BINNENLAND. J&e geheele artillerie en van drie der zeven jrednen, waarin de bofndstroepen kwamen naar het slagveld. Gewonde officieren van de bondslnofpen. dde naar El Paso werden ge bracht, berichten, dat 80 A 40 vrijwilligers, iddlo gevangen waren genomen, on bovel van generaal Villa met kort proces ter dood ge bracht zijn. i Mexico, 26 Nov. De rebellen hebben op ,den nalionalen spoorweg tusschen San Jjuis ;do Potosi en Sallillo een militairen train rn ide lucht laten springen; 50 federalisten wer den d aarbijgedood. Het eerste wetsontwerp, dat bij het nieuwe leongres werd ingediend, strekt tot bekrackti- lgi>ng van eene concessie aan een Belgisch syn- Jdicaat voor den aanleg van 4000 mijlen spoor- jweg met 6mal spoor. De zaak is onderworpen faan eene commissie. I New-York26 Nov. Een telegram uil El Paso bericht, dat 700 gevangen federalisten in Juarez zijn aangekomen. De hospitalen van IjJu arcz zijn vol gewonden. N e w-Y o r k, 2 6 Nov. Uit Hermosillo (So- nora) wordt bericht, dat de nederlaag, die de 'federalisten gisteren beneden Juarez hebben geleden, door Carranza en zijne raadslieden i®oqdandg wordt beschouwd, dat daardoor de jruggegraat van de macht van Huerta in jNoord-Mexico is gebroken. Men verwacht, dat (de inneming van Chihuahua weinig moeite 9&1 opleveren. i Het rapport van generaal Villa over het ge- •vecht hooidt in, dat liij de bondstroepen heeft geslagen en drie militaire treinen met de ge- hecle artillerie en den voorraad munitie en levensmiddelen van de federalisten heeft ver- meesterd. Uit eene andere bron wordt bericht, dat de rebellen 150 dooden en verscheidene honderden gewonden hebben verloren. De verliezen van de federalisten worden veel hoo- ger geschat. Generaal Ohregon, de bevelheb ber van de opstandelingen in het noordwes ten, is aangekomen en heeft met Carranza geconfereerd over de plannen tot eene alge- zneone beweging naar het zuiden. Uit de stad Mexico wordt aan de Frankf. •Ztg. bericht, dat de toestand van het oogen- fclifk, alle gebeurtenissen van den Laats ten tijd 'samenvattende, zich aldus laat kenschetsen: 'iDe binnenlandsche toestand beteekent poli tiek en militair voor Huerta eene groole be nauwdheid. De regeering zou echter, volgens ide ovortuiging van de tot oordeelen hel best in staat zijnde personen, deze moeielijkhcden kunnen overwinnen, wanneer zij eerlijlk en «openlijk zich daaraan gelegen liet zijn. Daar door zou zij zich óf de Amcrikaansche erken ning verschaffen óf zij zou bereiken, dat zij ponder nadeel daarvan kon afzien. In plaats [.daarvan heerscht het stelsel van het voort modderen, dat in de hand wordt gewerkt, 'doordat Amerika blijkbaar ongezind is tus- 'schen helde te komen. De regeering is al te besluiteloos om de revolutie te onderdruk ken. Aan den anderen kant moeten de re bellen. ofschoon zij beter worden aangevoerd, tc zwak zijn om op de bondstroepen eene be slissende overwinning te behalen. Zoo staan de wederzijdsche krachten in evenwicht, en er is vooreerst geen kans op eene beslissing. De financieele maatregelen van de regee- |4ng, toh'erhooging en zegelbelastang. zijn, zoo- ah to voorden was, mislukt, omdat de im porteurs hunne bestellingen in het buitenland nerroepen hebben en de zogelplicht ontdoken Xroixft. Columblë. B o g Ot e, 2 5 II o v. De republikeinsche unie steunt de candidatuur van Esquerra voor het presidentschap van de republiek. Londen, 27 Nov. De firma S. Pearson 2nd Son (limited) heeft aan de