N° 135 DE EEMLANDER". Woensdag 3 December 1913. BUITENLAND. FEUILLETON. DOKTER JOOST I2d* Jaargang; Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. V Uitgevers: VALKHOFF ft Co ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort Idem franco per post f 1.00. 1.50. pe Per week (met gratia verzekering tegen ongelukken) - O. I O. Afzonderlijke nummers 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fee8tdngen. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels.. f 0.50, Elke regol meer- O.lOr Dienstaanbiedingen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeor voordeelige bepalingev tot het herhaald adverteeron in dit Blad, bij abonnement Eeno circulaire, bevattende de voorwaardon, wjrdt op aanvraag toegezonden. —ar Duitschlanü. B e r 1 ij n, 2 Dec. In den rijksdag begon heden de eerste lezing van de begrooting. De staatssecretaris van financiën Kühn be toogde, dat bet verkrijgen van evenwicht tus- schen de ontvangsten en de uiigaven ditmaal te doen heeft met twee in hoofdzaak onbc kende factoren: de opbrengst van den „Wehrbcitrag" en den toéStand van de zaken van bedrijf en handel. Het was'eene gewich- ftige stap van den rijksdag, dat hij deze uit gaven niet heeft willen afschuiven op de ko mende geslachten. Dit was een gewichtige stap, die op heil of verderf kan unioopen; op heil wanneer tegenover de belastingbetalen- den op verschoonende wijze wordt opgetre den, op verderf wanneer men mocht ineenen, dat zulke aanzienlijke geldmiddelen vaker konden worden verkregen. Het tweede mo ment van onzekerheid is de toestand in zaken en van de arbeidsmarkt. In ieder geval zal men bij de beraadslagingen over de begroo ting goed doen eone wijze marge in acht tc nemen. Wij moeien bij bet samenstellen van de begrooting er naar streven, dal onze schep ping en de werkelijkheid zooveel doenlijk toi elkaar naderen. De Balkan-gebeurtenissen en oorlogen waren niet in staat de ontwikkeling van de inkomsten te beiemmeren. De commissie van den rijksdag, die over de duel-kwestie in het leger heeft te rappoi- teeren, lieeft van hare nationaal-liberale le den een nieuw voorstel over de bestraffing van hel tweegevecht ontvangen. Dit voorstel luidt: Wanneer de uitdagende of de aannemende misdadig de schuld draagt aan het tweege vecht, dan moet in plaats van vestingstraf ge vangenisstraf van gelijken duur worden op gelegd. Ook kan het verlies van de burger lijke eererechten worden uitgesproken." Dit voorstel, waardoor de voorstellen van verdere strekking der sociaal-democraten en de leden van het centrum zouden worden ter zijde gesteld, is bestemd als grondslag te die nen voor een compromis tusschen de voor- en tegenstanders van het tweegevecht Straatsburg. 2 Dec. Onderstaats secretaris Mandel heeft zich heden naar Ber lijn begeven, om deel te nemen aan de de batten van morgen in den rijksdag. De stadhouder van Elzas-Lotharingen, graaf Wedel, heeft in een interview, dat hij aan een vertegenwoordiger van de National Zei hing verleende, geen antwoord willen ge ven op de vraag of er tusschen hem en den commandeerenden generaal van het 15de legerkorps over de behandeling van de ge- heele zaak meeningsverschil bestond. Hij zeide„Ik heb de berichten over dergelijke verschillen officieel laten tegenspreken. Ik kan slechts daarover opmerken, dat er ver schillende persoonlijke gesprekken tusschen mij en generaal von Deimling hebben plaats gehad, dat daarbij wel eens verschillen van meening zijn gebleken, maar dat er van een conflict geen sprake kan zijn." De aandacht verdient eene verklaring van den stadhouder naar aanleiding van de vraag of het hem bekend was, dat een aantal burgers van Zabern, die in hechtenis zijn ge nomen. eischen tot schadevergoeding hebben ingesteld, en of daarvoor een rechtsgrond slag aanwezig is. Graaf Wedel antwoordde daarop„De menschen voeren aan, dat de soldaten tegen hen zijn opgetreden, ofschoon de staat van beleg niet over