BINNENLAND. yerkleLnen, door verdere wetgevende maatre gelen. Sprekende over het verkiezingsvraagstuk, geeft Wilson in overweging, dat de candi- daatsieüing voor het presidentschap zal ge schieden door verkiezingen van den eersten trap in het land. Sprekende over de aan de Unie afhanke lijke landen Portorico, Hawaii en de Philip- pijnen zegt "Wilson, dal zulke landstreken Aiet langer met baatzuchtige oogmerken moe ien worden geëxploiteerd, maar bestuurd voor hel volk, dat er leeft. Inzonderheid wat ie Philippijnen betreft ad-viseerde bij steeds de onafhankelijkheid als einddoel in het oog 1e houden. Ten slotte drong Wilson aan op vermeer dering van de bevoegdheden van het mijn- bureau en beval hij aan de wet, ^e de aan sprakelijkheid van werkgevers regelt, ook dienstbaar te maken aan de bescherming *an spoorwegbeambten en matrozen. Mexico New-York, 2 Dcc. Een telegram uit Juarez bericht, dat volgens een telegram van den rebellengeneraal Ville de ontruiming van Chihuahua Zondag heeft plaats gahad. Ge neraal Mereado met 2000 federalisten is te voet naar Ojinaga, bij de Amcrikaansche grens, de generaals Salaza en Oroczo met 1000 volgelingen zijn naar het gebergte ge trokken. Honderden burgers, waaronder uitgehongerde vrouwen en kinderen, zijn den marsch naar de grens begonnen. De toe stand in de stad is onhoudbaar. De water leiding uit den Spaanschen tijd is vernielt, de voorraad levensmiddelen is bijna uitge put. Generaal Ville drukt het voornemen uit aan Mereado den pas af te snijden en Oroczo en Salazar gevangen te nemen. Het hoofd leger van de rebellen zal zich bij Chihuahua bi jeent rekken, dat de hoofdstad is van Noord- Mexicohet zal van daar naar Mexico trek ken. waar de rebellen volgens hunne ver klaring in eene maand zullen aankomen. De rebellen hebben voor een half millioen dol lars levensmiddelen en kleeren verbeurd verklaard; de aanneming van wissels werd aan de kooplieden geweigerd. De rebellen beroofden ook de Banco Minero van 100,000 dollars In contanten, die daar waren inge bracht door Engelsche maatschappijen. AHerleï. Het Hof van gezworenen van de Seine heeft Madame Pockkis vrijgesproken van de aanklacht haar echtgenoot vermoord te heb ben. De jury ontkende na eenige beraadsla ging de schuldvraag. De advocanl-generaal bad een zwaren straf geëischt, niet willende aannemen, dat Poekkis zelfmoord zou neb ben gepleegd. Vliego ngeluk. Reuter seint ons uit Londen, d.d. 2 Dec.: De kapitein ter zee Lushington is heden na middag te Eaotwlch gedood ten gevolge van ■?en ongeluk met een tweedekker. Een andere officier, die hem vergezelde, werd licht ge-, wond. De tweedekker werd geheel vernield. Kapitein Lushington was de officier, met wicn de minister Churchill gisteren een lange vlucht deed in een vliegtoestel, met dubbel stuurstel uitgerust. Churchill belastte zich ge durende een belangrijk deel van de vlucht persoonlijk met het sturen. Kameroverzicht Eerste Hamer. Vergadering van Dinsdag 2 December. Geopend 8 uur 45 min. Regeling van werkzaamhede n. De Voorzitter zegt dat de Centrale Sectie besloten heeft Woensdag om 11 uur in de afdeclingen te onderzoeken de Incusche begrooting voor 1914. Conform besloten. Niets meer aan de orde zijnde, verdaagt de Voorzitter de vergadering tot nadere Mjecn- rocping. Tweede Hamer. In de zitting van Dinsdag zette de heer Van Wijnbergen zijn rede voort. Volgens hem heeft tijdens de verkiezingen links veel meer gezondigd dan recht. Vooral op anti-papisme is gespeculeerd. Zoodra het den Roomschen gold w en alle regelen van fatsoen opgeheven