PON A Cacao VAN HOUTEN 'S De beste drank voor kinderen. BINNENLAND. KOLONIËN. BelgiS« Brussel, 11 Nov. De gewone zitting Tan het parlement is heden geopend. Schol- laert is tot voorzitter van de Kamer herko- Xen met 88 van de 132 stemmen. De Favercau is met algemeene stemmen herkozen tot voorzitter van den Senaat Met het oog op de houding van de meer derheid, die ondanks vroeger aangegane over eenkomsten geene stemmen uitbracht op den aocialistischen candidaat voor eene plaats als secretaris, weigerden de socialisten deel te nemen aan de stemming en verheten jle «aal. Daar de vergadering hierdoor niet meer an noan/bre was werd de zitting opgeheven. Frankrijk. Parijs, 11 Nov. De president der repu bliek en mevrouw Poincaré gaven heden middag een déjeuner ter eere van den heer en mevrouw Kokowtzow. Parij s, 11 Nov. In het voortgezette de bat over de kieswelherziening heeft de Ka mer, nadat minister-president Barthou 1 t woord had gevoerd, met 339 tegen 222 stem men den volgenden tekst vastgesteld voor het nieuwe art. 21 Iedere lijst krijgt evenveel zetels als het getal malen, dat het aantal stemmen van de ijst het kicsquotien bevat, dat bepaald wordt door het totale aantal stemmers te ileelen door het aantal in het district te kie zen afgevaardigden. De zetels worden in iedere lijst toegekend aan de candidatcn, die het grootste aantal stemmen krijgen. "Wan neer daartoe aanleiding bestaat, worden de overblijvende zetels toegekend in de volgorde van de op hen uitgebrachte stemmen aan de nog niet geproclameerde candidatcn, die de volstrekte meerderheid hebben bereikt, on verschillig tot welke lijst zij behooren. Bij ge breke daarvan worden de laatste zetels bij betrekkelijke meerderheid toegekend door eene tweede stemming, die plaats heeft op den tweeden Zondag, volgende op den dag der bekendmaking van de uitkomsten der eerste Stemming. In geval van gelijkheid van stem men wordt de oudste van de candidatcn ge- bozen verklaard. Engeland. Tegelijk met do verkiezing in Reading, waar de rogeeringspaortij deze zetel heeft verloren, die door de benoeming van Sir Rufus Isaacs tot Lord Chief Justice vacant geworden was, heeft in Linlithgow (Schot land) eene aanvullingsverkiezing plaats ge had. Hier hebben de liberalen zich kunnen handhaven, maar hunne meerderheid is van 2070 bij de laatste algemeene verkiezingen tot 521 gedaald. Dit is dus eene halve neder laag. Binnen eenige weken zullen nog in twee andere dist ricten a a nvullin gsverkiezingen moeten plaats hebben. Wanneer ook daar de uitslag ongunstig is, dan zullen de unionisten niet verzuimen daaruit kapitaal te slaan; zij zullen dan te minder geneigd zijn een com promis in de Homerule-kwestie aan te nemen. Londen, 11 Nov. Het cactus-planten- I paviljoen in het Alexandra-park te Manches ter is door een bom gedeeltelijk vernield. Het misdrijf wordt toegeschreven aan suffraget tes. Het paviljoen bevat eene verzameling, die op 10,000 p. st. geschat wordt. Heden nacht werd te Frenchay, bij Bristol, «ene onbewoonde villa door brand vernield. De op die plaats van den brand gevonden lit teratuur duidt aan, dat men te doen heeft j met een aanslag van suffragettes. Italië. Dome, 11 Nov. De gemeenteraad likwi- deerde gisterenavond de loopende zaken on der voorzitterschap van den rcheidenden burgemeester Nathan. Heden avond komt de gemeenteraad voor het laatst bijeen. Rusland. Petersburg, 11 Nov. In de zitting van heden werd door de rijksdoema een voorstel behandeld van de Radettenpartij