METHORST VAN LUTTERVELO, BLOOKER'S CACAO KALKZANDSTEEN. 'jfïliDGEEST-POLISSEN 31 WDGEEST-LOTEtl KEUKENMEID. Gep. Stafmuzikant DAALDERS 2000 GULDEN hij levens- Fabriek „DE VELUWE". Marmeren Schoorsteenmantels Iglljj en Grafmonumenten. 4PC 250 150 15 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. ADVERTENT1ÉN. N. V. Het Hollandia-Tooneel VERLATEN. Kassiers en Commissionairs in Effecten. Commanditaire VenDooren h. oyens zonen, te Amsterdam) Amersfoort, Van geen artikel wordt zoo veel goeds gezegd als van en terecht. Kantoor Apeldoorn. Tel. 318. UTRECHT, Biltstraat 30. Teleph. 322. Alle At eeli-aljoiiné'B ep <lü Msd, die in liet liezit yifn «citer veisrefc eringspolis. zijn volgens de bepalingen in die polis vernield tegen ongelukken verzekerd voor een bedrag van: lange ongeschiktheid. ITitkeoring deze» l« lagen is GULDEN bii overlijden. 3ü0 GULDEN bii verlies van één hand of voet. GULDEN bij vei. lies vau één oog. GULDEN bij verlies van een duim. 60 GULDEN bij verlies van een wijsvinger. f\ .••.-•rl-oipn o< i IPF 1 N A CCD IN'J A. 1 AlFNITT lil OLA'IION td Directeur voor Nederl. Ei GULDEN bi| verlies van eiken anderen vinger* FnwAin Heijman, Oude Turfmarkt 16, Amsterdam. ja schandelijke verwaarloozing van onze vloot." Met opgewekt gezicht moot Nederland zich die uitgaaf getroosten, t Is een verzekerings premie. Bij de uiteenzetting van de vereeniging „Onze Vloot" noemt spreker drie categorieën van personen, welke zich tegen dit streven kanten. In 75 jaar heeft Nederland geen oorlog ge had, we krijgen dien naot meer. Ja, als de wood aan den man komt, is het te laat De tweede categorie rekent bij oorlog op steun. De geschiedenis heeft 't geleerd: de Boeren oorlog en de verwachte steun van Duitsch- land. Zelfs de Kaapsche Boeren Hielden zich stil. 't Was alleen onze Koningin, die met het zenden van de Gelderland Albion getrotseerd heeft. (Applaus). De derde categorie is nog gevaarlijker: We kunnen toch niets doen! Ja, als het gevoel van eigenwaarde is ge- bluscht, dan is een land waard om geschrapt te worden udt de lijst der staten. Noodig is het bezit van goed en krachtig materieel. De regeering heeft steun noodig van de Kamerleden, en deze moeten achter zich voe len den gebiedenden eisch van het volk. Dien drang op te wekken en de belangstelling te bevorderen is het doel der vereeniging. in zeven jaar is „Onze Vloot" geworden een bloeiende vereeniging. Zij houdt zich abso luut buiten polild'dk. De hervorragendc per sonen van elke richting zijn er in. Er is geen maritiem programma, 't I5 alleen te doen om belangstelling te wekken. Minimum-contribu tie is 50 cent, donateur is men met f 10. Een maandblad gaat uit van het hoofdbe stuur, terwijl de afdeelingsbesturen op veler lei andere wijzen het doel tradhten te bevor deren. Mr. de Pinto, voorzitter van het hoofdbe stuur van Vrede door Recht, William .Stead, de groote vred es-a postel, ook zij getuigen voor goed weerbaar zijn. Du ijls M>nd en Engeland Teven het voor beeld algemeen toetreden tot de vloot- vereenaging. 