dagbladen me degedeeld, dat zij een telegram uit Bogota heeft ontvangen, waarin lord Murray haar bericht, dat hij het contract over de ontgin ning van de petroleumbronnen in Columbia hoeft verbroken. Hij heeft diezen stap geno men wegens de politieke beweging, die door de onderhandelingen is ontstaan. Allerlei. Uit Boedapest meldt men aan de Mün- jhener Neueste Nachriehten, dat daar een eigenaardig huwelijk is gesloten. Prins Ghika, een van de broeders van den voor- maligen pretendent naar den troon van Al banië. huwde er met Frau Von Rethay. Bei den zijn doofstom en zij maakten kennis op len congres van doofstommen. Lens, 26 Nov. De staking is geëindigd en de arbeid geheel hervat in het bekken van Pas de Calais. De nacht was rustig. Metz, 26 Nov. De krijgsraad heeft den luitenant Tiegs, van het regiment vesting-ar tillerie no. 16 in Diedenhof en, die den vaan drig Foerster heeft doodgeschoten, wegens doodslag tot tien jaar tuchthuisstraf en ver vallenverklaring van den militairen stand ver oordeeld. "W e e n e n, 2 6 Nov. De Amstcrdamsche handelaar in brilLinten Jacob Pmheiro, die gisteren met den avcmd-sneltrein hier is aan gekomen, heeft aangifte gedaan, dat op de reis naar Weenen 'hem eene goed bewaarde portefeuille met brillanten ter waarde van omstreeks 270.000 kronen is ontstolen. Reuter seint ons uit Reims dd. 26 Nov.: Een militaire tweedekker, komende van Mourmelon en bemand met twee sapcurs- yliegers, heeft een val gedaan op de grens ran de departementen Marne en Aube. De beide vliegers zijn verbrand ten gevolge van eene ontploffing van den benzinehouder. Dinsdagavond is er in een trein, die ran Brieg tegen 11 uur naar Neisse vertrok ken was, tusschen Roesdorf en Neisse aan de noodrem getrokken. Terwijl de beambten langs den trein zochten, werd de bagage wagen beroofd. Vijf postzakken met een Waarde van ruim vijfhonderd mark, werden gestolen. De daders maakten zich uit de Voeten. Praag, 26 Nov. Heden morgen kwam pen passagierstrein in botsing met een •goede rentrein bij het binnenrijden van het Frans jozefs! a lion, naar men gelooft ten gevolge van Verkeerden wisse 1st and. De locomotief ont spoorde; verscheidene wagens werden be schadigd Twie» personen werden ernstig 58 fcdhi gewond. Hongkong. 26 Nov. Het Japansche éboomschip Soshumara kwam op de reede in boring met een Chineesche sloop, welke reizigers aanbracht. De sloep zonk. Dertig personen moeten verdronken zijn en vijf ge red, allen Ghineezen. Smyrna, 2 6 N o v. Toen de Fransahe tor pedoboot Spahi, komende van Voerla, met den consul-generaal en verscheidene andere per sonen aan boord, voer over eene oppervlakte waar mijnen waren uitgezet, sprong een van deze mijnen op een afstand van omstreeks 100 Meter van het schip. Kameroverzicht. Tweede Kamer. "Woensdag werd besloten tol toelating van het nieuw gekozen lid, den heer Otto. Daarna werd voordgezet de behandeling der Indische begrootöag. De Minister van Koloniën beloofde aan den heer Smeenge overweging eener salarisver- botering voor leeraren bij het middelbaar onderwijs en verzekerde aan hen, die op richting eener II. B. S. met 5-j. cursus te Ban doeng hadden bepleit, dat dit denkbeeld hem zeer sympathiek was en hij1 de Indische re geering in overweging zal geven, desbetref fende plannen voor te bereiden. Aansporing in 3en vorm eener molie had de Minister niet noodag, al zou hij er zich niet tegen ver zetten. De heer Ter Laan (s.