en men nam het hun kwalijk als zij zich beklaagden. liet liberalisme heeft zich van haar 'ilste Tijde doen kennen. Het was te doen om ker kelijke hartstochten op te wekkea. Hij beroept zich uitvoerig op „tal van re devoeringen" in den lande gehouden en op de liberale pers. Hij behandelt de verhouding tusschen vrijrinnigen en socialisten. Eerstgenoemd en verwijlt hij, dat zij bij de herstemmingen hun program, eigen zelfstandigheid te hand haven. hebben prijsgegeven aan de socialis ten. dat zij de verantwoordelijkheid voor hun samengaan met de liberalen niet heb ben aangedurfd. Hij gelooft niet. dat de kiezers inder daad hebben uitspraak gedaan voor de richting, waarin de vrijzinnigen thans drij ven of gedreven worden, men is slechts uit traditie en onwetendheid bij de liberalen gebleven. Vrijzinnigen en socialisten zijn op elkander aangewezen, moeten met elkaar samengaan. IJdel zijn daartegenover de betuigingen van socialisten en vrijzinnigen, dat zij elkan der zoo fel bestrijden. Bij het juichen te Amsterdam over de overwinning op de so dalisten heeft men vergeten, dat die over winning alleen mogelijk was doordat men In Friesland het hoofd had gebogen voor de •ociaal-democraten en de heer Polak naar de Eerste Kamer had gekozen. Het kabinet-Cort van der Linden is slechts Cte beschouwen als de beheerder van een on beheerde nalatenschap. Het behoort dus niet ij een der groepen. Doch ziehet ministerie neemt toch de voornaamste punten over van het concen tratie-program, dat weer is ontleend aan dat der socialisten! Blijkbaar aanvaardde het Kabinet het bewind in de verwachting, dat de rechterzijde, evenals zij vroeger ook steeds deed als oppositie, met onbevangenheid zal ■laan tegenover de rogeeaing. Dat vertrou wen zal ook niet worden beschaamd, maar de rechterzijde zal haar beginselen niet ver loochenen. Ook wil zij medewerken om weer een „regelmatigen politieken strijd" te voeren, maar in de eerste plaats is daarvoor noodig, dat de politieke, ook de verkiezingsstrijd eerlijk is. De heer van de Voort van Zijp (A.-R.) verdedigt het beleid van het vorige kabinet en laakt de voorstelling, die de vrij zinnigen gaven van den onderwijsstrijd en van den aard der christelijke school. Niets acht hij minder waar dan dat de coalitie een aanslag op de hervormde kerk bedoelde; het ontwerp grondwetswijziging van minister Heemskerk liet artikel 171 onge moeid, de coalitie-partijen hadden zich ver bonden, de verandering daarvan niet te wil len. Spr. geeft toe, dat ook Christelijke arbeiders ditmaal op rood hebben gestemd. Geen won der I In de groote steden is de Christelijke ar beider door allerlei verleiding omringd. "Wunnjeer men echter de stemmen van de Chr.-Historischen en van den Protestantschen Bond bij die van de rechterzijde telt. dan zal men zien, dat de rechterzijde steeds hetzelfde percentage der kiezers heeft behouden. Compromis in zake grondwetsherziening is tusschen rechts en links z. i. wel mogelijk, mits men maar begrijpe, dat rechts geen en kel compromis kan aanvaarden, dat iets zou afdoen as nden eisch van volkomen gelijk- s'eJJing tusschen openbaar en bizonder on derwijs. De he»er Kooien (r.-k.) verdedigt heit tt- noncioele beleid der vorige regoering. De heer Troelstra (s.