KOLONIËN. BINNENLAND. schiereiland vestigt, maakt eene grondwet uit; het verzekert de vreedzame Ontwikkeling van de volken door eene oprechte samenwerking Van do staten, 'die hebben medegewerkt om het l'e shidten. De nieuwe grenzen zijn nog niet definitief bepaald. Het verdrag van Londen droeg aan 'de groote mogendheden op de bepaling van Ide zuidelijke grenzen van Albanië on de re- feeling van het definitieve lot der eilanden in We Egeïscihe zee behalve Kreta. Ik hoop, dat jdo regeling van die kwesliën zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben en zal bij'dragon l - den vrede dn het Oosten nog meer te be- prestigeD De natie kan met trots het verrichte werk jgadeslaam. Zij heeft het recht, de toekomst, die zidh voor haar opent, met een rechtma tig vertrouwen in hare eigen krachten tege moet te zien. Gij zult de uitgestrekte en vruchtbare landstreken die aan ons konink rijk zijn toegevoegd, hebben te organiseeren en tc ontwikkelen; jij zult verder het werk van binncnlandsehe hervorming hebben voort te zetten, dat door den Balkanoorlog plotse ling werd onderbroken. De regeering zal met dat doel eene reeks wetsontwerpen bij u in dienen, welke wetsontwerpen betrekking hebben op: de likwidatie van de oorlogskos ten, de zorg voor de oorlogsinvalieden en de van hunne verzorgers beroofde gezinnen, do organisatie van de nieuwe provinciën, de vermeerdering van de militaire krachten van het land in verhouding tot zijne nieuwe hulp bronnen en zijne behoeften. Turkije. Larnaca, 14 Nov. gewezen grootvi zier Kiamil Pacha is overleden. Mexico. N e w-Y o r k, 14 Nov. Een telegram uit Mexico bericht, dat de minister van financiën do mededeeling van Lind Donderdag aan Huerla heeft kunnen doen. Iluerta had zich na3r de voorstad Halpan betreven, zonder daarvan aan het kabinet kennis te geven. Hij werd eerst in den namiddag gevonden Eenlge Amerikanen zijn naar Veracruz ver trokken, maar Bet is rustig in de hoofdstad. New-York, 14 Nov. Een telegram uit Mexico bericht: Personen uit de omgeving van Huerla, die met de Vcreenigde Staten werken, beweren de toestemming van Iluerta te heb ben tot het doen van concessiën, die naar hunne meening bevredigd zijn. De minister van buitenlandsche zaken Aid ape heeft een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen zaakgelastigde O'Shaugh- nessv en deed o\ hem een beroep, opdat hij zijn best zou doen de Vercenigde Staten te bewegen, dat zij zich van handelen zullen ont houden. totdat de Me£icaansche regeering in Veracruz met Lind liad kunnen overleggen. Hij steunde zijn verzoek op de bewering, dat de Mexivaansche minister Iluerta niet hadden kunnen vinden om hem de mededeeling van Lind te doen toekomen. De zaakgelastigde kon hem geene verzekering hierover geven. De minister en de zaakgelastigden kwamen over een. het geval aan president Wilson voor te leggen. Men gelooft, dat Huerta een alterna tief plan wenscht voor te stellen aan de vraag van Wilson. Huerta zou bereid zijn ontslag te nemen, maar hij wil zijn ontslag aanbieden aan het nieuwe congres, dat volgens de ver klaring van Wilson niet mag bijeenkomen. Men heeft aan de vrienden van Huerta en aan de leden van het kabinet kennis gege ven, dat tegen zekere maatregelen, die het nieuwe congres zou kunnen nemen, de Vcr eenigde Staten zich onwrikbaar zouden ver zetten. Huerta zal schriftelijk uiteenzetten wat het congres zich voorsTelt te doen, wanneer de ontworpen wetten bezwaren ontmoeten in