't Is thans de cmafhahkelijlahcddstdiaig, aldus besluit de heer van Beminden, laat ons dit niet alleen met pretjes vieren, maar laat ons bewijzen, dat we prijssitellen op het behoud onzer onafhankelijkheids In de pauze was een staf van jomge daimes aan 't werk om leden te recruteeren voor de nj'euw opgerichte afdeding. terwijl de mu ziekkapel der veldartillerie uit Utrecht ver schillende fraaie nummers ten gehoore bracht. Na de rode was door haar ook inge zet het Wilhelmus. Alle aanwezigen verrezen van hun stoel.... en bleven zwiWn. In hot tweede deel sprak de heer H. Qulspel, gen. kapt. der mariniers, óver „Onze Marine." 'Met een honderdtal lichtbeelden liet hij zien hoe in ons land en in ïndië schepen en krijgszaken waren in vroeger tijd en tegen woordig. Hij hoopte dat men overtuigd zou 7-ijn, dat verbetering noodig was. Do uitdrukking: „we zijn niets, we kunnen nicks" is uit den booze. De schuld ligt niet aan de officie-rem of de schepelingen maar aan hen, dü'e geen geld beschikbaar stellen, aan de algemoone lam lendigheid en het slobbert* gedweep van vredebonden. Tn Japan is hot feest als een Jongen uit het gezin in dierrk treedt Laat ons hopen, dat 1 ook in ons land veranderen ma" Misschien komt er een tfijld, dat d-> oort'og geweerd kan worden, maar tot zoolang moet men zich klaar hooiden voor den oorlog. Spreker geeft no* een strr- h" uit hot Adel borstenlied. dot eindigt met: „den vlag ver late'™? Nooit!" HIJ hoopt dtat Amersfoort een krachtige afdeolang mag vormen. De burgemoesU'er dankt de sorelkers voor hun belangwekkende voordrachten. In de pauze en na afloop der bijeenkomst govern zich een 90-tal personen voor het lid- naatschan op. Geldersche Vallei. Het Comité tot verkrijging van een kanaal door de Geldersche Vallet zal Vrijdag 28 Nov. eene vergadering houden ten Raadhuize al hier. Wa chtlokaal. Aan. de halte Vlasakkers wordt een wacht lokaal goplaaJtsJt voor de reizigers in de rich ting Utrecht AGENDA. Dagelijks: Bioscoop Langestraat. Zaterdag en Zondag Bioscoop de Arend. 19 Nov. Maison de Kloet, Litt Lezing ds. Thomson. 21 Nov. Valkjc. Openb. Verg. Ver. v. Vrou- wenkiesr. Spr. de heer en mevr. Mansfeldt— de Witt Huberts. 21 Nov. Amicitia. Hollandia Tooneel, „Ver laten." 22 November. Valk Je. Vertelmiddag mevr. Wensma Kla a ssen. 23 Nov. Amicitia. Speenhoff's Klein loo- neel. 25 Nov. Amicitia. Benefioe-ooncert. 26 Nov. Maison de Kloet, Liit. Lezing ds. Thomson. 27 Nov. Cursus Prof. Kuiper 27 Nov. Valkje. Matinee mevr. Wensma— Klaassen. 28 Nov. Concert Sevcik- kwartet in Amici tia. 29 Nov. Amkdim Openb. vergad. met idbait van de „de Dageraad". 30 Nov. Amicitia. Zanguitv. Het Dagende licht. 2 December: Cursus Prof. Eerdraans. 2. December. Amicitia. Uitvoering Christ tangvereen. Soil Deo Gloria. 3 Dec. Amicitia. Matinée en soirée Chris <m Abkoude. 1 3 Dec. Cursus pnof. Kuipen 9 Dec. Concert Telmanyi in Amicitia. 10 December: Cursus Prof. Eerdmans. 11 Dec. CursUvS prof. Kuiper. 12 Dec Leden avond van. 't Nut 15 Dec. Cursus prof. Kuiper 16 December: Cursus Prof. Eerdmans. 16 Dec. Amicitia. Volksavond Toonkunst. 17 Dcc. Amicitia. Uitv. Toonkunst. (Jahres- zeiten van Ifaydn). 21 Dec. Amicitia, Geh. Onth. Tooneelvcr. „Bescheiden Pogen." Opvoering van „Pink sterbloem." 