-d.) diende daarop, mede namens leden der linksche Kamerfrac ties. een molie in, uitsprekende, dat te Ban doeng een H. B. S. mot 5-j. cursus behoort te worden opgericht. Deze motie werd aange nomen met 38 tegen 23 stemmen (links tegen rechts. Bij hot opmaken van de mominatie voor Raadsheer in den Hoogen Raad, werd eerste candid a at mr. Fclth, Raadsheer in hel Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Het Indisch debat werd daarna voortgezet. De Minister, de heeren Bos. Ter Laan en Van Deventer beantwoordende, erkende de wenschelijkheid van meer kweekscholen in Indië. De positie der onderwijzers is de laatste jaren veel verbeterd. De Minister wensdht voor Indië een type school, dat voor verschillende bedrijven opleidt en later kan worden vervormd tot een middelbare school. De Minister beloofde overweging van het denkbeeld van den heer Ter Laan om aan M. U. L. O. scholen internaten te verbinden. De heeren De Meester (o.-l.) en v. De venter (v.-d.) protesteerden krachtig tegen de sluiting van de gouvernements-kweek- sohool op Ambon op zuiver confessdoneele gronden. De heer Bogaardt (r.-k.) ontkende, dal de Kamer was misleid. De Minister deelde mede, dat de heer Idenburg hem had geschreven, dat de geslo ten kweekschool door een andere zal wor den vervangen. De Minister meende, dat dit een gouveroe- monts-kweekschool zal zijn. De heer Fock (u.-L) vroeg uitbreiding der 2de klasse-scholen. De heer Rutgers (a.-r.) waarschuwde den Minister e enigerlei toezegging te doen. De heer v. Deventer verzocht den Mi nister verdere opheffing van gou ver .-scholen In de Minahassa te sluiten. De Minister beloofde veel tweede Idas- se-scholen bij de volgende begroeting en ver klaarde nog eens uHdnikkeli'k dat aan dc subsidies niet zal worden getornd. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 27 No vember bevat o.a. de vólgende Kon. besluiten: benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Ponta Delgada (Azoren) A. S. Moreira: tot rechter-plaatsvervanger te Assen mr. L. L. 'Becke.rin.gh van Loencn, lid van het Hof van Justitie in Suriname, met verlof te Assen; tot schoolopziener in het arrondissement *s Hertogenbosch mej. F. W. M. Jansen aldaar; tot rijkswaterslaatsopzichter 4e klasse G. A. R. van Veen, ie Westervoort; eervol ontslagen op zijn aanvrage de luite nant-kolonel. generaal-niajoor-lftulair K. Punt voorzitter der remonle-commissci voor de be reden artillerie, met benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; voorts de kapitein A. C. Huijgens, van het 4c reg. veld-artillerie. benoemd tot kontonrechter-ploatsvervanger in het kanton Breda, met ingang van 1 Dec. a. s., mr. M. Tydeman Mz., advocaat en procureur te Breda benoemd tot burgemeester der gemeente Smallinger- land, A. Bruins Slot tot burgemeester der gemeente Rolde, S. Reynders, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Ruinen, jhr. H. G. van Holthe tot Echten, secretaris dier ge meente op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1914, eervol ontslag verleend als sluiswachter aan de schutsluis aan den Arkelschen dam te Arkel, aan K. Noblesse. Men méldt uit Apeldoorn: H. M. de Koningin bracht gisteren een be zoek aan het wijikgebouw in de Koningstraat1 op het Loo; aan de naai- en breisohool te Vaassen en aan de wijkverpleging van hot Groene Kruis ie Vaassen. H. M. de Koningin had aan het mid dagmaal van gisteren ten paloize Het Loo ge- raoodigd: baron Gevers, rezant te Berlijn en baronesse Gevers; douairière van Haersma de With geb. van Weede; den gen. gen.