Woshington. Columbië. De regeering van Columbia heeft aan hare gezantschappen bij de Zuid-Amerikaansclie staten last gegeven, aan geen enkele offideele plechlilgheid naar aanloiding van de reis van den oud-president Roosevelt docxr Zuid-Ame- rika deel te neman. AHerlef. Het wereldhoogterecord. De Franschman Moulin is er te Buenos- Ayres bijna in geslaagd het wereldrecord van Perreyron te verbeteren. Hij bereikte 5812 me ier, hetgeen op zichzelf reeds een mooie pres tatie is. Per watervliegtuig over de Middellandsehe Zee. De Fransche adelborst Delage is Donderdag per hydroplane van Nizza naar Ajaccio, de hoofdstad van Corsica, gevlogen, een afstand van 200 K.M. Daar alleen het ministerie van marine op de hoogte was van deze onderne ming, is zijn succes eerst nu bekend gewor den. Madrid, 14 Nov. Volgens particuliere berichten zou voor de staking in de Rio Tinto mijnen een oplossing gevonden zijn. Huelva, 14 Nov. Er zijn talrijke inci denten voorgekomen in den Joop van de ver gadering van de werklieden der Rio Tinto en de Huelva mijnen, onder wie raeendngsver schillen bestaan. Er is besloten tot voortzetting van de staking. De opgewondenheid is zeer groot In een der Berlijnsche voorsteden is een drievoudige moord gepleegd. Een koetsier, Boggan geheeten, heeft de 40-jarige vrouw, Johanna Prusseit, met wie hij samenleefde, en haar 3-jarig dochtertje Erna gewurgd, terwijl het oudste dochtertje van de vrouw, een 10-iarig kind, levensgevaarlijk gewond werd. Daarna heeft hij zich naar de fabriek begeven, waar de oudste dochter van vrouw Prusseit, een 19-jarig meisje, werkzaam was „Ga vanavond met naar huis," zei hij haar, «maar ga naar je grootmoeder, te Britz; je moeder en je zusjes zijn daar ook." Het Ineisje geloofde hem evenwel niet, daar haair moeder nooit 's avonds van huis ging, cn 'daar zij bovendien wist dat haar moeder *S morgens hevige ruzie met Boggan gehad Kadi Zij ging zoo spoedig mogelijk naar huis en ontdekte daar tot haar ontzetting de mis daad. Boggan ls gevlucht, doch don volgen den dag om 4 uur gearresteerd. Een paar kennissen herkenden hem op straat en waar schuwden de politie. Te Hiefkm, bij München, had een meisje, Öe dochter van dien werkmeester Maunz, haar verlosing met den arbeider Georg Gast verbroken. Deze zon op wraak. Maandag nacht heeft hij zijn duivelsche plannen ten uit voer gebracht. Hij sloop naar de woning van Marunz en stak die op verschillende plaatsen in brand, zoodat het geheole huis weldra in vlammen gehuld was. De ouders en de beide dochters zagen nog kans om te ontsnappen, doch de twee zoons van 21 en 11 jaar. zijn lm de vlammenzee omgekomen. Denzelfden nacht schreef Gast een brief aan zijn vroegere verloofde, waarin hij mededeelde, dat hij bij het brandende huis op de loer gelegen had en dat hij haar doodgeschoten zou hebben, als hij kans gezien had haar te naderen. De politie tracht den moordenaar on het spoor te komen, doch tot nog toe vergeefs. Op het marktplein te Dittfurt, in Beieren, heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tus- schen een dertigtal ion ge boeren. Vijf perso nen werden dloodclijfk gewond. Bovendien liepen een twaalftal anderen gevaarlijke kwetsuren on. Na afloop van den strijd ge leek het marktplein wel een slagveld; overal lagen wapens, messen, hoeden, enz., terwijl de grond met groote bloedplassen bedekt was Talrijke arrestaties hadden plaats. De makelaar Girinom, die een maand geleden uit Lyon vluchtte na verduistering van ongeveer 3 millioon francs, is op Malta gearresteerd. Een belangrijke instorting heeft plaats gehad in de tunnel van den Mowt d'Or. tegenover het nieuwe goederenstation van Vallorbe. Men vreest voor belangrijke inzak kingen in het westelijk gedeelte. De arbei ders, die in de omgeving werkten, ontkwa men aan het gevaar. Oost-Tndië. Stakingswetten voor Indië. