BINNENLAND. tfch dte uitoefening van de depotische macht ïoolang zullen laten welgevallen als de heer' •cher zich aan iedere ontstemming aanpast" Aan den Balkan. Do Nordd. Allg. Zeitung schrijft: Voor de opheldering van den toestand in het Oosten hebben zich zekere belemmeringen voorge daan, die het vredeswerk, zonder het ernstig te kunnen storen, vertragen. De Grieksch- fTurksche onderhandelingen, die reeds voor Veertien dagen het einde nabij schenen, zijn 4a eene stremming geraakt, aan welker te boven komen nog wordt gewerkt. Zoomin dit tusschenspel als het herleven van andere hij- Zondere wenschen van sommige staten is op zich zelf bedenkelijk, zoolang niet de groote mogendheden zich laten bewegen tot een een zijdig eu voor de overeenstemming onder hen zelf ongewenscht partij kiezen. Dat is tot dusver niet geschied en zal ook verder ver hoed worden. In het vertrouwen op het over wicht van de Europccsche vredesbelangen mag men instemmen met de kalme verwachting, Waarmee Sir Edward Grey in Newcastle cn, volgens beri-s&'en uit Parijs, de Russische mi nister-president Kokowtzow zich over den toestand hebben uitgelaten. Athene, 10 Nov. Als gevolg van de herhaalde gesprekken, die achtereenvolgens hebben plaats gehad tusschen Jonescu en Ghalib Bey, heeft deze laatste nieuwe instruc tion in Konstantinopel aangevraagd, omdat het onmogelijk schijnt op verschillende pun ten tot overeenstemming te komen. De Turksdie minister van binncnlaindsche zaken Talaait Bey hoeft den correspondent van de Neue Frefie Pressc te Konstantinopel ge machtigd tot de modcdeeling, dat er geene Gricksch-Turkschc gescliillen meer bestaan; instruction in dien zin zijn gegeven aan de in Athcaie vertoevende Turksche gedelegeerden, De vrede zal nog in don loop van deze week onderteckcnd worden. Minder optimistisch luiden de mededeelin- gen van de Agcnoe d'Atihènes over de instruc tion, die dJe Turksche vredesgedclegoerden hebben ontvangen. Daaruit schijnt te blijken, dat de Porte niet alleen geene verdere con- zessiën doet om overeenstemming te krijgen, maar zelfs nieuwe edsclien stelt omtrent de door de tot dusver gevoerde onderhandelin gen vastgestelde punten van de vakoefs, de Kienden en het staatsburgerschap. De Agence d'Atihènes verneemt uit zeikere bron, dat de Gricksche minister van buitenlandsche zaken geweigerd heeft in eene bespreking van de öïeuwe Turksche eischen te treden en zich hoeft voorbehouden eerst den ministerraad daarover te raadplegen De regoeringskrin- gen zijn over de nieuwe Turksche intriges ontstemd, de openbare mooning is verstoord. Uit Konstantinopel wordt aan de Vossdsche lig. bericht, dat het voortduren van de Turksch-Griekscbe geschillen wel is waar de diplomatieke kringen niet verontrust, maar hen er toe leidt in verhoogde mate aandacht fce schenken aan de gebeurtenissen op den Balkan. Men wenscht vóór alles de Albanee- sche grenskwestiën zoo spoedig mogelijk af gedaan te zien en daarmee een Ingrijpen van de mogendheden en andere gevolgen te ver- hooiden, die in eene verscherping van de be trekkingen der Balkonstaten tot elkaar zich zouden uitdrukken. Men spreekt weder van de mogelijkheid van een Turksch-Bulgaarsch samenwerken tegen Griekenland, dat in tus schen onwaarschijnlijk is mot het oog op de reis van den (Rumeenschen monaster Take Jonescu, en men vermoedt, daft Griekenland de onderhandelingen mot Turkije op de lam ge baan wil schuiven, totdat het zich met Rumendë zal hebben verstaan. De besturende kringen van Turkije beschouwen de Rus- sdsch-Fransche vermaning tot toegevendheid