-majoor Tonnet, Hr. Ms. adjudant in buiiengewoncn dienst. De Prins heeft bet beschermheerschap aanvaard van de in 1914 te Middelburg te honden provinciale tentoonstelling der afd. van de Vereen, voor landbouw en. veeteelt in Zeeland. Dc Duitsche gezant bij ons hof, de heer Von Muller, is Dinsdagavond van langdurig buatenlandséh verlof te Gravenhage terug gekeerd. Hr. Ms. gezant; te Parijs, ridder de Stoers, die (hans nog met verlof in Ita&ë vertoeft, koent 80 dezer op rijn post terug. De gewone audiëntie van den minister van Buitcnlandsche Zaken zal op Vrijdag 28 November a.s. niet plaats hebben. De Ainerikaansche gezant en mevrouw Van Dijke vertrelcken hedenavond naar Ox ford. Aan de universiteit aldaar zal de gezant dan zijn aangekondigde voordracht houden. Do gezant vertrekt van Oxford naar Londen waar hij, met zijn eobtgerroote, de gast zal zijn van den AmeiHkaanschen gezant aldaar. De gezant denkt den Sen December in de residentie terug te zijn. De derde Vredesconferentie. De minister van builenlandsche zaken deelt hieromtrent in zijn Memorie van Antwoord op het V. V. mede: De in het V. V. gestelde vraag, of bij de Ptegeering is aangedrongen op bijeenroeping der 3c Vredesconferentie, moet ontkennend worden beantwoord. Overhaaste bijeenroeping zou schaden aan de voorbereiding, welke reeds in verschillende landen, waaronder zooals be kend ook Nederland, plaats heeft. De Minister is van oordeel dat grondige voorbereiding een absoluut vereischte is voor het welslagen van vredesconferenties. Het feit dat verscliillende besluiten der vorige conferentie nog niet algemeen zijn be krachtigd is te meer aanleiding om thans na druk te leggen op de zorg aan het programma der nieuwe conferentie te besteden. De ver zekering kan worden gegeven, dat daarbij ook gelet wordt op de nieuwe vraagpunten, in het Voorl. Verslag bedoeld. Echter zij opgemerkt dat de kans op het welslagen der regeling van zoodanig nieuwe onderwerpen aanmerkelijk wordt verhoogd, naar mate die onderwerpen gedurende langeren tijd de belangstelling der maatschappij in het algemeen en in het bij zonder die van de kringen der deskundigen hebben gewekt. Zoo, is b.v. te betwijfelen of over het in het verslag met name genoemde „gebruik van vliegmachines in den oorlog" dc meeningen thans reeds voldoende bezonken zijn. Een der „wenschen" door de tweede con ferentie in haren „acte fiaal"* te kennen ge geven, betrof de samenstelling van een inter nationaal voorbereidend comité, ongeveer twee jaar vóór het bijeenkomen der derde conferentie. Aan dien wensch behoort volgens den Minister de hand gehouden te worden. Het laat zich dus aanzien dat dc derde con ferentie niet vóór 1916 of 1917 zal kunnen plaats hebben. De derde Vredesconferentie zal tot hoofd taak hebben de verdere codificatie van het volkenrecht in het belang van de rechtsze kerheid en de handhaving van den vrede. Aan het voorkomen van oorlog zou naar de meening des Ministers verre van bevorder lijk zijn een regeling krachtens welke schen ding der neutraliteit ten opzichte van éen land gedurende een oorlog door alle neutrale lan den als een „casus belli" zou moeten worden beschouwd; t. L zou die regeling veeleer oor log uitlokken. "Wat het aanvankelijk denkbeeld van den Leidschen hoogleeraar van Vollenhoven aan gaat, n.l. het desvereischt ten uitvoerleggen Vanvan arbitrale uitspraken door een inter nationale politiemacht meent de