om aan eene commissie op te dragen de sa menstelling van een wetsontwerp tot rege ling van de staatsburgerlijke rechtsgelijk heid. De voorstellers wezen er op, dat het ontbreken van de rechtsgelijkheid het staats organisme schaadt. Daarom is het noodig, dat de rechtsbeperking van de verschillende nationaliteiten ophoudt. Rusland kan geen rechtsstaat worden, zonder dat aan de Jo den rechtsgelijkheid wordt verleend- Poeriskewftsch (van de uiterste rechter zijde) en de andere bestrijders van het voor stel zeiden, dat men heden minder dan ooit aan de gelijkstelling van de Joden mag den ken, omdat de uitbreiding van de rechten der Joden misstanden zou veroorzaken en vooral het grondbezit van de boeren zou vernietigen. De Joden beheerschen de advo catuur en de pers; zij vallen de orthodoxie aan. De rechtsgelijkheid van de Joden kan men niet met de rechtsgelijkheid van de ove rige vreemde volken verbinden. De vraag van de rechtsgelijkheid der Joden kan, met het oog op de verscherping van den nationa liteit enstrijd, nu niet aan de orde worden gesteld. Het voorstel werd met 152 tegen 92 stean- *pen verworpen. De volledige tekst van de belde schuldvra- gers die door het gerechtshof te Kiew aan de jury ter beslissing werden voorgelegd, is aldus: 1. Is bewezen, dat in de steenbakkerij van het JoodscEe ziekenhuis Andrei Justsjinsky, terwijl de mond hem werd toegedrukt, met ®en stekend instrument aan de slapen, aan den nek en aan den hals gewond werd, waar bij de hersenaderen, de slagaderen van de linkerslaap en de halsaderen gekwetst wer den, hetgeen eene sferke bloedvloeiing ten gevolge had? Is verder bewezen, dat, toen Justsjinsky tot vijf glazen bloed verloren had, hem wederom met hetzelfde instrument aan het lichaam, aan de longen, aan de lever, aan de recblemier en aan het hart wonden wer den toegebracht, waarbij de laatste steken tegen het hart gericht werden? Is eindelijk bewezen, dat alle wonden, in 't geheel 47, aan Justsjinsky smarten hebben -veroorzaakt en je bijna volslagen bloedleegte van het lichaam 3en dood heeft veroorzaakt? 2. Wanneer de in de eerste vraag beschre ven gebeurtenis bewezen is, Is dan de be klaagde Beilis schuldig, na voorafgaand over- $eg met niet ontdekte personen uit godsdien stig fanatisme, ten einde Andrei Justsjinski ran het leven te berooven, den 25en Maart 1911 in Kiew in de steenbakkerij van het Joodsche chirurgisch ziekenhuis, welke door den koopman Saitzew bestuurd wordt, tot uitvoering -*an dit voornemen den daar aan wezigen JuStsjmski aangegrepen en in de fabriek gesleept te hebben, waar personen, die met den beklaagde in overleg stonden maar niet ontdekt zijn, de geschetste daad pleegden? De eerste vraag werd bevestigend, de twee de vraag ontkennend bearttwoord. De wijze waarop de eerste vraag was gesteld, stelt de aanklagers in de gelegenheid de verdenking van den moord op de Joden te laten rusten, zonder dat Beilis veroordeeld werd. De be vestigende beantwoording van de eerste vraag bemoeilijkt de vervolging van de wer kelijke daders en levert aan de anti-semie ten een slof voor het voeren van agitatie, die zij niet ongebruikt zullen laten. In den omtrek van hef gerechtsgebouw wachtte een groote menigte het bekend wor den van het vonnis af. De algemeene span ning gaf aanleiding tot hevige tooneelen. Vrouwen vielen in zwijm. Maar er was vol doende politie op de been om de orde te ver zekeren en hef kwam niet tot manifesta tion. Butearllë. Volgens een bericht van do Frankf. Ztg. uit