aan de Porie als eene onrechtvaardigheid, om dat Turkije in de kwest5e van het staatsbur gerschap concession heeft gedaan en een be perkt optierecht toestond voor de in Turkije levende, maar in het verloren gebied geboren personen. Wel is waar volgde ook Turkije in de vakoefkwestie eene dralende taiktfiok. omdat het daardoor bij de onzekerheid van den Bal kantoestand voordeeion hoopt te behalen. Een succes van deze taktiek schijnt edhter, met het oog op de ondersteuning van de Alba- necsche politiek van Oostonriik cn Italië door Duilschland en in hoofdzaak ook door En geland twijfelachtig. Men vermoedt, dat de beëindiging van de Albanecsche grenskwestie een snelleren gang van de Turksch-Grieksclie Midcrhandelingon ten gevolge zal hebben. Valona, 10 Nov. De luitenant-kolonel de Veer en de majoor Thomson, die door de Nedcrlandsche regecring gezonden zijn om de organisatie van de Albaneesche gendarme rie te ondernemen, zijn heden hier aangeko men. Duïtschland. De voordracht van de regeering van Beie ren tot verhooging van de civiele lijst is toe gezonden aan de financieele commissie van het huis van afgevaardigden van den land dag, voorloopig om er vertrouwelijk kennis van te nemen.-Met inbegrip van de suppletoire verhooging van de apanages, die een uitvloei sel zijn van dc beëindiging van het regent schap en de troonsbeklimming van koning Ludwig III, bedraagt de aangevraagde ver hooging 1 400.000 mark. In de eerste voor dracht, 1de den landdag was aangeboden, werd 1.168.906 mark verlangd; de latere ver hooging bedraagt dus 23Ö-000 mark. De intrekking van het door de regeerings- president in Sleeswijk uitgevaardigde verbod tegen het verzoek om den Noorweegschen ZuidpoolortdeTzoeker Roald Amundsen toe te staan in Flensburg eene wetenschappelijke voordracht te houden in zijne moedertaal, is geschied niet naar aanleiding van een tegen de beschikking van den provincialen autori teit ingediend bezwaarschrift, maar op een lit eigen beweging door den minister van binnenlandsche zaken gegeven bevel. Ilot'ver bod steunde op de overwe ging, 'Wit het Noor- woegsch eene mot het Deensrh n-.mw ver wante taal is en dot eene in die taal gehou den voordracht aan de Deensche agitatie in Noord-Sleeswijk voedsel zou kunnen geven. Dc opheffing wan heft verbod bevestigt de op vatting, dat het voorschrift van de Duitsche -rereenigingswet, dat in openbare bijeen^oni- *ten slechts In het Duitsch mag worden go- n, niet van kracht is voor voordrach ten, die zich bewegen op het gebied van kunst en wetenschap. Berlijn, 10 Nov. De Nordd. Allg. Zei tung bericht: Onder voorzitterschap van staatssecretaris Delbriick zal eerstdaags, op aansporing van den rijksdag, eene commissie bijeenkomen tot onderzoek van de leveran- liën van oorlogsmatericel. Een aantal afge vaardigden, geleerden en vertegenwoordigers van dc bank-, handels- en industriewereld zijn in deze commissie geroepen. De commis sie, die den 14en dezer begint met hare ver gadering^, zal zich bezig houden met de leve- rantiën voor oorlogstoerustingen van leger en marine; zij zal tot vergelijking zich ook bezig houden met de toestanden in het bui tenland. Bij dc overleggingen over de samenstelling van de commissie tot onderzoek van de leve- rantiën voo^ oorlogsbehoeften, waarin de verschillende partijen in den rijksdag verte genwoordigd zullen zijn, werden van sociaal democratische zijde de afgevaardigden Lieb- knecht en Noske als leden voorgesteld. Noske werd aangenomen, maar tegen Liebknecht maakte de rijkskanselier bezwaar wegens de geprononceerde stelling, die