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel zond een telegram aan de Kamerleden Troclstra, Bos en Van Deventer met het oog op een in 1914 dreigend stakingsverbod, dat het bestuur voorkomen wil. De Locomotief drukt de be palingen er van af. Sumt. Post. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vrijdag werd het algemeen debat over de Indische begrooting voortgezet D<? heer Bos (v.d.) oordeelde den finan- cieclcn toestand gunstig, en gaf wenken tot verdere bevordering der economische en gees telijke ontwikkeling der inlandsche bevolking, ook om deze zoodoende voor een inzinking na den financieel igunstigen tijd van thans te be waren. Wat de Indische Partij aangaat, keurde spr. deze beweging af. Hij hoopte ech ter, dat de bannelingen thans tot beter inzicht zijn gekomen en hoopte, dat de Minister grootmoedigheid zal kunnen betrachten, op- iL.t het interneerings-hesluit voor de banne lingen geen duurzame straf zal behoeven te zijn. Spr. verdedigde voorts de koloniale para graaf in het concentratel-manifest als volko men gerechtvaardigd tegenover de gedwon gen kerstenings-politiek van de vorige Regee ring en de rechterzijde. Hoewel sympathiek staande ten opzidhtc der zending betoogde spr. dat aan de overheid de oppermacht behoort te zijn. De heer Hugenholtz (s-d.) adviseerde den Minister de vriendschap der Chincczen thans te winnen door de reeds te lang uitge stelde hervormingen thans met kracht door te voeren. De heer van Vollenhoven (u.l.) achtte samenwerking tusschen den Minister en den gouverneur-generaal Idenburg zeer goed mo gelijk, verdedigde het interneeringsbesluit te gen de leiders der Indische Partij, welke straf echter voor Jipto en Soewardl veel zwaarder is dan voor den hoofdschuldige Douwes Dek ker. Spr. betoogde voorts, dat de Regeering vooral moet zorgen voor verschaffing van axheidsverzeikering m gebeel Indië. De heer Ankerman (c.h.) laakte het, dat de vrijzinnigen In hun verkiezings-aclie de be volking van Indie hebben betrokken. Spr. be twistte, dat de vorige Regeering een gedwon gen kerstenings-poh iek heeft gevoerd. Om trent de zending bestond eep modus vivendi welke zonder dat de zending daartoe aanlei ding gaf, plotseling door de linkerzijde is ver broken. Maandag half twee voortzetting. Berichfen. Z. K. H. de Prins zal in den avond van 23 November a.s. van het Loo in de residen tie aankomen en aldaar tot den 26en blijven. De adjudant van den Prins, kapitein Ruijs, die Z. K. H. laatstelijk in Duitschland vergezeld heeft, is te 'sGravenhage terugge keerd en op het Loo vervangen door den ad judant luft ter zee le kl Bijl de Vroe. De hertog van Calvello, gezant van Ita lië te 's Gravenhage, bracht a.s. Woensdag aan verschillende personen uit de hof- en diplomatieke wereld een gastmaal aan. Naar men verneemt zal tot vervulling van den opengevallen post van gezant te Stockholm voor de Scandinavische rijken, niet vóór de eerste maanden van het volgend jaar worden overgegaan. Handelswaren-wet. Door het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel is aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken een voorontwerp voor een ..Han delswarenwet", (een wet ter beteugeling van de vervalsohing van handelswaren en daar mede samenhangende oneerlijke concurren tie) toegezonden ter fine van advies. Gedeputeerde Staten van Z ee- land. Na drie stemmingen wend gisteren in de Prov. Staten van Zeeland bij loting tus schen de heeren A. A. de Veer, anti-revolu- tionnair, en W. Kaakëbeeks, liberaal, eerst genoemde tot buitengewoon lid der Gedep. Staten benoemd. De brandweer te Zaandam. Bij den gemeenteraad zijn ingekomen de ver ordeningen op het brandwezen met het oog op het weldra ia gebruik stellen der bestelde motorspuiten. De spuitgasten, die bij loting zullen worden aangewezen irtt de mannelijke ingezetenen van 21 tot 50 jaar, zullen op de gewone wijze (glokgelui) gealarmeerd worden. Aan hun hoofd zal staan een commandant op een jaar wedde van f 400, wien een deskundige ter zijde zal staan. Hr. Ms. pantserschip „Koningin Regen tes". onder bevel van den kapitein ter zee J. Albard'a, zal heden de haven van Nieuwediep verlaten ter aanvaarding van de reis naar Oost-Indië. Watertollen. De Kamer van Koop handel te Sn eek heeft besloten zich tot de Koningin te wenden met verzoek, maatrege len te willen treffen waardoor afschaffing van watertollen ban worden verkregen. Oud-Minister Talma. Naar men verneemt heeft de heer A. S. Talma, oud minister van Landbouw, Nijverheid en Han del zich bereid verklaard tot Bet vervullen o^ner spreekbeurt over Arbeidersverzekering •or de leden der afdeeling 's Gravenhage van den Bond voor Vrouwenkiesrecht Een huldiging. Een comité, gevormd uit de heeren prof. dr. L. van Itallie te Lei den, prof. P. van der Wielen te Amsterdam, W. J. H. Gantvoort te Rotterdam, G. H. van der Wal, dr. W. van der Slooton, M. den Heijer en A. H. Scherm te 's Gravenhage, bood gisterenmiddag namens een groot aantal le den der Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der Pharmacie, den heer J. J. Hof man, apotheker tie 's Gravenhage en voorzit ter dezer Maatschappij, te zijnen huize een fraai geschenk aan, om hem te huldigen voor de vele en gewichtlgje diensten, die hü den Nedcrlandschen apolhekersstand h3d bewe zen in zijne hoedanigheid als voorzitter der Ned. Maatschappij ter bevordering der Phar macie en als secretaris-generaal van het 11de Internationale pharmaceutisch congres te 's Gravenhage in September j.l. Het huldeblijk bestond uit een prachtig bronzen beeld var Drouot, voorstellende „De Eggende Land man", en twee kleiner bronzen beelden. Bii de overhandigng der geschenken voerde prof. Van der Wielen het woord, zfeggende dat de Nederlandsche apothekers de behoefte had den gevoeld den heer Hofman een blijvende herinnering aan te bicden als blijk van waar- deering voor zijn verdienstelijken arbeid, en hij herinnerde er aan hoe hard de heer Hof man had gewerkt ter voorbereiding van het pharmaceutisch congres, dat zoo schitterend geslaagd ls. Aan mevr. Hofman, die haar echtgenoot zoo vele uren had moeten missen voor den arbeid, die hem zooveel tijd gekost heeft, bood prof. v. d. Wielen een gouden rdng met dia manten steen aan. Bij de geschenken was een album gevoegd met de handteekeningen der 274 deelnemers en met gecalligrafeerde opdracht. Te Voorburg is in den ouderdom van 79 jaar overleden de heer J. H. Mulder, gep. kolonel-hoofdintendant van het Ned.