneur niet aangenaam, dat onder deze omstandigheden de heer Kraan lid der Staten geworden is. Allerlei conflicten hebben in den laatsten tijd de zoo rampspoedige kolonie in opschud ding gebracht. Daar was de zaak-Meynema, een officier, die na een conflict met zijn meerdere plotse ling officieel als geesteskrank werd afgeschil derd, hoewel particuliere geneeskundigen hem volkomen in orde bevonden. De officier kreeg hert bevel naar Europa te gaan, hij scheepte zicli echter (door een toeval) niet in, men liet hem in arrest zetten, omdat men er moedwil in zag en dezer dagen is hij door den krijgsraad onder gejuich der bevolking vrijgesproken. Daar was de zaak-Patoir, ook al een offi cier ,op wiens oneervolle ontheffing moest worden teruggekomen. Daar is de zaak-Visser, waarnemend voor zitter van het Hof van Justitie, die door den gouverneur-eenvoudig werd afgezet opgrond van een z.i. onvoorzichtige uitlating. De conflicten gingen zóó ver, dat luitenant Patair namens den gouverneur werd verzocht zonder zijn vrouw op een zeker feest ten gouvernementshuize te verschijnen. In derge lijke kibbelpartijen begaf zich de gouverneur van Suriname. Volgens den heer Kraan was hier een wraakoefening van een andere offi- ciersvrouw in 't spel. De redacteur van „De West" trad krachtig tegen 't z. i. verkeerde beleid op. In één zijner artikelen schreef hij: Waarlijk, het wordt tijd, dat de oogen van het moederland opengaan. Men moet daar begrijpen, dat de gouverneurszetel van Suri name te goed is om te dienen als middel om menschen kwijlt te raken met wie men in Nederland om de een of andere reden zit op gescheept. Het klinkt ruw om dit te zeggen, maar het belang van moeder en kolonie eischt, dat vóór alles gezorgd wordt voor een eerlijk en bekwaam bestuur... Op grond van deze woorden werd een ver volging tegen den journalist Kraan ingesteld. Waarop hiï eenige weken later spontaan door velen candidaat werd gesteld voor de Koloniale Staten. I-Tij nam die candidatuur aan, omdat gelijk hïj schreef wanneer hij de gevangenis zou in moeten, hij toch in de Koloniale Staten z'n striul zou kunnen voortzetten: ook een gevangene heeft het recht de vergaderingen bij te wonen. Zoodra ech ter deze buitengewone omstandigheden zou den verdwenen zijn. zou hij als Statenlid af treden. verklaarde hij, omdat hij alleen jour nalist wilde blijven. En ziet: met groote meerderheid heeft de bevolking Hem gekozen. Ons lijkt dit een krasse uitspraak tegen den gouverneur, die zich thans is een uiterst moeilijk geval be vindt. Men herinner e zich. dat de kapitein ter zee van Asbeek indertijd onverwacht tot gouverneur van Suriname werd benoemd, na een beweerd conflict met Minister Wentholt: kolonel van Asbeck zou, op grond van voort durende zeeziekte, nielt met een Belangrijk commando belast ziin geworden. Staten.Generaal. Middelbaar Onderwijs. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft krachtens machtiging van de Koningin ingetrok ken het bij de Tweede Kamer aanhangig gebleven wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijs. Levensvcrzekring en elec- triciteits-voorziening. Het wetsont werp tot regeling van het levensverzekerings bedrijf en het wetsontwerp houdende rege ling inzake eicctricitedtsvoorziening, zijn, naar dc Tel. verneemt, deze week in de ai- deelingen der Tweede Kamer zeer ongunstig ontvangen. Treinenloop. Van verschillende zij den word in hot voorloopig verslag over de 3taatsbe@roort.ing geklaagd over het te laat vertrokken en aankomen van de meeste trei nen. Vooral m den jongsten zomer was een geregelde treinenloop uitzondering. Men schreef dit voornamelijk toe aan de samen stelling van de treinen uit te weinig wagens. Er zijn treinen, die dia g aan dag De laat zijn. omdat er op het startion van vertrek of de andere stallions geen voldoende ruimte is töt berging -ran de reizigers in de wagens, zoo- dat Deflkerrs nieuwe wagens moeten