hij in deze zaak inneemt. Aan de sociaal-democratische partij is in overweging gegeven, een ander lid voor te stellen. Zij heeft daarop nog geen antwoord gegeven. Zabern, 10 No vEen luitenant, von Forstner genaamd, heeft volgens het zeggen tegenover een recruut dc uitdrukking gebe zigd, dat hij voor het neersteken van ccn „Wackes" (eene Elzossische uitdrukking voor schurk niet zou worden gestraft. De luite nant zou daaraan nog hebben toegevoegd, dat hij van hem daarvoor tien mark kon krijgen, waarna een onderofficier opmerkte er nog drie mark bij te willen geven. Deze gezegden on de commentaren, die de pers er op leverden, verwekten onder de be volking eene groote opgewondenheid. Giste renavond legde eene menigte van wel duizend mmschen neiging aan den dag. den luitenant te lynchen. De burgemeester en zijn adjunct konden de menigte niet tot rust brengen; ook het optreden van de brandweer bleef zonder uitwerking. Eerst toen eene afdoeling militai ren optrad, kon dc rust hersteld worden. Er zijn verscheidene arrestaliën verricht. Eeü onderofficier werd in een donkeren tuin ge drongen en op niet weer te geven wijze feite lijk beleedigd Aan de soldaten is voorloopig verboden corporatiën te bezoeken. Frankrijk. P a r ij s. 10 Nov. De Kamer zette heden de behandeling voort van de Ideswelliorzie- nlng. AdTé Lefèvre verdedigt een amende ment, inhoudende dat aan iedere candidaten- lijst zoovele zetels worden toegekend, als zij het verkiezingsquolient op zich vereénigt. De dan nog overblijvende plaatsen worden ver vuld met betrekkelijke meerderheid door eene herstemming, die den volgenden Zondag gehouden wordt. De minister KLotz beschouwt dit amende ment als eene aannemelijke transactie en d^rinigt er met nadruk op aan, dat het in over weging zal worden genomen. Minister-pre sident Barihou verdedigt het amendement met groote welspi'fekendlheid. Lefèvre ver klaart eveneens een voorstander van de her stemming te zijn en doet een krachtig beroep op de Kamer om zijn amendement in over weging te nemen. Daartoe wordt besloten met 328 tegen 222 stemmen, Engeland. Londen. 10 Nov. In zijne rede aan het Guild'lïall-banket gewaagde de eerste minister Asquith met voldoening van de irkrimping van het gebied van het Bnlkanconflicl De departementen van buitenlandsche zaken hebben nog moeielijk werk voor zich in ver band met Albanië en met de Balkanstaten Het zou te veel gezegd zijn, te beweren dat zij over de regeling tevreden zijn. maar zij be rusten er in. Het was bevredigend, dat Aziatisch Tur kije er niet in-betrokken was. Het is de wensch van de Britsclïe regeering de on schendbaarheid daarvan tc handhaven. De beste waarborg daarvan is eene binnenland sche hervorming, en die kan niet uitgevoerd worden zonder de hulp van de groote mo gendheden. Wij zijn gaarne bereid elke hulp te verleenen, die wordt gevraagd door Tur kije zonder de belangen van de andere mo gendheden te vergeten. Over Mexico sprekend, zeide Asquith. dat onze belangen daar roepen om krachtige zorg; maar er is nooit eenige kwestie geweest van politieke tusschenkomsl door Groot- BriMannie. Hel uiterste wat wij kunnen doen, is de belangen van de Brilsche onderdanen aan de kust te beschermen. Er is geen spoor van waarheid in de geruchten, dat wij eene politiek hebben aangenomen, die bewust be rekend was op het dwarsboomen van de Ver- eenigde Staten. Wij hebben Huerta erkend, omdat, daar wij zoomin den wil als de macht hadden om tusschenbeide te komen, wij verplicht waren te rekenen met de feite lijk bestaande regeering. Er heeft eene zeer