CARR'S M0UTBR000 Uit den omtrek. STADSNIEUWST Staking. Gisterenmorgen is door het bersoneel van de firma Reuse 1, sigarenfabri kant to Den Haag, het werk neergelegd, om- fiat door het ontbreken van een kachel het werken onmogelijk was. De staking omvat 15 pellen, georganiseerd bij den Ned. Sigaren- makersboiwi en de Federatie. Schandelijke dierenvermtn- k i n g. L. Dorsman Czn. schrijft in de Levende Nartuuri „Onlangs vernam ik van /geloofwaardige idjde het volgende: Er zijn in onze duinstre ken stroopers, dde in het voorjaar en den voorzomer de nesten gaan opzoeken der wil de konijnen. Dan halen ze de jongen er uit, kreken dezen de pootjes, en le*»«$emi do aldus gruwelijk verminkte dieren weer in hun oor spronkelijke verblijfplaats. De oude gaat dan voort, de kleintjes to voeden: deze worden spoedig, doordat ze zich niet kunnen bewe gen, dik en vet, de strooner komt na eenige weken terug en neemt zijn, mi zeer gemak kelijk te bemachtigen prooi mee. Gaarne zou Ik van mensehen, die in de duinstreek wo nen, weten, of doze schandelijke dierenma/'- telarij werkelijk plaats vindt. Mij dunkt, de \mc Is te verfijndom verzonnen te zijn, maar ket zou toch ook een praatje kunnen wezen." De klacht van Mr. v a nJ G i g h. Ad vocaat mr. van Gigh, heeft zich, zooals ge meld, aan het departement beklaagd bij mi nister Ort over de bejegening, Zaterdag ter terechtzitting van het gerachthof te Amster dam ondervonden van advocaat-generaal mr. De Josselin de Jong bij de behandeling der geruchtmakende zaak van morphinevergifH- ging. Het betreft de repliek van den advocaat- generaal mr. de Josselin de Jong, die o.a. zeide Opzettelijk heeft de verdediger prof. Pel en van Noorden misleid. Men heeft die heeren expres verkeerd ingelicht. Hun is gezegd, dat W. zich te half tien nog bad uitgekleed. Dat was een perlimente leugen, en de ver dediging heeft niet eens getracht dit te weer leggen. Mr. L. W. van Gigh protesteerde daartegen, met alle kracht die in hem was. Tic laat me dat niet welgevallen, zoo zeide hij. In drift wordt veel gezegd en zoo heeft Dok cie p roe.-gen. gisteren den recht er-com missaris fel bestreden, waarop hij thans «enigszins is teruggekomen. Maar hier wil ik zeggen, dat men zich niet slles kan permitteeren tegen de balie. Wij hebben deze zaak eerlijk behandeld, zooals «en eerlijk advocaat dat behoort te doen en zooals het zijn plicht is. Tiet gaat nu niet aan openliik in publieke zitting van ons derge lijke dingen te zeggen. Deze woorden wekten onder toehoorders, die het geheele proces van het begin tot het tind hadden gevolgd, een luid applaus. Ook de vele leden der balie, die aanwezig waren, onthielden mr. L. W. yan Gigch hun sympa thiebetuigingen niet. De president dreigde de zaal te zullen ont ruimen. wanneer het publiek zich niet van het geven van teckenen van instemming ont hield. Mr. de Josselin de Jong zag van repliek op dit incident af. Hij las de passage van prof. Pel voor uit het .Tijdschrift voor Geneeskunde'*, waarin de lapsus, door dezen hoogleeraar op de ritting reeds erkend en voor zijn rekening genomen, voorkomt. Aan liet einde der zitting verklaarde de president, mr. Biileveld,,'t Is een vergissing geweest, een gewone drukfout, niets meer.'' De advocaat-generaal antwoordde niet. De kindermoord te Leeuwar den: De rechtbank te Leeuwarden deed gister uitspraak in de zaak legen Inze de V., oud 26 jaar, los werkman en Tjamlce I.., zijn vrouw, oud 23 jaar. Hun werd ten laste ge