BINNENLAND. 1 Rusland. I Mhtister-prcsident Kokowt&ow hoeft aam pen medewerker van de Wetsj erne je Wrem- ja gezegd, dat hij ove<r de uitkomsten van zijn fcrblijf in Parijs ten volle voldaan is. Het is gelukt, de toestemming van de Fran- Uche regeering te krijgen tot hot sluiten van \eeno Russische spoorwegleening, bedragende >00 millioen roebels. Wanneer de leening zal ■worden gesloten, is nog onbekend. Wat de 'Armenische hervormingen botreft, is de Fran- tche regeering 't met Rusland eens, dat zij fnootem worden uitgevoerd onder controle van alle mogendheden, niet van Rusland en Frank- alleen. Vereenlgde Staten. New-York, 18 Nov. Een telegram uit Panama bericht, dat de kleine stoomboot Louise met de hoofden van het werk gisteren het geheele kanaal is doorgevaren. Dit is mogelijk geworden door de vorderingen, die men gemaakt heeft in het doorgraven van tie Cucuracha-Helling, die de laatste hinder paal is. Mexico. New-York, 18 Nov. De bladen brengen uit Mexico het bericht, dat de Duitsche ge kant Hintze aan Duitsche handelaars heeft Verklaard, dat de Vercenigde Staten voorne mens waren binnen drie dagen tot een blok kade over te gaan. Me x i c o, 1 8 N o v. De organisatie van het congres is gisteren voltooid, omdat er genoeg penatoren aanwezig waren. Er was volstrekt geene aanwijzing, dat de plechtige opening van het congres, die op Donderdag is be paald, zal worden uitgesteld- J N e w-Y ork, 18 Nov. Volgens een tele gram uit Veracruz rapporteert de kapitein van het Amerikaanschc» pantserschip, dat de generaal van de constitutionalisten Aguilar het land ten zuiden van de rivier Ponupo be stuurt. Het hoofd van de constitutionalisten le Tangery verklaart, dat hij, overeenkomstig ide bevelen van Carranza, voornemens is het bestuur op zich te nemen van het petroleum- ]gebied en de daarui afkomstige inkomsten 5n ontvangst zal nomen, die thans in de ka Van de bondsre geering worden ges lort. Een telegram uit El Paro (Texas) meldt dat de constitutionalistische generaal Villa, die in Juarez het bevel voert, dreigt zich te zullen meester maken van den noordooster spoorweg in Mexico, waarvan Canadeezen eigenaars ziju, als 'het bestuur den spoorweg siiet onmiddellijk hersteld. Twee banken in Juarez hebben aan generaal Villa een voor schot gedaan van 100,000 dollars, waarmee hij zijne troepen hoef* betaald. Washington, 18 Nov. President Wil- gon en het kabinet bespraken heden den toe stand in Mexico. Het schijnt, dat besloten is ▼oort te gaan met het oefenen van geduld. N o w-Y ork, 18 Nov. Een telegram uit Laredo (Texas) houdt in, dat volgens par ticuliere berichten de stad Victoria, in den lteat Tamaulipas, na een hevig gevecht is ingenomen door do constilutionalisten. Zuid-Amerika. Santiago de Chili. Het ministerie is aldus gereorganiseerd Orrego binncnlandsche faken, Villegas buiten la ndsche zaken, Salas Eduards financiën, Rodrigues justitie, Ramon Corvalan oorlog, Zanartu openbare werken. Zuid-Afrika. Ladysmith, 18 Nov. Heden morgen kwamen hier wanordelijkheden voor. Nadat de magistraat in het gebouw der politie rechtbank een duizendtal Indiërs had-toege- isproken, werden de muiters door de onge wapende politie uiteengedreven. Men meent echter, dat de toestand vrij ernstig is, en efischt, dat de politie van wapenen wordt voorzien en dat eene gewapende burgerwacht wordt opgericht. Allerlei. Lens, 18 Nov. De stakingsbeweging in Pas de Calais is een weinig uitgebreid. Er Ontbreken 411 de mijn van Lens 2^0 werklie den, in Noeud 1200, in Courriëres ló00, Do ur ges 2000. Bij de andere maatschappijen