1" Jan. Concert Percy Grainger. 14 Jan. Concert Minny de JongeAnton Ver- hey. 15 Jan. Cursus prof. Kohlbrugge. 20 Jan. Cursus prof. Kohlbrugge. 27 Jan. Cursus Kohlbrugge. 9 Febr. Concert Fred. Lamond. 16 Febr. .Amicitia. Lezind dr. v. d. Bergh v. Eysinga. 23 Febr. Concert Georg Henschel. 4 April. Amicitia. Concert Tilly Koenen. 29. ApriL Uitvoering Toonkunst (Faust- sccn-en van Schumann Dagelijks: Openbare Leeszaal en biblio theek OBeukeniaan 2), geopend 10—12$ en 2$10 Zondag en Maandag 2\10. (Lezingen, uitvoeringen, vergaderingen enz. die in het Dagblad geadverteerd worden, worden gratis onder onze agenda opgenomen Burgerlijke stand. 18 November 1913. Geboren: Johanna Maria, dochter van Anto- nius Blieken-daal en Alberta van der Heuvel. Gehuwd: Cornells Marinus Johannes vain Hamersveld en Anna van Bekkum. Overleden: Marinus de Man, oud 30 jaar, ongehuwd. Alida Margaretha van Bameveld, oud 62 jaar, echtgenioote van Gijsbort $«an Essen Kaasmarkt. Op de gisteren gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 7 wagens, bevattende 1458 Kg. kaas. Prijs per 50 Kg. C31 A f 32.50. Handel vlug. Naa* waarneminjep in don morpen van 18 Nov. 1913. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut ie de Bilt. Hoogste stand 773.2 te Qermomt, laagste stand 734.3 te Seydisfjord. Krachtige bot matige zuidelijke tot zuid westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, weinig verandering in tempera tuur. FWtsJ&n/tfaarn aansteken 4.33. Weekoverzicht der Amsterdamsche Beurs. De Amrikaansche Markt verkeerde vrijwel de gehxeele week in een lustelooze en uiterst matte stemming. Zoowel te New-York, Londen als hier was men bevreesd. De dreigende wending, welke het Mexico-vraagstuk ging in nemen, deed menigeen tot verkoop besluiten, terwijl daarnaast een groote contramine positie werd opgezet. Gezien de feiten was deze houding niet geheel ongerechtvaardigd. Immers, de president der United States of America had zijn zienswijze betreffende de verkiezing van zijn collega der Estados Unïdos de Mexico onomwonden bloot gelegd en zijn buurman-president duidelijk doen mededeelen, welk standpunt hij zou moeten in nemen indien geen verandering in het regime zou worden aangebracht. Wilson had nu A -gezegd, doch zoo vroeg de beurs zich angstig af, hij zal ook B moeten zeg gen, wanneer Huerto blijft weigeren. En wat dan Gesteld er zal een oorlog uitbreken, waar gaat het dan met de koersen onzer Yankees heen? Het gevolg was, dat talrijke liquidaties werden uitgevoerd. Het mocht verwondering baren, dat de koersen ondanks dèt nog zoo betrekkelijk vast bleven, doch de oorzaak hiervan kwam latei spoedig aan het licht. Dit bleek namelijk op den laatsten dag dezer overzichtsperiode. De koersen uit Wallstreet overgeseind, waren wel vast, doch gaven geen blijken van bijzondere tendentie. Op de Euro- peesche beurzen echter circuleerden geruchten, volgens welke Huerta plotseling zou zijn verdwe nen, terwql Wilson zich bemoedigend zou heb ben uitgelaten betreffende de toestanden in Mexico. En thans bleek dat de markt, wat men noemt, totaal „oversold" was, dat de belangrijke baisse posities