legd, dat zij op 6" Mei 1913 te Leeuwarden, na een te voren in kalm overleg beraamd plan, hun éénjarig kind Saakje. van het leven hebben beroofd, door het kind eenige hijten- de vloeistof, vitriool of zwavelzuur door den mond in het lichaam te brengen, tengevolge waarvan Saakje kort daarna is overleden. De eisch tegen den man was levenslange gevangenisstraf. Tegen de vrouw werd, wegens gebrek aan bewijs, vrijspraak gevorderd. De man werd heden tot 12 jaar gevangenis straf veroordeeld; terwijl de vrouw conform den eisch werd vrijgesproken. Overtreding der loterijwet. In de jongste zitting van het kantongerecht te Middelburg werd f .1060 boete subsidair een maand hechtenis gcëischt tegen J. K., agent der N. V. De Tijdigeest aldaar, wegens overtreding der Loterijwet. Naar gemeld wordt, was door de maréchaussee uit Vlis- singen op last van den ambtenaar van het O. M. ten huise van bekl. de voorraad loten in beslag genomen, doch een paar dagen later had K. een nieuwen voorraad en hin gen de loten als voorheen voor zijn raam, terwijl hij zelf hiervan aan den ambtenaar kennis kwam geven er bij wegende, dat deze nu den nieuwen voorraad weer in beslag kon doen nemen. Inbraak. Hedennacht is in hert kan door wam de Delftsche melldnrichtfinjg van de firma Vetih Go. te Delft ingebroken. Een ImigenneitseLde brandkast is uit de muur ge haald en aan de achterzijde geopend'. Een tweede brandkast bood weerstand, doch werd zwaar beschadigd. Er wordt ongeveer ƒ150 vermist Uit een en ainder krijgt men den indruk, dat hier geoefende vaklui aan het werk zijn geweest. Onze goede buitenlui. Te Orur- hfngen, gemeente Weerselo, (heeft bij een vechtpartij in een herberg zekere W. zijn te genstander een stuk Van den neus gesneden en den haard uitgetrokken. Paardendiefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden, ten na- deele van den heer Matfhijisen, te Merxem, hij Antwerpen, twee Belgische paarden ge stolen. Ook was een raelkwagentje ont vreemd. Men vermoedde, dat de dief zou trachten de waardevolle paarden op de St. Maart ensmarüct te Gorinohem van de hand te doen. Twee zoons van den heer Matthij- «en trokken naar Gorinchem, en inderdaad aió' daar qd de de beid# ver miste paarden staan. De eigenaar was hrist met iemand in onderhandeling, om ze voor een paar duizend gulden te verkoopen. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die den verkooper aanhield en de beide paarden in beslag nam. De aangehoudene bleek te zijn Cornells M., sjouwerman te Deurne, hij Antwerpen. Hij beweerde de paarden te moeten verkoopen in opdracht van zekeren Van den Bosch, wiens knecht hij was. Deze Van den Bosch schijnt echter met de Noorderzon te zijn ver trokken van hem was ten minste geen spoor te ontdekken. De verdachte werd Dinsdagmorgen door den Officier van Justitie te Dordrecht aan een verhoor onderworpen. Bloedvergiftiging. De arbeider C. T. onder ICruiningen kreeg de vorige week bij het oictenrooien ©en oribeteekenend wond je aan Ie hand. Thans Ss de man aan bloed vergiftiging overleden. Door de machine gegrepen. In de stroopfabriek van de firma Mulder te Win schoten is de arbeider Iviewiet uit Oude Pc- kela door de machine gegrepen en gedood. Kind overreden. Een 7-jarig knaapje bestuurde Dinsdagmiddag mei twee andere kinderen op den Bergweg te Botter dam, een handwagentje om voor moeder een wasch te gaan halen. Op den Bergweg kwa men de kinderen met hun wagentje in bot sing met een vrachtwagen. Door de botsing