openhartige en harte lijke gedachtenwisseling plaats gehad tus schen ons en de Vereenig le Staten. Onze di plomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten zijn lang zoodanig geweest, dat er niets kan gebeuren tot verstoring van ons ge meenschappelijk besluit om eene sympa thieke cn vriendschappelijke verstandhouding te bereiken en in stand te houden. Minister Churchill, antwoordende op den dronk op leger en vloot, zeide: In bet volgend jaar zullen wij eene macht van 1 *>0.000 matro zen en zeesoldaten hebben, waarmee het grootste record is bereikt. Wij zijn heden avond bijeen in omstandigheden, vrij van ge vaar voor den Europeescb^n wede, maar er moet geene verslapping zijn in onze pogin gen. De minister verklaarde, dat ook in het gebied der lucht wij de vergelijking met eenig andeT land niet behoeven te vreezen. De ad miraliteit is besloten zich in de positie van de eerste natie van de wereld te stellen, ook in het gebied der lucht, omdat dit van over wegend gewicht is voor de duurzame veilig heid van het land. Hij erkende, dat dit een lange en moeiehjke taak is, maar zij is vol strekt noodig. Londen. 10 Nov. Sir Richard Salo mon, de commissaris voor Zukb Afrika in Londen. Is lieden namiddag hier gestorven na eene operaüe wegens eene ingewands- kwaaL Spanje. Barcelona, IC Nov. Uit de provin cie Barcelona worden verscheidene inciden ten bericht bij gelegenheid van de gemeente raadsverkiezingen. In Badelona werden ver scheidene schoten gelost in de buurt van het stembureau; drie personen werden gevangen genomen, van wie twee anarchisten zijn. In Horta werd geschoten naar de deur van het stembureau. Niemand werd gewond, de be drijver gevangen genomen. Madrid, 10 Nov. Uit Bcrmeo wordt bericht, dat daar bij gelegenheid van de ge meenteraadsverkiezingen wanordelijkheden hebl>en plaats gehad tusschen liberalen, com servatievcn en regkraalisten. De gendarmerie deed eene charge, waabij verscheidene ge wonden vielen. Madrid, 10 Nov. Bij de gemeenteraads verkiezingen zijn gekozen 2070 conservatieven, 1659 liberalen, 514 republikeinen, 104 socialis ten, 105 onalhankelijken, 142 nationalisten, 219 Jamisten, 50 katholieken, en 86 van ver schillende richtingen. Rusland. Kiew, 10 Nov. In het ritueele moord- proces verklaarde de beklaagde Beilis aan hot einde van de pleidooien, dat hij onschul dig is. I lij verzocht om wij spraak, opdat hij kunne torugkeeren naar zijne ongelukkige kinderen, die hij in 2£ jaren niet heeft gc- zien- Kiew, 10 Nov. Er waren twee vragen aan de jury gesteld, namelijk: 1. Is de moord in de fabriek van Zaitzew bewezen? 2. Als de moord bewezen is, is Bcilis dan schuldig den moord gepleegd te hebben om redenen van godsdienstig fanatisme? De eerste vraag beantwoordde <le jury be vestigend, de t\Vv -de ontkennend. Bulsarijë. Sofia, 10 Nov. In de gemeenteraadsver kiezingen hebben de regeeringspariijen de meerderheid gekrceen. Servië. Belgrado, 10 Nov. De skocpschtina heeft bij eindstemming, met 74 tegen 19 stem men het wetsontwerp tot beëindiging van het moratorium aangenomen. De betalingen zul len den 30en Januari 1911 hervat worden. Turkije. Konstantinopel, 10 Nov. Er zijn twee nieuwe inspecteurs van de gendarmerie benoemd: «le Engelschman Hawkcn die be last is met de inspectie in de vilajets Uan, Erzeroem en Frebirarde, en de Franscliman Antliely, die de vilajets IChargoet, Bitlis en Diarbckin onder zijn toezicht heeft. Beiden waren reeds In Turkschen dienst. Het effec tief va nde gendarmerie is met 1000 man ver meerderd. China. Dc corresponded van de Daily Telegraph