-di.) zal niet mee doen aan het napleiten over de verkiezingen. Toch wil hij even zeggen diat het a iwrijit van opweflckèn vain godsdiensthaat niet geheel dloor de concentratie zj\l kunnen worden weerlegd. De uitslag der verkiezingen heeft initus- sohen zeer zeker oen pori'lief resultaat gehad, n.l. het bewijs van den enorm en vooruitgang dier S. D. A. P., welken spr. met cijfers aan- toondj. Bij deze verkiezing is een rroolt deel van die kiezers van rechts overgegaan naar links, naar de sociaal-democratie, het is de kleur- fooze middenstof", zooals dr. Kuyper jaren geleden zeide. Deze kleurloozc middenslof is wakker ge maakt door een aantal verkiezings-cry's, waar voor men in het wassende separatisme der Roomsdh-katholieken en in eenige onvoor zichtige uitlatingen van Dr. Kuvper jegens de Herv. kierk gereede aanleiding vond. Ne vervolev ps het verloop der -orlemon- ftali.ne erfctis. de Haak van het kabinet on de plaats van zijne partij in het kabinet te bob ben Twa/'iegaan, oonHndeprdle sr>r. dat, hoe meer dnt kebitnet ziin plicht dloet. hoe meer kans er Ss dat de kleurloozc middwnslbf het ontrouw wondt. Hoe meer geld toch moet worden aangevraagd voor «tttaatsnensiocn. boe meer zal de rechterzijde daarvan gebruik maken en zal men bang wondien. De vritein- ndic?e partijen hobben op den duur toch geen tkxekbmst. De gnoe! der socialisten gaat tiooh niüeft voohbii TTit de Per». Het oraesidium van Mr. TroeVstra. Mr. Troelstra heeft in de avond zitting van Maandag voor het eerst den voorzittershamer in de Tweede Kamer gehanteerd. Hij zal aldus merkt de N. R Ct. op ook zijn partij- genooten niet ontzien. „Dit bleek meer dan eens onder de rede voering van den heer Kleerekooper. Telkens wist de president op het juiste oogenblik in te grifpen en al te tijdroovende uitwei dingen of déraillementen té voorkomen." De Nieuwe Courant teekent den heer Troelstra aldus: „Hij toonde zich gansch niet vreemd in deze voor hem nieuwe positie. Rustig zat hij in den deftto-en stoel met de hooge rug leuning. lichtelijk spelend met den lorgnet nu en dan, soms eenige woorden wisselend met een Kamerlid en verder maar gelaten en onaandoenlijk büna neerzittend als 't een voorzitter betaamt totdat een volgend spreker het woord moest worden gegeven, en tevens toch oplettend of zijn ingrijpen ook noodig mocht zijn." Het H b 1. schrijft „Op het presidium van den heer Troelstra, het eerste socialistische in Nederland, viel niets aan te merken, wat trouwens wel nie mand zal hebben verbaasd. Toen zim partij genoot Kleerekooper naar zim oordeel zich in noodelooze uitweid'ngen begaf (over de gruwelen met Russische politieke gevange nen en over het proces-Beilis), werd dat door hem kalm maar stellig en beslist gestuit. Natuurlijk zal men den heer Troelstra als president langer moeten waarnemen om over zijn presidium te kunnen oordeelen. Maar er zijn figuren, die daar in dien hoogen zetel dadelijk zitten met eenig gezag, en tot hen behoort mr. Troelstra." Mr. S. van Houten over het artsenmonopolie. In zijn jongste Staatkundigen Brief schrijft Mr. S. van Houten o.a. Zoolang de geneeskundige wetgeving 5n toepassing is, heb ik mij geërgerd over de strafbedreigingen en strafvervolgingen tegen wettelijk onbevoegde uitoefenaren der ge neeskunst, als een aanranding der vrijheid zonder voldoenden grond. Is echter zulk een misstap eenmaal door den wetgever begaan en wel onder leiding van een minister, die een banierdrager der vrijheid heette en op ander gebied ook werkelijk was, dan is het moeielijk den verkeerden weg weder te doen verlaten. Toch schijnt langzamerhand zoo veel weerzin tegen deze odieuse strafvervol gingen te zijn opgehoopt, dat ik gemeend heb met mijn rechtsgeleerde geestverwanten Van Holthe tot Echten en Van Hamel met hoop op succes een poging te kunnen wagen, de publieke opinie te concentreeren en den weg to bereiden