-Indische leger, ridder in de orde ven den Nederland- schen Leeuw. Te Gouda is plotseling overleden de heer H. J. Nederhorst, wethouder dier ge meente en sinds Juni 1913 lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland. Isouard van Lier.f Men meld* uit Amsterdam: Gisternacht is op 67-jarigen leeftijd de oud- theaterdirecteur de heer Isouard van Lier overleden. Met hem wordt de herinnering can een stuk theatergeschiedenis weer levendig, een ge schiedenis, waaraan eveneens de beide broe ders van den ontslapene, de heeren Lion cn Joseph van Lier, in de eerste plaats hun naam verbonden houden. Het zou ons te ver voeren de geschiedenis van het Graivd Theatre, waar de drie gebroe ders van Lier hunne triomphen hebben ge voerd, te memoreeren. Zulks is nog treffend geschied bij de feeste lijke herdenking van het zestigjarig bestaan der firma A. van Lier en het 25-jarig jubileum van de drie gebroeders als directeuren van het Grand Theatre in Maart 1912. Isouard was toen reeds ziekelijk. De heer Isouard van Lier is niet slechts bekend ge weest als theater-directeur, doch ook als re gisseur. Na reeds lang in meerdere rollen tc hebben medegespeeld, begon hij in het sei zoen 1864—1SG5 zijn eerste sporen als regis seur te verdienen. In het jaar 1896. toen Ernst Possart in het Grand Theatre vele voorstellingen gaf. waar onder „Freund Fritz", was het ook Isouard van Lier die in dit Dudtsche stuk een rol vervulde. Onnfhankelijkheidsherden- king te 'sGravenhage. Men meldt jus uit 's Gravenhage: Het eeuwfeest van Neerland's onafhanke lijkheid, zal a.s. Maandag hier ter stede op de volgende wijze worden herdacht: In den voormiddag door klokkengelui en klokkenspel van den toren van de Groote Kerk; 'snam. 12 uur in het Malieveld: plechtige vaandeluitreiking door H. M. de Koningin, aan de nieuw gevormde regimenten: van 2\ tot 4£ uur: feestmuziekuitvoering in de tent in het Lange Voorhout door de Kapel van het 3e regiment huzaren; des avonds 9£ uur: Vuurwerk in de Malie baan, met een slotdecoratie toepasselijk op den gedenkdag. De bureaux der gemeente-secretarie, de kantoren van den gemeente-ontvangoT, de bureelen der gemeentebedrijven cn andere diensten zullen bij deze gelegenheid den ge- heelen dag gesloten zijn. On afhankelijkheidsfees t c n te Leiden. Het programma der Leidsche onafhankelijkheids!eesten op Woensdag 19 November is tot stand gekomen. Als hoofd nummer een optocht met een historisch ge deelte, betrekking hebbende op den Fran- schen tijd en de intocht van koning Willem I met zijn gevolg, en een allegorisch gedeelte. Prof. dr. L. Knappert en prof. dr. P. J. Blok zullen in de Stadsgehoorzaal en in het Klein Auditorium der Academie een feestrede uitspreken, terwijl een gedenksteen zal wor den onthuld in den gevel van de woning, waarin in 1813 prof. Kemper woonde. Des avonds zal in den schouwburg opge voerd worden „Kaat Mossel" en in de Stads gehoorzaal „Oranjeklanten". Op drie plaatsen zullen concerten worden gegeven. Het stad huis, de korenbeurs en verschillende particu liere gebouwen zullen worden verlicht Een Canard. De Londensche „Globe" en deze heeft 't weer uit de „Birmingham Post" komt met het bericht, dat Koningin Wilhelmina nog vóór het eind van het jaar haar langbeloofd bezoék aan Engeland zal brengen. Zij zou haar intrek nemen bij hare tante, de Hertogin van Albany, op Qare- monit In zoover zou het bezoek van particu lier karakter wezen, maar de Koningin zou toch een van hare raadslieden meebrengen, die van deze gelegenheid zou gebru/ik maken om met het ministerie van budltenlandsche zaken te