viel het bovengenoemde knaapje, zoodat een wiel van den vrachtwagen over het hoofd ging. Het kind bleef op de plaats dood. Verdronken. Dinsdag is het on geveer drie-jairi zoontje van den heer Huy- zer, wonende aan don Kinderdijk gem. Al- blasserdam, in de achter de ouderlijke woning gelegen Hon gen Boezem geraakt en void ron ken. Het lijkje is oo'sevischt. Fabrieksbrand. Dinsdagavond brandden de voornaamste werkplaatsen der Maatschappij tot Exploitatie van Joh Hillen's Ijzergieterij te Blerik bij Venlo geheel uit. Op deze fabriek werken circa 50 man, die hier door werkeloos worden. Door de brandweer uit Blerik, Venlo en de troepen der infante rie werd het vuur dat door sterkon wind werd aangewakkerd, bestreden. De brand tastte de na hij liggende woningen niet aan en beperkte zich alleen tot de fabriek. Brand. Gisterenavond omstreeks half vier bemerkte de jongste bediende van de firma H. C. Hevbroek Wzn. Co., Kei zersgracht te Amsterdam, 'in verlichtingsar tikelen, toen hij de deur on de derde verdie ping van het magazijn wilde orenen, dat dc zaak in brand stond. Verschrikt haastte hij zich naar beneden en waarschuwde het per soneel. De brandweer was weldra ter plaatse en bestreed met twee stoomspuiten krachtig met verschOlende stralen op de waterleiding het vuur. dat weldra door het dok heen sloeg. Het magazijn, dait in den tuin stond, brandde nagenoeg geheel uit. School- en Kerknieuws. De Ah'nister van Binnenlandsche Zaken heeft zijne goedkeuring onthouden aan de onlangs door den Raad der gemeente Delft vastgestelde verordening, regelende de salarissen van de leeraren aan het Gymnasium en aan de H. B. S., omdat de Minister het onbillijk acht, dat de leeraren voor gymnastiek en schoonschrijven een even hooge bezoldiging genieten als de leeraren in de natuurwetenschoppen, wiskunde, talen enz. Ook acht de Minister een afzonder lijke regeling voor den leeroar in het teekenen gewenscht. 's-G ravenhage, 19 November. Examen L. O. Wiskunde (art. 86). Opgeroepen 3 candidaten. Opgekomen en af- gewszen 2. Teruggetrokken 1. Alg. Synodale Commissie Ned. H e r v. Kerk. Dinsdagmorgen is de najaarsvergadering der Algemeene Synodale Commissie van de Neder- landsche Hervormde Kerk geopend in het ge bouw der Synode te 's-Gravenhage. De vergadering is als volgt samengesteldH. A. Leenmans, pred te Herlingen, presidentdr. G. J. Weyland, pred. te Veere, vice-president J. Knottenbelt, secretaris en adviseerend lidD. Zoete, pred. te LemmerC. F. Gronemever, ouderl. te UtrechtL. W. Bakhuizen van den Brink, pred. te Utrechtmr. H. Scholten, ouderl. te OudenboschD. Eilerts de Haan, pred. te HeilooP. P. Couvret, ouderl. te Rotterdam. Verschillende besluiten werden genomen waarna de vergadering werd verdaagd tot W oensdagmorgen. Ileclanie. Voedingswaarde 112 tegen ander brood 80. Hoevelaken. Bij een drijfjacht op het landgoed Hoevelaken alhier, werden met 7 geweren geschoten: 18 hazen, 56 faisanten, 6 houtsnippen en 5 konijnen, totaal 85 stuks. Hoevelaken. Een huisvrouw alhier zat 's morgens op haar eentje aan hot ontbijt en zag dat een groote rat heel gemoedelijk in do woonkamer rondwandelde. Op het zien van deze ongenood© gast li-at de vrouw va-n sahrik haar ontbijt: staan en vluchtte naar de bu ren, dde gewapend met een knuppel er op af gingen om de raft onschadelijk te maken Alle hoeken der kamer werden doorzocht, doch de rat was niet te vinden, zoodat men niet anders dacht dan dat het beest de ka mer had verlaten. Om