om aan deze o. i. onbe voegde inmenging van het staatsgezag een einde te maken. Mij dunkt, een ieder moet reeds betwijfe len, of onze strafwetgeving juist is, wonneer hij bedenkt, dat, els wij hier te doen hebben met handelingen, die in het openbaar belang geweerd moeten worden, de wezenlijke schuldigen en in elk geval medeplichtigen niet vervolgd worden. Immers die ware schuldigen zijn zij, die wettelijk onbevoeg den raadoWen on him düncfAn inronnan en betalen. Zonder patiënten geen overtreding. Ook kan men niet op gunstige resultaten wijzen. De patiënten van onbevoegden zijn zeker niet minder talrijk dan bij de invoe ring der wet. Een halve eeuw bijna heeft het artsen- monopolie op den bestaonden voet ge werkt het vergroot aantal artsen en de gemakkelijker vervoermiddelen hebben de gelegenheid om hen te raadplegen over- en overvoldoende gemaakt, en toch gaat de maatschappij voort overtredingen uit te lokken door den raad en bijstand van wet telijk onbevoegden te zoeken. Financieele gTonden kunnen dit verschijnsel niet ver klaren, daar de overheid en de bussen kos teloos of tegen geringe betaling bevoegde hulp verschaffen. De praktijk der onbevoegden recruteert zich uit meer of minder betalende patiën ten, vooral uit de zoodanigen, die b ij de bevoegden geen baat vonden. Wat hen bij de onbevoegden brengt is niet zoo zeer vertrouwen, dan wel hoop, een laatste hoop veelal, een hoop, die vol gens dè bekende spreekwoorden blijft zoo lang er leven is en zelfs doet leven en het lijden verzacht Maken alzoo de patiënten in werkelijk heid den overtreder, zonder ietwat succes krijgt, althans behoudt deze geen toeloop. Met de verklaring van dit succes houd ik mij niet opzij ligt buiten mijn bevoegd heid en buiten de quaestie, als deze juist gesteld wordt. Met den meest sceptische ten aanzien van de genezing, die er buiten de faculteit om te vinden zou kunnen zijn, wil ik bij deze argumentatie aannemen, dat die genezingen of verzachtingen van lijden en kel in suggestie of verbeelding haar oor sprong hebben. Maar, vraag ik, zijn zij daar om minder werkelijk en U bevredigend voor den lijder? En is er ook zelfs met het ge wapend oog iets ongeoorloofds te vinden in de handeling van de personen, die, uit welke oorzaak ook, in staat zijn die suggestie uit te oefenen, dat zij zulks trachten te doen en, als zij er hun tijd en krachten aan wijden, er ook een middel van levensonderhoud in vin den? Zoowel de inroeping van hun hulp als de betaling zijn immers aan de zijde der patiënten volkomen vrije dadendezen ge schieden dus volgens den goeden regel, die van ouds het strafrecht beheerscht, in geen geval een strafbaar bnrecht. Wordt him ook ook geen schade toegebracht. en het „baat 't niet, 't schaadt niet" is in den regel op al deze wettelijke onbevoegde praktijken toepasselijk waar is dan een spoor niet alleen van strafbaarheid, maar zelfs van bur gerrechtelijke onrechtmatigheid Daarmede is de rechtsvraag beslist en onze wensch naar afschaffing der strafbe paling wegens wettelijk onbevoegde uitoefe ning van geneeskunst gerechtvaardigd. Waar schade wordt toegebracht willen mijn medestanders, evenals ik, inmenging van de overheid behouden, naar de om standigheden enkel civielrechtelijk of ook strafrechtelijk, als er bedrog in 't spel is. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 3 De cember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot reserve-2e luitenant bij het 4e reg. veld-artillerie de kornets J. Pierson, H. Rahusen, M. Verrijti Stuart, allen van het 4e reg. veld-artilleriebij het le reg. vesting-artillerie de vaandrigs J. Reisinger, M. Welle en L. Sillevis. allen van het korps, bij het regiment genietroepen R. "Wtt^waal, G Volk er en W. v. d. Meulen, allen van het korps. Rij Kon. besluit van 1 Dec. 1913 no. 50 zijn benoemd tot reserve-tweede-luitenant bij het reserve-personeel der landmadht: a. bij het wapen der infanterie: bij het regiment grenadiers, de vaandrigs A. Verhoeff, J. J. Hens, J. Mutters, A. J. de Bruyn, E. L. M. J. Vogels, P. M. de Bock en G M. F. van Rossum, allen van bet 'korps; bij het regiment jagers, de vaandrigs G. E. Miathon, G. J. van Dam. R. D*rost, H. P. Ver beek, C. J. de Vriese. P. G. A. de Gaay, W. Fortuin, A. Hols. W. H. P. Smit, W. Dekker, G. Prims, K Schelling. W. J van Dam, H. van den Nieuwenhuizen. jhr. C. van Cammingha, J. W. Hamers en H. G Feenstra, allen van het korps: bij het Tste regiment, de vaandrig D. J. Smith, van het korps; bii het 2de regiment, de vaandrigs H. G M. Stokkermans en J. H. Houwing, beiden van het korps; hij het 3de regiment, de vaandrigs J. J. H. M. Verlinden en M. J. Smit, beiden van het korps; bij het 4de regiment de vaandrigs P. R Blok, F. M. baron van Asbeck. II. W. de Vink, J. G. van den Bosch, L. Leopold en L. B. Grup stra, allen van het korps; bij het 5e regiment, de vaandrigs H. Wit- teveen, W. van Haselen, F. J. Beernink, T. A van Bent hem en U. A. Jansen, allen van het korps; bij het 6de regiment, de vaandrigs W. Deen, P. Vorster, J. E. van Dissel. H. C. M. Marij- uen, F. A. de Wit, allen van het korps, en G L. M. Ingen Housz en M. C. A. Oonincx, bei den Man het I7de regiment; bij het 7e regiment, de vaandrigs J. H. F. M. de Hoog, J. Advokaat, J. Penters. II. A. Schreudett, H. A. G Pommé?, A. J. de Bas, G. C. Bos, L. Veenstra, H. Giesen, C. Franx. F. J. Goosmann, L. J. F. van Beurden, P. M. Braun en P. J. W. van Malssen, allen van het korps; bij het 8ste regiment, de vaandrigs T. van der Sluis, J. van Maanen. J. Wisselink, A. L. A. baron van Pallandt, W. J. Sleddering. G Jansen, J. V. Beernink en J. A. Klaren, allen van het korps; bij het 9de regiment, de vaandrigs D. J. F M. Sprock, J. Rozenberg, P. J. Koppenol, B. Smid, S. Cancrinus, S. Wijmenga, H. G la Roi en A. P. J. Koopmans, allen van het korps; bij het 10e regiment, de vaandrigs S. M. van Nieuwkuyk, C. B. van Nes, A. de Kloet, A. Verwey, J. J. M. van Dam, A. J. Prinsen, al len van het korps, en N. A. Scheers, van het 20ste regiment: bij het 11de regiment, de vaandrigs G. Hoe- ncveld, G. J. J. Sehönberger, E. W. Roth, A. M. J. M. Standaert en D. A. F. van den Berg, allen van het korps; bij het 12e regiment, de vaandrigs J. Frima, A. A. Wolhoff, P. Kamminga, I. de Vries, J. J. Boon en M. Peddemors allen van het 'korps; bij het 13e regiment, de vaandrigs J. L. Bollen, L. G H. L. Niclaes, J. G. H. Mestrom, G. J. II. Pelt, J. J. Lebens en P. J. H. A. Berg- stein, allen van het korps; bij het 14de regiment, de vaandrigs O. A. Bouma, J. J. Fanoy, P. A. Vermeulen, W. An ker, J. Erasmus, K. /Dees, F. P. Mesu, W. G Dekker, L. G. Salomé, J. R. de Hondt, M. G Hack, J. Geense, J. de Hamer en M. C. van d/ena Bout, allen van het korps; bij het 15e regiment, de vaandrigs J. H. Sanders, E. H. de Roo, N. J. van Veen, P. G Tolk, J. G. van der Corput, G Larrewijn, H. Blom en A. P. Dekker, allen van het korps; bij het Ï6e regiment, de vaandrigs A. A. Weenink, IJ. J. H. de Kempenaer en J. Ver spoor, allen van het korps; bij het 17de regiment, de vaandrigs F. J. H. Sormani, J. G. van Alkemade en J. P. M. Rademaker, allen van het korps; bij het 18de