wordt met vol personeel gewerkt. D o u a i. 18 Nov. De nationale mijnwer- kersraad heeft besloten tot eene onmiddel lijke algemeene staking. Londen, 19 Nov. Een stoomschip, men gelooft dat het de Glasgow is die behoort aan de maatschappij Rankim, is heden mor gen in brand geraakt ter hoogte van Ventor t>p het eiland Wight. Alle 27 passagiers zijn gored door de dreadnought Iron Duke. Er «ijn geerte menschenlevens verloren gegaan. Kameroverzicht Tweede Hamer. Dinsdag werd het algemeen debat over 'dto Indische begroeting voortgezet. Do heer Rutgers (a.-r.) verdedigde na der de vorige regoering en den gouverneur- generaal Idenburg, tegen het verwijl der vrij zinnigen, een gedwongen kcrstcnings-politiek te hebben gevoerdSpr. drong aan op verdere doorvoering dor Soemiba-regeÜng in het be lang der goede samenwerking tusschen gou vernement en zending in heidensche streken. Hoewel handhavende .hun grief, dat van vrij zinnige zijde een onwaardige en onware ver- ktezingscampaigue is gevoerd, zullen ook de rechtsche mannen den minister stennon, wan neer deze poogt, eendracht op koloniaal ge bied te bevorderen, aldus verzekerde spreker ten slotte. De heer Lohma n (c.-h.) betoogde, dat do linkerzijde absoluut geen bewijs heeft aan gevoerd voor de beschuldiging, dat minister Do Waal Malcfijt on do gouv -gen. Idenburg een gedwongen korsteningspoldtiek hebben ge voerd. t Berustte alles op fijnenbaat en niets tneer. Spr. verklaarde zich voor de faculta- Öefsstellimg van het bijwonen van godsdienst onderwijs op de bijzondere school, ook daar, Waar gelegenheid is ecai Mohamrncd&anscho •chool te bezoeken. Na de pauze kwam de minister van kolo niën, d!e heer P1 e y t e, aan hot woord; spr. Verdedigde zijn optreden tecenover den heer Van Veen, aan wien hij opmerkte, dat hij «SWiJng heeft in een extra-parleanejntair kabi- JteL waarmede de concentratie als zoodanig niets te maken had. De minister nam voor zijn daden en woorden, ook die, in den ver kiezingsstrijd door hem gebezigd, de volle verantwoordelijkheid op zich; nimmer heeft hij boen tot godsdiensthaat opgewekt. Spr. keurt 't in den heer Van Veen scherp af, dat deze hera tot beklaagde heeft gemaakt, zon der hem zelfs het recht boe te kennen van hoor en wederhoor. Spr. wilde op den heer van Veen geen qualificati© toepassen; hij wil de geen kwaad met kwaad vergelden. De minister heeft volgaarne eene hartelijke sa menwerking met gouv.-gen. ïdeniburvr aan vaard, overtuigd als hij is, dat deze geen daad zal doen 'm strijd mdt sprekers beginselen, welke hij kent. De minister ging uitvoerig na de drijfveer voor het ontstaan van de Sarikat Islam Ten zeerste maande hij aan tot voorzichtigheid in de uartilniingeni tegenover den Javaan, zulks vooral hij het brengen van het Evangelie, aan gezien de Islam voor den inlander vrij wat meer Is, dan ziin godsdienst. Naar *s mitn/brters meening was de ver hoogde zertdiinsaetie alleen welke ook werd toegeschreven aan de kerstennngspolifiok dor regeering van invloed reweest de reactie, welke hare uiting vond in de Sarikat Islam. De minister zal heden zijn rede voortzetten. Uit de Per», De eischen van voorgeoefendheïd. Het „Alg. Hbld." bevat een artikel, naar aanleiding van den slechten uitslag van het examen voor voorgeoefendheid, waaraan het volgend is ontleend „Op den tweeden Dinsdag in November heeft het examen voor voorgeoefendheid plaatszij, die slagen, behoeven slechts 6i maand te die nen, d.i. 2 maanden korten dan de gewone mili ciens. Dit jaar had het examen o.a. plaats in Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Ede, Harderwijk