hiervan zeker te zijn werd er 's avonds een stukje brood in de kamer gelegd, hetwelk den volgenden mor gen echter verdwenen was; een herwijs dat de nat nog altijd aanwezig was. Zondag werd ech ter het raadsel opgelost. Terwijl er bezoek was gaf die huisvrouw een muziekstukje op het orgel ten beste. Onder het spelen be merkte ze, dat het met een paar toetsen niet in orde was. Om te onderzoeken waar het haperde, werd het orgel opengemaakt en wie beschrijft de verbazing en schrik van de aan wezigen toen ze zagen, dat de raft heel rustig tusschen de snaren van het orgel zat. Be merkende dial haar schuilplaats ontdekt was, nam ze de vlucht, waarop oen algemeene klop jacht volgde, waarvan het resultaat was. dat de ral spoedig hot slachtoffer van haar zon derlinge schuilplaats werd. (Nijk. CtA Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 14 dezer aan I. J. Kreupeling en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van eene steenhouwerij op het perceel, alhier gelegen aan het Smallepad, bij het kadaster bekend onder sectie D, no. 3020 ged. Amersfoort, 14 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. v. RAND WIJCK Biet Nieuwe Vaandel van het 16e. Bij de voorstelling van hot nieuwe vaan del van het 16e reg. inf. aan de troepen van het garnizoen, waarvan wij gisteren reeds een kort verslag deden, heeft gcneraal-majoor P. W. Weber, commandant van dc IVe divisie, de volgende toespraak gehouden: „Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten 1 Bij ministericele aanschrijving ter uitvoe ring van het Kon. besluit, waarbij die plech tige uitreiking 'der nieuwe vaandels aan 13 infanterie-regimonten bevolen werd, komt on der meer voor, dat de vaandels in de gar nizoenen zullen worden voorgesteld. Als commandant der IVe divisie kwijt ik mij van dien plicht en heb de eer u allen, hier tegenwoordig, voor te stellen het vaan del, door het 16e reg. inf. voortaan te voe ren. Het is mij een groote vreugde het 16e reg. inf. en per telegram doe ik zulks ook het 18e en het 20e reg. uit naam yam het overige deel der divisie hartelijk geluk te wenschen met het bezit vam het schoone eere toeken, door II. M. onze geëerbiedigde Ko ningin Wilhelmina ten aanhoore en ten aan- schouwe van duizenden u plechtig uitgereikt. Het moge u, 16e reg., gegeven zijn het op den weg der eere te voeren en te volgen, en waanneer de ure des gevaars mocht aanbre ken waarvoor ons geliefd vaderland be hoed moge worden het vertrouwen door uwe Koningin in u gesteld, nimmer te be- scliamen, integendeel steeds te handelen naar het bezielende woord van uwe vorstin en aldus de belofte van onzen veldlegercomman- dJant gestand te doen. Dart: schoone oranje-vaandel, dragende de fiere spreuk der oranjes „ik zal handhaver" en tevens door de woorden „Citadel van Ant werpen" herinnerend aan het moedige ge drag uwer voorgangers, zij voor u het zinne beeld van onkreukbare trouw aam Koningin en vaderland en tevens het sjmbooi van de eer van het regiment. Wij, die hert niet hoog genoeg te schatten voorrecht hebben gehad, Maandag j.l. bij de vaandel uitreiking aanwezi* te zijn, hebben daar een plechtigheid biicrewoond, die voor ons im lengte van dagen onvergetelijk zal zijn en ons diep in het gemoed gegrepen heeft Dé ér heeft onze beminde Koningin, de fiere Oranjevorslin, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, de nieu we vaandels uitgereikt op eene wijze, diie ons met den meest irvni.gen eerbied en de diepste