te Peking bericht, dat terstond na de decre ten van den president van 4 November de censuur voor telegrammen is ingevoerd. Alle perstelegram men zijn aan langdurige vertragingen onderworpen en worden door het telegraafkantoor gezonden naar het ge heime cLLcnsLbureau dat onder toezicht van den president staat. De correspondent ver klaart, dat zoolang deze maatregel niet is opgeheven, all«. telegrammen uit Peking als vervalscht moeten worden beschouwd. Vereenigde Staten. Uit New-York wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat na eene door den kabinetsraad in Washington gehouden zitting, waarin, uit sluitend over de Mexicaansche zaak beraad slaagd werd, verluidde, dat president Wilson beslist is tegen overijlde stappen. Hij is van uv.-ening, dat Huerta óf door binnenlandsche gebeurtenissen in Mexico óf op andere wijze als politiek factor ter zijde zal worden ge steld. De senator Bacon heeft aan Wilson mede gedeeld, dat de commissie, van den Senaat voor buitenlandsche zaken eenstemmig er voor is. aan de opstandelingen ho* betrekken van wapenen uit de Vereenigde Staten toe tc slaan. Washington, 10 Nov. President Wil son heeft tc verslaan gegeven, dat hij voor het oogenblik geen plan heeft om eene bijzondere boodschap naar Mexico te zenden, omdat de toéstojmd im Mexioo niet zoodanig is, diat hij er iels over heeft te ze^en. Hij verklaarde, dat er geen termijn is bepaald, waarbinnen Huerta de Amerikaansehe vertoogen moet be antwoorden Aan hen. die hem daarnaar vroe gen, zeide hij. dat hij niet bereid is over de erkenning van de consti Inationalisten in dis cussie le treden. Zijn bezwaar tegen de ophef fing van het verbod aan de opstandelingen om uit de Vereenigde Stalen wapenen in te voeren, blijft dus onveranderd. N e w-Y ork, 10 Nov. De raad varl scheidsrechters, die de vragen om loonsver- hooging voor de conducteurs en machinis ten van 41 oostelijke spoorwegen heeft onder zocht, heeft eene beslissing genomen ten gunste van eene vermeerdering van het loos. van het personeel met 7 percent. Dit brengt eene vermeerdering van de jaarlijkscEe uit gaven voor lono mee van naar schatting zes millioen dollars. Canada. Volgens een bericht van de Times uit Toronto wordt daar aangenomen, dat de in de vorige zitting door den Senaat verworpen Canadeesche vlootwet zonder belangrijke veranderingen nogmaals zal worden inge diend. Het ministerie heeft de overtuiging, dat de openbare mcening zeer gunstig ge stemd is voor het bouwen van dreadnoughts en de samenwerking met Engeland. Allerlei. P g O U d. Zondag heeft Pégoud te Brussel, ondanks regen en mist, de Eem soms aan dc waar neming van de zeer talrijke menigte onttrok- toch gevlogen. Hij voerde aan iederen hoek van het terrein een looping the loop uit, zoo dat ieder zijn verrichtingen kon zien. Pégoud is gisteren avond te Rotterdam aangekomen cn door eenige comité-leden en journalisten verwelkomd. Hij spoedde zicb naar zijn hotel. Alfred Russell Wallace, f Op 92-jarigen leeftijd is de beroemde Engelsche natuurkundige Alfred Russell Wallace ge storven Wallace was aanvankelijk landmeter en ingenieur, en werd daarna onderwijzer. In 1848 begonnen zijn onderzoekingsreizen, in Para (Zuid-Ameriika) het Amazonegebied, den Maleischen Archipel, Nieuw-Guinea, enz. Zijn geschriften gaven den stoot tot Darwin's theorie. Hij betrad ook het economisch ge bied cn was voorzitter van de Land nationa lisation Society. Op zijn villa te Carnarvon is Donderdag morgen de vader van de draadiooze telegrafie Sir Willialm Henry Preece, op 80-jarigen leeftijd