en Amersfoort. De voorzitters der commissies hebben zich voor den aanvang der examens naar de Cen trale Gymnastiekschool te Utrecht hegeven, ten einde eenheid van opvatting te verkriigen, zoo dat het onderzoek in alle plaatsen volgens de zelfde inzichten zou plaats hebben. Het resultaat was treurig, voor zoover de uit slagen tenminste bekend zijn. Te Amsterdam bijv. slaagden van de 156 adspir nten vi'f (ver leden jaar waren die cijfers; 244 en 77); te Delft kregen van de 52 examinandi twee het di ploma te 's Gravenhage van de 80 vierte Haarlem van de 50 eente Assen van de 18 drie. Verleden jaar namen in het geheel 937 candidaten deel aan het examen, van wie er slechts 291 slaagden. Naar aanleiding van die bedroevende uitkom sten is verleden 'inr in de Kamer aan de Re- geeririg de vrr. .g gesteld, wat daarvan wel de reden mocht zijn de heer Ter Laan maakte toen de opmerking„wanneer bij een examen niet een derde slaagt van het aantal personen, dat zich heeft aangemeld, en dat examen geldt zoozeer him belang als hier het geval was, aan beteekent dat wat. Wat hapert er?" In zijn antwoord wees minister Colijn er toen o.a. op, dat de exameneischen pas 17 Juni 1912 officieel waren goedgekeurd en het examen be gin November plaats had, zoodat den lotelingen weinig tijd tot voorbereiding restte. Thans is de toestand echter geheel anders. Overals in den lande zijn particuliere cursussen opgericht, waar geoefend wordt. Te Amsterdam bijv. is een cursus, welke in Januari is begon nen en waar de candidaten verplicht zijn, win ter en zomer twee avonden per weck te komen, terwijl de overige avonden facultatief zijn. Het „Hbld." vervolgt dan: „Wij meenen. dat het hier gaat om een groot, algemeen belang n.l. de populariteit van de weer macht en de zoo noodige toenadering tusschen burgerij en legeren tevens om een beginsel- vraag: wil men werkelijk met ernst pogen ons volk het voorrecht van verkorten diensttiïd deel achtig te doen worden, bijaldien dat volk zich daartoe lichamelijk weet te bekwamenja of neen? Gaat de zaak op deze wijze voort, dan liidt het geen twijfel of het volgende, of daarop vol gende, jaar meldt zich geen enkele candidaat meer aan. De kans om te slagen is zóó gering, de kosten (voor velen) en de opoffering aan tijd zijn zoo groot, dat men voor eene winste van twee maanden zich wel tweemaal zal bedenken, vooral omdat men bij slagen ten slotte toch nog de kans loopt voor kaderopleiding aangewezen te worden en dus verlengden oefenmgstijd te krij gen. Men bad o.i. meer in aanmerking moeten ne men, dat de exameneischen gebaseerd zim op een langdurige stelselmatige oefening, welke in- tusschen vooralsnog onbestaanbaor is, gez>en de korte levensduur, welke de wet pas heeft. Het geldt hier derhalve een overgangstiid en daar mede is naar onze meening geen voldoende re kening gehouden. Ten slotte de moeilijke vraag, of de eischen te hoog zijn. Zeer zeker ja, wanneer men ze be schouwt in het licht van de Memorie van Toe lichting op het ontwero-Militiewet, waar staat „de voorgeoefenden zullen in staat moeten zijn zonder verdere lichamelijke voorbereiding zich in één maand tijds een zelfde graad van geoe fendheid eigen te maken als de niet-voorgeoe- fenden in drie maanden zullen bereikenzij moeten dus in staat zijn één maand na hun op komst met de anderen samen verder te gaan." En nu zullor. wij waarschijnlijk wel geen tegen spraak uitlokken, wanneer wij zeggen, dat de (lichamelijke) geoefendheid van een milicien, die drie maanden onder de wapens is, verre