de stad was afgekondigd. In zoover zijn zij in hun recht. De staat van beleg mag slechts met uitdruk kelijke toestemming van den keizer afge kondigd worden." De meesten van de verle den Vrijdagavond gearresteerde personen hebben bij den burgerlijken rechter eene klacht ingediend, die tot eene strafvervol ging kan leiden, en bovendien schadevergoe ding verlangd. Strafvervolging kan worden ingesteld op grond van velschillende artike len van het strafwetboek, die straf bedrei gen tegen misbruik van de dienstmacht, te gen lichamelijke mishandeling en tegen Huis vredebreuk. De gemeenteraad van Zabern heeft beslo ten gezamenlijk af te treden, wanneer niet volledige voldoening verschaft word» voor de machtsmisbruiken van de militaire over heid. België. Brussel, 2 Dcc. L»e algemeen© raad van de socialistische partij was lieden in het volks- gebouw bijteen tot bespreking van <le parle mentaire staking. Er werd een besluit aan genomen, waarin in substantie wordt gezegd, dat de socialistische partij bereid is lementaire shaking be beginnen, op voorwaar de dat de oppositie eenstemmig deze tak- tiek aanneemt en dat de staking eerst on houdt op den dag, waarop de negeering zich in be ginsel vereenigt met het beginsel tod de giond wetherzie ning. Frankrijk. P a r ij s2 D e c. De Kamer heeft art. 2 van het lecningsontwerp aangenomen, dat be paalt, dat jaarlijks in de begrooting een an nuïteit van 75 nullioen zal worden opgeno men voor terugkoop ran 3 pets. rente. De Kamer behandelt art. 2, luidende: De inschrijvingen van staaLsrentc zullen voortaan de volgende vermelding dragen: AJle voorrechten en vrijdommen, toegekend aan dc staatsrenten, zijn verzekerd aan deze 3 pets. rente. Jules Roche verdedigt een amendement, strekkende om de formule, door de commis sie voorgesteld, te vervangen door eene an dere, luidende: De mt te geven rentetitels zul len, evenals de beslaande, vrijgesteld zijn van iedere inhouding of belasting en iedere ver mindering van de coupon, anders dan door conversie; zij zullen genieten van de vrijdom uien, waarvoin thans de staatsrenten genie ten. Spr. zegt, dat men een tekst moei aan nemen, die zich tot geen enkele dubbelzinnig heid leent. Op geen enkelen tijd, zelfs niet op de kritiekste tijdstippen van de geschiedenis, is de rente getroffen. Eene staatsbelasting, die een deel van de beloofde interest inhoudt, zou eene contractschennis zijn en het creaiet ruï neeren. Het is hier niet alleen eene vraag van rechtvaardigheid, gezond verstand en eerlijk heid; het is eene kwestie van welbegrepen belang. (Toejuichingen op verschillende ban ken in het midden;. Spr. zegt verder nog, dal verscheidene staten, die op de rente eene be tasting legde, bet nadeel hebben begrepen, dat zij zich zelf hebben aangedaan. Theodore Reinach verdedigt een tegen- amendement Dit bepaalt, dat de nieuwe ren tetitels evenals de bestaande, vrijgesteld zijn van ieder recht van zegel of overgang onder levenden; zij zullen nooit getroffen worden door eene couponbelasting hooger dan die van de noniinatieve Fransche roerende waarden, zij zullen gedurende tien jaren gerekend van hunne uitgifte vrijgesteld zijn van ieders be lasting van dien aard. Volgens den door de regeering voorgestelde tekst zullen de uiltreksels van de rente-in- schr vingen voorlaan de vermelding orageu, dat zij zulle nbhjven genieten van de vrij dommen, die zij thans genieten. Reinach is van oordeel, dat noch deze tekst, noch de tekst van de commissie duidelijk zijn. Zijn voorstel heeft hot voordeel de ontref baarheid van de rente niet te handhaven. Uit de tekst van de regeering weet men niet waaraan men zich moet houden wat de onaantastbaar heid van dc rente betreft. De minister van financiën Dumont verklaart, d<at nooit de regeering eonstemmiger is ge weest dan wat <ie onaantastbaarheid van de rente betreft. De rapporteurs Noullens verklaart, dat de tekst van de regeering niet door eene bijzon dere