overleden. Ilij nam reedö proeven met diaadlooze telegrafie vóór Marconi geboren was, doch hij heeft later erkend, dat Marconi een beter systeem dan het zijne had uitge vonden. Als hüofd-ingenieur bij de posterijen heeft hij ruimschoots gelegenheid gehad tot experimenteer en en verscheidene belangrijke boekwerken zijn van zijn hand versohenen. Sir William was een buitengewoon werkzaam man, die weinig slaap behoefde, hij sliep nooit langer dan 5 uur per étmaal. Het hooggerechtshof van de Var. Staten heeft 60.000 gulden schadevergoeding toege- kend aan een man die zijn nek gebroken heeft, maar niettemin nog leeft Een half jaar gele den is deze ongelukkige, Fred. Meun, in een mijnput gevallen. Hij had een der halswer vels gebroken, maar men slaagde er in den gewonde op te heffen en te vervoeren zonder dat zijn hoofd bewoog. Hij leeft nu ingepakt in een soort van ijzeren corsöt, dat aan de rugzijde tot aan het hoofd verlengd is en zijn schedel vastklemt. Dit toestel belet hem ook maar de geringste beweging met hot hoofd tc maken. Het gerechtshof hoeft verklaard, dat het ongeluk te wijten is aan de zorgeloosheid van de patroons cn heeft hem de gevraagde schadeloosstelling toegekend. De dokters ver zekeren, dirt Fcrd Menn nog lang levön kan als hij zijn hoofd maar niet verroert. Hij mag nooit niezen en nooit lachen. Trouwens tot dit laatste zal hij zich voorloopig wel niet ge stemd voelen. Kameroverzicht. Tweede J&anier. In de vergadering van Maandag is het wetsontwerp tot toevoeging van terreinen, deel uitmakende van de gemeenten 's Gra- venzande en Naaldwijk aan dc gemeente Rot terdam na uitvoerige bestrijding door den beer Lohman aangenomen met 51 tegen 5 stemmen. Goedgekeurd is z. h. s. het ontwerp hou dende maatregelen ter invoering van eene nieuwe militaire rechtspleging. Heden komt de Indische begrooting aan de orde. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 11 No vember Bevat o.a. de volgende besluiten: op verzoek eervol ontslagen J. J. van de Rivière, als consul te Napcis; aangewezen als afgevaardigde van Neder- landsch-Indiê op de conferentie te Brussel Be treffende in- en uitvoerstalistieken mr. dr. Paulus, hoofdinspecteur der in- en uitvoer rechten in Ned.-Indië met verlof hier te lan de; bevorderd tot kolonel, Inspecteur van het marinierscorps de luitenant-kolonel G. A. Lin- ckers waarnemend inspecteur; geplaatst bij het departement van Marine de kapitein der mariniers J. G. Gruschke en is de bij dat departement geplaatste kapitein A. H. Bakker gesteld ter bescbskking. H. M. de Koningin-Moeder, wordt Don derdag 20 November in de restfd'entie terug verwacht. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 14 dezer niet plaats hebben. Minister Trcub te Amsterdam. De minister vam Landbouw, Handël en Nij verheid. mr. M. W. F. Trcub, is gistermiddag om 12.37 uit de Residentie te Amsterdam aan gekomen. Het bezoek van den Minister stond in ver band met de voorgenomen verplaatsing van de kantoren en lokaliteiten van den Raad voor de Scheepvaart. De minister 'bezichtigde daartoe de lokali teiten in het Beursgebouw, die t'hams in huur zijn bij de vereeniging voor den Effectenhan del. Naar men weet, komen dezte lokalen bin nenkort beschikbaar in verband met de tot standkoming van de nieuwe Effectenbeurs. Nederlandsch Openlucht Mu seum. De gemeenteraad van Arnhem, aan vaardde het voorstel van B. en W. om het Ne derlandsch Openluchtmuseum-terrein, groot 30 H. A., bij den Waterberg in erfpacht te geven. De Korteoaer. De correspondent te Konstantinopel van de „N. R. Ct." schrijft