worden aangehaakt Woest rijden van automobie le n. In het voorloopig verslag over de wateo^Daateibe^roortir^ wordt cefclaagd over het gevaar voor voetgangers, veroorzaakt door helt woeste rijden met automobielen langs de openbare wegen. Men vroeg, of de minister heft niet noodig acht hiertegen maat regelen te nemen. "Waterafvoer van Batavia. Een voorontwerp is opgemaakt voor de verbete ring van den wateraan- en afvoer van de stad Bataria. teneinde, ook in verband met den slechten gezondheidstoestand, zoowel de laag gelegen gedeelten tegen overstroo mingen te behoeden, als om een goede af watering en een deugdelijke spoelwatervoor ziening te verzekeren. Van de geraamde kos ten. ad f 3,000,000, zal f 2,200.000 ten laste van Eet gouvernement en f 800,000 ten laste van de gemeente Batavia komen. Uit de Pers, Het koloniale marine-rapport. De Standaard prijst het commissoriale rapport voor de verdediging ter zee van Ned.- Indië als een meesterstuk van spoed en moed. „Het was er, eer men er op verdacht was, dat 't reeds komen zouen ten andere deed het op zoo verrassende wijze een klank van weeropstanding onzer vlootmacht hooren, dat 't reeds hierdoor alleen onze maritieme veerkracht weer wakker riep. Welk lot dan ook aan dit rapport beschoren zij, in elk ge val beheerscht 't als teeken van verjongd leven èn onze maritieme èn onze koloniale defensie." Het blad heeft evenwel een ernstige be denking „Met vier slagschepen in Indië, een in de vaart, en vier hier, van ouder type, aan den Helder, zijn noch onze Koloniën, noch onze kusten aan de Noordzee te verdedigenen van te hulp schieten uit Nederland als 't in onzen Archipel kraken gaat, komt o. i., we mogen dit niet verhelen, niets. „Het rapport spant zich wel in om den weg naar Indië, in geval van nood, voor open te verklaren, maar bedroog de commissie hierin zich zelve niet? „De weg door het Suezkanaal zal bij de politieke constellatiën, die ons c. q. te wach ten staan, bijna altoos versperd zijn. Althans, er is bij 't gemaakte plan niet op te rekenen, dat de vaart door dat kanaal dan vrij zal zijn. Om de Kaap komt men niet tijdig genoeg, terwijl bij meer dan één constellatie de vier schepen die om de Kaap togen, gepakt zijn, eer ze de Kaap bereiken. De vermoedelijke vijand, wetende wat ai kon komen, zal ons geen tijd laten, en onze te kleine vloot in Indië zal reeds op den bodem der zee liggen, eer de hulpvloot aankomt, en aan die hulp vloot zal een ontvangst worden bereid, die ook haar verdelgt. „Iets waar nog bijkomt, dat, gaat 't zóó spannen, dat we in de Oost op dood of leven vechten moeten, ook ons land in Europa in gevaar zal komen, en 't zeer te bezien zal zijn, of een Kabinet, welk ook, bij zulk een constellatie het aan zou durven om onze Nederlandsche havens geheel te ontblooten. Dat zou niet kunnen, en dat deed niemand. „Ongetwijfeld moet er doorgetast, maar taste men dan ook zóó cordaat door, dat we niet in de ure des gevaors met den mond vol tanden staan, en ons zeiven te beschuldigen zullen hebben, dat we met al onze kolossale uitgaven toch nog voor schakel zinken, en dus feitelijk ons geld doelloos uitgaven. „Alleen Japan reeds beschikt over 15 slag schepen le klasse, en bovendien nog over 14 kruisers le klasse. Nu zijn daaronder verou derde schepen. De Tango is reeds van 1894 en de Fuji ven 1896. Pink eerste soort is het alles niet. Ook zijn er oude veroverde Rus sische schepen bij. Maar dit staat toch wel vast, dat wij in Indië met ten minste zeven schepen moeten kunnen optreden, om zulk een vijand van aanval ai te schnkken. Ook zijn de vier verouderde Dreadnoughts die we in Europa dan ter beschikking houden, tegen over vloten als onze twee buren in Europo uit kunnen brengen, geen verweer dat veilig heid belooft. „Het blijft dus onze overtuiging, dat we de zeven- slagschepen, die Indië noodig heeft, duurzaam in Indië stationnceren moeten, in Indië moeten kunnen monteeren en herstel len, en dat onze vloot in Nederland een vloot geheel op zichzelf zal moeten zijn. Het conflict in de S. D« A. P« De heer F. J. W. Drion, lid der Tweede Ka mer voor Ridderkerk, de bekende Algemcene Secretaris van den Bond van Vrije Libera len heeft na tijdens de Kamerverkiezingen het schrijven van het Binnenlandsch Overzicht in OnzeEeuw gestaakt te hebben, m de Nov.