erkentelijkheid vervult. Gij, die met mij die nooit te vergeten woorden, met klankvolle, zilveren stem ran uwe Koningin hebt gehoord, gij zult, even als ik, tot in het diepst ran uw gemoed ont roerd geweest zijn en plechtig de belofte her haald hebben, door onzen veldlegercomman- dfl.nt geuit, van onveranderlijke trouw aan Koninrin en vaderland. Wij hebben daar gevoeld welk een vertrou wen onze Koningin in haar leger en haar vloot stelt, doch tevens begrepen, welke dure plicht ons is opgelegd ten allen tijide be kwaam, gereed en bereid te staan om zoo noo- dig ons leven be offeren voor de verdediging der dierbaarste en heiligste belangen. Nog klinkt het ons in de oorert, toen onze Koningin ons onzen, plicht voorschreef: Wed ijvert in offervaardigheid, in taaie volhar ding, in vastberadenheid" en daarop liet vol gen „em bovenal in geestdrift en bezieling, waar het geldt de zaak van het vaderland Wdj. de officieren en de oudere onderof ficieren, die vrijwillig hert beste deel ran ons leven gewijd hebben en nog wijden aam de belangen ram het leger, wij kennen de betee- kerris ram hert vaandel, van het schoone, oran je-dundoek ons d'oor koninklijke hand en bij korrijnkliik woord toevertrouwd. Maar ook gij, jongeren, de hoop der toe komst, voor het pwergiroote meerended op geroepen om te voldoen aan een der schoon ste plichten van den staatsburger, d. i zich weerbaar te maken voor de verdediging der heiligste belangen, ook gö moet de bc-rteeke- nis van het vaandel kennen en ten volle be grijpen. Ook gij moert weten, dat het raandel het zinnebeeld is van de eer ran hert regiménrt, het omanje-veLditeeken, dat ons in de ure van het doodsgevaar, wanneer ook de moe dige wel eens versaagt, sterkt en staalt en kracht geeft om onzen plicht tot het uiterste te vervullen. En nugii. die begrijpt welke hooge wijding het onze Koniimgmne behaagd heeft tie geven aan de plechtigheid der uitreiking, gij, die het hart op de rechte plaats draagt1 en ge voelt, waarin wij allen, vajn welken rang of leeftijd, één kuünen en moeten zijn, gij zult rnii met een krachtic driewerf hoera steunen. wanneer ik eindig met de kreet ^Lcve die Ko ningin." (Daarna werden de geweren gepresenteerd, dc ban gesloten, door de staf muziek ram het 5e reg. hert „Wilhelmus" gespeeld, de geweren weder afgezet Nadat de defileerende troepen vn gesloten colonne ongesteld waren, sprak generaal Weber nog over de bet eek o. nis van den tocht door de stad en het tehuisbrengen van het feestvieren-de 16e reg. inf.; niet alleen de troepen, ook de burgerif moet leeren besef fen de groote bet eekenis vam „hot vaandel"; en om te toonen, dat de burgerij dfie betoeke- nis beseft moet zij bij het voorbijdlragcn ram het vaandel, eerbied bewijzen dfoor het afnemen van don hoed. maar bovenail moet natuurlijk door de militairen zelf die eerbied bewezen worden en daarom zullen alle troe pen. hier In garafeoen, het feestvierende re giment door de stad begeleiden en volgdn tot de kazerne, waar het raandel bewaard wordt.) Jubileumzegels. De directeur van het postkantoor te Amers foort maa/kt bekend, dat van 29 November a.s. de jubileumzegels te zijnen kantore, als mede op de hulppostkantoren, verkrijgbaar worden gesteld. Voor hen, die bij het hoofdbestuur inge diende aanvragen van jubileumzegels heb ben gedaan, liggen de zegels op 29 dezer ter afhaling te zijner karftore gereed. Ve r 1 a t e n. Wij herinneren nog even aan dë, eenige weken geleden uitgestelde, opvoering