regiment, de vaandrigs E. G F. ten Haaf, G H. P. Bosma, R. H. de Vries, F. M. J. Helm er, C. P. van Dillen, J. C. Wag- tendonk, J. W. de Vos, F. Nuys, L. Beek en J. J. T. Marcus, allen van het korps; bij het 19de regiment, de vaandrigs W. H Rittcr, A. L. M. van der Lande, H. Walch, H .1. Tromp. E. J. Nieuwenhiris, J. F. M. ter El len, A. H. Kers, L. Kleiboer, J. Kruitbosch. G. J. Doomink, A. L. W. Peutz, A. G Mey- ling en B. ten Bosch, allen van het korps: bij het 20ste regiment, de vaandrigs G. H. Mulder, A. Storm, II W. Renkema, A. Bo.p, H. H. L. Tieland en J. Denijs, allen van. het korps: bij het 2Tste regiment, de vaandrig H. P van Roozendaal, van het korps; bij het 22ste regiment, de vaandrigs A. Sie- belink. en H. Mulder, beiden van het korps; b. bij het wapen der cavalerie: bij het 1ste regiment huzaren, de kornetten H. A. J. Kessler, jhr. C. L. G van Kretschmar van Veen en J. M. Kolff. allen van het korps: bij het 3de regiment huzaren, de Ikornet Raden Mas Nolo Soeroto, van het korps; bij het 4e regiment huzaren, de kornet A E. J. Simon Thomas, van het korps; c. hij het wapen der artillerie: bij het 3e regiment veld-artillerie, de kor netten A. Methöfer, D. R. J. baron van Lyn- den, W. A. Donker, P. W. van Bleyswijk Ris, allen van het 2e regiment veld-artillerie; H. C .Hintzren en E. II. D. Insinger, beiden van het korps: bij het 2de regiment vesting-ar'i1 larie, de vaandrigs J. W. Bonebakker, E. \Y. Bosdijk, A. L. W. de Gee, J. P. H. de Kruyff, R. K. Kloppers, D. Meijer, J. N. van Khoon, M L. Wassenbergh, J. A. Schepers en G van San ten, allen van het korps; bij het 3e regiment vesting-artillerie, de vaandrigs T. J. Ouborg, J. P. P. Swaving, A. van Bentveld. J. A. L. Dijkstra, W. Karreman, P. W. van Litb, J. A. Rademaker, C. L. H. de Winter, D. Das. J. J. G. Poell, L Levinson en N. Muller, allen van het korps; bij het 4de regiment vesting-artillerie, de vaandrigs W. van Rijswijk, J. H. van Veen en 'H. A. J. Neuijen, allen van het korpa. Palefs Het Loo. Bij nota van wijziging wordt voorgesteld Hoofdstuk I van de Staatsbegrooting voor 1914 te verhoogen met f 20.000 voor den bouw van een automobiel-garage met overdekte wasch- plaats, reparatielokaal, kleedkamers, magazijn en verder toebehooren bij de stallen van het Koninklijk zomerverblijf Het Loo. De huldiging van o u d-m i n i s- ter Talima. Maandag bracht, naar „De Tijd" meldt, een deputatie van de Til'burg- sohe organisaties, de hecren Th. de Vries, S. Broeken en P. Smits, het huldeblijk aan mi nister Talma. Z. Exc. Talma dankte de heeren voor hun ne komst en de erkentelijlcheid, voor hetgeen hij als minister In 5£ jaar heeft mogen doen. Spr. zeide dat, toen de voorzitter van de hui decommissie te zijnen huize kwam, om te vra^n of het zijn instemming wegdroeg hem een huldeblijk aan te bieden, heeft hij dit ge weigerd. Bij overweging was hij tot de slot som gekomen, dat een dergelijke bctooging in de tegenwoordige omstandigheden, u hij geen politieke verantwoordelijkheid draagt, niet op haar plaats was. Dit was ook de re den, dat hij niet tegenwoordig was op de vergadering Zondag te Tilburg gehouden. Toch is Snr. zeer getroffon door deze hulde- betoogiiLg. Hij heeft jaren lang onder moei lijke omstandigheden gewerkt. Hij werd ech ter gesteund door de overtuiging, dat inbree- de kringen onder het volk het bewustzijn leef de, dat hij werkte voor het volkswelzijn. Wan neer hij dankbaar terugziet op hetgeen hii in het belang van het volk heeft mogen doen dan is dat niet udt zelfverheffing, maar om God te danken, voor hetgeen