Min., zonder in het minst te willen vooruitloopen op het geen voor de toekomst is weggelegd, ernstigen twijfel te mogen uitspreken aan de uitvoer baarheid daarvan bij de thans bestaande in ternationale verhoudingen. De Vo ge 1 wet. Bij kon. besluit is be paald. dat de Vogel wet 1912, met uitzonde ring van het tweede lid van art. 2, in wer king zal treden op 1 Januari 1914. Een dure geschiedenis. Ten einde de kosten van het verblijf van Hr. Ms. Holland in de Chiraeesche wateren en van het bewakingsdetachement van do gerantschaps- geibouwen te Peking over 1912 te kunnen kwij ten, zal binnen enkele dagen een wetsont werp aan de Tweede Kamer worden aange boden, waarbij f 465.300 voor die doel wordt aan gevra agd. Hr. Ms. JCo nin gin-Regentes" te Algiers. Men seint uit Algiers aan de N. R. Ct.: De gouverneur-generaal heeft gisteren een noenmaal aangeboden aan den Engelschen admiraal Briggs en zijn staf, den Engelschen consul en den bevelhebber van het Ncder- landsche pantserschip „Koningin-Regentes". De gouverneur-generaal zeide zich gelukkig te achten officieren der dappere Engelsche en Nederlandsche marine te kunnen ontvan gen. De Engelsche admiraal en de Nederland sche bevelhebber dankten den gouverneur- generaal, brachten hulde aan de Fransche vloot en dronken op den voorspoed van Al- gerië. De bijeenkomst droeg een zeer harte lijk karakter. Het examen tot toelating als vrijwilliger voor het reservekader bij de cavalerie zal plaats hebben op 13 Januari a.s. en zoo noo- dig op een der volgende dagen worden voortgezet. Het toelatingsexamen wordt ge houden: voor het lc regiment huzaren te Amersfoort, voor het 2e te Tilburg, voor het 3e te 's Gravenhage en voor het 4e te De venter. Adspiranten, die aan het examen wen schen deel te nemen, moeten minstens 11 da gen voor den aanvang van het examen hier van kennis geven aan den commandant van het korps. Bij beschikking van den minister van oorlog 'is de kapitein op non-actiiitoit H. P. va Ti den Ham van Hcyst van het wapen der Infanterie met ingang van 1 December weder in «dieven dienst geplaatst en wel 'bij den stal van het wapen, met bestemling om te worden werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den eeneralen staf (bureau voor buitengewoon militair vervoer.) In Januari 1914 zal geen examen wor den géhouden voor toelating tot het reserve kader bij dc bereden artillerie, doch eerst in den zomer van 1914. Feesten der K. M.A. bij gele genheid van haar 85-jarig be staan. Men schrijft ons uit Breda In de hoogst smaakvol versierde zaal van Concordia werden de genooddgden ontvan gen niet het oude Wilhelmus, uitgevoerd door de cadetten-muziekvereeniging Serapre Crescendo, waarna de president van den Se naat, de cadet-Sergeant F. Raland, het wel- komtswoor 1 sprak en het zoo gewilde cadet- tenlied werd aangeheven. Het vlot afgewerkte programma, begon met worstelstar.den, uitgevoerd op de maat der muziek, die gevolgd werden door het zingen van enkele liederen begeleid door mandoline en guitaar. Het groote nummer was: een overzicht yan de ontwikkeling der schermsport in de vereischte kleederdrachten als: Gladiatoren uit den Romeinschen tijd, Hollanders uit de middeleeuwen, die het slagzwaard hanteer den. schermen met schild en degen en van degen en mantel Tegen degen en ponjaard, in de 16e en 17e eeuw, en in de 18e eeuw, eerste lielft, degen en mantel, tegen degen en lantaarn; verder 18e eeuw, 2e helft: degen en sabel, terwijl de 19e en 20e