- afl. van dit tijdschrift wederom de pen op genomen om een overzicht le geven over den uitslag der verkiezingen. Hij toont daarin o.a. aan, dat de weigering der concentratie ora de regeering te aanvaarden, minderheid als zij was, nu de socialisten niet bereid ble ken zich als regeeringspartij te gedragen, bij meer dan één sociaal-democraat het sluime rend, burgerlijk en atavistisch verantwoorde lijkheidsgevoel wakker geroepen heeft. „De heer Schaper zei het later, op het con gres: Wij hebben de menschen aangeraden op ons te stemmen omdat zij dan alleen zeker van kiesrecht en staatspensioen zouden zijn. Wat moeten wij zeggen als zij nu zuch ten „hadden we maar wat vrijzinnigen in plaats van socialisten naar de Kamer ge stuurd, dan kregen we een regeering die ver plicht en bereid was ons die hervormingen te geven?" Zij die zoo spraken, de vertegenwoordigers van het kiezerselement waaraan de partij in de laatste jaren haar groei dankt, drongen aan, van alle kanten blijkbaar en met kracht, op intrekking van het besluit der partij-con ferentie. De stroom was niet meer af te dammen en de sociaal-democratische lei der zag zich verplicht het conflict in zijn partij tot uiting te laten komen, dat hij met zooveel meesterschap smeulende had gehou den en blijkbaar niet eerder had willen doen oplaaien vóór hij zeker was de vlammen te kunnen beheerschen." Dat conflict nu, méér dan toevallig en voor bijgaand, is er, volgens den heer Drion, een van twee mentaüteiten, van twee beschavin gen misschien. Hij stelt dit conflict volgender- wijae: „Aan de eene zijde staat de kleine burger en de arbeider, die als zij het slecht hebben, het graag goed zouden krijgen, en gaat het hun goed, t toch liefst nog beter hadden. Het is de ambtenaar en de beambte, de postman en de onderofficier, de gemeente-arbeider en de spoorwegman. Gelooven zij aan een sociaal-democratischen toekomststaat P Gor ter en Henriette Roland Holst lijken hun raar maar 'n mensch kan niet weten of wij nog niet eens 'n gemakkelijke en rustige wereld zullen krijgen. In afwachting daarvan trek ken vooral loonsverhooging en verkorting van arbeidstijd hun belangstelling. De immanente bewegingswetten der maatschappij raken hun koude kleeren niet maar wat veiligheid of gemak in hun werkkring, de mogelijkheid om een opzichter een hak te zetten of een pa troon een paar tonen lager te laten zingen, kan hen maanden lang bezig houden, buiten werktijd en ook daarbinnen. In de bioscoop zien zij al een van de beste vormen van „kunst aan het volk", en een zoon die studeert, be hoort al meê tot hun hoogste idealen. Daartegenover staan do metaphvsici van de partij. Van klein-burgerliike afkomst en over Burgerschool of Universiteit onder de bourgeoisie beland, of rechtstreeks uit de kringen dezer laatste stammend, door ge boorte opvoeding, studie het vermogen mis send de gewisheden van den godsdienst als levenswaarheden te voelen, te temperament vol om genoegen te vinden in het alledaag- sche en platvloersche van het burgermans leven, begeerig naar cultuur zonder de mid delen tot verwerving er van, overvol van metaphysische behoefte, hebben zij zich door Marx' dialectiek laten vangen, is het geloof aan de innerlijke noodzakelijkheid van het maatschappelijk gebeuren hunne metaphysica geworden, de socialistische toekomststaat het hoogst bereikbore goed. Hun geloof daaraan, aan mogelijkheden die met alle economische en psychologische ervaring strijden, is na ïever dan dat van den meest naïeven gods dienstige, de zekerheid van dat