openstonden. Omvangrijke dekkings- aankoopen werden uitgevoerd, welke zelfs van dien omvang waren, dat Steels en Amalgama- teds aan onze beurs tot 24 boven New-York- sche pariteit stegen, terwijl ook voor de kleinere waarden een levendige en algemeene kooplust ontstond. Het is onder de huidige omstandigheden moei lijk, ja onmogelijk voor de naaste toekomst zelfs eenige verwachting uit te spreken. Voor een krachtige rijzing is evenveel kans als voor een scherpe daling. Het beste advies is weinig te ondernemen.* Staatsfondsen. Onze Staatsfondsen- markt, alsook de af4eelingen der provinciale en gemeentelijke leeningen trokken bij de nog steeds voortdurende hooge geldmarkt nog wei nig de aandacht van den belegger. Algemeen blijft de handel in deze hoeken dan ook loom. Onze Nederlandsche Staatsfondsen toonden deze week weinig of geen variatie. Ook in de buitenlandsche waarden ging weinig om. Voor Brazilianen bestond een iets betere stemming, terwijl ook Japanners eenige vTaag ontmoetten. De Cultuurmarkt had geen tendenz. In den beginne der week brokkelden de koersen der leidende fondsen af, in sympathie met de alge meen lustelooze stemming ter beurze en onder invloed der Amerfkaansche markt. Vooral in aandeelen Handelsvereeniging Amsterdam werd nog al geliquideerd en deze daalden aanvanke lijk een vijftal procenten. Later kon dit verbes achter geheel worden herw«ruu»n Ook Vorstenlanden werden iets later afgedaan. Actions verloren per saldo f 2 van hun niveau. Een gunstige uitzondering vormden aandeelen Kaliredjo, welke van 41 tot 50 verbeterden. DeMijnmarkt. In mijnwaarden waren de omzetten van betrekkelijk geringe beteeken is. In aandeelen Guyana Goud hadden nog al scherpe fluctuaties plaats. Na een aanvankelijke dabng voor de preferente aandeelen tot 74 volgde een herstel tot 85 hetwelk weder werd opge volgd door een reactie tot 79 Voor de ge wone aandeelen was het verloop zeer eigenaar dig. Deze fluctueerden scherp op koersen van 48-60-52 Van de overige soorten waren Paleleh-waar- den vast gestemd en konden de preferente 6 avans bedingen. Ook Oost-Borneo's met gun stige strooming. Redjangs gaven andermaal een tiental procen ten prijs, te/wijl ook aandeelen Singkep Tin een gelijk verlies ondergingen? Great Cobars maakten een fractioneel herstel mede. De Petroleummarkt. In het begin dezer week ondervonden de Indische soorten nog al vraag op de bekende geruchten van introduc tie van aandeelen Koninklijke Petroleum te Pa rijs. Toen deze later echter werden tegenge sproken, volgde een belangrijk koersverlies. Ko ninklijke daalden van 635 tot 618 doch kon den ten slotte toch weer tot 625 aantrekken, thans op geruchten van een aandeelen-introduc- tie te London. De bijwaarden volgden vrijwel met het hoord- fonds een analoge koersbeweging. Slechts aan deelen Moeara Enim ondervonden geregeld nog al vraag. Van de overige soorten daalden Orions aan vankelijk tot 107 op het teleurstellend divi dend, doch konden later weer verbeteren. Ook Schibaieffs en Russians sluiten na een tijdelijke reactie weder zeer vost. Vermelding verdienen voorts aandeelen Astra Romana, welke van 119 tot 130 