d.d. 5 dezer: Gisterenmiddag is het pantsersohip Korle- naer van hier vertrokken om de thuisreis naar het vaderland te aanvaarden. Daarmede is de stalionneering van een Nederlandsch oor logsschip in de watoren van de Turksche hoofdstad, wegens de door 'den Balkanoorlog ontstane gevaren voor de rust en orde en de zekerheid van de vreemde kolonies opgehe\en. Ze heeft op een weck na juist een jaar ge duurd Eerst was het pantserdekschip „Gel derland" hier, van 13 November tot 30 Mei, en daarop de „Kortenaor" tot gisteren. De toestanden zijn hier nog wel niet normaal, en de mogelijkheid is niet uitgefloten, dat, wan neer het imet Griekenalnd toch nog weer tot vijandelijkheden zou komen, er te Smima en ook hier onlusten van ernsligen aard wegens de uilzetting van alle HgUoensche staatsbur gers, welke van den nieuwen oorlog het on vermijdelijke gevolg zou wezen, zouden uit breken. De groote mogendheden laten hun groote oorlogsschepen dan ook nog voorloopig hier of in de onmiddellijke nabijheid. Het deelnemen gedurende nagenoeg een jaar ook van ons land aan dfe vlootbetooginq alhier, heeft allerwege een ihtstokeucku in. druk gemaakt, en onze regeering hoeft daar mede het aanzien van Nederland, niet alleen hier in de Levant, zeer verhoogd. Als vlag vertoon ten bewijze dat Nederalnd in staat, bereid en gezind is te allen tijde voor de be hartiging van zijne belangen en dia zijner onderdanen krachtig op tie treden, en daarbij behoorlijk voor den dag kan komen, is het op treden van onze zeemacht bij deze gelegenheid uitstekend geweest. Evenzoo als ik bet met betrekktog tot d«D commandant, de officieren en de bemanning van de Gelderland bij het vertrek van dien bodera heb kunnen doen (zie N. R Ct. 3 Juni) valt ook ten opzichte van alle opvarenden van de Kortenaer, van den hoogste* tot den laagste vast te stellen, dat ze hietr allerwege die beste herinneringen achterlaten. Het in verge lijking met men kan wel zeggen alle andere hier vertegenwoordigende marines voor beeldige gedrag van onze Janmaats aan don wal, hun steeds keurige tónu© met baadje en branikraag, zijn door een ieder opgemerkt en worden algemeen geroemd. Ook waren kolonel Goenon en dé officieren van de Kortenaer overal waar zij kwamen, dadelijk gaarne ge ziene bezoekers en gasten. Daar de Kortenaer hier het zomerseizoen heeft medegemaakt, heeft zij betrekkelijk wei nig tijd hier op de reede gelegein, meestal was ze varende op den Bosporus of in de Zee van Marmora en statioimeerde nu hier, dan da-ar in die watieren, natuurlijk in voortdurende draadiooze telegrafische verbinding met ons gezantschap in tegenstelling met de Gelder land, welke in de wintermaanden hier was en de leedé niet heeft veriaten. Daar ons oorlogs schip op die wijze overal gezien werd en tel kens weer van een andere plaats word gemeld, had het al spoedig de naam van „De Vlie gende Hollander" gekregen. Deze beweeglijkheid is het houden van alle voorgeschreven en noodige oefeningen voor de bemanning bijzonder ten goede gekomen, zoodat, met uitzondering van het schijfschie ten met de zware artillerie, waarvan op drin gend verzoek van de Turksche militaire auto riteiten door alle schepen was afgezien om de bevolking niet noodeloos te verontrusten, de opleiding en de instructie dan ook nagenoec even afdoende hebben kunnen plaats liebtidh als zulks in de Nederlandsch© wateren Jie4 geval zou zijn geweest Toen de „Kortenaer" gisteren juist een Jiaj geleden geheel onverwacht met den meesfea spoed van de Tesselsdhe reede naar Sminvft werd gezonden om daar voor de zékerheid