achter staat bij die van iemand, die geslaagd is voor het bewuste examen art. 70 zelfs al is dezen niet rigoureus examen afgenomen en heeft men niet den eisch gesteld, dat hij „aan de eischen hed te voldoen." Het wil ons voorkomen, dat, bij handhaving van de eischen, zooals ze ziin, hot gewenscht is de commissies geheel uit deskundigen te doen bestaan, aangezien de appreciatie van de uit voering van sommige oefeningen zeer moeilijk moet zijn, vooral voor de leeken-examinatoren. Het ware wellicht mogelijk de examens te doen plaats hebben in Utrecht, ten overstaan van het deskundig personeel van de Centrale Gymnas tiekschool." „Wij hopen, zegt het blad verder, dat bij de a. s. behandeling van de begrooting van Oorlog in de Kamer aandacht afin de zaak zal gewijd worden. Opgehelderd dient te worden waar 't hapert is werkelijk de Nederlandsche jeugd zoo zwak en slap, dat zij aan de toch zeker niet boven matig hooge eischen in het algemeen niet kan voldoen dan arm vaderland. Of ligt het aan de wijze van examineeren men kan zich op het standpunt plaatsenhoe^ veel candidaten kan ik laten zakken maar ook op 't standpunt: hoeveel candidaten kan ik er door laten. Naar hetgeen wij daarover verna men, schijnt ons niet zeker, dat alle commissies zich werkelijk op het laatste standpunt gesteld hebben. En ten slotteloten alle exameneischen een objectieve beoordeeling toe van de tenuitvoer legging zoo niet, dan dient daarin ten spoe digste verandering gebracht. In het belang van het leger, welks toch al niet groote populariteit ernstig bedreigd wordt door een dergelijk examenverloop, dat teleurstellend en ofstootend werkt op jongens en oudersin het belang van de leden der examencommissies tevens, die een ondankbare taak vervullen en wellicht door velen verkeerd beoordeeld worden achten wij het noodig, dat deze quoestie van landsbelang in het parlement tot volkomen klaarheid wordt gebracht. Zóó kan het niet langer." Berichten. De Staatscourant van Woansdag 19 Nov bevat o.a. de volgende besluiten: bij het dep. van financiën werkzaam ge steld P. A. de Klercsk, rijksbelasting-ontvan gen- te Oud-Beijerland; verzoek eervol ontslagen C. "W. L. Ar- beiter, commies bij dat departement; benoemd tot ltd van het college voor de visscherijen mr. A. Cnoon Koopmans, voor zitter van den Raad van Scheepvaart te Am sterdam. Do vaandel-uitreiking. Na afloop der vaandel-uitreiking is gisteren aan ieder der officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten, die aan de plechtigheid deelnamen, een aid rink uitgereikt van de door H. M de Koningin in het Malieveld te 's Gravenhage tot de troepen gerichte toespraak. Onafhankelijkheidsdag te Rotterdam Omtrent de feestviering van gisteren meldt men nog uit Rotterdam De dag begon druilerig, doch de tempera tuur was zacht. Later op den dag vertoonde zich zelfs de zon. De familie Van Hogendorp bogaf zich ten 9 ure naar de Groote Kerk, waar zij in den ingang door gecommitteerden werd ontvan gen en naar haar plaatsen begeleid. Ook de andere autoriteiten woonden deze godsdienstoefening bij. Aan het einde zijner predicate sprak ds. Callcnbach van den kansel een toepasselijk woord tot onthulling van het gedenkraam en daarna werd het gordijn weggetrokken. Na afloop dezer plechtigheid begaven de autoriteiten en de familie Van Hogendorp zich naar het Boymansplein, waar in hun •tegenwoordigheid de hulde aan het stand beeld van Gijsbert Karei van Ilogendorp werd gebracht. Dit geschiedde door den burgemeester, mr. Zimmerman, die daarbij de volgende woor den