stegen, terwijl North Caucasians hun hooge niveau goed kon den handhaven. DeRubbermarkt ondervond den invloed der betere prijzen, welke het ruwe product aan de verschillende beurzen kon bedingen. Voor alle soorten bestond een goede stemming en algemeen konden rubberwnorden hoogere koer sen bereiken. Amsterdam Rubbers stegen 6 Bandars 9 Koloniale Rubbers 5 Nederlandsche Rubbers 3 terwijl aandeelen Serbadjadi 5 avans konden behalen Het ziet er voor deze waarden in het algemeen weder meer hoopvol uit. De Tabaksmorkt. Op de tabaksmarkt werd geliquideerd. De hooge geldkoersen, de tendenz der Yankee-markt en het weinige animo dat bestaat tot koopen, deden hun invloed gelden en veroorzaakten algemeen lageré koersen. Aan deelen Amsterdam Langkat gaven een achttal procenten prijs. Oude Deli's verloren 9 Me- dans 8 Senembah's 7 Soekowono's 10 enz. Slechts enkele soorten konden eenige pro centen stijgen. De stemming voor tabakswaarden is niet van dien aard, dat wij spoedig verlevendiging ver wachten. Voorloopig zal deze beursafdeeling wel bb'jven dobberen op de heerschende prijzen. Diversen. Scheepvaartaandeelen liggen nog^steeds zwak en andermaal gaf de geheele linie een gedeelte van haar niveau prijs. Aandee len Koninklijke Boot reageerden 3 Nievelt Goudriaan 10 waarvan later 5 werd her wonnen, terwijl aandeelen Stoomvaart Mij. Ne derland en Oostzee 2 prijs gaven. Aandeelen Ned. Gist- en Spiritusfabrieken konden 25 verbeteren op geruchten van uit- keering van een belangrijke bonus. Geld was de geheele week vast op koersen van 5454, doch liep later terug tot 42 C. Co. SOCIËTEIT AMIC5TIA. Dir. J. A. HOI/ritOP. Artistiek loider L. H. C H R I S P IJ N Sr. VRIJDAG SI NOV. 's ar. 8 UUR. Bekroond tooneelspel in 3 bedrijvon van ALFHILD AGRELL. Uit het Zweedsch vertaald door J. A. HOLTROP. De hoofdrollen worden vervuld door de Heeren J. A. HOLTROP, CHARLES GILHUIJS. JAN VAN DOMMELEN, J. BEEEMAN en de Dames EUGENIE KRIX, MIÉNTJE KLING en LENA KLEY. Prijzen 'Ier plaatsen: le Rang f 1.50, (leden der Soc. f 1.25), 2e Rang f 0.75, 3e Rang t 0.50. Plaatsbespreking als gewoonlijk. Mevrouw ALE WIJN, Prinses Marielaan 1 verlangt half December of later een Zich te vervoegen des avonds vóór 8} uur. voor lichte werkzaamheden gevraagd. Salaris 400—500 gld 'sjaars. M. J. H. KESSELS, Tilburg. Turf Turf Vraagt van nwen Schipper de turf van leden der Vervenersvereeni ging Burger, Oosterveen en Omstreken. Verschillende soorten waaronder met Groo te vlam, veel hitte, prachtige hooi zeer aan te bevelen voor liaardbrnnd en bakkersovens. Turf Turf AIUURHUIZEN 15. Telefoon 4». Effecten. Coupons. Prolongatie. Deposito, Wissels. Vreemd geld. Safe-inrichting, Kantoor geopend van 9-5 uur. WEDER VERKRIJGBAAR. 2000 balen of Kisten 50 K.G. (3600 per 10-urigen werkdag is mogelijk) opgeladen io pakhuis 10 Meter Kosten aan verbruiKte electrlciteit bij 25 centen per kilowait-uur één Gulden 45 cents. 2000 balen of Kisten aldus gelost Kosten aan verbruiKte electricitelt 25 centen (bij strijken van last of ledigen baak geen stroomverbruik). AMSTERDAM. G. J. COOL, «OTTERDAM.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 4