Parijs, is Bulgarije niet in staat, de 40 millioen frs. schatkistbiljetten, die den 15en dezer vervallen, in te lossen. De over de ver nieuwing van deze biljetten gevoerde onder handelingen stuiten op groote moeielijkheden. Tot dusver werd eene overeenstemming niet verkregen. Sofia, 11 Nov. 80 pet. van de uitkom sten der gemeentelijke verkiezingen zijn gun stig voor de regeerine. japatir Tokio, 11 Nov. Men zegt, dat Japan con cessie gekregen heeft voor een spoorweg met Moökden als eindpunt. Mexico. Washington, 11 Nov. Staatssecretaris Bryan heeft geconfereerd met den Mexicaan- schen zaakgelastigde en moet toen hebben medegedeeld, dat de Vereenigde Staten de verkiezing van het Mexicaansche congres al even ongeldig beschouwen als die ran den president en den vice-president. Hij heeft ook geconfereerd met de Europeesche diploma ten en liet hen weten, welke maatregelen de Vereenigde Staten in Mexico hadden geno men. De diplomaten zonden daarop lange telegrammen aan hunne regeerangen. New-York, 11 Nov. Een telegram uit Mexico bericht, dat de opzeggingen van bij de bank van Londen en Mexico en bij de na tionale bank gedeponeerde gelden gisteren een aanzienlijken omvang aannamen. De staart van wachterwie menschen had eene lengte van verscheidene straten. Honderden gingen weg met zakken vol geld. De direc teur van de nationale bank zeide, dat de opzeggers meerendeels kleine beleggers waren. Een telegram uit Vera cru ze bericht, dat de Amerikaansche kanonneerboot Wheeling in allerijl naar Tuxpan is vertrokken. De rebellen zijn voornemens deze stad aan te vallen; de aanwezigheid van het oorlogsschip is noodig om de goederen van de vreemdelin gen te beschermen. N e w-Y ork, 11 Nov. Een later bericht uit Veracruz houdt in, dat het Amerikaansche oorlogsschip Louisiana ook naar Tuxpam is gezonden, naar aanleiding van eene nieuwe dringende boodschap van den Amerikaan- schen consulairen agent Allerlei. Stockholm, 11 Nov. De koninklijke academie van wetenschappen heeft den Nobel prijs voor natuurkunde toegekend aan prof- Kamerlingh Onnes te Leiden en den prijs voor scheikunde aan prof. Alfred Wenner te Zü- rich. De waarde van ieder der beide prijzen be draagt dit jaar ongeveer 197,000 francs. Uit Turijn wordt gemeld, dot gravin Maria Tiepolo te San Remo, de twee en der tigjarige echtgenoote van kapitein Oggione van het le regiment der bersagjieri, den ordonnans van haar man, den soldaat Poli- nan/te, met revolverschoten cedeed heeft De jonge vrouw, die onmiddellijk In hechtenis genomen is, heeft verklaard, dat zij uit zelf verdediging geschoten heeft, de ordonnans zou haar geweld hebben willen aandoen. Te Lezennes, een gemeente bij Rijssel, heeft men Zaterdagmorgen een misdaad ont dekt, die herinnert aan de praktijken ran de beruchte autobandieten, 's Morgens om 11 uur vond een arbeider in de gemeentelijke vuil nisbelt aldaar het lijk van een jongen man, gekleed als chauffeur. Men vond in een zij ner zakken een notitieboekje, waaruit 's mans naam en adres bleken: Gaston René Delabar- ra, te Madeleine-les-LllleEen onderzoek heeft uitgewezen, dat de jonge man een geweld- dödigen dood gestorven is; men vond 5 won den op het lijk. Op den weg ontdekte men de sporen van een automobiel. Na lang zoeken heeft men de auto op een landweg eenige ki lometers van de plaats van den moord onbe heerd gevonden. Het onderzoek naar dezen raadselachtiger moord wordt ijverig voort gezet. Tokio, 11 Nov. De torpedojager Asageri is bij het schiereiland Noto op de