belasting zal worden getroffen. De rapporteur voegt er echter bij, dat de rente niet zal ontsnappen aan de aigeinoenc belastingen Reinach zogit, dat de tekst van hot artikel volkomen duidelijk moet zijn, zoadat bet niet noodig is door uitleggingen te bepalen of vreemde staten waarborgen geven aan hunne houders van tfltfels, want rnon wendt zich tol den vreemden crediteur, die gevrijwaard wil zijn «tegen de fantasie van den .wetgever op dijt stuk. De Kamer kan die onaantastbaar heid van de nieuwe rente aannemen af niot aannemen, maar uit een sociaal oogpunt is dit dene vraag van gerechtigheid, eene epi' sode in den strijd voor de inkom sten be Las ting. (Levendige toejuichingen bij de uiter ste linkerzijde en bij oen deel van de linker zijde.) De voortzetting van de discussie woidt tot die uamidda grilling verdaagd. P a r Q s, 2 Dec. In het voortgezette cebat over het leeningsontwerp bestrijdt de oud minister-president Caillaux levendig de on aantastbaarheid van de rente, die hij on- vereenigbaar verklaart met de inkomstenbe lasting. (Toejuichingen van de linkerzijde en de uiterste linkerzijde). De minister van financiën Dumont komt op voor dc onaantastbaarheid van de ren te hij verklaart, dat hij weigert de ver antwoordelijkheid voor de uitgifte van de leening op zich te nemen, wanneer dc Im muniteit van dc rente niet uitdrukkelijk wordt uibgesproken. Delpierre verdedigt een amendement, dat strekt om "uil te maken, dat op uiltreksels van de inschrijving zal worden vermeld, dat voor de coupons van de staatsrente alle nu bestaande immuniteiten gehandhaafd wor den. Minister-president Barthou aanvaardt het amendement-Delpierre met deze beteekenis. dat de nieuwe titels zullen genieten van alle fiscale en burgerlijke imnjuniteilen, die aan de staatsrente zijn toegekend, zoodat de coupons van de rente heden en in de toe komst vrijgesteld zullen zijn van de alge- meene inkomstenbelasting, waaraan de roe rende waarden zullen worden onderworpen. Hij verklaart deze immuniteit voor onver mijdelijk noodig. Barthou stelt de kwestie van vertrouwen. Hij vraagt stemming over het amenderaent-<Delpicrrc en voegt daaraan toe. dat als dit amendement werd verwor pen, de regeering aan anderen de zorg zou overlaten otn hel slagen van de leening te verzekeren. Het amendomenl-Delpièrre wordt in stem ming gebrachtuit de telling blijkt, dat bet verworpen is met 25 stemmen meerderheid. Tweede telegram. Tengevolge van de verwerping van het amcndemcnt-Del- pièrre met 290 tegen 265 stemmen, verlieten de ministers de vergaderzaal van de Kamer en begaven zich naar het Elysée, om hun ontslag aan te bieden. Derde telegram. Nadat de uitslag van de stemming was medegedeeld en dc minis ters de zaal haduen verlaten, verdaagde de Kamer zich tot Maandag. President Poincaré heeft het ontslag van het ministerie aangenomen. Portugal. Lissabon, 2 Dec. Bracamp Freiro is gekozen tot voorzitter van den Senaat, Aze- vedo Coulische tot voorzitter van de Kamer. Oostenrijk. De Nordd. Allg. Zeilung solirijft: 65 jaren zijn den 2en December ver- loepen sedert den dag, waarop keizer Frans Jozef den troon 'heeft bestegen. De dankbaar heid van die medewereld voor de wijze ver vuiling van zijn vorstelijk ambt werd denver- eerimgswaardiigen heerschar in ongetelde uitingen bij zijn 60-jarig jxjgeerings-jubileum en bij de voltooiing van zijn tachtigste levens jaar gebracht. Bij hernieuwing bevond ziah sedert de zoo dikwijls beproefde staatsmans wijsheid van Frans Jozef tegenover ernstige vraagstukken. Ook op de laatste gebeurtenis san kan do Oostenrijksch-Hongaarsdhe monarchie terug zien met het bewustzijn, dat hare levensbelangen met kraoht en nadruk beschermd zijn. In onverbrekelijk bondge nootschap met Duitschland en Italië ver- eenigd, staat de monarchie Oosteuirijk-Hon- garije machtig in den raad der volken. ■Heden gelijk voor vijf jaren gelden de innig gevoelde woorden, die onzen keizer „den edelen