eeuw in ge bruik nam: floret (pl.m. 1850), floret (Fran sche methode), zware sabel, sportsabel, duel degen, sabel, gaveer, lange en korte stok. liet geheel werd keurig afgewerkt en som mige nummers trokken meer speciaal de aandacht; zoo b.v. de sabelschermer tegen den bajonet-tegenstander, een en ander werd door zachte muziek begeleid. Dat onze jeugdige zonen van Mars, óók in de schermsport deugdelijk worden opgeleid, kwam op zijn voordeeligst uit. Een alleraardigst laatste nummer was eene partij tusschen 1 lange en 2 korte srtokken, dat ook door muziek begeleid werd; in den beginne in een betrekkelijk lanozaam *empo, doch in een woesten cadans eindigde. Op dit nummer volgde een kranig werken door turners aan drie bruggen tegelijk, een krachtig a-olans was het welverdiende loon. Het muzikaal gedeelte, dat nu een beurt kreeg, was o.m. een volkomen succes voor den cadet-sergeant W. A. van der Beek, die op zijn cclo een adagio van Bargiël ten ge- hoore bracht, dat prachtig genoemd moet worden. Het slotnummer van het programma liet ons rnarmergrocpcn zien, voorstellendeop roep ten strijde, 's krijgers afscheid, strijd, vrede. Daarnabal. Aan eene beschrijving hier van is niet te beginnen. Voeg alle mogelijke bijvoeglii'Ve naamwoorden bijeen die van een bal, het mooiste aang^*"-* wat maar mogelijk Is, dan heeft men c-ct lettenbal. De journalisten in de Eerste Kamer. Namens de parlementaire journa listen is aan de huishoudelijke commissie der Eerste Kamer een schrijven gozonden, waar in uitdrukkelijk wordt opgekomen tegen de manier, waarop hij de verbouwing van het Kamergebouw voor de journalisten ls ge zorgd of liever ndet gezorgd. Gevraagd wordt dat de perskamer, evenals andere vertrekken, fatsoenlijk in orde zal worden gebracht, dat er een telefoon-cel worde gemaakt en dal dc journalisten gebruik zullen mogen maken van den ouden, thans alleen voor de Kamerleden bestemden Ingang. Jel. -- De S. D. A. P. en d e Indische par tij. Naar men verneemt heeft de sociaal democratische kamerfractie een dezer dagen, en ditmaal in tegenwoordigheid van den heer Van Kol, opnieuw een vergadering gehouden in verhand met de in de Kamer gevoerde de batten over de Indische partij. De leider der fractie, mr. Troelstra, heeft reeds naai- aanleiding van de Indische begroo- tiiigsdebatten een onderhoud gehad met den minister van koloniën. Men meldt nader: Naar aanleiding van het verschil van mee ning tusschen de sociaal-democratische kamer fractie en Van Kol over de Indische partij, had de vorige weck een vergadering der frac tie plaats, die ditmaal door Van Kol werd bij gewoond. Uit de besprekingen bleek dat Van Kol met zijn volgens zijn mededeclingen geens zins geheel juisrt weergegeven interview, er geen oogenbldk aan heeft gedacht om de in terne eringsbeslui/ten tegen Douwes Dekker c.s. te verdedigen en dat hij zich in hoofdzaak kon vereenigen met de wijze, waarop namens de fractie door Vliegen in zijn rede van 13 Nov. j.l. deze zaak in Kamer was behandeld. Zijn houding tegenover de Indische partij was vooral het gevolg van zijn overtuiging, dat de door die partij gevolgde srtrüdwiize niet de juiste was en dc gezonde ontwikkeling van de beweging onder de inlandsche bevol king niét ten <-:aede kwam. Hij juichte het toe, dat de geïnterneerden na herhaald over leg met de fractie en enkele harer leden thans een opvatting omtrent de te voeren beweging in Indië zijn toegedaan, die door Van Kol kan worden "oedéekeurd. In eene verklaring, door hen omderteékend, werd die opvatting nader omschreven. De burgemeester der residentie, jhr. mr. Van Karnehcek, die deze week eend ge dagen le Londen was, zal Maandag 8 December we der zijn ambt hervatten. Hij was naar Londen gegaan om zijn zuster, baronesse Bentinck, die daar met haar ouders tot herstel van gezondheid vertoefde, een be zoek te brengen. Maandagnacht is zij plotse ling onwel geworden en gestorven. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken, van 26 November 1913, no. 1758/1, afdeeling Onderwijs, zijn be noemd in de commissie voor de in 1913 en 1914 te houden examens ter verkrijging van het getuigschrift van geschiktheid om op te tre den als leider van lichaamsoefeningen (ge tuigschrift A) en van het getuigschrift van geschiktheid om op te treden als leider van plaatselijke cursussen (getuigschrift B): a. tot lid en voorzitter H. J. Balfoort, in specteur van dc lichamelijke opvoeding in de tweede inspectie; b. tot niet-militaire leden M. A. A. Steyns, leeraar In de gymnastiek aan de gemeente lijke hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Ledden, en J. C. Eykman, onder wijzer in de gymnastiek aan openbare lagere scholen te Utrecht; c. tot met-militair-plaa tsvervangend lid. J. J. Meïjerink, leeraar in de gymnastiek aan de gemeentelijke hoogere burgerschool me* vijfjarigen cursus te Stad-Almelo. 51 r. F. G. KooL Mr. F. G. Kool, presi« dent van de Arrond.-Rechtbank te Gronin- gen, heeft eervol ontslag als zoodanig aan gevraagd. Een jublleerend journalist De heer B. C. van Berkum, journalist tt 's Gravenhage, herdacht onder talrijke bewijs zen van belangstelling en sympathie den da4 waarop hij vóór 25 jaar aan bet Neder* land sell THaagsch) Correspond entiebu r eau voor Dagbladen Bellnfante en Vas Dias is verbonden. Reeds vroeg In den ochtend wa ren ten huize van den jubilaris tal van bloemstukken bezorgd. Van de collega's op de tribune van de Tweede Kamer, waar de heer Van Berkum sinds 20 jaar als verslag gever werkzaam is, zoomede van directeur en medewerkers van het Kort Verslag dei Tweede Kamer, ontving hij een reuzen- bloemstuk met hartelijk begeleidend schrij ven. De heer Vas Dias overhandigde den Jubilaris een waardevolle enveloppe. K. H. Schadd. f Het Hbld. meldt het overlijden te 's Gravenhage van den heer K. H. Schadd, oud-directeur van de Amstcr damsche Onmibus-Maatschappij. Oorspronkelijk boekhandelaar en oprich ter en uitgever van „Het Noorden", woonde de heer Stkndd destijds in de Plantage en moest eiken dag naar de Beurs k>open. Met de heeren "Westerman, Caramelli, IVman en Ferd. Schmit/ stichtte Hij toen een omnibus- dienst van de Plantage naar de Beurs. Dit was dc grondslag voor de A. O. M., want in weinig tijd waren er zooveel passagiers, dat de dienst drt moest worden uitgebreid. En zoo ontstond de Amsterdamschc Omnibus- MaatscKappij, die 1 Juli 1872 word opge richt en waarvan de Heer Schadd de eerste en eenige directeur is geweest. Op 31 December 1899 scheidde hij als di recteur. hoewel hij tot eind 1909 directeur in liquidatie bleef. En f Januari 1900 werden de trams door de gemeente in exploitatie ge nomen. Gedurende zijn gansche directeurschap stond hij bekend als een zeer humaau chef. De heer Schadd was voorts een der op richters van het Panorama. Hij bereikte den leeftijd van 72 jaar. In Den Haag is overleden, in den ouder dom van 78 jaar, de gep. kapitein der artil lerie J. N. A. Schneiders