van „Verlaten", het bekende Zweedsehe Ui r<el- spel van Alfhild Agrell, morgenavond door het Hollandia-Tooneel, waaraan •'eer goede krachten verbonden zijn, in Amicitia te ge ven. Het Ned. Boode Kruis in Servië. Het comité Amersfoort van het Ned. Roode Ivruis hield gisteren namiddag een vergade- Inyng in Maiisou de Kloet, waarin een lezing werd gehouden door mr. II. J. A. van Son, secretaris van dr. Lingbeek, bij dc Ned. Roode Kruis-ambulance in Servië. Nadat de heer P. J. Frederiks een wel komstwoord had gesproken, ibegon mr. v. Son zijn lezing met een beschrijving van het laat ste gedeelte der reis naar Servië. Niets ken merkte het zijn nabij een land in oorlog. Eerst tegenover Belgrado moest een nieuwe trein worden genomen en deze bestond uit één wagon 3de klas, van buiten met kalk be streken en van binnen met carbol gedesinfec teerd, mei het oog op de cholera. Half Juni kwam de ambulance in Belgrado aan. Aan het station stond een onafzienbare rij draag baren, waarbij soldaten in boeronkieeren. Van den anderen kant kwam juist een goederen trein aan, die Week een convooi van 1000 ge wonden aan te voeren. Dooden en gewonden lagen door elkaar, het was een vreeselijke toestand. De meesten waren op het slagveld voorloopig verbondon en hadden dagen op uitzending moeten wachten. Onder lel'ding van een dokter werden de gewonden ordelijk op de draagbaren gebracht. Dat was het welkom aan de Ned. ambu lance op Servischen bodem. Het was een schouwspel dat ons diep ontroerde, maar we zagen er in, dat we werkelijk welkom waren en dat de mensehen hulp noodig hadden. Servië bezit weinig doktoren. Aan de universiteit te Belgrado is geen medische faculteit, zoodat om te promoveeren de stu denten naar het ^buitenland moeten. Ook kent het geen gediplomeerde verpleegsters. We moeten daarbij niet vergeten, dat Servië voor 100 jaar nog Turksch was en dus een jong zich pas ontwikkelende staat is. Ook was het aantal gewonden ontzettend groot. Goed in gerichte ambulancen waren er reeds uit ver schillende landen, maar met dankbaarheid werd de Ned. Roode Kruis ambulance ont vangen. Te meer, daar er wel gezonden wa ren naar Griekenland, Turkije en Bulgarije inaar niet naar Servië, omdat een particu liere ambulance daar haar diensten had aan- gebo'dl^r/ Nu in den tweeden oorlog hulp werd geboden, werd dit zeer op prijs gesteld. Onder de uitmuntende leiding van den chef zijn goede resultaten bereikt. De ambulance was berekend op 150 gewon den. Aan het hoofd stond een chef-dokter, wien de leden stipte gehoorzaamheid hadden beloofd. De vrouw van den chef had de lei ding der huishouding. In het geheel gingen mede 19 personen, waaronder 6 gediplomeer de verpleegsters en 4 ged. verplegers, llert hoofdcomité is dagen lamg bezig geweest om alles in gereedheid te brengen. Medegenomen werden o.a. 100 ijzeren opvouwbare bedden, die in Servië algemeene belangstelling heb ben gewekt, 300 kussens, 800 lakens, 200 wol len en 200 moltondekens enz. Geregend was op de mogelijkheid om in Servië levensmid delen te koopen, maar toch werd nog veel meegenomen, zooals blikjes militaire rant soenen, vleesch, visch, |boter, gecondenseer de melk, thee, koffie en wijn. Ook keukenge reedschappen, terwijl alles gekookt werd op een pctroleumformiis. Een timmerkist heeft vele diensten bewezen. Verder natuurlijk medische instrumenten, benoodigdheden voor een operatiekamer en voor twee verbandka- mers. Het Ned. hulphospitaal leek een der meest moderne