heersoher, den trouwen bondgenoot, den machtigen beschermer van den vrede" wijdde, toen onder aanvoering van Z. M. de Duitsche bondsvorsten in een plechtig uur te Sckaubrunn den hoogen jubilaris hunne ge luk wen schen boden. Zoo verecnigt het Duit sche volk zich heden nogmaals met de vol ken van Ooslenrijk-Hongarije in de hartelijk ste zegenwensohen voor Z. M. den keizer en koning Frans Jozef on voor de landen, die on der zijn schepter tot klimmende welvaart voorwaarts gaan. Weenen, 2 Dec. In de Hongaarsche delegatie verklaarde admiraal Ha us, dat als vlootprogramma worden gehandhaafd 16 p^ntserschepcn, 12 kruisers, 24 torpedojagers, 72 torpedahooten cn 12 onderzeeërs. De vlootcommissic van de Hongaarsche de legatie heeft de begrooling van marine aan genomen. In den loop van de debatten deed minister-president Tisza opmerken, dat de uitvoering van het vlootprogramma onder den invloed van den builenlandschen toestand een jaar bekort was. Rusland. Petersburg, 2 D e c. Dc rijksdoema heelY met 130 tegen 119 stemmen, terwijl vijf leden zich van stemming onthielden, eene rcgce- ringsvoordraclit verworpen, die strekte tot verhooging van de belasting van onroerendo goederen in de steden. Turkije. De Ncuc Freie i kriekt uit Konstan- tinopel: Do Russische ambassadeur von Giers heeft aan den grootvizier verklaard, dat Rus land wegens liet geval van Kavakti Mustapha in zijne regeering het vertrouwen hoeft ver loren. Het goheelc kabinet begaf zioli daarop naar het paleis. Men gelooft, dat de minister van oorlog grootvizier zal worden. Oermia, 2 Dcc. Turksche troepen uil Van, gesteund door artillerie en infanterie, hebben het dorp Katoena aangevallen, dat behoort aan den Koerdischen sjeik Tava. 40 Koerden werden gedood. Vereenigde Staten. Washington, 2 D e c. De boodschap van president Wilson constateert, dat het land in vrede is met de gelicclc wereld. Do toestemming van 31 natiën is verkregen om tc onderhandelen over verdragen, waarin wordt overeengekomen, dal geschillen zullen worden onderzocht en besproken door eeno door partijen gekozen rechtbank, aKorend een van dc natiën besluit tot handelend o»p- treden. Over het Mexicaansche vraagstuk zegt do boodschap: Dit is de eenige wolk aan den horizont. Er kan geen Yast vooruitzicht zijn op den vrede in Amerika, zoolanig niet Iluer- ta bet gezag, dat hij zich over Mexico licefï aangematigd, heeft overgegeven cn algemeen begrepen wordt, dat met zulke gousurpeei> de regeeringen de Vereenigdc Staten niet ta doen willen hebben. De boodschap zet uit een, hoe de constitutionecle regeering in Mexico vernietigd is. Huerta heeft zelfs het voorwendsel van wettelijk recht op zijde ge worpen; hij heeft het dictatorschap op zich genomen. De tegenwoordige toestand maakt het twijfelachtig of zelfs de meest fundamen- teele rechten van het eigen volk en van do in Mexico verblijf houdende burgers van an dere landen, behoorlijk kunnen worden be schermd, cn bedreigt de gewichtige belan gen van vrede en orde in de ten zuiden vai ons gebied gelegen landen. Daar Huerta gaan deweg geheel wordt geïsoleerd en rijn macht en prestige steeds meer afbrokkelen, is zijn val niet ver verwijderd. Ik zal niet genood zaakt zijn onze politiek van waakzaam af wachten te veranderen. Wanneer het einda komt, hopen wij de constitutionecle orde her steld te zien in het zwaar beproefde Mexico. Wilson dringt kort maar ernstig aan op hervorming van het bank- en muntstelsel. De aanhangige muntwet heeft aan de land bouwers van het land groote diensten bewe zen. Sprekende over de zaken in het groot zeide Wilson, dat de dienst, dien wij ver plicht zijn dadelijk aan de zakenwereld te bewijzen, is het private monopolie tc voor komen op meer afdoende wijze dan thans ge schiedt. De anti-trustwet van Sherman blijft onveranderd met een Yoor debat vatbaren grond rondommaar wij moeten zooveel mogelijk dien voor debat vatbaren grond Wie steeds voorspoed en vreugde in zijn leven genoot, heeft slechts d© kleinste helft van het leven gezien. EN ZIJN ZEVEN ZORGEN. 