sprak: Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft mij opgedragen om namens hetzelve een krans te leggen aan den voet van het stand beeld van dezen groot en zoon onzer stad, ten einde aldus uiting te geven aam zijn dienen eerbied voor de nagedachtenis van deii staatsman, die nu 100 jaren geleden het her stel der zaken en de wedergeboorte van Ne derland leidde. Ik acht het een voorrecht mij van die opdracht te kwijten, in het bijzonder waar ik dat kan doen in tegenwoordigheid van de afstammelingen van hem, naar wien heden de gedachten van alle goede vaderlan ders me<t zoo groote vereering en dankbaar heid teruggaan. De leden van het geslacht Van Hogendorp mo; -n mij verminnen hun te verzekeren, dat de naam van hun grooten voorzaat nergens met meer liefde en aanhankel ikheid wordt bewaard dan te Rotterdam, waar zijn ge slacht gedurende eeuwen deel had aan het bewind, waar hij het levenslicht zag. waar hij als pensionaris ziin loopbaan aanving en medewerkte aan den bloei der der stad. De stad Rotterdam herinnert zich boven dien. dat de door hem verdedigde beginse len van verkeersbeleid aan haar welvaart grootelüks ten go«de zijn gekomen. Zii draagt er trots op dat bij door zijn afstamming een der hare was: zij roemt er In dat haar naam met den zijnen voor immer verbonden is. Gevolg gevende aan de mil verstrekte op dracht ben ik zeker daarmede de tolk van he^l de burgerij te zijn. De feestcommissie heeft een gedenksteen doen plaatsen in den voorgevel van het huis 2an de Leuvenhaven no. 29 te Rotterdam thans bewoond door ds. B. ten Kate waar vroeger het geboortehuis van Van Hogendorp stond. Tot de plaatsing van dezen steen had het bestuur der Vereeniging tot Evangelisatie van wiik A der Ned. Hcrv. gemeente, welke gemeente eigenares is van het huis, welwil lend toestemming verleend. Op den hardsteenen gedenksteen, ven-aar- dïgd naar het ontwerp van den architect Puil J Bicsla, is de volgende inscriptie in vergulde letters aangebracht Hier stond het huis waar 27 October 17G2 Gijsber» Karei van Hogendorp geboren werd. Deze steen werd geplaatst ter herinnering aan onze 100-jarige onafha nkplijkheid 17 Nov. 1913. - De plaatsing van dezen gedenksteen ls zon der ecnige plechtigheid geschied. Te Brussel. Uit Brussel meldt men d.d. 17 Nov.; De Hollanders te Brussel hebben heden middag het eeuwfeest van Neerlands onaf hankelijkheid gevierd. Hel mee rondeel der alhier wonende Nederlanders hadden de na tionale vlag uil gestoken. Een artistiek en mu zikaal feest werd gegeven, waarbij o. m. te genwoordig waren jhr. Van "Weode, Neder- landsch gekant te Brussel, en tal van autori teiten. Het kinderkoor van het Muziekfonds zong het „Wien Neerland's Bloed", dat geestdrif tig werd toegejuicht. Prof. Blok, uit Leiden, zette in een korte toespraak de beteekenis van het jaar 1813 voor de Nederlanden uiteen en oogstte hier mede levendigen bijval. Hierna werden liederen gezongen door me vrouw Swolfs, van de opera te Parijs, door Brucikwilder, en mejuffrouw Savelli van het Théatre de la Monnaie. Het feest werd be sloten met een apotheose 1813, voorstellende de Nederlandsche Maagd, omgeven door enge len. den Prins van Oranje met palmtakken overwuivend. De voornaamste organisators van dit feest waren de heeren baron Van La wiek, voor zitter der Nederlandsche Vereeniging te Brus sel; Gompertz, penningmeester, en Obreen, secretaris. Te Aken. Zondag hebben zich ongeveer vijftig gasten uit verschillende kringen onder het voorzit terschap van den Nederlandschen consul te Aken aan een gemeenschappelijk feestmaal vereenigd in de