geloof inter- ser dan die van den felsten, pos herboren. Calvinist." Het waren aldus de heer Drion deze beide mentaliteiten, deze beide beschavingen, die op het Zwolsche congres kampten en het was de laatste, de krachtigste omdat zij de meest religieuse is, 4;e de overhand be hield. „Mr. Troelstra had bij den strijd geen lei ding meer kunnen geven. Zijn eigen fouten hadden al wat bij voorkeur in de oppositie is, van critiek leeft en van wancrunst, gelegen heid geboden naai* de zijde der mataphysici over te loopeneen al te veilige dekking tegen een zelf weifelenden vijandDo soc.- democratische leider zal zijn ideaal, de vor ming van een democratische hervormings partij die alle arbeiders omvat, nog wat jaren moeten uitstellen." Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 7 Novem her bevat o.a. cle volgende Koninklijke Beslui ten: op verzoek eervol ontslagen dr. II. G. ten Bruggencate als leeraar i de R. H. B. S. te Wageningen; benoemd tot ridder in de orde van den Ne derlandsche Leeuw R. J- Boers, chef van de Banka-tinwinning, tijdelijk belast geweest mol de function van resident van Banka en onder- hoorigheden; op verzoe,k eervol ontslagen R. J. G. Bak' hoven, directeur van hel telegraafkantoor to Schiedam. verlof verleend tot het aannemen der versier selen van ridder in de orde van Danilo I, hem door Z. M. den Koning van Montenegro geschon ken, ann J. J. Cock, candidaat-notaris te Haar lem goedgekeurd, dat aan D. J. baron van Heecke- ren van Brandsenburg, burgemeester der ge meente Hooge en Lage Zwaluwe, op zijn ver zoek, met ingang von 16 Oct. 1913, eervol ont slag is verleend als secretaris dier gemeente op zijn verzoek, met ingang van 4 Jan. 1914, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Wageningen, aan dr H. G. ten Bruggencate bij vernieuwing, doch thans voor de laatste maal, een tijdelijk pensioen verleend en zulks voor den tijd van 2 jaren, ten bedrage van f 200 "s jaars, aan den gewezen tijdelijk gepensionneer- den tweede-luitenant der infanterie J. F. Ober- holzer, ter zake van lichaamsgebreken. Woensdag avond kwartier vóór tien uur kwam ten Paleize Het Lc aan Hare Majes teit de Koningin-Moeder. Hare Majesteit was vergezeld door Iloogslderzclve Hofdame baronesse van Ittcrsum en den Kaïnerheer jhr. van Tets. Hare Majesteit dc Koningin had zich per auto naar Arnhem begeven om aldaar II. M. de Konnigin-Moeder aan het station te be groeten cn gezamenlijk per aulo naar het Loo te, rijden. Binnenkort keeren van verlof hier te lande naar hun post terug de hoeren Domcla Nicuwenhuis, gezant en consul-generaal te Bangkok, en Spakler, consul-generaal te Sin gapore. De nieuwbenoemde consul te Kobe de heer G. S. D. Hamel, is naar zijn standplaats Ver trokken. In het consulaire corps zijn overgeplaatst de aspirant-vice-consul P. A. van Buthingha Walies, van Antwerpen naar Hamburg; de vice-consul C. S. Lechner, van Hamburg naar Antwerpen; de vice-consul J. A. Schuurman, werkzaam in algemeenen dienst van het Dep. van Buitenl. Zaken, naar het consulaat-gene raal te New-York, zijnde de vice-consul te New-York, de heer Montijn, werkzaam ge steld bij het Departement. De S. D. A. P. en de geïnterneer-' den. Men meTdt: Hoewel daartoe uitgenoodigd, was de heer Van Kol niet tegenwoordig bij de conferen tie van de Soc.-Dem. Kamerfractie en dc lei- ders van de Indische Partij. Het optreden van politie tegenover buitenlanders. Door het Kamerlid dr. van Leeuwen, is heden aan dc Ministers van buitenlandsche zaken en justitie de volgende schriftelijke vraag gesteld: In „Het Volk" van 25 October 1913 werd de Nederlandsche vertaling opgenomen van een in het Finsch geschreven brief van het Finsclie parlementslid Hilia Parssinen, waarin de be schrijving voorkomt van de hoogst onbehoor lijke behandeling, die zij op 10 September 11. te Oldenzaal van de zijde der Nederlandsche

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2