spreken over sommige Bngélsdh— Nederlandsche aangelegenheden. Heer zeker is men niet van het Koninklijk bezoek waarvan wij hier te lande zeker allang zouden gehoord hebben, zegt het N. v. d. D., want, zegt men verder: mocht de Koningin echter niet komen, dan komt toch liaor raadsman. DeE. N. T. O. S. Het hinkende paard komt achteraan, zelfs bii de E. N T. O S te Amsterdam. Men bericht namelijk, dat aan de aandeelhouders van het garantiefonds 40 pGt. zal worden terugbetaald. Goederenvervoer naar Zuid- Duitschl°nd. Men meldt ons: Door de Staatsspoorwegen is. in overleg met de Duitsch" spoorwegen, een speciale dienst i""cricht voor het vervoer van wagen ladingen van F '.erdnm naar Zuid-Duitsch- land. Vanaf Venlo loopt tot dat dor»! een direc te goederentrein naar Keulen Eifeltor, alwaar de wagens in directe treinen voor Zuid- Dnitsohlamd, Oostenrijk en Zwitserland over gaan. Door dezen maatregel, die door den han del zonder twijfel zal worden toegejuicht, zul len de in die wagens vervoerde goederen bij na twee da een vroeger ter bestemming aan komen. Socialistisch verkiezing s- gebed. De Zuid Holl. schrijft: Meent ge lezer, dat we wijzen willen op een voorbeeld, dat in kerkelijke kringen ge beden is voor de verkiezing van een recht- schen candidaat. Gij vergist UI Het zijn ditmaal sociaal democraten, die dit goed en oirbaar achten- Het orgaan van de S D P. „De Tribune" meldt- „dat in de socialistische godsdienst oefening in Odéon (te Amsterdam) 1.1. Zon dag voor de verkiezing van Oudegeest ge beden is." Elke letter commentaar is inderdaad bij dit bericht overbodig. Een tramstation verkocht en niet betaald. Een eigenaardige zaak is hier, schrijft men uit Aram aan de „Leeuw. Ot.," op aller tong. Dezen zomer kocht de ondernemer van de aardiappelveiling uit de hand het tramstation alhier, te aanvaarden 12 November. De koopakte werd notarieel gepasseerd en ingeschreven ter plaatse, waar zulks behoort. Inmiddels vertrok de kooper naar heit buitenland, zonder orde op ziin zaken te stellen en zonder adres achter te laten. Nog even later wordt de kooper in «tfaat van faillissement verklaard Nu is de groote vraag of het tramstation al of piel in den faillieten boedel komt het tramstation, dat op panier van eigenaar is veranderd, maar dat door dep kooner niet betaald li! De bewoner van het pand heeft, tegen be- h Oor li ik bedongen vergoeding, afstand ge daan van ziin huurrecht, en zou gisteren het pand verlaten Voor het publiek wordt de zaak no* meer Interessant, wanneer men weet dat in he* tramstation het kantoor der Nederlandsche Tramweg-Mij. is ge.vestigd en dat deze op- grond, behooremde bü station een pomp «totilon beeft gesticht Wordt nu het rand ge- sloten, dan ondervindt allicht het nublicl- nog eeni;rf onigcrief ofschoon riot waarschijnlijk is di^t de shidUnlang zal duren Ook ten cmzlchte van de ver gunnings mnaestLe is deze zaak niet van belang ont bloot De staking te TJ muiden. Men meldt uit Uitluiden: Gister morgen ziin alhier 2 stoomtrawlers binnengekomen. Beide zijn in de haven stilge legd. Ook liep een trawler uit Waardin gen bin nen. om volk af te halen. Er werden echter geen stokers Bereid gevonden, mee te gaan De verniftiqlno te flbhenhroek. De advocaat-generaal bii Bet Hof te Am sterdam eischte tegen den landbouwer G. Spoon levenslange gevangenisstraf. Vermoedel ij k e vergiftiging. Men meldt ons uit Amsterdam Bij de familie W. aan den Koninginneweg 190 heeft zich in de laatste dagen een