rotsen ge worpen het is geheel verloren. Cleveland.il Nov. Een zware sneeuw storm is gisteren hier voorgekomen, waar door de telegraaf- en spoorwegge ineens chap is gestoord, eenig verlies aan menschen- Ievens en zware goede ranse hade zijn veroor zaakt. Een vracht-stoomschip is bij Port Hu ron op de kust geloop en en wrak geslagen. Men onderstelt, dat de bemanning, 18 koppen sterk, in den blizzard is omgekomen. Reclame. Madoera gedurende het 14-daagsch tijdvak van 22 Oct. tot en met 4 dezer: Afd. Malang 378 nieuwe pest gevallen, 353 dooden. Kediri 74 nieuwe gevallen, 67 doo- dien; in do vorige periode nog 10 doodelijke gevallen. Magetang 16 nieuwe gevallen, 13 dooden. Madioen 53 nieuwe gevallen, 35 doo den. Soerabaya 37 nieuwe gevallen, 36 dooden. Porbok 7 dood olijke gevallen; in de vorige periode nog 1 doodelijk geval. Ba roe 47 nieu we gevallen. 32 dooden; In de vorige periode no* 2 doodelijke gevallen. Bengil 16 nieuwe gevallen, 13 dooden. Pamakasan 1 geval. La- moenigang 1 doodelijk geval. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is Dinsdag met de behandeling der Indische Begrooting aange vangen. Op voorstel van den voorzitter is daarvan uitgeschakeld de bespreking van het ontwerp voor den aanbouw ran een slag schip. Het algemeene begroolingsdebat is daar na geopend door den heer Bogaardt (r.-k.) die algeheele herziening der ambtenaarstrac- tementen noodig achtte en vervolgens het re- volutionnair optreden van den heer Douwes Dekker critiseerde, diens Indische Partij, be schouwende als een politieke omvorming van den Indisclïen Bond, gericht tegen den pur- sang-Westerling />m langs revolutionnairen weg de belangen van de kleine fractie van een kleine volksgroep naar voren te brengen, door het exploiteeren van allerlei ongemotiveerde grieven. Spreker oordeelde, dat recht aan de Indische Partij rechtspersoonlijkheid is ge weigerd en ook de verbanning keurde hij goed. Echter wenschte hij voor de Inlanders Ttipto en Socwardi clementie te pleiten, ver trouwende, dat zij Hhans tot betere gedach ten zullen komen. Spreker betuigde zijn sym pathie met de Sarikat Islam, welke vereeni- ging z.i. geen gevaarlijk doel nastreeft en ook niet is opgericht als bolwerk tegen het Christendom. Spreker verdedigde voorts de vorige Regeering tegen het verwijf van op gedrongen kersteningpolitlek te hebben ge volgd en den schoolstrijd naar Indlë fe heb ben overgebracht. De heer v. Veen (c.-h betoogde, dat de houding ran minister Pleyte abfsoluaiit niet in overeenstemming is met diens scherpe cri- tiek in de verkiezingsdagen op het beleid van den gouverneur-generaal Idenhurg en den minister de Waal Malefxjt. Geëischt mag wor den, dat de Kamer wordt ingelicht of minis ter Plevte dan wel de gouverneur-generaal van zienswijze is veranderd. De heer S cheurer (a.-r.) bepleitte vrije verkondiging van het evangelie en keurde af, dat voor subsidieering van zendingsscholen als voorwaarde wordt gesteld het facultatief stellen van het godsdienstonderwijs. Spreker betoogde, dat de Minister onomwonden den heer Idenhurg had behooren te verdedigen tegen de beschuldiging van ibeginselverloo- chening. Heden voortzetting. Oost-Indië. De pest op Java* Bij het departement van koloniën is dato 8 dezer het volgende telegram van dem gou verneur-generaal van NederL-Indlë outran- iep. betreffende de pe^tgevallen op Java m Berichten, De Staatscourant van Woensdag 12 No vember bevat o. a. de volgende besluiten: op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de