der Nedcrlandsche kolonie te waken, dacht nie mand aan boord er aan, dal drie zending naar de Levant over het jaar zou duren. Voor vcIcd zou het zich steeds lang rekkende verblijf waarop men niot had kunnen rekenen, dan ook een onaangenaam koopje zijn geweest, wan neer onzo regcaring zulks met ruimen bli-lc ook inziend* dc traktementen en soldijen van alle opvarenden op de schepen in Üe Turksdhe watoren gedurende hun verblijf al daar onder de gegeven buitengewone omstafi- dighecten niet met vijftig percent verhoogd halt Door die goedgunstige, voorzeker allesziijs billijke beschikking is hel langdurig verbl^ in deze streken zeker voor niemand financieel nadeclig geworden. En al waren aülen aan boord natuurlijk wel verheugd huiswaarts te gaan, zij bleken over hun ^rhlijf isn het Oos ten wel voldaan. De „Kortenaer" doet op de thuisreis Prieaus (Athene), Napels en Lissabon aan en zal in elk dier havens eenige dagon vertoeven, niet alleen om kolen te laden, maar ook om daar weer eens de Nederlandsche driekleur te ver- toonen. In de Poriugcesche hoofdstad zal dit de eerste maal zijn, sinds de instelling van de republiek. Het schip kan alzoo eerst tegen helt einde dezer maand te "Willemsoord binnen verwacht worden. Blijkens een bij het Departement yan Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser dekschip „Holland", onder bevel van den ka pitein-luitenant ter zee "W. H. von Leschen, 9 dezer te Colombo aangekomen. Voor de plechtige uitreiking van vaan dels aan het regiment grenadiers, het reg> jagers en de regimenten infanterie 12 tJot en met 22 op 17 Nov., Is een programma vastge steld, waaraan het volgende is ontleend: Tijdig vóór het voor de uitreiking vastge stelde uur zijn op die daarvoor aangewezen plaats opgesteld: aalle korpsen en onderdeelen, uitmakende het garnizoen dei- residentie; b. de te 's Graverihage garnizoen houdende opper-, hoofd- ein veidere officieren van de landmacht, niet behooronde tot de onder a genoemde korpsen" of onderdeden; alsmede de bevelhebber in de le militaire afdceling, vergezeld van zijn adjndanit; c. één compagnie van de regimenten, infan terie 12 tot en met 22; d. de generaals-majoor, commandanten der IIc, Ille en IVe divisie, ieder met een der offi cieren van zijn staf, alsmede dé brigade-com mandanten ieder vergezeld von den brigade commandant; e. de oommandeerende officieren van de onder c vermelde regimenten infanterie, ieder vergezeld van den regiments-commandant. f. 'die muziekcorpsen van het 4e en van het 7e reg. inf. De hiervorenbedoelde compagnieën heb ben elk een sterkte van 100 hoofden. Bij elke oompagnie bevinden zich: de adjudaait-oii- der of fioier-v a a ndeidrager van het korps, als mede het tot eene compagnie behooronde aan tal tamboers cn hoornblazers. De compagnieën van het 12e. 13e. 14e en 15e regiment infanterie vormen een bataljon, waarover het bevel wordt gevoerd door een der hoofdofficieren van laatstgenoemd korps. Evenzoo vormen de compagnieën van het 16e, het 17e, het 18c en het 19e en na het 20e, het 21e en het 22e reg. inf. een bataljon: eerst genoemd bataljon onder het commando van een der hoofdofficieren van het 21e. reg. inf- Het bevel over de bii die plechtigheid te genwoordige troepen wordt (gevoerd door den gouverneur der residentie. De officieren en troepen rijn gekleed in groot tenue. De bereden officierendie te 's Gravenihage garnizoen houden, zijn, ook voor zooveel rij niet bij de troepen zijn inge deeld, te paard. Die uit andere gamizjoeoett^ ziin te voet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2