witte zaal van het Kurhaus aldaar tot viering van de voor honderd ja ren teruggewonnen onafhankelijkheid der Ne derlanden. De tafel was versierd met oranjekleurig© chrvsant en- Onder de eeregasten waren de vertegen woordigers van de stad Aken, burgemeester Raccioco, de heeren Jansen, consul van Italië, Rmls. consul van BelgiëGulden, consul der Nederlanden te Essen a.d. R., en den heer Petersen, secretaris van de feestcommissie te Duisburg. Jhr. O. von Pelser-Berensbeng, de consul der Nederlanden te Aken, bracht een loast uit op den Duitschen Keizer, en op de Koningin der Nederlanden. Daarop werden de volks liederen gezongen. Aan Koningin Wilh^lmina en Prins Hendrik der Nederlanden, bescherm heer van de Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid, werden telegrammen gezonden waarop nog staande den maaltijd de antwoor den inkwamen. De feestrede hield de hoogleeraar aan de Kónigl Baugewerbschule te Aken, prof. I. D. Landré. In den loop van den avond werd het plan gemaakt ook in de toekomst nu en dan sa men te komen, om de nu geknoopte banden van vriendschap te Bevestigen. Hulde aan Joan Melrhior Kemper. Gisteren namiddag had te Leiden, ter in wijding van de feestviering van morgen, ter herdenking van onze 100-jarige onafhanke lijkheid, de onthulling plaats van een ge denkplaat voor Joan Melchior Kemper in den gevel van het huis, waarin een eeuw geleden deze hoogleeraar en voorman in de bewe ging voor de onafhankelijkheidsverklaring woonde. IDe plechtigheid werd bijgewoond door het bestuur van „Oud Leiden", de vereeniging waarvan het initiatief tot deze huldiging uit ging, de leden van het hoofd-oomité van de feestviering en een aantal dames en heeren genoodigden, onder wie de rector-magnifi- ous, prof. dr. G. Jclgersma, en de secretaris van den Senaat, prof. dr. J. M. Janse, de ko lonel-commandant ran het garnizoen, de commandant der Kweekschool voor Zee vaart, de vervaardiger van de bronzen ge denkplaat, de beeldhouwer Toon Dupuis, en eindelijk de twee kleindochters van den hoogleeraar, Jeltje en Christina de Bosch Kemper, en een achterkleinkiiKi, jhr. W. J. de Bosch Kemper te Delft Men vereenlgde zich in de woning van den tegenwoordigen bewoner, den heer Valk. waar de voorzitter van „Oud Lelden", prof. dr. L. Knappert, de aanwezigen, namens het hestuur van „Oud Leiden" hartelijk welkom heette en na eene toepasselijke redevoering de bronzen plaat aan den burgemeester als hoofd en vertegenwoordiger der Leidsche burgerij overdroeg. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar aanvaardde het gedenkteeken met een kort woord, waar na de heer J. Hnrtevclt Azn.. als voorzitter ran het hoofdcomité het bestuur der ver eeniging „Oud Leiden" dankte voor het ge nomen initiatief. Onder den bijval der vele belangstellenden die buiten zich hadden geposteerd, werd nu het doek weggenomen, waardoor de bronzen plaat met het welgelijkend beeld ran den hoogleeeraar en staatsman zich aan het oog vertoonde. Jhr. De Bosch Kemper dankte ten slotte al len. die hadden medegederkt aan de nage dachtenis van zijn overgrootvader. De jubileumzegels. De jubHeumzegris zullen te «rekenlefa van 29 November ais., aan de kantoren der posterijen voor het publiek verkrijgbaar zijn. De inge volge vroegere aankondiging bij het hoofdbe stuur der posterijen em telegrafie aangevraag de hoeveelheden kunnen door belanghebben den van genoemden datum af aan het post kantoor of het hulppostkantoor, waaronder hunne woonplaats behoort, in ontvangst wor den genomen tegen betaling van bet verschul digde bedrag. Lustrumfeesten