geval van vermoedelijke vergiftiging voorgedaan. In het begin dezer week, nadat de poes van ziin melk gedronken had, viel het beest bewuste loos neer. De familie vond het zeer vreemd dat het dier. dat kort te voren nog vroolijk was, plotseling zóó onwel was geworden, doch schonk geen verdere aandacht aan dit geval. Di enz elfden avond echter, toen de zoon thuis kwam en als gewoonlijk een glas melk gebruikte, viel ook hij bewusteloos neer. Al spoedig rees bij de familie het vermoeden op, dat de melk waarschijnlijk vergiftige be- standdeelen bevatte. Toen nu gisteren de doch ter van den heer W. een glas water dronk, dat uit een karaf geschonken was, proefde zij een bijsmaakje en ook zij werd na het ge bruik van een enkel slokje e enigszins onwel. Deze gevallen kwamen den heer W. thans verdacht voor en onmiddellijk waarschuwde hij den gezondheidsdienst, die een onderzoek instelde en tot het resultaat kwam, dat het water door middel van blauwzuur vergiftigd moest zijn. Men veronderstelde nu, dat het bewusteloos neervallen van. den zoon en van de kat, eenige dagen geleden na gebruik van melk, ook het gevolg moest zijn geweest van vergiftiging door blauwzuur. De politie werd van het geval in kennis gesteld en deze stelde dadelijk een uitgebreid onderzoek in. Naar wij vernemen is het dienstmeisje, dat sedert korten tijd bij de familie in dienst is aan een langdurig verhoor onderworpen Inbraak Gisteren nacht is te Maas tricht ingebroken in een café in de Bosch' straat. Een bedrag van circa f 100 is ont vreemd. De brandkast werd tevergeefs gefor ceerd. De daders zijn onbekend. Een rijwieldief. De arbeider v. d. V., werkzaam aam de in aanbouw zijnde op voedinggestichten onder Barneveld, is door de politie aangehouden. Hij hoeft beleend in heel korten tijd vier rijwielen te hebben ge» stolen. Aangehouden. Door de Alkmaar, sche politie is aangehouden J. v. A., coif- feursbediende, die eenige weken geleden mél f 300 van zijn patroon verdween. Hij is te Antwerpen en Brussel geweest en na het geld te hebben opgemaakt, naar Alkmaar terug gekeerd. Hij zit thans in het Huis van Bewa ring. De kerkdiefstal te 's Hertogen bosch. Te Amsterdam zijn door de politic uit Den Bosch twee mannen aangehouden, verdacht van den onlangs daar gepleegden diefstal in de kathedraal van St. Jan. Een er van geeft zich uit voor een firmant van Mcyer en Co., welke een half jaar was gevestigd te 's Bosch en voorgaf een agentuurhandcl te drijven. Den avond voor den diefstal hadden zij die stad verlaten en vond de eigenaar van het huis, dat zij bewoonden, een briefje waar op vermeld stond, dat zij de huishuur niet konden voldoen en vertrokken waren. De gearresteerde Meyer stond bekend als een fiesschentrekker. Men koestert omtrent hem zware vermoedens betrekkelijk den kerk diefstal. De tweede arrestant is na confron tatie weer op vrije voeten gesteld. Gevecht met Zigeuners. Op de gisteren te Gouda gehouden paardenmarkt zijn eenige Zigeuners in hechtenis genomen, die het andere kooplieden lastig maakten. De geheele troep Zigeuners, een dertigtal, kwam tegen deze inhechtenisneming in verzet, zoo dat de politie met de blanke sabel ruim baan moest maken. Tot laat in den avond hadden er nog arrestaties plaats eD wertleD er pro cessen-verbaal opgemaakt Gevaarlijke woningen. Wegens het scheuren van de buitenmuren van de per- reelen Ceintuurbaan 107 en 109 te Amster dam. hebben de bewoners deze Donderdag avond verlaten op advies van den