reserve le luitenant S. C. Sporry, van het regiment genietroepen met ver gunning de uniform te mogen blijven dra gen; op verzoek eervol ontslagen G. H. Peters, ontvanger der successierechten te Utrecht; gepensionineerd wegens lichaamsgebreken de ritmeester jhr. P. van Haeften* van het le regiment huzaren; benoemd bij het 21e regiment infanterie tot kapitein de le luitenant op non-activiteit J. M. van den Oudendijk Pietcrse; bij de artillerie tot kolonel de majoor S. C. Meerink, directeur der artillerie-schiet school; benoemd tot ontvanger der invoerrechten to Rotterdam C. A. KL Bevers, thans te Maas tricht; benoemd tot arrondissements-schoolopzie- ner te Den Haag III L. Faure te Scheveilin gen, thans arrondiss ementsschoolopziener in Rotterdam H; beaoemd tot burgemeester van Ootmar- sum J. F. v. Heereveld; tijdelijk benoemd tot opzichter-teekesnaar bij het Rijks bureau voor drinkwatervoorzie ning J. J. Verlinde, J. F. Sturm te Den Haag, en J. v. d. Plas te Castricum; op verzoek eervol ontslagen B. y. d. Burg ate tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwwin- torschool te Zutphen; geplaatst in de marine-directie te Amster dam de luitenant ter zee le klasse G. Hoogen- naad, zijnde de in die directie dienende over ste C. Kmijt gesteld ter beschikking; benoemd tot directeur ran het postkantoor te 's Heerenberg F. P. Parent, oommies der posterijen en telegrafie titulair. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins worden a.s. Maandag omstreeks 10 uur v.m. van Het Loo in de residentie verwacht tot bij woning van de vaandeluitreiking. H. M. de Koningin-Moeder zal de vaan- deluitraiking a.s. Maandag te 's Gravenhage niet bijwonen, maar mót Prinses Juliana op het Loo blijven. H M. de Koningin komt Donderdag 20 de zer met den te Den Haag ten 4 u 25 m. bin- nenloopende Staatsspoortrain, in de stad te rug. De nieuwe vaandels. Men meldt ons uit Den Haag: Omtrent de nieuwe vaan dels, die binnenkort zullen worden uitgereikt, kunnen wij het volgende mededeeion: De geheel geborduurde vaandeldoeken zijn vervaardigd van ^dubbele oranjezijde. Op de voorzijde is aangebracht het door lauwertakken omgeven Rijkswapen, zooals dit is vastgesteld bij de artikelen 1 en 4 van het Kon. besluit van 10 Juli 1907, gewijzigd bij Kon. besluit van 12 Juli 1909, op de keer zijde een gekroonde W., een lauwertak en de opschriften. De uitvoering van het borduur werk fis in hoofdzaak als volgt: De leeuw van het wapenschild in goud en de leeuwen-schildhouders in de natuurlijke kleuren, de Koninklijke Kroon gedeeltelijk in goud en gedeeltelijk in zijde, de lauwertakken in groene zijde. De W. en de kroon op de keerzijde va/n het doek in goud, de tak in groene zijde, de op schriften in goud. Het geheel is afgezet met gouden franje. De vervaardiging heeft plaats gehad in de ateliers van de firma A. A. Knuijver Zo nen en W. J. van Heijnsbergon, beiden te 's Gravenhage. Van de uit te reiken vaandels dragen de volgende bijzondere opschriften: Regiment grenadiers: Tiendaagsche veld tocht 1831. Regiment jagers: Tiendaagsche veldtocht 1831. 12e regiment infanterie: Citadel van Ant werpen, 1832. 13e regiment infanterie: Waterloo 1815. 14e regiment infanterie: Tiendaagsche veld tocht 1831. 16e regiment infanterie: Cifadal van Ant werpen 1S32. 17e regiment infanterie: Tiendaagsche veld tocht 1831. Citadel van Antwerpen 1832. 18e regiment infanterie: Quatre-Bras van Waterloo 1815. 