2d DOOB MARIE DIERS. Dokter Joost was spoedig in de gelegenheid, hem aan het ziekbed te lecran kennen. Hij had zich nu aangewend, wat de eischen betreft, die hij aan dokters, apothekers en den overi gen „micinschenrommel" stelde,- vreeselijk pes simistisch te zijn. Dat de beele stad, vooral de vrouwen, vol was van den vreemde, „roode Hans", zooals reeds de teedere benaming luidde, verhoogde zijn goede meening ook niet. Nu zag hij het plotseling: dat was tooh een kerel uit één stukl Hij nam hem mee naar huis, liet hem wijn drinken en rooken en zooveel van zich zeilf vertellen, als hij maar wilde. Veel was het niet, Hans Uscdom verveelde zich meestal in 't gezelschap van mannen. Hij bezat een goede tiosis giezond verstand, pakte flink aan, waar het noodig was en was kort en zakelijk, als dat tie pas kwam. Voor het overige had hij slechts dwaasheden etn overmoedige gedach ten in zijn hoofd en van verstandige gesprek ken hield hij weinig. Hij was de verwende toon eener weduwe en, zooals het scheen, de JSfertroetelde lieveling van de vrouwen in 't algemeen. De dochters van den dokter vond hij oneindig veel interessanter dan den hee- len dokter zeilf met al zijn wijsheid en erva ring. Hij haalde reeds van het eerste uur af allerlei onschuldige dwaasheden met ze uit, cn was buiten de uren, die zijn beroep van hem vroeg, voor geen ernstig woord te vinden. Dokter Joost bog on weldra genoeg van de gjcscliicklenis te krijgen, want „roode Hans" was nu iederen dag bij hem thuis te vinden Bovendien hield hij zich iu de tegenwoordig heid van den ouden oollega zelfs geen klein beetje in. Hij begon alle meisjes op het rijtje af het hof te maken. Met Regna begon het. Die zat nu werkelijk, zooals de dokter haar be loofd had, het gansche jaar vast, om voor al haar zusters japonnen en hoeden te maken. Ze zuchtte daarbij heel wat, doch ze had ten minste handigheid en preciesheid verkregen en wist, waarvoor ze leven tkon. Toen de jonge dokter Used om kwam, wierp ze echter alles weg en was tot converseeren bereid. Dit stadium duurde in haar drie en twin tigste jaar. Met haar eerste schoonheid was het reeds gedaan; die had ze gehad, toen ze met de gymnasiasten uit Gosseim flirtte. Nu waren haar regelmatige trekken door veel bekrompen zich - ergeren - aan - kleinigheden hard en koel en scherp geworden. Haar ge heel© maneir van doen had iets gekunstelds, en haar geestelijke inhoud was hem niet vol doende. Na twee dagen keek hij haar hoege naamd niet meer aan. Het was niet Regna's eerste teleurstelling. Coquette vrouwen zijn aan dergelijke dingen gewoon en komen er spoedig overheen. Maar Maar mettertijd verteert ze dat tooh en ze worden vroeger oud dan naïeve en onver schilliger karakters. Hans Used om 'beproefde, de teere, stille Heide overslaande, die ziah nooit deed gelden en hem, den drukken, levendigeu man, nog nauwelijks opgevallen was, bij de achttien jarige Ammey in de gunst te komen. Dook daarvan kwam bij even spoedig terug. Zij werkte nu op bet kantoor van den advocaat Bender, was slechts bij het middagmaal, 's avonds en 's Zondags thuis en moest zeker andere dingen in 't hoofd hebben, want ze reageerde op de woorden van den wereldver overaar zoo verstrooid en vond blijkbaar zijn tegenwoordigheid zoo vervelend, dat hij spoedig de gevolgtrekking maakte: „Nu, God zij met haar. Die is dol verliefd. Op wien wel? Jammer, dat ik te laat kom. Een prachtkind!' Met Marret, die nu voor 't laatste jaar naar school ging, begon hij ook, door haar zin voor orde te kwetsen, zooveel hij kon. Hij ver stopte haar boeken, wierp zijn sigarertasch op het karpet, stak met de vork in het tafel linnen en keek haar bij dat alles met zijn schitterende, blauwe oog en aan, zooveel hij kon. ."Us ze kalm en rustig was, vond bij haar vervelend; was ze toornig, Üan ontdekte hij veel ras en bekoorlijkheid in haar. Zij daaren tegen kende niemand, dien zij zoo afschuwe lijk, verachtelijk en akelig vond als „rooden Hans." 