hospitalen, terwijl ook de apotheek uitstekend was ingericht. Veel was er meegenomen, maar er was zooveel noo dig, dat" steeds nieuwe verbandmiddelen moesten worden aangeschaft. Ook had do ambulance een rönlgenapparaat en een de Moov's raderbaar, waarvan evenwel weinig gebruikt is gemaakt. Ieder Servisch soldaat was voorzien van een snelverband van Utermohlen, hetwelk onschatbare diensten heeft bewezen Vele deskundigen hebben verklaard, dat vele ge wonden daaraan hun leven hebben te dan ken. In Belgrado werd de kazerne van het 7de regiment de ambulance als hospitaal aange wezen. Aanstonds werd alles in gereedheid gebracht en na 3 dagen kwamen de eerste ge wonden. De zindelijkheid liet er veel te wen schen ow, maar de zusters hielden schoon maak, zoo dat de Serviërs verbluft stonden, wamt dat dames aan 't schrobben en boenen wairen, dat hadden ze nooit gezien. Hard ge werkt werd aan operatie- en verbandkamers, do ajwttheek werd in gereedheid gebracht en de röntgoninstallatie in een speciaal vertrek ondergebracht Na drie dagen werden de vlaggen geheschen; in 't midden de Roode Kruisvlag, rechts de Hollandsche cn links de Servische. Per telefoon werd bericht dat 1000 gewonden waren aangekomen. Eerst 's avonds 11 uur kwamen 170 gewonden. Ge lukkig heeft men op zoo'n oogenblik geen tijd tot denken, daar er gehandeld moert wor den. Elke gewonde werd naar de badkamer gebracht om te baden. Soms waren ze In een ellendigen toestand, daar zo dagen op het slagveld hadden gelegen. Daarna gingen ze naar de verbandkamcr, waar het mooie en edele werk der doktoren tot zijn recht kwam en dan naar de zalen in de schoone bedden. Vele gewonden vertelden, dat ze dat oogen blik nooit zullen vergeten, na dagen van groote ellende werden ze zoo liefderijk ver zorgd. AVe hadden tusschen 300 en 400 gewonden. 'Aldoor kwamen nieuwe oonvooien en het eene bed was nog niet ontruimd of het werd weer ingenomen. De gewonden ontvingen veel bezoek van familieleden in hun schil derachtige klecdij. De kroonprins is er twee maal geweest en prins George herhaalde malen. Vele dames uit de stad brachten ver snaperingen en op 31 Aug. onthaalde de Ned. consul te Belgrado de ambulance en de ge wonden. Do gewonden kregen eten uit de Servische keuken, alles voorgeschreven door het ministerie van oorlog. Tweemaal per week zorgde de ambulance voor eten en versnape ringen. Onze zieken waren brave mensehen en nooit hej) ik me kunnen begrijpen, als ik de berichten las, hoe deze mensehen konden plunderen en rooven. Serviërs cn Bulgaren lagen hand in hand. Het moet dan wel waar zijn, dart de opwinding van het gevecht alle goede instinct doet verdwijnen. Lange ver halen deden dc soldaten over hun vrouwen en kinderen, terwijl de meeste gedichten maakten-, want elk Sender is in zijn hart een geboren dichter. Geopereerd is er gelukkig weinig, want een operatie beteekendc meest amputatie. De geampiiit'oerden kragen dan een kunstbeen of kunstarm, aan welk gebruik ze langzaam moesten wennen. Een Serviër is met weinig tevreden en kon ontzettende vermoeienissen doorstaan. Na hun ihorstcl werden ze gezonden naar een der vele badplaatsen in het binnenland of ook wel terug naar het leger. Want wel was de vrede geteekend, maar aan de grenzen bleef het rumoerig. Oostenrijk dreef door, dat de Serviërs ziek uit Albanië moesten terugtrekken en de Albaneezen bestookten nu de Serviërs, zoodat de pas herstelde sol daten daarheen moesten. Zonder gemor ver trokken ze. Twee oorlogen hadden ze meegc maakt en zich de grootste ontberingen ge troost, maar toch lieten ze geen ontevreden.