21e regiment infanterie: Waterloo 1815. De Minister van Justitie, mr. Ort, heeft gisteren morgen een bezoek gebracht aan de tuchtschool le Ginnilcen. Z. Exc. was verge zeld van den secretaris-generaal mr. Dressel- huys en den administrateur-chef van de af- deeling Rijkstucht en Opvoedingswezen. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 14 November niet plaats hebben. Reorganisatie van het militair Onderwijs. De Staatscommissie tot reorganisatie van het Militair Onderwijs heeft dezer dagen aan H. M. de Koningin verslag van haar onderzoek uitgebracht Als grondslagen voor eene heirvotrmejmhig beveelt zij o.a. aan: Voor toelating tot de officiersopleiding wor den eischen van algemeene ontwikkeling ge steld, die voor alle aanstaande officieren dezelfde zijn. Volkomen aansluiting van he* militair on derwijs aan het openbaar of bijzonder onder wijs. De opleiding tot genie-officier wordt geheel herzien en uitgebreid met eene vórming tot ingenieur aan de Tedhnische Hoogeschool te Delft. De duur van de vórming aan de Hoogere Krijgsschool wordt voor een deel der officie ren bepeikt De hoOgere technische vorming van artillerie-officieren wordt bij de wet ge regeld. Voor verlofsofflcieren wolrdt de mogelijk heid geopend, over ie gaan naar het corps beroepsofficieren. De commissie is tot de volgende conclusies gekomen: le. Voor elk wapen moet de mogelijkheid bestaan, dat vrijwUBg dienenden tot officier wordte^^pgeleici 2e. Het voortbestaan der Cadettenschool noodzakelijk; 3e. De Hoofdcursus en dé Cursussen wor den geleidelijk opgeheven; 4e. Tot de officiers-opleiding worden toege laten de leerlingen der Cadettenschool, na een voldoend overgangsexamen, zoomede zij, die in het bezit zijn van het getuigschrift van goed volbracht eind-examen aan eene Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen cursus. Het toela tingsexamen voor de Koninklijke Milltairi Academie vervalt; 5e. De officiers-opleiding wordt gesplitst in een practisohe voorcursus van één jaar On een wetenschappelijke vakstudie van slechts twee jaar, aan de Koninklijke Militaire Academie le Breda; 6e. Het onderwijs in wiskunde ook voor den a-8. artillerie-offilcier, wordt zeer belangrijk beperkt; 7e. De officieren, bestemd voor de militaire administratie, worden opgeleid aan de Ko ninklijke Militaire Academie; 8. Ondierwijs in hygiéne en anatomie van den mensch wordt ingevoerd, dat in gymna stiek belangrijk verbeterd en uitgebreid. D© Javaansche taal wordt niet onder de leervak ken opgenomen; 9e. De leeftijdsgrenzen zijn voor toelating lo* do Cadettenschool 15 en 19 jaar (20 voor be roepsmilitairen); voor toelating tot de Ko ninklijke Militaire Academie is alleen de ma ximumleeftijdsgrens gesteld, nJ. 22 jaar. De jaarlijksche geldelijke bijdrage voor de cadetten bedraagt ten hoogste f 400; 10e. Het eind-examen aan de Koninklijke Militaire Academie van de cadetten der genie, is, voor wat betreft de nie4 zuiver militaire vakken, hetzelfde als hel propae.deulisch exa men der studenten aan de Technische Hooge school; He. De krijgskundige cursus aan de Hoo gere Krijgsschool duurt twee jaar; 12e. De intendance-curse wordt tot twee jaar teruggegbracht; 13e. Voor artillerie-offiecieren wordt een cursus geopend aan de Technische Hooge school, welke drie jaar duurt; 14e. Verlofsofficieren kunnen, voordat zij den leeftijd van 28 jaar bereiken, op grond van een ontwerp-aanvullingsartikel in de Be- vorderingswet voor de Landmacht, naar hel korps beroepsofficieren overgaan, wanneer zij, blijkens een af te leggen examen, aan dezelfde eischen voldoen als de beroepsofficieren. Voor elk der beide voorbereidingsjaren wordt hen f 750 vergoeding uitgekeerd; 15e. Het geven van onderwijs behoort min der aan bepaalde rangen verbonden te zijn Het onderwijs aan alle aanslaande officieren zoomede de gymnastieks1fthool, behooren t<- ressorteeren onder den inspecteur van het in:- ütair onderwijs. Kamerverkiezing Amsterdam III. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in hel district Amsterdam III werden uitgebracht 12.797 stemmen. Hiervan verkreeg de heer J. Oudegeest (soc.-dem.) 6082 stemmen en de heer P. Otto (lib) 6715 sitemmen; zoodat ge kozen is de heer P. O 11 o. Het aantal Idezers bedraagt 16.516. Den 4en November j.l. waren 10.141 stem men uitgebracht, waarvan op de heeren: P. Otto, 3314 Slommen. J. Oudegeest, 4604 stemmen. D. Wijnkoop (S. D. P.) 180 stemmen. C. J. Kuiper (Kath.) 1946 stemmen. Op 17 Juni was mr. P. J. Troelsftra geko zen met 7309 stemmen .terwijl voorts waren uitgebracht op de heeren: mr. B. E. Asscher, (lib.), 2581, mr. Paul J Reymer (kalh.),- 2781 en D. Wijnkoop 177 stemm?n. Op 24 .Tuli werd de heer Henri Polak met 4831 stemmen gekozen. De heeren Otto, Rey mer en Wijnkoop vrekregen toen respectie velijk 2378 1828 en 217 stemmen. Na het bekend worden der schitterende overwinning in het roode district, kwamen de liberalen in grooten .getale bijeen in Krasna- polsky, om daar uiting te geven aar bun groote vreugde. Toen ten slotte om half tien de heer Ofto, begeleid door een geheele schare, de zaal bin nenkwam, stegen stormachtige toejuichingen op. De heer P. Stikker, de voorzitter van het feestcomité, was de eerste die het woord voerde, om in de eerste plaats hulde te bren gen aan alle vrijzinnige partijen, vooral aan de jongeren, die gewerkt hebben als nooit te voren, om het roode district „om" te krij gen. Een der sprekers was mr. Th. Stuart, die in de verkiezing van den heer Otto zag de bekrachtiging van de Concentratie. Daarna snrak mr. H. Smeenge, die hoopte, dat dc verkiezing van den heer Otto mocht leiden tot het inzicht dat ons land mannen noodig heeft, die handel en industrie weten te bevorderen, evenals alle belangen der laud- genooten. Ook mevrouw Otto wilde Spr. zijn hartelijke gelukwenschen overbrengen (Ap plaus). Daarna werd een „lang zal hij leven" vooi den heer Otto gezongen. Vervolgens kreeg prof. Kohnstamm het woord ,die er op wees, dat deze overwin ning niet eene is, zooals er wel meer in de politiek zijn beleefd; doch hier ziet men alS bet ware een keerpuit* in de Nederlandsché politiek. Spreker weidde vervolgens uit over de weigering der Ministerportefeuilles. Met een „leve het algemeen kiesrechtf leve hef Staatspensioen, leve het vaderland, besloot spr. onder lulde toejuichingen. Hierna sprak prof. mr. van Hamel, die voornamelijk er op wees, dat zonder de con centratie-idee deze overwinning niet moge lijk was geweest. Sprexer uitte den wensch dat de vrijzinnige mannen mogen blijven de hervormingsgezinde partij en tevens waar dige vertegenwoordigers van het Nederland* sche volk. Het Kamerlid de Jong bracht als gemach tigde van mr. Goeman Borgesius de geluk- wenschen uit den Haag over. Spreker wekte voorts de vrijzinnigen op de lakschheid af te schudden welke velen zoo lange jaren heeft gehinderd. Nog werd het woord gevoerd door de heeren Groenewout, dr. Vos, Manassen en mr. van Hall, penningmeester van Vooruit* gang, die twrnwrw Stikker en den heef

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2