te Gronin gen. De N. Prov. Gron. Ct. meldt, dat de lustrumfeesten, ter gelegenheid van het driehonderd jarig bestaan van de boogeschool aldaar, gehouden worden in de woefo van 2S Juni tot 4 Juli 1914. Het houden van de maskerade is bepaald op Woensdag 1 Juli. De leden der Eerste Kamer ztjn bijeen geroepen tegen Dinsdagavond 25 dezer te half negen. Bij Kon. besluit van 15 November is inge steld eene Staatscommissie tot onderzoek van de vraag, welk stelsel van evenredig kiesrecht voor onze vertegenwoordigende lichamen het verkioselijkst is, met benoeming tot lid en voorzitter van mr. J Oppenheim. staatsraad- tot lid en ondervoorzitter: mr. J. Loeff, lid dei* Tweede Kamer; lot leden: ;hr. mr. D. de Geer, idem; mr. J. van Gilse, oud-lid der Tweede Kamer, mr. D. Kooien, lid der Twee de Kamer; mr. F. A. C. graaf ran Lynden van San denburg. lid van Goden. Staten van Utrecht; mr. P. Rink. lid der Tweede Kamer; W. Miegen. idem. tot lid-secretaris mr. G. van Geloin Vitrmga, rechter te Den Haag; tot adjunct-secretaris mr. L. A Nijncis, advocaat aldaar. De opdracht aan de bij Kon. besluit be noemde Staatscommissie gegeven, luidt in haai* geheel als volgt: lo. onderzoek van do vraag, welk stelsel van evenredig kiesrecht voor onze verte genwoordigend e lichamen het verkieslijkst is; 2o. dit stelsel in een of meer wetsontwer pen, voorzien van de nroodige toelichting, te belichamen. Voorts is bepaald, dat de commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet éénparig oor deelt, bij meerderheid van stemmen zal be slissen, doch dat het den leden vrijstaat hun gevoelen, ran dat der meerderheid afwijkend, In een afzonderlijk advies tegelijk met dat der commissie aan H. M. de Koningin te doen kennen. Aan de oommissie is de bevoegdheid ver leend zich door deskundigen te doen voor lichten en dezen als adviseerend üd tot haar vergaderingen toe te laten. Vrijstelling landstorm. De mi nister van oorlog heeft de commissarissen der Koningin gemachtigd, vrijstelling of voorloo- pige vrijstelling ran opkomst voor den wer- kol ijken dienst bij den landstorm te verlet nen aan de dienstplichtigen; lo. die deel hebben aan het bestuur der pro vincie of ran een gemeente en voor dat be stuur onmisbaar zïjm en niet reeds zijn vrij gesteld bij art. 14 van het Landstorm besluit; 2o. die werkzaam zijn bij een provinciale of gemeentelijke instelling, waarbij don wel in een positie, waarin zij onmisbaar en niet te vervangen zijn en waarin zij In het alge meen belang moeten gehandhaafd blijven. De minister heeft daarbij nog opgemerkt, dat in de eene gemeente de behoefte kan be staan aan de onafgebroken aanwezigheid van personeel in een bepaalden werklcring. ter wijl in een andere gemeente die behoefte met opzicht tot peliïken werkkring niet bestaat} dit zal biiv. hel gefvnl zijn met ambtenaren ter gemeente-secretarie, pemeen+e-ontvangers ambtenaren van den burgerlijken stand, per soneel bij den reinigingsdienst, bij de ver lichting. bij de drinkwatervoorziening, bij de brandweer, bij den geneeskundigen dienst. Landweerkadcr. Mleh zendt ons het volgende: Verslag ran de bestuurtsvergadering dar Vereeniging van LandwecTlcader der lichtin gen 1909.J910 en 1911. gdhouden te Leeuwar den op 15 November jl. Na langdurige bespreking werd de wen- scbeliikheid uitgesproken, dat men te zijner ti;d adcra-sen zoude richten tot TI. M. de Ko ningin cm de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, strekkende te verzoeken alsnog wij ziging te brengen in de Landvoor wet, waar door a in het kader geen extra-lasten