- heid1 blijken. De vaderlandsliefde is een der mooiste trekken van de Serviërs, het volk gloeit van liefde voor zijn land. Daarna gaf spr. een overzicht van do dag- verdeeling der ambulance en bracht daarbij een woord ran grootcn dank nan dr. Ling beek en mevrouw voor de voortreffelijke lei ding. Altijd stonden ze klaar om het leven te veraangenamen en zeker zou de ambulance niet zooveel goed werk hebben kunnen doen als de kalme, kundige dokter met zijn vrouw niet de leiding hadden gehad. In Belgrado zijn 2 geheel naar de ertschcn des tijds ingerichte hospitalen. Nu waren nog 35 reservehospitnlen ingericht. Het Ncdcr^ landsohe met l100 bedden, was het grootste. Het 5de reservehospitaal werd geheel door het Servische Roode Kruis onderhouden. Het personeel bestond uit bekwame en sympa thieke personen, Serviërs, Polen en Dalma- tiërs. Het Russische hospitaal ging door voor het volmaaktste. In Rusland is het Roodc Kruis zeer rijk en deze ambulance bestond dan ook uit 5-1 personen. De ervaring in den Rus- sisch-Japanschen oorlog heeft den Russen tal van practisdhe dingen geleerd. In het binnenland deed incn ook wa^ men kon, maar er was weinig medische hulp en gebrek aan gediplomeerd verplegend perso neel. Zouden de Nederlanders in Servië geen verpleegsters kunnen vormen? De wil is goed en vele hoogstaande Servische vrouwen wil len hun practisch werk ook theoretisch voort zetten. Treurige toestanden heerschen er er. zeker zou vrouwelijke hulp hier veel lijd< hebben verzacht. Tot 15 October is door dc ambulance in S i vië gewerkt. Over de 1100 gewonden zijn ver pleegd, e-n slechts 8 zijn er gestorven. Het Servische Roode Kruis heeft veel ge daan en kunnen doen, omdat het de middelen bezat. Op het oogenblik heeft hert een kapitaal van 2i millioen francs. Dien grooten rijkdom heeft het te danken aan de groote vaderlands liefde der Serviërs. De regeering werkte ook mee. Een loterij, die schatten opbracht, werd toegestaan, terwijl de exploitatie van n bron aan het Roode Kruis werd overgelaten. Geen cent van dat kapitaal is verbruikt, ter wijl niet eens alle rente noodig was. Sinds Oostenrijk Bosnië en Herzegowina heeft ge annexeerd. dus in 1908 is een fonds gesticht voor een komenden oorlog. Serviërs uit alle deelen der wereld hebben daarvoor 2 millioen opgebracht en daarmee zijn alle kosten be streden. Of het Ned. Roode Kruis dat ook zou kun nen doen? Neen. De belangstelling bij ons volle voor het Roode Kruis is nöet groot. Z. K. H. de voorzitter, het hoofdcomité en de plaat selijke comité's doen veel om het Roode Kruis voor te bereiden voor zijn taak, maar voor alles is er geld noodig. Dat moet hoofdzake lijk komen uit de jaarlijkschc contributie der ledem Ik hoop de belangstelling in hert Ned. Roode Kruis te hebben verlevendigd of te hebben wakker geroepen en dat die belang stelling zal mogen blijken uü vergrooting var> het ledental. De Burgemeester dankt mr. van Son voor zijn lezing en sloot met een opwekking om de lijsten te teekenen, de bijeenkomst. Oscar "Wilde. In Maisou De Kloet hield ds. Thomson ms- terenavond zijn vijfden cursusavond, waar van het onderwerp was: Oscar Wilde's de Pro-fundis. Wie over Wilde en zijn „De Profimdis,,> spreekt, bedenke dat hij als op heiligen grond treedt, wamt waar smart is. is de bodem ge»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3