van Greyffenswertli. De Ouderdomsrente. Het be stuur van den Bond voor Staatspensionee- ring heeft aan de leden van armbesturen en diaconieën de volgende circulaire verzon den: „Over eenlgc wéken op 9 December zal voor vele ouden van dagen heit oogenblik gekomen zijn. dat zij ten postkantore voor de eersite maal hun f 2 pensioen zullen kun nen afhalen of doen afhalen. Dat het voor die oudjes een blij, een heer lijk oogenblik zal zijn, gij, heeren armenver zorgers. weet dat misschien beter nog dn- wij Maar toch, ook wij voelen 't en als strij ders, reeds zoovele jaren, voor een premie- vrij staatspensioen, zijn wij dankbaar, dat alvast zoovelen voor een klein deel uit hun benarden toestand zullen zijn verlost zij he! dan ook. dat onze Bond met alle kracht don strijd zal voortzeitten, om de onrechtvnard; verstootenen eveneens geholpen te zien. Zooals wij zeiden, gij weet het en gij zult u met ons verheugen in het geluk van zoo- velen. dat meit 9 December zal aanvangen, maar, mijne heeren, er dreigt gevaar! Gevaar, dat niet alle ouden van dagen, indien maar eenigszins mogelijk het volle genot van hun pensioen zullen genieten. Van meer dan een zijde toch werd onze Bond er op gewezen, dat er armbesturen cn diaconieën zijn, die van deze gelegenheid gebruik zul len maken, die f 2 pensioen zullen krijgen, die bedeeling geheel of gedeeltelijk terug te nemen. Ziet. M. H., dat zou ons al bijzonder te genvallen en een geheele misrekening voor ons zijn, althans in die gevallen, waarin de bedeelden, trots de bedeeling, een armoedig bestaan hadden, al erkennen wij gaarne dat in andere gevallen billijkheidshalve met de uillceering volgens art. 369 door u moet wor den gerekend. Laat dit dan uw streven zijn geen ont lasting van armenkas of diaconiekas, geen strakker toehalen van de beurs, maar rui mer dan tevoren den arme geholpen." Prijsvraag Teyler's genoot schap. Directeuren van Tcyler's Stichting, te Haarlem, en de leden van Teyler's God geleerd Genootschap hebben uitspraak ge daan over drie antwoorden, ingekomen op de prijsvraag: „Het Genootschap vraagt: eene enmirisch- psychologische studie over bidden en gebeds* verhoorïng." De cereprijs is toegekend aan den heer Hans Wirz Pfarrer te Rohrschach-Goldach en evan gelise her Religionslehrer am Lehrer-Sentinar Mariaberg (Zwitserland.) Een Marker botter als ge schenk. Eenige heeren hebben een geheel udtgerusten Marker botter ten geschenke ge geven aan de Amslerdamsche padvinders. De melkoorlog te Hengelo. Te Hengelo (Ov.) werden Dinsdagavond in verband met verhooging van den melkprijs door het comité voor den melkboycol in niet minder dan echt cafés vergaderingen belegd, die goed bezocht werden. In elke vergade ring werd een buurlcommissie benoemd, die hot hoofdcomiité zullen bijstaan om den boy cot zoo algemeen mogelijk te doen zijn. De staking te IJ muiden. Nu de readers de voorstellen der bemiddelingscom- missie hebben aanvaard, is naar de Tel. meldt; door hen heit besluit genomen, een proclamatie te verspreiden, waarin zal staan, daft de oude loonregeling, vóór de Staking gel dende, weer van kracht zal zijn; echten* met dien verstande, dat de 5 tegemoetkoming d)e vooding 6 maanden zal blijven bestaan. Deze f 30 zullen dan gelden als heit z.g. staan geld. Ook heit mede nemen van visch val* booird zal niét meer geoorloofd zijp. Moord in den vreemde. Voor aarecbtihoi Ie Gravenhage -werd glstaröl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2