adjunct-in specteur van het bouw- en woningtoezicht Plotselinge sterfgevallen. In Brainisse kwam in één huisgezin twee plotse linge sterfgevallen voor. Maandagmorgen werd een 13-jarig zoontje ongesteld cn stierf 's middags"Woensda gmorgen wilde een 24- jarige gehuwde zoon zich naar zijn werk be geven, toen hij eensklaps dood bleef De oor zaak is onbekend. School- en Kerknieuws. '-G ravenhape, 14 November. Examen M. O. Wiskunde (acte K I). Oneeroepen, opgekomen en afgewezen drie condidaten. Examen L. O. Wiskunde (art. 86). Opgeroepen en opgekomen 4 candidaten. Ge slaagd de heeren J. B. de Hullu, te Borselen G. H. de Jong, te HeegJ. F. Jongedük. te Bak- keveenJ. P. J. de Loor, te 's-Gravenhage. Ned. Herv. Kerk. De heer H. J Calkoen, te Edam, thans voor zitter van het Algemeen College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in de Herv. Kerk. is 25 jaar lid van dat bestuurs lichaam geweest. Vrijdagmiddag heeft in de Groote Kerk tc Rotterdom in intiemen kring de overdracht aan gecommitteerden plaats gehad van een geschil derd kerkraam, door de firma W. Lipjes geschon ken en in ziin fabriek vervaardigd, ontworpen en uitgevoerd door haai teekenaar den heer P. Blom. Het hoofdmotief van dat kunstwerk is een af beelding van het H. Avondmaal, van boven ge dekt door een hemelbeeld van den H. Geest. Het onderstuk bevat de woorden Lucas 22 19 en is afgewerkt met een renaissance-slinger. Bij de overdracht hield de heer J. Lipjes een korte toespraak, welke door den heer W. H. van Oordt H.W.Azn., voorzitter van gecommitteer den, werd beantwoord. Begrafenis Ds. Hattinga Raven Gisterenmiddag is op Oud-Eik-en- Duinen bij den Haag de heer W. A. Hattinga Raven, emeritus-predikant bij de Remonstrant- sche Broed rschap, en bevorderaar van tal van nuttige instellingen, begraven. Niettegenstaande het ongunstige weder hadden zich vele vertegen woordigers van verecnigingen en maatschap pijen en andere belangstellenden op het kerkhof vcreenigd. De heer 3. J. Dolfegnies, zwager van den over ledene, dankte namens de familie de aanwezigen voor de belangstelling. Knnnt en Wel en se bnp. De Nobelprijs voor letterkun de. De toefleemniug van den Nobelprijs voor letterkunde aan den Engelsch-Indischen dich ter Rabindranath. Tagore wekt nogal verwon dering in Europa, vooral in Duitschland, waar men opnieuw op Peter Rosegger als favoriet gevlast had. „Heeft ooit iemand van den Engelsch-Indischen dichter Rabindra- natlh Tagore gehoord?" vraagt het Berliner Ta geblaat en het blad vervolgt: Deze ongetwijfeld zeer hoog staande, maar in Europa bijna geheel onbekende dichter heeft thans alle andere wereldberoemde can didaten geslagen. Tegen den uitverkoren Ta gore zullen waarschijnlijk alle Europeesche naties protest aanteekenen. Het kan toch ab soluut met in de bedoeling van den gelegen hébben, om den Nobelprijs te schen ken aan een man, die tot op dit oogenblfic slechts onder zijtn Indische stamverwanten beroemd is en slechts bekend werd bij en kele Erngelsche en Duvtsche aesthetici. Uirt Stockholm wordt gemeld, dat de beken de dichter Per Haüstron, lid van de Zweed- sche academie voor wetenschappen, het vol gende over de bekroning van den Indisch en dichter Tagore mededeelde: RabindranaUi Tagore staat in zijn Indische vaderland Bon galen bekend als een der grootste en beroemd ste dichtere van zijn tijd. Zijn bundel gedich ten Gitamjaü, dien hij xelf in het Engekch ver-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2