tot stand heeft mogen komen. Het tegenwoordige kabinet heeft plannen ten opzichte van arbeidsverze kering, die hetgeen onder hel vorige ministe rie tot stand is gekomen, kruisen. Hetgeen echter verkregen werd, kan niet worden te niet gedaan, indien geen rekening wordt ge houden met de verkregen rechten. De toe komst. aldus spreker, is niet in onze hand of in die van de een of andere meerderheid, maar in handen van God. Na nogmaals aan dte denutatie ziih dank te hebben gebracht roor de huldebetuiging, ein digde spreker izijn toespraak. Jounalisten jubileum. Maandag was het veertig jaar geleden, dot de heer J- W. Helmer, redacteur van „De Ti;d" zijn journalitieke loopbaan begon. Door directie, redactie, admnistratie en zetterij werden den jubilaris hartelijke gelukwensohen en bewij zen van belangstelling aangeboden. Naar het Hbld. verneemt, is de heer C. W. Lunsingh Scheurleer, te 's Gravenhage, benoemd 'lot correspondeerend lid van het ..Kaiserliches Archeologisch Institut'' te Ber lijn. Bij resolutie van den minister van Kolo niën zijn J. Potjewijd en II. M. Koopman, Hiden te *s Gravenhage, ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ge steld, teneinde te worden geplaatst als Lijde lijk adspirant civiel gezaghebber bij hett bin- nenlandsc-h bestuur in de bezittingen buiten Java en Madoera. Luitenant-kolonel Opschol- tens. In den ouderdom van 77 jaar ia tt 's Grave nil age ontslapen de gepensionneerd* luitenant-kolonel van het Indische leger C. B A. Opscholtens. Op 23-jarigen leeftijd kwam hij als 2e luite nant in Indië, waar hij door zijn dapper ge drag zich meermalen zag onderscheiden Wegens zijn optreden als le luitenant in de iaren 1866 en 1867 In de Passdemahlandeu werd hij benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, en ter zake van zijn gedrag bij verschillende gevechten in het jaar 1879 in de XXn en XXVI Moekims werd hij eervol vermeld. Van 1873, in welk jaar hij bevorderd werd tot kapitein, tot 1878 was hij gedetacheerd bij het Nederlandsche leger, en wel bij het 3e regiment infanterie. Na In 1881 bevorderd te zijn tot majoor, werd hij twee jaar later op zijn verzoek ge- pensionneerd en verliet hij met den ti rul ai- ren rang van luitenant-kolonel den dienst. Wijlen Z. M Koning Winem III heeft dezen dapperen officier meermalen bewijzen van zijn waardeering gegeven. De teraarde bestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden a.s. Vrijdag te elf uur van het sterfhuis naar de Algemeene Be graafplaats. De staking te IJ muiden. Door sa menvoeging van een naar schippers, die als martiroos varen, en machinMem, die als stoker dliendt dloen, is het gelukt dten stoomtrawler „Batavier II" en é6n boot der sJtioomvisscl icrij „Oceaan" naar zee te krijgen. Men meldt aan de Rott.: De Christelijke Zeemansbond te IJmuiden, welke „tegen wil en dank" aan de staking moest deelnemen, heeft in haar Zaterdag avond gehouden vergadering met groote meerderheid van stemmen besloten te gaar Aaron. Daar echter de meeste leden der vereeni ging op andere plaatsen wonen, kunnen slechts 5 trawlers worden bemand, welke heden naar zee gaan ter visscherij, en wel op de door de reederij gestelde voorwaarden. Men verwacht nu dat de staking spoedig ge heel tol het verleden behooren zal. Staking van garnalenvis- schers. Onder de garnalenvisschers te Stellendam, 16 in grilal, welke werkzaam zijn voor de garnalenpellerij van de firma Jansen en Co., is werkstaking uitgebroken. De vissahers eischen loonsverhooging va« 10 tot 12 cent per Kilogram garnalen, welke fisch door de