zullen worden opgelegd. Het bezoeken van heeren Kamerleden, hov den van Kamerfraetiën, werd raeóe zeer ge- sdhikt geacht. Verder werd besloten door 'middel ran ad* vortentiën etn nieuwsberichten te trachten al len op te wekken om mede te werken tot *t op richten van provinciale vereenigingcm, waar uit een Bond voor Nederland gebaren zoude moeten worden. Bij Kon. besluit is aan den majoor L. "W J. K. Thomson, van het 12e regiment infante rie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de or det eek enen vam ridder der lste klasse in de orde von het Zwaard, hem door Z. M. den Koning van Zweden an ken. In de Staatscourant van 11 dezer, no. 264, en van 12 dezer, no. 265, worden sollici tanten op groepen voor een examen voor hulptelegrafist of kantoorbediende bij den dienst der posterijen en telegrafie te Amster dam, Rotterdam en 's Gravenhage. Aan dit examen kan ook worden deelgeno men door solicitahten van elders, en, daar 150 plaatsen worden opengesteld, zijn de kan sen voor jongelieden, buiten de genoemde ste den woonachtig, zeer gunstig. De belooning bestaat aanvankelijk in een maandgeld, begint bij vaste aanstelling op f 600, en zal volgens het voorstel der Regee ring, medegedeeld in de Memorie van Toe- lihting voor de Staatsbegrooting van 1914, tot f 1400 kunnen klimmen. De exameneischen zijn: 1. het schrijven van vlug en duidelijk schrift: 2. voldoende ken nis van de Nederlandsche taal, om zonder grove taalfouten een dirtée te kunnen schrij ven en een opstel te maken; 3. kennis ran de vier hoofdregels der rekenkunde, de tiendee- lige en gewone breuken en het stelsel van maten en gewichten; 4. kennis van de ligging der voornaamste plaatsen in binnen- en bui tenland en van het spoorwegnet in Neder land; 5. voldoende kennis van de Fransche taal om een eenvoudig dictée zonder grove taalfouten te schrijven; 6. eenige kennis van Engelsch en Duitsch. Sollicitanten kunnen zich tot 30 November a.s. aanmelden bij den directeur van het tele graafkantoor te Amsterdam. Prof. dr. A. A. W. Hubrecfht heeft legen Januari ontslag genomen als lid dier 'redactie van De GicFs-. Iïij blijft Ms (medewerker aan het tijdschrift verbonden. Tot lid der redactie ls benoemd dr. Charle Af. van Deventer, die de benoeming heeft aan genomen. (N. R. Cl) Mej. ran Overzee, leotrice ram H. M d*e Koningin, is benoemd to* eeredamic in d© huisorde van Oranje Begrafenis N. J. Nederhorst Sr.f Onder zeer groote belangstelling had gisterenmorgen te Gouda de begrafenis plaats ran het stoffelijk overschot van den heer H. J. Nederhorst Sr., in leven lid der Prov. Sta ten van Zuid-Holland, lid van den gemeente raad, commissaris van een groot aantal naaml. vennootschappen en maatschappijen, voorzitter van den Oostpolder ran Schieland enz. en bestuurslid van verschillende gemeen telijke en particuliere instellingen, ridder in de Oranje-Nassauorde. Een groot aantal kransen werden op den doodenakker op de kist gelegd. Het woord werd gevoerd door de heeren Martens, burgemeester, Herman, raadslid, Hoogendijk, aannemer en Hoogendoorn, na mens de werklieden. Een schoonzoon van wij len den heer Nederhorst, de heer Adama, dankte voor de belangstelling. Te 's Gravenhage overleed de heer A. Bosch, in leven oud-majoor Oo£t-lmd. legei) Ridder in de Militaire AVilemsorde, in den ouderdom van 74 jaaT. P. J. B a k k e r. t Te Haarlem Js oveiv leden de heer P. J. Bakker, oud-gezagvoerder bij de Stoombootmaatschappij „Nederland", luitenant ter zee eerste klasse bij de marine* reserve.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2