'Zelfs met Pelerchen bemoeide hij zich meer en anders dan men met een kind doet. Eerst had hij haar aan haar bruine vlecht getrok ken, toen haar een beentje gelicht en meer zulke dwaasheden met haar uitgehaald, van dezalfde soort als die met Marret. Toen merkte hij echter, dat hij daarmee 'bij haar heel erna al niet verder kwam, of eigenlijk gezegd, dat zij voor hem minstens even aantrekkelijk was, als hii haar maar stilletjes cadesloetL Hii had de aardigheid, haar altijd hij liaar waren naam Bberhardine te noemen, maar de plech tigheid, die hij daarbij zoogenaamd huichelde, voelde hij in den grond van zijn 'hart werke lijk, als hij baar aankeek. Inwendig gaf hij haar den naam: „Patri- eiërkind." Ze was twaalf jaar oud en donker der dan al haar zusters. Hij was van moening. dat hij nog nooit zulk een glashelder en onaf hankelijk karakter had gezien, als dit kind bezat. Door het vertrouwen, dat haar vader haar reeds zoo jong geschonken had, was haar oen rustige zekerheid eigen geworden, die, vereenigd met een lieftallige, ongestoorde kinderlijkheid haar ieüs geestelijks, boven- aardscb gaf. Hans Usedom dacht: „Als ik weer eens iets slechts of leelijks gedaan heb, durf ik voor haar heelcmaal de oogen niet op slaan". Dat igevoel kreeg hij, niet doordat hij haar voor de deugd in eigen persoon aanzag, want voor Klara Leucht's oogen ware hij met H grootste genoegen in alle plassen rond gesprongen, die er ana ar waren, alleen om zich te verkneuteren in haar ontzetting doch doordat hij voor dit Patricdërkind niet den Plebejer wou uithangen. Peterchen ging werkelijk in een droom door het leven. Slechts waar Vader was en wat Vader deed, was werkelijkheid. Roode Hans, die nooit van zijn leven gedroomd had, vond deze lieflijke onverschilligheid en dit verhe- ven-zijn-boven de-aarde onuitsprekelijk be koorlijk, ofschoon hij moest zeggen, dat hij zelf daarbij igeen schitterende rol speelde. Op zekeren dag ontdekte hij toch edn punt van overeenstemming tusschen hem en dit kind waarover hij ziah bovenmate gelukkig voelde. Hij was zeer muzikaal en speelde goed viooL Nadat hii eens gemerkt had, dat PebydberL zoodra hij begon te strijken, in zijn nabijheid ging zitten en haar groote luisteroogen nael van hem afwendde, kwam hij eiken dag met de vioolkist. Hij vroeg haar: „Wil jij dat ook lecren, Ebcrliardine?" „Ja, dadelijk," gaf ze ton antwoord. Nu werd hij zonder aarzelen haar muziekonderwijzer en vergat daarvoor V, liefst al zijn plichten als dokter. Daarvan beleefde hij echter ook niet zoo» veel plezier, als hij zich voorgesteld had. Pe-, terchen had talent voor muziek en wias blij, dat ze zoo goed vooruitkwam, maar hij kreeg toch altijd, als ze naast hem stond en haar) kleine vingertjes over zijn groote vüool liet glijden, het gevoel alsof er een vlinder op zijn hand zat. 't Eerste 't beste tochtje kon haar meevoeren. Dan ergerde hij zich grcnzenloos,, verweet haar op luiden en zachten toon in overdreven bewoordingen gebrek aan ernst en volharding, speeLschhcid en grilligheid, zon der ooit iets anders te bereiken, dan dat ze hem met groote, ongeloovige oogen a ank eek- en niets antwoordde dan: „Maar dokter Hans, lik moest imnimers en dan noemde ze den een of anderen plicht, dien ze „moest" ver vullen, die voor haar natuurlijk veel gewich tiger was dan het heele vioolspelen. De vrouwelijke inwoners van, Geneucken' ergerden er zich over, dat „roode Hans" zich) zoo uitsluitend aan het huis van dokter Joos( wijdde en voor haar allen mettertijd doof en' blind werd. „Nu ja, daar heeft hij ook keuze!'^ Dat kwam ook den persoon in kwestie te* oore. Toen trok hij een raar gezicht en haahU de schouders op. Keuze? Ja, dat kan men gelooven, als menj 't niet gezien heeft. Wordt vervolgd*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 1