pellerij niet is ingewilligd. Thans zijn de schippers begonnen, de vang sten garnalen naar het buitenland te verhan delen. De Amsterdamsche Moord. Naar aan de Tel. fier oore kwam, moeien de doctoren, dde het lijk van den vermoorden opzichter hebben geschouwd, van meening zijn, dat het slachtoffer nog wel een uur lang in een vrceselijik smartlelijken doods strijd hoeft gelegen. Tkyndag zijn eenige werklieden dier fabriek op het iiebiureau aan het Loi'dschcplein gehoord. Enkellen werdJen korttenen of lv- 'e- ven tijd in bewaring gehouden, doch daarna weter op vrije voetten gesteM. Een dezer wcnklfitedöra zou dloor een der schoonniaak- sKters, die Zatterdö gnamddidag na a floor van dten werktijd in het gebooiw werkzaam wa tten. daar gezien zijn. In verband hiermede is hem een herhaald scherp verhoor afge nomen. Ildt is gebleken, dat hij een betrek kelijk vrij hoog opgeïoopen molenschuld had. Dte man ontkent van het mdsdrijf iets te w«ten en zegt, dat het voor hem geen moei- l'iüktheild zal opleveren om die molenschuld af fie lossen. De begrafenis van hel slachtoffer van der moord op den „Overtoom" te Amsterdam, den De Rüijler, zal Donderdag morgen plaats hebben. De Amsterdamsche kinder moord. De Tel. maakt gewag van een mededeeling eencr juffrouw, wonende in de Rilderdijkstraat, dat op den dag van dten moord op den 6-jarigen Hendrik de Klerk iemand kamers bij haar heeft gehuurd, wiens signalement overeenkomt mtet d)a't, hetwelk reeds van verschillende kantten van den moor denaar bekend is. De man. waarvan hier sprake is, zeide. dat hij Van der Voort heette, vele jaren in Indië He zijn geweest, Herwijl hij het laatst gewoond had fie Rotlterdam bij zijn broer. De man was zeer gejaagd. Het viel de juffrouw op, dat hij iets aapachtigs in ziin gezicht had. Ongevraagd zeide hij. zoooven zijn snor te hebben lallen scheren voor de transpiratie. De man zag cr zoo vreemd uit. dat zij weinig lu-sf gevoelde, hem een kamer te verhuren. Zij Met hem zien, dat de kamer nog schoongemaakt moesl w>r- dtendoch koen liet hij zich ontvallen: „ik wil wel op den grond slapen, als ik maar van de straat bon!" „Maar ik ken u niet", zeide de kamerver- huurster. „Dat hoeft niet", antwoordde de man. .uTier heeft u een week vooruit." En hij betaalde zeven gulden, waarop de juffrouw hem twee kwartjes teruggaf. De kamerverhuurders zeide hem loen, dat hij toch dezen avond niet blijven kon. ..Maf ik dan om één uur komen morgen middag?" vroeg de man. De juffrouw vond dit good, waarop dte man vertrok. Hij is, hoe wel hij f 6 50 had betaald, niet meor terug gekomen. De kamer werd de geheel*4 week t'ot zijn be schikking gehouden, doch de man kwam niet opdagen. De notitie, aan welke de juffrouw destijds hetzelfde heeft medegedeeld, heeft aan Iv.ar verkkarirriug geen waarde gehecht- Mishandeling met do o del ij- ken afloop. In den nacht van Zaterdag op Zonrlag is te Grave de 23-jarige zadel maker J. v. G. dronken thuis gekomen, waar over hij ruzie kreeg met zijn vader, den 56-jarigen rijtuigverhuurder J. v. G. Snz Daar de twist tusschen vader en zoon wat hoog liep, waren ook de heide andere zoons van Van G., die reeds te bed waren, opge staan. Met vereenigde krachten had men toen den beschonken zoon aangegrepen. Er te toen hoe, dat staat niet vast een waschkom stuk gesprongen, en door eer stuk daarvan werd de vader aan den hab verwond. Ofschoon er dadelijk geneeskun dige hulp aanwezig was, is Van G. toch na een paar uren aan de bekomen verwonding gestorven. (N- R- CtO

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2